Race Results for
Downtown Walterboro Criterium
Walterboro, SC
(Event Information)
View By:
Criterium on 05/02/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Damien Dunn   Athens, GA 227817   Athens Velo Club
2Cleve Blackwell   Greenville, SC 144020   POA Cycling p/b Eastside Chiropractic
3John Hayes   Hanahan, SC 219752   Low Country Cycling Team
4Charles Ridlehuber   Beaufort, SC 52416   SUBARU-AFAS p/b OSP
5Willie Payton   Brooklyn, NY 137827   
6Rob Ruff   Mt Pleasant, SC 59922   Low Country Cycling Team
7Chip Larkby   Bluffton, SC 355446   Hilton Head Cycling Inc
8Matthew Tibbets      
9Robert Bennett   Mount Pleasant, SC 76831   Trek Bicycle Store of Mount Pleasant
10Thomas Dowdney.   Fletcher, NC 298023   Savannah Wheelmen
11Gary Smythe   Hilton Head Island, SC 314888   
12David Flesher   Mt Pleasant, SC 132369   Low Country Cycling Team
12David Flesher   Mt Pleasant, SC 132369   Low Country Cycling Team
13Neal Arnett   Clayton, GA 177094   Four 2 One Sports
13Neal Arnett   Clayton, GA 177094   Four 2 One Sports

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Darin Marhanka   Pickens, SC 51475   POA Cycling p/b Eastside Chiropractic
2Scott Miner   James Island, SC 232840   
3Gene Samuel    379895   
4Kurt Phillips   Lakeland, FL 49190   Boston Mountain Cyclists
5Greg McDevitt   Savannah, GA 273051   Hilton Head Cycling Inc
6Glenn Sandefur   Pooler, GA 62179   Hilton Head Cycling Inc
7Scott Forbis   Hilton Head Island, SC 364634   Hilton Head Cycling Inc
8Jim Palmer   North Augusta, SC 232169   
9Steve Sperry   Spartanburg, SC 46890   POA Cycling p/b Eastside Chiropractic

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Carlos Alzate Escobar (1 - Cat1)   Boise, ID 334672   Team Exergy
2Frank Travieso (2 - Cat1)   Athens, GA 160295   Team Coco's
3Isaac Howe   Winooski, VT 201456   
4Luke Keough   Sandwich, MA 229135   Mock Orange Racing
5Brendan Cornett (3 - Cat1)   Athens, GA 201118   TBB Sports
6Emile Abraham (4 - Cat1)   Atlanta, GA 222021   Latino Cycling Team
7Bobby Lea (5 - Cat1)   Mertztown, PA 65819   Pure Energy Cycling-ProAirHFA
8John Murphy   Horse Shoe, NC 153638   
9Ivan Dominguez (6 - Cat1)   Westlake Village, CA 153619   
10Adam Leibovitz (1 - Pro)   Indianapolis, IN 221190   Kentucky Flyers Cycling Inc
11Rafael A. Meran      
12Thomas Brown   Athens, GA 191703   Team Mountain Khakis
13Euris R. Vidal      
14Tommy Nankervis (2 - Pro)   Melbourne Australia 341438   
15Gavriel Epstein (7 - Cat1)   Englewood, NJ 179451   Champion System p/b Stan's NoTubes
16Kyle Knott (8 - Cat1)   Rock Hill, SC 274033   Team Athletix Benefitting Globalbike
17Luis Zayas (9 - Cat1)   Miami, FL 193019   EBP Racing Team
18Pat Lemieux (3 - Pro)   Saint Paul, MN 210769   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
19Ben Chaddock (1 - Cat2)   Walla Walla, WA 261002   
20Jean Michel Lechance      
21Shane Kline   Bally, PA 192584   Kelly Benefit Strategies/LSV
22Ed Veal      
23Neil Bezdek (4 - Pro)   New York, NY 276693   Team Mountain Khakis
24Alexander Bremer (10 - Cat1)   Menlo Park, CA 232069   Foundation
25Colin Jaskiewicz (11 - Cat1)   Montclair, NJ 218049   Champion System p/b Stan's NoTubes
26Chad Hartley (5 - Pro)   Fox Point, WI 126996   RACC pb GG
27Jose Frank Rodriguez      
28Tony Hall (12 - Cat1)   Brooklyn, NY 257024   Champion System p/b Stan's NoTubes
29Leonardo Martinez (13 - Cat1)   Los Angeles, CA 185065   Team Coco's
30Ben Renkema (14 - Cat1)   Greenville, SC 193086   Team Athletix Benefitting Globalbike
31David Guttenplan (15 - Cat1)   Washington, DC 177906   The 706 Project
32David Cueli   Miami, FL 288788   Team Cocos
34Oneil Samuels (16 - Cat1)   Dahlonega, GA 347228   Team United Healthcare Georgia/The 706 P
35Quinn Keogh (6 - Pro)   Tucson, AZ 254092   Team Rubicon-ORBEA
36Brian Arne (17 - Cat1)   Atlanta 306012   Low Country Racing Elite Team
37Eric Stubbs (18 - Cat1)   Gainesville, FL 255870   GearLink Racing INC.
38Thomas Gibbons      
39Brian Hill   Greenville, SC 264211   Stan's NoTubes/AXA Equitable
40Daniel Chabanov   Brooklyn, NY 264739   Foundation
41David Williams   Grand Rapids, MI 225765   Team Priority Health
42Alejandro Guzman   New York, NY 238008   Foundation
43Cole House (7 - Pro)   Oneida Wi 183112   
44Jesse Keough   Sandwich, MA 229606   Champion System p/b Keough Cyclocross
45Diego Garavito (19 - Cat1)   Charlotte, NC 172738   
46Daniel Asconeguy      
47Timothy Rugg   Harrisonburg, VA 280764   Champion System p/b Stan's NoTubes
48Christian Parrot      
49Benjamin Zawacki (8 - Pro)   Greenville, SC 144633   Team Mountain Khakis
50Jim Baldesare (20 - Cat1)   Kent, OH 63797   Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
51Andres Faustino Alzate   Garden City, ID 370571   
52Gabe Lloyd (21 - Cat1)   Kutztown, PA 202639   XO COMMUNICATIONS p/b CISCO
53Claudio Arone   Miami Beach, FL 312706   
54Blake Anton (22 - Cat1)   Arroyo Grande, CA 192686   TEAM CLIF BAR Cycling
55Nathan Smith (23 - Cat1)   Charleston, SC 195442   Low Country Racing Elite Team
56Kenneth Ng    356622   
57Nate King (9 - Pro)   Salt Lake City, UT 317564   
58Adam Myerson   Dorchester, MA 52534   Team Mountain Khakis
59Jackie Simes (10 - Pro)   Alburtis, PA 150549   
60Nick Keough   Sandwich, MA 203439   Champion System p/b Keough Cyclocross
61Andy Scarano (24 - Cat1)   Athens, GA 178109   Team United Healthcare Georgia/The 706 P
62Sterling Magnell (11 - Pro)   Santa Rosa, CA 120588   McGuire Cycling Team
63Jacob Hill (25 - Cat1)   Saint Petersburg, FL 235209   Firefighters Racing p/b Advocare
64Paul (PJ) Price (2 - Cat2)   Columbia, SC 296500   Forest Acres Cycling Team
65Barry Miller (26 - Cat1)   Kutztown, PA 197897   Pure Energy Cycling-ProAirHFA
66Synjen Marrocco (3 - Cat2)   Hanson, MA 276237   CCB Racing
67Frank Cundiff (4 - Cat2)   Richmond, VA 296101   Celerity Cycling p/b Brooks Systems
68David Wenger (27 - Cat1)   Austin, TX 89282   Bicycle Sport Shop pb Integrity
69Conor Mullervy (12 - Pro)   Boulder, CO 237726   
70Paolo Cravanzola   Cumming, GA 380036   
71John Bergmann (28 - Cat1)   Albany, CA 187522   TEAM CLIF BAR Cycling
72Maikel Matos (29 - Cat1)   Hialeah, FL 290940   Team Coco's
73Kevin Mullervy (13 - Pro)   Boulder, CO 237586   
74Yusuke Higuma (14 - Pro)   Pasadena, CA 376738   
75Marc Williams (30 - Cat1)   Greenville, SC 258491   Team Athletix Benefitting Globalbike
76Eric Bennett (15 - Pro)   Littleton, CO 242825   Get Crackin'-MS Society
77Justin Reddell (5 - Cat2)   Dallas Tx 165316   Team Party Time
78Andrew Crater (31 - Cat1)   Greenville , SC 70612   Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
79Victor Riquelme (16 - Pro)   Tucson, AZ 282338   
80Luke Correale (6 - Cat2)   Charleston, SC 215865   Low Country Racing Elite Team
81Jonathan Atwell (32 - Cat1)   Bloomington, IN 212166   Team United Healthcare Georgia/The 706 P
DQYosmani Pol Rodriguez (Cat1)   Miami, FL 305907   Team Coco's

Men - Cat 2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ariel Mendez-Penate   Brooklyn, NY 301743   Champion System p/b Stan's NoTubes
2Alexander Gil   Hialeah, FL 228635   Flying Ace Cycling Club
3Giancarlo Bianchi   Miami, FL 179136   Flying Ace Cycling Club
4Chad Cheadle (1 - Cat3)   Petaluma, CA 209823   Colavita Racing, Inc.
5Mitchell Jacaruso (1 - Cat2)   New York, NY 282121   Champion System p/b Stan's NoTubes
6John Hayes (2 - Cat3)   Hanahan, SC 219752   Low Country Cycling Team
7Matthew Tebbetts (2 - Cat2)   Greenville, SC 290271   
8Willie Payton (3 - Cat2)   Brooklyn, NY 137827   
9Rob Ruff (3 - Cat3)   Mt Pleasant, SC 59922   Low Country Cycling Team
10Michael Gearren Ii (4 - Cat3)   Concord, NC 312154   Full Spectrum Racing
11Myles Lietzke (5 - Cat3)   Charleston, SC 306858   CBC Racing Team
12Loyd Maland (6 - Cat3)   Mt Pleasant, SC 122471   San Diego Bicycle Club
13Jeff Dunn (4 - Cat2)   Olympia, WA 220003   Stranamanti Cycling
14Jeffrey May (7 - Cat3)   Blackville, SC 23014   Colavita Racing, Inc.
15Andrew Steele (8 - Cat3)   Reston, VA 172820   The Bike Lane
16Ranjodh Gill (5 - Cat2)   Bethesda , MD 255003   US Military Cycling Team Fueled by FRS
17Mike Nelson (9 - Cat3)   Savannah, GA 120058   Hilton Head Cycling Inc
18Kellen Goodell (10 - Cat3)   Charleston, SC 317364   CBC Racing Team
19Charles Ridlehuber (6 - Cat2)   Beaufort, SC 52416   SUBARU-AFAS p/b OSP
20Joseph Middleton (7 - Cat2)   Lexington , SC 272535   
21Bill Sellers (11 - Cat3)   Savannah, GA 84396   SUBARU-AFAS p/b OSP
22Sergio Atocha (8 - Cat2)   East Elmhurst, NY 251001   Champion System p/b Stan's NoTubes

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Zachary Kratche   Charleston 336238   
2Jose Fuentes   Bluffton, SC 352788   Hilton Head Cycling Inc
3Joshua Bennett (1 - Cat4)   Grovetown, GA 233046   Augusta Cross Coalition
4Brad Phillips   Charleston, SC 193903   Mt. Pleasant Velo
5Weston Coker   Columbia, SC 294466   FACT
6Oliver Sendall (2 - Cat4)   Johns Island, SC 290553   Mt. Pleasant Velo
7Connor Ardrey   Augusta, GA 360406   
8Kelcie Keith (3 - Cat4)   Charleston, SC 331644   CBC Racing Team
9Brett Turner (4 - Cat4)   Savannah, GA 350708   Savannah Wheelmen
10August Lehnert   Beaufort, SC 313262   Savannah Wheelmen
11Gregory Jones (5 - Cat4)   Charleston, SC 160241   Low Country Racing Elite Team
12Greg McDevitt (6 - Cat4)   Savannah, GA 273051   Hilton Head Cycling Inc
13Jonathan White (1 - Cat5)   Charleston 366212   
14John Duckworth   Johns Island, SC 338482   
15Ryan Williams   Miami, FL 312528   
16Nick D'Allesandro (7 - Cat4)   Charleston, SC 331460   Low Country Cycling Team
17Geoff Duncan (8 - Cat4)   Mt. Pleasant, SC 243467   Mt. Pleasant Velo
18Robert Bennett (9 - Cat4)   Mount Pleasant, SC 76831   Trek Bicycle Store of Mount Pleasant
19Scott Forbis (10 - Cat4)   Hilton Head Island, SC 364634   Hilton Head Cycling Inc
20Chip Larkby (2 - Cat5)   Bluffton, SC 355446   Hilton Head Cycling Inc
21Glenn Sandefur   Pooler, GA 62179   Hilton Head Cycling Inc
22Andrew Udinsky (11 - Cat4)   Black Creek, GA 350558   Hilton Head Cycling Inc
23Brian Stockmaster (12 - Cat4)   Charleston, SC 256361   Low Country Cycling Team
24Stephen Seabrook (3 - Cat5)   Walterboro, SC 315152   
25Matthew Burt (13 - Cat4)   Grand Forks, ND 301731   US Military Cycling Team Fueled by FRS
26Dan Boland   Dallas, TX 4123   

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lindsay Bayer   Reston, VA 267768   XO COMMUNICATIONS p/b CISCO
2Erin Burton (1 - Cat2)   Mount Pleasant, SC 320066   Cleveland Clinic Sports Health Women's
3Erica Allar   Tucson, AZ 174914   RideClean/PatentIt.com
4Laura Van Gilder   Cresco, PA 36345   Mellow Mushroom Pizza Bakers
5Samantha Schneider   Milwaukee, WI 170980   
6Sarah Fader (1 - Cat1)   Boulder, CO 199998   Tradewinds Racing
7Morgan Patton (2 - Cat1)   Athens, GA 257696   Team Type 1
8Lenore Pipes   Ithaca, NY 273047   River CIty Women's Racing
9Carrie Cash Wootten (3 - Cat1)   Saint Louis, MO 163561   Pedal The Cause
10Jennifer Purcell   Austin, TX 193628   TIBCO to The Top
11Joanne Kiesanowski (4 - Cat1)   Colorado Springs, CO 406658   TIBCO to The Top
12Christy Keely (2 - Cat2)   Holland Mi 267467   Team Kenda presented by Geargrinder
13Vanessa Drigo (5 - Cat1)   Charlotte, NC 257356   Vanderkitten-Focus
14Elizabeth Morse Hill (6 - Cat1)   Saint Petersburg, FL 126302   ZMOTION Racing Team
15Addyson 'Addy' Albershardt   Matthews, NC 287411   NOW and Novartis for MS
16Sara Clafferty (7 - Cat1)   Sunnyvale, CA 278365   ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team)
17Arley Kemmerer   Saylorsburg, PA 240239   MVP Health Care Cycling
18Cheryl Fuller Muller (8 - Cat1)   Cumming, GA 235133   Louis Garneau Factory Team
19Kat Carr (9 - Cat1)   Salt Lake City , UT 219262   Paceline Projects pb Veloforma
20Alexis Ryan (10 - Cat1)   Ventura, CA 205156   Team TIBCO II
21Jocelyn Setter (11 - Cat1)   Bothell, WA 278305   Stranamanti Cycling
22Kristen Meshberg (12 - Cat1)   Lyons, IL 167518   Spidermonkey Cycling
23Christine Roettger (3 - Cat2)   Saint Louis, MO 245651   Pedal The Cause
24Rebecca Schepps      
25Shannon Parrish (4 - Cat2)   Atlanta, GA 298925   Team Kenda presented by Geargrinder
26Valeria Galeano (13 - Cat1)   Miami Beach, FL 218526   Rose Bandits
27Melissa Ross   Phoenix, AZ 212478   Team Kenda
28Colleen Paine (14 - Cat1)   Dahlonega, GA 259938   Team Kenda
29Mandy Marquardt (5 - Cat2)   Allentown, PA 200340   Team Type 1
30Kathryn Clark (15 - Cat1)   Savannah, GA 201335   Team Kenda
31Jennie May (6 - Cat2)   Cumming, GA 258525   Louis Garneau Factory Team
32Kristin Lotito   West Hempstead, NY 271858   Houlihan Lokey
33Kate Ross   Bristol, TN 160047   Pepper Palace/Spin-Tech Training pb ABRC
34Skylar Schneider (7 - Cat2)   West Allis, WI 300089   Team TIBCO II
35Kendall Ryan   Ventura, CA 186919   Get Crackin'-MS Society
36Kristen Lasasso (16 - Cat1)   Miami, FL 151408   
37Anne Moore (1 - Cat3)   Mountpleasant, SC 289201   Modry/Evergreen Partners
38Alice Wallet      
39Liz Gerrity (8 - Cat2)   Tallahassee, FL 307001   Team Kenda
40Caitlin Rolfs (9 - Cat2)   Topeka, KS 269339   Team Type 1
41Laura Parsons (17 - Cat1)   Miami, FL 298947   Rose Bandits

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaSpyBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee