Race Results for
Andy Salmon Kermesse p/b Ohop Commons
Eatonville, WA
(Event Information)
View By:
Road Race on 02/05/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
38 Joe Malindo     2099 

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Booth   Seattle, WA 333350  334 Apex Racing Team
3 Benjamin Storrar   Tacoma, WA 198969  385 Old Town Bicycle
4 jason connell   Lynnwood, WA 305679  341 Apex Racing Team
4 Erik Peterson   Bellevue, WA 190371  2190 Recycled Cycles Racing
5 paul sanders   Issaquah, WA 272560  654 Gerk's
6 Hahn Rossman   Seattle, WA 147211  374 Alki/Rubicon Racing
7 Scott Larson   Orting, WA 266713  2191 LWV
8 Jason Cemanski   Waterloo Wi 318408  340 Apex Racing Team
9 Jim Wood   Seattle, WA 213076  376 Alki/Rubicon Racing
10 Kurt Litsinger   Seattle 235532  782 Apex Racing Team

Men - Cat 2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Williams   Seattle , WA 241690  2193 Team Stanley

Men - Cat 1/2/3 - Masters - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ross Gilbert (1 - Cat3)   Gig Harbor, WA 275520  2176 Keller Rohrback Cycling/Stranamanti Cycling
2 Randy Salamon (2 - Cat3)   Seattle, WA 179918   Keller Rohrback Cycling/Stranamanti Cycling
3 Michael Pruitt (1 - Cat2)   Seattle, WA 28784   Keller Rohrback Cycling/Stranamanti Cycling
DNS Ross Gilbert (Cat3)   Gig Harbor, WA 275520  N/A Keller Rohrback Cycling/Stranamanti Cycling
DNS Michael Pruitt (Cat2)   Seattle, WA 28784  N/A Keller Rohrback Cycling/Stranamanti Cycling
DNS Randy Salamon (Cat3)   Seattle, WA 179918  N/A Keller Rohrback Cycling/Stranamanti Cycling

Men - Cat 1/2/3/4 - Masters - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul LaStayo (1 - Cat3)   Salt Lake City, UT 270312  251 Utah Premier-Ski Utah Cycling Team
2 Larry Baker (1 - Cat4)   University Place, WA 258014  651 Old Town Bicycle (OTB)

Men - Cat 4/5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Morse Tucker   Seattle, WA 251275  2174 Team Stanley/Pain Cave Productions
2 Nolan Brady (1 - Cat4)   Steilacoom, WA 329058  2189 Old Town Bicycle Race Team (OTB)/Old Town Bicycle (OTB)
3 Conrad Kornmann (2 - Cat4)   Seattle, WA 237292  2192 Slalom Consulting Racing
4 John Alving (3 - Cat4)   Seattle, WA 299088  781 Apex Racing Team
5 John Foster (4 - Cat4)   Seattle, WA 360739  1205 SCCA/Starbucks Cycling
6 Chris Baker   Seattle, WA 335620  773 Apex Racing Team
7 Jerome Ng (5 - Cat4)   Seattle, WA 331956  2187 Husky Cycling - University of Washington/University of Washington-Seattle
8 Tony Blazejack   Seattle, WA 304571  1201 SCCA/Starbucks Cycling
9 Daniel Becraft (1 - Cat5)   Seattle, WA 218169  2171 MOOTS
10 David Meyers (6 - Cat4)   Bellevue, WA 24225  774 Apex Racing Team
11 Michael Hay   Seattle, WA 337596  2185 Husky Cycling - University of Washington/University of Washington-Seattle
12 Paul van Brenk (2 - Cat5)   Seattle, WA 316734  1112 Garage Racing/Team Steam
13 Travis Dutton (7 - Cat4)   Tacoma, WA 301933  2175 Old Town Bicycle Race Team (OTB)/Old Town Bicycle (OTB)
14 Aaron Adelstein (8 - Cat4)   Seattle, WA 305846  820 SCCA/Starbucks Cycling
15 Ye Tian (9 - Cat4)   Seattle, WA 332834  2186 University of Washington-Seattle
16 Justin Calvo (10 - Cat4)   Seattle, WA 310467  824 SCCA/Starbucks Cycling
DNS Mathew Anderson (Cat4)   Seattle, WA 217370  N/A Apex Racing Team
DNS Matthew Leary   Seattle, WA 311391  N/A Audi/Kryki Sports
DNS Steve (Cosmic) Miller (Cat5)   Lake Stevens, WA 203491  N/A Team Double Check
DNF Daniel Milner (Cat4)   Bellingham, WA 307354  692 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic/Avanti Racing Club

Men - Cat 4/5 - Masters - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leonard Throop (1 - Cat5)   Eatonville, WA 303323  2170 Eatonville Outdoor
2 Ken Ramirez   Seattle, WA 255649  2178 Un Attache
3 Scott Turner     2183 Unattached
4 Landon Sealey   Federal Way, WA 308514  660 Garage Racing/Team Steam
5 Steven Brady (2 - Cat5)   Steilacoom, WA 337164  2188 Old Town Bicycle (OTB)
6 Ludo Max (1 - Cat4)   Seattle, WA 355916  1106 HSP/Herriott Sports Performance
7 John Bissell (3 - Cat5)   Edmonds, WA 322638  1131 Avanti Racing Club
8 Christian Shafer (2 - Cat4)   Redmond, WA 365829  1180 Apex Racing Team
9 Rick Birdsey (3 - Cat4)   Seattle, WA 366692  2182 Second Ascent/Step Down Racing
10 Chris McNulty (4 - Cat5)   Seattle, WA 330884  2184 
11 Nick Leggett (4 - Cat4)   Seattle, WA 353188  1019 JL Velo Racing Team/Northwest Velo
12 Ken Dong (5 - Cat4)   Seattle, WA 294079  1144 Fischer Plumbing Cycling Team
13 Michael Weaver (6 - Cat4)   Newcastle, WA 54699  689 Avanti Racing Club
14 David Stanton (7 - Cat4)   Kenmore, WA 52077  2169 Cucina Fresca Cycling Team/Seattle Super Squadra
DNS Ted Diamond   Seattle, WA 178419  N/A Second Ascent/Step Down Racing
DNS Jeff Elston   Beaux Arts, WA 303253  N/A 

Women - Cat 4 - Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
39 Emily Nevin   Seattle, WA 362211  219 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic

Women - Cat 3 - Womens

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
31 Heidi Wood   Seattle, WA 309733  97 Alki/Rubicon Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREBonk BreakerSpyUSACDFShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee