Race Results for
Volunteer Park Criterium
Seattle, WA
(Event Information)
View By:
Criterium on 04/07/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 cameron croix   Seattle, WA21:44 330074   
2 Alexander Walentynowicz   Mill Creek, WA21:44 326272   Revel Consulting/Rad Racing NW
3 dustin lind   Woodinville, WA21:44 365666   Cycle U
4 Gideon Bender   Duvall, WA23:57 271119   
5 brennan hodgins   Mercer Island, WA24:02 361294   Cycle U
6 George Cretu   Redmond, WA24:33 360932   
7 Sam Zivin   Seattle, WA25:27 357393   JL Velo Racing Team
8 Jack Spranger   Seattle, WA27:37 327592   Motofish Racing
9 Aaryea Naik   Redmond, WA29:42 367762   JL Velo Racing Team
10 jeffrey philipson   Seattle, WA29:53 309983   Northwest Velo

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 lewis whiley   Olympia, WA21:04 351580   Revel Consulting/Rad Racing NW
2 Alexander West   Covington, WA21:04 278369   
3 Mitchell Thornton   Issaquah, WA21:04 296923   JL Velo Racing Team
4 jarrett aregger   Kent, WA21:09 285209   JL Velo Racing Team
5 Layton Carroll- Novack   Seattle, WA21:09 368622   Northwest Velo
6 Titus Bender   Duvall, WA26:06 330766   

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Tangen   Bonney Lake, WA23:05 353044   Revel Consulting/Rad Racing NW
2 Benjamin Peterson   Seattle, WA23:18 354994   JL Velo Racing Team
3 David OBrien   Olympia, WA23:55 251353   Revel Consulting/Rad Racing NW
4 ayden young   Olympia, WA23:57 361728   Revel Consulting/Rad Racing NW
5 Lucas Weyand   Bainbridge Island, WA23:57 316224   Classic Cycles
6 theo arden   Seattle, WA23:59 292530   JL Velo Racing Team
7 Evan Geary   Seattle, WA23:59 251552   JL Velo Racing Team
8 Harrison Devine   Bellevue, WA25:14 290027   JL Velo Racing Team
9 Matthew Wilkinson   Seattle, WA26:48 235592   Revel Consulting/Rad Racing NW
10 Luke Grant   Federalway, WA28:43 292862   JL Velo Racing Team

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 connor klupar   Fall City, WA23:05 250108   Revel Consulting/Rad Racing NW
2 parker newman   Olympia, WA26:06 358872   JL Velo Racing Team

Men - Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Crane (1 - Cat1)   Seattle, WA01:06:47 184284   Hagens Berman Cycling
2 David Richter   Seattle, WA01:06:47 29781   HSP
3 kenny williams (2 - Cat1)   Kenmore, WA01:06:49 57046   Slalom Consulting Racing
4 James Stangeland (3 - Cat1)   Seattle, WA01:06:50 208222   Keller Rohrback Cycling
5 Nick Bennette (4 - Cat1)   Seattle, WA01:06:51 186239   Keller Rohrback Cycling
6 mike schwindeller (1 - Cat2)   Seattle, WA01:06:51 259190   Union Bay Cycling/Bikesale.com
7 Patrick Monteith (2 - Cat2)   Seattle, WA01:06:51 265795   Audi
8 Dan Harm   Seattle01:06:51 209022   ABD Cycling Club
9 David Fleischhauer (5 - Cat1)   Seattle, WA01:06:51 176226   Hagens Berman Cycling
10 David Holden (3 - Cat2)   Spokane, WA01:06:51 260091   Team Type 1
11 micheal murdin (4 - Cat2)   Bothell, WA01:06:51 119001   Garage Racing
12 Jason Schniepp (5 - Cat2)   Seattle, WA01:06:51 42448   Union Bay Cycling/Bikesale.com
13 Steven Kusy (6 - Cat2)   Alexandria, VA01:06:51 306704   Recycled Cycles Racing
14 Carson Miller   Seattle, WA01:06:51 203931   
15 Spencer Paxson   Bellingham, WA01:06:51 152029   
16 Ian Mensher (6 - Cat1)   Seattle, WA01:06:51 156693   Keller Rohrback Cycling
17 Rusty Dodge (7 - Cat2)   Bellingham, WA01:06:51 297179   Shuksan Velo Club
18 jason bethel (8 - Cat2)   Seattle, WA01:06:51 169273   Garage Racing
19 Logan Wetzel   Renton Wa01:06:51 216334   Second Ascent
20 Ronald Schmeer (7 - Cat1)   Seattle, WA01:06:51 31619   
21 Erik Scheller (9 - Cat2)   Gig Harbor, WA01:06:51 186948   Keller Rohrback Cycling
22 Brad Kilcline (10 - Cat2)   Kirkland, WA01:06:51 254141   HSP
23 Max O'Neal (11 - Cat2)   Seattle, WA01:06:51 229273   HSP
24 Derek wilkerson (8 - Cat1)   Dallas 01:06:51 52173   Audi
25 Colin Gibson   Seattle, WA01:06:51 250723   Hagens Berman Cycling
26 randy bott (12 - Cat2)   Everett, WA01:07:00 221932   HSP
27 Brian Hitchcock (13 - Cat2)   Seattle, WA01:07:00 284741   HSP
28 Ryan Denney (14 - Cat2)   Mt Vernon, WA01:07:02 299562   NWCC - Dimensional
29 Eric Schuman (15 - Cat2)   Seattle, WA01:07:02 52882   Audi
30 Mikw Attie (16 - Cat2)   Seattle, WA01:07:02 68948   Step Down Racing
31 Galen Erickson (9 - Cat1)   Seattle, WA01:07:02 82933   Stranamanti Cycling
32 Morgan Schmitt   Woodinville, WA01:07:02 189118   
33 stephen higgins (10 - Cat1)   Normandy Park, WA01:07:02 97510   Audi
34 Olivier Humbert (17 - Cat2)   Seattle, WA01:07:02 236056   HSP
35 rory mcadams   01:07:02   
36 Evan Hepner (11 - Cat1)   Albuquerque, NM01:07:02 161841   Cascade Bicycle Studio
37 jason williams (18 - Cat2)   Seattle , WA01:07:02 241690   Cascade Bicycle Studio
38 dustin vanwyck (19 - Cat2)   Seattle, WA01:07:02 229254   HSP
39 joe holmes   Bainbridge Island, WA01:07:02 16599   
40 Alec Duxbury (20 - Cat2)   Seattle, WA01:07:08 10304   Keller Rohrback Cycling
41 Karl Cunningham (21 - Cat2)   Seattle, WA01:07:12 293139   Keller Rohrback Cycling
42 David Iannotti (22 - Cat2)   Seattle, WA01:07:12 71685   Bikesale.com
43 robert campbell (12 - Cat1)   Olympia, WA01:07:17 73795   CBC Racing
44 andrew martin (13 - Cat1)   Kirkland, WA01:07:18 89104   Union Bay Cycling/Bikesale.com
45 Kyle Farrell (14 - Cat1)   Seattle, WA01:07:18 230828   Garage Racing
46 Aaron Shaw (23 - Cat2)   Seattle, WA01:07:18 128315   HSP
47 Grant Boursaw (15 - Cat1)   Clatskanie, OR01:07:26 170203   Puget Sound Cycling Club
48 Steven fisher (16 - Cat1)   Seattle, WA01:07:30 204225   Hagens Berman Cycling
49 Christopher Wingfield (17 - Cat1)   Bainbridge Island, WA01:08:01 247269   Hagens Berman Cycling
DNF Greg Arden (Cat2)   Seattle, WADNF 1873   Apex Racing Team
DNF jeff hoover (Cat2)   Bellevue, WADNF 335684   Audi
DNF Todd Herriott (Cat1)   Seattle, WADNF 50707   Herriott Sports Performance
DNF Joe Baratto (Cat1)   Seattle, WADNF 51702   Bikesale.com
DNF Doug Stewart (Cat2)   Mercer Island, WADNF 120372   Union Bay Cycling/Bikesale.com
DNF steven wilssens (Cat1)   Bothell, WADNF 287991   Bikesale.com
DNF Mark Hinman (Cat2)   Seattle, WADNF 195131   Union Bay Cycling/Bikesale.com
DNF scot weeks (Cat2)   Seattle, WADNF 290608   Union Bay Cycling/Bikesale.com
DNF Ryan Perlman (Cat1)   Sammamish, WADNF 130051   Keller Rohrback Cycling
DNF Jeff Dunn (Cat2)   Olympia, WADNF 220003   Stranamanti Cycling
DNF peter baughman (Cat2)   Carnation, WADNF 243415   
DNF james flynn (Cat2)   Port Orchard, WADNF 51090   Keller Rohrback Cycling
DNF Mike Robson (Cat2)   Bothell, WADNF 118582   Union Bay Cycling/Bikesale.com
DNF eric spring   Bellevue, WADNF 306633   Audi
DNF Ian Baldwin (Cat2)   Bellingham, WADNF 282722   Hagens Berman Cycling

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny Williams (1 - Cat1)   Kenmore, WA36:45 57046   Slalom Consulting Racing
2 Unknown Rider   36:45   
3 Bryan Urakawa (1 - Cat2)   Seattle, WA36:45 235138   Fischer Plumbing Cycling Team
4 Anthony Dickson (2 - Cat2)   Seattle, WA36:45 117337   Audi
5 Sean Phillips (3 - Cat2)   Bellevue, WA36:45 274488   Garage Racing
6 Gregory Kauper (4 - Cat2)   Seattle, WA36:45 221706   FareStart
7 Ryan Dean (1 - Cat3)   Seattle, WA36:45 260400   FareStart
8 Erik Anderson (5 - Cat2)   Tumwater, WA36:45 161052   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
9 Greg Arden (6 - Cat2)   Seattle, WA36:45 1873   Apex Racing Team
10 Donald Stimson (2 - Cat3)   Newcastle, WA36:45 67392   Cucina Fresca Cycling Team
11 Andrew Nestingen (7 - Cat2)   Seattle, WA36:45 49616   Fischer Plumbing Cycling Team
12 Christopher Adolf (3 - Cat3)   Everett, WA36:45 1204   JL Velo Racing Team
13 Angelo Marfa (8 - Cat2)   Federal Way, WA36:45 48046   Union Bay Cycling/Bikesale.com
14 Jim Brown (4 - Cat3)   Seattle, WA36:45 53543   Sofa Kings Cycling Team
15 Bob Ludeman (5 - Cat3)   Newcastle , WA36:45 21766   Audi
16 Jeff Dunn (9 - Cat2)   Olympia, WA36:45 220003   Stranamanti Cycling
17 Pete Baughman (10 - Cat2)   Carnation, WA36:45 243415   Slalom Consulting Racing
18 Rollin Rogers (6 - Cat3)   Seattle, WA36:45 222969   FareStart
20 Steve Owens (7 - Cat3)   Seattle, WA36:45 251280   Apex Racing Team
21 Alex Rosenast (11 - Cat2)   Seattle, WA36:45 196878   Garage Racing
22 Martin Criminale (12 - Cat2)   Seattle, WA36:45 8144   FareStart
23 Thomas Potter (8 - Cat3)   Browns Point, WA36:45 206784   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
24 Thomas Wick (13 - Cat2)   Seattle, WA36:45 204808   Garage Racing
25 Ryan Perlman (2 - Cat1)   Sammamish, WA36:45 130051   Keller Rohrback Cycling
26 John Sindell (14 - Cat2)   Anchorage, AK36:45 272655   
27 James Flynn (15 - Cat2)   Port Orchard, WA36:45 51090   Keller Rohrback Cycling
28 David Matthews (16 - Cat2)   Seattle, WA36:45 52628   Bikesale.com
29 John Stambaugh (9 - Cat3)   Seattle, WA36:54 33786   Alki/Rubicon Racing
30 Mark Runyan (10 - Cat3)   Sammamish, WA36:54 30873   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
31 Michael Black (11 - Cat3)   Seattle, WA36:58 244477   Pain Cave Productions
32 Harry Pepe (12 - Cat3)   Kenmore, WA36:58 58774   Slalom Consulting Racing
33 John Duquette (13 - Cat3)   Shoreline, WA37:02 198396   Alki/Rubicon Racing
34 Matthew Oseto (14 - Cat3)   Kirkland, WA37:06 59413   Audi
35 Neil Casserly (17 - Cat2)   Seattle, WA37:08 161972   Garage Racing
36 Brian Griffith (18 - Cat2)   Seattle, WA37:10 14184   Garage Racing
37 Clark Rider (19 - Cat2)   Boulder, CO37:25 208260   Alki/Rubicon Racing
38 Paull Thompson (20 - Cat2)   Seattle, WA37:32 43383   Stranamanti Cycling
39 Robert Campbell (3 - Cat1)   Olympia, WA38:05 73795   CBC Racing
DNF Robert King (Cat3)   Woodinville, WA36:45 53072   Fischer Plumbing Cycling Team
DNF Nikos Mills (Cat2)   Bellevue, WADNF 183614   Garage Racing
DNF mark mirante (Cat2)   Bellevue, WADNF 293125   Garage Racing
DNF Gary Brown (Cat2)   Auburn, WADNF 5069   Audi
DNF Brent Davis (Cat2)   Seattle, WADNF 8750   Audi
DNF Robert Velez (Cat2)   Issaquah, WADNF 179565   Keller Rohrback Cycling
DNF Randall Nordfors (Cat2)   Woodinville, WADNF 49052   Amgen Cycling Club
DNF Robert Isner (Cat3)   Issaquah, WADNF 257680   Fischer Plumbing Cycling Team
DNF Tim Pierce (Cat3)   Kenmore, WADNF 309353   Jet City Velo
DNF Thomas Donohue (Cat3)   Seattle, WADNF 238989   Cucina Fresca Cycling Team
DNF Zqwan Peterson (Cat3)   SeattleDNF 109655   Cucina Fresca Cycling Team
DNF Robbin Goldfoos (Cat3)   Maple Valley, WADNF 196376   Northwest Velo
DNF Scott Vinson (Cat3)   Bellevue, WADNF 70843   JL Velo Racing Team
DNF Unknown Rider      
DNF stephen Mair (Cat3)   Bellevue, WADNF 305645   Fischer Plumbing Cycling Team
DNF Ira Sy   DNF   
DNF Aaron Keith   Woodinville, WADNF 56633   

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Stringham   Seattle, WA01:00:10 208734   Sofa Kings Cycling Team
2 Matt Mikul   Sunnyvale, CA01:00:10 271933   Recycled Cycles Racing
3 Roger Honz   Seattle, WA01:00:10 54763   Apex Racing Team
4 Thorsten Askervold   Lake Stevens, WA01:00:10 299287   HSP
5 Bill Booth   Seattle, WA01:00:10 333350   Apex Racing Team
6 Jeffrey Gaeckle   Olympia, WA01:00:10 12621   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
7 Todd Baumeister   Redmond, WA01:00:10 286284   Apex Racing Team
8 Keiichi Otani   Kirkland, WA01:00:10 289231   Lake Washington Velo
9 Cory Custer   Seattle, WA01:00:10 104062   HSP
10 Robert McDaniel   Seattle, WA01:00:10 284692   Recycled Cycles Racing
11 Conor Klupar   Fall City, WA01:00:10 250108   Revel Consulting/Rad Racing NW
12 Steven Case   Seattle, WA01:00:10 337346   
13 Warren McAndrew   Edmonds, WA01:00:10 321144   Fischer Plumbing Cycling Team
14 Marcus Nedelmann   Seattle, WA01:00:10 252009   Apex Racing Team
15 Tony Pletcher   Seattle, WA01:00:10 305767   Union Bay Cycling/Bikesale.com
16 Chad Richmond   Bothell, WA01:00:10 266765   Lake Washington Velo
17 Chris Adolf   Everett, WA01:00:10 1204   JL Velo Racing Team
18 jason connell   Lynnwood, WA01:00:10 305679   Apex Racing Team
19 Joe Skokan   Seattle, WA01:00:10 289466   Union Bay Cycling/Bikesale.com
20 Nicholas Adsero   Woodinville, WA01:00:10 113072   Recycled Cycles Racing
21 PJ Bauser   Seattle, WA01:00:10 332266   Hagens Berman Cycling
22 David Gordon   Olympia, WA01:00:10 279863   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
23 Wes Wahlin   Issaquah, WA01:00:10 178218   SCCA/Starbucks Cycling
24 Brian Sullivan   Mishawaka, IN01:00:10 238604   Audi
25 Niels Thogersen   Seattle, WA01:00:10 219633   Team Stanley
26 Erik Spring   Bellevue, WA01:00:10 306633   Audi
27 Nick Duckstein   Seattle01:00:10 276304   Bikesale.com
28 Jeffrey Reed   Lake Stevens, WA01:00:10 297596   SCCA/Starbucks Cycling
29 Rick Roof   Puyallup, WA01:00:10 242755   Old Town Bicycle (OTB)
30 Jason Cameron   Seattle, WA01:00:10 288763   Boat Street Cycle Club (BSCC)
31 Craig Hammond   Mercer Island, WA01:00:10 264726   Bikesale.com
32 Michael Hay   Seattle, WA01:00:10 337596   Husky Cycling - University of Washington
33 David OBrien   Olympia, WA01:00:10 251353   Revel Consulting/Rad Racing NW
34 Tim Smith   Olympia, WA01:00:10 241621   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
35 Mark Bales   Broomfield, CO01:00:10 2403   Union Bay Cycling/Bikesale.com
36 David Kirske Jr   Seattle, WA01:00:10 261975   Revel Consulting/Rad Racing NW
37 Herbert Munson   Seattle, WA01:00:10 205145   Union Bay Cycling/Bikesale.com
38 Joshua Simpson   Seattle, WA01:00:10 256802   Boat Street Cycle Club (BSCC)
39 Eric Holman   Seattle, WA01:00:10 222790   Union Bay Cycling/Bikesale.com
40 Lane Wilkinson   Seattle, WA01:00:10 170051   Union Bay Cycling/Bikesale.com
41 John McAllister   Redmond, WA01:00:10 306966   HSP
42 Vaughn Nelson   Lacey, WA01:00:10 275351   CBC Racing
43 Steve Owens   Seattle, WA01:00:42 251280   Apex Racing Team
44 Derek Titus   Covington, WA01:00:58 253726   Seattle Super Squadra
45 Rob Lehtinen   Seattle, WA01:01:13 114134   Alki/Rubicon Racing
46 Harry Pepe   Kenmore, WA01:01:41 58774   Slalom Consulting Racing
47 E Eric Johnson   Seattle, WA01:01:44 204929   Slalom Consulting Racing
48 Joseph Wasikowski   Shoreline, WA01:01:44 193987   Hagens Berman Cycling
49 David Ryan   Jackson, WY01:01:44 30982   SCCA/Starbucks Cycling
50 Vern Cole   Kent, WA01:01:44 65114   SCCA/Starbucks Cycling
DNF Jessica Cutler   Seattle, WADNF 158992   Peterson Racing
DNF Guy Tucker   Bellingham, WADNF 252718   HSP
DNF Michael Black   Seattle, WADNF 244477   Pain Cave Productions
DNF Bill Zimmerman   Kent, WADNF 65515   Seattle Super Squadra
DNF Zqwan Peterson   SeattleDNF 109655   Cucina Fresca Cycling Team
DNF Chad Sullivan   Bellevue, WADNF 305201   Apex Racing Team
DNF Edward Rosenberg   Seattle, WADNF 286466   Apex Racing Team
DNF Michael Blizniak   Seattle, WADNF 243958   Apex Racing Team
DNF Scott Musgrove   Seattle, WADNF 207185   Apex Racing Team
DNF Travis Biechele   Seattle, WADNF 294358   Apex Racing Team
DNF Cameron Forsythe   Woodinville, WADNF 12059   SCCA/Starbucks Cycling
DNF Scott Larson   Orting, WADNF 266713   Lake Washington Velo
DNF Bryon Cline   Seattle, WADNF 297665   Bikesale.com
DNF Greg Luniewski   Seattle, WADNF 207153   Bikesale.com
DNF Steve Thompson   Seattle, WADNF 287800   Union Bay Cycling/Bikesale.com
DNF Michael Brown   Duvall, WADNF 169016   Boat Street Cycle Club (BSCC)
DNF Jeff Nettles   Seattle, WADNF 159943   Recycled Cycles Racing
DNF Matthew Haldeman   Mountlake Ter, WADNF 14657   Slalom Consulting Racing
DNF Thierry Douet   Kenmore, WADNF 310705   
DNF Henry Gertje   Olympia, WADNF 107920   CBC Racing
DNF Joel Schweiger   Seattle, WADNF 179387   Herriott Sports Performance

Men - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tony Blazejack   Seattle, WA40:49 304571   SCCA/Starbucks Cycling
2 Paul Bishop   Snohomish, WA40:49 335908   Recycled Cycles Racing
3 Calvin Spranger   Seattle, WA40:49 310931   Motofish Racing
4 Tyler Tangen   Bonney Lake, WA40:49 353044   Revel Consulting/Rad Racing NW
5 Lane Seeley   Edmonds, WA40:49 291895   FareStart
6 Rick Benson   Seattle, WA40:49 3371   Fischer Plumbing Cycling Team
7 Nicholas MorozKoops   Kenmore, WA40:49 335040   Fischer Plumbing Cycling Team
8 Eric Cockrell   Seattle, WA40:49 311819   Herriott Sports Performance
9 Christopher Carter   Fountain Hills, AZ40:49 306854   
10 Martin Turek   North Bend, WA40:49 336434   Audi
11 Garrett Charlson   Issaquah, WA40:49 331232   Audi
12 John Alving   Seattle, WA40:49 299088   Apex Racing Team
13 Landon Sealey   Federal Way, WA40:49 308514   Garage Racing
14 Todd Morse Tucker   Seattle, WA40:49 251275   Team Stanley
15 paul noyes   Redmond, WA40:49 308323   Audi
16 Mike Foster   Seattle, WA40:49 360739   SCCA/Starbucks Cycling
17 bart hawkinson   Seattle, WA40:49 272789   Avanti Racing Club
18 Tim Farrell   Seattle, WA40:49 292499   FareStart
19 Jason Spears   Lake Forest Park, WA40:49 301866   Apex Racing Team
20 Andrew Austin   University Place, WA40:49 316276   Old Town Bicycle (OTB)
21 Frank Colich   Seattle, WA40:49 270202   Cucina Fresca Cycling Team
22 scott mcspadden   Seattle, WA40:49 52519   River City Red
23 Philip Macino   Newcastle, WA40:49 333960   Audi
24 Evan Renwick   Federal Way, WA40:49 211165   JL Velo Racing Team
25 Nathan Solomon   Seattle, WA40:49 227735   Alki/Rubicon Racing
26 Peter Tang   Seattle, WA40:49 338864   NWCC - Dimensional
27 Samuel Park   Seattle, WA40:49 285679   Hagens Berman Cycling
28 Matthew Leary   Seattle, WA40:49 311391   Audi
29 Andrew Roths   Kenmore, WA40:49 305716   Bikesale.com
30 Daniel Milner   Bellingham, WA40:49 307354   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
31 Peter Miller   Seattle, WA40:49 292874   Apex Racing Team
32 David Trumpey   Kirkland, WA40:55 232504   
33 Peter Hinckley   Seattle, WA40:57 328706   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
34 Jeff Rasor   Seattle, WA40:57 210470   
35 Anthony Carroll   Seattle, WA40:57 331670   SCCA/Starbucks Cycling
36 Harrison Devine   Bellevue, WA40:59 290027   JL Velo Racing Team
37 Justin Dahl   Mount Vernon, WA40:59 342520   Fanatik Bike Co.
38 Allen Butler   Seattle, WA41:22 326902   Second Ascent
DNF Paul Way   Fremont NeDNF 303048   Fischer Plumbing Cycling Team
DNF Juan Guerra   Seattle, WADNF 417   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
DNF Jordan Bressler   Dupont, WADNF 358593   
DNF Chad Olson   Redmond, WADNF 287159   Cucina Fresca Cycling Team
DNF jason glover   Seattle, WADNF 149099   Cucina Fresca Cycling Team
DNF erich alonzo   Seattle, WADNF 225220   Apex Racing Team
DNF Gerardo Mores   Seattle, WADNF 340232   Apex Racing Team
DNF Kurt Litsinger   SeattleDNF 235532   Apex Racing Team
DNF morgan simon   Seattle, WADNF 310319   Apex Racing Team
DNF terence auyeung   Seattle, WADNF 282762   Audi
DNF mark hubbard   Kirkland, WADNF 302869   Audi
DNF Kevin Tamura   Seattle, WADNF 256590   Audi
DNF jason corbridge   Redmond, WADNF 293327   SCCA/Starbucks Cycling
DNF Charlon Palacay   Renton, WADNF 337782   Apex Racing Team
DNF Philip Newman   Seattle, WADNF 361796   Lake Washington Velo
DNF Tyler Beeson   Shoreline, WADNF 342284   Central Washington University
DNF brett schuelke   Seattle, WADNF 278682   
DNF Jerome Ng   Seattle, WADNF 331956   
DNF daniel frederick   AnchorageDNF 146077   Apex Racing Team
DNF carson miller   Seattle, WADNF 203931   
DNF Richard Arnopol   WilmetteDNF 264204   Audi
DNF Robert Burdett   San Diego, CADNF 109800   ACQUA AL 2/SDBC
DNF Xinwei Tan   Seattle, WADNF 331966   University of Washington-Seattle

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Morse Tucker   Seattle, WA36:45 251275   Team Stanley
2 scott mcspadden (1 - Cat4)   Seattle, WA36:45 52519   River City Red
3 Anthony Whiley   Olympia, WA36:45 102809   JL Velo Racing Team
4 Douglas Wilcox   Seattle, WA36:45 135167   HSP
5 Rick Benson   Seattle, WA36:45 3371   Fischer Plumbing Cycling Team
6 Brian Bolin   Medina, WA36:49 224629   Fischer Plumbing Cycling Team
7 Peter Tang (2 - Cat4)   Seattle, WA36:49 338864   NWCC - Dimensional
8 Don Miller (3 - Cat4)   Millcreek, WA36:49 288346   Slalom Consulting Racing
9 henry gertje   Olympia, WA36:49 107920   CBC Racing
10 Daniel Filonowich (4 - Cat4)   Seattle, WA36:49 288357   Branford Bike/DeLaurenti/Pagliacci
11 John Alving (5 - Cat4)   Seattle, WA36:49 299088   Apex Racing Team
12 Paul Bishop   Snohomish, WA36:49 335908   Recycled Cycles Racing
13 Cameron Janes (6 - Cat4)   Mercer Island, WA36:49 359555   
14 Landon Sealey   Federal Way, WA36:49 308514   Garage Racing
15 Christopher Cumming (7 - Cat4)   Seattle, WA36:49 293064   Motofish Racing
16 Mark Hubbard (8 - Cat4)   Kirkland, WA36:49 302869   Audi
17 david steiner (9 - Cat4)   Kirkland, WA36:49 288410   Fischer Plumbing Cycling Team
18 Derek Churchyard   Bothell, WA36:49 339716   Bikesale.com
19 Michael Sanderson (10 - Cat4)   Seattle, WA36:49 309751   Bikesale.com
20 Timothy Lewis (11 - Cat4)   Seattle, WA36:49 294080   Audi
21 Calvin Spranger   Seattle, WA36:49 310931   Motofish Racing
22 jeff zeunert (12 - Cat4)   Seattle, WA36:49 305216   Apex Racing Team
23 Jim Heinlein (13 - Cat4)   Wenatchee, WA36:49 95310   Wenatchee Valley Velo
24 Randy Schultz (14 - Cat4)   Bothell, WA36:49 334112   Union Bay Cycling/Bikesale.com
25 Paul Claeys (1 - Cat5)   Bellevue, WA36:49 362192   Seattle Super Squadra
26 Victor Yagi (15 - Cat4)   Seattle, WA36:49 230427   Apex Racing Team
27 Pat Harrington (16 - Cat4)   Kirkland36:49 334794   Bikesale.com
28 garth ferber (17 - Cat4)   Seattle, WA36:49 277301   JL Velo Racing Team
29 Todd Allen (18 - Cat4)   Seattle, WA36:49 236437   Fischer Plumbing Cycling Team
30 Nick Leggett (19 - Cat4)   Seattle, WA36:49 353188   JL Velo Racing Team
31 mike mcguffin (20 - Cat4)   Mercer Island, WA36:57 331382   Cucina Fresca Cycling Team
32 Samuel Park   Seattle, WA36:57 285679   Hagens Berman Cycling
33 paul dinger (21 - Cat4)   Newcastle, WA36:57 271936   Seattle Super Squadra
34 Jonathan Barr (2 - Cat5)   Seattle, WA36:57 365923   Garage Racing
35 Scott McKinley (3 - Cat5)   Seattle, WA37:04 23650   Cucina Fresca Cycling Team
36 Kevin Tamura (22 - Cat4)   Seattle, WA37:04 256590   Audi
37 Gary Hocking (23 - Cat4)   Kirkland, WA37:04 271937   Cycle U
38 Gary Johnson (24 - Cat4)   Gig Harbor, WA37:04 80892   Old Town Bicycle (OTB)
39 jeff gibbs (25 - Cat4)   Renton, WA37:11 272664   Cucina Fresca Cycling Team
40 Matt Niles (26 - Cat4)   Olympia, WA37:11 371945   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
41 Erik Snapper (27 - Cat4)   Bellevue, WA37:23 335690   
42 Ivan Cintron (4 - Cat5)   Gig Harbor, WA37:36 227426   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
43 Michael Thornton (28 - Cat4)   Issaquah, WA37:52 295555   Fischer Plumbing Cycling Team
DNF Matt Molzan (Cat4)   Gig Harbor, WADNF 248142   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
DNF Brian Marr (Cat4)   Seattle, WADNF 212265   Garage Racing
DNF Dale Harless (Cat4)   Bellevue, WADNF 57571   Cycle U
DNF Michael Payne (Cat4)   Gig Harbor, WADNF 285183   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
DNF jason land (Cat4)   Seattle, WADNF 107699   Fischer Plumbing Cycling Team
DNF chad olson (Cat4)   Redmond, WADNF 287159   Cucina Fresca Cycling Team
DNF jeff coopersmith (Cat4)   Bellevue, WADNF 97977   Seattle Super Squadra
DNF Mark Rogers (Cat4)   Woodinville, WADNF 269636   Lake Washington Velo
DNF Sean Tanabe (Cat4)   Seattle, WADNF 255667   Bikesale.com
DNF Robert mcgarty (Cat4)   Seattle, WADNF 328238   Recycled Cycles Racing
DNF James Wells (Cat4)   Mount Vernon, WADNF 262630   NWCC - Dimensional
DNF Colby Plagge (Cat4)   Mount Vernon, WADNF 325376   NWCC - Dimensional
DNF adam arlan (Cat4)   Bothell, WADNF 304274   JL Velo Racing Team
DNF Lars Pedersen (Cat4)   Snohomish, WADNF 304399   JL Velo Racing Team
DNF Francisco Pons (Cat4)   Maple Valley, WADNF 276266   Fischer Plumbing Cycling Team
DNF David Garate (Cat4)   Buckley, WADNF 367407   
DNF Bryan Torian (Cat4)   Olympia, WADNF 342538   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
DNF Mark Bender (Cat5)   Duvall, WADNF 93725   Motofish Racing
DNF Scott Rittscher (Cat5)   Stanwood, WADNF 366782   NWCC - Dimensional
DNF Chris Blanton (Cat5)   Sammamish, WADNF 255135   Lakemont Cycling Club
DNF Chris McNulty (Cat5)   Seattle, WADNF 330884   
DNF Robert Burdett (Cat4)   San Diego, CADNF 109800   ACQUA AL 2/SDBC
DNF Christopher Williams (Cat5)   Seattle, WADNF 372653   Union Bay Cycling/Bikesale.com

Men - Cat 5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Streit   Seattle, WA34:57 370543   Second Ascent
2 Hendra Palisades   Columbus, OH34:59 370844   
3 Samuel Dodd   Seattle, WA34:59 366311   SCCA/Starbucks Cycling
4 Ezra Kahn   Baltimore, MD34:59 365892   University of Washington-Seattle
5 Daniel Hubbell   Seattle, WA34:59 362279   Cucina Fresca Cycling Team
6 Zack Hewell   Seattle Wa34:59 365582   Apex Racing Team
7 Matt Niles   Olympia, WA34:59 371945   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
8 Brandon Hardaway   Tacoma, WA34:59 233414   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
9 Ayden Young   Olympia, WA34:59 361728   Revel Consulting/Rad Racing NW
10 Jason Bavuso   Seattle, WA34:59 283708   bikesport racing team
11 Travis Keon   34:59   
12 Michael Loveland   Seattle, WA34:59 338006   Second Ascent
13 Cameron Janes   Mercer Island, WA35:05 359555   
14 Rob Demick   Seattle, WA35:42 365202   
15 Alexander PerezPaz   Seattle, WA35:42 325726   Apex Racing Team
16 Marcus Williams   Seattle, WA35:42 341866   House Wine Racing
17 Geoff Andrist   Snohomish, WA36:15 324474   Avanti Racing Club
18 Todd Allen   Seattle, WA36:48 236437   Fischer Plumbing Cycling Team
19 Stewart Bowerman   Seattle36:54 367332   Husky Cycling - University of Washington
20 Rick Birdsey   Seattle, WA36:59 366692   Second Ascent
21 Curtis Baird   Olympia, WA37:01 331666   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
22 Jim Dykstra   Seattle, WA37:01 304706   Seattle Super Squadra
23 Bryan Torian   Olympia, WA37:05 342538   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
24 Eliyah Smith   Kenmore, WA37:50 369245   Second Ascent
25 Simon Davies   Poulsbo, WA37:59 322520   Northwest Velo
26 dennis schleder   Seattle, WA38:46 309598   Motofish Racing
27 Benjamin Wertz   Mount Vernon, WA38:46 222533   NWCC - Dimensional
28 raymond bowling   Lacey, WA39:02 366179   
29 Andrew Morrison   Seattle, WA39:02 369322   Fischer Plumbing Cycling Team
30 Martin VanEycke   Tacoma39:02 375025   Tacoma Bike
31 Christian Shafer   Redmond, WA39:02 365829   Apex Racing Team
32 Michael Elekes   Sammamish, WA39:02 357387   Cycle U
33 Barry Morgan   San Francisco, CA39:12 357275   Apex Racing Team
34 Parker Newman   Olympia, WA39:12 358872   JL Velo Racing Team
35 Brian Kennett   Mercer Island, WA39:12 375253   
36 Lucas Sokolsky   Tacoma, WA39:24 362114   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
37 Jeff Feligue   39:24   
38 Nick Martinez   Seattle, WA39:24 369565   
DNF Chris Blanton   Sammamish, WADNF 255135   Lakemont Cycling Club
DNF Mike Lents   Bothell, WADNF 180962   Motofish Racing
DNF Mathew Anderson   Seattle, WADNF 217370   Apex Racing Team
DNF Kenneth Dong   Seattle, WADNF 294079   Fischer Plumbing Cycling Team
DNF Tony Cordova   Mercer Island, WADNF 336548   Fischer Plumbing Cycling Team
DNF Kevin Yarnell   Issaquah, WADNF 365094   SCCA/Starbucks Cycling
DNF John Maino   Seattle, WADNF 340406   Fischer Plumbing Cycling Team
DNF Danial Haller   Puyallup, WADNF 312866   Tacoma Bike
DNF Paul van Brenk   Seattle, WADNF 316734   Garage Racing

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 avry vranesh   30:51   

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eleanor James   Seattle, WA25:15 297799   Northwest Velo

Women - Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Cutler   Seattle, WA45:29 158992   Peterson Racing
2 Sara Youmans (1 - Cat1)   Ketchum, ID45:49 268528   Keller Rohrback Cycling
3 erica lengacher (1 - Cat2)   Seattle, WA45:49 240486   Recycled Cycles Racing
4 Sarah Carroll (2 - Cat2)   Seattle, WA45:49 305968   
5 alicia boland (3 - Cat2)   Kent, WA45:49 255790   Spokeswomen Racing
6 sarah fletcher (4 - Cat2)   Bainbridge Island, WA45:49 320616   
7 ivy audrain (2 - Cat1)   Seattle, WA45:49 287816   Stranamanti Cycling
8 jane evely (5 - Cat2)   Carnation, WA45:49 162455   Slalom Consulting Racing
9 Jennifer Burtner (3 - Cat1)   Olympia, WA45:49 273510   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
10 Courtney McFadden   Bellingham, WA45:49 262453   Peterson Racing
11 Jocelyn Setter (4 - Cat1)   Bothell, WA45:49 278305   Stranamanti Cycling
12 Gina Kavesh (6 - Cat2)   Bellevue, WA45:49 65334   Union Bay Cycling/Bikesale.com
13 Julie Robertson-Zivin (7 - Cat2)   Seattle, WA45:49 237676   Recycled Cycles Racing
14 kelly woznicki (8 - Cat2)   Seattle, WA45:49 238403   Peterson Racing
15 annett williams (5 - Cat1)   Kenmore, WA45:58 71338   Slalom Consulting Racing
16 beth lyndon-griffith (6 - Cat1)   Seattle, WA46:03 21930   Recycled Cycles Racing
17 jadine Riley   Seattle46:18 187804   Team Group Health
18 kele murdin (7 - Cat1)   Kenmore, WA47:38 120671   Keller Rohrback Cycling
19 Kathleen Taylor (9 - Cat2)   Seattle, WA47:42 285965   Sound Velo Cycling Club
DNF morgan schneidler (Cat2)   Seattle, WADNF 257325   Union Bay Cycling/Bikesale.com
DNF amara edwards (Cat2)   Renton , WADNF 170202   Gregg's Specialized-Trek Racing Team

Women - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Poinier   Seattle, WA41:05 270751   Sound Velo Cycling Club
2 Marissa Carr   Stanwood, WA41:07 336040   Gregg's Specialized-Trek Racing Team
3 Erin Miller   Los Angeles, CA41:07 333810   Union Bay Cycling/Bikesale.com
4 Lisa Toner   Seattle, WA41:07 289294   Spokeswomen Racing
5 Emily Eggers   Seattle, WA41:07 307722   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
6 Sarah Charlesworth   Seattle, WA41:07 197000   Peterson Racing
7 Eryn Maris   Buckley, WA41:07 264004   Peterson Racing
8 Jesse Opp   Camano Island, WA41:07 283252   Gregg's Specialized-Trek Racing Team
9 Sheila Raff   Seattle, WA41:07 252143   Spokeswomen Racing
10 Tara O'Brien   Seattle, WA41:07 304810   Peterson Racing
11 Rebecca Caren   41:07   
12 Suzie Kauper   Seattle, WA41:07 239232   Recycled Cycles Racing
13 Jenny Dallas   Seattle, WA41:07 307489   Union Bay Cycling/Bikesale.com
14 Heidi Wood   Seattle, WA41:07 309733   Alki/Rubicon Racing
15 Shannon Payne   Seattle, WA41:07 177331   Union Bay Cycling/Bikesale.com
16 Laura Dodd   Seattle, WA41:07 347268   SCCA/Starbucks Cycling
17 Lisa Coyne   Seattle, WA41:07 328328   Sound Velo Cycling Club
18 Lindsay Felker   Seattle, WA41:07 303546   Peterson Racing
19 Devon Simpson   Kirkland, WA41:29 196519   Team Group Health
20 LB Kregenow   Seattle, WA41:56 239673   Team Group Health
21 Leina Tani   Seattle, WA42:07 270801   Team Group Health
22 Melissa Desimone   Seattle, WA42:57 340766   Union Bay Cycling/Bikesale.com
23 Heather McKain   Seattle , WA52:14 228328   Boat Street Cycle Club (BSCC)
DNF Karen Wilkinson   Seattle, WADNF 236442   Sound Velo Cycling Club

Women - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Naoko Forderer   Kirkland, WA31:50 253148   Fischer Plumbing Cycling Team
2 Sabrina Hendrick   Seattle, WA31:50 364721   Fischer Plumbing Cycling Team
3 Anne Marie Kessler   Seattle, WA31:53 188239   Alki/Rubicon Racing
4 Lori Surges   Seattle, WA31:53 331092   Peterson Racing
5 Andi Zolton   Edmonds, WA31:53 286622   
6 Alice Case   Los Angeles, CA31:53 370838   Union Bay Cycling/Bikesale.com
7 Emily Nevin   Seattle, WA31:53 362211   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
8 Elise Wright   Seattle, WA31:53 327302   Peterson Racing
9 Linda Moul   Seattle, WA31:53 72314   Union Bay Cycling/Bikesale.com
10 Aliciaa King   Seattle Wa31:53 368371   Bikesale.com
11 Nicola McLaughlin   31:53   
12 Heather Poole   Seattle, WA31:53 366318   SCCA/Starbucks Cycling
13 Kirstin Sandaas   Bellevue, WA31:53 187478   Sound Velo Cycling Club
14 Debbie McFarland   Seattle, WA31:53 367856   SCCA/Starbucks Cycling
15 Keira Ehler   Kirkland, WA31:53 309184   Bikesale.com
16 Ellen Ruotsala   Seattle, WA31:53 269449   Team Group Health
17 Katherine Barr   Seattle, WA31:53 367350   Bikesale.com
18 Maria Hetland   Yelm, WA31:53 360920   CBC Racing
19 Youlia Shabalina   Bellevue, WA32:03 332854   SCCA/Starbucks Cycling
20 Sarah Bender   Duvall, WA32:03 150851   
21 Elizabeth Adams   Seattle, WA32:03 374677   Bikesale.com
22 Sarah Atwood   Kenmore, WA32:07 339182   Team Group Health
23 Karine ValliantSaunders   Seattle, WA32:14 367868   SCCA/Starbucks Cycling
24 Liese Anex   Seattle, WA33:08 365055   Team Group Health
25 Nancy Williams   Seattle, WA33:22 365879   
26 Brianne Kwasny   Seattle, WA34:56 327494   SCCA/Starbucks Cycling
27 Carla Brock   Issaquah, WA35:36 342996   Team Group Health
28 Michaela Markusson   Seattle, WA35:36 292614   Bikesale.com
29 Hester Ford   Sumner, WA36:11 321014   Team Group Health
30 Meg Zabielski   Seattle, WA35:02 331190   Team Group Health
31 Angela Cudone-Sheridan   Bainbridge Island, WA34:43 275104   SCCA/Starbucks Cycling
32 Heather Barnett   Seattle Wa35:17 372211   Bikesale.com
33 Kathleen McMahon   Seattle, WA36:00 252816   Bikesale.com

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoSierra NevadaUSACDFCUOREOSMOSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee