Race Results for
Wrath of the Boneyard
Middletown, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/22/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Orie   Matapoisett, MA1:29:08 275257  390 Competitive Edge Cycling
2 Chris Hageman   Glastonbury, CT1:29:52 14583  384 Belltown Bike
3 Michael Samartano   Providence, RI1:31:18 226023  383 Greyhound Adoption
4 Zachary Hawk   Guilford, CT1:38:44 359738  385 Hawskill
5 Andrew Strauss   Weston, MA1:38:45 214622  386 Chehsire Cycle Repair
6 Fabian Esponda   North Haven, CT1:39:58 316320  387 Creathex/Benidorm/EBCC
7 Andrew Kovacs   South Hadleysouth Hadley, MA1:51:38 339584  381 Cycling Huns

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Billy Melone   Bolton, MA2:01:33 195364  58 Spin Arts Cycling Team
2 Neal Burton   Meriden, CT2:02:06 41606  63 Central Wheel-GHCC
3 John Foley   Fiskdale, MA2:05:29 121026  62 Cycle Loft
4 Todd Bowden   Glastonbury, CT2:08:35 144319  57 Expo Wheelman
5 Timothy Daigneault   Dudley, MA2:09:21 246346  61 Cycle Loft
6 Michael Bartlett   Sunderland, MA2:28:50 225390  56 Competitive Edge Cycling/PowerBar
DNF Ian Herchenroder   Portsmouth, NH 288355  60 Papa Wheelies
DNF Michael Wissell   Hyde Park, MA 284535  59 B2C2 p/b Boloco

Men - First Timers

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thiago Bento   0:34:18  157 

Men - Cat 1 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Wilcox   Gaylordsville, CT1:41:33 38209  398 
2 Jake Colvin   Wallingford, CT1:44:46 270420  391 Pedal Power CT
3 Andrew Lysaght   Somerville, MA1:49:18 327318  397 B2C2 p/b Boloco
4 Chris LaSalle   Middlefield, CT1:51:10 96553  393 
5 Royce Yeomans   Springfield, MA1:51:31 143685  395 Competitive Edge Cycling
6 Gerry Lafleur   Enfield, CT1:52:44 87557  392 Family Bike
7 Ricky Hartman   Westfield, MA2:04:41 376801  396 Competitive Edge Cycling
DNF Kerry Robair   Bristol, CT 181425  394 Team Edge

Men - Cat 1 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan McKeon   Eastlongmeadow, MA1:46:24 311677  Family Bike Racing
2 Alec Cunningham   Cheshire, CT2:02:25 311452  Team Edge
3 Owen Fowler   Cheshire, CT2:17:00 314784  Cheshire Cycling Racing

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Moberg   Santa Cruz, CA1:44:46 350158  101 Scottee's Westport Bicycle
2 Jesse Quagliaroli   Willington, CT1:46:03 312684  102 Expo Wheelman
3 Eric Carlson   Bristol, CT1:49:38 233018  104 Team Edge
4 Greg DiSanto   Glastonbury, CT1:53:57 264913  100 UNH
DNF Ian Schon   Allston, MA 290782  103 B2C2 p/b Boloco

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Combes   Winsted, CT1:49:37 267731  301 Creathex/Benidorm/EBCC
2 Matthew Jalbert   Sturbridge, MA1:50:05 136666  305 Bicycling Concepts
3 Dan Biscup   Plainfield, CT1:54:02 278573  300 Danielson Adventure Sports
4 Miles Ericson   Granville, MA1:58:08 153128  303 Creathex/Benidorm/EBCC
5 Cimarron Wortham   Seattle, WA1:58:10 253757  304 B2C2 p/b Boloco
DNF Austin Pferd   Brooklyn, NY 142408  306 Free Healthcare for All
DNF Josh Egan   Rocky Hill, CT 310429  302 Creathex/Benidorm/EBCC

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Wonderly   Colchester, CT1:43:17 114677  214 Horst Engineering Cycling
2 Robert Carmen   Simsbury, CT1:43:36 111810  211 Team Edge
3 David Diviney   Simsbury, CT1:44:18 9603  208 Team Edge
4 Keith Gauvin   Ellington, CT1:46:00 125555  212 Expo Wheelman
5 Alby King   Chepachet, RI1:46:06 330310  201 bikeman.com
6 Stephen Witkus   Northbridge, MA1:50:09 38714  205 bikeman.com
7 Frank Dally   Bethel, CT1:56:17 207866  210 Bethel Cycle
8 Lucas Provost   Brewster, MA1:56:56 310808  203 Sea Sports/Cape Cod MTB
9 Arthur Roti   Granby, CT2:02:33 30703  213 Seven Cycles
10 Jonathan Tarbox   Windsor, CT2:10:49 282269  209 Exposition Wheelmen
11 Jeffrey Robert   Worcester, MA2:14:19 107565  204 Team Bicycle Alley
DNF Thomas Jacius   East Granby, CT 295794  207 Creathex/Benidorm/EBCC

Men - Cat 1 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Welch   Hopewell Jct, NY1:42:22 37650  625 Bryans Bikes
2 James Gloo   Brewster, MA1:52:09 13441  616 Sea Sports/Cape Cod MTB
3 Al Blanchard   1:56:49  623 Blue Ribbon CRCA
4 Scott Cunningham   Cheshire, CT1:59:28 8363  627 Team Edge
5 Peter Crisci   West Whately, MA1:59:30 193670  626 Happy Valley Racing
6 Paul Nyberg   Goshen, CT2:00:08 82305  617 Horst Engineering Cycling
7 Ron Beliveau   Granby, CT2:00:25 179909  621 Creathex/Benidorm/EBCC
8 Anthony Muffatti   Bethel, CT2:04:07 174438  624 Bethel Cycle
9 Karl Schachtner   Marlborough, CT2:08:03 190114  618 Team Edge
10 Lawrence Woolson   Westmoreland, NH2:15:09 38948  619 Norm's Ski and Bike
DNF James Hoard   N.kingstown Ri 16347  622 NBX/Narragansett Beer
DNF Chris Logan   Keene, NH 21464  620 Norm's Ski and Bike

Men - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Lovell   Marshfield, MA1:31:25 376975  16 Serious Cycles

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Rago   East Granby, CT1:22:51 406175  129 Creathex/Benidorm/EBCC
2 Kevin Dahlen   1:26:16  126 Serious Cycles
3 Julian Capriles   1:31:34  134 Hawskill Racing
4 Kevin Meskill   Bloomington, IN1:33:51 332  133 
5 Aubrey Zules   Killingworth , CT1:37:01 352156  135 
DNF Kurt Daniello   Woodbridge, CT 366051  127 Laurel

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mohammad Dbeisi   Burlingtonton, CT1:22:07 342410  344 Team Edge
2 Robert Czepas   Middletown, CT1:22:22 236438  345 
3 John Sumner   Attleboro, MA1:23:12 384741  338 NBX/Narragansett Beer
4 Craig Ross   Redding, CT1:23:40 72365  336 Stage 1/fusion THINK
5 Brett Severson   Colchester, CT1:25:51 380506  337 Competitive Edge Cycling
6 Josh Harwell   Mystic, CT1:27:32 293224  343 
7 Mark Winbourne   W Hartford, CT1:28:37 343316  339 Indentity Interiors
8 Marc Carson   Torrington, CT1:29:35 376212  332 Cheshire Cycling Racing
9 Tomek Bielawski   1:29:40  331 
10 Joel Ramirez   Chicopee, MA1:32:45 311792  335 Northampton Cycling Club
11 Sean Frodyma   Tiverton, RI1:34:37 390974  333 
12 David Lambert   1:51:01  342 
13 Eric Roth   1:56:52  341 
DNF D.J. Lis     340 Mon T

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Pelletier   Woodland Park, CO1:24:16 96193  242 Team Edge
2 Carl Smith   1:26:01  247 Team Edge
3 Will Raymond   East Longmeadow, MA1:28:42 73188  243 Competitive Edge Cycling
4 Eddie Kababik   Bristol, CT1:29:59 376071  238 
5 Brad Jones   1:30:25  237 
6 John Nafis   East Hampton, CT1:31:01 25657  248 
7 Dave Schweitzer   Colchester, CT1:33:05 378902  244 
8 Ken Dayton   Bristol, CT1:34:34 303736  233 Team Edge
9 Mark McKenney   Sandwich, MA1:35:59 266648  239 Sea Sports/Cape Cod MTB
10 John Allen   East Berlin, CT1:37:46 239954  231 Berlin Bicycle
11 Jack Enxuto   Simsbury, CT1:40:30 75160  234 Creathex/Benidorm/EBCC
12 Bryan Funk   Bristol, CT1:40:33 332548  235 Team Edge
13 Chris Franson   Roslindale, MA1:43:27 314516  246 Expo Wheelman
14 Titian Bue   Easton, CT1:43:30 281385  232 Solar Integrations
15 Michael Pajarillo   Hope Valley, RI1:46:59 114646  249 Providence Velo Club/Casters
16 Sammy Neves   Stafford Springs, CT1:55:27 314484  240 Competitive Edge Cycling
DNF Todd Harrington   Simsbury, CT 376914  236 Team Edge

Men - Cat 2 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Lussier   Feeding Hills, MA1:34:55 268805  76 Competitive Edge Cycling
2 David Powell   Longmeadow, MA1:35:38 253074  78 Competitive Edge Cycling
3 Mike Cyr   Mansfield Center, CT1:36:39 146313  83 Spring Hill
4 Scott Kirschner   Roslindale, MA1:37:18 228644  82 Blue Hills Cycling
5 Tri Vinh   Enfield, CT1:38:10 210717  80 Competitive Edge Cycling
6 Mike Rossi   1:44:25  81 Team Edge
DNF Juan Mendoza   Otter River, MA 318990  77 Norm's Ski and Bike

Men - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Perry   Brewster, MA1:02:17 367087  40 Sea Sports/Cape Cod MTB
2 Gabe Davis   1:07:35  31 Laurel
3 Cameron Scott   Somers, CT1:10:11 389537  38 Northampton Cycling Club
4 Robert Desmarais   Bristol, CT1:12:28 9309  41 Team Edge
5 Garbriel Kovacs   South Hadley, MA1:16:36 355944  34 Cycling Huns
6 Lane Maher   Harwinton, CT1:19:20 333300  35 Team Edge
7 Benjamin Funk   1:32:20  33 Team Edge
8 Milo Olson   West Hartford1:41:21 379704  36 Team Edge
9 Tom Walsh   Yorktown Heights, NY1:43:12 288793  39 Grace Bikes Velo Club
10 Harrison Dayton   Bristolbristol, CT1:51:40 346052  32 Team Edge
11 Dartanian Provost   Brewster2:19:59 367473  37 Sea Sports/Cape Cod MTB

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Piskura   1:05:31  154 
2 Gary Hoehne   Wallingford, CT1:07:51 261982  152 Cheshire Cycling Racing
3 John Maier   1:16:42  153 Gas Gas Unlimited
4 Anthony Strowder   New Windsor, NY1:22:21 383557  155 
5 Ryan Uhlman   1:30:03  156 Team Gas Gas

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Harlan Lanes   Marlboroug, MA1:04:52 376394  367 
2 Michael Markowicz   Glastonbury, CT1:06:34 22537  363 Cycling Concepts
3 Zachary Thorne   1:07:30  369 
4 Markus Ellenbeck   1:08:57  362 
5 Rafael Cornier   1:16:32  361 
6 Dan Cassella   1:35:03  368 
7 Stephen Sekelsky   Northford, CT1:38:55 239350  365 Tomatoes Racing
8 Matthew Russo   Sharpsburg, GA1:45:22 233365  364 
DNF Michael Sudak     366 Laurel

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rich Blair   1:02:12  261 Cycle Loft
2 Andy Scott   1:10:34  265 Northampton Cycling Club
3 Pasquale Gigliotti   1:13:00  262 
4 Thomas Ghoreyeb   Guilford1:16:52 227894  268 
5 Dana Ravenberg   Cheshire, CT1:18:00 375637  264 
6 Wade Swift   Preston, CT1:20:49 205853  266 
7 Norman Spring   Grafton1:49:54 291258  269 Team Bicycle Alley
8 Richard Walsh   Franklin, MA1:53:56 200403  267 Grace Bikes Velo Club

Men - Cat 3 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Filliniv   1:10:57  595 
2 Charles Gleason   1:12:53  596 
3 David Ames   Delaware, OH1:15:03 198391  593 
4 Bob Larkin   1:19:43  594 Serious Cycles
5 Daniel Smiley   Burlington, CT1:37:11 243134  597 Team Edge

Women - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Allen   Danielson, CT2:00:38 261368  176 Danielson Adventure Sports

Women - Cat 1 - Senior - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tina Severson   Colchester, CT2:25:48 377193  281 Competitive Edge Cycling

Women - Cat 1 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Lynch   Medfield, MA1:59:23 225308  291 Union Velo
2 Vickie Monahan   Wethersfield, CT2:18:22 311059  292 Expo Wheelman
3 Marjorie Bowen   Burlington, CT2:20:55 270116  294 Team Edge
4 Heather Wentworth   Portsmouth, NH2:25:46 367957  293 Papa Wheelies

Women - Cat 2 - Senior - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Rago   Simsbury, CT1:36:42 381497  954 Creathex/Benidorm/EBCC
2 Haley Sumner   Attleboro, MA1:42:11 390773  952 NBX/Narragansett Beer
3 Jen Audia   Springfield, MA1:44:50 349508  951 Competitive Edge Cycling
4 Sarah Waelde   New Haven, CT1:55:09 377353  953 New Haven Bicycling Club
DNF Melissa Page   Warwick, RI 376662  931 NBX/Narragansett Beer

Women - Cat 2 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Bedard   Canton, CT1:43:17 302668  910 Cycling Concepts
2 Kelly Mendoza   Otter River, MA1:47:32 323776  915 Norm's Ski and Bike
3 Pamela Fielding   East Longmeadow1:49:48 376346  911 Competitive Edge Cycling
4 Jessica Rockson   Sandwich, MA1:53:23 375775  916 Sea Sports/Cape Cod MTB
5 Holly Hageman   Glastonbury, CT2:03:46 32341  917 
6 Laurie Funk   2:04:37  912 Team Edge
7 Catherine Diviney   Simsbury, CT2:08:04 228332  918 
DNF Samantha Langton   Troy, NY 241394  914 Elevate Cycle

Women - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gili Rusak   Albany, NY2:14:51 319836  943 Team Overlook

Women - Cat 3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Zunti   1:13:25  780 Sea Sports/Cape Cod MTB
2 Donna Pegg   1:37:07  779 
3 Harley Erickson   Willimantic, CT1:56:27 156804  778 Nerac Earth

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREShimanoUSACDFSierra NevadaBonk BreakerOSMOSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee