Race Results for
Tower Tour
Baraboo, WI
(Event Information)
View By:
Road Race on 05/19/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


- Masters 35 4/5 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
13 Phil Painter   Hinsdale, IL 186741  462 Tower Racing

Men - Masters 35 4/5 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Turany (1 - Cat4)   Madison, WI 351084  468 MadCity Velo Club
2 Craig Swinehart   Hartland, WI 380416  454 
3 Michael Buelter (2 - Cat4)   Neenah, WI 293992  447 Big Ring Flyers
4 Shawn Bass (3 - Cat4)   Madison, WI 311465  480 MadCity Velo Club
5 Randy King (4 - Cat4)   Oak Creek, WI 242470  475 Lakes Area Physical Therapy
6 Mark Morgan (5 - Cat4)   Madison, WI 239705  460 Brazen Dropouts Cycling Team
7 Matthew Allen (6 - Cat4)   La Crosse, WI 367983  466 GP Velotek
8 Robert Lutz (1 - Cat5)   Madison, WI 286335  473 Brazen Dropouts
9 Mark Misicko (7 - Cat4)   Hinsdale, IL 244544  457 Tower Racing
10 Troy Bakogeorge (2 - Cat5)   Vancouver 378953  463 Team Got Wind?
11 Tim Skinner (8 - Cat4)   Fitchburg, WI 280200  464 
12 Daniel Valenza (3 - Cat5)   Madison, WI 311371  934 Flying Bobcats
14 Timm Jacobson   Windsor, WI 211459  452 
15 Steve Werner (9 - Cat4)   Sussex, WI 208604  467 KS Energy Services / Team Wisconsin
16 james scheckel (4 - Cat5)   Chicago, IL 341274  459 
17 Mark Sullivan (10 - Cat4)   San Diego, CA 58899  469 
19 John Grisa (11 - Cat4)   Brookfield, WI 244444  477 KS Energy Services / Team Wisconsin
20 Tom McNulty (12 - Cat4)   La Grange, IL 278847  455 
21 Nathan Phelps (13 - Cat4)   De Pere, WI 272098  471 Big Ring Flyers
22 Paul Kinsman (5 - Cat5)   Fort Atkinson, WI 375678  450 2 Rivers Racing
23 Donald Hanke (14 - Cat4)   Clarendon Hills, IL 279837  456 Tower Racing
24 Dave Dineen (15 - Cat4)   Wauwatosa, WI 336678  479 KS Energy Services / Team Wisconsin
25 James OBrien (16 - Cat4)   Highland Park, IL 379830  472 Colavita Racing
26 Peter Hernandez (6 - Cat5)   Plymouth, WI 378937  476 Racers Against Childhood Cancer
27 Michael Glodowski (7 - Cat5)   Milwaukee, WI 379160  478 
28 Andrew Schwartz (17 - Cat4)   Milwaukee, WI 226605  446 LAPT CC
29 Thomas Rickner (8 - Cat5)   Madison, WI 379246  453 
30 Aaron Schindler (18 - Cat4)   Hartland, WI 137634  458 KS Energy Services / Team Wisconsin
31 Steven Kuphal     445 
32 Rit Booth (19 - Cat4)   Milwaukee, WI 51735  451 Hampshire Cycle Club
33 Robert Sorenson (9 - Cat5)   Green Bay, WI 361260  470 Big Ring Flyers
34 Mark Badger (20 - Cat4)   Stoughton, WI 253967  482 Brazen Dropouts Cycling Team
35 John Coyle (21 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 273929  465 Brazen Dropouts Cycling Team
36 Alex Mulligan (10 - Cat5)   Lake Mills, WI 370162  449 
37 Paul Kloppenburg   Portage, WI 380341  474 
38 Otley Freymiller     448 
DNF Eric Burton     481 4

Men - Masters 35 3/4 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Powell (1 - Cat3)   Chicago, IL 56700  951 Union Cycling Team
2 Frank Lowry (2 - Cat3)   New Auburn, WI 68992  943 
3 Douglas Callies (3 - Cat3)   Beaver Dam, WI 348756  947 
4 Michael Meteyer (4 - Cat3)   Madison, WI 321876  954 Trek Midwest Team
5 Daniel Hill (5 - Cat3)   Pekin, IL 47756  941 Proctor Cycling Team
6 David Schrauth (6 - Cat3)   Winnetka, IL 298292  939 The Pony Shop
7 Eric Brandt (1 - Cat4)   Mukwonago, WI 340300  960 KS Energy Services / Team Wisconsin
9 William Koehler (7 - Cat3)   Cedarburg, WI 214442  945 Team Extreme
10 David Studner (8 - Cat3)   Madison, WI 132116  949 Trek Midwest Team
11 Tedd Jacobson (9 - Cat3)   Pewaukee, WI 161238  937 
12 Chris Mueller (10 - Cat3)   Chili, WI 296439  953 Big Ring Flyers
13 Glen Jones (11 - Cat3)   Madison, WI 237780  944 Trek Midwest Team
14 Craig Curtis (12 - Cat3)   Appleton, WI 225335  938 River Valley Cycling Club- RVCC
15 Jeffrey Miller (13 - Cat3)   Whitewater, WI 278317  946 KS Energy Services / Team Wisconsin
16 Walter Meanwell (2 - Cat4)   Madison, WI 219535  956 Brazen Dropouts
17 Colm Flannery (3 - Cat4)   Chillicothe, IL 263421  959 Proctor Cycling Team
18 Jonathan Lang (14 - Cat3)   Oshkosh, WI 286652  936 Hampshire Cycle Club
19 Briant Kelly (15 - Cat3)   Whitewater, WI 313798  958 KS Energy Services / Team Wisconsin
20 Jeffrey Gantz (16 - Cat3)   Green Bay Wi 187394  942 Team Extreme
21 Todd Bugnacki (17 - Cat3)   Franklin, WI 81238  948 Tread Head Cycling
22 James Merrifield (18 - Cat3)   Janesville, WI 52315  955 Trek Midwest Team
23 Brian Petted (19 - Cat3)   Cedarburg, WI 58472  952 Team Extreme
24 Russ Damhoff (20 - Cat3)   Dixon, IL 52698  940 
25 Robert Kenneke (21 - Cat3)   Freeport, IL 51788  957 
DNF Barney Sheafor (Cat3)   Middleton, WI 210543  950 Trek Midwest Team
DNF Supple   Madison, WI 62584   Brazen Dropouts

Men - Masters 35 1/2/3 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Pankonin (1 - Cat2)   Boulder, CO 273937  749 xXx Racing
2 Revere Greist (2 - Cat2)   Madison, WI 205204  730 
3 Eric Knuth (3 - Cat2)   Madison, WI 203995  751 Trek Midwest Team
4 James Brown (1 - Cat3)   Evanston, IL 347808  745 Union Cycling Team
5 Tim Hacker (2 - Cat3)   Madison, WI 301570  739 Planet Bike
6 Robert Downs   Madison, WI 9947  741 Planet Bike
7 `Joel Hynes (3 - Cat3)   Wausau, WI 231653  737 Bikeman.com
8 Chris Halverson (4 - Cat2)   Madison, WI 188913  735 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
9 Doug Bailey (5 - Cat2)   Elkhorn, WI 212426  753 Trek Midwest Team
10 Rod Raymond (6 - Cat2)   Duluth, MN 49001  729 Synergy
11 Christopher Morris (7 - Cat2)   Wausau, WI 55692  750 Great Dane Velo Club
12 Kevin Pomasl (8 - Cat2)   Wausau, WI 261266  747 KS Energy Services / Team Wisconsin
13 Dale Humphrey (4 - Cat3)   Verona, WI 103842  740 Trek Midwest Team
14 John Van Susteren (9 - Cat2)   Mukwonago, WI 208025  731 LAPT CC
15 Gene Tolli (10 - Cat2)   Albany, WI 83764  732 Enzo's-PSIMET
16 Joseph Shanahan (11 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 139118  738 ISCorp Cycling Team
17 Brian Rybarik (12 - Cat2)   Madison, WI 120099  734 ISCorp Cycling Team
18 Mario Medina (13 - Cat2)   Sussex, WI 181488  743 Raceplan Team
19 Gordon Paulson (1 - Cat1)   Cottage Grove, WI 176866  748 Trek Midwest Team
20 Samuel Tobias (5 - Cat3)   Fond Du Lac, WI 183996  736 ISCorp Cycling Team
DNF Dave Eckel (Cat3)   Trevor, WI 122771  742 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Mark Hughes (Cat2)   Waukesha, WI 56093  733 CZ Velo
DNF Jay Maas (Cat2)   Fitchburg, WI 203875  744 Trek Midwest Team
DNF Luke Seemann (Cat2)   Chicago, IL 224425  746 xXx Racing
DNF Gregg Coroleuski (Cat3)   Pewaukee, WI 49090  752 Lakes Area Physical Therapy

Men - Junior U15 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  815 ISCorp Cycling Team
2 Alexander Dorschner   Cedarburg, WI 379325  819 ISCorp Cycling
3 Stephen Sodergren   Baraboo, WI 295777  817 Baraboo Sharks
4 Austin Connelly   Westfield, WI 296566  818 Baraboo Sharks
5 Kyle Kargel   Baraboo, WI 348140  813 Baraboo Sharks
6 Michael Zagar   Fond Du Lac, WI 347234  816 Baraboo Sharks
7 Bradley Sodergren   Baraboo, WI 336582  812 Baraboo Sharks
8 Jake Tarnowski   Milwaukee, WI 306400  811 ISCorp Cycling Team
9 Zack Kargel   Baraboo, WI 348136  814 Baraboo Sharks
10 Emmit Kuphal     810 

Men - Junior 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Behm   Northfield, MN 342680  251 Bianchi/Grand Performance
2 Riley Hankes   New Berlin, WI 320456  247 Racers Against Childhood Cancer
3 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  249 ISCorp Cycling Team
DNS Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  250 RACC pb GG

Men - Elite Category 4/5 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Wilbert     663 
2 Michael Fioretti   Schaumburg Il 360847  666 Brazen Dropouts Cycling Team
3 Will Meger   La Crosse, WI 336360  653 Racers Against Childhood Cancer
4 Paul Krzesinski   Elkhorn, WI 313764  672 KS Energy Services / Team Wisconsin
5 David Blodgett   Madison, WI 296428  675 Magnus
6 Matt Bennett   Chicago, IL 274551  677 Village-Verdigris Cycling Team
7 Zeb Johnston   Marquette, MI 321268  657 
8 Mark Hering     658 
9 Josey Weik   Wrenshall, MN 297766  654 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
10 Andrew Gierke   Eau Claire, WI 298058  661 
11 Everett Jones   Baraboo, WI 278456  673 Baraboo Sharks
12 Tom Barry   Madison 378039  678 
13 Philip Schommer (1 - Cat5)   Darboy 378119  660 
14 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  671 RACC pb GG
15 Michael Swart   Madison, WI 377995  662 
16 Pat White   Aurora, IL 307069  670 Village-Verdigris Cycling
17 Benjamin Anderson   Iowa City, IA 364716  680 Iowa City Cycling Club
18 adam zabler   Redmond, WA 313950  655 University of Wisconsin-Platteville
19 Jonathan Pass (2 - Cat5)   Austin 380409  665 KS Energy System Team Wisconsin
20 Erik Deitz (3 - Cat5)   Prairie Du Sac, WI 378777  656 
21 Brian Gaines   Minneapolis, MN 244626  667 County Cycles
22 Mitchell Otto (4 - Cat5)   Appleton, WI 342324  659 Team Wheel & Sprocket
23 William Benton   Madison, WI 325888  668 
DNF Jason Bentley (Cat5)   Madison, WI 379114  669 
DNF Nicholas Pacchioli   Davenport, IA 290483  664 DICE
DNF David Price (Cat5)   Madison, WI 314618  652 Brazen Dropouts Cycling Team
DNF James Garman   Waukegan, IL 272976  674 
DNF Alex Beutel   Colorado Springs, CO 340664  676 RACC pb GG

Men - Pro/Cat 1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Cullen   Hudson, WI 229280  72 Slipstream-Craddock Junior Development
2 Matias Perret (1 - Cat2)   Iowa City, IA 292569  63 Iowa City Cycling Club
3 Anthony Olson (1 - Cat1)   Kasota, MN 245537  55 Bianchi/Grand Performance
4 chris yotter (2 - Cat2)   Saint Paul, MN 318312  50 St Paul Bicycle Racing Club
5 Spencer Oswald (3 - Cat2)   Lincoln, NE 231748  70 
6 David Paquette (4 - Cat2)   Decorah, IA 264236  68 KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Tristin Bentzler (5 - Cat2)   Chippewa Falls, WI 161188  46 Synergy
8 Sam Stone (2 - Cat1)   Indianapolis, IN 213424  64 Lakes Area Physical Therapy
9 Jeff Barnes (3 - Cat1)   Iowa City, IA 219647  61 Iowa City Cycling Club
10 John Acker (4 - Cat1)   Sherwood, WI 67867  74 Team Wheel & Sprocket
11 Jacob Mueller (5 - Cat1)   Fish Creek, WI 248510  65 Stan's NoTubes/AXA Equitable
12 Frank Dierking (6 - Cat1)   Madison, WI 148481  48 Great Dane Velo Club (GDVC)
13 Steve Scholzen (7 - Cat1)   Shorewood, WI 201190  58 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
14 Eric Hill (8 - Cat1)   Hartland, WI 334878  49 Lakes Area Physical Therapy
15 Brian Rach (9 - Cat1)   Chilton, WI 257820  59 ISCorp Cycling Team
16 Seth Eckert (10 - Cat1)   Oregon, WI 148803  66 Great Dane Velo Club
17 Mariusz Czarnomski (6 - Cat2)   Cedar Rapids, IA 272490  62 Mercy-Specialized
18 Dallas Fowler   Green Bay, WI 207074  45 Lakes Area Physical Therapy
19 Timothy Campbell (7 - Cat2)   Lake Mills, WI 240400  73 ISCorp Cycling Team
20 Nicholas Vetter (8 - Cat2)   St. Paul, MN 263471  53 Mitsubishi Laser/Grand Performance
21 Kip Spaude (11 - Cat1)   Watertown, WI 199775  57 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
22 dylan knutson (12 - Cat1)   Salisbury, NC 281816  51 St Paul Bicycle Racing Club
23 Chad Weisgram (9 - Cat2)   Fargo, ND 289827  54 Mitsubishi Laser/Grand Performance
DNF Jason Landretti (Cat1)   Fitchburg, WI 86309  47 Great Dane Velo Club
DNF Erik Loberg (Cat2)   Minneapolis, MN 213434  44 Great Dane Velo Club
DNF Alexander Meyer (Cat1)   Madison, WI 193722  52 Mitsubishi Laser/Grand Performance
DNF Erik Meier (Cat1)   Baraboo, WI 185547  60 Team Wheel & Sprocket
DNF James Bird (Cat1)   Kenilworth, IL 239434  56 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
DNF John Tomlinson   Chicago, IL 239266  67 ISCorp Cycling Team
DNF Alex Wieseler (Cat1)   Indianapolis, IN 207324  69 Bissell-ABG-NUVO
DNF Paul Kumm (Cat2)   Fort Collins 267392  71 ISCorp Cycling Team

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Martin   Madison, WI 308924  864 KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Curtis Bice   Brookfield, WI 188035  858 Trek Midwest Team
3 Jordan Mathes   Elkhart Lake , WI 212239  856 
4 Michael Michetti   Broomfield, CO 337042  867 Lakes Area Physical Therapy
5 Jesse Collins-Davies   Madison, WI 291555  860 Magnus
6 Darrell Kohli   Rapid River, MI 251212  853 Racers Against Childhood Cancer
7 Bill Mulligan   Lake Mills, WI 297004  855 Great Dane Velo Club (GDVC)
8 Michael Gaines   Minneapolis, MN 244643  868 St Paul Bicycle Racing Club
9 Matthew Kamphuis   Cottage Grove, WI 186054  871 Trek Midwest Team
10 Garrett Ping   Winona, MN 246489  859 River Valley Cycling Club- RVCC
11 Trent Ping   La Crosse, WI 234060  869 River Valley Cycling Club- RVCC
12 Andrew Hellpap   Belleville, WI 338786  863 KS Energy Services / Team Wisconsin
13 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  865 ISCorp Cycling Team
14 John Kunert   Madison, WI 87929  857 Great Dane Velo Club (GDVC)
15 Tristan Petsch-Horvath   Elkhorn, WI 312080  870 Colavita Racing
DNF Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  866 ISCorp Cycling Team
DNF Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  862 ISCorp Cycling Team
DNF Theoren Loo   Madison, WI 283731  861 ISCorp Cycling Team
DNF Nicholas Sabel   Ripon, WI 263354  854 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery

Women - Women Cat 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Mack   Madison, WI 315514  504 Great Dane Velo Club (GDVC)
2 Jackie Arendt     502 
3 Lisa Johns   Madison, WI 379243  503 
4 Shirley Crocker   Madison, WI 291163  511 Brazen Dropouts Cycling Team
5 April Beard   Madison, WI 334352  505 Brazen Dropouts Cycling Team
6 Victoria Meier   Baraboo, WI 191780  501 Baraboo Sharks
7 Lynn LeRoy   Franklin, WI 311696  506 LAPT CC
8 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  507 Baraboo Sharks
9 Allison Sanders   Madison, WI 312172  508 Brazen Dropouts Cycling Team
10 Anna Lutz   Madison, WI 311742  509 Brazen Dropouts
11 Sarah Hughes   Onalaska 378630  510 GP Velotek

Women - Women - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayley Giddens     152 
2 Jennifer Perricone   Lake Mills, WI 258437  149 ISCorp Cycling Team
3 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  154 Exergy TWENTY12
4 ASHLEY JENSEN   Kenosha, WI 304607  146 ISCorp Cycling Team
5 Julie Phelps   De Pere, WI 278869  150 Big Ring Flyers
6 Lindsey Durst   Saint Charles, MO 270694  153 ISCorp Cycling Team
7 Angela Theriault   Whitefish Bay, WI 210864  147 Lakes Area Physical Therapy
8 Diane Ostenso   Cottage Grove, WI 177665  151 Trek Midwest Team
9 Kristin Wentworth   Madison, WI 207606  148 Brazen Dropouts Cycling Team

- Junior 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 unknown `rider     248 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOShimanoSpyCUORESierra NevadaBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee