Race Results for
Whitnall Park Spring Classic
Hales Corners, WI
(Event Information)
View By:
Road Race on 04/28/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters Category 4/5 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1392.56Douglas Callies (1 - Cat3)   Beaver Dam, WI 348756  325 
2399.06Eric Brandt (1 - Cat4)   Mukwonago, WI 340300  320 KS Energy Services / Team Wisconsin
3405.56Robert Selberg (2 - Cat4)   Waukesha, WI 56130  318 KS Energy Services / Team Wisconsin
4412.06Briant Kelly (2 - Cat3)   Whitewater, WI 313798  322 KS Energy Services / Team Wisconsin
5418.56Vance Scott (3 - Cat4)   Skokie, IL 52059  311 
6425.06Randy King (4 - Cat4)   Oak Creek, WI 242470  308 Lakes Area Physical Therapy
7431.56Benjamin Barbera (5 - Cat4)   Milwaukee, WI 257827  316 Team Wisconsin
8438.06Andrew Stevens (6 - Cat4)   Racine, WI 294644  312 EMC2 / Elmhurst Masters
9444.56Will Wendorff (3 - Cat3)   Watertown, WI 350308  332 KS Energy Services / Team Wisconsin
10451.06James Hamer (7 - Cat4)   Sussex, WI 76555  323 KS Energy Services / Team Wisconsin
11457.56Jason Kayzar (4 - Cat3)   Brookfield, WI 287672  330 Team Wisconsin
12464.06Steve Werner (8 - Cat4)   Sussex, WI 208604  321 KS Energy Services / Team Wisconsin
13Daniel Sajdal     327 
14477.06John Franceschi (9 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 62632  304 
15483.56Bradley Wells (10 - Cat4)   West Allis, WI 233000  329 Team Extreme
16490.06Randy Scoville (11 - Cat4)   Fox Point, WI 265746  334 Team Velocause
17496.56Kurt Farrell (12 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 355538  303 Hampshire Cycle Club
18503.06Jeff Parker (13 - Cat4)   Cedarburg, WI 188011  326 Team Extreme
19509.56Dennis Klumb (14 - Cat4)   East Troy, WI 294347  315 KS Energy Services / Team Wisconsin
20516.06Brien Christopherson (15 - Cat4)   Wauwatosa, WI 328512  319 KS Energy Services / Team Wisconsin
21522.56Tom Winkel (16 - Cat4)   Wauwatosa, WI 348922  317 KS Energy Services / Team Wisconsin
22529.06Dave Dineen (17 - Cat4)   Wauwatosa, WI 336678  314 KS Energy Services / Team Wisconsin
23535.56John Coyle (18 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 273929  331 Brazen Dropouts Cycling Team
24542.06Aaron Schindler (19 - Cat4)   Hartland, WI 137634  328 KS Energy Services / Team Wisconsin
25548.56Matthew Nitka (20 - Cat4)   New Berlin, WI 344292  310 CZ Velo
26555.06Didier Jason (1 - Cat5)   Milwaukee, WI 334788  307 Team Extreme
27561.56Rit Booth (21 - Cat4)   Milwaukee, WI 51735  333 Hampshire Cycle Club
28568.06Andrew Kenth (2 - Cat5)   Greendale, WI 368502  324 
29574.56Mark Badger (22 - Cat4)   Stoughton, WI 253967  301 Brazen Dropouts Cycling Team
30581.06Craig Howe (23 - Cat4)   Cedarburg, WI 266329  305 RACC pb GG

Men - Masters Category 1/2/3 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1277.09Ara Oggoian (1 - Cat2)   Geneva, IL 26581  418 Team Bicycle Heaven
2288.92Daniel Holsen (2 - Cat2)   Manitowoc, WI 50845  411 Heavy Pedal Velo Club
3300.75John Van Susteren (3 - Cat2)   Mukwonago, WI 208025  420 LAPT CC
4312.58Doug Bailey (4 - Cat2)   Elkhorn, WI 212426  401 Trek Midwest Team
5324.41Brian Rybarik (5 - Cat2)   Madison, WI 120099  419 ISCorp Cycling Team
6336.24Daniel Solomon (6 - Cat2)   Romeoville, IL 192220  410 South Chicago Wheelmen
7348.07Eric Knuth (7 - Cat2)   Madison, WI 203995  412 Trek Midwest Team
8359.90Jay Maas (8 - Cat2)   Fitchburg, WI 203875  415 Trek Midwest Team
9371.73Glen Stroik (1 - Cat3)   Franklin, WI 258547  413 KS Energy Services / Team Wisconsin
10383.56Michael Meteyer (2 - Cat3)   Madison, WI 321876  414 Trek Midwest Team
11395.39Gregory Ferguson (3 - Cat3)   Middleton, WI 218703  416 Trek Midwest Team
12407.22Robert Springer (9 - Cat2)   Kenosha Wi 57145  417 Team Wheel & Sprocket
13419.05Doug Wambach (10 - Cat2)   Menomonee Falls, WI 263312  405 KS Energy Services / Team Wisconsin
14430.88Gregg Coroleuski (4 - Cat3)   Pewaukee, WI 49090  402 Lakes Area Physical Therapy
15442.71Andrew Ohlsson (5 - Cat3)   Hartland 48064  421 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNFBenny Smith (Cat3)   Milwaukee, WI 312254  403 Team Velocause
DNFMichael Daws (Cat3)   Elm Grove, WI 157895  409 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNFAlan Krueger (Cat3)   Menomonee Falls, WI 129126  408 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNFRyan White (Cat2)   Grafton, WI 201290  404 Team Velocause

Men - Masters Category 3/4 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1371.92William Koehler (1 - Cat3)   Cedarburg, WI 214442  368 Team Extreme
2379.99Larry Stoegbauer (1 - Cat4)   Chicago, IL 249042  358 WDT-Allvoi International Cycling Team
3388.06Robert Sollenskog (1 - Cat2)   Oshkosh, WI 346690  345 Team Wheel & Sprocket
4396.13Eric Brandt (2 - Cat4)   Mukwonago, WI 340300  351 KS Energy Services / Team Wisconsin
5404.20Jeffrey Gantz (2 - Cat3)   Green Bay Wi 187394  364 Team Extreme
6412.27Brian Petted (3 - Cat3)   Cedarburg, WI 58472  356 Team Extreme
7420.34John Svanda (4 - Cat3)   Neenah Wi 278789  366 LAPT CC
8428.41Tom Winkel (3 - Cat4)   Wauwatosa, WI 348922  347 KS Energy Services / Team Wisconsin
9436.48Lowell Kellogg (5 - Cat3)   Menomonee Falls, WI 18804  361 ISCorp Cycling Team
10444.55Steve Werner (4 - Cat4)   Sussex, WI 208604  353 KS Energy Services / Team Wisconsin
11452.62Christopher Barton (6 - Cat3)   Madison, WI 211173  365 KS Energy Services / Team Wisconsin
12460.69Jason Kayzar (7 - Cat3)   Brookfield, WI 287672  350 Team Wisconsin
13468.76Robert Garner (8 - Cat3)   Sturtevant, WI 50337  340 V.C. Bikesport
14476.83Briant Kelly (9 - Cat3)   Whitewater, WI 313798  352 KS Energy Services / Team Wisconsin
15484.90Andrew Reiland (10 - Cat3)   Waukesha, WI 203977  348 KS Energy Services / Team Wisconsin
16492.97James Merrifield (11 - Cat3)   Janesville, WI 52315  342 Trek Midwest Team
17501.04Dennis Klumb (5 - Cat4)   East Troy, WI 294347  346 KS Energy Services / Team Wisconsin
18509.11Randy Scoville (6 - Cat4)   Fox Point, WI 265746  362 Team Velocause
19517.18Craig Howe (7 - Cat4)   Cedarburg, WI 266329  341 RACC pb GG
DNFWill Wendorff (Cat3)   Watertown, WI 350308  359 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNFBrien Christopherson (Cat4)   Wauwatosa, WI 328512  354 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNFSteven Roeder (Cat3)   Milwaukee, WI 81307  343 Hollander Benelux Racing p/b Badger Allo
DNFJohn Coyle (Cat4)   Whitefish Bay, WI 273929  357 Brazen Dropouts Cycling Team
DNFJeff Parker (Cat4)   Cedarburg, WI 188011  355 Team Extreme
DNFBrian Davis (Cat3)   Appleton, WI 266027  367 Diablo Cycling
DNFVoytek Glinkowski   Buffalo Grove, IL 250244  360 WDT-Allvoi International Cycling Team
DNFDarin Chic (Cat3)   Sussex, WI 229777  363 LAPT CC

Men - Junior 18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1316.23Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  222 ISCorp Cycling Team
2328.66Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  225 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
3341.09Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  227 ISCorp Cycling Team
4353.52Kevin Lindlau   Waukesha, WI 298079  228 ISCorp Cycling Team
5365.95Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  230 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
6378.38Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770  221 ISCorp Cycling Team
7390.81Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  220 ISCorp Cycling Team
8403.24Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  223 RACC pb GG
9415.67Harrison Winkel   Wauwatosa, WI 361985  224 KS Energy Services / Team Wisconsin
11428.10Sam Beste   Brookfield, WI 278712  226 ISCorp Cycling Team

Men - Junior 14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1497.85Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  204 ISCorp Cycling Team
2505.51Austin Connelly   Westfield, WI 296566  205 Baraboo Sharks
3Alexander Dorschner     207 
4520.83Stephen Sodergren   Baraboo, WI 295777  202 Baraboo Sharks
5528.49Jake Tarnowski   Milwaukee, WI 306400  206 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
6536.15Bradley Sodergren   Baraboo, WI 336582  201 Baraboo Sharks

Men - Elite Category 4/5 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1423.22Matt Gehling   Madison, WI 214485  258 KS Energy Services / Team Wisconsin
2430.59Josh Weis   Milwaukee, WI 348668  252 Colavita Racing
3437.96Edwin Bagley   Chicago, IL 229687  240 Rhythm Racing
4445.33Michael Wenzel   Edgar, WI 352116  266 KS Energy Services / Team Wisconsin
5452.70Marc Ano   Winthrop Harbor, IL 348202  260 KS Energy Services / Team Wisconsin
6460.07Andrew Zens   Chicago, IL 276599  253 Rhythm Racing
7467.44Sam Dries   West Bend Wi 332404  261 Brazen Dropouts Cycling Team
8474.81Ben OMalley   Chicago, IL 324780  245 xXx Racing
9482.18Briant Kelly   Whitewater, WI 313798  259 KS Energy Services / Team Wisconsin
10489.55Keith Tussey   Oak Creek, WI 365184  251 
11496.92Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  257 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
12504.29Robert Berry (1 - Cat5)   Milwaukee, WI 355424  241 
13511.66Anders Ahlberg (2 - Cat5)   Madison, WI 276536  268 KS Energy Services / Team Wisconsin
14519.03Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  247 RACC pb GG
15526.40Benjamin Barbera   Milwaukee, WI 257827  255 Team Wisconsin
16533.77Nickolaus Lekovish   San Diego, CA 342874  244 Trails-Edge Cycling Team
17541.14Nathan Zinser (3 - Cat5)   Howards Grove 344502  254 
18548.51Jonathan Pass   Austin 380409  267 
19555.88Riley Hankes   New Berlin, WI 320456  265 
DNFBrian Hernandez   Milwaukee, WI 378919  243 
DNFJake Tarnowski (Cat5)   Milwaukee, WI 306400  256 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
DNFJohn Dondero (Cat5)   Milwaukee, WI 232994  262 
DNFMatthew Stachelski   Milwaukee, WI 287795  248 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
DNFRob Steier   St Francis, WI 378907  249 
DNFFranke Luke     264 
DNFBen Grabow   Madison, WI 254084  263 Brazen Dropouts Cycling Team

Men - Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1305.45Michael Michetti   Elkhorn, WI 337042  442 Lakes Area Physical Therapy
2320.89Adam Herndon   Chicago Il 289562  451 xXx Racing
3336.33Alexander Martin   Madison, WI 308924  448 KS Energy Services / Team Wisconsin
4351.77Andrew Ulvestad   Solana Beach, CA 306183  444 Rhythm Racing
5367.21Travis Heller   Parker, CO 264205  455 Team Extreme
6382.65Joseph maloney   Milwaukee 313232  449 KS Energy Services / Team Wisconsin
7398.09Jesse Collins-Davies   Madison, WI 291555  440 Magnus
8413.53Konrad Witt   Wood Dale, IL 247336  445 ABD Cycling Team
9428.97Tristan Petsch-Horvath   Elkhorn, WI 312080  443 Colavita Racing
10444.41Ryan Carlson   Wauwatosa, WI 273574  456 Team Wheel & Sprocket
11459.85Chris Washburn   Waukesha, WI 348110  453 Lakes Area Physical Therapy
12475.29Hunter Davis   La Jolla, CA 309108  454 Team TATI
13490.73Tim Racette   Antioch, IL 285206  450 KS Energy Services / Team Wisconsin
14506.17Andrew Hellpap   Belleville, WI 338786  447 KS Energy Services / Team Wisconsin
15521.61Michael Verhagen   Allouez, WI 221776  452 KS Energy Services / Team Wisconsin
16537.05Benjamin Stengel   Madison, WI 252514  446 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNFJulio Jacobo   Libertyville 218778  457 KS Energy Services / Team Wisconsin

Men - Pro/Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1234.92John Acker (1 - Cat1)   Sherwood, WI 67867  480 Team Wheel & Sprocket
2240.42Sam Stone (2 - Cat1)   Indianapolis, IN 213424  500 Lakes Area Physical Therapy
3245.92Steve Scholzen (3 - Cat1)   Shorewood, WI 201190  509 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
4251.42Tristan Schouten   Plymouth, WI 145071  496 Cyclocrossracing.com
5256.92Christopher Lynch (1 - Cat2)   Milwaukee, WI 278183  483 RACC pb GG
6262.42Eric Hill (4 - Cat1)   Hartland, WI 334878  502 Lakes Area Physical Therapy
7267.92Erik Meier (5 - Cat1)   Baraboo, WI 185547  508 Team Wheel & Sprocket
8273.42Michael Jenich (2 - Cat2)   Shorewood, WI 260373  494 Lakes Area Physical Therapy
9278.92Adam McClurg (3 - Cat2)   Waukesha, WI 222744  501 Lakes Area Physical Therapy
10284.42Chris Zugel (4 - Cat2)   Sheboygan, WI 126305  495 Team Velocause
11289.92Alexander Meyer (6 - Cat1)   Madison, WI 193722  498 Bianchi/Grand Performance
12295.42Kevin Berger (7 - Cat1)   Madison, WI 246306  507 Team Wheel & Sprocket
13300.92Ross White (8 - Cat1)   Madison, WI 200545  503 RACC pb GG
14306.42Leif Byrge-Liebig (5 - Cat2)   Menomonee Falls, WI 280257  493 ISCorp Cycling Team
15311.92Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI 164577  497 
16317.42Timothy Campbell (6 - Cat2)   Lake Mills, WI 240400  481 ISCorp Cycling Team
17322.92Maxwell Anderson (9 - Cat1)   Hartford, WI 178840  504 LAPT CC
18328.42Clayton Chase (7 - Cat2)   Mequon, WI 246297  499 RACC pb GG
19333.92Kelby Shaw (8 - Cat2)   Milwaukee, WI 232522  485 RACC pb GG
20339.42Joseph maloney   Milwaukee 313232  488 KS Energy Services / Team Wisconsin
21344.92Sean Piper (9 - Cat2)   Pittsburgh, PA 273622  484 Burnham Racing
22350.42Kyle Jacobson (10 - Cat1)   Milwaukee, WI 209985  506 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
23355.92Brian Kaker (10 - Cat2)   Milwaukee, WI 240194  505 Lakes Area Physical Therapy
24361.42Alexander Martin (11 - Cat2)   Madison, WI 308924  487 KS Energy Services / Team Wisconsin
25366.92Erik Loberg (12 - Cat2)   Cedarburg, WI 213434  482 Great Dane Velo Club
26372.42Antonio Valenti (13 - Cat2)   Delavan, WI 292580  486 RACC pb GG
27377.92Robert Springer (14 - Cat2)   Kenosha Wi 57145  491 Team Wheel & Sprocket
DNSAdam Herndon (Cat2)   Chicago Il 289562  490 xXx Racing
DNSTim Racette (Cat3)   Antioch, IL 285206  489 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNFThomson Remo (Cat1)   Fond Du Lac, WI 212914  510 Team Wheel & Sprocket

Women - Women Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1485.80Ellie Burke   Grand Rapids, MI 342636  280 Team Kenda presented by Geargrinder
2520.53Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  282 Baraboo Sharks
3555.26Kari Lankford   Greenfield, WI 379047  283 Lifecyclists
4589.99Ramona Kuna   Naperville, IL 211195  281 Alberto's Sport

Women - Women - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1342.17Amber Markey   Madison, WI 307289  383 ISCorp Cycling Team
2369.83Holly Mathews   Madison, WI 294884  382 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
3397.49Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  385 Team Extreme
4425.15Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  380 Exergy TWENTY12
5452.81Angela Theriault   Whitefish Bay, WI 210864  381 Lakes Area Physical Therapy
6480.47Kari Lankford   Greenfield, WI 379047  384 Lifecyclists

Women - Junior 18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
10Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  229 Exergy TWENTY12

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFSierra NevadaShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee