Race Results for
Southside Sprint
Minneapolis, MN
(Event Information)
View By:
Criterium on 07/22/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5 - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Collins   Minneapolis, MN 375461   Top Natchez Racing
2 Kevin Laux   Edina, MN 384500   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
3 Jemiah Aitch      
4 Tim Morgan   Minneapolis, MN 294868   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
5 Brian Malarski   Chicago Il 68091   County Cycles
6 Tom Wierzbicki   Saint Michael, MN 382774   
7 Steve Cliff      
8 Aaron Zabler   Minneapolis, MN 247883   
9 Nate Kemp   Eagan, MN 384608   
10 Gregory Kalberer      
11 Justin Valenstein   Eagan, MN 368612   
12 Nathan Kaufman      
13 Allen Bellas   Edina, MN 300769   
14 Brian Forney   Minneapolis, MN 384554   
15 Sean Morrissey   Minneapolis, MN 384590   
16 Paul Feng   Saint Paul, MN 382229   Omnium Racing
17 Glenn MacEachern   Maple Grove, MN 101687   Loon State Cyclists
18 Neal Ward   Crown Point, IN 378920   
19 Aaron Smith      
20 Michael Daman   Minneapolis, MN 384044   
21 Martin Lacey   Saint Paul, MN 193390   Omnium Racing
22 Jerry Ciardelli      
23 Andrew Magill      
24 Tom Meyer   Plymouth, MN 384624   
25 Adam Weitzner   Minneapolis, MN 383139   
26 Louis Moope      
27 Ben Hoefer   Minneapolis, MN 384621   
28 Jamal Thompson      
29 Micheal Weldon   Minneapolis, MN 384471   
30 Patrick Geavy      
31 David Mehr      
32 Luke Schmidt      

Men - PRO/1/2/3 - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colton Barrett   Indianapolis, IN 224589   Kentucky Flyers Cycling Inc
2 Derek Goerke (1 - Cat1)   Minneapolis, MN 226819   Mitsubishi Laser/Grand Performance
3 Tim Mulrooney (2 - Cat1)   Minneapolis, MN 49630   Synergy
4 Laszlo Alberti (3 - Cat1)   Minneapolis, MN 193347   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
5 Patrick Lemieux   Saint Paul, MN 210769   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
6 Adam Bergman (4 - Cat1)   Saint Paul, MN 103032   Kentucky Flyers Cycling Inc
7 Scott Hebel (1 - Cat2)   Prior Lake, MN 15616   HC3 Coaching
8 Unknown Rider      
9 Mark Skarpohl (2 - Cat2)   Mankato, MN 48773   Minneapolis Bicycle Racing Club
10 Michael Woell (5 - Cat1)   Minneapolis, MN 227850   Freewheel Bike
11 Unknown Rider      
12 Brian Koeneman (6 - Cat1)   Apple Valley, MN 46700   Team Wheel & Sprocket
13 Joshua Roeser (7 - Cat1)   Buffalo, MN 160630   Flat City Cycling Club Inc.
14 Sam Beveridge (1 - Cat3)   Edina, MN 312526   Freewheel Bike
15 Nicholas Kimpton (3 - Cat2)   Minneapolis, MN 293536   Minneapolis Bicycle Racing Club
16 Gregory LaVick (4 - Cat2)   St. Paul, MN 20517   Synergy
17 Chris Doig (8 - Cat1)   Minneapolis, MN 73386   Freewheel Bike
18 Tristin Bentzler (5 - Cat2)   Chippewa Falls, WI 161188   Synergy
19 Jens Brabbit (9 - Cat1)   La Crosse 184406   River Valley Cycling Club- RVCC
20 Levon Kalemkiarian (6 - Cat2)   Stillwater, MN 243156   Revolution Cycle/Twin Six
21 Chris Yotter (7 - Cat2)   Saint Paul, MN 318312   St Paul Bicycle Racing Club
22 Chad Weisgram (8 - Cat2)   Fargo, ND 289827   Mitsubishi Laser/Grand Performance
23 Unknown Rider      
24 Nicholas Vetter (9 - Cat2)   St. Paul, MN 263471   Mitsubishi Laser/Grand Performance
25 Peter Olejniczak (10 - Cat2)   Roseville, MN 185493   Bianchi/Grand Performance
26 Adam Gorski (11 - Cat2)   Minneapolis, MN 246159   Freewheel Bike
27 Anthony Olson (10 - Cat1)   Kasota, MN 245537   Bianchi/Grand Performance
28 Derek Virta (12 - Cat2)   Hinesburg, VT 281673   Speedfix Racing p/b Zubaz
29 Charles Townsend (13 - Cat2)   Mendota Heights, MN 46011   Bianchi/Grand Performance
30 Scott Flanders (14 - Cat2)   Minneapolis, MN 45337   MBRC/Flanders
31 Alexander Meyer (11 - Cat1)   Madison, WI 193722   Mitsubishi Laser/Grand Performance
32 Matthew Allen   Minneapolis, MN 200426   Behind-Bars/LGR
33 Alexander Matson (15 - Cat2)   Minneapolis, MN 284025   Omnium Racing
34 Nathan Shuff (16 - Cat2)   612.396.1911 69400   Freewheel Bike

Men - Cat 1/2/3/4/5 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Muyres (1 - Cat2)   Bloomington, MN 160576   Freewheel Bike
2 Benjamin Schinke (2 - Cat2)   Minneapolis, MN 221927   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
3 Scott Flanders (3 - Cat2)   Minneapolis, MN 45337   MBRC/Flanders
4 Chad Weisgram (4 - Cat2)   Fargo, ND 289827   Mitsubishi Laser/Grand Performance
5 Andrew Frye (5 - Cat2)   Minneapolis, MN 243510   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Flanders (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 45337   MBRC/Flanders
2 Mark Skarpohl (2 - Cat2)   Mankato, MN 48773   Minneapolis Bicycle Racing Club
3 Charles Townsend (3 - Cat2)   Mendota Heights, MN 46011   Bianchi/Grand Performance

Men - Cat 3/4 - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Connor Benton (1 - Cat3)   Minnetonka, MN 356634   MBRC/Flanders
2 Butch Peterson (2 - Cat3)   Carbondale, CO 27879   
3 Jeremiah Sagel   Edina, MN 31058   Freewheel Bike
4 Peter Olejniczak   Roseville, MN 185493   Bianchi/Grand Performance
5 Andrew Gierke (3 - Cat3)   Eau Claire, WI 298058   
6 Trent Ping (4 - Cat3)   La Crosse, WI 234060   River Valley Cycling Club- RVCC
7 Rhett Finley (5 - Cat3)   Wayzata, MN 233002   
8 Ken Hum (6 - Cat3)   Waukesha 291669   Omnium Racing
9 Matthew Broeren (7 - Cat3)   Rochester, MN 310534   
10 Innokenty Zavyalov (8 - Cat3)   Minneapolis, MN 319002   Omnium Racing
11 Alec Porter   Saint Paul, MN 311313   Bianchi/Grand Performance
12 Eric Jorgenson (9 - Cat3)   Osseo 380129   Omnium Racing
13 Matthew Montesano (10 - Cat3)   Minneapolis, MN 277696   Speedfix Racing p/b Zubaz
14 Kyle Olson (11 - Cat3)   Roseville, MN 298937   Synergy
15 Mark Brinda (12 - Cat3)   Minneapolis, MN 261967   MBRC/Flanders
16 Daniel Craig (13 - Cat3)   Minneapolis, MN 341584   University of Minnesota-Twin Cities
17 Michael Slavics (14 - Cat3)   Chanhassen, MN 32917   International Christian Cycling Club
18 Nathan Klump (15 - Cat3)   Grand View Wi 239719   Team Wheel & Sprocket
19 John Hammje (1 - Cat4)   Minneapolis, MN 376442   Category 6 Racing Squad
20 Michael Gaines   Minneapolis, MN 244643   St Paul Bicycle Racing Club
21 Franz Rinkleff (16 - Cat3)   Rochester, MN 52040   Minneapolis Bicycle Racing Club
22 Michael Tocko (17 - Cat3)   St. Paul, MN 58052   St Paul Bicycle Racing Club
23 David Ziemer (18 - Cat3)   Greenfield, MN 200339   Revolution Cycle/Twin Six

Men - Cat 4/5 - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Boyles (1 - Cat4)   Anoka 376993   Behind-Bars/LGR
2 Eric Jorgenson   Osseo 380129   Omnium Racing
3 Ken Hum   Waukesha 291669   Omnium Racing
4 Marcus Bush (2 - Cat4)   Minneapoilis, MN 293091   
5 Wil Kratz   Minneapolis, MN 344896   BiPro/Hoigaard's
6 Connor Benton   Minnetonka, MN 356634   MBRC/Flanders
7 Vibol Deng (3 - Cat4)   Battle Creek, MI 313970   BiPro/Hoigaard's
8 Mark Stephany (4 - Cat4)   Minneapolis, MN 176316   Angry Catfish
9 R Truman Purdy   River Falls, WI 242901   
10 Todd Thurmes (5 - Cat4)   Saint Paul, MN 340342   Freewheel Bike
11 Michel Dalal (6 - Cat4)   Lakeville, MN 42458   
12 Jeff Peterson (7 - Cat4)   Minneapolis, MN 327274   Omnium Racing
13 Ryan Marsel (8 - Cat4)   Minneapolis, MN 313268   Behind-Bars/LGR
14 Unknown Rider      
15 Unknown Rider      
16 Unknown Rider      
17 Unknown Rider      
18 Unknown Rider      
19 Michael ODay (1 - Cat5)   Minneapolis, MN 358149   
20 Brian Bice (9 - Cat4)   Minneapolis 360268   Omnium Racing
21 Michael Slavics   Chanhassen, MN 32917   International Christian Cycling Club
22 David Aguirre (10 - Cat4)   Edina, MN 344372   
23 Nicholas Moeller (2 - Cat5)   Minneapolis, MN 379110   
24 Chris Schwanz (11 - Cat4)   Chanhassen, MN 353350   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
25 Ryan Carlson (12 - Cat4)   Minnetonka, MN 264020   Twin Six
26 Loren Willis (13 - Cat4)   Saint Paul, MN 329358   Synergy
27 Josh Andersen (14 - Cat4)   Algona, IA 356707   GP Velotek
28 Eric Thoerner (15 - Cat4)   Minneapolis, MN 264225   Birchwood/GIS
29 Bruce Porter (16 - Cat4)   Woodbury, MN 358801   Bianchi/Grand Performance
30 Tim Morgan (17 - Cat4)   Minneapolis, MN 294868   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
31 Unknown Rider      
32 Peter Behm   Northfield, MN 342680   
33 Aaron Zabler (18 - Cat4)   Minneapolis, MN 247883   
34 Mark Leppke (19 - Cat4)   Minneapolis, MN 267806   Behind-Bars/LGR

Men - Cat 4/5 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Grant (1 - Cat4)   Chicago, IL 324348   The Pony Shop
2 Dave Fetters (1 - Cat5)   Minneapolis, MN 266342   
3 Michael Slavics   Chanhassen, MN 32917   International Christian Cycling Club
4 Michel Dalal (2 - Cat4)   Lakeville, MN 42458   
5 Martin Lacey (3 - Cat4)   Saint Paul, MN 193390   Omnium Racing
6 Dominic Howes (4 - Cat4)   Minneapolis, MN 378752   
7 Jason Engle (2 - Cat5)   Harrisburg, SD 332930   CORE Orthopedics Avera Medical Group

Women - Cat 4 - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Catlin   Arden Hills 383424   
2 Anya Malarski   Duluth Mn 302412   County Cycles
3 Amy Oberbroeckling   Iowa City, IA 313742   Team Q7
4 Holly Solberg      
5 Megan Barr   Minneapolis, MN 378225   Birchwood/GIS
6 Gabrielle Russell   Richfield  384294   
7 Kathryn Jensen   Saint Paul, MN 362105   Bianchi/Grand Performance
8 Erika Zabler      
9 Skye Goedert   Crystal, MN 379498   Minnesota Junior Cycling, Inc.
10 Veronica Church   Owatonna, MN 366953   Exergy TWENTY12

Women - PRO/1/2/3 - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma Bast (1 - Cat1)   Hinesburg, VT 261361   Speedfix Racing p/b Zubaz
2 Linda Sone (1 - Cat2)   Northfield, MN 224939   Minneapolis Bicycle Racing Club
3 Heather Porter (1 - Cat3)   Saint Paul, MN 335062   St Paul Bicycle Racing Club
4 Teresa Moriarty (2 - Cat1)   Minneapolis, MN 169344   MBRC/Flanders
5 Terra James (2 - Cat2)   Minneapolis , MN 281803   Angie's Kettle Corn/Angry Catfish Bicycl
6 Jennifer Rife (3 - Cat2)   Saint Paul, MN 345626   Birchwood/GIS
7 Zoe Reker (4 - Cat2)   Littlecanada, MN 290558   ISCorp Cycling Team
8 Nicole Mertz (5 - Cat2)   Minneapolis 367685   
9 Amy Kline (2 - Cat3)   Maplewood, MN 266646   St Paul Bicycle Racing Club
10 Corey Coogan Cisek   Minneapolis, MN 261947   
11 Heather Edwards-Thoerner (6 - Cat2)   Minneapolis, MN 112633   Birchwood/GIS
12 Emily Bramel (3 - Cat3)   Little Canada, MN 346420   St Paul Bicycle Racing Club
13 Bonnie Donzella (4 - Cat3)   Eagan, MN 137107   St Paul Bicycle Racing Club
14 Angie Johnson (5 - Cat3)   Alexandria, MN 316384   Bike & Fitness/Subway Cycling Team
15 Rachel Lathrop (6 - Cat3)   Saint Paul, MN 348038   Bianchi/Grand Performance
16 Megan Kelly (7 - Cat3)   Minneapolis, MN 296364   Omnium Racing
17 Heidi Gollogly (8 - Cat3)   Rochester, MN 341338   Sweet'n Salty Cycling

Mixed - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Spencer Weisgram   Fargo, ND 382194   Bianchi/Grand Performance
2 Nick Carter   Minneapolis, MN 361308   Birchwood/GIS
4 Will Curtis   Saint Paul, MN 348506   Minnesota Junior Cycling, Inc.

Mixed - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Ethan Peterson   Minneapolis, MN 360805   Birchwood/GIS

Mixed - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colin Catlin   Arden Hills, MN 295785   County Cycles
2 Joe Meyer   Minneapolis, MN 378716   St Paul Bicycle Racing Club
3 Erik Lecy   Apple Valley, MN 374710   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoOSMOBonk BreakerCUORESierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee