Race Results for
County Center Criterium 2
Santa Rosa , CA
(Event Information)
View By:
Criterium on 05/19/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fernando Padilla   Vallejo 341214   Tieni Duro Junior Cycling Team

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Remy CantoAdams   San Luis Obispo, CA 299528   Team Swift

Men - Masters - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Williams   Oakland, CA 205876   East Bay Velo Club

Men - Masters - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tracy Muegge   Gold River, CA 51637   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
2 Santiago Bolon   San Jose, CA 195384   International Christian Cycling
2 Kevin Willitts   S Lake Tahoe, CA 192774   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
3 Phillip Heiman   Penngrove, CA 204100   Colavita Racing, Inc.
3 James Whyte   Santa Rosa, CA 38109   Fightin' Bobas
4 Kelly Silberberg   San Anselmo, CA 107871   SJBC
4 Leon Iannarelli   Vacaville, CA 49838   Fuji-Oval Racing
5 Leland Gee   Santa Rosa, CA 45367   Fightin' Bobas
6 Alfred Kerr   Willits, CA 262541   Fightin' Bobas
7 John Diemont   Richmond, CA 71231   Webcor/Alto Velo

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dana Williams (1 - Cat1)   Mill Valley, CA 295988   Team Mike's Bikes
2 James Enright (2 - Cat1)   San Francisco, CA 227219   SquadraSF
3 Ethan Atkins (3 - Cat1)   San Francisco, CA 224998   Metromint Cycling
4 Kurt Wolfgang (4 - Cat1)   San Francisco, CA 266467   SquadraSF
5 Brian Ziegler (1 - Cat2)   Fremont, CA 196304   Fremont Freewheelers
6 Ricardo Moran (2 - Cat2)   Oakland, CA 307900   Metromint Cycling
7 Kashy Ghazzagh (3 - Cat2)   Santa Rosa, CA 295719   Red Peloton
8 Stephen Pelaez (5 - Cat1)   San Francisco, CA 64481   Team Mike's Bikes
9 Jason King (6 - Cat1)   Napa, CA 211026   Fremont Bank Cycling Team
10 Charlie Schneider (7 - Cat1)   Petaluma, CA 245542   Whole Athlete-Specialized
11 Juniper Karl (4 - Cat2)   Pismo Beach, CA 57946   Col Vento Cycling
12 Mark Wisecup (5 - Cat2)   Santa Rosa, CA 145594   
13 Carmi Schulman (6 - Cat2)   Seattle, WA 200292   
DNF Kurt Wolfgang (Cat1)   San Francisco, CA 266467   SquadraSF
DNF Toby Long (Cat2)   Oakland, CA 262539   SquadraSF
DNF James Hardy (Cat1)   Houston, TX 80116   SquadraSF
DNF Nick McGowan (Cat2)   Rohnert Park, CA 303653   Red Peloton
DNF Stephen jayanathan (Cat3)   Oakland, CA 220868   Metromint Cycling
DNF Jefferey Palileo (Cat3)   American Canyon, CA 224717   SquadraSF
DNF Robert Dahl (Cat2)   Oakland, CA 218381   Metromint Cycling
DNF Kieran Cox (Cat2)   Oakland, CA 244305   Berkeley Bicycle Club (BBC)
DNF Megan Melack (Cat2)   Santa Cruz, CA 302381   Red Racing
DNF Jesse Chebot (Cat2)   Oakland, CA 209391   SquadraSF
DNF Lee Peters (Cat2)   Oakland, CA 252197   
DNF Henry Scholz (Cat3)   San Francisco, CA 267795   Team Mike's Bikes

Men - Cat 1/2/3 - Masters - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Hardy (1 - Cat1)   Houston, TX 80116   SquadraSF
2 Daniel De Mos (1 - Cat2)   Tiburon, CA 244512   SquadraSF
3 Matt Quann (2 - Cat2)   San Francisco , CA 58924   SquadraSF
4 Pablo Espinosa (3 - Cat2)   Mountain View, CA 50576   SquadraSF
5 Juniper Karl (4 - Cat2)   Pismo Beach, CA 57946   Col Vento Cycling
6 Toby Long (5 - Cat2)   Oakland, CA 262539   SquadraSF
7 Daniel Vigil (1 - Cat3)   San Francisco, CA 310724   SquadraSF
8 Jason Smith (2 - Cat3)   Kensington, CA 53119   Dolce Vita Cycling
9 Emory Ball (6 - Cat2)   Raleigh, NC 179031   SquadraSF
DNF Phillip Heiman (Cat3)   Penngrove, CA 204100   Colavita Racing, Inc.
DNF Starla Teddergreen   Portland, OR 202033   Vanderkitten-Focus
DNF Courtney Dimpel   Aptos, CA 302140   Vanderkitten-Focus
DNF Jason Herrick (Cat3)   San Francisco, CA 42306   SquadraSF
DNF John Schiefer (Cat3)   Union City, CA 319966   Tri Valley Velo
DNF Vanessa Drigo (Cat1)   Charlotte, NC 257356   Team ALS-C3
DNF Kevin White (Cat3)   San Francisco, CA 256199   Chica Sexy

Men - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Enright   San Francisco, CA 227219   SquadraSF
2 Lee Peters   Oakland, CA 252197   
3 Nick Kersmarki   Santa Rosa, CA 226913   Red Peloton
4 Neil Bartley   San Jose, CA 209268   SquadraSF
5 Dustin Diede   Napa, CA 206844   Fuji-Oval Racing
6 Juniper Karl   Pismo Beach, CA 57946   Col Vento Cycling
7 Carmi Schulman   Seattle, WA 200292   
8 Jordan Kestler   Santa Cruz, CA 226969   Metromint Cycling
9 Brian Anderson   Santa Rosa, CA 1593   Team Clover
10 Ryan Ramos   Berkeley, CA 139348   Metromint Cycling
11 Mark Wisecup   Santa Rosa, CA 145594   
12 Peter Nicholson   Mill Valley 219558   Whole Athlete
13 Jesse Chebot   Oakland, CA 209391   SquadraSF
14 Ricardo Moran   Oakland, CA 307900   Metromint Cycling
15 Emory Ball   Raleigh, NC 179031   SquadraSF
16 Brian Johnston   San Francisco, CA 237599   SquadraSF
17 Kurt Wolfgang   San Francisco, CA 266467   SquadraSF
18 Angelo DiGiovine   San Francisco, CA 141326   SquadraSF
19 Daniel De Mos   Tiburon, CA 244512   SquadraSF

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Cheadle   Petaluma, CA 209823   Colavita Racing, Inc.
2 R Todd Crisafulli   San Rafael, CA 8150   North American Velo/ClassBook.com
3 Ryan Tool   Oakland, CA 144430   East Bay Velo Club
4 Nick McGowan   Rohnert Park, CA 303653   Red Peloton
5 Steven Sperling   Grand Junction, CO 204146   
6 Neil Langridge   Santa Rosa, CA 20332   Windsor Bicycle Center Cycling Team
7 Jay Ferguson   Sausalito, CA 74292   Colavita Racing, Inc.
8 Josef Nygaard   San Francisco, CA 227889   Team Swift
9 Tracy Muegge   Gold River, CA 51637   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
10 Joe Withers   Santa Rosa 266308   
11 Colby Weber   Ogden, UT 285621   
12 Remy CantoAdams   San Luis Obispo, CA 299528   Team Swift
13 Michael Boehme   Windsor, CA 252576   Colavita Racing
14 Anthony Coando   San Francisco, CA 170101   SquadraSF
15 Jason Herrick   San Francisco, CA 42306   SquadraSF
16 John Schiefer   Union City, CA 319966   Tri Valley Velo
17 Henry scholz   San Francisco, CA 267795   Team Mike's Bikes
18 Stephen Jayanathan   Oakland, CA 220868   Metromint Cycling
19 Thomas Dillon   Los Altos Hills, CA 50011   Peninsula Velo Racing
20 Kevin White   San Francisco, CA 256199   Chica Sexy
21 Eric Cinnamon   Rohnert Park, CA 273013   Red Peloton
22 Matthew Smith   Emeryville, CA 228089   East Bay Velo Club
23 Jeffrey Palileo   American Canyon, CA 224717   

Men - Cat 3/4 - Masters - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Hough (1 - Cat3)   Loveland, OH 173976   SquadraSF
2 Chad Cheadle (2 - Cat3)   Petaluma, CA 209823   Colavita Racing, Inc.
3 Ryan Tool (3 - Cat3)   Oakland, CA 144430   East Bay Velo Club
4 R Todd Crisafulli (4 - Cat3)   San Rafael, CA 8150   North American Velo/ClassBook.com
5 Neil Langridge (5 - Cat3)   Santa Rosa, CA 20332   Windsor Bicycle Center Cycling Team
6 Patrick Krueger (1 - Cat4)   Sebastopol, CA 294057   Red Peloton
7 Michael Boehme (6 - Cat3)   Windsor, CA 252576   Colavita Racing
8 paul diaz (7 - Cat3)   Cloverdale, CA 271260   
9 Thomas Dillon (8 - Cat3)   Los Altos Hills, CA 50011   Peninsula Velo Racing
10 Alfred Berghout (9 - Cat3)   Menlo Park , CA 88570   Form Fitness
11 Jason Buckley (10 - Cat3)   Sonoma, CA 274029   Colavita Racing, Inc.
12 Peter Rumble (11 - Cat3)   Santa Rosa, CA 242773   Echelon Racing Development
13 gabriel morford (2 - Cat4)   San Francisco, CA 333062   Freewheel-BRITEsport
14 Santiago Bolon (12 - Cat3)   San Jose, CA 195384   International Christian Cycling
15 Eric Cinnamon   Rohnert Park, CA 273013   Red Peloton
16 Daniel Vigil (13 - Cat3)   San Francisco, CA 310724   SquadraSF
17 Phillip Heiman (14 - Cat3)   Penngrove, CA 204100   Colavita Racing, Inc.
18 James Whyte (15 - Cat3)   Santa Rosa, CA 38109   Fightin' Bobas
19 Mark Slavonia (16 - Cat3)   San Francisco, CA 49355   Peninsula Velo Racing
20 Sean Williams (17 - Cat3)   Oakland, CA 205876   East Bay Velo Club
21 Jeremy Stanley (3 - Cat4)   Cazadero, CA 278623   North American Velo/ClassBook.com
22 Charles Himes (4 - Cat4)   Santa Rosa, CA 16249   Windsor Bicycle Center Cycling Team
23 Matthew Smith (18 - Cat3)   Emeryville, CA 228089   East Bay Velo Club
24 Jeff Braunstein (5 - Cat4)   Windsor, CA 40500   Red Peloton
25 salifu mohammed (6 - Cat4)   Sananselmo, CA 304756   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Scott   Oakland, CA 311530   Berkeley Bicycle Club (BBC)
2 Daniel Petersen   Santa Rosa, CA 280078   Fightin' Bobas
3 Patrick Krueger   Sebastopol, CA 294057   Red Peloton
4 Tom Edwards   Sebastopol, CA 366734   
5 Alexander Yermolovich   Santa Clara, CA 220894   
6 Kyle Yugowa   San Francisco, CA 367423   
7 Timothy Mualchin   Vacaville, CA 197634   
8 Fernando Padilla   Vallejo 341214   Tieni Duro Junior Cycling Team
9 Unknown Rider      
10 Francisco Azevedo   Santa Rosa, CA 219166   SquadraSF
11 Dillon Charlton   Mill Valley, CA 320156   
12 Jeremiah Michaels   San Francisco, CA 347406   Webcor/Alto Velo
13 Nathaniel Leeds   San Francisco, CA 158667   Team Roaring Mouse
14 Joshua Taylor   Sanfrancisco, CA 287071   Team Roaring Mouse
15 Vitaly Gashpar   San Francisco, CA 273905   SquadraSF
16 Nicholas Hack   Berkeley, CA 281233   Berkeley Bicycle Club (BBC)
17 Nicholas Leland   Windsor, CA 334480   Windsor Bicycle Center Cycling Team
18 Charles Himes   Santa Rosa, CA 16249   Windsor Bicycle Center Cycling Team
19 gabriel morford   San Francisco, CA 333062   Freewheel-BRITEsport
20 Jesse Berkowitz   Sudbury, MA 347430   Berkeley Bicycle Club (BBC)
21 frank Yang   San Francisco 288185   Berkeley Bicycle Club (BBC)
22 salifu mohammed   Sananselmo, CA 304756   North American Velo
DNF Kevin Burlinson   San Francisco, CA 203380   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 dean pogni   Mill Valley 361134   
2 Dionisio Padilla   Vallejo, CA 360204   
3 Oswaldo Padilla   Benicia, CA 368409   
4 Barry OBrien   San Francisco, CA 364622   
5 Gabriel Gandara   Sacramento, CA 339042   California State University-Sacramento
6 James Yuan   Lafayette, CA 334588  50 SquadraSF
7 Blake Ridgway   Santa Rosa, CA 365305   Colavita Racing, Inc.
8 Eamon Keating   Petaluma 368757   
9 Keith Taylor   Kenwood, CA 379041   
10 Darren Miller   Windsor 369072   
11 Ray Holmes   Santa Rosa, CA 380658   2 Wheel Cycling
12 Bruno Suttles   Napa, CA 332032   
13 Mark Falls   Santa Rosa, CA 340940   2 Wheel Cycling
14 David Gambel   Whitehall, MI 367299   

Women - Masters - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Bartholomew   San Rafael, CA 48431   San Jose Bicycle Club
2 Michelle Morrill   San Francisco, CA 365569   
3 Carola Berger   Redwood City, CA 184962   
4 Martha Bellisle   Truckee, CA 293090   Red Peloton
5 Sarah Bamberger   San Francisco, CA 179772   Pacific Crush Racing
6 Brett Ortiz   San Francisco, CA 271361   Pacific Crush Racing

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Sperling (1 - Cat2)   Grand Junction, CO 209678   Red Racing
2 Vanessa Drigo (1 - Cat1)   Charlotte, NC 257356   Vanderkitten-Focus
3 Heather Ross (2 - Cat1)   Felton, CA 239612   Team TIBCO II
4 Juliette Olson (2 - Cat2)   Cloverdale, CA 297368   Red Racing
5 Starla Teddergreen   Portland, OR 202033   Vanderkitten-Focus
6 Megan Melack (3 - Cat2)   Santa Cruz, CA 302381   Red Racing
7 Shannon Mitchell (1 - Cat3)   Santa Rosa, CA 307520   Red Peloton
8 Michelle Melka (3 - Cat1)   Baltimore, MD 302454   Red Racing
9 Kate Ligler (4 - Cat1)   Sausalito, CA 206217   Red Racing
10 Janelle Kellman (4 - Cat2)   Sausalito, CA 217916   Red Racing
11 Jennifer Kruger (2 - Cat3)   Rohnert Park, CA 339128   Red Peloton
12 Maya Bacon (3 - Cat3)   Santa Rosa, CA 333520   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
13 Kerry Stivaletti (5 - Cat2)   Los Gatos, CA 239419   Team TIBCO II
14 Courtney Dimpel   Aptos, CA 302140   Vanderkitten-Focus
15 Adrienne Belliveau (6 - Cat2)   East Palo Alto, CA 303420   Team TIBCO II
16 Christine Riker (7 - Cat2)   San Francisco, CA 290240   Red Racing
DNF Carola Berger (Cat2)   Redwood City, CA 184962   

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sofia Marin   San Francisco, CA 318908   Pacific Crush Racing
2 Maya Bacon (1 - Cat3)   Santa Rosa, CA 333520   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
3 Jennifer Kruger (2 - Cat3)   Rohnert Park, CA 339128   Red Peloton
4 Mary Glenn Carrasco   Foster City, CA 266378   
5 Dani Spires (3 - Cat3)   Oakland, CA 303311   Pacific Crush Racing
6 Kerry Stivaletti   Los Gatos, CA 239419   Team TIBCO II
7 Adrienne Belliveau   East Palo Alto, CA 303420   Team TIBCO II
8 June Nguyen (4 - Cat3)   Santa Rosa 277526   Metromint Cycling
9 Stephanie Buckner (1 - Cat4)   West Sacramento, CA 337666   Red Peloton
10 Kate Furtner (2 - Cat4)   Forestville, CA 337588   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
11 Shannon Mitchell (5 - Cat3)   Santa Rosa, CA 307520   Red Peloton
12 Andrea Eneidi (3 - Cat4)   San Rafael, CA 333116   Tri Valley Velo

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoSierra NevadaUSACDFOSMOSpyCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee