Race Results for
2012 Sun and Ski Texas Mountain Bike State Champio
Dallas, TX
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/05/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SingleSpeed 2/3 - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Hellberg   Dallas, TX01:23:12 366128  230 DALLAS BIKE WORKS / HOOTERS
2 Christopher Conley   01:23:16  404 
3 Lee Freeman   Waco, TX01:42:06 364769  227 BICYCLES OUTBACK P/B JUBILEE MITSUBISHI
4 Aaron Fanning   Waco, TX01:43:52 341622  226 BICYCLES OUTBACK P/B JUBILEE MITSUBISHI
5 Winfield Haggard Jr.   Houston, TX01:47:06 308865  229 TILE ROOFS OF TEXAS / BIKE BARN
6 Chris Labod   Tomball, TX01:50:04 291124  232 BIKELANE
7 Charles Piply   01:50:14  336 
8 Andy Puentes   Spring, TX01:51:24 256594  233 TEAM BIKE LANE
9 Ashley Crider   Houston, TX01:57:57 205040  225 TILE ROOFS OF TEXAS / BIKE BARN
10 Brandon Lucas   San Marcos, TX02:02:18 253707  397 
11 Jeff Herrin   Plano, TX02:02:38 366863  231 MTP BIKE CLUB
12 Gregg Colvin   Austin, TX02:05:23 218713  224 OMW
13 Carl Varriale   Southlake02:10:12 360812  234 BIG PIG RACING
14 Clinton George   02:19:40  228 
15 James Brumsey   02:33:23  223 DALLAS BIKE WORKS
16 Seth Montergomery   02:33:37  416 

Men - SingleSpeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Butt   Shreveport, LA02:05:57 345952  235 TILE ROOFS OF TEXAS / BIKE BARN
2 Keith Gray   Colleyville, TX02:10:21 165011  255 Colonel's /Sho-Air
3 Tim Kane   San Antonio, TX02:16:36 290666  252 
4 Ray Porter   Dallas, TX02:18:12 270765  240 OAK CLIFF BICYCLE CO
5 Steven Thompson   Dallas, TX02:20:33 260029  241 BIG PIG RACING
6 Fred Willemsen   Round Rock, TX02:46:38 243606  242 BICYCLE SPORT SHOP
7 Victor Dean   02:51:32  237 BIG PIG RACING
DNF Robert McGuire   Austin, TXDNF 133554  239 BICYCLE SPORT SHOP
DNF Kevin Campagna   Dallas, TXDNF 272131  236 BICYCLES PLUS

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tristan Uhl   Austin, TX01:54:48 168160  288 ATC Racing
2 Carson Lange   Austin, TX01:57:55 349134  213 787 RACING
3 Nevada Thomason   Whitehouse, TX01:58:42 187734  217 DESTROYFORCE.COM
4 Rick Wetherald   Logan, UT02:00:24 188971  253 Southern Elite/Subaru
5 Jacob Sacket   Troy, TX02:04:26 264681  216 TRI-CITY BICYCLES
6 Eric Fleming   Damon, TX02:05:21 264099  265 SUGAR CYCLES FACTORY TEAM
7 Nathan Winkelmann   Huntsville, TX02:05:22 188575  284 
8 Shannon Orr   Tucson, AZ02:08:17 202322  273 CADENCE CYCLERY
9 Keith Hargis   Dallas, TX02:09:04 125961  212 RBM/MATRIX
10 Jorge Munoz   Laredo, TX02:11:41 255731  215 MCSUPERCENTER CANNONDALE
11 Lucas Brusseau   Denton, TX02:14:49 5255  263 Athletes on track
DNF David Hanes   Boerne, TXDNF 252465  211 RIDE AWAY BICYCLES
DNF Kendal Young   Mineral Wells, TXDNF 360780  279 MATRIX CYCLE CLUB
DNF John McAllister   Fort Worth, TXDNF 206241  250 VELOSSIMO
DNF Fawley Fawley   Denton, TXDNF 198394  283 ORBEA/TUFF SHED

Men - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jorge Munoz Jr   Laredo, TX01:28:42 263553  MCSUPERCENTER CANNONDALE
2 Colin Roberson   Fort Worth, TX01:29:30 286774  293 
3 Jacob Mathis   Lorena, TX01:30:25 366350  BICYCLES OUTBACK P/B JUBILEE MITSUBISHI
4 Clayton McGrath   Spring Branch, TX01:31:04 271341  HILL COUNTRY BICYCLE WORKS
5 Cesar Tidrick   Austin01:33:10 320954  TEAM BICYCLE SPORT SHOP
6 Alexander Scott   Denton, TX01:36:19 243589  280 Hill Country Bicycle Works
7 Damian Castillo   Austin01:37:48 289300  271 Southern Elite/Sun & Ski Sports
8 Robby Ketterhagen   Georgetown, TX01:39:03 337506  287 787 Racing
9 Christopher Willemsen   Round Rock, TX01:45:49 287900  BICYCLE SPORT SHOP

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Max Bookman   Austin, TX02:06:11 304144  281 Jack & Adam's Racing Team
2 Todd Gearhart   Dallas, TX02:08:19 340206  251 
3 Stewart Ericson   Bedford, TX02:09:28 312394  246 Team Bicycles Inc.
4 Michael Wilder   Albuquerque, NM02:11:24 260481  TEAM PACC/WATT POSSE
5 Andrew Neilson   Houston, TX02:26:01 235610  SUGAR CYCLES FACTORY TEAM
DNF Jacob Asay   Fort Worth, TXDNF 324352  249 

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Hardy   Dallas, TX02:05:38 145305  248 
2 Eric Warden   Flower Mound, TX02:06:18 112874  274 Team Bicycles Inc.
3 Joshua De Boisblanc   Austin, TX02:06:34 316522  11 TEAM BICYCLE SPORT SHOP
4 Cody Taylor   Shreveport, LA02:07:35 331342  289 Team LaS'port
5 Jeff Turner   02:08:43  294 
6 Pedro Del Busto   Mckinney, TX02:09:19 225793  275 McKinney Velo Club
7 Kenneth Primer   Flower Mound, TX02:11:43 212529  18 BICYCLES PLUS
8 Rey Vera   Keller, TX02:12:02 279173  20 BICYCLES PLUS
9 Dominic Adl   Houston, TX02:13:44 277431  BIKE BARN
10 Wes Jerman   Austin, TX02:14:32 296681  14 JACK & ADAM'S RACING TEAM
11 Justin Moen   Flower Mound, TX02:16:08 303595  17 MONKEY WRENCH RACING
12 Tim Rawlins   Denton, TX02:16:25 308762  19 BICYCLES PLUS
13 Paul Fafard   Austin, TX02:17:52 258845  13 CYCLE PROGRESSION AUSTIN TEXAS
14 Bryan Kreitz   Austin Tx02:21:35 115405  15 TEAM BICYCLE SPORT SHOP
15 James Sanchez   Fort Worth, TX02:25:39 165714  258 
16 Chris Lorance   Mckinney, TX02:45:30 291254  16 CADENCE CYCLERY
17 James Exum   Benbrook, TX01:39:21 11120  12 COLONEL'S/SHO-AIR
DNF Mike Aguayo   Spring, TXDNF 282793  TEAM BIKE LANE / WTF RACING

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Sacket   Troy, TX01:24:34 243590  32 TRI-CITY BICYCLES
2 Don Booker   Sachse, TX01:28:15 178241  23 PACC
3 Brian Jones   Austin, TX01:29:20 18135  266 Bicycle Sport Shop Mountain Bike Team
4 Terry Roach   Benbrook, TX01:29:28 244013  31 BICYCLES INC.
5 Vaughn Cavanaugh   Houston, TX01:30:03 194241  285 
6 Joe Gonzalez   Allen, TX01:31:08 335912  26 CADENCE CYCLERY OF MCKINNEY
7 Chris Carlson   Plano, TX01:31:41 6135  295 Matrix/RBM
8 Josue Ramos   Arlington, TX01:32:15 334912  30 STEVE KLEIN STRONG GUY
9 Jayson Webb   Fort Worth, TX01:32:19 37464  36 COLONEL'S /SHO-AIR
10 Mick McDonald   Houston, TX01:32:26 23403  277 Propaganda Bike Shop/ Cook Ford
11 Michael Bohn   Celina, TX01:32:40 212895  22 PACC
12 Jason Krempin   Austin, TX01:35:09 270946  256 
13 Carlos Uranga   Irving, TX01:36:16 325182  34 PACC
14 Mike Norman   Fort Worth, TX01:36:24 278106  29 CYCLESMITH
15 David MacKey   Magnolia, TX01:36:32 205028  27 TEAM BIKE LANE
16 Brian Schow   Frisco, TX01:37:15 31772  33 ME
17 John Layne   Waco, TX01:38:19 297626  292 BikeLand Developmental Factory Team
18 Joe Gold   Dallas, TX01:39:23 68231  272 SOUTHERN ELITE / SUN AND SKI SPORTS/ APRD
19 Rick Phelon   01:39:50  276 
20 Jamie Bell   Arlington, TX01:40:09 303829  21 BICYCLES INC.
21 Boyd Wallace   Garland, TX01:45:30 163030  35 DALLAS BIKE WORKS/TEAM HOOTERS
DNS NICK GONZALES   Houston, TXDNS 164295  25 TEAM BIKE LANE
DNS CARLOS FERNANDEZ   Laredo, TXDNS 283161  24 GOLD'S GYM
DNF Leonard Roberson   Fort Worth, TXDNF 119613  291 
DNF Matt Beall   Little Rock ArDNF 366315  10 DALLAS BIKE WORKS
DNF John Madden   Houston, TXDNF 308953  28 TILE ROOFS OF TEXAS/BIKE BARN
DNF Johnny Petrosky   Houston, TXDNF 214208  257 A1 ALARM & TINT
DNF John Larson   Mckinney, TXDNF 194312  278 Dallas Bike Works

Men - Cat 1 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Minnerly   Frisco, TX01:32:52 114399  44 PACC
2 Steve Houlbjerg   Kennedale, TX01:33:14 16827  41 WHEELSPORT
3 Don Losawyer   Arlington, TX01:33:20 275430  43 TRI CITY BICYCLES
4 Brian Zettner   San Antonio, TX01:33:39 186298  48 TEAM SAGE CYCLES
5 Mario Rodriguez   Laredo, TX01:34:45 84724  45 MOTORCYCLE SUPER CENTER -DOMINION
6 Marty Soetaert   Austin, TX01:36:22 33420  46 TEAM BRAIN AND SPINE CYCLING
7 Mark Landeck   Seabook, TX01:36:35 188556  268 Texas Pro Health Racing
8 Jordan Chaney   Dallas, TX01:37:31 151023  38 RBM/MIRAGE
9 Paul Forderhase   Austin, TX01:39:38 73177  290 
10 Robert Grant   Newfoundland, NJ01:40:10 13909  40 MAD DUCK CYCLERY
11 Ron Lieberman   Austin, TX01:41:23 21154  42 MATRIX RBM
12 Tony Sturdivant   San Angelo, TX01:43:28 269518  47 CONCHO BIKE HANKS RACING.
13 Kevin Highfield   Spring, TX01:47:31 218694  261 Southern Elite/Sun & Ski Sports
14 Tom Boldizar   Simpsonville, SC01:49:39 54252  37 PACC
15 John Fleming   Damon, TX01:51:34 273864  264 Sugar Cycles
16 Phillip Burd   01:55:28  260 
DNF Scott Schaefer   Houston, TXDNF 126923  254 Southern Elite/Sun & Ski Sports
DNF Sean Thompson   DNF  414 
DNF Roel Chapa   Arlington, TXDNF 291206  39 BICYCLES INC.

Men - Cat 1 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russell Debarbieris   Sugar Land, TX01:51:05 115408  245 
2 James Argabright   Richardson, TX01:52:31 98324  49 PACC
3 Frederic Schmid   Waco, TX01:58:14 109257  51 BICYCLES OUTBACK
4 Andy Lawler   Hurst, TX02:04:54 375738  243 
5 Peter Bielinski   Houston, TX02:10:09 154163  262 
6 Marck Hargis   Grapevine, TX02:10:33 140813  267 
7 Bill Moreman   Arlington, TX02:13:53 84650  282 
DNF Whitney Fanning   Waco, TXDNF 89401  50 BICYCLES OUTBACK P/B JUBILEE MITSUBISHI
DNF Bo Kral   Beaumont, TXDNF 129177  247 

Men - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rob Sandusky   Frisco, TX01:37:22 291129  62 MATRIX/RICHARDSON BIKE MART
2 Alex Ward   Austin, TX01:38:55 281860  64 SOUTHERN ELITE / SUN & SKI SPORTS
3 Luke Fleming   Damon, TX01:39:29 264100  59 SUGAR CYCLES FACTORY TEAM
4 John R Madden   Houston, TX01:41:16 329156  60 TILE ROOFS OF TEXAS/BIKE BARN
5 Matthew Underhill   Fair Oaks Ranch, TX01:46:08 290909  63 HILL COUNTRY BICYCLE WORKS
6 Jonah Boatman   Austin, TX01:50:50 308456  58 SOUTHERN ELITE / SUN & SKI SPORTS
7 James Procter   Sherman Tx01:55:54 368688  61 SOUTHERN ELITE / SUN AND SKI SPORTS/ APRD

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vincent Colvin   Austin, TX01:24:22 367508  425 
2 Andrew Cork   Waco, TX01:39:15 301724  66 BICYCLES OUTBACK P/B JUBILEE MITSUBISHI
3 David Lee   Pasadena, CA01:40:25 313504  68 SUN & SKI SPORTS
4 Paul Luesch   01:44:21  436 
5 Ramiro Amador   02:00:02  441 
6 Matt Malone   02:01:11  394 
7 Andrew Bui   Plano02:06:46 237489  65 BIG PIG RACING
8 Aaron Mason   Grapevine, TX02:20:37 358059  69 BICYCLES PLUS
9 Chad Stoerner   Dallas, TX02:26:08 297276  70 
DNF Dmitry Zhermokietov   DNF  411 
DNF Dunnahoo Mr   DNF  67 BIG PIG RACING

Men - Cat 2 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerad Dambrosia   Round Rock, TX01:33:58 378991  409 
2 Matt Kimber   01:41:55  426 
3 Jason Whitson   Austin, TX01:42:00 350662  77 JACK & ADAM'S RACING TEAM
4 Rico Vazquez   Tyler, TX01:43:39 368167  76 ELITE
5 Lance Hyde   01:48:55  72 OMW
6 Jeremy Jones   01:51:55  73 
7 Jayme Brown   New Braunfels, TX01:54:16 354414  438 
8 Matt O'Bryan   02:19:07  75 BICYCLES OUTBACK P/B JUBILEE MITSUBISHI
9 Geoffrey Brent   02:19:40  419 
DNS JULIO MENA   SpringDNS 367360  74 BIKE BARN CHAMPIONS
DNF Mark Haggerty   Raleigh NcDNF 379537  387 
DNF Richard Carr   Houston, TXDNF 361470  71 NEILSON DEVELOPMENT RACING TEAM

Men - Cat 2 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taury Patterson   Dallas, TX01:30:55 360255  390 
2 Steven Allen   Allen, TX01:37:39 357599  78 CADENCE CYCLERY
3 Amos Schwartzfarb   Austin, TX01:39:57 158168  89 BONESHAKER/HOTEL SAN JOSE
4 Troy Anderson   Dallas01:40:25 341138  79 PACC
5 Jeremy Paquette   Houston, TX01:40:59 295606  88 ENVIROINKS.COM / BIKE ROUTE
6 Paul Mathis   Lorena, TX01:41:01 366348  87 BICYCLES OUTBACK P/B JUBILEE MITSUBISHI
7 Eric Whitworth   Richardson, TX01:41:22 334196  445 
8 Joey Gabel   01:41:27  82 DALLAS BIKE WORKS
9 David Ness   Lewisville, TX01:41:36 361040  392 
10 Lucas Hilbrich   01:42:09  84 TEXAS PRO HEALTH RACING
11 Thomas Clements   Spring , TX01:44:43 292542  81 SOUTHERN ELITE/SUN AND SKI &SPORT
12 Joseph Laochaloenvanich   Austin, TX01:45:03 339446  86 TEAM SETON BRAIN AND SPINE CYCLING
13 Dandy Villanueva   Wylie, TX01:46:11 376502  90 DALLAS BIKE WORKS/HOOTERS
14 Kevin Napier   Houston, TX01:52:07 174454  398 
15 Chad Bobbitt   Austin, TX01:55:35 217687  80 RETRO RACING USA
16 Matt Horton   Houston, TX01:57:44 192284  85 UNIVERSAL CROSSFIT
17 Michael Adams   01:58:23  417 
18 Tony Myers   Atlanta, GA02:06:35 227846  412 
19 Aaron Garrett   Mc Kinney, TX02:09:37 374897  83 CADENCE CYCLERY OF MCKINNEY
20 Clint Tredway   02:18:54  432 
DNF Joshua Dougherty   DNF  386 
DNF Christopher Schaler   DNF  401 
DNF Forrest Streeter   DNF  424 

Men - Cat 2 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Gray   Austin, TX01:30:06 329384  93 BONESHAKER/HOTEL SAN JOSE
2 Nathan Aust   Grand Prairie, TX01:35:58 321548  440 
3 Yuri Cook   Allen, TX01:39:16 360713  437 Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)
4 Dean Nix   01:41:19  428 
5 Mack McKinney   Dallas, TX01:43:37 301751  429 Off-Road Racing Team
6 Gary Hanna   Durango, CO01:45:29 182242  389 
7 Mark Weir   Novato, CA01:47:32 40946  418 
8 Rodney Austin   Arlington, TX01:58:49 350298  422 Dallas Bike Works
9 Brett Allison   02:03:56  399 
10 Jim Teibo   02:06:05  446 
11 Craig Pack   Altus, OK02:07:47 199078  94 NEWMARKET CYCLING AND TRIATHLON CLUB
12 Jason Falk   Garland, TX02:12:27 357991  91 Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)
13 Matthew Voltoline   Dallas, TX02:37:58 131345  97 
DNS SCOTT SCHMIDT   Frisco, TXDNS 313584  95 TEAM BEER
DNF Joe Ender   DNF  391 
DNF Robert Via   Belton, TXDNF 306106  96 TRI CITY BICYCLES
DNF John Gonzales   Walnut Creek, CADNF 48309  92 CONCHO BIKE RACING

Men - Cat 2 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Gerhardt   Waco, TX01:38:03 341150  103 BICYCLES OUTBACK P/B JUBILEE MITSUBISHI
2 Cory Faul   San Antonio, TX01:40:47 11322  102 ACTION BIKES
3 Hanz Johansson   Richardson, TX01:43:21 379534  420 Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)
4 Donald Nederman   Magnolia, TX01:47:48 300644  408 M7 Racing
5 Carlos H Blandon   Mckinney, TX01:50:40 293752  98 MATRIX / RBM
6 Scott McCoy   02:02:26  431 
7 Frank Cunningham   Leander, TX02:07:50 155371  423 Bicycle Sport Shop Mountain Bike Team
8 Allen Brady   Houston02:08:09 111480  100 OMW
9 Tracy Storm   Arlington, TX02:10:54 34304  367 
10 Tim Dixon   Huntsville, TX02:27:17 129221  101 BROOKE FUNERAL HOME
11 Jeff Boatman   Austin, TX02:53:34 300045  99 SOUTHERN ELITE / SUN & SKI SPORTS
DNF David Webb   Dallas, TXDNF 37461  106 BICYCLES PLUS PC / FOX RACING
DNF Dan Hickman   Austin, TXDNF 154632  104 OMW
DNF John Mavias   Euless, TXDNF 22993  442 
DNF Tony Washington   Villa Park, ILDNF 366211  105 BONZAI CYCLE WERX
DNF Joel Jimenez   DNF  430 
DNF Greg Groussard   DNF  434 

Men - Cat 2 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Johnson   Plano, TX01:37:20 365838  111 TEAM PACC
2 Jose Gonzalez   Laredo, TX01:41:11 157012  109 LAREDO GOLDS GYM
3 Mike Robinson   Plaistow, NH01:47:04 303321  117 SPOKES BICYCLES
4 Diego Velasquez   Mckinney, TX01:50:49 269478  119 'TEAM AGUILA'
5 Mike McElveen   Austin, TX01:53:12 23434  113 NONE
6 Matthew Padon   Houston, TX01:59:05 368200  114 TILE ROOFS OF TEXAS
7 David Gray   01:59:56  110 
8 Matthew Tinonga   Plano, TX02:01:13 35626  118 PACC
9 Chris Robin   Houston, TX02:01:45 339330  115 ROBIN'S ROOST
10 David Webb   02:02:21  403 
11 Walter Sheppard   Alvin, TX02:03:08 42108  395 
12 Sean Thompson   02:03:29  444 
13 John Dowling   Seabrook, TX02:08:21 318478  108 ENVIROINKS.COM / BIKE ROUTE
14 William Lamb   Crawford, TX02:09:18 364869  112 BICYCLES OUTBACK P/B JUBILEE MITSUBISHI
15 Tom Anderson   02:12:48  407 
16 Anthony Chalup   02:19:36  433 
DNF Mike Robin   Houston, TXDNF 340466  116 MOREINTERNATIONAL.COM
DNF Vern Alary   DNF  107 BIG PIG RACING / SUN & SKI
DNF James Cammack   Houston, TXDNF 278959  269 

Men - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noah Given   Kerrville, TX00:23:18 293234  124 HILL COUNTRY BICYCLE WORKS
2 Samuel Watts   00:26:17  384 
3 Dawson Layne   00:26:23  328 
4 Will Sharp   00:26:24  128 
5 Joshua Mathis   Lorena, TX00:29:31 366352  125 BICYCLES OUTBACK P/B JUBILEE MITSUBISHI
6 Connor Rainey   Waco, TX00:29:52 366959  127 BICYCLES OUTBACK P/B JUBILEE MITSUBISHI
7 Thomas Bibb   00:30:13  369 
8 Collin Turner   Baltimore, MD00:30:15 266408  372 
9 Austin Yackee   00:31:58  345 
10 Grayson Pipes   00:33:47  999 
11 Chase Griffin   00:38:44  435 
12 Brandon Parker   00:41:38  126 TEAM XBIKE
13 Maxwell Auderson   00:44:35  380 

Men - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maurisio Garcia   00:44:56  354 
2 Logan Rainey   Waco, TX00:49:13 366961  132 BICYCLES OUTBACK P/B JUBILEE MITSUBISHI
3 Blake Pilgrim   Forney, TX00:49:20 366570  131 RICHARDSON BIKE MART/MATRIX
4 Bradyn Smith   Garland, TX00:49:47 354564  133 MATRIX/RBM
5 Jonathan Loggins   00:54:49  130 
6 David Pipes   00:56:03  340 
7 Marco Varela   00:57:28  368 
8 Devin Carlson   00:58:03  314 
9 John Ketterhagen   01:02:10  338 
10 Hugo Vardez   01:02:11  370 
11 Lindy Litzenberger   01:25:09  443 
DNF Woodrow Hazel   DNF  300 
DNF Ethan Dowdy   DNF  129 TRI-CITY BIKES

Men - Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colton Sacket   Troy, TX00:52:50 266357  139 TRI-CITY BICYCLES
2 Parker Given   Kerrville, TX00:54:06 293228  136 HILL COUNTRY BICYCLE WORKS
3 Max Underhill   Fair Oaks Ranch, TX00:58:37 291057  140 HILL COUNTRY BICYCLE WORKS
4 Chad K Bobbitt   Austin, TX00:59:16 327866  134 RETRO RACING USA
5 Nick Weiderman   01:04:02  349 
6 Thomas Madden   Houston, TX01:04:25 329158  138 TILE ROOFS OF TEXAS/BIKE BARN
7 Aidan Scott   Rocksprings, TX01:13:15 299435  299 Hill Country Bicycle Works
8 Nash Lilly   Irving, TX01:13:44 341232  388 Matrix/RBM
9 Andy Boese   01:29:11  351 
10 Dylan Layne   01:40:42  330 
DNF Jacob Howitt   Allen, TXDNF 354032  137 MCKINNEY VELO
DNF Bud Giles   DNF  135 

Men - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Carmela   01:03:56  376 
2 Zach Smitherman   01:08:42  307 
3 Zachary Yates   Rowlett, TX01:10:13 369871  313 Matrix/RBM
4 Caleb Wysong   01:14:33  353 
5 James Squiric   01:27:35  343 
6 Charleston Satterwaite   01:28:35  312 

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Storm   Arlington, TX00:47:31 341794  366 Matrix/RBM
2 Robert Robertson   00:48:31  149 BICYCLES INC.
3 Austin Wagner   00:48:32  373 
4 Anthony Killoran   00:51:34  144 
5 Raul Lozano   Palo Alto, CA00:51:54 84885  304 
6 Thomas Sebring   Round Rock, TX00:53:51 349588  150 512-RACING P/B AJ'S CYCLERY
7 Curt McCloud   Austin, TX00:54:27 379191  342 
8 David Peterson   00:55:21  333 
9 Bladimir Castellanos   00:55:34  334 
10 Ian McMahon   Spring, TX01:01:41 367302  316 
11 Andrew Myers   Kerrville, TX01:03:46 365999  147 TEAM TWIN SIX
12 Jacob Carver   01:03:59  141 
13 Ryan Ponce   01:09:10  148 
14 Justin Luna   Helotes, TX01:09:55 364846  146 A1 ALARM & TINT
15 Jeremy Lopez   Ontario, CA01:13:06 272710  145 OMW
16 Ian Armstrong   01:17:11  329 
17 Nick Harvey   01:21:42  363 
18 Justin Carver   Austin01:23:28 377048  142 Greater Hartford Cycling Club
19 Zachary Chaney   01:24:15  143 
20 William Trang   Austin, TX01:25:27 369765  332 
21 Edward Matrinez   01:41:54  331 
DNS CHRISTOPHER THAYER   DNS  151 
DNF Shaun McAfee   DNF  322 TEAM PACC/WATT POSSE

Men - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dale Dawson   Arlington, TX00:45:37 377743  156 TEAM PACC
2 Miguel Cortez   Fort Worth , TX00:48:52 364709  155 
3 Rez Yackee   00:50:59  346 
4 Mike Brandley   00:51:17  359 
5 Jason Amezquita   Cedar Park, TX00:51:28 361855  325 
6 Matt Ander   00:52:10  358 
7 Ramon Fierros   Katy, TX00:52:36 339980  158 
8 Aaron Anderson   00:55:31  153 PACC
9 Brad Swaim   Katy, TX00:55:32 302424  168 BIKE BARN
10 Nathan Delahoussaye   00:56:02  157 BEARDED WOMEN
11 Alan Rodriguez   Houston, TX00:56:30 365553  167 SUPERIOR HAULERS
12 Billy Shults   00:56:31  350 
13 Chris Byles   00:57:09  321 
14 Mark Anderson   00:58:00  379 
15 Christopher Vachon   Cibolo, TX00:58:34 250354  170 UNATTACHED
16 Chance Barthold   00:59:21  154 
17 Mike Granata   01:00:19  161 
18 Bae Slay   01:01:04  361 
19 Keith Franklin   Fort Worth, TX01:03:42 375693  159 Factory Goodness
20 Billy Brooks   Park City Ut01:04:32 374577  327 
21 Thomas Densen   01:05:21  385 
22 Justin Marsteller   01:06:21  365 
23 James Johnston   01:06:33  164 
24 Andrew Thomas   Mc Kinney, TX01:09:12 358483  169 
25 Todd Mayo   Malibu, CA01:11:11 175882  357 
26 Raul Henao   01:11:14  163 THE MUCKY DUCKS
27 Jeremy Bibb   01:12:05  371 
28 John Quinn   01:13:24  355 
29 John Verdier   01:14:12  171 
30 Wade Nelson   01:15:11  311 
31 Adam Hamptom   01:22:35  310 
32 Atlee-Daniel Wright   01:36:17  172 
33 Jarrod Parker   01:53:38  166 TEAM XBIKE
34 Rodman Reyes   02:26:34  335 
DNS ALAN ABDINE   Austin, TXDNS 340984  152 MONKEY WRENCH RACING
DNS MATT GATES   DNS  160 
DNS ERIC GUADALCAZAR   DNS  162 
DNS PETER MARSH   DNS  165 MONKEY WRENCH RACING

Men - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Murray Kaiman   Houston, TX00:49:56 18429  180 
2 Robert Plaskota   Fort Worth, TX00:53:31 187400  185 TUNEROS
3 Bill Simons   Austin Tx00:53:51 288290  186 ICS
4 Paul Breemen   Huffman, TX00:53:55 375754  174 ENVIROINKS / BIKE ROUTE
5 Shae Tribout   00:54:04  188 TRI CITY BIKES
6 Keith McPinaza   00:54:46  318 
7 David Cervera   00:54:53  176 BIKE BARN
8 Alexander Link   Dallas, TX00:55:23 190280  182 TEAM PACC
9 Andrew Tidrick   Austin, TX00:55:57 351560  187 
10 Michael Bacown   00:56:36  305 
11 Wade Giles   00:57:08  303 
12 Jacob Garcia   00:57:24  356 
13 Brian Grubbs   Hutto, TX00:58:15 350038  178 FLYING PIGS / HYPERWEAR
14 Alan Pocock   00:58:33  297 
15 David Calvo   San Antonio, TX00:59:59 336804  175 A1 ALARM & TINT
16 Brad Harmon   Round Rock, TX01:00:58 307753  179 ORANGESEAL CYCLING
17 Alex Rasmussen   Ft Worth, TX01:01:43 187788  360 
18 Bart Vanamburgh   Fort Worth, TX01:01:57 379346  189 
19 Steve Dawson   01:02:01  319 
20 Nelson Martinez   01:04:41  364 
21 Lewis Dutel   01:10:12  177 DISPLACED CAJUNS
22 Todd Warlez   01:10:55  382 
23 David Lippert   Garland, TX01:14:00 379384  183 
24 Michael Pilgrim   Forney Tx01:30:02 366566  184 Matrix/RBM
25 Bernd Childoba   01:50:41  306 
26 Ben Royer   01:57:15  302 
27 Douglas Lange   02:30:55  181 
DNS JAMIE BACHMAN   League City, TXDNS 342810  173 
DNS JAMES WALKER   DNS  190 
DNF Rob Yates   Houston, TXDNF 226268  320 

Men - Cat 3 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob Schmalholz   Flower Mound, TX00:55:49 51144  196 TREASURE COAST RACING
2 Phil Lewis   00:57:24  308 
3 Jeff Westerheide   Dallas, TX00:57:49 232998  352 Rockwall Cycling
4 Bill Petko   Spring, TX00:58:54 377003  195 
5 Don Schwieters   Austin, TX00:59:31 371432  197 OMW
6 Tom Keiterlogen   01:02:11  337 
7 Karl Stoecklein   Houston, TX01:02:56 365748  348 
8 Tony Coakley   01:06:00  192 TRI-CITY-BIKES
9 Keith Hilton   Flower Mound, TX01:08:42 305244  375 
10 Bobby J Baker   Spring, TX01:08:49 367720  191 
11 Jim Olmsted   Waco, TX01:10:47 370548  194 
DNS MICHAEL MASSINGILL   DNS  193 PMC RACING
DNF Michael Otoole   DNF  298 
DNF Steve Henderson   DNF  301 

Women - Pro/Cat 1 - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Rawlins   Denton, TX02:36:30 308761  220 BICYCLES PLUS
2 Lisa Uranga   Irving, TX02:44:25 325178  221 PACC
3 Kathy Hudson   Highland Village, TX02:56:18 10280  219 TERRA FIRMA RACING
4 Kim Chance   Dallas, TX03:05:46 157443  218 MATRIX/ RICHARDSON BIKE MART

Women - Cat 1 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Ginsbach   Huntsville, TX01:39:25 319824  53 BIKELAND/WTF
2 Jennifer Taylor   Austin, TX01:44:29 337574  55 TEAM BICYCLE SPORT SHOP
3 Brenda Andress   North Richland Hills, TX01:48:25 288746  52 BICYCLES INC.
4 Susannah Bannon   San Marcos, TX01:56:13 357738  286 Bike Barn (Texas)
DNF Amy Parkinson   Austin, TXDNF 364747  54 AUSTINBIKES

Women - Cat 1 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jen Ragan-Marlowe   Royse City, TX01:50:48 143436  270 Rockwall Cycling
2 Pam Jackson   Garland, TX01:59:19 157028  244 Matrix Cycling Club
3 Kathy Karpinski   Austin, TX02:24:10 241074  56 TEAM AUSTINBIKES / REVENANT
DNF Tanya Woody   San Antonio, TXDNF 236072  57 TEAM HAMMERHEAD

Women - Cat 1 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Nye Salladin   01:52:42  259 Hill Country Bicycle Works

Women - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Mathis   Lorena, TX01:54:03 366349  120 BICYCLES OUTBACK P/B JUBILEE MITSUBISHI
2 Tiffany Taylor   Shreveport, LA02:41:16 341020  410 Team LaS'port

Women - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lorinda Putter   Allen, TX01:58:02 269731  439 Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)
2 Katy Carnelius   02:03:27  405 
3 Xochilt Gonzalez   Dallas, TX02:04:16 371954  121 DALLASBIKEWORKS
4 Krisi Welch   02:27:22  396 
5 Clare Schonee   02:44:49  427 

Women - Cat 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julia Hart   Dallas, TX01:59:45 365842  402 PACC
2 Donielle Nyland   Flowermound, TX02:09:42 305103  415 
3 Liz Sandusky   02:11:31  123 MATRIX/RICHARDSON BIKE MART
4 Joy Billeaud   Waco Tx02:15:10 365178  122 JUBILEE MITSUBISHI BICYCLES OUTBACK
DNF Denise Weber   Bloomington, ILDNF 209658  406 Off-Road Racing Team

Women - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emmailine Baxter-Wawell   00:29:14  341 
2 Libby McGrath   00:30:20  204 HILL COUNTRY BICYCLE WORKS
3 Gracen Pipes   00:33:23  339 
4 Abigail Yates   00:34:14  317 
5 Emma Mayo   00:34:39  362 
6 Mackenzie Anderson   00:34:39  377 
7 Gabriella Watts   00:36:33  383 
8 Cc Dutel   00:39:15  206 
9 Paige Harris   00:40:38  374 
10 Natalia Dohanson   00:51:08  393 

Women - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexis Bobbitt   Austin, TX00:56:48 368653  205 RETRO RACING USA
2 Kierra Williams   00:56:53  209 MATRIX CYCLE CLUB
3 Emily Mathis   Lorena, TX01:03:51 366351  207 BICYCLES OUTBACK P/B JUBILEE MITSUBISHI
DNF Kaitlyn Parker   DNF  208 TEAM XBIKE

Women - Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claire Boatman   Austin, TX01:28:22 367044  210 SOUTHERN ELITE / SUN & SKI SPORTS
2 Kenzi Wood   01:57:07  315 

Women - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sydnei Anderson   01:09:42  198 

Women - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Fox   Leander, TX00:55:59 376028  323 512-Racing p/b AJ's Cyclery
2 Darlene Streeter   Austin, TX01:11:50 368456  324 
3 Emmylou Layne   01:14:05  326 
4 Wendy Bobbitt   Austin, TX01:19:13 284742  199 RETRO RACING USA
5 Taro Malone   01:23:03  381 
6 Angela Mathis   01:34:06  200 BICYCLES OUTBACK P/B JUBILEE MITSUBISHI
7 Gabriela Tamez   01:46:25  201 BIKE BARN

Women - Cat 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christie Underhill   01:08:36  203 HILL COUNTRY BICYCLE WORKS
2 Susan Pollard   Magnolia, TX01:23:48 368765  309 PACC
3 Laura Boatman   01:30:28  202 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFOSMOSierra NevadaBonk BreakerShimanoCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee