Race Results for
IN State Time Trial Championship
New Haven, IN
(Event Information)
View By:
Time Trial on 07/22/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Open (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 THOMAS OLLINGER      
2 Clay Butler   Richmond, IN 318774   Ft. Wayne Outfitters
3 RYAN OROURKE   Indianapolis, IN 344774   Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
4 JERRY WITHAM   Fort Wayne, IN 70424   Ft. Wayne Outfitters
5 John Becker   Fortville, IN 346092   
6 Ramon Vasquez   Yoder, IN 122487   Men Of Steel Racing
7 PATRICK STELTE      
8 DENNIS ZECH   Fort Wayne, IN 331494   Men Of Steel Racing LLC
9 MARK WATSON      
10 JEREMY PFISTER   Auburn, IN 346442   Men of Steel Racing
11 Scott Berger   Upland, IN 311614   
12 KENT Crussemeyer      
13 Doug Spare      

Men - Junior - 10-12 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Painter   Auburn, IN 375992   

Men - Junior - 13-14 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WILL REVARD   Carmel, IN 337938   Racing For Riley

Men - Junior - 15-16 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Painter   Auburn, IN 315772   Ft. Wayne Outfitters
2 THOMAS REVARD   Carmel, IN 318688   Racing For Riley

Men - Junior - 17-18 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NIKOLAS MOEHRING   Fort Wayne, IN 272488   Men Of Steel Racing LLC

Men - Master - 35-39 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDY PASKINS   Carmel, IN 137920   
2 BRENT HOUK   Indianapolis, IN 384444   Bicycle Outfitters Indy

Men - Master - 40-44 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 COURT MAPLE   Fishers, IN 51261   MOB Squad (Motivated Over Bicycling)
2 Jeff Warner   Auburn, IN 294408   Men Of Steel Racing
3 Kenton Rekeweg   Fort Wayne, IN 100861   Men Of Steel Racing
4 PAT HERRICK   Auburn, IN 293500   Men Of Steel Racing LLC

Men - Master - 45-49 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KURT SPOERLE   Carmel, IN 229773   Zipp Factory Team
2 GREGG NESS   Huntington, IN 313774   Ft. Wayne Outfitters
3 FRANCIS MANFRED   Greentown, IN 177685   MOB Squad (Motivated Over Bicycling)
4 JEFF BELL   Los Altos, CA 73437   Webcor/Alto Velo

Men - Master - 50-54 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TODD ANDERSEN   Fort Wayne, IN 1584   Men of Steel Racing
2 GLEN ALDEN   Columbus, IN 278630   Men of Steel Racing
3 Clark Griffin   Carmel, IN 249985   
4 Robert Shellhamer   Niles, MI 142100   

Men - Master - 55-59 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GEOFFREY CHANDLER   Indianapolis 365647   Speedway Wheelmen
2 FRANK LARONDIE   Carmel, IN 185062   Scheller's Racing Team
3 Kenneth Glick   Bremen, IN 48270   
4 Peter Johnson   Noblesville, IN 167362   
5 STEVE ELLIS   Boise, ID 10711   
6 BRENT BURKE   Indianapolis, IN 98820   Heroes Foundation Cycling Club
7 Robert Beck   Indianapolis, IN 49527   

Men - Master - 60-64 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TERENCE MARTIN   South Bend, IN 126692   Pact- DISH Network Cycling
2 PAUL MOWERY      
3 CHARLES SOUTH   Fort Wayne, IN 33532   Men of Steel Racing
4 DANIEL MARTINSKY      

Men - Master - 65-69 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas McClellan   Waterford, MI 253564   
2 MAURICE JOHN   Louisville, KY 319072   
3 Harold Wilson   Bowling Green , OH 256005   

Men - Master - 70-74 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JERRY HEY   Albion, IN 331474   Men Of Steel Racing LLC

Men - Master - 75-99 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRIS STAUFFER   Shawnee Mission, KS 223493   GP Velotek

Men - Cat 1/2 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GARY PAINTER (1 - Cat2)   Ft Wayne, IN 49932   Ft. Wayne Outfitters
2 JOEY IULIANO (2 - Cat2)   Muleshoe Tx 237283   Astella Oncology p/b ABD Cycling
3 Daniel Lee (3 - Cat2)   Carmel, IN 50923   
4 CHAD TIEMAN   Fort Wayne, IN 292101   Team Upland p/b Sustainable Cycling

Men - Cat 3 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TIMOTHY BANKS   Fort Wayne, IN 339660   Ft. Wayne Outfitters
2 ADAM RODKEY   Bloomington, IN 167200   Speedway Wheelmen
3 Jim Marcero   Carmel, IN 209069   Team Nebo Ridge
4 Michael Cook   Fishers, IN 322048   
5 BRAD MCCRACKEN   Fort Wayne, IN 258432   Ft. Wayne Outfitters
6 Christopher Clarke   Carmel, IN 250804   
7 Jeff Wheeler   Carmel, IN 156150   

Men - Cat 4 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRISTOPHER BLAIR   Indianapolis, IN 324634   Wheeltags
2 DODD KATTMAN   Roanoke, IN 311630   Ft. Wayne Outfitters
3 ADAM BARTON   Fort Wayne, IN 277386   Men of Steel Racing
4 Chris Dawson   Westfield, IN 129755   

Men - Cat 5 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Shade   Noblesville, IN 311708   
2 MARC BENIGNI   Muskegon, MI 293040   West Michigan Coast Riders
3 Benjamin Metzger   Fort Lauderdale , FL 266233   
4 PHILLIP SUELZER   Fort Wayne, IN 381308   
5 LYLE FEIGENBAUM   Bloomington, IN 91024   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
6 Scott Perry   Fishers, IN 376037   
7 Mark Miller   Fort Wayne, IN 343740   
8 KEITH PULFER   Fort Wayne, IN 339498   Ft. Wayne Outfitters
9 JORDAN FLEMING   Carmel, IN 371391   
10 Spencer Brauchla   Laotto, IN 380101   
11 DAN GROTRIAN      
12 TONY JAMES   Fishers, IN 205740   
13 TIMOTHY Spencer      
14 MIKEL EID   Fort Wayne, IN 293824   Ft. Wayne Outfitters

Women - Junior - 13-14 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HOPE ZIMMERMAN   Crown Point, IN 382915   Team Kenda

Women - Junior - 17-18 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EMILY NEICE   Granger, IN 355110   

Women - Cat 1/2 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LISA ISHII (1 - Cat2)   Indianapolis, IN 58017   MOB Squad (Motivated Over Bicycling)

Women - Cat 3 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SHARLA BERGER   Upland, IN 315358   Team CFW - Freewheelin

Women - Cat 4 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DIANA SCHOWE   Auburn, IN 256006   DRT Racing
2 DARLENE BARTON   Fort Wayne, IN 277472   Women of Steel Racing
3 Shea Rankin      
4 ALLY GAYLOR      
5 Nancy Lichtensteiger   Ohio City, OH 383519   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFOSMOBonk BreakerSpyShimanoCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee