Race Results for
Sundance Showdown Super D
Sundance Resort, UT
(Event Information)
View By:
Super D on 06/02/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Naish Ulmer   Hood River, OR07:29.94 175253  12 Go-Ride.com/SpyOptics/Teva/Rollic/DarkTimbers
2 Matt Johnston   Salt Lake City, UT07:34.49 166708  Cannonball Racing
3 Andrew Maxwell   Brighton, UT07:43.11 281746  16 
4 Nick Van Dine   Park City, UT07:49.24 139412  17 

Men - Cat 1 - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Galen Carter   Salt Lake City, UT07:45.04 231784  49 Transition/FoxShox/TroyLee/SmithOptics
2 Max Herran   Heber, UT07:51.07 300544  51 Slim and Knobbys Bike Shop--Renthal

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Butler   Payson, UT07:49.73 265065  64 Wild Child Racing
2 David Creasy   Park City, UT08:06.19 284291  41 Chainsmoke

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ali Goulet   Salt Lake City, UT07:27.29 13796  44 Wasatch Area Ruff Ryders - Bell Helmets
2 Kris Baughman   Salt Lake City, UT07:32.96 2921  69 Go-Ride.com
3 Ryan Stensen   Park City, UT07:47.38 380833  68 Your Team
4 Al Mazurkewycz   08:02.63  149 

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Crabill   Salt Lake City, UT07:51.15 150890  14 Go-Ride.com
2 Craig Skinner   Sandy, UT08:19.41 175051  54 Go-Ride
3 Lee McGuffey   Salt Lake City, UT08:36.32 264026  63 COG Racing

Men - Cat 1 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Morris   Park City, UT08:49.28 230618  55 Cole Sport/Team IMBA

Men - Cat 2 - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Taysom   Pocatello, ID07:56.30 379617  162 
2 Sam Casper   Salt Lake City, UT08:21.30 322040  218 
3 Zachary Carlisle   08:37.91  177 
4 Riley Walker   Park City, UT09:30.72 352990  131 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Guthrie Gillings   07:56.16  116 
2 Travis Tomczak   08:02.93  118 
3 Steve Goodman   Navarre, FL08:08.18 186768  198 Hyland Cyclery
4 Robert Violano   08:19.70  115 Laketown Bicycles
5 Brian Francis   Brighton, MI08:22.32 57249  152 
6 Allen Weston   08:31.62  107 
7 Patrick Schooler   08:31.89  163 2-Wheels-1-Mind
8 Chris Kading   Sandy, UT08:41.55 315870  120 
9 Norman Adams   Springville, UT08:49.16 351798  62 Wild Child Cycles
10 Brandon Peterson   08:50.65  161 
11 Benjamin Sehy   08:51.09  160 
12 Alex Deckard   09:13.42  147 Old Town Bicycle Co.

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Kramer   07:54.10  199 
2 Jason TRUE   08:10.40  181 
3 Nick Rueff   08:23.49  123 
4 Ryan Patterson   08:30.80  98 Powder Camp
5 Matt Mullin   Avon, CO08:32.43 75014  100 Powder Camp
6 Aaron Crowder   08:32.87  151 
7 Reed Foster   08:43.69  99 Powder Camp
8 Mike Power   Taylorsville, UT09:49.79 79509  126 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Safarik   Salt Lake City, UT08:15.55 180845  197 His cats.
2 Kent Woodfield   Ogden, UT08:44.49 295970  138 
3 Doug Cheney   Syracuse, UT09:47.27 322620  186 

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Lockwood   Cambridge, MA08:57.31 104416  142 
2 Brete Thomas   09:03.64  191 

Men - Cat 3 - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dakota Janes   09:24.07  292 
2 Kelty Barney   09:33.13  290 
3 Shayden Housley   Murray, UT09:33.48 374992  267 Cannonball Racing
4 Nathaniel Carlisle   09:44.58  205 
5 Sam Morris   09:49.91  262 Cannonball Racing
6 Zachariah Crane   Draper, UT10:04.81 381306  214 
7 Matt Orford   10:28.71  263 Cannonball Racing
8 Chad Rosevear   11:50.87  300 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Theodore Albright   08:38.79  275 Chainsmoke
2 Nick Brown   Vancouver, WA08:45.16 5133  213 
3 Elliot Casper   08:46.22  272 
4 Chris Slaugh   08:49.07  209 
5 Erik Ottley   09:29.12  125 
6 Chad Frost   09:46.52  277 
7 Ty Rosevear   09:49.19  72 
8 Patrick Hvolka   10:06.32  261 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Walker   08:24.84  286 
2 JD Schiller   08:35.88  207 
3 Buzz Rosevear   09:15.98  299 
4 Walter Rosevear   10:06.32  260 

Women - Pro - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ana Rodriguez   Salt Lake City, UT08:50.74 282101  45 Skullcandy/Salt City Cycles

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Polly Ivers   09:17.43  183 
2 Joni Wirts   09:22.07  180 
3 Hannah Hall   09:23.65  153 
4 Amanda Cordell   Salt Lake City, UT09:27.79 368535  143 
5 Erin Bergey   09:33.01  145 

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Rhode   09:45.69  216 
2 Shawnee Beal   10:08.01  215 Hyland Cyclery
3 Kirsty Pickering   11:42.52  298 
4 Joylin Namie   11:56.02  294 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaOSMOUSACDFCUOREBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee