Race Results for
Winding Trails Fat Tire Classic
Farmington, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/22/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Finn Maguire   Yarmouth Port, MA1:20:50 370423  222 Sea Sports/Cape Cod MTB Racing
2 Ricky Hartman   Westfield, MA1:23:00 376801  220 Competitive Edge Cycling
3 Michael Samartano   Providence, RI1:23:20 226023  223 
4 Nathan Orie   Matapoisett, MA1:23:33 275257  229 Competitive Edge Cycling
5 Jeff Fowler   1:25:32  227 
6 Matt Aumiller   Hyde Park, MA1:26:36 259183  216 Broadway Bicycle School/Igleheart Frames
7 Fabian Esponda   North Haven, CT1:30:56 316320  219 Audi Northeast Cycling/Colorado Ski and Bike
8 Matthew Danis   Canterbury, CT1:32:18 377344  217 Danielson Adventure Sports
9 William Johnston   Dorchester, MA1:35:23 222943  221 Broadway Bicycle School/Igleheart Frames
10 Brandon Sbordone   Port Wentworth, GA1:36:34 277194  239 
11 Zac Hawk   1:37:02  228 
12 Dillon Provost   1:39:17  240 
13 Dan Burke   1:42:34  226 
14 Mark Virello   Boston, MA1:49:25 171561  225 
DNF Joseph Sullivan   Wolcott, CT 377932  224 Team Leisure
DNF Seth Davis   Jamaica Plain, MA 200509  218 Broadway Bicycle School/Igleheart Frames
DNF Andrew Strauss   Weston, MA 214622  230 

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawn Milne   Beverly, MA1:39:26 147512  29 Riverside Racing
2 Seamus Powell   Round Top, NY1:39:33 242397  14 Giant Mid Atlantic Off Road Team
3 Philip Wong   Northborough, MA1:41:14 119415  22 Riverside Racing/Philip Wong Fit Services
4 Justin Lindine   North Ogden, UT1:41:57 205717  11 Redline
5 Jeremy Durrin   Easthampton, MA1:43:10 250645  J.A.M. Fund/NCC
6 Andrew Freye   Allentown, PA1:45:07 164856  24 Cycle Mania/Trek
7 Cole Oberman   Philadelphia, PA1:45:08 302977  27 Breakawaybikes.com
8 John Foley   Fiskdale, MA1:45:09 121026  Cycle Loft
9 Andy Gould   Concord, NH1:45:46 276291  Blue Steel Cyclery
10 Michael Wissell   Hyde Park, MA1:47:06 284535  21 B2C2 p/b Boloco
11 Kevin Sweeney   Medford, MA1:47:25 245271  18 B2C2 p/b Boloco
12 John Peterson   Easton, MA1:47:50 170328  13 www.bikebarnracing.com
13 Billy Melone   Bolton, MA1:47:51 195364  23 Gear Works
14 Johan Koserius   Sandy Hook, CT1:47:52 125973  30 Bethel Cycles
15 Colin Reuter   Somerville, MA1:48:32 147771  15 B2C2 p/b Boloco
16 Matthew Green   Hatfield, MA1:50:10 226152  Radical Enterprises
17 Jacob Harris   Swanzey, NH1:50:36 249276  Norm's Ski and Bike
18 Niall Gengler   Easthampton, MA1:50:54 180385  25 NFG Cycles
19 Matt Timmerman   Bethel, CT1:50:59 35613  19 Cannondale Factory Racing
20 Clinton Angwin   White River, VT1:51:10 298713  Mason Racing
21 Bryan Hughes   Middleboro, MA1:53:08 139091  28 Fast Splits
22 Pete MacLeod   Canton, MA1:56:55 87304  12 Canton Velo Custom Bikes
23 Donal Gallegos   Mansfield Centre, CT2:00:19 101830  
DQ Brian Wilichoski   Danvers, MA 266733  20 Riverside Racing
DNF Ian Herchenroder   Portsmouth, NH 288355  10 Papa Wheelies
DNF Steven Crossley   Wakefield , MA 378011  Riverside Racing
DNF David Hildebrand   Ellington, CT 160538  26 Expo Wheelmen
DNF Jonathan Schottler   Overland Park, KS 233567  16 Cannondale

Men - First Timer - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Webb   Lihue, HI0:40:30 37470  275 
2 Taylor Shepard   1:07:00  276 

Men - First Timer - Open - 19+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Thorne   0:30:40  234 
2 Daniel Cassella   0:31:43  233 
3 Adam Lisse   0:36:40  237 
4 Joshua Bennett   0:38:24  231 
5 Louis Pinolte   0:42:17  238 
6 Karl Schipul   Bethel, CT0:46:50 317820  232 Cycle Fitness
7 Chris Reis   0:50:58  236 

Men - Cat 1 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Harmon   Fort Collins1:46:08 265280  210 Createx-Benidorm
2 Joshua Wilcox   Gaylordsville, CT1:46:44 38209  212 503 Cycleworx
3 Charlie Beal   W Hartford, CT1:57:33 106073  200 Createx-Benidorm
4 Kerry Robair   Bristol, CT1:58:00 181425  204 Team Edge
5 Royce Yeomans   Springfield, MA1:58:21 143685  205 Competitive Edge Cycling
6 Jacob Colvin   Wallingford, CT2:00:34 270420  207 Pedal Power CT
7 Chris LaSalle   Middlefield, CT2:02:07 96553  203 
8 Terry Blanchet   Castleton, NY2:03:47 190039  211 North American Velo
9 James Fox   Lakeville, CT2:05:36 85175  213 
10 Gerry Lafleur   Enfield, CT2:07:10 87557  202 Family Bike
11 David Cormier   Tolland, CT2:12:21 121841  209 
12 David Richardson   Tolland, CT2:15:48 102782  206 
13 Tyler Samson   West Hatfield, MA2:19:36 275070  208 
DNF Todd Bowden   Glastonbury, CT 144319  201 Expo Wheelmen

Men - Cat 1 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PJ Renquin   Attleboro, MA1:55:33 349082  76 Union Velo
2 Scott Smith   Feeding Hills, MA1:56:14 376904  77 Family Bike
3 Alec Cunningham   Cheshire, CT2:08:30 311452  78 Team Edge
4 Owen Fowler   Cheshire, CT2:12:58 314784  79 Cheshire Cycle Racing

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Eusden   Somerville, MA1:48:14 307913  102 www.bikebarnracing.com
2 Ben Moberg   Santa Cruz, CA1:49:49 350158  104 Scottee's Westport
3 Billy Bergen   Brockton, MA1:52:51 294916  100 www.bikebarnracing.com
4 Eric Carlson   Bristol, CT1:52:57 233018  101 Team Edge
5 Bobby Mash   1:53:59  108 
6 Jesse Quagliaroli   Willington, CT1:57:18 312684  105 Expo Wheelmen
7 James Honda   East Hartford, CT2:04:28 160946  103 Expo/Superior Energy
8 Marc Sullivan   Middle Grove, NY2:07:14 195067  109 North American Velo
DNF Andrew Thompson   Winchendon, MA 189770  106 Valley Bike and Ski Werks Race Team
DNF Timothy Daigneault   Dudley, MA 246346  107 Cycle Loft Velo

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Horsley   Boulder, CO1:52:46 346104  305 Sea Sports/Cape Cod MTB Racing
2 Josh Egan   Rocky Hill, CT1:52:17 310429  301 Createx-Benidorm
3 Jason Grobbel   Burlington, CT1:54:22 196013  303 Createx-Benidorm
4 Miles Ericson   Granville, MA1:56:33 153128  312 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
5 Zachary Swan   Northampton, MA1:59:22 349778  311 
6 Shawn Mottram   Norton, MA2:02:32 117260  307 Union Velo/NFG Cycles
DNF Mark Romanovsky   Lagrangeville, NY 126345  309 Yorktown Cycles

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Rowell   Bedford, MA1:48:36 76361  417 NEBC p/b Cycle Loft
2 Scott Martin   Westport, MA1:50:43 225876  409 Scottee's Westport
3 Keith Gauvin   Ellington, CT1:50:48 125555  422 Exposition Wheelmen
4 David Diviney   Simsbury, CT1:51:42 9603  416 Team Edge
5 Alby King   Chepachet, RI1:51:43 330310  407 bikeman.com
6 David Currie   Littleton, MA1:54:03 167624  400 JRA Cycles
7 Craig Kennedy   Suffield, CT1:54:05 65969  406 Createx-Benidorm
8 Jonathan Tarbox   Windsor, CT1:54:52 282269  420 Expo Wheelmen
9 Mike Wonderly   Colchester, CT1:54:54 114677  424 Horst Engineering Cycling Team
10 Thomas Jacius   East Granby, CT1:55:51 295794  405 Createx-Benidorm
11 Robert Carmen   Simsbury, CT1:56:47 111810  421 Team Edge
12 Richard Pirro   Norfolk, MA1:56:49 348614  411 Union Velo
13 Brett Young   Whately, MA1:57:20 119398  419 
14 Don Seib   Bryant Pond, ME1:58:19 77357  414 bikeman.com
15 Sylvain Loize   Barrington, RI2:01:03 228641  408 Providence Velo Club/Castor Bike
16 David Dubos   East Hampton, CT2:01:17 147333  402 Expo Wheelmen
17 Sean Davidson   Richmond, ME2:02:07 254298  401 
18 Arthur Roti   Granby, CT2:06:48 30703  413 
19 Luke Hurley   Epsom, NH2:07:11 86790  404 Training Bible Coaching
20 Lucas Provost   Brewster, MA2:14:09 310808  412 Sea Sports/Cape Cod MTB Racing
DNF Matthew Boulay   Leominster, MA 149399  418 

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob Bisson   Fall River, MA1:58:52 3786  509 Gear Works
2 Joseph Rano   Jefferson, MA1:59:03 60154  512 Gear Works/Spin Arts Cyclery
3 Andrew Chambers   Bolton, CT1:59:44 210960  501 Nerac Earth
4 Glenn Giglio   Manchester, CT2:00:12 13215  514 Peak Racing
5 Chris Flagg   Westfield, MA2:01:00 179600  517 
6 Peter Crisci   West Whately, MA2:02:54 193670  510 Happy Valley Racing
7 Paul Nyberg   Goshen, CT2:03:54 82305  503 Horst Engineering Cycling Team
8 Nate Simms   Marshfield, MA2:04:00 116951  504 Cycle Lodge
9 Steve Arsenault   Keene, NH2:04:12 211263  508 Norm's Ski and Bike
10 Ron Beliveau   Granby, CT2:10:10 179909  500 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
11 Chris Logan   Keene, NH2:12:58 21464  507 Norm's Ski and Bike
12 Scott Cunningham   Cheshire, CT2:16:15 8363  511 Team Edge
13 Ron Grandchamp   Woonsocket, RI2:19:51 276617  502 Family Bike
14 Roland Merk   Roxbury, CT2:21:10 265200  513 Bethel Cycles
15 Lawrence Woolson   Westmoreland, NH2:38:24 38948  506 Norm's Ski and Bike
DNF Patrick Weiler   Avon, CT 114715  516 Benidorm Bikes /Eastern Bloc C.C.

Men - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan McKeon   Eastlongmeadow, MA1:20:20 311677  34 Family Bike
2 Alex Turner   1:26:02  37 
3 Brendan Walsh   Killingworth, CT1:30:53 340412  36 CVC/Subaru of NE
4 Adam Lovell   Marshfield, MA1:32:23 376975  33 Cycle Lodge
5 Philip Hempstead   Northampton, MA1:38:13 303825  32 Northampton Cycling Club
6 Nolan Garon   Dunstable, MA1:41:36 236457  31 Arc En Ciel
7 Donald Seib   Bryantpond, ME1:42:20 301790  35 bikeman.com

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Ward   1:18:02  144 
2 Brandon Deschenes   Brooklyn, CT1:19:16 337676  151 
3 Daniel Blizzard   New Haven, CT1:20:15 308212  142 
4 Ryan O'Hara   Ketchum, ID1:20:34 194512  136 Landry's Bicycles
5 Steven Hopengarten   Somerville, MA1:20:51 254441  152 Green Line Velo
6 Uri Halevi   Easthampton, MA1:21:01 188494  134 Bikereg.com
7 Aaron Rossi   Torrington, CT1:21:38 365777  138 
8 Rich Gauvin   Dayville, CT1:21:46 310686  133 Danielson Adventure Sports
9 Liam Howard   1:22:13  153 
10 Andrew Grund   1:22:22  145 
11 Andy Schmidt   1:24:00  139 Cannondale Bicycles
12 Randall Charlwood   Fredericksburg Va1:24:20 378978  146 
13 Jeffrey Baker   Brookfield, CT1:24:20 265301  131 Bethel Cycles
14 Jon Nable   Brighton, MA1:24:56 258458  135 HUP United
15 Todd Ford   Morgan Hill1:24:57 378340  132 Cannondale
16 Mike Downs   Holmdel, NJ1:26:58 253195  154 
17 Aaron Williams   1:27:04  140 Cannondale
18 Nathan Lally   Waterford, CT1:28:26 140111  147 
19 Cory Nelson   Niantic, CT1:28:37 361979  141 
20 Stephen Carpenter   1:34:26  143 
21 Eric Pouliot   Fiskdale, MA1:36:13 258207  137 deathrow velo
22 Aubrey Zules   Killingworth , CT1:36:23 352156  148 
23 Sam Taylor   1:53:35  150 
24 Kevin Meskill   Bloomington, IN1:57:46 332  149 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Kenney   Plymouth, MA1:16:35 283620  348 Corner Cycle Cycling Club
2 Richard Bardwell   Stonington, CT1:18:14 291157  336 Cycle-Smart
3 Kenny Fries   1:20:36  351 
4 Tim Johnson   Hyannis, MA1:21:05 322570  357 Sea Sports/Cape Cod MTB Racing
5 Tim Snow   Brockton, MA1:22:53 193275  345 QT2 Systems
6 John Sumner   Attleboro, MA1:22:54 384741  346 
7 Marc Carson   Torrington, CT1:23:55 376212  338 Cheshire Cycle Racing
8 Robert Czepas   Middletown, CT1:24:01 236438  353 
9 Daniel Walker   Easthampton, MA1:24:36 364878  347 Competitive Edge Cycling
10 Tomek Bielewski   1:24:50  352 
11 Tyson Deloy   1:24:53  359 
12 Mohammad Dbeisi   Burlingtonton, CT1:24:59 342410  340 
13 Cory Johannessen   Roslindale, MA1:25:00 240899  341 Threshold Cycling
14 David Lambert   1:25:01  349 
15 Joel Ramirez   Chicopee, MA1:25:02 311792  355 Northampton Cycling Club
16 Kevin McCranie   West Greenwich, RI1:26:19 328818  342 
17 Jeremy Mikesell   Bethel, CT1:28:34 235405  350 
18 Gregg Ferraris   Meriden, CT1:28:40 200168  360 Cheshire Cycle Racing
19 Shane Buker   Jamaica Plain, MA1:30:08 257806  337 Threshold Cycling
20 Ethan Spinelli   Marlborough, CT1:33:33 146367  356 
21 Henk De Feyter   1:39:42  358 
DNF David Polan     344 Team Bike Alley

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carl Smith   1:22:21  458 
2 Eddie Kababik   Bristol, CT1:22:22 376071  460 
3 Mark Pelletier   Woodland Park, CO1:22:23 96193  457 
4 Andrew Bowersox   West Whately, MA1:23:06 265217  437 Happy Valley Racing
5 Matthew Snow   Fairfield, CT1:23:40 112195  450 Team Snowmen
6 Anthony Catauro   1:23:45  453 
7 Brad Jones   1:24:53  456 
8 John Allen   East Berlin, CT1:24:55 239954  436 Berlin Bike
9 Will Raymond   East Longmeadow, MA1:25:53 73188  447 Competitive Edge Cycling
10 Mark Sferrazza   North Easton, MA1:26:36 374535  449 www.bikebarnracing.com
11 Tracy Montoya   Waterford, CT1:27:14 224397  455 
12 Chris Franson   Roslindale, MA1:27:18 314516  439 Expo Wheelmen
13 Chris Petrillo   Granby, CT1:27:36 228932  446 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
14 Michael Hempstead   Northampton, MA1:28:08 211556  440 Northampton Cycling Club
15 Ray Insalaco   Central Village, CT1:29:12 42972  442 Danielson Adventure Sports
16 David Scott   1:29:16  462 
17 Jack Enxuto   Simsbury, CT1:29:20 75160  463 Benidorm Bikes /Eastern Bloc C.C.
18 Ken Carpenter   Jamaica Plain, MA1:29:32 278810  438 Threshold Cycling
19 Wade Summers   Southington, CT1:33:23 60566  451 Horst Engineering Cycling Team
20 John Robertson   1:33:34  448 Union Velo
21 Scott Boulbol   North Attleboro, MA1:34:36 248970  459 
22 Charles Dorn   Manchester, CT1:35:32 132079  465 
23 Sammy Neves   Stafford Springs, CT1:35:45 314484  445 Competitive Edge Cycling
24 Mark McKenney   Sandwich, MA1:37:00 266648  444 Sea Sports/Cape Cod MTB Racing
25 Patrick Gee   1:37:09  464 
26 John Young   Putnam, CT1:37:20 179002  452 Danielson Adventure Sports
27 Bryan Funk   Bristol, CT1:37:27 332548  454 Team Edge
28 Michael Pajarillo   Hope Valley, RI1:43:40 114646  461 Providence Velo Club/Castor Bike
29 David Keppler   Rowe, MA1:44:14 271586  443 bikeman.com
30 Craig Hoyt   Tappan, NY1:51:53 16951  441 Cannondale

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Cimmino   Middlebury, CT1:25:50 6936  549 Bethel Cycle Sport Club
2 John Adamik   Byfield, MA1:25:59 268853  526 Riverside Racing
3 Randy Pelletier   1:28:58  533 
4 David Powell   Longmeadow, MA1:29:05 253074  535 Competitive Edge Cycling
5 Garth Bean   Ashford, CT1:29:07 175179  546 Nerac Earth
6 Don Crumrine   Washington Depot, CT1:29:27 352432  527 
7 Steve Riccio   Keene, NH1:32:16 376774  536 Norm's Ski and Bike
8 Wayne Barlow   Lyme, NH1:32:46 2609  540 
9 John Weferling   East Longmeadow, MA1:32:59 272347  539 Competitive Edge Cycling
10 Mike Rossi   1:33:04  547 
11 Paul Lussier   Feeding Hills, MA1:33:10 268805  531 Competitive Edge Cycling
12 John Jansen   Pittsfield, MA1:33:47 98328  548 
13 Matthew Juros   Haverhill, MA1:33:57 183600  542 Essex County Velo
14 Juan Mendoza   Otter River, MA1:34:10 318990  532 Norm's Ski and Bike
15 Scott Kirschner   Roslindale, MA1:34:48 228644  559 Canton Velo
16 John Lockwood   West Simsbury, CT1:35:14 175524  530 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
17 Tri Vinh   Enfield, CT1:35:16 210717  538 Competitive Edge Cycling
18 KC Gawlak   New Milford, CT1:35:50 220180  550 Tarmac Cycling
19 Ray Webbber III   1:37:23  543 
20 John Torrey   South Daytona, FL1:37:25 199705  537 Norm's Ski and Bike
21 William Bonin   Hampton, CT1:38:38 156799  541 
22 Andrew Kovacs   South Hadleysouth Hadley, MA1:45:13 339584  529 Cycling Huns
23 David Holmander   Epsom, NH1:50:46 240201  528 Blue Steel Cyclery
24 Randall Gilmour   Ludlow, VT1:52:25 193239  545 
DNF Brian Pierce   Montague, MA 71607  534 Northampton Cycling Club

Men - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Randy Kirk   Avon, CT0:57:48 212383  60 Eastern Bloc Cycling Club Inc.
2 Trevor Chambers   Bolton, CT1:00:54 351996  57 Nerac Earth
3 Matthew Chisholm   Charlotte, NC1:02:31 299731  69 
4 Devon Turner   1:05:37  64 
5 Jack Harrison   1:09:39  53 RKMP
6 David Dougherty   Middletown, RI1:10:57 378623  67 
7 Milo Olson   West Hartford1:11:38 379704  70 
8 Daniel Ives   Colorado Springs, CO1:14:43 313944  54 RKMP
9 William Kessler   Floral Park, NY1:14:59 62519  56 RKMP
10 T.J. Maniscalchi   1:15:54  68 
11 Gabriel Kovacs   South Hadley, MA1:16:09 355944  57 Cycling Huns
12 Tyler Shand   1:17:12  61 
13 Jake Desmarais   Bristol, CT1:18:05 350154  72 Team Edge
14 Benjamin Funk   1:18:08  65 Team Edge
15 Olly Liu   1:27:32  58 RKMP
16 Braden McGrath   1:31:40  71 Berlin High School
17 Dartanian Provost   Brewster1:40:24 367473  59 Sea Sports/Cape Cod MTB Racing
18 Stephan Lambert   1:41:28  66 
DNF Eric Gell     62 
DNF Gabe Davis     52 Laurel Bike Club

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kurt Daniello   Woodbridge, CT0:57:00 366051  156 Laurel Bike Club
2 Chase Rowe   0:57:57  160 
3 Gabriel Remillard   West Hartford, CT0:58:42 300578  164 CLR
4 Andy Officer   Litchfield, CT1:01:04 377527  162 Cycle Fitness Cycling Club
5 Jonathan Sawn   Granby, CT1:01:36 262054  161 Exposition Wheelmen
6 Owen Robbins   Simsbury, CT1:06:42 328772  159 Geekhouse Bikes
7 Gary Hoehne   Wallingford, CT1:08:16 261982  158 Cheshire Cycle Racing
8 Michael Niziolek   1:11:30  163 
9 Scott Peaslee   1:20:26  165 Berlin High School
10 James Doyle   1:20:29  157 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Proxee   0:56:17  381 
2 Brett Severson   Colchester, CT0:56:46 380506  388 
3 Eric Henson   Farmington, CT0:58:26 349128  385 
4 Brian Parker   East Haddam, CT0:59:42 345120  378 
5 Harlen Lanes   Marlboroug, MA0:59:45 376394  387 
6 Dan Burke   0:59:51  383 
7 Andris Skulte   Farmington, CT1:02:35 32886  389 
8 Randy Root   Winsted, CT1:02:58 377449  386 
9 Jeff Rizer   1:03:15  379 Bicycle Concepts
10 Michael Eastwood   Charlotte, NC1:03:26 359500  377 Team Dild's Grill
11 Jason Demers   1:11:16  384 
12 Stephen Sekelsky   Northford, CT1:22:52 239350  382 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Schweitzer   Colchester, CT0:59:41 378902  481 
2 David Thompson   New Canaan, CT0:59:48 361211  484 CRCA
3 Rich Blair   1:02:36  487 
4 Pasquale Gigliotti   1:03:57  491 
5 Wade Swift   Preston, CT1:05:30 205853  482 
6 Jim Arnold   Copper Mtn, CO1:05:04 172326  493 Berlin High School
7 Paul Lagasse   1:05:16  492 
8 Matthew Waskiewicz   Bristol, CT1:06:18 291312  486 Team Edge
9 Stan Valencis   1:06:21  485 
10 Kevin Cunningham   1:06:38  477 
11 Mark Flynn   1:06:45  478 
12 Kurt Peterson   Durham, CT1:06:46 277211  479 Laurel Bike Club
13 Dana Ravenberg   Cheshire, CT1:09:28 375637  480 
14 Thomas Ghoreyeb   Guilford1:09:47 227894  489 
15 Marco Lambert   1:14:43  490 
16 Norman Spring   Grafton1:27:56 291258  488 
17 Scott Tedder   Phoenixville, PA1:43:23 378538  483 
DNF Brett Metzger   Newington, CT 24169  499 
DNF Andrew Peterson     494 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Fillian   1:02:17  554 
2 Dave Hynn   1:06:42  557 
3 David Ames   Delaware, OH1:07:31 198391  551 
4 Leonard Coolbeth   1:11:58  552 
5 Daniel Smiley   Burlington, CT1:21:44 243134  558 
6 Dennis Dougherty   Spring City, PA1:24:50 9885  556 
7 Shawn Googins   Bethesda, MD1:26:20 129763  555 

Women - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Crystal Anthony   Beverly, MA2:06:20 182117  604 Riverside Racing
2 Jena Greaser   Newburyport, MA2:07:09 284803  602 NorEast Cycling
3 Bryna Blanchard   Troy, NY2:08:10 209883  601 Windham Mtn. Cycling Team
4 Elizabeth Allen   Danielson, CT2:17:40 261368  600 Danielson Adventure Sports
DNF Frances Morrison   Easthampton, MA 241197  603 J.A.M. Fund/NCC

Women - First Timer - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marisa Lobelson   Ridgefield0:43:36 389103  726 
2 Katherine Rusch   0:50:18  727 

Women - First Timer - Open - 19+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Starr Walker   Richmond0:34:17 301446  702 New England Athletic Cyclocross
2 Christine Raulin   0:40:25  703 Cycling Concepts Racing
3 Sarah Ritter   0:41:08  701 
4 Kristy Rackliffe   0:44:03  704 

Women - Cat 1 - Senior - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathleen Lysakowski   Quincy, MA2:14:50 302050  651 Cycle Lodge
2 Madeleine Bonneville   Saratoga Springs, NY2:15:00 293835  647 Team Elevate Cycles
3 Christin Christoph   Leeds, MA2:15:52 353242  649 Competitive Edge Cycling
4 Hattie Freye   Allentown, PA2:24:30 379705  652 Cyclemania
5 Emily Phillips   Medford, MA2:28:52 342992  653 bikeman.com
6 Rachel Chambers   Bolton, CT2:42:20 310143  648 Nerac Earth

Women - Cat 1 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Dolan   Fairlee, VT2:16:10 270512  717 Mason Racing
2 Susan Lynch   Medfield, MA2:17:46 225308  723 Union Velo
3 Vickie Monahan   Wethersfield, CT2:18:00 311059  718 Expo Wheelmen
4 Cathy Rowell   Bedford, MA2:25:30 146312  719 NEBC p/b Cycle Loft
5 Stacey Moseley   Pawcatuck, CT2:28:50 201114  722 PVC/Casters
6 Shasta Jensen   New York, NY3:15:00 248090  721 Sids/GW Bike
7 Marjorie Bowen   Burlington, CT3:20:00 270116  716 Team Edge
8 Loren Launen   Keene, NH3:30:00 157208  720 Norm's Ski and Bike

Women - Cat 2 - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyla McDermott   Brockton, MA1:35:48 339256  664 www.bikebarnracing.com
2 Molly Hurford   Hampton, NJ1:37:16 289723  663 Colavita Racing
3 Jen Audia   Springfield, MA1:38:14 349508  661 Competitive Edge Cycling
4 Tina Severson   Colchester, CT1:40:24 377193  668 
5 Sarah Waelde   New Haven, CT1:45:03 377353  667 New Haven Bicycling Club/The Devil's Gear Bike Shop
6 Hannah Rossi   Allston, MA1:54:22 376693  669 B2C2 p/b Boloco
7 Crystal Gauvin   Dayville, CT1:59:26 349994  662 Danielson Adventure Sports
DNF Julianne Oberle   Feeding Hills, MA 269237  665 

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Cooke   Pembroke, MA1:33:25 327598  745 Cycle Lodge
2 Elizabeth Bove   Woodstock, CT1:34:17 368284  743 Danielson Adventure Sports
3 Tracy Gustafson   Dayville, CT1:35:11 360699  747 Danielson Adventure Sports
4 Amanda Bedard   Canton, CT1:38:47 302668  742 Cycling Concepts Racing
5 Heather Wentworth   Portsmouth, NH1:39:53 367957  751 Papa Wheelies
6 Kelly Mendoza   Otter River, MA1:42:04 323776  749 Norm's Ski and Bike
7 Catherine Diviney   Simsbury, CT1:44:23 228332  753 
8 Pamela Fielding   East Longmeadow1:46:22 376346  746 Competitive Edge Cycling
9 Heidi Baks   Poughkeepsie, NY1:48:46 278614  741 Pawling Cycle And Sport
10 Laurie Funk   1:49:10  752 Team Edge
11 Ramona Janowetch   Keene, NH1:51:22 349832  748 
12 Jessica Rockson   Sandwich, MA1:52:03 375775  750 Sea Sports/Cape Cod MTB Racing

Women - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gili Rusak   Albany, NY1:36:42 319836  631 Team Overlook

Women - Cat 3 - Senior - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lily Richeson   Somerville, MA1:11:11 285253  684 Cycle-Smart
2 Jennifer Minery   Salem, MA1:14:12 258529  683 NEBC p/b Cycle Loft
3 Alessia Genovese   Plymouth, MA1:14:27 361659  681 Corner Cycle
4 Lyriel Jordan   Bethel, CT1:19:53 342398  682 Unicorn Power
5 Amanda Timmerman   1:22:35  685 

Women - Cat 3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meredith Blair   1:11:36  760 Cycle Loft
2 Judy Webber   1:14:28  761 Clark Bros. Racing
3 Donna Davis   Windsor, CT1:18:16 195494  756 Cycling Concepts Racing
4 Barbara Call   Ithaca Ny1:19:55 375801  762 Cycle Loft
5 Carrie Mosher   Waltham, MA1:21:20 343214  758 NEBC p/b Cycle Loft
6 Michele Stryeski   1:39:02  759 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerSierra NevadaSpyOSMOUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee