Race Results for
Bluff Riders Charge - MNMBS #2
Mankato, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/03/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Moore   Prior Lake, MN01:39:25 210366  24 Trek/Freewheel
2 Jesse Rients   Shakopee, MN01:43:16 147524  25 Kuhl Penn Cycle
3 Jack Hinkens   Eden Prairie, MN01:44:46 283629  55 BMC Development
4 Luke Nelson   Anoka, MN01:45:14 135538  54 Penn Cycle
5 Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN01:46:44 83047  20 Trek/Kuhl/Ski Hut
6 Paul Hanson   St Peter, MN01:47:24 118046  33 Nicollet Bike
7 Doug Swanson   Minnetonka, MN01:47:51 102633  30 Freewheel Bike
8 Devin Curran   Onalaska, WI01:48:15 211576  29 Hollywood Cycles Twin 6
9 Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN01:49:43 228026  26 Angry Catfish / Sweet and Salt

Men - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Reece Oleson   Jordan, MN01:55:56 349404  375 Angry Catfish/ Sweet'N Salty
2 Andris Delins   Minneapolis, MN01:57:12 333848  332 Gopher Wheelmen

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael McBurney   Roseville, MN01:48:21 279039  319 Peace Coffee
2 Charles Simacek   Minneapolis, MN01:51:21 230406  329 Freewheel Bike
3 Tyler Heibel   Fountain, MN01:53:02 133268  384 Mona Himli Racing
4 Eric Oftedahl   Shoreview, MN01:54:27 210080  324 Maplelag/Paramount
5 Jake Richards   Callaway, MN01:58:40 265418  327 Maplelag/Paramount
6 Seth Carlson   Casselton, ND01:59:37 279117  569 
7 Justin Rinehart   Mankato, MN02:01:57 149501  382 Nicollet Bike

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Owen Thoele   Minneapolis, MN01:48:42 211174  386 Angry Catfish
2 Keven Kvalsten   Robbinsdale, MN01:48:43 149743  570 kenwood
3 Sam Oftedahl   Shoreview, MN01:50:53 211093  368 Maplelag
4 Joe Surla   Minneapolis, MN01:51:49 34681  330 Wannabee Racing
5 Barry Tungseth   Stillwater, MN01:54:09 211935  358 Hollywood Cycles/Silver Cyclin
6 Charles Tri   Rochester, MN01:55:04 80524  566 Meat
7 Bruce Martens   Saint Paul, MN01:55:37 212731  558 Sho Air MN
8 Matthew Nelson   Minneapolis, MN01:56:08 245341  321 Peace Coffee Racing
9 Mark Foslien   Saint Paul, MN01:56:10 297093  308 The Missing Link
10 Kaleb Himli   Wykoff, MN01:56:21 161526  376 bicycle sports
11 Nikolai Anikin   Duluth, MN01:56:56 261138  302 continental
12 David Oachs   Woodbury, MN01:59:45 116923  360 Nicollet Bike
13 Matthew Kurke   Rochester, MN02:01:25 243687  369 Bicycle Sports
14 Jamison Beisswenger   Columbia Heights, MN02:03:16 262606  303 Peace Coffee Racing
15 Josh Schwantes   Saint Paul, MN02:08:02 134220  560 Kenwood

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Weyrens   Rosemount, MN01:51:21 76843  567 Revolution Cycle
2 John Sandberg   Prior Lake, MN01:51:42 80064  372 Penn Cycle
3 Wallace Alexander   Minneapolis, MN01:54:46 193389  561 Kenwood Racing
4 Jan Rybar   Apple Valley, MN01:55:15 98534  379 Pedal Moraine
5 Andrew Jordan   Woodbury, MN01:56:59 295752  311 LCR
6 Matt Muyres   Bloomington, MN01:58:30 160576  565 freewheel
7 Rick Erickson   Shoreview, MN01:59:04 275579  377 Peace Coffee Racing
8 Richard Fiske   Shakopee, MN02:04:52 211816  562 Kenwood Racing
9 David Mainguy   Minneapolis, MN02:05:08 96244  318 Freewheel Bike
10 Pete Borgen   Bloomington, MN02:05:24 118036  559 29nSNGL*
11 Chris Van Ert   Saint Paul, MN02:06:02 230802  331 Peace Coffee Racing
12 Mark Engen   Winona, MN02:08:19 10813  564 
13 Eric Guse   St Louis Park, MN02:08:41 211199  362 Penn Cycle
14 Jon Friedell   Minnetonka, MN02:10:41 194324  568 Keenwood

Men - Cat 2 - Junior - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Elson   01:14:19  2012 Hollywood/Silver Cycling

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcus Warrington   01:32:38  1093 SPH/WheelhouseCycles
2 Ethan Furois   Falcon Heights, MN01:34:04 322612  1047 Gopher Wheelmen
3 Lucas Hieb   Andover, MN01:34:10 377131  1091 Feed My Starving Children
4 Zach Newton   01:11:03  2041 Angry Catfish/Sweet 'n Salty
5 Alex Darrington   01:13:44  2349 
6 Ian Price   01:17:08  2140 
7 Avery Simmons   01:19:23  2337 
8 Sam Goblirsch   01:19:27  2018 Bicycle Sports
9 Jonathan McBurney   01:20:41  2373 Gopher Wheelman

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Matthew Olson   Eden Prairie, MN01:37:51 370629  1116 
1 David Clausen   01:40:26  1120 
2 Duncan Weisbrod   Saint Louis Park, MN01:55:35 328272  1096 Larson Cycle Racing (LCR)

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Szymanski   Minneapolis, MN01:34:42 328180  1049 Freewheel Bike
2 Parker Roenfanz   01:38:35  1121 WSU
3 Sam Borhland   01:39:25  4516 Hub Cycling
4 Eric Boyles   Anoka01:42:47 376993  1046 Behind-Bars/LGR
5 Jake Bauer   Muncie, IN01:47:05 321770  1050 Hollywood
6 Andrew Sullivan   Champlin, MN02:03:32 374566  4510 U of M
7 Aaron Burroughs   01:08:10  2325 Freewheel Bike
8 mark harvey   Coon Rapids, MN01:11:33 412858  2021 Ramsey Bicycle
9 Nick Schroeder   01:14:44  2336 john schroeder
10 Alex Price   Bloomington, MN01:17:36 184020  2099 
11 Cody Conoon   01:25:25  2347 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Nancekivell   01:30:47  1105 Behind-Bars/LGR
2 Robert Holmberg   Waverly, MN01:32:36 294463  1014 Sho-Air Minnesota
3 Tim Werts   01:33:38  1493 Bent Crank Racing
4 Max Severson   Minneapolis, MN01:34:28 376529  4517 Hub Cycling Team
5 Tim Bekke   01:37:26  1104 The Hub Cycling Team
6 Daniel Boyles   Ramsey, MN01:40:25 278248  1098 Behind Bars
7 Chris Harvey   01:42:16  1010 Podiumwear
8 Rob Lutterman   01:44:32  1025 Wannabee Racing
9 Daniel Kueffer   01:45:14  4522 
10 Dan Deroma   Plymouth, MN01:51:44 344534  1114 Maplelag / Hollywood Cycles
11 John Wickham   02:30:29  1102 Fresh Start/ Revolution Cycle
12 Jason Lesser   01:06:23  2035 Feed My Starving Children Raci
13 Christopher Driscol   01:08:38  2010 Bicycle Sports
14 Benjamin Robetor   01:09:06  2045 Peace Coffee Racing
15 Daven Kokkila   Willmar, MN01:15:57 352304  2370 Saint Cloud State Cycling
16 Bryan Pennaz   01:16:33  2068 
17 Ryan Smith   01:28:07  2338 Bicycle Sports

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Falkowski   Lakeville, MN01:27:21 322608  1491 29nSNGL*
2 Pete Brueggen   01:30:47  1084 29nSNGL
3 Jason Wenk   North Mankato, MN01:32:33 238817  4527 Nicollet Bike
4 Scott Spoo   Woodbury, MN01:34:32 297802  1033 Wannabee Racing
5 Tim Gut   Eagan, MN01:35:11 326968  1094 Angry Catfish/Sweet n Salty
6 Reed Malvick   Minnetonka, MN01:38:05 263169  4513 Freewheel
7 Gregorio Ramirez   01:39:03  4524 Dominican Republic MTB
8 Chad Klehr   01:39:40  1019 Missing Link Racing
9 Derek Vandevelde   01:40:37  1037 Omniam Racing
10 David Wimmer   01:50:29  1122 
11 Josh Danielson   01:54:31  1003 Cheryl Hunter
12 Ted Clausen   Grand Forks Nd01:59:31 326712  1490 
13 Chris Reed   01:03:06  2368 
14 Charley Serrill   Iowa City, IA01:05:46 200289  2362 Scheels
15 Eric Hathaway   Minneapolis, MN01:07:37 90485  2022 
16 Phil Carlson   01:07:40  2091 Peace Coffee Racing
17 Drew Freeman   01:09:06  2329 
18 Thad Schulz   01:09:54  2048 Maplelag/Paramount
19 Patrick Tsai   Minneapolis, MN01:11:22 360135  2080 The Hub Cycling Team
20 Mike Watercott   Minneapolis, MN01:11:54 367101  2059 
21 Andrew Urban   01:13:41  2058 
22 Nate Seitzer   01:14:54  2049 the hub bike co op
23 Matt Heutinck   01:19:40  2145 Bent Crank Racing
24 Josh Holst   01:20:47  2024 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Jacobs   01:34:00  1016 FMSC/FCA
2 Bruce Klehr   01:37:42  1020 Missing Link
3 Dave Fetters   Minneapolis, MN01:38:31 266342  1007 FMSC Racing
4 Ben Rogowski   Minneapolis, MN01:40:50 284865  1029 Angry Catfish
5 Matthew Horner   Savage, MN01:42:52 261909  1015 Maplelag
6 Jeremie Ryswyk   01:42:52  1038 LCR
7 Dan Oachs   Minneapolis, MN01:45:23 98472  4519 Nicolletbike.com
8 Andrew Chaffe   Saint Paul, MN01:46:28 159664  1123 Shimano
9 Aaron Pidde   Bloomington, MN01:52:05 133195  4514 
10 Adam Emanoff   Eagan, MN02:02:57 102736  1005 Bent Crank Racing
11 David Lachapelle   01:04:43  2353 
12 Adam Rambow   Saint Paul, MN01:05:07 302222  2043 Birchwood
13 Scott Anderson   01:07:37  2351 Greenbody
14 Andrew Worth   01:08:59  2064 Angry Catfish
15 Ben Ogren   01:10:21  2371 
16 Ryan Fahrmann   01:13:14  2013 Peace Coffee Racing
17 Joel Beach   Bloominton, MN01:15:47 413504  2001 Peace Coffee Racing
18 Andrew Forsberg   Minneapolis, MN01:16:08 137264  2015 
19 Eric Storhoff   01:17:43  2339 
20 Isaac Giesen   Red Wing, MN01:20:02 278942  2359 
21 Chris Druckenmiller   01:20:28  2344 Bent/Crank Racing
22 Joel Benton   01:23:36  2003 Erin Tuyls
23 Ryan Pederson   01:23:41  2090 
24 Chris Horsmann   01:26:00  2028 Peace Coffee Racing

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Moore   01:31:28  1118 
2 Jeff Colbert   Cambridge, MN01:33:46 116810  1099 LCR
3 James Kauth   Saint Paul, MN01:36:18 342876  1017 Birchwood
4 Mick Carlson   Apple Valley, MN01:36:26 297203  1002 Peace Coffee Racing
5 Alan Eastlund   Edina, MN01:36:45 277974  1040 Peace Coffee
6 Mark Hartney   Afton Mn01:37:11 15314  4523 Specialized-Stumpjumper
7 Jeff Lewis   01:37:53  1023 Sho-Air MN
8 Jacque Poquette   Ham Lake, MN01:40:01 361958  1027 Feed My Starving Children Raci
9 Joel Ingvalson   Minneapolis, MN01:40:01 225349  1080 Wookiee Juice Racing
10 Justin Keough   01:42:22  1018 Feed My Starving Children/Fell
11 Jeff Bisso   Minnetonka, MN01:43:59 229344  1001 Freewheel Bike
12 Thomas Little   01:44:01  1089 Wookiee Juice
13 Clint Swenson   Lakeville, MN01:46:19 376112  1036 Silver/Hollywood Cycles
14 Mark Eikenberry   St Paul, MN01:49:49 253460  1004 Freewheel Bike
15 Robert Kohl   01:49:58  1021 Bobs Auto Ranch
16 Patrick Sheedy   01:50:02  1031 Sh*tty Toad
17 Barry Schmitt   Eagan, MN01:53:47 182024  4511 
18 Todd Helsen   01:56:21  4526 Hollywood
19 Mike Campbell   02:04:24  4518 
20 Matthew Johnson   Saint Paul, MN01:10:34 95633  2030 Freewheel Bike
21 Garrett Beck   01:11:19  2002 Feed My Starving Children/FCA
22 Dan Wipper   01:12:32  2063 
23 Matt Fisk   01:13:20  2327 
24 Eric Lealos   Minneapolis, MN01:13:44 143309  2033 
25 Greg Henningsen   01:14:54  2023 
26 Mark Engebretson   La Mesa, CA01:15:36 72422  2369 
27 Mike Amdert   01:18:54  2356 
28 Larry Warrington   01:19:53  2340 SPH/Wheelhouse Cycles
29 Cal Collins   Eden Prairie, MN01:21:45 324062  2069 
30 Neil Lovelace   01:22:41  2360 
31 Cory Jones   01:26:59  2343 
32 Harrison Lin   02:00:36  2333 

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Camp   01:36:05  1119 Freewheel
2 Stuart Benson   Shafer, MN01:38:50 100413  1111 Cyclova
3 Scott Lund   01:40:14  1024 Hollywood/SilverCycling
4 Michael Solberg    01:40:30 345294  1095 SHO-AIR MN
5 Paul Schoening   Plymouth, MN01:41:51 31734  4530 Team Plan C
6 Eric Pirius   01:42:19  4528 
7 Thomas Hanegraaf   01:42:41  1009 
8 Darwin Reicks   01:08:35  2341 
9 Bill Franken   01:09:36  2067 Bicycle Sports
10 Robert Golin   01:10:13  2082 Freewheel bike team
11 Todd Nesvold   Forest Lake, MN01:10:33 174302  2039 PCR
12 Don Maschka   Mason City, IA01:12:06 259916  2334 North Iowa Spin
13 Jim Newton   01:12:21  2040 Angry Catfish/Sweet 'n Salty
14 Mike Binkowski   Savage, MN01:12:24 91959  2366 
15 Dan Funke   01:13:20  2016 Cortland Funke
16 James Goblirsch   Rochester, MN01:14:09 110103  2017 Bicycle Sports
17 Cruts Brown   01:14:14  2365 
18 Ted Siefkes   Burnsville, MN01:16:39 181584  2051 Silver Cycling / Hollywood
19 Brett Hooton   Minnetonka, MN01:17:06 16693  2025 Peace Coffee Racing
20 Joe Smith   01:18:19  2364 
21 Tom McBurney   Roseville, MN01:19:44 279039  2374 Peace Coffee Racing
22 Bernie Seleski   01:20:07  2050 Betty Seleski
23 Paul Darrington   01:21:17  2348 
24 John Ellis   St Paul, MN01:24:52 265861  2011 Angry Catfish/Sweet 'n Salty
25 Gary Smith   01:25:06  2072 Peace Coffee
26 Mitch Leppicello   01:26:29  2079 
27 Frank Bobick   Saint Paul, MN01:26:41 266526  2005 Peace Coffee
28 Kevin Knutson   01:29:18  2342 Peace Coffee
29 Glenn Margolf   01:31:58  2036 FCA Endurance

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Hoglund   Champlin, MN01:38:22 321710  4520 Loon State Cyclists
2 Tim Hieb   01:41:00  1012 Feed My Starving Children
3 Ray Osowski   01:41:43  1085 LCR
4 Thomas Rinehart   Mankato, MN01:43:24 163255  1108 Nicollet South Bike
5 Jon Neace   Mableton, GA01:45:29 25767  1117 Sho Air
6 CJ Smith   01:48:16  4521 
7 Gary Friedell   Hopkins, MN01:51:52 63247  4531 Kenwood
8 Mark Klingelhoets   01:52:43  1092 Wannabee Racing
9 Gary Santoovjian   01:10:09  2139 Sho-Air
10 Kevin Froemming   Hutchinson, MN01:12:17 296363  2358 
11 Steve Stilwell   Tempe, AZ01:14:58 324648  2055 Sho-air
12 David Delperdang   Clear Lake, IA01:15:25 67531  2326 
13 Bruce Brown   Indianola, IA01:18:57 263804  2146 BikeIowa.com
14 Dave Grunklee   01:20:31  2332 
15 Jerry Washatka   01:20:49  2367 
16 Bob Mueller   Minneapolis, MN01:21:11 107262  2335 INSITES
17 Bruce Mosher   Pine City, MN01:23:35 208271  2038 
18 Gary Sjoquist   Aple Valley, MN01:24:40 32843  2052 
19 Mark Weglinski   01:45:29  2060 Rita Weglinski

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Gross   Rochester, MN01:13:31 94734  2331 Penn Cycle
2 Tom Bengel   St Paul, MN01:22:29 200781  2147 jan bengel
3 Gerry Taylor   01:26:43  2057 

Men - Cat 3 - Junior - 12-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole Herrmann   Minneapolis, MN00:44:07 361697  4016 Angry Catfish/Sweet & Salty
2 Calvin Sandberg   00:46:20  4086 Penn Cycle
3 Kyle Hermann   00:48:27  4015 Peace Coffee Racing
4 Devon Horner   00:49:08  4017 Maplelag/Paramount
5 Casey Porter   Okatie, SC00:55:54 305824  4232 Dennis Porter

Men - Cat 3 - Junior - 13-55

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Van Carlson   00:43:44  4003 Peace Coffee Racing
2 Zachary Smith   00:48:18  4085 Peace Coffee
3 Wyatt Furois   Falcon Heights, MN00:49:12 361699  4084 Gopher Wheelmen
4 Jack Ellingson   00:49:49  4008 
5 Ryan Berglund   00:51:30  4186 
6 Cobie Vagts   00:52:29  4037 Penn Cycle
7 Owen Woodward   00:55:38  4218 Balance Cycling
8 Christopher Wilson   00:56:15  4207 
9 Aidan Kemp   00:56:18  4194 
10 Ethan Depman   00:57:47  4187 
11 Dylan Johnston   Asheville, NC00:59:09 300402  4193 
12 Leo Weisbrod   01:09:22  4204 
13 Tristen Plagge   01:20:34  4217 District 196

Men - Cat 3 - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean O'Donnell   Columbus, IN00:40:20 26563  4087 SHO- AIR MN
2 Max Ellingson   00:43:25  4007 
3 Robbie Leif   00:43:46  4216 
4 Ian Fritz   00:44:02  4222 Maplelagr/Paramount
5 Marc Tost   00:46:02  4088 Rochester Mountain Bike Team
6 Bradley Miller   00:46:15  4233 Tim Miller
7 Jack Harris   00:48:22  4221 Maplelag/Paramount
8 Caleb Fetters   00:49:09  4091 FMSC Racing
9 Jordan Thiede   00:49:45  4231 Rochester Mountain Bike Team
10 Cole Geschwind   00:49:46  4190 
11 Harris Dirnberger   00:52:13  4223 Hopkins
12 Nick Bither   00:52:13  4219 
13 Calder Glowac   00:53:37  4192 
14 Shjon Morsching   00:54:52  4208 
15 Matthew Lavanger   00:57:13  4226 Hopkins
16 Bjorn Leach   00:59:05  4227 
17 Alexander Harms   00:59:07  4234 

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Lukas   00:51:52  4197 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nate Bedard   00:43:51  4213 
2 Shane Bedard   00:52:02  4214 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Peterson   00:56:21  4228 Hopkins
2 Dan Ebneter   00:58:09  4005 Rebecca Brandt

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Haugen   00:48:16  4220 
2 Hynek Hermann   00:49:50  4014 Peace Coffee Racing
3 Eric Schlabach   00:55:11  4095 
4 Jammie Hummel   01:04:28  4039 Peace Coffee

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad McClure   00:44:28  4198 
2 Matthew Leiner   00:45:04  4196 
3 Lloyd McIvor   00:46:42  4023 
4 Steve Wessels   Sioux Falls, SD00:47:22 362202  4033 
5 Brad Smith   00:47:36  4203 
6 Janis Delins   00:48:11  4212 Sanita Kalnite
7 Brian Stanley   Franklin, MA00:48:46 33819  4036 
8 Fred Vagts   00:52:17  4038 Bicycle Sports
9 Chuck Jacobs   Belle Plaine, MN01:02:40 204459  4018 Silver Cycling
10 Brandt Elson   Breezy Point, MN05:28:39 208462  4525 Silver Cycling

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Leif   Saint Paul, MN00:42:05 98250  4215 
2 Bill Welsh   00:44:29  4205 
3 David Spizman   00:44:42  4211 LCR Racing
4 Scott Guze   00:48:05  4209 
5 Robert Glowac   00:48:16  4191 
6 Daniel O'Malley   Cedar Hill, MO00:49:13 202246  4089 Jennifer O'Mall
7 Todd Chapman   Princeton, MN00:49:53 305584  4230 LCR
8 Kent Furois   Falcon Heights, MN00:52:10 341008  4040 Gopher Wheelmen
9 Jeff Robinson   00:54:12  4094 

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Eckman   00:42:12  4006 
2 Scott Guhl   00:42:39  4013 Bicycle Sports
3 Tim Gallagher   00:52:54  4010 
4 Jeff Thompson   00:53:07  4031 peace coffee racing

Men - Cat 3 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Walsh   00:48:09  4083 
2 Steve Weisbrod   01:21:15  4032 LCR

Women - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Rinehart   Mankato, MN01:29:11 160568  381 Nicollet
2 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN01:34:31 199274  23 Trek/Kuhl/Ski Hut

Women - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sophia Marchiando   Ripon, WI01:52:45 242097  366 Hollywood Cycles Twin 6

Women - Cat 1 - Master - 19-35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alison Tungseth   Stillwater, MN02:13:22 261843  385 Hollywood Cycles

Women - Cat 1 - Master - 36-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carol Jeane Sansome   Eagan, MN01:55:31 211756  378 Silver Cycling
2 Martha Flynn-Kauth   Saint Paul, MN02:01:59 326212  307 Birchwood

Women - Cat 2 - Master - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kjerstie Wiltzen   Saint Paul, MN01:16:52 316506  2062 The Missing Link
2 Alicia Fisk   01:17:40  2154 
3 Allison Deroma   Plymouth, MN01:17:46 198587  2372 Maplelag/ Hollywood Cycles
4 Hayley Olson   Minneapolis, MN01:22:45 370793  2346 University of Minnesota Twin C
5 Joy Adams   01:23:39  2322 Sho-Air MN
6 Meghann Fedde   Minneapolis, MN01:30:22 378694  2014 angry catfish / sweet n salty
7 Trisha Marczak   02:04:23  2144 Feed my Starving Children

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amber Schult   Minneapolis, MN01:14:45 264023  2345 Lululemon Athletica
2 Meredith Rambow   Saint Paul, MN01:15:33 304746  2042 Birchwood
3 Andrea Horner   Savage, MN01:15:40 294308  2026 Maplelag/Paramount
4 Beckie Alexander   Minneapolis, MN01:17:35 12525  2361 kenwood racing
5 Sara Bisso   01:19:11  2004 Freewheel Bike
6 Bev Carlson   01:27:10  2006 Peace Coffee Racing
7 Sheryl Golin   Medina, MN01:36:36 223863  2083 Freewheel
8 Valerie Dosland   Burnsville, MN01:43:54 149678  2089 Peace Coffee Racing

Women - Cat 3 - Junior - 0-13

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sydney Carlson   00:54:28  4004 Peace Coffee Racing

Women - Cat 3 - Junior - 14-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Benton   00:54:37  4225 Hopkins
2 Claire Ommen   00:55:44  4199 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Dieson   00:49:24  4210 
2 Katie Egle   00:51:04  4188 
3 April Wessels   00:57:29  4206 
4 Bridget Lorentz   00:58:43  4022 
5 Pam Takeuchi   01:00:47  4224 
6 Shari McLagan   01:12:25  4024 Peace Coffee Racing

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Funke   00:51:56  4009 Dan Funke

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUOREShimanoSpyOSMOSierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee