Race Results for
Shamrocks Capitol Criterium presntd by Mauer Chev
St. Paul, MN
(Event Information)
View By:
Criterium on 06/03/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edison Foster   Northfield, MN28:09.th 358142   Silver Cycling
2 Anya Malarski   Duluth Mn29:02.th 302412   Gopher Wheelmen
3 Dylen Wetteland   Roseville, MN29:32.th 379053   Gopher Wheelmen
4 Nick Carter   Minneapolis, MN29:45.th 361308   Birchwood/GIS
5 Nick Gordon   Chanhassen, MN30:03.th 364797   
6 Will Curtis   Saint Paul, MN29:10.th 348506   Minnesota Junior Cycling Inc.
7 Ethan Peterson   Minneapolis, MN30:12.th 360805   Birchwood/GIS
8 Veronica Church   Owatonna, MN28:49.th 366953   Exergy Twenty12

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Logan Brueck   Saint Paul, MN30:03.th 316048   St Paul Bicycle Racing Club
2 Alec Carlson   Fargo, ND30:03.th 271992   Flat City Cycling Club Inc.
3 Raymond Kennedy   Woodbury, MN30:05.th 342776   MNJRC
4 Quentin IkutaSchodde   Marine On Saint Croix, MN30:10.th 360457   Synergy
5 Noah Middlestaedt   Saint Cloud30:10.th 347262   
6 Peter Behm   Northfield, MN30:17.th 342680   St Paul Bicycle Racing Club
7 Ryan Shaw   Rogers, MN31:03.th 276375   Minnesota Junior Cycling Inc.
8 Erik Lecy   Apple Valley, MN30:25.th 374710   
9 Alex Weil   Lake Elmo30:43.th 379984   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laszlo Alberti   Minneapolis, MN43:59.th 193347   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
2 Daniel Casper   Northfield, MN43:59.th 214654   Revolution Cycle
3 Ed Alpasa   Maple Grove, MN45:13.th 160673   Flat City Cycling Club Inc.
4 William Mayavski   St. Paul, MN45:15.th 23025   Omnium Racing
5 Paul Krumrich   Minneapolis, MN45:15.th 294121   G.S. Circo Azzurro
6 Jeffrey Anderson   Blaine, MN45:15.th 279956   Speedfix Racing p/b Zubaz
7 Brian Koeneman   Apple Valley, MN45:16.th 46700   Team Wheel & Sprocket
8 Jason Snider   Wayzata, MN45:17.th 33354   Shamrocks Racing
9 Brady Prenzlow   Brooklyn Park, MN45:17.th 307715   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
10 Jay Woller   St. Louis Park, MN45:18.th 41777   Minneapolis Bicycle Racing Club
11 Mark Brinda   Minneapolis, MN45:18.th 261967   Minneapolis Bicycle Racing Club
12 Gregg Tischler   Superior, WI45:24.th 193343   Shamrocks Racing
13 Daniel Currell   Saint Paul, MN45:25.th 235364   St Paul Bicycle Racing Club
14 Peter Maxwell   Minneapolis, MN45:27.th 23007   GSCA
15 Christopher Smith   Minneapolis, MN45:27.th 118619   Hup United
16 Benjamin Schinke   Minneapolis, MN45:28.th 221927   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
17 Caleb Donaldson   Minneapolis, MN45:29.th 224416   Omnium Racing
18 Mark Mlinar   Hutchinson, MN45:49.th 48557   St Paul Bicycle Racing Club
19 Jay Henderson   Minneapolis, MN46:26.th 15779   Silver Cycling
20 Richard Werbowenko   St. Paul, MN37:54.th 116927   Birchwood/GIS
DNF Michael Phillips   Minneapolis, MN 200784   G.S. Circo Azzurro
DNF Mike Johnson      Synergy
DNF Bryan Joas   Eagan, MN 56745   Shamrocks Racing
DNF Franz Rinkleff   Rochester, MN 52040   Minneapolis Bicycle Racing Club
DNF Sam Beveridge   Edina, MN 312526   Freewheel Bike

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Flanders   Minneapolis, MN39:07.th 45337   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Mark Skarpohl   Mankato, MN39:08.th 48773   Minneapolis Bicycle Racing Club
3 David Jones   Lakeville, MN39:32.th 281557   Flat City Cycling Club Inc.
4 David Pramann   Burnsville, MN39:56.th 28606   Silver Cycling
5 Dan Schueller   Brooklyn Center, MN39:56.th 213088   Gopher Wheelmen
6 Lionel Space   Phoenix, AZ39:56.th 197647   Focus Racing
7 Thomas Pletcher   Hopkins, MN39:57.th 225027   Minneapolis Bicycle Racing Club
8 Roger Karnopp   Eagan, MN39:57.th 375507   Flat City Cycling Club Inc.
9 Martin Lacey   Saint Paul, MN39:58.th 193390   Omnium Racing
10 Stephen Hunter   Saint Paul, MN39:59.th 50772   SPBRC
11 Russell Loucks   Eagan, MN39:59.th 182695   G.S. Circo Azzurro
12 Matthew McLean   Rosemount, MN40:05.th 296184   Minneapolis Bicycle Racing Club
13 Steven Hiebert   Saint Paul, MN40:18.th 158237   CGSCA
14 Todd Peterson   Saint Paul, MN39:46.th 27929   St Paul Bicycle Racing Club
15 David Montgomery   St Paul, MN40:41.th 45697   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Mark Kowaliw   St Louis Park, MN 181273   MBRC/Flanders

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Olson (1 - Cat1)   Kasota, MN59:24.th 245537   St Paul Bicycle Racing Club
2 Jordan Cullen   Hudson, WI59:28.th 229280   Slipstream-Craddock Junior Deve
3 Michael Woell (2 - Cat1)   Minneapolis, MN59:30.th 227850   Freewheel Bike
4 Nicholas Kimpton (1 - Cat2)   Minneapolis, MN59:31.th 293536   Minneapolis Bicycle Racing Club
5 Alexander Meyer (3 - Cat1)   Madison, WI00:13.th 193722   St Paul Bicycle Racing Club
6 Adam Gorski (2 - Cat2)   Minneapolis, MN00:14.th 246159   Freewheel Bike
7 Chris Doig (4 - Cat1)   Minneapolis, MN00:15.th 73386   Freewheel Bike
8 Adam Froemming (5 - Cat1)   Edina, MN00:16.th 160145   Freewheel Bike
9 Ian Stanford (6 - Cat1)   White Bear Lake, MN00:19.th 175718   Freewheel Bike
10 Gregory LaVick (3 - Cat2)   St. Paul, MN00:19.th 20517   Synergy
11 Adam Hanson (4 - Cat2)   Duluth, MN00:19.th 108535   Synergy
12 Michael Moriarity (5 - Cat2)   Bloomington, MN00:20.th 294003   Flat City Cycling Club Inc.
13 Jens Brabbit (7 - Cat1)   La Crosse00:22.th 184406   River Valley Cycling Club-RVCC
14 James Parker (6 - Cat2)   Saint Paul, MN00:22.th 254489   St Paul Bicycle Racing Club
15 David Zimmermann (8 - Cat1)   Saint Paul, MN00:22.th 135976   Freewheel Bike
16 Andrew Minier (9 - Cat1)   Anoka, MN00:23.th 135556   Revolution Cycle/Twin Six
17 Tim Mulrooney (10 - Cat1)   Minneapolis, MN00:23.th 49630   Synergy
18 Micah Moran (11 - Cat1)   Waterloo, WI00:27.th 145996   Freewheel Bike
19 dylan knutson (12 - Cat1)   Salisbury, NC00:57.th 281816   St Paul Bicycle Racing Club
20 Aaron Shaw   Rogers, MN01:20.th 264910   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
21 Levon Kalemkiarian (7 - Cat2)   Stillwater, MN00:26.th 243156   Revolution Cycle/Twin Six
22 Rich Settergren (8 - Cat2)   Duluth, MN00:27.th 212093   
23 Rod Raymond (9 - Cat2)   Duluth, MN00:50.th 49001   Synergy
24 Dale Sedgwick (13 - Cat1)   Minneapolis, MN00:57.th 32038   St Paul Bicycle Racing Club
25 Brian Koeneman (14 - Cat1)   Apple Valley, MN02:08.th 46700   Team Wheel & Sprocket
26 Nicholas Vetter (10 - Cat2)   St. Paul, MN59:39.th 263471   St Paul Bicycle Racing Club
27 Scott Hebel (11 - Cat2)   Prior Lake, MN00:17.th 15616   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
28 Brandon Manske (12 - Cat2)   Edenprairie, MN00:28.th 292551   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
29 Nathan Shuff (13 - Cat2)   612.396.191102:51.th 69400   Freewheel Bike
30 Mitch Nordahl   Anoka, MN47:06.th 312426   Minnesota Junior Cycling Inc.
31 Matthew Petersen (14 - Cat2)   Minneapolis, MN36:44.th 244920   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
32 Jason Snider (15 - Cat1)   Wayzata, MN36:51.th 33354   Shamrocks Racing
33 Matthew Allen   Minneapolis, MN36:51.th 200426   Behind-Bars/LGR
34 Franz Rinkleff   Rochester, MN39:54.th 52040   Minneapolis Bicycle Racing Club
35 Paul Harrison (15 - Cat2)   Minneapolis , MN28:38.th 94132   Flat City Cycling Club Inc.
DNF Peter Olejniczak (Cat2)   Roseville, MN 185493   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Rhett Finley   Wayzata, MN 233002   
DNF Toby Henkels (Cat2)   Mankato, MN 311333   Minneapolis Bicycle Racing Club
DNF Ed Alpasa (Cat2)   Maple Grove, MN 160673   Flat City Cycling Club Inc.
DNF Sam Beveridge   Edina, MN 312526   Freewheel Bike
DNF Joe Magro (Cat2)   Lititz, PA 243366   Tonka

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Gaines   Minneapolis, MN43:30.th 244643   St Paul Bicycle Racing Club
2 John Loquai (1 - Cat3)   Hastings, MN43:31.th 377204   
3 drew wilson (2 - Cat3)   Rochester, MN43:31.th 321766   
4 Alec Porter (3 - Cat3)   Saint Paul, MN43:31.th 311313   St Paul Bicycle Racing Club
5 Peter Olejniczak   Roseville, MN43:32.th 185493   St Paul Bicycle Racing Club
6 Jeremiah Sagel   Edina, MN43:32.th 31058   Freewheel Bike
7 Trent Ping (4 - Cat3)   La Crosse, WI43:32.th 234060   River Valley Cycling Club-RVCC
8 Taylor Krosbakken (5 - Cat3)   St Paul, MN43:32.th 329126   Great Plains Cycling Club
9 Andrew Frye   Minneapolis, MN43:32.th 243510   Bikethrow
10 Sam Beveridge (6 - Cat3)   Edina, MN43:32.th 312526   Freewheel Bike
11 Garrett Ping (7 - Cat3)   Winona, MN43:33.th 246489   River Valley Cycling Club-RVCC
12 John McGuire (8 - Cat3)   New Hope, MN43:33.th 318996   Speedfix Racing p/b Zubaz
13 Kevin Sidwell (1 - Cat4)   Minneapolis, MN43:33.th 350184   Loon State Cyclists
14 Tim Karels (9 - Cat3)   Plymouth, MN43:34.th 223980   Minneapolis Bicycle Racing Club
15 Kyle Olson (10 - Cat3)   Roseville, MN43:34.th 298937   Synergy
16 Franz Rinkleff (11 - Cat3)   Rochester, MN43:35.th 52040   Minneapolis Bicycle Racing Club
17 Rhett Finley (12 - Cat3)   Wayzata, MN43:35.th 233002   
18 Shannon Smith (13 - Cat3)   St. Paul, MN43:36.th 222039   St Paul Bicycle Racing Club
19 Logan Brueck (14 - Cat3)   Saint Paul, MN43:36.th 316048   St Paul Bicycle Racing Club
20 Mitch Nordahl   Anoka, MN43:36.th 312426   Minnesota Junior Cycling Inc.
21 Matthew Broeren (15 - Cat3)   Rochester, MN43:37.th 310534   
22 Josey Weik (2 - Cat4)   Wrenshall, MN43:37.th 297766   Nova Cycle Sports Foundation Inc dba
23 Keith Bianchi   Saint Paul, MN43:43.th 188055   St Paul Bicycle Racing Club
24 Christopher Smith (16 - Cat3)   Minneapolis, MN43:45.th 118619   Hup United
25 James Cullen (17 - Cat3)   Hudson, WI43:46.th 107902   Minneapolis Bicycle Racing Club
26 Matthew Montesano (18 - Cat3)   Minneapolis, MN40:05.th 277696   Speedfix Racing p/b Zubaz
27 Vince Rosetta (19 - Cat3)   Minneapolis, MN24:48.th 254966   Synergy
28 Taylor George (20 - Cat3)   Apple Valley, MN24:48.th 245466   Birchwood/GIS
29 Gabriel Masiulis (3 - Cat4)   St Paul, MN24:48.th 248893   Omnium Racing
30 David Peterson (21 - Cat3)   Minneapolis, MN24:48.th 239997   Birchwood/GIS
31 Brian Karpen (22 - Cat3)   Minneapolis, MN24:52.th 262083   Omnium Racing
DNF Mark Leppke (Cat4)   Minneapolis, MN 267806   Behind-Bars/LGR
DNF Bryan Loecken (Cat3)   Richfield, MN 53328   Loon State Cyclists
DNF Peter Behm (Cat3)   Northfield, MN 342680   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Casey Swenson (Cat3)   Hills, MN 356456   SC Velo
DNF Nick Boisen (Cat4)   Burnsville, MN 292553   Shamrocks Racing
DNF Brian Gaines (Cat3)   Minneapolis, MN 244626   Gopher Wheelmen
DNF Maxwell Lewis (Cat3)   Minneapolis, MN 291227   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Kevin Thum (Cat4)   River Falls 371405   University of Wisconsin-Platteville
DNF Adam Hawkinson (Cat4)   Mound, MN 256523   International Christian Cycling Club

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Anderson   Maple Grove, MN24:05.th 366326   Flat City Cycling Club Inc.
2 Eric Wetteland   Roseville, MN24:06.th 350658   Synergy
3 Andrew Gierke   Eau Claire, WI24:06.th 298058   
4 Andrew Barlage   Hopkins, MN24:06.th 301985   Omnium Racing
5 Brian Kozicki   Saint Louis Park, MN24:06.th 164415   Top Natchez Racing
6 Daniel Craig   Minneapolis, MN24:06.th 341584   University of Minnesota-Twin Cit
7 Brian Gaines   Minneapolis, MN24:06.th 244626   Gopher Wheelmen
8 Matt Leizinger   Minnetonka, MN24:06.th 284245   Omnium Racing
9 Tyler Johnson   Alexandria, MN24:07.th 346980   
10 Wil Kratz   Minneapolis, MN24:07.th 344896   BiPro/Hoigaard's
11 Alec Porter   Saint Paul, MN24:07.th 311313   St Paul Bicycle Racing Club
12 Morison Hall   Eagan, MN24:07.th 211906   
13 Mark Stephany   Minneapolis, MN24:08.th 176316   Angry Catfish
14 Connor Benton   Minnetonka, MN24:08.th 356634   Minneapolis Bicycle Racing Club
15 Christopher Bretz   Roseville, MN24:08.th 61540   Loon State Cyclists
16 Ryan Marsel   Minneapolis, MN24:09.th 313268   Behind-Bars/LGR
17 Josey Weik   Wrenshall, MN24:09.th 297766   Nova Cycle Sports Foundation Inc dba
18 Rob Hillman   Saint Paul, MN24:09.th 205908   Synergy
19 Aaron Ehlers   Saint Paul, MN24:11.th 321436   Unwattched
20 Gabriel Masiulis   St Paul, MN24:11.th 248893   Omnium Racing
21 Vibol Deng   Battle Creek, MI24:13.th 313970   BiPro/Hoigaard's
22 Ian Johnson   Eau Claire, WI24:55.th 75281   Behind-Bars/LGR
23 David Haerle   Cottage Grove, MN24:57.th 244834   Loon State Cyclists
24 Nick Boisen   Burnsville, MN25:00.th 292553   Shamrocks Racing
25 Trevor Quass   Green Bay, WI25:37.th 325180   University of Minnesota-Twin Cities
26 Paul Mueller   24:05.th   Minneapolis Bicycle Racing Club
27 John Loquai   Hastings, MN20:29.th 377204   
28 Frederick Gray   Minneapolis, MN19:12.th 246498   Birchwood/GIS

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martin Lacey   Saint Paul, MN26:51.th 193390   Omnium Racing
2 Todd Thurmes   Saint Paul, MN26:52.th 340342   Freewheel Bike
3 Nick Watts   St Paul, MN27:17.th 352930   St Paul Bicycle Racing Club
4 R Truman Purdy   River Falls, WI27:17.th 242901   
5 Andrew Lageson   Minneapolis, MN27:28.th 356842   St Goose Bike Team
6 Matthew McLean   Rosemount, MN27:28.th 296184   Minneapolis Bicycle Racing Club
7 Alec Carlson   Fargo, ND27:28.th 271992   Flat City Cycling Club Inc.
8 Bruce Porter   Woodbury, MN27:52.th 358801   St Paul Bicycle Racing Club
9 William Dick   Minneapolis, MN27:54.th 360265   Top Natchez Racing
10 Brian Malarski   Chicago Il28:23.th 68091   Gopher Wheelmen
11 Steven Steichen   Inver Grove Heights, MN28:28.th 380971   
12 Steve Clifton   29:12.th   
13 Eric Jorgenson   Osseo29:26.th 380129   Omnium Racing
14 michael bresnahan   Saint Paul, MN29:57.th 380570   
15 John Owen   Saint Paul, MN30:04.th 380610   
16 Kevin Chung   Maple Grove, MN30:12.th 337540   Omnium Racing
17 Aaron Collins   Minneapolis, MN26:52.th 375461   Top Natchez Racing
18 Chris Schwanz   Chanhassen, MN26:52.th 353350   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
19 Wesley Ford   27:58.th   
20 Anya Malarski   Duluth Mn27:59.th 302412   Gopher Wheelmen
21 Matt Eckelberg   27:59.th   
22 Jason Urbanski   Saint Paul, MN28:48.th 312286   Omnium Racing
23 Kenneth Prine   Katy30:17.th 349414   Return of Locust
DNF Mike Kokotovich   Vadnais Heights, MN 367488   
DNF Jason Martin   Minneapolis, MN 265486   SPBRC

Women - Cat 1/2/3/4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teresa Moriarty   Minneapolis, MN45:27.th 169344   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Terra James   Minneapolis , MN45:27.th 281803   Angie's Kettle Corn/Angry Catfish Bicy
3 Mia Loquai   Valparaiso , FL45:28.th 354752   
4 Jennifer Rife   Saint Paul, MN45:29.th 345626   Birchwood/GIS
5 Linda Sone   Northfield, MN45:30.th 224939   Minneapolis Bicycle Racing Club
6 Angie Johnson   Alexandria, MN45:36.th 316384   The Bike & Fitness Co.
7 Nicole Mertz   Minneapolis45:36.th 367685   St Paul Bicycle Racing Club
8 Heather Edwards-Thoerner   Minneapolis, MN45:39.th 112633   Birchwood/GIS
9 Rachel Lathrop   Saint Paul, MN45:47.th 348038   St Paul Bicycle Racing Club
10 Lisha Herold   Oakdale, MN45:47.th 307621   Sweet'n Salty Cycling
11 Abby Ruess   Saint Paul, MN46:06.th 312258   St Paul Bicycle Racing Club
12 Heidi Gollogly   Rochester, MN46:35.th 341338   Sweet'n Salty Cycling

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meg Browning   Renton, WA21:53.th 369069   University of Minnesota-Twin Cities
2 Anya Malarski   Duluth Mn21:54.th 302412   Gopher Wheelmen
3 Kathryn Jensen   Saint Paul, MN22:29.th 362105   St Paul Bicycle Racing Club
4 Rachel Gohla   Prairie Du Chien Wi22:47.th 367490   University of Minnesota-Twin Cities
5 Skye Goedert   Crystal, MN23:21.th 379498   MNJrC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFShimanoSpyBonk BreakerCUOREOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee