Race Results for
Medical Colleagues of Texas road race 2012
Coldspring, TX
(Event Information)
View By:
Road Race on 05/05/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Parks   Dallas, TX 45770   Mirage
2 John Bartle   Austin, TX 138637   Violet Crown Sports Assoc
3 Armand Phillippi   Fort Worth, TX 254801   Colavita Racing, Inc.
4 Robert Hebb   Tyler, TX 188058   FRESH Racing
5 William Allen   College Station, TX 46371   Colavita Racing, Inc.
6 Richard Hall   Austin, TX 210488   Austinbikes/Revenant
7 Ted Larson   Dallas, TX 356046   
8 Mario Valaperta   The Woodlands, TX 264190   The Woodlands Cycling Club
9 Steve Schoger   The Woodlands, TX 231307   Woodlands Cycling Club Race Team

Men - C - High School

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Connor Bazley   Nacogdoches Texas 367990   
2 Bryan Boydstun   Wichita Falls, TX 377041   
3 Nathan Ward      
4 Parker Capron   Dallas, TX 380307   
5 Rajan Murali   Trophy Club, TX 374831   
6 Jimmy Merkel      
7 Christopher Haerr   Plano, TX 368525   
8 John Newcomb   Plano, TX 366848   
9 Jordan May   Wichita Falls, TX 374394   
10 Zachary Smith   Maumelle, AR 368511   Dallas Racing
11 Phillip Gaston   Little Rock, AR 343692   Spokes
12 Isaac Porterfield   Bertram, TX 342580   T3Multisports Elite Junior Cycling
13 Lance Paoli   Maumelle, AR 374896   Team Carve
14 Patrick Casse   Dallas 374923   
15 David Bender   Wichita Falls 358262   
16 Michael Culjak   Sherwood, AR 368349   
17 Xavier Williams   Houston, TX 376245   Southern Elite/Sun & Ski Sports
18 Garret Frick   Plano, TX 368506   
19 Galen Wallace-Mccollom   Dallas, TX 372241   

Men - B - High School

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Hughes   Tyler, TX 357325   FRESH Racing
2 Brad Ketterer   Dallas, TX 366378   
3 Thomas Baert   Plano, TX 339686   Matrix/RBM
4 Matthew Hayes   Houston, TX 354386   Southern Elite/Sun & Ski Sports
5 Christian Stone      

Men - A - High School

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan East   Little Rock, AR 345978   Team Carve
2 Alec bumpers      
3 JohnPaul Blanton   Dallas, TX 342888   Matrix Cycling Club
4 Tice Porterfield   Bertram 310983   T3Multisports Elite Junior Cycling
5 Clayton Wilkins   Paron, AR 295226   LeBorne Development
6 Zack Lavergne   Littlerock, AR 309923   PARK PLACE DEALERSHIPS

Men - Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Enrrique Aldapa      
2 Woody Boudreaux (1 - Cat1)   Westwego, LA 193992   Herring Gas Cycling
3 Ramon Juarez      
4 Nick Torraca (1 - Cat2)   Grapevine, TX 338924   Mad Duck Racing
5 Gerardo Alaniz      
6 William Fiser (2 - Cat2)   Houston, TX 258668   Shama Cycles
7 Devin Carroll (3 - Cat2)   Austin, TX 227547   
8 Ruarri Day-Stirrat (2 - Cat1)   Houston, TX 257640   787 Racing
9 Greg Hercules (3 - Cat1)   Bryan, TX 260061   PACC
10 Brian ODonnell (4 - Cat2)   Houston, TX 331128   Shama Cycles
11 Keith McCollum (5 - Cat2)   Houston, TX 51905   Southern Elite
12 Michael Pincus (4 - Cat1)   Pearland, TX 254929   Bicycle Sport Shop pb Integrity
13 James Willis (6 - Cat2)   Missouri City, TX 288511   Bike Barn Texas
14 Matthew Kessing (5 - Cat1)   Austin, TX 282150   Team Wooly Mammoth
15 Jason Bentley (7 - Cat2)   League City, TX 68011   Team Brain and Spine Cycling
16 David Trijillo      
17 Pedro Martinez (8 - Cat2)   Houston, TX 213034   Southern Elite/Subaru
18 Brian Jones (9 - Cat2)   Houston, TX 254260   GS Tenzing
19 Alex Lewis (10 - Cat2)   Denver, CO 196504   Horizon Organic / Panache Elite Cycling
20 Frank Moak (11 - Cat2)   Brookhaven, MS 41597   Herring Gas Cycling
21 Kenneth Day (12 - Cat2)   Houston, TX 282890   Shama Cycles
22 Corey Ray (6 - Cat1)   Coppell Texas 157827   PACC
DQ Henk Calderon (Cat1)   Bellaire, TX 199154   Nick Lopez Tailoring Cycling Team

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Kremke (1 - Cat1)   Houston, TX 42330   Bike Barn Texas
2 Felix Guardado (1 - Cat3)   Katy, TX 228673   GS Tenzing
3 Chris Lowry (2 - Cat1)   League City, TX 211096   PROACTIVE
4 Glen Watson (2 - Cat3)   Leaguecity, TX 290034   Bike Barn Texas
5 Edgar Nunnelly (3 - Cat1)   Houston, TX 117   Bike Barn (Texas)
6 Allen Abell (4 - Cat1)   New Braunfels, TX 147032   Joes Pro Bikes
7 Wallace Groda (5 - Cat1)   Santa Fe, TX 14246   Bike Barn (Texas)
8 Alex Vasquez (1 - Cat2)   Pearland, TX 149224   
9 Euan Mackay (3 - Cat3)   Katy, TX 220074   PROACTIVE
10 Marcus Arredondo (2 - Cat2)   Friendswood, TX 260066   Bike Barn (Texas)
11 Panayiotis Sotiriades (4 - Cat3)   Houston, TX 304040   PROACTIVE
12 Kevin Schroder (5 - Cat3)   Bellaire, TX 135657   Dog House Racing
13 Blake Rich (6 - Cat3)   Spring, TX 176235   
14 Dudley Irby (7 - Cat3)   Plano, TX 277518   Infinity Cycling Club
15 Cole Gober (1 - Cat4)   Beaumont, TX 50573   Austinbikes Cyclocross Team
16 Keith Gumney (2 - Cat4)   Houston, TX 237540   Bikesport/ION
17 Dwayne Otto (3 - Cat4)   Muenster, TX 26937   
18 Robert Sisk (8 - Cat3)   Houston, TX 165285   Bikesport/ION
19 Adolfo Alzate (9 - Cat3)   Richmond, TX 272699   M7 Racing
20 John Ashe (3 - Cat2)   Austin, TX 43660   Austinbikes/Revenant

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Huckabee (1 - Cat3)   Kingwood, TX 16993   Sugar Cycles Factory Racing
2 Michael Ereli (2 - Cat3)   Houston, TX 10893   Toyota / Cycling Team presented by GCCA
3 Bill Shirer (3 - Cat3)   Dallas, TX 32500   Mirage
4 Curtis Palmer (4 - Cat3)   Palmer, TX 175479   Velossimo Racing
5 Robert McCallum (5 - Cat3)   Houston, TX 138628   Northwest Cycling Club
6 David Bumbaugh (6 - Cat3)   Magnolia, TX 145357   Red's Racing
7 Peter Staneland (7 - Cat3)   Corpus Christi, TX 183239   North Texas Road Team
8 Ed Scardaville (8 - Cat3)   Bellaire, TX 200568   Red's Racing
9 Al Kline (1 - Cat4)   Corpuschristi, TX 306037   North Texas Road Team
10 Scot Orgish (9 - Cat3)   Houston, TX 58135   Red's Racing
11 Ted Yang (2 - Cat4)   Houston, TX 254678   Texas Pro Health Racing
12 Mark Rau (3 - Cat4)   San Antonio, TX 279756   
13 Hill Swift (4 - Cat4)   Houston, TX 241076   Toyota / Cycling Team presented by GCCA
14 Terry Parrish (5 - Cat4)   Fort Worth, TX 260284   Colavita Racing, Inc.
15 Matt Hester (6 - Cat4)   Houston, TX 221054   Toyota / Cycling Team presented by GCCA
16 Corvin Alstot (7 - Cat4)   Houston, TX 1477   Gulf Coast Cycling Association
17 Dirk Martin (1 - Cat2)   Mcallen, TX 22655   
18 Michael Haney (10 - Cat3)   Austin, TX 45425   Violet Crown Sports Assoc
19 David Pybus (8 - Cat4)   Houston, TX 230728   
20 Gradyn Comfort (9 - Cat4)   Houston, TX 296306   Red's Racing
21 Kevin Lynch (11 - Cat3)   Houston, TX 191662   Woodlands Cycling Club Race Team
22 Graeme Mardon (12 - Cat3)   Houston, TX 46383   Red's Racing
23 Kenneth Smith (13 - Cat3)   Mansfield, TX 33008   Oklahoma City Velo Club
24 Timothy McDuff (10 - Cat4)   Katy, TX 264427   Bike Barn (Texas)
25 Lynn McMahon (14 - Cat3)   Houston, TX 237107   Red's Racing
26 edward barnett (11 - Cat4)   Houston, TX 312060   Toyota / Cycling Team presented by GCCA
27 Quintin Boehmisch (12 - Cat4)   North Richland Hills, TX 343420   Team Bicycles, inc
28 Jonathan Snow (13 - Cat4)   Houston, TX 59044   Cougar Cycling
29 David Starrett (14 - Cat4)   Tyler, TX 69322   FRESH Racing
30 Rickey Wilson (15 - Cat4)   Arlington, TX 73873   TBi - Dedicated Race Team

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melvin Barrios   Houston, TX 294768   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
2 David Almanzan   Houston, TX 300879   
3 Jaxson Appel   League City, TX 316698   Propaganda Bike Shop/ Cook Ford
4 Hans Wright   Fort Worth, TX 71694   Tuneros Racing
5 Tom Warren   Belton, TX 192481   TEAM FLAT BELLY ORGANICS
6 Darwin Darr   Jacksonville, TX 227578   FRESH Racing
7 Jeromie Payne   Leander, TX 173567   Team Brain and Spine Cycling
8 Jason Codianne   Missouri City, TX 266799   Sugar Cycles Factory Racing
9 Sebastian York   Asheville, NC 307679   Matrix Cycling Club
10 Michael Mitcham   North Richland Hills, TX 301184   TBi - Dedicated Race Team
11 Jesse Slate   Austin, TX 262278   Team Wooly Mammoth
12 Elias Guerra   San Antonio, TX 329364   Hilton Cycling Club
13 Kaleb Franklin   Prairieville, LA 300474   Southwest Cycling Club Racing
14 James Perrin   Deer Park, TX 339558   Bike Barn Texas
15 Michael Kramer   Houston, TX 54754   Shama Cycles
16 Jennifer Mix   Houston, TX 289080   787 Racing
17 Amilkar AjinSurek   Houston, TX 339626   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
18 carlos Ortiz   Houston 308183   
19 Frank Karbarz   Houston, TX 70407   Gulf Coast Cycling Association
20 Robert Archer   Richmond, TX 325060   Southern Elite/Sun & Ski Sports
21 Paul Wellen   Pearland, TX 271738   Propaganda Bike Shop/ Cook Ford
22 Steve Quick   Houston, TX 263808   Shama Cycles
23 Carlos Ordaz   Houston, TX 104955   Bike Barn (Texas)
24 Matt Moore   Austin, TX 213505   Team Wooly Mammoth
25 Jason Berardinelli   Lake Jackson, TX 310144   Propaganda Bike Shop/ Cook Ford
26 Pierce Young   Houston, TX 288343   Texas A & M University
27 Joseph Klein   Magnolia, TX 66846   Ambush Racing
28 Brian Handal   Houston, TX 52930   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
29 Paul Carty   Austin, TX 316954   Comanche Racing
30 herman verhoeven   League City, TX 314812   Propaganda Bike Shop/ Cook Ford
31 Lance Looper   Houston, TX 295247   Shama Cycles

Men - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Denman   Atascocita, TX 304787   
2 Blake McFarling   Austin, TX 370532   787 Racing
3 Zach Ross   Houston , TX 310652   
4 John Connolly   Austin, TX 355872   787 Racing
5 Michael Yeager   Morgan Hill, CA 366475   Cowboys Racing
6 Patrick Hallett   Austin, TX 337210   Austinbikes/Revenant
7 Alan Bryson   Houston, TX 289266   Southwest Cycling Club Racing
8 Nathan Sheetz   Austin, TX 322966   Austinbikes/Revenant
9 Christopher Roscoe   Columbia, MD 340688   Texas A & M University
10 Gordon Richardson   Houston, TX 268739   Bikesport/ION
11 Ben Cross   Austin Tx 366433   Austinbikes/Revenant
12 Dan Ronan   Dallas, TX 356856   
13 John Martin   Houston, TX 287196   Bikesport/ION
14 Jason Baker   Austin, TX 352488   Ghisallo Foundation
15 Sean Schnur   Houston, TX 270909   
16 Brandon O'Neal   Spring, TX 225641   The Woodlands Cycling Club
17 Charles Mills   Dallas, TX 290561   Plano Athletic Cycling Club/PACC
18 Mitchell Evans   Baton Rouge, LA 216985   Raising Cane's Racing
19 Carlos Barrios   Houston, TX 294738   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
20 Said Assali   Houston, TX 353912   Shama Cycles
21 William Jones   Baton Rouge, LA 238642   Raising Cane's Racing
22 Dwayne Otto   Muenster, TX 26937   
23 Jose Chan   Houston, TX 295514   
24 Oscar Barreto   Houston, TX 297102   
25 Grant Koontz   Spring, TX 319214   Southern Elite/Sun & Ski Sports
26 Alexander Fleming   Houston, TX 338046   Bike Barn Texas

Men - Cat 4/5 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Strange (1 - Cat4)   San Antonio, TX 366373   Dallas Racing

Men - Cat 4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lance Mooney (1 - Cat5)   Houston 350332   Northwest Cycling Club
2 Anthony Phillips (1 - Cat4)   Frisco, TX 305637   Matrix/RBM

Men - Cat 4/5 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Ronan   Dallas, TX 356856   
2 Daniel Martinez (1 - Cat4)   Houston, TX 308180   
3 G. Scott Merrell (2 - Cat4)   Houston, TX 334214   Kind Human Sports
4 Manuel Samaniego (3 - Cat4)   Austin, TX 93188   FRESH Racing
5 Maurizio Topini (1 - Cat5)   The Woodlands, TX 379064   Woodlands Cycling Club Race Team
6 Robert Diaz (4 - Cat4)   Dickinson, TX 290690   Bike Barn Texas
7 Glenn Terrell (5 - Cat4)   Tyler, TX 59021   FRESH Racing
8 Danny Hayden (6 - Cat4)   Tylertyler, TX 336444   FRESH Racing
9 Jeff Bradley (7 - Cat4)   Missouri City, TX 283153   Southwest Cycling Club Racing
10 James Jones   Grand Prairie, TX 233976   Mirage
11 Jeff Grant   Houston 365814   Shama Cycles
12 Roman Lobkovsky (8 - Cat4)   Austin, TX 209098   Northwest Cycling Club
13 Christopher Veum   Houston, TX 59434   
14 Frank Schillaci (9 - Cat4)   Houston, TX 333864   Propaganda Bike Shop/ Cook Ford
15 Tom Tran (10 - Cat4)   Tomball, TX 350886   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
16 Xavier Hernandez (11 - Cat4)   Brownsville, TX 336674   
17 Eric Larson (2 - Cat5)   Bellaire, TX 357686   M7 Racing
18 Chris Welch      
19 Thomas Warnement (12 - Cat4)   Houston, TX 263754   Texas Pro Health Racing
20 Jason Van Loo (13 - Cat4)   Houston, TX 263932   Shama Cycles
21 Shane Baldon (14 - Cat4)   Sugar Land, TX 247418   Sugar Cycles Factory Racing
22 Chris Tran (15 - Cat4)   Houston, TX 314662   Southwest Cycling Club Racing
23 Fred Gray (16 - Cat4)   Spring, TX 187011   Woodlands Cycling Club Race Team
24 Jason Paxton   Cibolo, TX 250272   
25 Brian Chung (17 - Cat4)   Universal City, TX 131694   Team ALS-C3
26 Paul Negrete (18 - Cat4)   Houston, TX 282733   
27 Noe Espinosa (19 - Cat4)   Stafford, TX 293313   Shama Cycles
28 Kevin Herring (20 - Cat4)   Missouri City, TX 270016   Sugar Cycles
29 Doug Baysinger (21 - Cat4)   Sugar Land, TX 204536   Shama Cycles
30 Godfrey Ortiz (22 - Cat4)   Katy, TX 314710   
31 Robert Ortiz (23 - Cat4)   Plano, TX 324440   
32 Josafat Jaime (24 - Cat4)   Richmond, TX 275081   The Woodlands Cycling Club
33 Mark Zawlocki (25 - Cat4)   Nacogdoches, TX 308677   Nacogdoches Bicycle Club
34 Andrew Powell (26 - Cat4)   Houston, TX 138918   Northwest Cycling Club
35 Robert Dole (27 - Cat4)   Austin, TX 230218   Northwest Cycling Club
36 Val Lincecum (3 - Cat5)   Katy, TX 334312   Southwest Cycling Club Racing
37 James McCulloch (28 - Cat4)   Houston, TX 93973   Northwest Cycling Club
38 Cody Pedigo (29 - Cat4)   Tomball, TX 361913   Northwest Cycling Club
39 Yann Kuhn De Chizelle (30 - Cat4)   Houston, TX 307314   M7 Racing
40 Ahmed King (31 - Cat4)   Houston, TX 280189   Shama Cycles
41 Steven Bernard (4 - Cat5)   Missouri City, TX 296848   
42 Charlie Johnson   Katy, TX 267640   
43 Chris Larkin (32 - Cat4)   Rockwall, TX 357959   Rockwall Cycling
44 Omar Arciniegas      
45 MICHAEL ATZERT (33 - Cat4)   Cypress, TX 313360   Northwest Cycling Club
46 Mark Schusterman (34 - Cat4)   Houston, TX 203872   Texas Pro Health Racing
47 Sheldon Parmer (35 - Cat4)   Tomball, TX 339298   Northwest Cycling Club
48 Ralph Ramirez   Pearland , TX 138828   
49 Mike Hutton (5 - Cat5)   Tomball, TX 288686   Northwest Cycling Club
50 Clyde Stafford Jr (36 - Cat4)   Dallas, TX 165289   Mirage
51 john Daly (6 - Cat5)   Houston, TX 328842   Bicycle World of Houston
DQ Ricardo Rodriguez (Cat4)   Mission, TX 134181   Team ALS-C3

Men - Cat 5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Philip Ruthstrom   Houston, TX 366981   
2 Joe Frontha   Richmond, TX 332622   Southwest Cycling Club Racing
3 Sebastian Bartnik   Richmond, TX 366634   SIKLISTA-HOUSTON CYCLING TEAM
4 Curtis George   Houston, TX 359382   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
5 Gilbert Madrona   Cypress, TX 368130   Woodlands Cycling Club Race Team
6 William Billy Hughes   Tyler, TX 357324   FRESH Racing
7 Christopher Dicaprio   Houston, TX 9415   
8 Jay Cunningham   League City, TX 334934   Texas Pro Health Racing
9 Eric Labod   Tomball, TX 291146   
10 Chris Kruzel   Boerne, TX 253406   Team ALS-C3
11 Eric ONeal   The Woodlands, TX 365221   Woodlands Cycling Club Race Team
12 david degendt   Houston, TX 349690   Team Spincycle
13 Larry Crowson   Arlington Tx. 377534   FRESH Racing
14 John Maloney   Houston 365393   
15 Jeffrey Jordan   Spring, TX 286053   Woodlands Cycling Club Race Team
16 Kaoru Hosaka   Lake Jackson, TX 345042   Southwest Cycling Club Racing
17 Matthew Vance      
18 Jay Jose   Pflugerville, TX 376990   
19 Danny Whitaker   Belton, TX 37923   FRESH Racing
20 William Lewis   Tyler, TX 379123   FRESH Racing
21 Eddy Moreno   Katy, TX 25017   
22 Justin Reed   Houston, TX 311337   Toyota / Cycling Team presented by GCCA
23 Ricardo Martinez   Houston, TX 357978   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
24 Wesley Morgan   Shreveport La 354550   Team LaS'port
25 Kevin Raymond   Plano, TX 354370   Matrix/RBM
26 John Jose   Pflugerville, TX 347130   
27 Armando Espinosa Jr.   Clear Lake 369239   
28 Herbert Dasilva      
29 Alejandro Ramirez   Katy, TX 312636   Shama Cycles
30 Jorge Lopez   Katykaty, TX 375808   SIKLISTA-HOUSTON CYCLING TEAM
31 richard Nicholson   Austin  369550   
32 Edwin Soto   Athens, TX 376799   FRESH Racing
33 Jeff Cummings   Luray, VA 364998   
34 Joel Turner   League City, TX 367315   Propaganda Bike Shop/ Cook Ford
35 Rich Russo   Katy, TX 365751   Team Spincycle
36 Christopher Russell   Palestine, TX 376559   
37 Douglas Drahem   Richmond Tx 367971   
38 Jose Vela   Sugar Land, TX 245067   
39 Jamie Crain      
40 Jaime Magdiel Jimenez      
41 Jaime Jimenez      
DQ Chuck Lafferty   Henderson, TX 357516   FRESH Racing
DQ Toshiaki Ansai      
DQ Ryan Ruiz   Houston, TX 378310   
DQ Jindy Lan   Houston, TX 369352   Kind Human Sports

Women - A - High School

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Carlson   North Richland Hills, TX 339652   Knobbies & Slicks
2 Margaret Bumpers   Little Rock, AR 367976   
3 Gabriel Porterfield   Bertram, TX 350938   T3Multisports Elite Junior Cycling
4 Kaylee Bazley      
5 Veronica Sanchez   League City, TX 378994   Southern Elite/Sun & Ski Sports

Women - Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheri Rothe (1 - Cat1)   Austin, TX 221312   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
2 Mary Nunnelly (2 - Cat1)   Houston, TX 143312   Bike Barn (Texas)
3 Kim Jennings   Waco, TX 222697   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
4 Monica Hyslop (1 - Cat2)   Dallas, TX 308370   ThinkFinance Racing
5 Michelle Montoya (2 - Cat2)   Allen, TX 191931   

Women - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Wagner   Denver, CO 288729   Shama Cycles
2 Camilla Schmitz   Richardson, TX 235887   MBRC/Flanders
3 Michelle Lewis Sirianni Gacki   Frisco, TX 324294   ThinkFinance Racing
4 Mary Jimenez   Shreveport, LA 64143   Team LaS'port
5 Caryn Montague   Dallas, TX 310042   ThinkFinance Racing
6 Anna Felton   Wenham Ma 349614   Kind Human Sports
7 Anne Duytschaever   League City, TX 326676   

Women - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Natalie Kurz   Houston, TX 365313   Kind Human Sports
2 Lacy Thomas   Flint, TX 357556   FRESH Racing
3 Natalie Ignacio   Belton, TX 333422   FRESH Racing
4 Kathy Garrett   Houston, TX 303890   Southwest Cycling Club Racing
5 Christy Lan   Houston, TX 370104   Kind Human Sports
6 Carmen Hampton   El Lago, TX 336254   Bike Barn Texas
7 Kelly Grant   Houston 365816   Shama Cycles
8 Tracy Jones   Houston, TX 289166   Bikesport/ION
9 Audrey Wanger   Manvel, TX 223851   Southwest Cycling Club Racing
10 Alford Bridget      
11 Tam Prater   Tyler, TX 368173   FRESH Racing
12 Jeannie Lafferty   Henderson, TX 357493   FRESH Racing
13 Laurie Poe   Spring, TX 365139   The Woodlands Cycling Club
14 Kristin Blaise   Tyler, TX 357555   FRESH Racing
15 Inna Wirawan   Houston, TX 352710   Northwest Cycling Club
16 Brittany Fox   Houston, TX 344596   Bike Barn Texas
17 Number 728      
18 Tanya VanWinkle   Waxahachie, TX 360361   
19 Leigh Carr   Kemah, TX 252700   
20 Cindy Weatherford      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFSierra NevadaBonk BreakerOSMOSpyCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee