Race Results for
St. Peter State Championship Time Trial
Saint Peter , MN
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 06/02/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brady Olsen   18:54.50   
2 Nick Gordon   Chanhassen, MN18:57.60 364797   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edison Foster   Northfield, MN15:24.60 358142   SilverCycling
2 Grant Wass   16:12.70   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Gaines   Minneapolis, MN24:56.60 244643   St Paul Bicycle Racing Club
2 Josey Weik   Wrenshall, MN25:32.80 297766   Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
3 Alec Porter   Saint Paul, MN25:58.10 311313   Bianchi/Grand Performance
4 Brian Gaines   Minneapolis, MN27:22.00 244626   County Cycles
5 Erik Lecy   Apple Valley, MN30:50.90 374710   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Svedberg   Woodbury, MN25:31.60 278187   Minnesota Junior Cycling, Inc.
2 Luke Wass   25:57.70   
3 Maxwell Lewis   Minneapolis, MN26:41.40 291227   St Paul Bicycle Racing Club
4 Peter Behm   Northfield, MN28:01.20 342680   Bianchi/Grand Performance

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Senior - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Townsend   Mendota Heights, MN00:56:38.29 46011   Bianchi/Grand Performance
1 Trevor Quass   Green Bay, WI01:03:03.62 325180   University of Minnesota Cycling - Twin C
2 Joseph Ratzlaff   01:05:56.17   
3 Shayne Stillar   Waskish, MN01:07:02.31 88266   Bianchi/Grand Performance
4 Adam Hawkinson   Mound, MN01:07:03.08 256523   IC3 Twin Cities

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Gosa   01:02:02.77   
2 Michael Bryant     

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Jacobs   Saint Paul, MN00:56:08.12 17542   Revolution Cycle/Twin Six
2 Jay Henderson   Minneapolis, MN00:56:20.32 15779   SilverCycling
3 Mark Dykes   00:56:46.39   Two Wheel Tango/Morgan & York
4 Jeff Ingham   Oakdale, MN00:56:59.81 218867   Gopher Wheelmen
5 David Olsen   00:57:39.34   
6 James Lockwood   St Paul, MN00:57:59.43 128526   Flat City Cycling Club Inc.

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Casper   Northfield, MN00:51:50.38 214654   
2 Jeffrey Hilligoss   Eden Prairie, MN00:56:44.04 16228   Angry Catfish
3 Mark Mlinar   Hutchinson, MN00:57:44.36 48557   St Paul Bicycle Racing Club
4 Jim Cullen   Hudson, WI00:57:51.48 107902   MBRC/Flanders
5 Robbie Halvorson   San Jose, CA00:58:24.76 288314   
6 David Lunde   Andover, MN00:58:54.22 56581   Ramsey Cycling Club
7 Prashant Singh   Eden Prairie, MN01:02:39.10 351318   
9 Daniel Nordin   Stillwater, MN01:12:02.37 347658   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Skarpohl   Mankato, MN00:53:37.39 48773   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 John Shishilla   Medina, MN00:54:05.33 48806   St Paul Bicycle Racing Club
3 Rick Christenson   Roseville, MN00:55:38.04 78474   Bianchi/Grand Performance
4 Dave Gray   Saint Paul, MN00:55:51.36 192457   MBRC/Flanders
5 Derek Hager   Minneapolis, MN00:57:52.93 189731   St Paul Bicycle Racing Club
6 Thomas Pletcher   Hopkins, MN00:58:30.59 225027   Minneapolis Bicycle Racing Club
7 Russell Loucks   Eagan, MN00:59:21.94 182695   GS Circo Azzurro
8 David Elton   00:59:32.89   
9 Gary Krska   North Saint Paul, MN00:59:43.06 127524   Bianchi/Grand Performance
10 David Lundquist   Blaine, MN01:00:57.01 312938   Ramsey Cycling Club
11 Greg Bernhardt   Hopkins, MN01:02:14.53 57378   
12 Ted Higman   Marine On Saint Croix, MN01:05:22.81 288187   Synergy
13 Karl Svedberg   Woodbury, MN01:08:18.28 296081   Chilkoot Velo

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elmer Colyer   Dubuque, IA00:53:02.38 263217   River Valley Cycling Club- RVCC
2 David Herbert   Rochester, MN00:56:45.53 173959   Minneapolis Bicycle Racing Club
3 David Ludwigson   Stillwater, MN00:56:49.79 212903   Loon State Cyclists
4 N/A   No City, MN01:02:25.10 292998   St Paul Bicycle Racing Club
5 Paul Arsenault   Ardenhills, MN01:02:42.14 279841   Gopher Wheelmen
6 Ed Hawkins   Waldron, AR01:03:32.39 15479   
7 Mike Lyner   Stillwater, MN01:03:38.26 105204   Loon State Cyclists
8 David Abebor   01:04:58.45   
9 Frank Williams   01:13:24.75   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hart Kuller   Minneapolis, MN25:13.40 188748   St Paul Bicycle Racing Club
2 Steven Knowlton   Lakeville, MN26:00.70 178814   Silver Cycling
3 Robert Ogren   26:10.70   
4 Dan Meyer   Lake Elmo, MN27:18.00 117486   Loon State Cyclists
5 John Stamm   Afton, MN27:19.20 149093   Loon State Cyclists

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 P Fred Storti   Stillwater, MN26:47.10 59577   St Paul Bicycle Racing Club
2 Cleve Pettersen   Minneapolis, MN28:00.60 45792   Minneapolis Bicycle Racing Club
3 William Kosfeld   Saint Paul, MN28:56.40 246891   Birchwood/GIS

Men - Cat 1/2 - Senior - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Stanford (1 - Cat1)   White Bear Lake, MN00:50:26.92 175718   Freewheel Bike
2 Jonathan Toftoy (2 - Cat1)   Eden Prairie, MN00:51:17.81 233166   Revolution Cycle/Twin Six
3 Nicholas Kimpton (1 - Cat2)   Minneapolis, MN00:51:57.33 293536   Minneapolis Bicycle Racing Club
4 Joshua Roeser (3 - Cat1)   Buffalo, MN00:52:22.66 160630   Flat City Cycling Club Inc.
5 James Parker (2 - Cat2)   Saint Paul, MN00:53:45.21 254489   St Paul Bicycle Racing Club
6 Jordon Cullen   Hudson, WI00:53:50.44 229280   Slipstream-Craddock Junior Development
7 Tim Mulrooney (4 - Cat1)   Minneapolis, MN00:54:18.05 49630   Synergy
8 Gregg Brandt   Winona00:55:11.82 227165   
9 Michael Woell (5 - Cat1)   Minneapolis, MN00:55:27.46 227850   Freewheel Bike
10 Michael Moriarity (3 - Cat2)   Bloomington, MN00:55:56.09 294003   Flat City Cycling Club Inc.
11 Marc Kermisch (4 - Cat2)   Maple Grove, MN00:56:12.00 80629   Synergy
12 Gregory LaVick (5 - Cat2)   St. Paul, MN00:58:01.71 20517   Synergy

Men - Cat 3 - Senior - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Johnson   Eagan, MN00:55:27.19 229038   Loon State Cyclists
2 Vince Rosetta   Minneapolis, MN00:56:01.34 254966   Synergy
3 Todd Foster   Northfield, MN00:56:21.49 311475   SilverCycling
4 Joe Moyer   Rochester, MN00:56:38.31 220267   Peace Coffee Racing
5 Levon Kalemkiarian   Stillwater, MN00:56:44.15 243156   Revolution Cycle/Twin Six
6 drew wilson   Rochester, MN00:57:36.20 321766   
7 Matt Stein   Northfield, MN00:58:56.02 221389   Silver Cycling
8 Karl Schuchard   Minneapolis, MN00:59:00.13 318690   
9 Tim Karels   Plymouth, MN00:59:41.54 223980   Minneapolis Bicycle Racing Club
10 Eric Sundstrom   Elk River, MN00:59:58.99 98302   IC3 Twin Cities
11 Joel Boelke   Eden Prairie, MN01:00:13.84 297050   International Christian Cycling Club

Men - Cat 4/5 - Senior - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allen Farrow   Rochester, MN00:56:50.51 281839   
2 Jason Digman (1 - Cat4)   Plymouth, MN00:57:36.71 245677   Dig It Cycling
3 David Olheiser (1 - Cat5)   Minneapolis, MN00:57:48.06 316402   
4 Brad Snaza (2 - Cat4)   Brooklyn Park, MN00:58:49.74 283307   Loon State Cyclists
5 Carlton Mitchell (3 - Cat4)   Maple Grove, MN00:59:20.02 212092   SilverCycling
6 Patrick McCann (2 - Cat5)   Saint Paul, MN00:59:47.15 357560   Bianchi/Grand Performance
7 Richard Fiske (3 - Cat5)   Shakopee, MN00:59:51.89 211816   Kenwood Racing
8 Sean Copeland   01:00:26.90   
9 Matt Christiaansen (4 - Cat4)   Elk River, MN01:00:29.59 239659   Big Ring Flyers
10 Richard Kyle (4 - Cat5)   Saint Paul, MN01:00:36.63 352332   Loon State Cyclists
11 Randy Peterson (5 - Cat5)   Northfield, MN01:02:46.82 378101   Cannon Valley Velo Club
12 Tim savre   St Paul, MN01:05:51.13 371826   University of St Thomas
14 Kurt Brown (6 - Cat5)   Minneapolis, MN01:08:05.25 378563   

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Veronica Church   Owatonna, MN18:33.50 366953   Exergy TWENTY12
2 Kate Wass   20:39.90   
DNF Isaac Bryant   17:31.60   

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anya Malarski   Duluth Mn16:52.40 302412   County Cycles

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Valerie McGoldrick   Deephaven, MN36:59.10 302230   Minnesota Junior Cycling, Inc.
2 Claire Wass   37:13.10   
3 Skye Goedert   Crystal, MN39:01.90 379498   Minnesota Junior Cycling, Inc.

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kit Oslin   Fridley, MN01:06:35.03 285069   Bianchi/Grand Performance

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Kline   Maplewood, MN01:05:52.71 266646   St Paul Bicycle Racing Club
2 Renee Hilgren   Brooklyn Center, MN01:05:54.03 312306   St Paul Bicycle Racing Club

Women - Cat 1/2 - Senior - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teresa Moriarty (1 - Cat1)   Minneapolis, MN00:59:09.44 169344   MBRC/Flanders

Women - Cat 3 - Senior - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bonnie Donzella   Eagan, MN01:01:38.94 137107   St Paul Bicycle Racing Club
2 Cheryl Barker   Hudson, WI01:02:47.49 264108   Silver Cycling
3 Angie Johnson   Alexandria, MN01:04:18.96 316384   Bike & Fitness/Subway Cycling Team
4 Jen Rife   Saint Paul, MN01:06:15.09 345626   Birchwood/GIS

Women - Cat 4 - Senior - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mikka Nordby   01:02:38.00   
2 Ann Moyer   Rochester, MN01:04:39.70 227226   Peace Coffee Racing
3 Laurel Sundberg   Minnetonka, MN01:08:34.00 148181   Basso pb Tonka Cycle
4 Stacy Kalemkiarian   Stillwater01:13:46.86 355070   
5 Veronica Descotte   01:14:04.28   
6 Krista Johnson   01:15:06.46   
7 Desta Meyer   Inver Grove, MN01:16:33.23 284628   SilverCycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerCUOREUSACDFSierra NevadaShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee