Race Results for
Iola Bump & Jump (2012 WORS #1)
Iola, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/06/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Matter   Sheboygan, WI1:35:36.6 85929  215 Gear Grinder
2 Matt Shriver   Durango, CO1:36:29.8 110703  55 HoneyStinger /Bontager
3 Mark Lalonde   Madison, WI1:36:59.2 226412  65 Lalonde Bros -Twin Six
4 Isaac Neff   Madison, WI1:37:52.0 200724  52 Williamson Bicycle Works
5 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI1:38:17.9 214936  Vision/Wheel &Sprocket
6 Mike Phillips   Chicago, IL1:38:26.2 84647  Adventure 212/Specialized
7 Kevin McConnell   Iowa City, IA1:40:30.8 258735  Mercy-Specialized
8 Tyler Gauthier   Ishpeming, MI1:40:52.6 293999  Culvers p/b Meyer Family Visio
9 Corey Stelljes   Madison, WI1:40:53.9 307965  10 The Bike Hub/Specialized
10 Dallas Fowler   Green Bay, WI1:43:19.5 207074  79 Kuhl
11 Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:44:50.5 212641  62 Polska
12 Chad Sova   Thiensville, WI1:44:55.9 189115  49 DTR
13 Chris Peariso   Amherst, WI1:44:59.6 139566  25 Adventure 212/Specialized
14 Darrin Braun   Waukesha, WI1:46:18.4 285001  Adventure 212/Specialized
15 Scott Cole   Stevens Point, WI1:46:20.2 7340  30 Adventure 212/Specialized
16 Ben Koenig   Schofield, WI1:46:24.9 267964  The Bike Hub/Specialized
DNF Justin Piontek   Madison, WI0:00:00.0 297073  31 The Bike Hub // Specialized

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Hildebrandt   Weston, WI1:20:21.4 296192  107 POLSKA / RMC /T6
2 Pete Karinen   Painesdale, MI1:21:09.6 349180  106 Culvers
3 Brett Poulton   Lake Forest, IL1:23:25.3 259591  105 Expo
4 Parker McColl   Oconomowoc, WI1:32:25.5 350022  101 
5 Andrew Senderhauf   Neenah, WI1:38:33.0 293057  104 Wheel and Sprocket
DNF Myles Beach   Larsen, WI0:00:00.0 208348  34 Adventure 212/Specialized
DNF Jan Warren   Campton Hills, IL0:00:00.0 333318  121 Safe Wheels MTB Racing
DNF Fletcher Arlen   Wausau, WI0:00:00.0 368031  119 Safe Wheels MTB Racing

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Jenema   Marquette, MI1:41:29.5 241103  20 Kuhl Racing
2 Joseph Maloney   Milwaukee1:43:27.3 313232  38 KS Energy Services/Team Wiscon
3 Tim Racette   Fort Atkinson, WI1:47:19.6 285206  22 KS Energy Services/Team Wiscon
4 Drew Wilson   Rochester, MN1:49:51.9 321766  214 Almanzo
5 Ben Senkerik   Wauwatosa, WI1:50:49.7 294148  18 Vision wheel &sprocket
6 Matt Gehling   Madison, WI1:52:32.5 214485  45 Team Wisconsin/KS Energy
7 Carlos Haeckel   Madison, WI1:58:38.8 227622  217 Alterra Team
8 Scott Neperud   Madison, WI1:59:11.9 275059  53 Magnus
9 Aristotle Peters   Hartford, WI2:05:18.4 242486  24 Expo racing
10 Eric Ollis   Houghton, MI2:06:40.8 325658  210 Culvers Racing
DNF Kyle Warras   Waukesha, WI0:00:00.0 280628  69 Expo Racing
DNF Cameron Schave   Fond Du Lac, WI0:00:00.0 297078  40 Eriksen Cycles
DNF Michael Dutczak   Crete, IL0:00:00.0 200766  47 South Chicago Wheelman
DNF Travis Johnson   Two Rivers0:00:00.0 377146  19 Heavy Pedal Velo Club

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maciej Nowak   Waukesha, WI1:44:45.6 182256  216 Team Polska
2 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI1:48:18.2 247082  61 Fond du Lac Cyclery
3 Colby Lash   Marquette, MI1:48:45.2 293861  209 Chocolay Ace/KMK Cycling
4 Brian Heifner   Madison, WI1:49:01.1 176155  42 Magnus
5 Gabriel Ion   Spring Grove, IL1:51:20.7 317100  60 Treadhead Cycling
6 Luke Batchelor-Clark   Madison, WI1:54:53.5 93290  32 Magnus
7 Kurt Schwiesow   Green Bay, WI1:55:16.1 43402  39 Bike Hub / Specialized
8 Vincent Steger   Fitchburg, WI1:55:33.2 356588  16 Erik's Bikes and Boards
9 Christopher Tries   Johnson City, TN1:55:42.6 332900  212 South Shore Cyclery
10 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI1:57:09.1 293537  76 Baraboo Sharks
11 David Bender   Kenosha, WI1:57:16.4 260585  95 JVC/Michael's Cycle
12 Sanjay Ganju   New Berlin, WI1:57:34.2 196060  64 Trek Midwest Team
13 Nicholas Holzem   Wausau, WI2:01:10.7 311654  21 Sprocketz
14 Tim Scanley   Milwaukee, WI2:01:11.1 291820  58 Alterra Coffee
15 Jason Gosse   Eau Claire, WI2:02:06.9 257462  46 Team WORS
16 Dan Schaefer   Adell, WI2:02:43.1 258370  29 Team Fond du Lac Cyclery
17 Jesse Shoemaker   Depere, WI2:04:50.5 291522  33 The Bike Hub/Specialized Cycli
18 Bret Glembocki   Burlington, WI2:11:27.6 176372  63 ISCorp - Novacyclsport
DNF Michael Humpal   Mundelein, IL0:00:00.0 189221  67 Specialized
DNF Glenn Kirst   Menomonee Falls, WI0:00:00.0 285418  12 Wheel & Sprocket
DNF Jason Michalak   Crested Butte, CO0:00:00.0 279310  200 
DNF Chad Dean   Madison, WI0:00:00.0 74509  81 5Nines Cycling
DNF Karl Tillman   La Crosse, WI0:00:00.0 294041  14 Mt. Borah / Smith's Cycling an

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Krayer   North Freedom, WI1:42:46.6 227406  28 Adventure 212/Specialized
2 Jeff Melcher   West Bend, WI1:45:25.3 166066  17 Team Pedal Moraine
3 Todd McFadden   Duluth, MN1:45:58.8 134734  211 Trak - Ski-Hut
4 Dan Holsen   Manitowoc, WI1:51:21.5 50845  54 Heavy Pedal Velo Club
5 Joe Stephens   Elm Grove, WI1:52:00.1 182041  59 Bens Cycle Milwaukee
6 John Lirette   Menomonee Falls, WI1:52:45.6 259146  11 Unattached
7 John Wypiszinski   Appleton, WI1:54:19.4 211571  43 Titletown Flyers
8 Tyson Schwiesow   Green Bay, WI1:59:21.7 81966  66 Bikehub Specialized
9 Mike Budd   Wrightstown, WI2:00:30.4 274937  218 Team Wheel & Sprocket
10 Mark Burkholz   Milwaukee, WI2:01:33.6 253459  207 Team Extreme/Twin Six
11 Greg Jones   West Allis, WI2:02:30.0 295007  37 
12 Jack Nielsen   Racine, WI2:11:11.5 150412  213 RPM - Bews
13 Mark Cole   Stevens Point, WI2:13:33.2 104782  26 Adventure 212/Specialized
DNF Bill Nigh   West Bend, WI0:00:00.0 197745  48 Team Pedal Moraine
DNF JW Miller   Madison, WI0:00:00.0 233978  99 
DNF Steve Schafer   Barrington, IL0:00:00.0 309583  51 
DNF Bill Burkholder   Rockford, IL0:00:00.0 296156  27 Kegel's Bikes

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Shull   Libertyville, IL1:55:23.4 259398  23 EXPO
2 Jim Peterson   Edgerton, WI2:02:01.9 154720  15 Michaels Cycles / JVC
3 Jan Rybar   Apple Valley, MN2:08:15.8 98534  57 Pedal Moraine

Men - Cat 1/2 - Clydesda

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Johnson (1 - Cat2)   Eau Claire, WI1:36:02.3 309999  1801 KHS Bicycles
2 Jeff Steckbauer (2 - Cat2)   Princeton, WI1:36:43.6 210181  1802 Rib Mnt Cycles
3 Aaron Pidde   Bloomington, MN1:38:22.9 133195  1834 
4 Robert Zimmerman   North Conway, NH1:38:55.6 116427  1835 
5 Marty Leum   La Crosse, WI1:39:23.1 377300  1804 Bikes Limited/Scenic Concepts
6 Lloyd Cate   Appleton1:42:25.3 380221  1805 catex5
7 Brian Benson (3 - Cat2)   La Crosse, WI1:48:13.6 240054  1803 Bikes Ltd/Scenic Concepts
8 Nathan Schneeberger (4 - Cat2)   Lake In The Hills, IL1:04:25.5 326150  2808 Johnny Sprockets
9 Marcus Steele (5 - Cat2)   De Pere, WI1:06:25.7 342514  2803 Titletown Flyers
10 Chris Krenz   1:06:38.1  2821 
11 Aaron Fleming (6 - Cat2)   Rockford, IL1:10:03.0 210500  2804 First Supply
12 Dale Crowell (7 - Cat2)   Eau Claire, WI1:10:12.8 375876  2802 
13 Matthew Lanser   1:12:00.2  2812 Titletown Flyers
14 Bryan Feltz   1:14:31.3  2822 
15 Bruce Van Epps   1:17:31.9  2811 BikesLTD/ScenicConcepts
16 Keith Wolf   Wauwatosa, WI1:20:56.0 265570  2823 Local Mofo
17 Kenny Dretzka   Mukwonago, WI1:21:45.9 371040  2820 Cyclopath
18 Rob Schuette   1:26:58.7  2805 Heavy Pedal Velo
19 Todd Nutter (8 - Cat2)   Milwaukee, WI1:35:27.2 342136  2801 Eriksen Cycles
DNF Gregory Molnar   Lake Zurich, IL0:00:00.0 326804  2824 Flatlandia Cycling Team

Men - Cat 1/2 - Single S

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Weinberg (1 - Cat1)   Boulder, CO1:26:16.1 306485  1904 5Nines
2 Christian Brekke   Stoughton, WI1:26:27.4 244627  1935 Trek 29er Crew
3 Mark Melton (1 - Cat2)   Belvidere, IL1:26:57.2 347454  1905 Kegels
4 Steve Forss (2 - Cat1)   Rockford, IL1:31:19.4 80530  1907 Kegels
5 Steve Jeske   1:34:59.2  1903 Pedal Moraine
6 Steven Schaefer (2 - Cat2)   Port Washington, WI1:38:21.0 361743  1906 
7 Jesse Jaehnig (3 - Cat2)   Cleveland, WI1:41:49.8 297773  1902 Bikes Limited
8 Jason Kayzar (4 - Cat2)   Brookfield, WI1:43:01.4 287672  1901 KS Energy Services / Team Wisc
9 Lowell Johnson   1:54:00.9  1937 
10 Michael Owens   1:00:19.1  2926 Alterra Mountain Bike
11 Wade Flisram (5 - Cat2)   Onalaska, WI1:00:36.0 208096  2911 Bikes Ltd/Scenic Concepts
12 Christopher McArdle (6 - Cat2)   Greendale, WI1:01:05.1 356852  2907 Alterra CoffeeMTB Race Team
13 Mark Cheyne   Madison, WI1:01:59.8 351538  2914 Muddy Cup
14 Dave McCloud   Madison, WI1:02:40.0 239833  2904 Chain Smokers
15 John Grosz (7 - Cat2)   Fond Du Lac, WI1:06:21.9 350930  2924 Waupun Road Warriors
16 Andy Trewyn   Waupun, WI1:07:49.5 360078  2913 Waupun Road Warriors
17 Andy Borell (8 - Cat2)   Ripon, WI1:08:42.6 269270  2921 Attitude Sports
18 Andy Meyer   Cohutta, GA1:09:06.0 57051  2915 Extreme
19 Loren Darling (9 - Cat2)   Vernon Hills1:09:28.9 367616  2908 Activator Cycle
20 James Jones   1:11:05.8  2905 
21 Andy Swartz (10 - Cat2)   Madison, WI1:12:10.1 34769  2909 Brazen Dropouts
22 Douglas House   Dove Canyon, CA1:12:14.6 224106  2925 Velosport Racing
DNF Jeremy Jonas   Wausau, WI0:00:00.0 296910  2902 
DNF Joel Coon   0:00:00.0  1936 BelGioioso
DNF Kevin Polaski   Rockford, IL0:00:00.0 73570  2912 Kegels
DNF David Slovick (Cat2)   Minnetonka, MN0:00:00.0 234315  1931 Slovick Racing
DNF Douglas Borden (Cat2)   Waukesha, WI0:00:00.0 342818  2901 Team Vision
DNF Marcus Reed-Thorsen   Rhinelander Wi0:00:00.0 387195  1932 

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Henderson   Hancock, MI0:54:16.9 376229  2085 Cross Country Sports Racing
2 Collin Kytta   Negaunee, MI0:55:21.9 379532  2343 Culvers PB Meyer
3 Preston Bernsteen   0:58:57.2  2102 WORS
4 Connor McColl   Oconomowoc, WI0:59:26.3 350036  2222 
5 Mitchell Bratz   Schofield, WI1:00:34.5 377705  2071 
6 Brayden Schott   Beaver Dam, WI1:03:38.3 318684  2104 
7 Chris Dominski   1:07:21.0  2332 CORBA
8 Taylor Standarski   1:10:53.5  2339 Vision
9 Chase Osborne   Mequon, WI1:22:09.5 299940  2003 Team Extreme
DNF Christopher Osborne   Mequon, WI0:00:00.0 299939  2004 Team Extreme

Men - Cat 2 - Comp - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Sarasin   Marquette, MI1:21:42.3 325806  1205 
2 Justin Michels   Neenah, WI1:23:25.7 312324  1243 Gear'n Up
3 Rocky Gingg   1:39:48.1  1213 
4 Mike Sherven   1:42:11.4  1042 Bikes Limited Senic Outlook
5 Jacob Jackson   1:48:38.9  1221 
6 Theodore Peters   Hartford, WI2:00:32.0 267190  1241 EXPO Racing
7 Cory Marty   Plover, WI1:02:21.6 303981  2014 Safe Wheels MTB Racing
8 Matthew Paterson   Lakemoor, IL1:03:01.2 401250  2182 Team AttakTiks
9 Josh Rupnow   1:08:23.7  2195 Team Extreme
10 Travis Schirpke   Sussex, WI1:23:48.3 299361  2103 Team Extreme
DNF Mike Zuiker   Rhinelander, WI0:00:00.0 331316  1210 Rasta
DNF Jordan Boyea   Wausau, WI0:00:00.0 380303  2081 Sprocketz
DNF Kyle Berchem   Manitowoc, WI0:00:00.0 296457  2055 
DNF Chris Harrison   Green Bay, WI0:00:00.0 296466  1201 Eriksen Cycles

Men - Cat 2 - Sport - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Kyle Berchem   Manitowoc, WI 296457  2055 
0 Jordan Boyea   Wausau, WI 380303  2081 Sprocketz
1 Cory Marty   Plover, WI1:02:21.6 303981  2014 Safe Wheels MTB Racing
2 Matthew Peterson   1:03:01.2  2182 Team AttaTiks
3 Joshua Rupnow   Cedarburg, WI1:08:23.7 226098  2195 Team Extreme
4 Travis Schirpke   Sussex, WI1:23:48.3 299361  2103 Team Extreme

Men - Cat 2 - Comp - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Street   Sheboygan, WI1:22:39.4 219245  1046 Kuhl / Rocky Mtn
2 Andrew Wilcox-Hull   1:27:12.7  1227 
3 Ben Marchewka   Waterloo, WI1:27:40.3 302088  1029 Team Pedal Moraine
4 Patrick Scheibel   Jefferson, WI1:29:41.2 309462  1003 2 Rivers Racing
5 Daniel Gjertson   1:30:34.4  1202 
6 Tony Wagner   West Bend, WI1:31:37.0 204671  1020 Sheboygan Bicycle Co.
7 David Knauf   Sun Prairie, WI1:31:51.2 224332  1234 
8 Danny Sonnentag   Madison, WI1:33:06.3 419030  1228 
9 Eric Weidman   1:34:10.2  1009 Muddy Cup
10 Joshua Meyer   Lincoln, NE1:36:08.7 24201  1300 Heavy Pedal Velo Club
11 Brett Stepanik   1:41:39.4  1233 
12 Cory Samz   Madison Wi0:55:36.9 384848  2160 Heavy Pedal
13 Tristan Brown   Madison0:56:15.5 377335  2304 
14 Joseph Valen   1:01:00.6  2010 =w=
15 Martin Reza   Beloit, WI1:02:11.8 401379  2351 
16 Michael Eckert   1:02:23.0  2353 Northstar Endurance
17 Patrick Blakeslee   1:02:47.3  2084 
18 Russell Bernard   1:05:46.3  2308 
19 Brian Paterson   Lakemoor1:07:30.5 397513  2200 Team AttakTiks
20 Andrew Richter   Greenville, SC1:07:33.9 381149  2105 
21 Benji Norberg   1:08:45.3  2109 
22 Brian McManus   1:08:55.0  2349 2 Rivers Racing
23 Jordan Meyer   1:09:00.2  2307 
24 Brandon Serwe   Campbellsport1:11:33.3 296034  2125 Fond Du Lac Cyclery
25 Bill Schultz   Missoula, MT1:12:24.1 181384  2126 Heavy Pedal Velo Club
26 Cody Gunst   Hartford, WI1:15:14.8 246370  2330 Infinit Nutrition/Precise Perf
27 Jason Carr   1:16:54.7  2354 2SCORP
DNF Peter Coenen   0:00:00.0  1215 Northstar Endurance
DNF Ian Willmann   Howard, WI0:00:00.0 309980  2007 Title town Flyers
DNF Matthew Plummer   0:00:00.0  2015 JVC/Michaels Cycles
DNF Dana Demet   Chicago, IL0:00:00.0 374651  1240 

Men - Cat 2 - Sport - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Matthew Plummer   Beloit, WI 361020  2015 JVC / Michaels Cycles
0 Ian Willmann   Howard, WI 309980  2007 TitleTown Flyers
1 Cory Samz   Madison Wi55:36.9 384848  2160 Heavy Pedal Velo Club
2 Tristan Brown   Madison56:15.5 377335  2304 
3 Joseph Valen   1:01:00.6  2010 =w=
4 Reza Martin   1:02:11.8  2351 
5 Michael Eckert   Sturgeon Bay, WI1:02:23.0 227929  2353 Northstar Endurance
6 Patrick Blakeslee   1:02:47.3  2084 
7 Russell Bernard   1:05:46.3  2308 
8 Brian Paterson   Lakemoor1:07:30.5 397513  2200 Team AttaTiks
9 Andrew Richter   1:07:33.9  2105 
10 Benji Norberg   1:08:45.3  2109 
11 Brian McManus   1:08:55.0  2349 2 Rivers Racing
12 Jordan Meyer   1:09:00.2  2307 
13 Brandon Serwe   Campbellsport1:11:33.3 296034  2125 Fond Du Lac Cyclery
14 Bill Schultz   1:12:24.1  2126 Heavy Pedal Velo Club
15 Cody Gunst   Hartford, WI1:15:14.8 246370  2330 Infinit Nutrition / Precise Perf
16 Jason Carr   Wauwatosa, WI1:16:54.7 186505  2354 2SCORP

Men - Cat 2 - Comp - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Bohm   Dunlap, IL1:21:15.7 249934  1203 Proctor Cycling Team
2 Thomas Eaton   312 806 97701:26:28.1 377939  1229 SRAM
3 Jason Vayre   Marquette1:26:59.3 361455  1204 Discover Chiropractic
4 Ben Schreiber   Theresa, WI1:28:30.4 280198  1008 Team Fond du Lac Cyclery
5 Neil Zacharek   1:29:01.6  1024 Bikes Ltd./Scenic Concepts
6 Aaron Sturgis   Eau Claire, WI1:30:30.7 346342  1220 Twin Six
7 Matthew DenHartog   Ankeny, IA1:31:10.0 239686  1232 BIKEIOWA.com Cycling
8 Eric Grissom   Greenville, WI1:33:40.3 348852  1033 
9 Phil Fluegel   Roscoe, IL1:33:55.1 350524  1107 JVC/ Michaels Cycles
10 Mikey Verhagen   Allouez, WI1:35:28.2 221776  1047 KS Energy Services / Team Wisc
11 Jason Mau   1:37:04.3  1239 Ben's Cycle
12 Jeremy Vogels   Green Bay, WI1:37:30.4 200919  1048 
13 Scott Spoo   Woodbury, MN1:39:36.1 297802  1222 Wannabee Racing
14 Chad Tucker   Fox Point, WI0:58:23.1 266824  2097 my wife inc.
15 Brady Koss   0:58:52.0  2305 Team Attivo
16 Jeremy Ostrowski   Elgin, IL0:59:06.9 350446  2092 Area 51
17 Jason Gibson   1:00:03.4  2106 Gear N Up
18 Shane Semrow   Scandinavia, WI1:00:50.2 376571  2142 Element Mobile
19 Joshua North   Bayside, WI1:00:50.7 262938  2128 Northstar Endurance
20 Mike Williams   Roscoe, IL1:01:46.1 374728  2027 First Supply
21 Neil Jurgella   1:01:57.2  2355 Erik's Bike Shop
22 Jason Dahlby   1:02:54.8  2099 Bike Ltd.
23 Mike Roethel   Oostburg, WI1:05:08.3 375109  2038 Sheboygan Bicycle Company
24 Josh Zalewski   1:06:02.5  2051 First Supply
25 Randall Koplin   Middleton, WI1:07:07.6 350528  2356 
26 Joshua Wood   Rockford, IL1:09:24.7 366280  2052 First Supply
27 Andrew Wegner   Green Bay1:09:35.6 378144  2074 Titletown Flyers
28 Erik Backhaus   1:10:18.9  2033 
29 Kevin Williams   Louisville, KY1:10:50.1 236904  2357 Team Louisville
30 Andy Czechanski   1:13:15.9  2344 
31 Justen England   1:13:16.7  2358 
32 Ben Schemensky   1:13:39.3  2029 Overdrive
33 Casey Brauer   Manitowoc, WI1:21:16.2 350016  2121 Heavy Pedal Velo Club
DNF Justin Schroeter   Hartford, WI0:00:00.0 374924  2050 Team Pedal Moraine
DNF Dan Johnston   0:00:00.0  1015 Bone and Joint
DNF Beau Perry   Antioch Ca0:00:00.0 309086  2041 Big Ring Flyers
DNF Elginn Cordes   Dakota, MN0:00:00.0 357632  2129 667 Industries

Men - Cat 2 - Sport - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Elginn Crdes     2129 667 Industries
0 Beau Perry   Antioch Ca 309086  2041 Big Ring Flyers
0 Justin Schroeter   Hartford, WI 374924  2050 Team Pedal Moraine
1 Chad Tucker   Fox Point, WI58:23.1 266824  2097 My Wife Inc.
2 Brady Koss   58:52.0  2305 Team Attivo
3 Jeremy Ostrowski   Elgin, IL59:06.9 350446  2092 Area 51
4 Jason Gibson   Neenah, WI1:00:03.4 406179  2106 Gear N Up
5 Shane Semrow   Scandinavia, WI1:00:50.2 376571  2142 Element Mobile
6 Joshua North   Bayside, WI1:00:50.7 262938  2128 Northstar Endurance
7 Mike Williams   1:01:46.1  2027 First Supply
8 Neil Jurgella   1:01:57.2  2355 Erik's Bike Shop
9 Jason Dahlby   1:02:54.8  2099 Bike Ltd.
10 Mike Roethel   Oostburg, WI1:05:08.3 375109  2038 Sheboygan Bicycle Company
11 Josh Zalewski   1:06:02.5  2051 First Supply
12 Randall Koplin   Middleton, WI1:07:07.6 350528  2356 
13 Joshua Wood   1:09:24.7  2052 First Supply
14 Andrew Wegner   Green Bay1:09:35.6 378144  2074 TitleTown Flyers
15 Erik Backhaus   1:10:18.9  2033 
16 Kevin Williams   Madison, WI1:10:50.1 278958  2357 
17 Andy Czechanski   1:13:15.9  2344 
18 Justen England   1:13:16.7  2358 
19 Ben Schmensky   1:13:39.3  2029 Overdrive
20 Casey Brauer   Manitowoc, WI1:21:16.2 350016  2121 Heavy Pedal Velo Club

Men - Cat 2 - Comp - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Schmidt   Lake Geneva, WI1:27:58.7 293518  1025 Treadhead Cycling
2 Dave Fetters   Minneapolis, MN1:30:20.9 266342  1032 FMSC Racing
3 Dan Wierzba   1:32:02.3  1045 Rib Mountain Cycles
4 Erin Sikora   Green Bay, WI1:34:58.8 291867  1077 Bike Hub / Spesh
5 Brett May   Geneva, IL1:35:59.4 378689  1012 Team All Spoked Up
6 Marek Kulesza   Vernon Hills, IL1:36:03.6 342278  1010 TreadHead Cycling
7 Yosef Gadolens   1:36:05.2  1238 
8 John Hughes   Random Lake, WI1:36:20.7 296482  1035 Team Pedal Moraine
9 Peter Cherchian   Verona, WI1:37:14.8 135570  1050 Chainsmokers
10 Patrick Dowd   Middleton, WI1:39:17.6 309805  1051 
11 Christopher Richmond   Manitowoc1:39:58.1 369925  1073 Heavy Pedal Velo Club
12 Jimmy Toombs   Madison, WI1:40:05.1 309850  1043 Eriks Bikes n Boards
13 Rick Walls   Wauwatosa, WI1:40:19.9 205152  1006 Muddy Cup Twin Six
14 Nathan Tock   La Crosse, WI1:40:45.3 195122  1016 BIkes Ltd / Scenic Concepts Ra
15 Matt Chmielewski   0:59:16.1  2309 Bikes Ltd / Scenic Concepts
16 Mark Schultz   Manitowoc, WI1:01:25.8 346330  2005 Heavy Pedal Velo Club
17 Jeremy Drake   South Milwaukee, WI1:02:36.5 345440  2006 Safe Wheels MTB Racing Team
18 Jeff Swanstrom   Appleton Wi1:03:07.7 373071  2042 Cranked Bike Studio
19 Ben Leach   La Crosse, WI1:03:52.9 380300  2110 Bikes LTD / Scenic Concepts
20 Bryan Lau   1:05:01.1  2352 
21 Jason Mork   Wausau, WI1:05:05.0 403982  2025 Point Pursuit
22 Ben Lasecki   Stevens Point, WI1:05:48.1 338872  2002 Ionic Cycling
23 Justin Fredricks   1:05:59.4  2310 
24 Nathan Phelps   De Pere, WI1:06:27.8 272098  2008 Big Ring Flyers
25 Nicholas Armstrong   1:06:42.3  2083 Alterra Mountain Bike Team
26 Chris Roddick   Fort Atkinson, WI1:07:11.9 339424  2031 2 Rivers Racing
27 Darin Olski   1:08:40.7  2094 Cranked Bike Studio
28 Adam Handt   Machesney Park, IL1:10:54.9 365790  2117 First Supply
29 Jon Krouse   1:11:04.0  2064 
30 Michael Gordon   Highland Park, IL1:11:17.5 350616  2108 Alberto's
31 Aaron McGinnis   Combined Locks, WI1:13:00.3 284582  2119 Gen X Cycling
32 Greg Hewitt   1:14:39.8  2043 
33 Jonathan Lavelle   Eau Claire, WI1:15:10.8 378643  2346 CORBA
34 Jim Scharlau   1:15:38.7  2137 JVC / Michael's Cycles
35 Casey Kohner   1:16:44.9  2107 
DNF Kenneth Dawson   Salt Lake City, UT0:00:00.0 235776  1216 xXx Racing/AthletiCo
DNF Nate Andrews   0:00:00.0  2090 Alterra Coffee
DNF Adrian Redd   Chicago, IL0:00:00.0 183422  2323 Team Pegasus
DNF Tony Froelich   0:00:00.0  2338 Team Funk
DNF Kevin Pomasl   Wausau, WI0:00:00.0 261266  1217 KS Energy Services / Team Wisc
DNF Troy Schaden   Oconto, WI0:00:00.0 346728  1119 Funk Cycles ofWisconsin

Men - Cat 2 - Sport - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Nate Andrews     2090 Alterra Coffee
0 Tony Froelich     2338 Team Funk
0 Adrian Redd   Chicago, IL 183422  2323 Team Pegasus
1 Matt Chmielewski   59:16.1  2309 Bikes Ltd / Scenic Concepts
2 Mark Schultz   Manitowoc, WI1:01:25.8 346330  2005 Heavy Pedal Velo Club
3 Jeremy Drake   South Milwaukee, WI1:02:36.5 345440  2006 Safe Wheels MTB Racing Team
4 Jeff Swanstrom   Appleton Wi1:03:07.7 373071  2042 Cranked Bike Studio
5 Ben Leach   La Crosse, WI1:03:52.9 380300  2110 Bikes Ltd / Scenic Concepts
6 Bryan Lau   1;05:01.1  2352 
7 Jason Mork   Wausau, WI1:05:05.0 403982  2025 Point Pursuit
8 Benjamin Lasecki   Stevens Point, WI1:05:48.1 338872  2002 Ionic Cycling
9 Justin Fredricks   1:05:59.4  2310 
10 Nathan Phelps   De Pere, WI1:06:27.8 272098  2008 Big Ring Flyers
11 Nicholas Armstrong   1:06:42.3  2083 Alterra Mountain Bike Team
12 Chris Roddick   Fort Atkinson, WI1:07:11.9 339424  2031 2 Rivers Racing
13 Darin Olski   1:08:40.7  2094 Cranked Bike Studio
14 Adam Handt   Machesney Park, IL1:10:54.9 365790  2117 First Supply
15 Jon Krouse   1:11:17.5  2064 
16 Michael Gordon   Highland Park, IL1:11:17.5 350616  2108 Alberto's
17 Aaron McGinnis   Combined Locks, WI1:13:00.3 284582  2119 Gen X Cycling
18 Greg Hewitt   1:14:39.8  2043 
19 Jonathan LaVelle   Eau Claire, WI1:15:10.8 378643  2346 CORBA
20 Jim Scharlau   1:15:38.7  2137 JVC / Michael's Cycles
21 Casey Kohner   1:16:44.9  2107 

Men - Cat 2 - Comp - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Buddenbaum   Bloomington, MN1:25:52.1 185684  1036 Team Seven Cycles
2 Joe Lintl   1:25:54.2  1231 Trek Bicycle
3 Jason Ruesch   Medford, WI1:28:43.4 319028  1017 RMC
4 Sean Miller   1:32:11.7  1028 JVC/Michael's Cycle
5 Mark Olski   Neenah, WI1:33:32.9 342712  1031 Cranked Bike Studio
6 Justin Keough   1:34:29.9  1242 FMSC/FCA Racing
7 Mark Clinton   Havertown, PA1:34:50.3 213336  1038 Attitude Sports
8 Chris Fellows   Genoa, IL1:35:38.6 280824  1001 Team WORS
9 Jarrod Kerkhoff   Rockford, IL1:36:35.0 296158  1026 Michael's Cycles / JVC
10 Joe Villalobos   Racine, WI1:37:20.2 373251  1037 RPM / Belle City Bikers
11 Thomas Kabacinski   Calidonia, IL1:38:09.4 191741  1230 XXX Racing
12 Mike Worland   Arbor Vitae, WI1:55:35.1 359736  1014 Big Ring Flyers
13 Shane Veldhuizen   Green Bay Wi0:58:27.4 372524  2350 Funk
14 Michael Carney   Yorkville, IL1:02:00.2 253115  2001 Flatlandia
15 Darrell Scheppman   Denmark, WI1:02:21.4 374811  2078 Heavy Pedal Velo Club
16 Scott Veldhuizen   Green Bay, WI1:03:41.0 372552  2348 Funk
17 Todd Schmidt   1:05:26.2  2362 Vision Cycling
18 Randy Johnson   Two Rivers, WI1:06:35.4 369449  2199 Heavy Pedal Velo Club
19 Darrin Mann   1:07:31.7  2361 
20 Jeff Bublitz   1:07:32.6  2089 Gen X
21 Ron Smith   Fond Du Lac, WI1:08:30.9 342844  2032 Outlaw Racing
22 Don Iwen   Milwaukee1:09:47.9 208154  2021 Alterra Coffee
23 Robert Sorenson   Green Bay, WI1:10:38.4 361260  2048 Big Ring Flyers
24 Todd Olund   1:10:48.6  2023 
25 Quentin Gniot   Green Bay, WI1:12:09.0 293921  2123 Big Ring Flyers
26 Brian Coppock   Green Bay, WI1:12:28.1 348282  2326 Titletown Flyers
27 Andrew Douglass   Waukesha, WI1:14:07.1 230862  2049 Alterra Coffee
28 Kent Kallsen   Jefferson, WI1:14:07.4 374654  2028 Design Concepts
29 Dave Hartman   1:14:59.8  2127 Fond du Lac Cyclery
30 Thomas Little   1:15:10.5  2342 
31 Troy Olm   1:21:19.0  2131 Chainsmokers
DNF Randy Borzych   0:00:00.0  2363 
DNF Randy Snyder   Dixon, IL0:00:00.0 126893  2030 
DNF Todd Somers   Milwaukee, WI0:00:00.0 196059  2073 Alterra
DNF Steve Davidson   De Pere, WI0:00:00.0 294363  2012 Titletown Flyers
DNF Michael Anderson   0:00:00.0  1225 
DNF Brian Christensen   Sheboygan, WI0:00:00.0 53856  1212 
DNF Gary Ehrike   Marathon, WI0:00:00.0 362117  1005 Safe Wheels MTB Racing Team
DNF Michael Laufenberg   West Bend, WI0:00:00.0 311890  2018 Team Pedal Moraine

Men - Cat 2 - Sport - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Randy Borzych     2363 
0 Steve Davidson     2012 TitleTown Flyers
0 Michael Laufenberg   West Bend, WI 311890  2018 Team Pedal Moraine
0 Randy Snyder   Dixon, IL 126893  2030 
0 Todd Somers   Milwaukee, WI 196059  2073 Alterra Coffee
1 Shane Veldhuizen   Green Bay Wi58:27.4 372524  2350 Funk
2 Micheal Carney   1:02:00.2  2001 Flatlandia
3 Darrell Scheppman   Denmark, WI1:02:21.4 374811  2078 Heavy Pedal Velo Club
4 Scott Veldhuizen   Green Bay, WI1:03:41.0 372552  2348 Funk
5 Todd Schmidt   Brooklyn, WI1:05:26.2 97588  2362 Vision Cycling
6 Randy Johnson   1:06:35.4  2199 Heavy Pedal Velo Club
7 Darrin Mann   1:07:31.7  2361 
8 Jeff Bublitz   1:07:32.6  2089 Gen X
9 Ron Smith   Fond Du Lac, WI1:08:30.9 342844  2032 Outlaw racing
10 Don Iwen   Milwaukee1:09:47.9 208154  2021 Alterra Coffee
11 Robert Sorenson   Green Bay, WI1:10:38.4 361260  2048 Bing Ring Flyers
12 Todd Olund   1:10:48.6  2023 
13 Quentin Gniot   Green Bay, WI1:12:09.0 293921  2123 Big Ring Flyers
14 Brian Coppock   Green Bay, WI1:12:28.1 348282  2326 TitleTown Flyers
15 Andrew Douglass   Waukesha, WI1:14:07.1 230862  2049 Alterra Coffee
16 Kent Kallsen   Jefferson, WI1:14:07.4 374654  2028 Design Concepts
17 Dave Hartman   1:14:07.4  2127 Fond Du Lac Cyclery
18 Thomas Little   Waterville, MN1:15:10.5 147971  2342 
19 Troy Olm   Madison, WI1:21:19.0 297065  2131 Chainsmokers

Men - Cat 2 - Comp - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Berge   Madison, WI1:27:24.2 280201  1022 Magnus
2 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:29:21.5 210815  1111 Team Pedal Moraine
3 Ken Naef   Green Bay, WI1:29:27.4 304889  1002 Titletown Flyers
4 Steve Pribek   Hales Corners, WI1:29:35.2 297069  1027 Mill Street Brewhaus
5 Mike Daish   Chicago, IL1:35:11.3 375452  1007 
6 Stephen Kobs   1:36:55.8  1004 Team Pedal Moraine
7 Robert Schlegel   Janesville, WI1:40:11.2 265144  1030 JVC /MichaelsCycles
8 Michael McKinney   Hudson, WI1:43:47.5 360010  1236 Big Ring Flyers
9 Russell Jobs   Wauwatosa, WI1:58:19.6 92264  1235 Local Mofo
10 Mark Adams   1:00:08.5  2135 Chainsmokers
11 Chris Harold   Lindenhurst, IL1:03:11.8 331674  2335 Activator Cycle Club
12 Scott Nyland   Madison, WI1:04:55.4 351518  2111 Magnus
13 Jeffrey Hatton   Appleton, WI1:07:20.6 70548  2037 TitleTown Flyers
14 Troy Sable   West Bend, WI1:08:25.4 361674  2059 
15 Scott Nickoli   Green Bay, WI1:08:42.9 376933  2098 Funk Cycles / JB Cycles
16 Kevin Lisowe   Plymouth, WI1:08:55.2 341686  2112 Safe Wheels MTB Racing Team
17 Larry Hipps   1:09:08.6  2039 Pedal Moraine
18 Jeff Wren   West Bend, WI1:09:10.6 297072  2060 Team Extreme
19 Edward Piontek   Wabeno, WI1:10:44.8 297068  2086 Titletown Flyers
20 Chris Osborne   Mequon, WI1:12:11.9 302639  2340 Team Extreme
21 Alan Kinnaman   Madison, WI1:13:30.1 309614  2116 
22 David Dewitt   Fond Du Lac, WI1:17:52.4 296191  2034 Fond du Lac Cyclery
23 Scott Noffke   1:17:58.0  2217 
DNF Barry Campbell   0:00:00.0  2318 CRANKED Bike Studio
DNF Dave Reich   Pine River, WI0:00:00.0 292243  2075 Team Extreme
DNF Sean Shields   Milwaukee, WI0:00:00.0 76735  1211 Pedal Moraine
DNF Clive Warren   Saint Charles, IL0:00:00.0 333314  2009 Safe Wheels MTB Racing

Men - Cat 2 - Sport - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Barry Campbell     2318 CRANKED Bike Studio
0 Dave Reich   Pine River, WI 292243  2075 Team Extreme
0 Clive Warren   Saint Charles, IL 333314  2009 Safe Wheels MTB Racing
1 Mark Adams   1:00:08.5  2135 Chainsmokers
2 Chris Harold   Lindenhurst, IL1:03:11.8 331674  2335 Activator Cycle Club
3 Scott Nyland   Madison, WI1:04:55.4 351518  2111 Magnus
4 Jeffery Hatton   1;07:20.6  2037 TitleTown Flyers
5 Troy Sable   West Bend, WI1:08:25.4 361674  2059 
6 Scott Nickoli   Green Bay, WI1:08:42.9 376933  2098 Funk Cycles / JB Cycles
7 Kevin Lisowe   Plymouth, WI1:08:55.2 341686  2112 Safe Wheels MTB Racing Team
8 Larry Hipps   1:09:08.6  2039 Pedal Moraine
9 Jeff Wren   West Bend, WI1:09:10.6 297072  2060 Team Extreme
10 Edward Piontek   Wabeno, WI1:10:44.8 297068  2086 TitleTown Flyers
11 Christopher Osborne   Mequon, WI1:12:11.9 302639  2340 Team Extreme
12 Alan Kinnaman   Madison, WI1:13:30.1 309614  2116 
13 David DeWitt   Fond Du Lac, WI1:17:52.4 296191  2034 Fond Du Lac Cyclery
14 Scott Noffke   1:17:58.0  2217 

Men - Cat 2 - Sport - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Randy Borst     2024 TitleTown Flyers
0 John Senkerik   Wauwatosa, WI 288510  2019 Team Extreme
0 Jimmy Splittgerber   Appleton, WI 297081  2301 Wheel & Sprocket
0 Mark Sprangers     2345 
1 Todd Fletcher   Waterford, WI1:03:34.8 378275  2080 Wheel & Sprocket / Vision
2 Steve Cummins   Slinger, WI1:04:19.7 311949  2046 Team Pedal Moraine
3 Tom Wendland   1;06:05.1  2035 Team Extreme
4 Terry Prewitt   Black Creek, WI1:06:12.2 296195  2303 Attitude Sports
5 Hugh Kelly   Franksville, WI1:06:29.0 190864  2347 
6 Dustin Vande Zande   1:07:08.3  2120 Safe Wheels
7 Jim Feuerstein   1:07:47.5  2053 Heavy Pedal Velo Club
8 Donald Freitag   Marshall, WI1:08:07.7 262551  2026 
9 Steven Drecoll   Mundelein, IL1:09:20.7 105534  2130 Activator Cycles
10 Jeffrey Greatens   Green Bay, WI1:10:15.9 404318  2360 
11 Rich Baugarten   1:10:35.8  2313 
12 Scott Palmersheim   1:11:46.7  2068 Pedal Moraine
13 Dan Smith   1:13:56.6  2319 
14 Scott Foate   Madison, WI1:15:57.9 320730  2337 
15 Dave Diamond   1:16:54.7  2136 Alterra
16 Mike Miller   Lodi, WI1:21:04.6 376076  2113 
17 Paul Traeger   1:47:10.4  2066 Team Extreme

Men - Cat 2 - Comp - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Poulton   Lake Forest, IL1:29:37.2 28536  1019 Activator
2 John Timm   Germantown, WI1:42:07.8 209235  1044 Team Extreme
3 Ken Kuehn   Oshkosh, WI1:49:59.2 317528  1209 Red line Tri Club
4 Larry Reimer   1:53:56.7  1039 JVC / Michael's Cycles
5 Todd Fletcher   Waterford, WI1:03:34.8 378275  2080 Wheel & Sprocket/Vision
6 Steve Cummins   Slinger, WI1:04:19.7 311949  2046 Team Pedal Moraine
7 Tom Wendland   Port Washington, WI1:06:05.1 262569  2035 Team Extreme
8 Terry Prewitt   Black Creek, WI1:06:12.2 296195  2303 ATTITUDE SPORTS
9 Hugh Kelly   Franksville, WI1:06:29.0 190864  2347 
10 Dustin Vande Zande   Waupaca, WI1:07:08.3 323006  2120 Safe Wheels
11 Kent Jenema   Gwinn, MI1:07:45.0 375524  2040 Penpharm.com -Ace
12 Jim Feuerstein   1:07:47.5  2053 Heavy Pedal Velo Club
13 Don Freitag   1:08:07.7  2026 
14 Steve Kapaun   Hudson, WI1:08:51.7 118725  2087 Team Extreme
15 Steve Drecoll   1:09:20.7  2130 Activator Cycles
16 Jerry Leair   1:09:47.1  2156 Vision
17 Jeff Greatens   1:10:15.9  2360 
18 Rich Baumgarten   Park Ridge, IL1:10:35.8 378294  2313 Chicago Area Mountain Bikers, Inc. - South Chapter
19 Scott Palmersheim   1:11:46.7  2068 Pedal Moraine
20 Dan Smith   1:13:56.6  2319 
21 Keith Westendorf   Milwaukee, WI1:13:58.0 259757  2359 Alterra MTB
22 Bill Styer   Sheboygan, WI1:13:59.6 340862  2069 
23 James Mistark   Marinette Wisconsin1:14:19.7 370790  2082 Titletown Flyers
24 George Doty   Berlin, WI1:14:49.0 320626  2146 SAFE WHEELS
25 Scott Foate   Madison, WI1:15:57.9 320730  2337 
26 Dave Diamond   1:16:54.7  2136 Alterra
27 Sterling Schmidt   Two Rivers, WI1:20:43.6 225447  2093 Broken Spoke
28 Mike Miller   1:21:04.6  2113 
29 Randy Feuillerat   Beloit, WI1:21:11.7 296455  2134 JVC / MichaelsCycles
30 Brad Swenson   Stevens Point, WI1:23:58.7 227555  2079 
31 Frank Sniadajewski   1:24:35.9  2095 Point Pursuit
32 Frank Lobello   Gurnee, IL1:31:22.1 296152  2047 Muddy Cup
33 Robert Langlois   1:40:43.9  2169 
34 Paul Traeger   1:47:10.4  2066 Team Extreme
DNF Bradley Tennis   Baraboo, WI0:00:00.0 280203  1206 Sharks
DNF Neil Statz   Wisconsin Rapids, WI0:00:00.0 278570  1023 Overdrive
DNF Warren Fowler   Green Bay, WI0:00:00.0 237504  2013 TitleTown Flyers
DNF Mike Sherman   Box Elder, SD0:00:00.0 225605  2096 29nSNGL
DNF Gary Smits   Green Bay, WI0:00:00.0 190487  2077 Titletown Flyers
DNF Mark Sprangers   0:00:00.0  2345 
DNF Daniel Braun   0:00:00.0  2333 Expo Racing
DNF Rich Mennenoh   Mchenry, IL0:00:00.0 258036  2058 Tread Head Cycling
DNF Chris Kemble   0:00:00.0  2312 Emerys
DNF John Senkerik   Wauwatosa, WI0:00:00.0 288510  2019 Team Extreme
DNF Joseph King   Madison, WI0:00:00.0 190745  2302 Brazen Dropouts
DNF Donald Carr   Wauwatosa, WI0:00:00.0 185458  1110 IS Corp
DNF Jim Splittgerber   0:00:00.0  2301 Wheel & Sprocket
DNF William Peters   0:00:00.0  2067 Titletown Flyers
DNF Randy Borst   0:00:00.0  2024 Titletown Flyers

Men - Cat 2 - Sport - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Daniel Braun   Madison, WI 297039  2333 Expo Racing
0 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 TitleTown Flyers
0 Joseph King   Madison, WI 190745  2302 Brazen Dropouts
0 Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2058 Tread Head Cycling
0 William Peters     2067 TitleTown Flyers
1 Kent Jenema   Gwinn, MI1:07:45.0 375524  2040 Penpharm.com - Ace
2 Steve Kapaun   Hudson, WI1:08:51.7 118725  2087 Team Extreme
3 Jerry Leair   1:09:47.1  2156 Vision
4 Keith Westendorf   Milwaukee, WI1:13:58.0 259757  2359 Alterra MTB
5 Bill Styer   1:13:59.6  2069 
6 Sterling Schmidt   Two Rivers, WI1:20:43.6 225447  2093 Broken Spoke
7 Randy Feuillerat   Beloit, WI1:21:11.7 296455  2134 JVC / Michaels Cycles
8 Frank Sniadajewski   1:24:35.9  2095 Point Pursuit

Men - Cat 2 - Sport - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Chris Kemble     2312 Emerys
0 Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2077 TitleTown Flyers
1 James Mistark   Marinette Wisconsin1:14:19.7 370790  2082 TitleTown Flyers
2 GEORGE DOTY   Berlin, WI1:14:49.0 320626  2146 Safe Wheels
3 Brad Swenson   Stevens Point, WI1:23:58.7 227555  2079 

Men - Cat 2 - Sport - 65+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Mike Sherman     2096 29nSNGL
1 Franklin Lobello   Gurnee, IL1:31:22.1 296152  2047 Muddy Cup
2 Robert Langlois   1:40:43.9  2169 

Men - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jared Karinen   Painesdale, MI0:56:50.0 349186  2101 Cross Country Sports
2 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI0:58:45.3 303828  2091 Treadhead Cycling
3 Caleb Swartz   Madison, WI0:47:39.7 286165  4060 Brazen Dropouts
4 Nathan Knowles   Batavia, IL0:48:09.5 314966  4224 All Spoked Up
5 Jacob Ahles   0:49:52.6  4045 FCYCT/Scarlet Knights
6 William Darling   Vernon Hills, IL0:50:11.8 318222  4053 Activator Cycles
7 Anna Poulton   Lake Forest, IL0:51:37.9 303727  4100 Expo
8 Benjamin Pink   0:52:14.7  4219 Muddy Cup
9 Daniel Gretzinger   Greenville, WI0:52:54.6 296042  4047 FCYCT - The Scarlet Knights
10 Jimmy Splittgerber   Appleton, WI1:04:35.4 297081  4008 Fox Valley Youth Cycling Team
11 Levi Taylor   1:07:36.3  4234 
12 Daxton Mock   Lake Mills, WI0:31:29.2 380296  6101 
13 Owen Reich   Pine River, WI0:31:33.0 406097  6015 Team Extreme
14 Aaron Smith   0:32:32.2  6034 FCYCT-The Scarlet Knights
15 Dylan Eggebrecht   Greenville, WI0:32:35.8 311373  6013 FCYCT-Scarlet Knights
16 Sam Komoroske   Green Bay, WI0:32:44.4 400240  6072 Trail Genius
17 Christian Pieper   Kohler, WI0:32:49.2 378654  6048 Just Drive
18 Mitchell Dutczak   Crete, IL0:33:11.2 297673  6032 South Chicago Wheelman
19 Matthew Bruder   0:33:21.9  6092 
20 Ben Smith   0:33:24.0  6035 FCYCT-The Scarlet Knights
21 Porter Thorpe   Wausau, WI0:33:50.0 347916  6025 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
22 Calhan Norman   Port Washington, WI0:34:47.6 361008  6016 Team Extreme
23 Joshua Prewitt   Black Creek, WI0:34:49.3 296195  6020 SCARLET KNIGHTS
24 Jacob Lemke   0:34:59.7  6063 FCYCT-The Scarlet Knights
25 Niko Dorschner   0:34:59.9  6037 
26 Skyler Schmitt   West Bend, WI0:35:00.3 353906  6043 Team Extreme
27 Dan Dominski   0:35:00.4  6082 CORBA
28 Alexander Halfman   Greenville, WI0:35:00.9 349866  6042 FCYCT Scarlet Knights
29 Gunner Grenlie   0:35:08.1  6096 
30 Grant Slocum   0:35:21.6  6033 FCYCT - The Scarlet Knights
31 Jonah Whitedog   La Crosse0:35:45.3 379542  6038 Bikes LTD / Scenic Concepts
32 Cole McDicken   Appleton, WI0:35:48.9 381394  6031 FCYCT Scarlet Knights
33 Nicholas Bruder   0:35:50.5  6093 
34 Michael Jarvis   Norcross, GA0:36:02.3 129798  6028 
35 Andrew Ostrowski   0:36:29.0  6083 Area 51
36 Sethan Cate   0:36:45.6  6088 catex5
37 Bennet Gassner   0:36:48.1  6099 
38 Clay Lemke   0:36:53.1  6062 FCYCT-The Scarlet Knights
39 Caleb McDowell   0:36:58.8  6080 
40 Matt Rodenkirch   0:37:01.3  6017 
41 David Babcock   0:37:17.8  6100 
42 Jay Babcock   0:37:20.8  6073 FCYCT-The Scarlet Knights
43 Reed May   Geneva, IL0:37:33.3 349886  6010 Team All Spoked Up
44 Benjamin Schwartzbauer   0:37:34.4  6098 FCYCT
45 Lucas Daish   0:37:47.2  6094 
46 Jacob Mork   Greenville, WI0:37:56.7 375803  6007 The Scarlet Knights
47 Eli Lemke   0:38:00.6  6065 Fox Cities Youth Cycling
48 Cade Haas   Greenville, WI0:38:03.4 376310  6008 The Scarlet Knights
49 Elliot Harold   0:38:33.0  6084 Activator Cycle Club
50 Samuel Keon   0:38:41.6  6061 Alterra
51 Griffin May   0:38:45.5  6011 Team All Spoked Up
52 Ashton Catteruccia   0:39:07.4  6027 MTBCatt
53 Liam Cate   0:39:32.8  6087 catex5
54 Tyler Holden   0:39:45.3  6040 Treadheads
55 Nathaniel Osborne   Mequon, WI0:39:55.9 379128  6089 Team Extreme
56 Dwight Eben   Manitowoc, WI0:40:09.5 366665  6003 Heavy Pedal Velo Club
57 Stephen Liepert   Oshkosh, WI0:40:23.0 382385  6018 Team Pedal Moraine
58 Justin Munzur   Brookfield0:41:32.0 365809  6077 Cafe De Arts Roastery
59 Brennan Cate   0:42:02.8  6086 catex5
60 Lucas Fletcher   Waterford, WI0:48:26.4 378741  6024 Wheel & Sprocket/Vision
DNF Anders Davidson   De Pere, WI0:00:00.0 343542  6090 Titletown Flyers
DNF Carson Swanstrom   0:00:00.0  6075 Cranked Bike Studio
DNF Jack Sheridan   0:00:00.0  6081 
DNF Ethan Haas   Greenville, WI0:00:00.0 376309  6009 The Scarlet a Knights
DNF Grant Swanstrom   0:00:00.0  6076 Cranked Bike Studio
DNF Karl John Tillman   La Crosse, WI0:00:00.0 345804  6014 Mt. Borah / Smith's Cycling an

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ted Kretzmann   Poy Sippi, WI0:43:18.4 377766  4004 
2 Nolan Steig   Janesville, WI0:43:18.7 344958  4024 JVC/ Michaels Cycle
3 Andrew Laatsch   0:44:59.6  4232 
4 Jonathan Wollner   Grafton Wisconsin0:45:44.3 401071  4028 Team Extreme
5 Justin Wentworth   Frisco, CO0:46:18.9 54968  4040 Fox Valley Youth Cycling
6 Chris Raatz   New Berlin, WI0:48:57.8 384332  4041 
7 Dean Fredricks   0:49:57.0  4246 
8 William Meyer   0:50:51.0  4245 
9 Nathan Hofmeister   0:51:24.8  4217 
10 Rowan Norman   Port Washington, WI0:51:38.5 329464  4019 Team Extreme
11 Jordan Blok   0:52:16.2  4255 
12 Ben Nelson   0:52:40.2  4220 Off Our Rocker
13 Jared Taylor   Newport Beach, CA0:52:53.0 384960  4231 
14 Adam Fleming   0:57:33.9  4051 
15 Jack Davies   Stevens Point0:58:22.4 380302  4052 WORS DEVO
16 Blayne Vanderloop   1:03:27.6  4233 
17 Demetrio Velazco   Pearl City, IL1:17:04.3 403563  4044 
DNF Cole Huffman   0:00:00.0  4135 The Bike Hub/Specialized Cycli
DNF Billy Alverson   0:00:00.0  4054 Team Extreme

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Starich   0:45:52.1  4215 Corba
2 Alex Beutel   Colorado Springs, CO0:46:46.2 340664  4223 RACC
3 Peter Speers   Racine, WI0:47:36.1 301734  4257 
4 Chuck Girkins   Wautoma, WI0:47:37.1 383033  4059 Wade'z Bike Shop
5 Andrew Jefcik   0:47:47.4  4253 
6 Kade Stackman   Plover, WI0:48:13.1 321898  4241 
7 Hunter Gosda   0:48:46.7  4243 
8 Brent Williams   0:49:04.9  4250 
9 Seth Boyea   Fort Atkinson, WI0:49:08.3 378793  4013 
10 Isaiah Schwinn   Janesville, WI0:51:53.3 380301  4010 michael's cycles
11 Joshua Gabriel   0:52:10.1  4252 Broken Spoke
12 Jason Mann   0:52:20.9  4244 
13 Joe Guse   0:52:41.2  4039 Team WORS
14 Ben Weiss   Woodstock0:52:55.2 372437  4242 
15 Andy Swedegard   0:52:56.3  4251 Team365
16 Jordan Jazdzewski   0:54:17.3  4213 
17 Lucas Hecker   0:55:08.4  4014 
18 Michael Elsbury   Edgerton, WI0:56:12.7 380252  4034 
19 Alexander Peters   0:59:28.2  4226 Expo racing
20 Eric Koehler   1:00:06.1  4833 365Racing.net
21 Aaron Frink   Madison, WI1:02:57.1 377912  4031 
22 Brandon Lang   1:05:01.0  4256 365Racing.net
23 Alexander Blok   1:05:16.0  4830 
24 Nicholas Konetzke   1:16:32.4  4239 
DNF John Ard   Necedah0:00:00.0 401660  4247 
DNF Scott Mezzano   Wauconda, IL0:00:00.0 375769  4113 
DNF Randall Ambacher   0:00:00.0  4236 
DNF Chris Wilkes   0:00:00.0  4806 
DNF Zach Frankowski   Hartland, WI0:00:00.0 374858  4042 PwnyXpress

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eli Lipp   Oconto, WI0:47:06.9 309601  4260 
2 Dustin Bickford   0:49:07.0  4238 Iron Taint
3 Jake Miller   Spearfish, SD0:49:12.9 266137  4032 
4 Kyle Jefcik   0:50:09.8  4228 
5 David Mayer   0:50:35.4  4823 
6 Ryan Giovannini   0:52:28.1  4259 Team Booze
7 Allan Macintyre   0:52:28.3  4026 
8 Bradley Lahner   0:53:10.6  4058 Cranked Bike Studio
9 John Johnson   0:53:48.8  4237 
10 Aaron Messenger   Green Bay, WI0:54:15.2 382540  4817 
11 Chris Mattmiller   Malone, WI0:55:02.5 360051  4209 
12 Brian Wagner   Albuquerque, NM0:55:11.2 41230  4248 Team Booze
13 Michael Lohmiller   Oconomowoc, WI0:55:16.0 380286  4222 Wheel & Sprocket / Vision
14 Jeff Mathis   0:56:56.3  4227 
15 Craig Radmann   0:57:06.2  4214 
16 Josh Johnson   Antigo Wi0:57:48.4 378747  4210 Broken Spoke Bike Studio
17 David Gorski   0:59:29.7  4035 
18 Joe Woelfle   0:59:37.9  4037 
19 Kenny Raasch   1:02:21.3  4203 
20 Brian Smith   Janesville, WI1:02:55.8 212540  4803 Michaels Cycles/JVC
21 Mike Middendorf   1:06:26.0  4828 
22 Eric Wolfram   1:12:38.8  4254 
DNF Dave Pringnitz   0:00:00.0  4202 
DNF Jon Bailey   Glendale, WI0:00:00.0 323114  4206 
DNF Josh Grove   0:00:00.0  4821 
DNF Andrew Schweitzer   San Luis Obispo, CA0:00:00.0 55520  4824 
DNF Nicholas Zeidler   0:00:00.0  4218 
DNF Adam Zouski   0:00:00.0  4801 
DNF Joel Niffenegger   0:00:00.0  4829 Broken Spoke
DNF Robert McInnes   Neenah, WI0:00:00.0 376463  4802 
DNF Chris Hankes   0:00:00.0  4822 
DNF Norbert Szufa   Chicago, IL0:00:00.0 379103  4221 
DNF John Peronto   Chicago, IL0:00:00.0 376352  4018 
DNF Darren Haag   0:00:00.0  4069 haag gym

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Cudahy   Glendale, WI0:45:39.4 356981  4009 Velocause
2 Jon Mathews   Neenah, WI0:49:12.6 386008  4249 Cranked Bike Studio
3 Jim Steig   Janesville, WI0:49:21.7 344954  4022 JVC/ Michaels Cycle
4 Dave Hanrahan   West Bend, WI0:50:10.5 360655  4025 Team Pedal Moraine
5 Brad Jorsch   Cleveland, WI0:50:17.2 369701  4123 Sheboygan County Law Enforceme
6 Loren Beyer   Kimberly, WI0:50:46.3 349754  4003 
7 John Norman   Port Washington, WI0:50:51.3 329462  4021 Team Extreme
8 Jack Pabst   Nekoosa, WI0:51:45.0 334134  4049 
9 Paul Baltus   Janesville, WI0:52:13.3 345020  4017 
10 Chris McDonald   Boulder, CO0:52:36.6 294222  4240 
11 Patton Neuser   Green Bay Wi0:54:01.4 379195  4055 Wade'z Bike Shop
12 Scott Barclay   Wrightstown , WI0:57:19.8 402135  4813 Cranked Bike Studio
13 Ron Bruder   0:58:32.8  4229 Team Chain Reaction
14 Mark Eben   Manitowoc0:58:43.2 97784  4005 Heavy Pedal Velo Club
15 Thom Brown   Hartford, WI0:58:43.6 296467  4804 Expedition Supply
16 Timothy Liepert   Oshkosh, WI0:59:24.2 344790  4808 Team Pedal Moraine
17 Kevin Knutson   1:00:16.2  4261 Peace Coffee
18 Doug Rodenkirch   Sun Prairie1:00:43.3 374749  4805 
19 Patrick Jarvis   Greenville, WI1:01:41.9 382170  4036 
20 Bob Dooley   1:02:21.2  4258 Team Booze
21 Steve Slocum   1:04:14.3  4810 Wheel & Sprocket
22 Ricky Almaguer   Hoffman Estates, IL1:06:28.6 367739  4070 Safe Wheels MTB Racing
23 Dwain Holden   1:31:29.4  4811 Treadheads
DNF Kurt Otto   0:00:00.0  4235 Recyclist
DNF Bill Hensien   Grafton, WI0:00:00.0 371696  4826 
DNF Alexander Pieper   Kohler, WI0:00:00.0 378652  4807 Just Drive

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Holcomb   Plymouth, WI0:47:59.4 235797  4825 Bikes Ltd/Scenic Concepts Raci
2 Andrew Mishlove   Glendale, WI0:51:21.2 344022  4002 Hampshire Cycle Cleb
3 Chris Roberts   0:52:11.8  4211 Baraboo Sharks
4 Erik Hofmeister   Fitchburg, WI0:55:02.1 342798  4216 
5 Gary Downing   0:58:45.3  4033 
6 David Gavinski   Wauwatosa0:59:41.0 377455  4038 
7 Bruce Parker   Edina, MN1:01:26.4 260693  4012 Freewheel Bike
8 Dennis Kinkert   1:02:59.0  4043 none
9 Stewart Seaholm   Elk Grove Village, IL1:04:14.0 345848  4016 Cyclocrossracing.com
10 William Lyon   Sugar Grove, IL1:04:59.2 367252  4201 
11 Gordon Kiser   Chicago, IL1:07:54.2 377420  4205 Dee
DNF David McFadden   Bartlett, IL0:00:00.0 323588  4001 Spin Doctor Cyclewerks Cycle C
DNF Steve Messenger   0:00:00.0  4057 
DNF Wally Sniadajewski   Plover, WI0:00:00.0 204830  4809 Point Pursuit

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI1:29:52.7 202434  501 Honey Stringer/Bontager/Pat's
2 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:33:37.2 227405  503 Adventure 212/Specialized
DNF Renee Bach   Madison, WI0:00:00.0 242850  507 ChainSmokers

Women - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corrie Osborne   Mequon, WI1:07:09.1 298510  102 Team Extreme
2 Liz Shull   Libertyville, IL1:18:11.7 264453  117 EXPO
3 Emily Shull   Libertyville, IL1:19:21.7 264455  111 EXPO

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Horstman   Waterloo, WI1:38:15.2 314874  506 Great Dane Velo Club
2 Anna Ganju   New Berlin, WI1:42:02.9 202435  504 Polska
3 Nina Karinen   Painesdale, MI1:44:19.1 349166  512 Trek / Cross Country Sports

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Peariso   Amherst, WI1:37:23.1 227741  508 Adventure 212/Specialized
2 Sarah Agena   Stevens Point, WI1:38:10.9 190888  505 Adventure 212/Specialized
3 Denise Coppock   Green Bay, WI1:44:36.1 316486  514 Titletown Flyers
4 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI2:05:38.4 210713  510 BikesLTD/ScenicConcepts
DNF April Dombrowski   Oshkosh, WI0:00:00.0 223874  509 Team Pedal Moraine

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana McFadden   Duluth, MN1:35:07.5 212753  578 Adventure 212 / Ski Hut

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cooper Dendel   Marquette, MI0:59:49.1 378183  962 Culvers
2 Amber Markey (1 - Cat1)   Madison, WI1:01:00.6 307289  904 Magnus
3 Ridge Benedum (1 - Cat2)   Bloomington, MN1:10:12.9 101389  965 Silver
4 Nicole Alexander (2 - Cat2)   Marquette, MI1:12:21.4 208899  963 ACE
5 Leia Schneeberger   Madison, WI1:14:19.6 350192  910 Magnus
6 Cassey Lynn (3 - Cat2)   Madison, WI1:15:47.8 294376  905 Kuhl
7 Cyndi Ehrike (4 - Cat2)   Marathon, WI1:17:34.6 362118  901 Safe Wheels MTB Racing Team
8 Sarah Lukas (2 - Cat1)   Eagle River, WI1:20:05.3 218422  961 Trek
9 Brenda Zimmermann Thorpe (3 - Cat1)   Wausau, WI1:24:48.6 288201  903 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
DNF Claire Cannon (Cat1)   Madison, WI0:00:00.0 269897  902 Team WORS

Women - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maja Holcomb   Plymouth, WI1:34:23.9 317352  3019 Bikes Ltd/Scenic Concepts
DNF Ashley Foate   0:00:00.0  3017 Expo Racing
DNF Grace Prewitt   Black Creek, WI0:00:00.0 296195  3040 ATTITUDE SPORTS

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claire Luby   Saint Paul, MN1:07:44.7 212871  3076 
2 Katie Brekke   1:09:49.6  3075 Chilkoot Velo
3 Alyssa Thuftin   Madison, WI1:14:58.4 358147  3079 Magnus
4 Emily Osowski   1:25:17.4  3012 Element Mobile
5 Heather Marty   1:27:50.0  3005 Safe Wheels MTB Racing Team
6 Rhienna Jensen   Appleton, WI1:28:31.9 385927  3078 
7 Sarah Richter   Greenville, SC1:32:36.3 288350  3016 
8 Arin Lemke   1:42:44.4  3030 Team Pedal Moraine
DNF Jenaiya Stolper   Manitowoc0:00:00.0 366306  3067 Team All Spoked Up
DNF Heather Schmitt   Madison, WI0:00:00.0 309748  3074 Kuhl

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheri Van Epps   1:04:44.5  3014 BikesLTD/ScenicConcepts
2 Heather Stelljes   Madison, WI1:09:54.4 375432  3064 
3 Karlene Olson   Rochester, MN1:10:02.9 297066  3020 Muddy Cup
4 Ann Holsen   Manitowoc1:22:22.8 403994  3022 Heavy Pedal Velo Club
5 Karen Taras   1:22:38.0  3009 Growler Grrrlz
6 Dana Buddenbaum   Bloomington, MN1:30:20.2 185483  3018 Team Seven Cycles
DNF Becky Rands   Westbend, WI0:00:00.0 310963  3004 Team Pedal Moraine
DNF Rachel Drake   South Milwaukee, WI0:00:00.0 366004  3010 Safe Wheels MTB Racing Team
DNF Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI0:00:00.0 316500  3071 Safe Wheels

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Hojnacki   1:16:48.8  3077 Wisconsin Multisport
2 Sonni Klipp   1:18:19.8  3021 JVC / MichaelsCycles
3 Caroline Warren   Campton Hills, IL1:27:13.5 333316  3003 Safe Wheels MTB Racing
4 Christine Berry   1:28:21.2  3063 Growler Grrrlz
5 Emily Keon   1:32:51.8  3061 Alterra
6 Nina Fortune   Madison, WI1:35:03.2 359549  3002 Safe Wheels MTB Racing Team
DNF Lynne Senkerik   0:00:00.0  3006 Team Extreme
DNF Victoria Pink   Brookfield, WI0:00:00.0 378949  3066 Muddy Cup
DNF Brittany Nigh   West Bend, WI0:00:00.0 197744  3015 Team Pedal Moriane
DNF Sheryl Leonard-Schneck   Wauwatosa, WI0:00:00.0 235599  3007 Trifaster

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamee Peters   1:26:17.4  3062 Growler Grrrlz
2 Pamela Piotrowski   Wisconsin Rapids, WI1:28:31.7 375161  3011 Element Mobile/Brings
DNF Helmy Tennis   Baraboo, WI0:00:00.0 281223  3013 Sharks
DNF Cheryl Post   Plover, WI0:00:00.0 205453  3073 Point Pursuit

Women - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaitlin Splittgerber   Appleton0:54:32.5 317238  5006 Fox Valley Youth Cycling Team
2 Megan Senderhauf   Neenah, WI0:57:15.1 350540  5005 Wheel and Sprocket
3 Avalon Steele   1:06:51.8  5003 Titletown Flyers
4 Miranda Lanser   1:14:00.0  5018 Titletown Flyers
5 Lydia McDowell   Sheboygan, WI0:33:15.0 379065  6079 
6 Arianna Schafer   Barrington, IL0:33:28.9 338174  6002 
7 Hannah Stedl   Menasha, WI0:34:30.0 376208  6012 Scarlet Knights
8 Leah Fletcher   Waterford, WI0:34:30.8 368322  6029 Wheel & Sprocket/Vision
9 Allison Pieper   Kohler, WI0:35:59.2 378653  6023 Just Drive
10 Lorissa Thorpe   Wausau, WI0:36:36.4 346768  6026 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
11 Hanna Mork   Plover, WI0:37:15.6 403987  6060 Point Pursuit
12 Katy McDicken   0:40:26.7  6030 FCYCT Scarlet Knights
13 Grace Harold   0:42:01.2  6085 
14 Katherine Schafer   Barrington, IL0:44:44.3 378878  6044 
15 Aryana Knudson   0:46:11.1  6004 TitleTown Flyers
16 Emma Osborne   Mequon, WI0:49:21.0 359179  6001 Team Extreme
DNF Miette Gosse   Eau Claire, WI0:00:00.0 380297  6036 Team WORS
DNF Lindsey Coons   0:00:00.0  6095 Scarlet Knights
DNF Erin Gretzinger   0:00:00.0  6097 Fox Cities Youth Cycling
DNF Julia Whitedog   La Crosse0:00:00.0 379541  6041 Bikes LTD / Scenic Concepts
DNF Maya Steele   0:00:00.0  6006 Titletown Flyers

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Liepert   1:16:34.6  5009 Team Pedal Moraine

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lindsey Weber   0:56:06.6  5056 
DNF Jennifer Barr   0:00:00.0  5016 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeanne Hornak   New Berlin, WI0:53:07.5 406763  5017 
2 Wendy Lewin   1:02:32.5  5013 Cranked Bike Studios
3 Bethany Swanstrom   1:08:57.1  5053 Cranked Bike Studio
4 Dana Brown   West Roxbury, MA1:11:58.0 331638  5058 
5 Ishel Quintana   1:12:34.0  5008 xXx Racing - Athletico
6 Mindee Kopp   1:15:15.8  5057 CORBA
DNF Erika Mennerick   Elburn Il0:00:00.0 379139  5054 
DNF Alexia Stath   Milwaukee, WI0:00:00.0 339544  5052 2DSS
DNF Lori Palmer   0:00:00.0  5109 Titletown Flyers

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sue McDonald   Goleta, CA1:00:15.6 254034  5055 ADC Chain Reaction
DNF Kristin Long   Madison, WI0:00:00.0 21529  5051 
DNF Melissa Kennedy   Oak Creek, WI0:00:00.0 367933  5004 Safe Wheels MTB Racing Team

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Amy Dykema   Evanston, IL0:00:00.0 10328  5050 Half Acre Cycling
DNF Lisa Zimmerman   Onalaska, WI0:00:00.0 378117  5011 Bikes Limited

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOShimanoBonk BreakerSierra NevadaUSACDFSpyCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee