Race Results for
NW Cup #1
Port Angeles, WA
(Event Information)
View By:
Downhill on 04/08/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Hardtail

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Baker   00:03:16.50  485 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Remi Gauvin   00:02:43.10  15 PerformX/Young Guns
2 Adam Mantle   00:02:43.60  37 Dunbar
3 Luke Strobel   Issaquah, WA00:02:43.96 181052  
4 Dean Tennant   00:02:47.31  18 Dunbar/Transition
5 Tyler Allison   00:02:47.57  12 GoPro
6 Mark Wallace   00:02:48.56  17 Devinci
7 Kirk McDowall   00:02:49.92  20 Cyclepath/ Schwalbe/ Brighter Me
8 Charlie Sponsel   Lake Oswego, OR00:02:50.61 230753  
9 Tim Coleman   00:02:53.79  30 
10 Trevor Parson   Everson, WA00:02:53.82 306082  16 Fanatik Bike Co Renthal
11 Robert Venables   00:02:54.20  29 Dunbar Cycles
12 Brandan Bohl   Livermore, CA00:02:54.30 318538  121 turner DarkHorse Racing
13 Brian Mullen   Bellingham, WA00:02:54.88 278779  DropNZone Bike Works/ Transitio
14 Matt Orlando   Gig Harbor00:02:55.06 295526  10 
15 Felix Wunderlich   00:02:55.30  22 
16 Nicholas Geddes   00:02:56.18  11 Norco Factory Team
17 Jared Hobbs   Portland, OR00:02:57.02 104216  IXS Unique Factory Team
18 Dexter Robson   00:02:59.00  19 Intense Canada
19 Keith Thompson   Issaquah, WA00:02:59.29 35447  24 
20 Eric Loney   Longview, WA00:03:00.15 230743  Project 529
21 Alan Thompson   Salem, OR00:03:00.28 320584  35 Santiam bicycle/ ventis cafe/Rent
22 Tyler Earnheart   Bellingham, WA00:03:00.32 293240  25 
23 Matt Patterson   Snoqualmie, WA00:03:01.65 231152  23 Dirt Corps/Trek/Greggs/Deity
24 Ben Porteous   00:03:02.56  28 
25 Mitch Chubey   00:03:04.00  32 
26 Evan Gilsdorf   Sammamish, WA00:03:04.96 247503  39 Downhill Zone Racing
27 Robert Crump   Kirkland, WA00:03:05.55 311576  38 Merican Radness
28 Joshua Kahn   Porltand, OR00:03:05.59 261583  42 
29 Jeff Beeston   00:03:05.62  14 
30 Bryden Rigets   00:03:06.51 377270  27 
31 Robert Rhall   Blue Lake Ca00:03:08.81 218117  13 AZONIC USA
32 Knight Jerry   00:03:09.62  41 
33 Tyler Gilsdorf   Sammamish, WA00:03:09.85 228041  40 Downhill Zone Racing
34 Devlin Montana   00:03:09.91  31 
35 Jacob Grob   Kirkland, WA00:03:41.47 265425  36 Wheel Sport East
36 Lars Sternberg   Ferndale, WA00:04:17.12 185351  33 
DNS Bob Stenson   Bellevue, WADNS 279077  34 
DNS Max Miller   Portland, ORDNS 281440  River City Racing Club
DNS Adam Ransavage   North Bend, WADNS 292601  26 

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bas Van Steenbergen   00:02:53.84  277 Transition/Deity/Profile racing/Cy
2 Lee Jackson   Fishers, IN00:02:54.63 212779  223 C4 Racing
3 Kevin Littlefield   Auburn, WA00:02:55.56 311006  284 Big Tree Bikes Evil Bikes
4 Jonathan Allyn   Kent, WA00:02:58.18 310191  306 Big Tree Bikes
5 Alexander Geddes   00:02:58.40  221 C4 Racing
6 Nikolas Clarke   Redmond, WA00:02:58.63 334728  411 Dirt Crops/Trek/Fox
7 Tom Van Steenbergen   00:02:58.66  276 Transition Deity Profile Troy lee
8 Kole Wetherell   Clatskanie, OR00:02:59.24 310603  339 Project 529
9 Cole Swanson   00:03:02.37  289 North Shore Bike Shop
10 Grant Lestock-Kay   00:03:03.59  313 
11 Matt Hardwick   00:03:10.56  220 Kona/Chromag/Empire Racing
12 Galen Carter   Salt Lake City, UT00:03:11.11 231784  302 Transition
13 Eric Wong   00:03:12.63  254 
14 Conrad Culleney   Livermore, CA00:03:12.67 318536  257 Turner Darkhorse Racing/ Hyper X
15 Nic Rodgers   00:03:13.78  288 Dunbar Cycles
16 Corey Craig   Sherwood, OR00:03:17.67 358070  236 
17 Ryan Standerwick   00:03:20.09  290 
18 Bret Gilkey   Woodinville, WA00:03:20.46 294889  267 One Ghost Industries
19 Nick Anzalone   Battleground, WA00:03:23.02 309355  264 
20 Joseph II Rager   Amboy, WA00:03:30.31 292284  262 SPY - Nema - Freelap
21 Kye Refvem   Fall Cityfall City, WA00:03:38.48 365017  480 
DNS Alex Hinkson   DNS  381 Team Squamish Atlas brace

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Leonarduzzi   Snoqualmie, WA00:02:56.22 303673  270 
2 ViCtor Smith   Anacortes, WA00:02:59.18 344722  210 
3 Brian Guse   Fall City, WA00:03:02.53 262456  417 
4 LuCas ChalCraft   Bonney Lake, WA00:03:03.96 368537  402 GHY BIkes MarzoCChi Suspension
5 SpenCer BurbaCk   Boring, OR00:03:08.94 323606  361 
6 SteVen Bafus   Moscow, ID00:03:08.99 212136  443 MeriCanRadness
7 Blake Bryant   Sequim, WA00:03:10.01 295176  432 Broken Spoke
8 Cameron Hoefer   Woodinville, WA00:03:10.80 302528  399 
9 TreVor Thew   00:03:13.24  316 Pro City RaCing
10 Alex CoCCo   Gorizia It00:03:13.43 322850  285 UniVersity of Oregon
11 RiChards Nolan   00:03:14.63  482 
12 Kris Christensen   Kirkland, WA00:03:14.84 259558  314 
13 Jeff MoCeri   Kent, WA00:03:15.09 344032  371 SiCk Day RaCing
14 SCott Punt   Mount Shasta, CA00:03:15.36 295635  390 iXS/Morewood/Unreal CyCles
15 Ryan Van Noy   Portland, OR00:03:15.49 338612  348 
16 SteVe Jr. TausCheCk   Anacortes, WA00:03:15.65 236508  354 
17 Jesse RansaVage   North Bend, WA00:03:15.74 303895  382 SiCk Day RaCing Vitalire Troy Lee
18 PatriCk Funk   Lake Oswego, OR00:03:15.84 230741  333 
19 SteVen Ceto   Seattle, WA00:03:16.25 214392  425 Big Tree Bikes
20 TreVor LouViere   Covington, WA00:03:16.31 198696  400 Go HuCk Yourself RaCing
21 Rob RunCh   00:03:16.92  211 
22 Andrew Frink   Redmond, WA00:03:17.10 244580  413 
23 Doug Hill   00:03:17.41  202 
24 Derek BatChelder   Beaverton, OR00:03:17.86 295175  219 POW GloVes/ Fox RaCing Shox/Ma
25 Shane Wise   Everson, WA00:03:18.55 309928  377 
26 Chris Wamsley   Liberty Lake, WA00:03:18.82 265434  429 
27 Tyler Rapp   Marysville, WA00:03:20.06 272052  363 
28 Clinton OVerman   Bellingham, WA00:03:21.79 292852  379 
29 Conner Mishalanie   Kirkland, WA00:03:22.09 264407  376 
30 ZaCh Croft   Arlington, WA00:03:22.56 374953  373 SiCk Day RaCing
31 Matt Sloan   00:03:23.43  303 
32 Christopher Craighead   Eugene, OR00:03:23.82 374466  275 UniVersity of Oregon
33 Gaelen Harrison   Alpine, OR00:03:24.52 345800  342 
34 Justin Feldhaus   Mt Vernon00:03:24.60 341050  337 Fanatik Bike Co./Zipfizz
35 MaC Laws   Mountlake Terrace, WA00:03:27.26 291167  324 
36 Lloyd Smith   Portland, OR00:03:27.93 249176  242 
37 Andrew Martin   Tacoma, WA00:03:32.77 278048  474 
38 Joseph Sarr   Kent, WA00:03:34.49 357657  338 Broken Spoke
39 Barry Lunden   Spokane, WA00:03:45.60 268173  431 
DNS Weylin Rose   Seattle, WADNS 309935  409 Ministry of DesCent
DNS Kyle Hanley   Bellevue, WADNF 269395  296 

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Wright   00:03:08.26  235 
2 Tyler Bates   Mercer Island, WA00:03:12.14 181028  349 
3 Sam Larson   Sacramento, CA00:03:13.99 314976  372 SiCk Day RaCing
4 Nate SpenCer   Maple Valley, WA00:03:14.55 348496  287 SiCk Day RaCing
5 Jeff Rees   Spokane Valley, WA00:03:18.41 93452  416 The Bike Hub
6 DaVid Hanner   Rathdrum Idaho00:03:27.57 369959  370 OutCast RaCing
7 SCott Kemp   Shoreline, WA00:03:27.91 191554  481 
8 Tobin Foulke   Bothell, WA00:03:30.17 344096  359 Kirkland BiCyCle/ X Fusion
9 Frank Robbins   Kirkland, WA00:03:30.49 196813  406 
10 Joseph Rager   Amboy, WA00:03:34.24 277946  263 
11 Gordon LeCkie   Vancouver, WA00:03:40.67 214400  266 
12 Killian Funk   Portland, OR00:03:46.12 265538  332 
13 DonoVan DaVis   Oak Harbor, WA00:03:59.19 174867  321 
DNS TraVis EriCkson   Seattle, WADNS 228147  320 

Men - Cat 1 - Master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Connolly   Kent, WA00:03:12.50 85868  286 SiCk Day RaCing/TLD/SpeCialized
2 Shawn Foley   Snoqualmie, WA00:03:13.16 326008  271 MOD
3 MiChael Dill   Seattle, WA00:03:13.21 343528  331 
4 Dugan Crittenden   Seattle, WA00:03:17.97 329210  261 Dirty Deeds
5 Todd Olson   00:03:19.43  258 
6 Mike Estes   Beaverton, OR00:03:23.24 263896  420 
7 Robert Castillo   Seattle, WA00:03:25.85 374784  255 das rad haus
8 Jerry Southworth   Ravensdale, WA00:03:29.27 283597  330 
9 Brad Delzer   Gresham, OR00:03:31.15 137087  282 
10 KeVin Kelly   00:03:34.62  358 
DNS George Smith   Longview, WADNS 258930  241 Project 529
DNS Ed Reilly   Gresham, ORDNS 150153  260 

Men - Cat 2 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Damon Sedivy   Kalispell, MT00:03:06.09 341322  233 Phar North
2 Shane Cook   00:03:09.50  237 Lumber Yard
3 Henry Fitzgerald   00:03:14.70  374 
4 Ben Gore   Mercer Island, WA00:03:18.76 13725  212 Dirt Corps
5 Josh Gibb   Redmond, WA00:03:26.60 375690  207 
6 Eli Murphy   00:03:27.61  392 
7 Austin Lancaster   00:03:36.75  351 Unreal Cycles/Moorewood
8 Joshua Hardwick   00:03:39.42  217 
9 Nathan Hardwick   00:03:41.96  216 
10 Scott Funston   Black Diamond, WA00:10:06.73 270185  439 Old Town Bicycle (OTB)

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Randall   00:02:53.99  268 EVS Sports Gamut ThunderCreek
2 Stuart Gold   Glen Rock, NJ00:02:58.30 305133  365 DAY1 Energy Drink / Gold RaCing
3 Takoda Crawford   00:02:58.46  334 RaCefaCe
4 MiChael Bohl   Livermore00:03:04.90 378259  229 
5 Bowen IrVine   00:03:08.97  328 
6 Ryan Miller   Auburn, WA00:03:10.05 310272  460 
7 JaCob CarmiChael   Bellevue, WA00:03:10.13 343998  205 
8 ZaChary SediVy   Kalispell, MT00:03:10.93 341146  473 Plum Creek Mfg
9 Grant SChnell   Lake Oswego, OR00:03:13.59 354238  350 The Lumberyard
10 Chase Smith   Tacoma, WA00:03:13.66 350774  252 
11 ZaChary Jones   00:03:17.45  226 
12 Riley DaVis   00:03:34.86  300 
13 Joey MaCKilliCan   00:03:45.68  408 
14 Jon Steinbis   00:03:54.43  483 
15 Brad Stipek   Renton Wa00:04:03.26 369476  472 
DNS Casey deHaas   DNS  238 ClassiC CyCle
DNS Jason Bohl   LivermoreDNS 365766  230 Turner DarkHorse RaCing
DNS Daniel Harmon   Bainbridge Island, WADNS 346168  323 ClassiC CyCle

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corey Charity   00:02:50.61  310 Marty's Mountain CyCle
2 KeVin Mabon   00:02:51.87  312 Marty's Mountain CyCle ViCtoria
3 Tim Winter   Enumclaw, WA00:02:52.01 376427  291 
4 Curtis Hoffman   Kirkland, WA00:02:54.67 378429  274 BIKESALE.COM
5 Cory YalwiCki   00:02:55.86  201 
6 Brian DaVison   Bellingham, WA00:02:58.09 379122  394 
7 NiColas Payne   00:02:58.13  311 MARTYS MOUNTAIN CYCLE
8 Carl Skerlong   Bellingham, WA00:02:58.59 354646  459 Lifestyles GraVity Sports
9 MiChael Serko   Bellingham, WA00:02:59.71 375650  295 
10 Kyle Vasseur   Colorado00:03:03.03 316910  407 
11 Dillon Thigpen   Ashland, OR00:03:03.50 376911  279 
12 Alex Eley   Steilacoom, WA00:03:03.73 289633  461 Bike Hub RaCing
13 Jeremy Soltow   Ft. Collins, CO00:03:03.97 137961  404 
14 Dan Zeller   Snohomish, WA00:03:04.45 375106  232 
15 Brian Sahlin   00:03:04.45  200 
16 Matt Ritter   Renton, WA00:03:04.74 379842  319 
17 Jesse SChulte   00:03:05.15  446 
18 Damien Douglas   00:03:05.17  421 
19 Brad Yaple   Wenatchee, WA00:03:06.22 263606  398 
20 Jesse Conroy   Ferndale, WA00:03:06.45 370595  297 
21 Miles Fidler   Medford, OR00:03:07.72 320130  278 
22 Justin Fernandez   00:03:08.40  433 
23 Dan Prish   00:03:09.58  386 
24 Jake Sims   00:03:09.80  463 
25 Adam Dolman   00:03:10.58  273 
26 Brian Flynn   Seattle, WA00:03:13.48 375030  315 --
27 Aaron Johnson   00:03:14.73  434 
28 Brian TuCker   00:03:15.41  456 
29 Sean Reimann   00:03:15.79  304 
30 Logan Felder   00:03:18.69  430 
31 ChanCe Keso   Port Orchard, WA00:03:19.29 312442  227 
32 Alastair Cox   Portland, OR00:03:19.67 277324  453 
33 Jay SarVer   00:03:20.33  246 
34 EVan Johnson   00:03:21.84  395 
35 Brett Porter   Camano Island, WA00:03:23.60 366895  245 
36 Daniel Jaffe   Seattle, WA00:03:25.42 190943  454 
37 Deylen Blaine   00:03:28.39  450 SiCk Day RaCing
38 Blake Lytle   Sammamish, WA00:03:28.98 367535  335 One Ghost Indutries Candy Comp
39 Kyle Dalton   00:03:36.89  452 
40 Will Mask   00:03:39.13  415 
41 Calin Murtha   00:03:40.80  451 
42 NiCk Felure   Maple Valley, WA00:03:44.24 376388  301 
43 Jarrett Gilmore   00:05:40.43  426 DWB ReCyCled CyCles
DNS Cole Pruitt   DNS  249 
DNS Dillon Smith   Carbondale, CODNS 247134  225 
DNS Jordan Clark   DNS  292 
DNS SCott Reed   DNS  309 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Willaford   00:03:05.39  469 
2 John Henry   Spokane, WA00:03:07.06 291161  293 The Bike Hub RaCing
3 Brett Cooper   Eliot, ME00:03:07.26 69438  247 
4 Teague Barringer   00:03:07.35  447 SiCk Day RaCing
5 Jason Queen   Port Townsend , WA00:03:09.03 180096  479 
6 Tristan Duere   00:03:09.06  476 
7 Rory MCLeod   00:03:11.94  448 SiCk Day RaCing
8 Paul SChmierer   00:03:12.57  294 Broken Spoke RaCing
9 John Fox   00:03:12.70  444 
10 Dustin Rogers   Issaquah, WA00:03:13.21 344758  397 Dirt Corps/Trek/Gregg's
11 Daniel FalConi   Bellevue, WA00:03:14.27 376787  388 
12 Brett Defenbaugh   00:03:14.49  228 
13 Kyle Simpson   00:03:14.61  369 
14 Andrew PiCkering   Woodinville, WA00:03:16.18 312444  357 dirty birds
15 Ray Dotterer   San Diego, CA00:03:16.19 213213  405 Nuun/Alki Bike Company
16 Raul AtenCio   00:03:17.10  360 Bike Gallery Mountain Corps
17 Christian Hagel   00:03:18.84  244 
18 MiChael Naselow   00:03:20.32  317 Squirrel Patrol
19 Garth Gourley   00:03:25.06  318 
20 James Woodburn   00:03:32.34  468 
21 Daniel Comito   00:03:36.28  457 
22 Edward Vergara   00:03:38.96  458 
23 TraVis Klaas   00:03:40.08  449 SiCk Day RaCing
24 NiCholas Ferris   00:03:47.69  346 GL6
25 William Porter   00:03:50.04  325 
DNS TraVis Adena   DNS  470 
DNS Raegan Smithson   DNS  410 
DNS Brian Stone   DNS  256 
DNF Rhett Goldey   DNF  455 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Gibb   Redmond, WA00:03:00.57 288609  208 GHY Atom Lab MarzoCChi Gibb N
2 Joe Murphy   00:03:02.41  391 
3 SCott Boggs   00:03:03.15  336 
4 Jim MCCraCken   00:03:06.19  215 Dirt Corps - Trek - Gregg's
5 Eddie Anzalone   Battle Ground, WA00:03:12.08 320606  265 
6 Mark Gray   Sherborn, MA00:03:12.84 13970  243 ProjeCt 529
7 Jeff Lane   00:03:14.89  251 Dirty Chamois
8 Justin Self   Veradale, WA00:03:16.31 98128  362 Bike Garage
9 Preston Peterson   Kirkland, WA00:03:16.61 78442  326 
10 Andrew Clarke   00:03:17.11  412 
11 SteVen Fitzgerald   Yucca, AZ00:03:17.99 60789  375 
12 L.J. MCAllister   Everett, WA00:03:23.58 343778  322 JT RaCing
13 Jim Moreland   00:03:24.18  441 
14 Todd MCCarthy   Portland, OR00:03:24.86 295169  209 Lumber Yard / 661
15 Wade Gifford   00:03:30.45  442 
16 Joel LaVin   00:03:31.81  340 
17 Russell LanCaster   00:03:32.04  352 
18 Jason Edens   Bothell, WA00:03:35.05 109036  477 DWB
19 Jim Denison   00:03:35.45  222 The Ds
20 DaVe Thoms   00:03:35.74  467 
21 Jay Gore   Mercer Island, WA00:03:44.95 13725  213 
22 John Rodgers   00:04:00.50  341 
23 Paul Glowka   Junction City, OR00:04:23.04 122001  440 
DNS Stuart MaCrae   DNS  471 
DNS Nelson Dan   DNS  347 

Men - Cat 2 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris HardwiCk   00:03:11.36  218 Empire RaCing
2 Bill Kieffer   Puyallup, WA00:03:22.09 19075  555 
3 Daniel OVerman   Bellingham, WA00:03:35.40 118584  378 
4 RiCk Gale   00:03:42.25  206 
5 Daniel Allyn   Kent, WA00:03:50.97 310190  307 
DNS Darryl LynCh   DNS  393 

Men - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Semanskee   00:03:36.15  475 
2 Conrad Gold   00:03:40.57  353 
3 Zach McCracken   00:03:46.17  214 Dirt Corps - Trek - Gregg's
DNS Mason Prendergast   DNS  414 

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lukas Mackaay   00:03:21.65  437 
2 Sean Anderson   00:03:38.34  438 
3 George Langer-Steger   00:03:39.23  253 
4 Kevin Sinfield   Woodinville, WA00:04:05.09 379840  281 kirkland bike
DNS Alex Wynakos   DNS  305 

Men - Cat 3 - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Rea   00:03:18.00  367 
2 Eric Van Steen   00:03:27.43  239 
3 Trevor Wunn   00:03:28.56  462 
4 Nathan Herg   00:03:30.03  368 
5 Ben Agosto   00:03:33.23  345 GL6
6 RJ Wattles   00:03:33.45  424 
7 Tim Ladd   00:03:35.86  364 
8 Aaron Richter   Seattle, WA00:03:49.89 356783  478 DWB
9 Joseph Schindler   Woodinville, WA00:03:58.00 376169  419 
10 Kyle Johnson   00:03:59.99  403 
11 Nolan Root   00:04:06.10  436 
12 Sergei Shevlyagin   00:04:10.17  423 
13 Garrett Stuart   00:04:19.53  427 
14 Cody Bruinsma   00:04:21.55  231 
DNS Josh Valor   DNS  366 

Men - Cat 3 - Master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ralph Havens   Seattle00:03:23.83 15456  308 
2 Tim Hack   00:03:26.42  422 Lee Johnson Mazda
3 Brian Still   Renton00:03:31.44 362255  204 
4 Gary Goodspeed   00:04:30.75  401 
5 Mike Cheney   Seattle, WA00:04:34.35 326418  356 
6 Ken Sinfield   Woodinville, WA00:04:34.48 377000  280 kirkland bike
7 David Randall   00:04:41.04  269 Thunder Creek Racing

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jill Kintner   Seattle, WA00:03:03.87 186217  100 Team Norco International
2 Holly Feniak   00:03:08.17  151 GoPro
3 Miranda Miller   00:03:10.23  153 Santa Cruz/SRAM
4 Jaime Rees   Spokane Valley, WA00:03:27.08 228046  150 The Bike Hub
5 Danice Uyesugi   00:03:27.51 377269  157 
6 Karen O'Connell   Seattle, WA00:03:30.38 312430  155 Dirt Corp/Trek/Greggs/Smith/Deit
7 Michelle Benson   Bellingham, WA00:03:33.53 320612  156 Fanatik Bike Co./ Deity
8 Chelsey Stevens   Spokane, WA00:03:35.04 268172  154 The Bike Hub Racing
9 Emily Smith   Everson, WA00:04:44.05 319714  152 Devinci/TLD/Fanatik Bike

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adrian Hopkins   Snoqualmie, WA00:03:55.84 362102  272 Ministry of DesCent (MOD)
2 GretChen Nelson   Seattles, WA00:03:59.04 343356  298 
3 Ash Kelly   00:04:02.84 377315  383 
4 Shelby Reilly   Gresham, OR00:04:29.64 263084  259 
5 Roxanne Canent   Hayward, CA00:04:46.44 275026  203 Santa Cruz Bikes/SRAM/Troy Lee

Women - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adrienne Bee Lane   00:03:29.61  250 Sturdy Bitch Racing
2 Anita Dilles   Portland, OR00:03:32.39 230886  248 
3 Cathy Cantway   00:03:41.44  387 
4 Lanette Fidrych   00:03:43.06  464 
5 Katie Jackson   00:03:51.91  299 Sturdy Bitch Racing
6 McCall Schilling   00:03:54.41  384 
7 Lily Hickenbottom   00:03:58.77  283 
8 Yvonne Gillette   00:04:05.65  329 
9 Ruth Thomas   00:04:08.63  428 
10 Jessica Crump   00:04:13.42  445 Merican Radness
11 Leigh Woody   00:04:14.43  327 Squirrel Patrol
12 Rachel DeLateur   Tumwater, WA00:04:17.35 9108  343 Green Line 6//Friends of Capitol F
13 Tori Broughton   00:04:21.82  355 

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Butsch   00:03:43.31  418 
2 Kenzie Wade   00:04:23.31  385 
3 Tammy Pardis   00:04:28.93  465 
4 Debora Schwartz   00:04:44.41  224 The D's
5 Darcie Gray   00:04:55.49  240 
6 Lindsay Rogers   00:05:08.93  396 
DNS Merrie Schultz   DNS  344 GL6
DNS Jessica Olsen   DNS  435 

Women - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Liberty Southworth   00:07:58.15  389 WA

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerSierra NevadaOSMOShimanoCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee