Race Results for
Bob Cook Memorial Mt. Evans Hill Climb
Idaho Springs , CO
(Event Information)
View By:
Road Race on 07/21/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SETH STINGLEY   Monument Co2:10:42 392297   
1 Andy Leifer   Evergreen, CO2:21:37 20825   
2 Caleb Kelly   Aurora, CO2:18:27 380180   
2 James Kahkoska   Colorado Springs, CO2:23:30 18413   
3 Michael Murphy   2:20:02   
3 Lawrence Beck   Carnation, WA2:25:30 226278   
4 Benjamin Dorfan   Santa Cruz, CA2:20:58 384649   
4 David Martus   2:27:44   
5 Peter Bredemann   Denver, CO2:21:36 368824   
5 Todd Borth   Denver, CO2:29:52 246134   
6 Bryan Wender   Dolores, CO2:24:57 321042   
6 Todd Tyrrell   2:31:41   
7 Unknown Rider   2:25:00   
7 Gary Dorris   2:33:32   
8 Colin Carnahan   Nashville2:25:14 378215   
8 Jim Schultz   Sunnyvale, CA2:33:44 31853   
9 Peter Robinson   2:26:05   
9 Dan Brewster   2:34:15   
10 Justin Miller   2:26:06   
10 patrick sullivan   Bailey, CO2:35:19 374457   IC3Colorado
11 John Kasic   2:26:09   
11 Jim Heidelberg   2:38:36   
12 Nicholas Kadlec   2:27:24   
12 Jim Reasor   Denver, CO2:39:09 381513   
13 stefan lauterbach   Denver, CO2:27:43 380551   
13 Curtis Clark   2:39:41   
14 Chris Cox   2:33:53   
14 Pete Brey   Reedsburg Wi2:42:39 382741   
15 Matt Hardy   Boulder, CO2:34:27 374619   
15 Douglas Hoover   Colorado Spgs, CO2:43:14 119326   
16 craig johnson   2:35:39   
16 Rick Cadenaro   2:44:37   
17 Russell Olson   2:35:49   
17 David Kaslow   University City, MO2:45:32 129208   Michelob Ultra - Big Shark Racing Team
18 andrew schmidt   2:35:54   
18 Paul Murchison   Denver, CO2:45:44 382173   
19 lachlan patterson   Boulder, CO2:36:00 382045   
19 Samuel Shusterman   2:46:38   
20 Andrew Passmore   Denver, CO2:42:54 268017   
20 patrick cade   Longmont, CO2:50:44 384525   Blue Sky Velo
21 David Updike   Denver, CO2:44:31 376330   
21 Steven Dow   Littleton, CO2:51:05 249024   
22 Bence Kincses   2:45:20   
22 Jason Glenn   2:51:56   
23 Joshua Scott   2:46:45   
23 Charles Trujillo   2:52:01   
24 Craig Spreadbury   Lakewood, CO2:46:47 357438   Rage Cycling
24 Mark Thompson   Albuquerque, NM2:52:35 333732   High Desert Bicycles Team
25 Laird Lidster   2:46:51   
25 Mark Jorgensen   Cherry Hill, NJ2:52:58 265253   Summit Cycling Club
26 Patrick Kulwicki   South Bend, IN2:48:32 295190   Spin Zone Racing p/b Bike the Bend
26 Tom Hootman   Denver2:53:40 384100   
27 jason marlow   Austin, TX2:49:32 377225   Ghisallo Foundation
27 Matthew Lepore   Denver, CO2:53:49 377220   
28 Justin Johnson   2:50:58   
28 David Maxwell   2:59:31   
29 Michael Johnson   Boulder2:51:01 381902   Sports Garage Cycling
29 Sterling Brasher   Gorham, NH3:00:10 274916   
30 Travis Lamb   2:53:44   
30 Thatcher Wine   Boulder3:03:12 38625   
31 Stephen Chambers   2:57:03   
31 Fred Comella   3:04:44   
32 Simon Robinson   Shenandoah Jct, WV3:02:18 30219   
32 Mark Greig   Longmont, CO3:05:39 308925   
33 Brett Richard   Lakeland, TN3:04:06 229511   
33 BRUCE WAGNER   Yorba Linda, CA3:08:00 313512   
34 Dan Craig   Denver, CO3:06:31 384318   
34 Ken Schwarz   3:11:46   
35 Ron Wright   Boulder3:12:13 75749   
35 Robert Marg   Denver, CO3:14:17 380575   
36 Joe Semple   Lyme, CT3:13:11 141883   
36 Arnoldo Nunez   3:25:41   
37 Christopher Kaskie   3:15:11   
37 Franco Capuano   3:41:33   
38 Erik DaRosa   Snowmass Village, CO3:15:21 381740   
39 Blaine Bates   Littleton, CO3:15:41 367900   
40 Unknown Rider   3:27:52   
41 Kevin Maxwell   3:33:02   
42 J Pougiales   3:59:32   
43 Matt Borgman   4:16:26   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan Kias   Golden, CO2:04:59 295104   Giant Cycling World p/b RMSS
2 Joseph Clemenzi   Boulder, CO2:05:13 263528   Sports Garage Cycling
3 Brandon Babiracki   Colorado Springs, CO2:07:33 341982   
4 David Ross   Denver, CO2:09:44 338772   Primal - 1st Bank
5 Ian London   Denver Co2:12:47 376368   Primal - 1st Bank
6 jacob kozyra   Littleton, CO2:13:03 309337   PSIMET/Zilla Racing
7 Michael Shea   Basalt, CO2:15:08 294673   
8 Rob Kosick   Denver, CO2:16:16 363880   
9 Darren Meyer   Parker Co2:18:03 374594   
10 Timothy Nylen   Steamboat Springs, CO2:19:31 362648   Steamboat Velo
11 Rick Vermeil   Boulder Co2:19:35 366071   Louisville Velo Club/ Team Louisville Cyclery
12 Greg Albright   Carlsbad, NM2:22:35 322306   Carlsbad Velo Cycling Team
13 Chris Schauffele   2:23:01   
14 Ryan Sahd   Loveland, CO2:24:27 362872   Team Rio Grande
15 Aaron Buechter   Colorado Springs, CO2:27:28 303675   Southern Colorado Velo
16 Conor Tuttle   Denver, CO2:28:39 249343   Team Evergreen Racing
17 Brent Morris   Denver2:29:04 351390   Primal - 1st Bank
18 Fleetwood Mathews   Boulder, CO2:29:19 364249   Sonic Boom Racing
19 Beau Savage   Durango2:31:09 273754   Durango Wheel Club
20 Josh Swift   Littleton, CO2:32:56 377470   
21 Alex McWhorter   Durango, CO2:37:26 363224   Twin Peaks Cycling,Inc
22 Galen Blair   Durango, CO2:41:47 349432   Durango Wheel Club
23 Eric Gregg   Greeley, CO2:42:06 361711   
24 Nick Cooley   Fort Collins, CO2:49:28 371456   Colorado State University
25 Ryan Bunge   Colorado Springs 2:51:20 305313   Prestige Imports/Audi Cycling Team
26 Craig Cormany   Golden, CO2:56:06 210530   Off Camber Cycling
27 Michael Genauer   Telluride, CO2:56:54 296114   
28 Jeremy Besmer   Colorado Springs3:02:52 359778   CU Cycling-Boulder
29 Justin Brewer   Broomfield, CO3:05:44 359781   
30 Michael Abdalla   Albuquerque, NM3:08:51 303997   Olev Rapido
31 Robert Day   Denver, CO3:20:45 380437   Team Evergreen Racing
32 Tsvi Ancel   Aurora, CO3:28:19 289499   PSIMET/Zilla Racing
33 George Bojorquez   Castle Rock, CO3:55:34 357906   

Men - Cat 4 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Barrett   Aurora, CO2:02:29 363894   
2 Ralph Toka   Lakewood, CO2:04:22 362506   Green Mountain Sports Velo
3 Ian Guthrie   Boulder, CO2:12:18 362754   Blue Sky Velo
4 Matt Salbenblatt   Denver, CO2:12:29 376578   
5 MIKE ENGELHARDT   Los Alamos, NM2:13:04 56625   Roadrunner Cycling Club
6 Chris Burke   Longmont, CO2:13:11 363292   Boulder Cycle Sport
7 Jason Hartman   Centennial, CO2:13:50 363574   Rocky Mountain Road Club
8 Neeraj Engineer   Broomfield, CO2:15:10 362594   
9 Bryan Cook   Highlands Ranch, CO2:15:16 362505   TLR Cycling
10 David Chart   Highlands Ranch, CO2:17:57 362770   International Christian Cycling Club
11 Clyde Wright   Denver, CO2:18:47 331160   
12 Mark Piquette   Longmont, CO2:20:29 363333   
13 Jeff Shoup   Thornton, CO2:21:05 363654   Boulder Cycle Sport
14 Frank D Dumont   Estes Park, CO2:24:22 363119   
15 Aaron Liddell   Castle Rock, CO2:24:30 21149   Giant Cycling World p/b RMSS
16 Adam Sloan   Denver, CO2:24:37 363047   
17 Travis Stone   Lakewood, CO2:25:01 308417   Routine Leg Works
18 Josef Talbert   Cherry Hills Village, CO2:25:20 383734   ZUMXR/Creekside Racing
19 Jerod Ridge   Littleton Co2:25:34 367163   Cycleton
20 Michael Kolczak   Timnath, CO2:26:00 239108   
21 Eric Brodis   Littleton, CO2:26:03 367857   
22 Matthias Kondler   Littleton, CO2:26:18 363987   Team Evergreen Racing
23 Maciej Przewozny   Highlands Ranch, CO2:27:02 365447   
24 Joseph Coffey   Littleton, CO2:27:29 199085   The Natural Way Racing Team
25 C Vigil   Boulder2:27:56 369037   
26 Kevin Poziombke   Wheat Ridge, CO2:28:36 363376   Team Evergreen Racing
27 Nard Moseley   Dallas, TX2:28:42 351130   KingRacingGroup
28 Forest Linden   Boulder, CO2:29:28 362620   
29 Edward Altshuler   303-828-90952:29:48 374580   PSIMET/Zilla Racing
30 David Hansen   Bryce, UT2:30:45 341782   
31 Jeff Phelps   Sidney, NE2:32:14 363762   Peloton-Specialized Cycling Team
32 Justin Adis   Castle Rock, CO2:32:34 294005   Prestige Imports/Audi Cycling Team
33 Shawn Snyder   Golden, CO2:34:27 54454   
34 jamie black   Colorado Springs, CO2:35:50 379375   
35 Matthew Skrdla   Fort Collins, CO2:36:35 119355   e2 Cycling Team
36 Douglas Brown   Denver2:37:14 364120   Team Evergreen Racing
37 Stephen Vierling   Denver2:38:56 363769   Prestige Imports/Audi Cycling Team
38 Michael Colip   Fort Collins, CO2:39:33 363695   
39 Joshua Blum   Leadville2:39:43 362684   
40 Timothy Teller   Denver2:40:35 362755   Team Evergreen Racing
41 Ron Hawks   Southlake, TX2:42:33 283964   TBi - Dedicated Race Team
42 Mark Rasmussen   Steamboat Springs, CO2:44:24 206014   Steamboat Velo
43 Dan Sonnesyn   Broomfield, CO2:44:51 54221   
44 Jason Kaminski   Longmont, CO2:45:30 364290   Blue Sky Velo
45 Jamie Elsasser   Denver, CO2:47:26 79131   Routine Leg Works
46 Eric Jocz   Colorado Springs, CO2:48:30 277548   
47 Peter Marshall   Durango, CO2:52:32 287830   
48 Bryan Carlson   Fort Worth, TX2:53:23 68042   TBi - Dedicated Race Team
49 Scott Larsen   Highlands Ranch, CO2:55:40 363043   Giant Cycling World p/b RMSS
50 Patrick Morrissey   Boulder, CO2:58:07 286505   Team Cross (TCNM)
51 Shaun Lennox   Commerce City, CO3:00:15 330114   
52 Mitch Behr   Denver, CT3:01:56 383836   
53 Marcus Ward   Longmont, CO3:02:10 210911   TrainingPeaks
54 Dave Farrell   Pueblo, CO3:04:04 276330   
55 Neil Hailstone   Denver, CO3:06:21 126055   
56 Matthew Schildt   Denver, CO3:06:27 363565   RockyMounts~Izze Racing
57 Bryan Bumpas   Edmond, OK3:25:46 267963   Team PG13
58 Alan Schenkel   Fort Collins, CO3:43:56 366119   Peloton-Specialized Cycling Team

Men - Cat 4 - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gordon Smith   Lakewood, CO2:11:45 77644   PSIMET/Zilla Racing
2 Mark Johnson   Louisville, CO2:12:34 370843   
3 Andrew Medina   Littleton, CO2:14:00 363072   Team Evergreen Racing
4 Robert Dwyer   Denver, CO2:14:10 363979   ColoBikeLaw.com
5 Brian Anderson   Longmont, CO2:14:23 362830   Blue Sky Velo
6 Brendan Hemp   Louisville, CO2:14:35 101274   
7 Jay Burgess   Boulder, CO2:16:45 5492   Real D-Amgen Masters Cycling
8 Chris Deigert   Ft. Collins2:17:32 363768   
9 Marco Cornacchione   Boulder, CO2:18:23 377351   
10 Shannon Gillespie   Denver, CO2:19:23 364110   Prestige Imports/Audi Cycling Team
11 Bryce Wemple   Fort Collins2:20:16 364413   Team Rio Grande
12 Brian Marquette   Longmont, CO2:21:00 363452   GS Boulder/Trek Store
13 Kevin Chadwick   Tacoma Wa2:21:12 59942   Prestige Imports/Audi Cycling Team
14 Adam Mentzell   Allentown Pa2:21:54 367587   Real D-Amgen Masters Cycling
15 Robert ODonnell   Longmont, CO2:22:34 374719   Rally Sport Cycling Team
16 Walter Kingsbery   Boulder, CO2:23:27 363743   Real D-Amgen Masters Cycling
17 Wayne Mastin   Englewood, CO2:23:51 379903   
18 Will Bashan   Steamboat Springs2:24:29 379690   
19 Steve Juarez   Fort Collins, CO2:24:54 383055   
20 Terry Gill   Boulder, CO2:25:01 362712   Sports Garage Cycling
21 Gareth Richards   Boulder, CO2:25:56 302170   
22 Dale Feichtinger   Loveland, CO2:25:58 362827   
23 Kevin Eldredge   Denver, CO2:26:08 362711   International Christian Cycling Club
24 Andrew Stout   Denver, CO2:26:14 368134   
25 Scott Petersen   Denver, CO2:26:52 27870   
26 michael mcceney   Fort Collins, CO2:27:36 369590   Team Rio Grande
27 Joel Richards   Durango, CO2:28:49 264647   Durango Wheel Club
28 Daryl Frost   Windsor, CO2:28:51 383189   
29 Dean Cahow   Evergreen, CO2:29:10 5802   Optimize Endurance Services/BikeSource
30 Peter Doyle   Aurora, CO2:30:55 366533   
31 Robert Brudenell   Littleton, CO2:31:03 363783   The Natural Way Racing Team
32 Brad Tucker   Bow Mar, CO2:31:05 237487   ColoBikeLaw.com
33 Rick Petersen   Bow Mar, CO2:31:18 362839   ColoBikeLaw.com
34 John McManus   Durango, CO2:31:58 93502   Durango Wheel Club
35 Peter Pretzler   Evergreen, CO2:33:18 368086   Prestige Imports/Audi Cycling Team
36 Trent Cooper   Denver, CO2:34:06 87526   Pedal Pushers Cyclery
37 Mark Kozlowski   Golden, CO2:34:35 301408   
38 joshua pace   Denver, CO2:34:59 366877   
39 Tim Cannon   Telluride, CO2:35:33 365760   
40 Andrew Freeman   Boulder, CO2:36:19 377642   Real D-Amgen Masters Cycling
41 BRIAN KRZYS   Littleton, CO2:36:33 367972   
42 Ray Berry   Littleton, CO2:37:34 363426   ColoBikeLaw.com
43 Stuart Geer   Boulder, CO2:39:41 13002   
44 Colin Trueman   Aspen, CO2:40:14 197511   
45 Blair Oliver   Fort Collins, CO2:41:39 377228   PSIMET/Zilla Racing
46 Michael Whitney   Highlands Ranch, CO2:41:42 363854   Team Body Sync
47 Marc Kerman   Denver2:42:32 362488   Optimize Endurance Services/BikeSource
48 james palmer   Ophir, CO2:43:33 382824   
49 John Sharp   Highlands Ranch, CO2:46:01 190007   Giant Cycling World p/b RMSS
50 Richard Chamberlin   Louisville, CO2:48:37 363825   Blue Sky Velo
51 David Rapp   Denver, CO2:49:20 362995   The Natural Way Racing Team
52 Michael Goodwin   Pueblo2:49:54 366107   
53 Steve Baird   Highlands Ranch, CO2:50:07 363279   IC3Colorado
54 Scott Mellin   Bow Mar, CO2:51:09 363273   ColoBikeLaw.com
55 David Young   Denver, CO2:52:58 220837   Rocky Mountain Road Club
56 john perry   2:53:22   
57 Geoffrey Fancher   Louisville, CO2:53:39 363477   
58 Field Blevins   Durango, CO2:54:46 78767   
59 Michael Spencer   Parker, CO2:56:44 362240   ZUMXR/Creekside Racing
60 John Feir   Evergreen, CO2:57:59 342106   Team Evergreen Racing
61 Michael Spak   Golden, CO2:59:10 46607   Schwab Cycles Racing Team
62 Bradley Draper   Castle Pines, CO2:59:17 288409   Prestige Imports/Audi Cycling Team
63 Sloan Harrison   Greeley2:59:32 363784   
64 john winsor   Boulder, CO3:01:49 383877   
65 Brent Ross   Littleton3:02:05 366922   Team Evergreen Racing
66 Michael Elmer   Colorado Springs, CO3:05:43 50807   ColoBikeLaw.com
67 rich cieciuch   Ridgway, CO3:07:16 366217   
68 Brian Fairless   Edmond, OK3:09:06 118865   Team PG13
69 michael paul   Evansville, IN3:16:50 55226   James River Velo Sport
70 David Grabe   Highlands Ranch, CO3:20:28 369536   SC Velo
71 Michael Chamberlin   Colorado Springs, CO3:23:12 356732   Southern Colorado Velo
72 Kevin Farmer   Edmond, OK3:27:57 116011   Team PG13
73 Unknown Rider   3:29:09   
74 Todd Taskerud   Colorado Springs, CO3:30:09 149436   
75 Douglas McGhee   Englewood, CO3:30:09 146141   ColoBikeLaw.com
9999999 Dale Hempstead   Boulder, CO 215835   Swift Cycling

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Kloser   Vail, CO1:52:42 250322   Colorado Mesa University Cycling
2 Jake Keyser   Fort Collins, CO1:53:14 360017   
3 Michael Burleigh   Denver, CO1:53:14 345802   Primal - 1st Bank
4 Jared Dean   Longmont, CO1:54:31 363518   
5 Wade Newsom   Carbondale, CO1:54:46 171286   
6 Brad Carpenter   Denver, CO1:55:40 234039   Tokyo Joe's -Whole Foods/Primal
7 Thomas Sweeney   Fort Collins, CO1:56:06 61519   
8 Shawn Hall   Albuquerque, NM1:56:30 120730   Nob Hill Velo
9 Tom Wagner   Denver, CO1:56:53 191847   
10 Gabriel Bershenyi   Boulder, CO1:57:20 226454   Front Rangers Cycling Club
11 Matthew Rowe   Boulder, CO1:57:20 363233   
12 Dan Carragher   Colorado Springs, CO1:59:53 227683   Ronin Racing
13 Nicholas Kempin   Crested Butte, CO1:59:53 18874   St Louis Cycling Club
14 Gavin Anderson   Louisville, CO2:01:26 363026   Sonic Boom Racing
15 Lucas Elms   Colorado Springs, CO2:01:26 311078   Colorado State University
16 Scott Warren   Boulder, CO2:02:29 221982   RockyMounts~Izze Racing
17 Kyle Eggers   Fort Collins, CO2:03:58 366435   
18 Luke Ogden   Seattle, WA2:01:36 333612   
19 Eric Truman   Parker, CO2:04:58 225629   Primal - 1st Bank
20 Ryan Taylor   Broomfield, CO2:05:30 77395   Foxtrot Racing
21 David Leonard   Arvada, CO2:05:30 252449   Natural Grocers Cycling Team
22 John Slawta   Talent, OR2:07:58 46580   GNARLUBE/LANDSHARK racing
23 Unknown Rider   2:08:29   
24 Steve Schwarting   Erie, CO2:09:51 363785   Sonic Boom Racing
25 Brian Walburn   Elbert, CO2:11:22 91050   Lake Washington Velo
26 Justin Barber   Colorado Springs, CO2:12:36 304198   Ronin Racing
27 James Scully   Denver, CO2:14:07 247348   
28 Bradley Swenson   Evergreen, CO2:15:49 276627   Primal - 1st Bank
29 Aaron Pilling   Boulder, CO2:19:45 134807   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
30 James Hoovler   Rockford Mi2:28:51 198384   Team Rio Grande

Men - Cat 3 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darren Lee   Golden, CO2:07:14 43089   Golden Bike Shop
2 Gary Holt   Highlands Ranch, CO2:10:29 363465   Giant Cycling World p/b RMSS
3 Chris Johnson   Fort Collins, CO2:11:50 346196   Fort Collins Cycling Team
4 Shawn Kingrey   Pueblo, CO2:12:01 167284   Team Body Sync
5 Walter Durrer   Loveland, CO2:12:35 352686   Peloton-Specialized Cycling Team
6 James Dunkleberger   Highlands Ranch, CO2:13:05 362495   Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
7 Steve Fangman   Lafayette2:13:07 362716   Foxtrot Racing
8 Michael Brill   Evergreen, CO2:13:10 363079   Team Evergreen Racing
9 Richard Hoehler   Aurora, CO2:14:44 272108   ColoBikeLaw.com
10 Dylan Norton   Aurora, CO2:15:13 153276   Durango Wheel Club
11 Sean Hampton   Parker, CO2:16:14 343140   Team Rocky Mountain Health Plans
12 Kyle Haugsness   Aurora, CO2:16:56 364543   Black Key Bulls Cycling
13 Mark Merritt   Grand Island, NE2:18:26 171713   
14 Jon Smela   Loveland, CO2:19:15 364432   Team Rio Grande
15 Vince Anderson   Grand Junction, CO2:22:12 358150   
16 Daniel Teodoru   Breckenridge, CO2:22:34 228989   
17 michael beacon   Edwards, CO2:22:35 363209   
18 Joshua Barton   Eagle, ID2:22:43 59059   
19 Vint Schoenfeldt   Castle Rock, CO2:22:47 49973   Giant Cycling World p/b RMSS
20 Salvatore Roccaro   Burlingame, CA2:23:48 166766   Peninsula Velo Racing
21 Robert Fisher   Monument, CO2:25:45 362586   CP Racing
22 Vincent Davis   Arvada, CO2:26:09 124587   
23 Blake Cohen   Denver, CO2:27:20 364261   Primal - 1st Bank
24 Thomas Taylor   Fort Collins, CO2:27:37 179049   e2 Cycling Team
25 Sean Malone   Denver, CO2:28:15 368396   Frites En Mayo Velo Club
26 Kevin Boehm   Kansas City, MO2:28:58 109260   KCOI Boulevard
27 Jerry Natale   Littleton, CO2:29:34 360127   Team Adrenalin p/b Endurance Performance Coaching
28 Paul Combest   Parker, CO2:31:01 364541   IC3Colorado
29 Andrew Goodwillie   Denver, CO2:32:07 122997   Primal - 1st Bank
30 Rich Goedel   Tucson, AZ2:33:28 249884   Echelon Racing
31 Randy Ellis   Arvada, CO2:35:50 272326   Primal - 1st Bank
32 Andy Keffer   Omaha, NE2:45:00 58547   
33 Birt Stem   Highlands Ranch, CO2:45:35 42074   Giant Cycling World p/b RMSS
34 Michael Cody   Centennial, CO2:47:28 205391   ColoBikeLaw.com
35 Andy Keffer   Omaha, NE2:45:00 58547   
36 Todd Langley   Greenwood Village, CO3:00:56 362727   Team Adrenalin p/b Endurance Performance Coaching
37 Steven Chirco   Castle Pines, CO3:01:07 136998   
38 Bob Rowland   Fort Collins, CO3:01:56 212728   SVMIC Cycling
39 Erik Werner   Boulder, CO3:02:56 368408   

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LeRoy Popowski (1 - Cat1)   Colorado Springs, CO1:51:02 166561   juwi-Slipstream
2 cesar grajales (1 - Pro)   Atlanta, GA1:52:35 401944   
3 Rory Kelly (2 - Cat1)   Boulder, CO1:53:39 257655   GS Boulder/Trek Store
4 Mark Aasmundstad (3 - Cat1)   Flagstaff, AZ1:55:47 210273   Flagstaff Cycling
5 Garrett Suydam (4 - Cat1)   Denver, CO1:56:12 306027   Primal - 1st Bank
6 Greg Krause   Littleton, CO1:58:04 255940   Juwi Solar Cycling
7 Drew Miller (5 - Cat1)   Flagstaff, AZ1:59:49 52030   Landis/Trek
8 Christopher Carr (6 - Cat1)   Golden, CO2:00:09 246610   GS Boulder/Trek Store
9 Jon Moro (1 - Cat2)   Boulder, CO2:02:45 172183   
10 Stig Somme (7 - Cat1)   Denver, CO2:03:31 250129   
11 Mike Pimm (2 - Cat2)   Littleton, CO2:08:34 281426   
12 Timothy Ahearn (3 - Cat2)   Woodstock, CT2:09:04 326702   
13 Greg Ruckman (4 - Cat2)   Breckenridge, CO2:09:45 179361   Excel Sports Boulder
14 Pete Dahle (5 - Cat2)   Telluride, CO2:09:45 78240   
15 Phillip Gronniger (8 - Cat1)   Castle Rock, CO2:09:45 14262   Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
16 Jason Woods (9 - Cat1)   Boulder, CO2:11:27 179203   
17 Benjamin Bostrom   Malibu, CA2:11:27 290425   
18 Cody Foster (10 - Cat1)   The Woodlands, TX2:11:27 218986   Southern Elite
19 Alexi Grewal (11 - Cat1)   Loveland, CO2:19:06 45400   

Men - Cat 1/2 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Jones (1 - Cat2)   Boulder, CO2:01:17 154867   
2 Raik Huster (2 - Cat2)   Centennial, CO2:02:02 363802   
3 Jeffrey Hartman (1 - Cat1)   Boulder, CO2:02:03 15299   Boulder Orthopedics
4 Torsten Lyon (2 - Cat1)   Golden, CO2:02:03 114781   Ronin Racing
5 Matthew Segur (3 - Cat2)   Golden, CO2:02:04 224161   Mix1
6 Matthew Gates (3 - Cat1)   Lyons, CO2:02:22 109998   Mix1
7 Marc Holbert (4 - Cat2)   Boulder, CO2:02:26 123682   Mix1
8 Mark Schwab (4 - Cat1)   Boulder, CO2:03:57 162985   Excel Sports Boulder
9 Dave Cho (5 - Cat2)   Fort Collins, CO2:05:37 363906   Peloton-Specialized Cycling Team
10 Kenneth O'Donnell (6 - Cat2)   Rollinsville2:06:14 72994   Boulder Orthopedics
11 Tony DaGiau (7 - Cat2)   Louisville, CO2:07:10 138691   Louisville Velo Club/ Team Louisville Cyclery
12 Jonathan Cavner (8 - Cat2)   Colorado Springs, CO2:10:19 282099   CP Racing
13 Ross Delaplane (9 - Cat2)   Golden, CO2:10:33 9105   Feedback Sports Racing
14 Brian Todeschini (10 - Cat2)   Boulder, CO2:11:50 35683   Boulder Orthopedics
15 Mike Hegdal (5 - Cat1)   Fort Collins, CO2:14:02 48674   Peloton-Specialized Cycling Team
16 Gary Mulder (11 - Cat2)   Boulder2:15:15 363052   Boulder Orthopedics
17 Thomas Meiser (6 - Cat1)   Lakewood, CO2:16:17 23951   Team Rockford / Clif
18 Aaron Bouplon (12 - Cat2)   Boulder, CO2:18:23 269718   RockyMounts~Izze Racing
19 Christopher Phenicie (13 - Cat2)   Lakewood, CO2:18:39 61978   B.C.V./Scion Cycling
20 Jayson Hurd (14 - Cat2)   Highlands Ranch, CO2:19:26 197001   Arc En Ciel Racing Team
21 Rick Willis   Telluride2:22:43 382037   
22 L Sandvik (15 - Cat2)   Denver, CO2:27:33 70312   Mix1
23 Robert Stuckey (7 - Cat1)   Boulder, CO2:29:09 34482   
24 Robin Thurston (16 - Cat2)   Austin, TX2:38:22 49021   787 Racing
25 Scott Stevens (17 - Cat2)    Mission, KS2:51:13 171441   Midwest Cycling Community KC

Men - Cat 1/2/3 - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Carter (1 - Cat1)   Littleton, CO2:03:22 66597   B.C.V./Scion Cycling
2 Steve Crowley (1 - Cat2)   Castle Rock, CO2:03:33 8250   
3 Dennis Farrell (2 - Cat2)   Littleton, CO2:06:54 144884   BRAC
4 John Haggerty (1 - Cat3)   Telluride, CO2:06:56 136821   
5 Bill Stalhuth (3 - Cat2)   Boulder, CO2:11:46 61804   Mix1
6 Eric Long (2 - Cat3)   Boulder, CO2:12:06 359081   Real D-Amgen Masters Cycling
7 Brad Mosier (4 - Cat2)   Colorado Springs, CO2:12:20 212545   CP Racing
8 Peter Ismert (5 - Cat2)   Littleton Co2:12:44 17448   Mix1
9 Matt Vawter (6 - Cat2)   Boulder, CO2:13:59 159157   Mix1
10 Andrew Monson (3 - Cat3)   Golden, CO2:14:50 364206   Real D-Amgen Masters Cycling
11 Michael Williams (7 - Cat2)   Fort Collins, CO2:15:58 38398   Peloton-Specialized Cycling Team
12 trey harrison (4 - Cat3)   El Dorado, KS2:16:21 204900   Chamois Butt'r Cycling Team
13 James Howe (8 - Cat2)   Lakewood, CO2:16:37 50427   Real D-Amgen Masters Cycling
14 Greg Hughes   2:16:57   
15 Gary Licht (9 - Cat2)   Englewood, CO2:19:50 315970   Team Body Sync
16 Alan Youngblood (5 - Cat3)   Boulder, CO2:20:19 161683   Natural Grocers Cycling Team
17 Robert Sonora   Durango, CO2:21:46 59786   Colavita Racing, Inc.
18 Mitch Carrier   2:22:44   
19 Erik Skarvan (6 - Cat3)   Aspen, CO2:23:43 32851   City of Aspen
20 Jorge Fernandez (10 - Cat2)   Aurora, CO2:23:54 11493   ZUMXR/Creekside Racing
21 Brian Dunn (7 - Cat3)   Denver, CO2:24:43 10201   Great Divide Brewing Company
22 Steve Kurland (8 - Cat3)   Lyons2:27:03 20013   Real D-Amgen Masters Cycling
23 Kevin Barker (9 - Cat3)   Lakewood2:28:26 2596   Green Mountain Sports Velo
24 Lennard Zinn (2 - Cat1)   Boulder, CO2:29:35 120345   Boulder Cycle Sport
25 Jeffrey Roth (10 - Cat3)   Boulder, CO2:32:10 118840   Real D-Amgen Masters Cycling
26 Howard McCarthy   Arvada, CO2:33:01 363962   
27 Tim Russ   Golden, CO2:40:53 364598   
28 David Knutson (11 - Cat3)   Mpls. Mn.2:43:49 363745   Green Mountain Sports Velo
29 Brian Fryar (12 - Cat3)   La Porte, IN2:44:48 12498   
30 Mark Elsasser   Philadelphia, PA2:50:23 10735   
31 Jack Robinson (13 - Cat3)   Denver, CO2:51:58 369896   
32 William Kraemer (14 - Cat3)   Fort Collins, CO2:59:35 19755   
33 Vince Hosey   Lakewood, CO3:39:20 362579   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Wright (1 - Cat4)   Boulder, CO1:02:21 362707   Boulder Junior Cycling
2 Kendrick Boots (2 - Cat4)   Centennial, CO1:02:34 363665   IC3Colorado
3 Colin Szuch   Evergreen1:06:54 363511   
4 Torin Bickmore (3 - Cat4)   Longmont, CO1:07:27 330652   Boulder Junior Cycling
5 Ryan Stowers (1 - Cat5)   Denver1:16:57 381826   Black Sheep Junior Cycling
6 Zachary Popowski   1:32:19   
7 Davis Livingston (4 - Cat4)   Centennial1:44:29 363312   ColoBikeLaw.com
8 Caius Krohnfeldt (2 - Cat5)   Arvada, CO1:50:53 372443   Black Sheep Junior Cycling

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gage Hecht (1 - Cat3)   Parker, CO0:52:02 277074   International Christian Cycling Club
2 Eric Brunner (1 - Cat4)   Boulder, CO0:56:09 298963   Boulder Junior Cycling
3 jonah thompson (2 - Cat4)   Albuquerque, NM0:56:32 284769   High Desert Bicycles Team
4 Trevor Christofferson (3 - Cat4)   Aurora, CO0:59:39 377539   IC3Colorado
5 Jack Doherty (1 - Cat5)   Denver0:59:57 368692   Black Sheep Junior Cycling
6 Simon Castagneri (4 - Cat4)   Littleton, CO1:00:05 362582   Black Sheep Junior Cycling
7 Cameron Bellian (5 - Cat4)   Boulder, CO1:01:17 362649   Boulder Junior Cycling
8 Joshua Schroeder (6 - Cat4)   Lakewood, CO1:01:22 351364   International Christian Cycling Club
9 Zacharey Elzi (2 - Cat5)   Golden, CO1:02:05 381244   Black Sheep Junior Cycling
10 Trevor Way (7 - Cat4)   Lakewood, CO1:08:25 364571   
11 Scott Draudt (8 - Cat4)   Cherry Hills Village1:11:35 362573   Front Rangers Cycling Club
12 Peter Whitesel (9 - Cat4)   Golden, CO1:14:57 302581   Green Mountain Sports Velo
13 Aidan Utesch (10 - Cat4)   Aurora, CO1:21:48 363174   Black Sheep Junior Cycling

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Haas (1 - Cat4)   Lakewood, CO51:27:00 284765   Black Sheep Junior Cycling
2 Hunter Callahan (1 - Cat3)   Aspen, CO0:51:28 363008   
3 Evan Lake (2 - Cat4)   New Castle0:51:44 364139   Two Rivers Cycling
4 Andrew Castagneri (3 - Cat4)   Littleton, CO51:48:00 364346   Black Sheep Junior Cycling
5 Evan Kjosen (4 - Cat4)   Littleton, CO0:52:05 367662   Black Sheep Junior Cycling
6 Tristan Nicholson   53   
7 Matthew Scavuzzo (5 - Cat4)   Parkerco0:53:00 367468   ColoBikeLaw.com
8 Liam Dunn (6 - Cat4)   Denver, CO53:24:00 271147   BJC/PANACHE
9 Kevin Callahan (7 - Cat4)   Aspen, CO53:25:00 363561   
10 Davis Wilkey (2 - Cat3)   Denver, CO0:55:03 303138   Black Sheep Junior Cycling
11 Jeremy Purchase (8 - Cat4)   Highlands Ranch, CO0:55:06 362986   Natural Grocers Cycling Team
12 Stuart Mcknight (9 - Cat4)   Boulder, CO0:55:06 363692   Boulder Junior Cycling
13 Will Shanks (10 - Cat4)   Boulder, CO0:55:17 367656   Black Sheep Junior Cycling
14 Cormac Dunn (11 - Cat4)   Denver, CO55:34:00 271148   BJC/PANACHE
15 Fredrik Bauer   0:56:03   
16 Hogan W Petry   Highlands Ranch0:57:55 367611   Natural Grocers Cycling Team
17 Cameron Bristol (12 - Cat4)   Denver, CO57:56:00 362810   Black Sheep Junior Cycling
18 Scott Way (13 - Cat4)   Lakewood, CO1:01:25 364410   
19 Matthew Judson (14 - Cat4)   Boulder, CO1:01:34 348598   Christian Cycling-Hammer Nutrition
20 Patrick Whitesel (15 - Cat4)   Golden, CO1:01:40 302580   Green Mountain Sports Velo
21 Austin McAnarney (16 - Cat4)   Denver, CO1:01:51 362500   Black Sheep Junior Cycling
22 Jackson Hootman (1 - Cat5)   Denver1:02:33 384101   
23 Max Schmidtmann (17 - Cat4)   Nederland, CO1:19:09 363173   Black Sheep Cycles

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Lundberg (1 - Cat4)   Salida, CO2:07:54 306809   
2 Ian McPherson (1 - Cat3)   Boulder, CO2:12:38 282067   BJC/PANACHE
3 Nicholas Bollen (2 - Cat4)   Englewood, CO2:16:21 362561   Front Rangers Cycling Club
4 Evan Weinman (3 - Cat4)   Steamboat Springs, CO2:17:00 294829   
5 Alec Schaffer   Steamboat Springs, CO2:21:23 296377   
6 Andrew Wise (4 - Cat4)   Denver Co2:24:16 363639   
7 Connor Livingston (5 - Cat4)   Centennial2:31:11 362695   ColoBikeLaw.com
8 Maxx Chance (2 - Cat3)   Boulder, CO2:34:02 303319   BJC/PANACHE
9 Nick Annis (6 - Cat4)   Loveland, CO2:39:04 362968   
10 Andrew Fleming (7 - Cat4)   Boulder, CO2:43:01 361148   BJC/PANACHE
11 Zack Morgan (8 - Cat4)   Mead, CO2:56:11 378202   
12 Garrett Hobbs (9 - Cat4)   Columbia, KY3:00:58 330718   PARK PLACE DEALERSHIPS
13 Matheu Rodriguez (10 - Cat4)   Aurora, CO3:05:14 368731   Front Rangers Cycling Club
14 Marco Capraro (11 - Cat4)   Denver, CO3:21:14 362837   ColoBikeLaw.com
15 Ralf Carestia   3:22:14   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Beaudin (1 - Cat3)   Manitou Springs, CO2:11:11 3045   CP Racing
2 Steve Matous (1 - Cat2)   Boulder, CO2:11:41 305328   Mix1
3 Chris Leggere (2 - Cat2)   Boulder, CO2:12:09 137278   Mix1
4 William Kellagher (3 - Cat2)   Boulder, CO2:13:09 45530   Mix1
5 Michael McMahon (2 - Cat3)   Durango, CO2:14:18 297616   Real D-Amgen Masters Cycling
6 Daniel Grygier (3 - Cat3)   Highlands Ranch, CO2:15:44 255333   ColoBikeLaw.com
7 Geoff Cooper (4 - Cat2)   Boulder, CO2:18:20 7713   Real D-Amgen Masters Cycling
8 William McGinley (5 - Cat2)   Easton Pa2:19:57 45655   Boulder Orthopedics
9 Kim Workman (6 - Cat2)   Fort Collins2:20:05 364420   Real D-Amgen Masters Cycling
10 gerry geraghty (1 - Cat4)   Durango, CO2:21:05 82273   Durango Wheel Club
11 Callen Borgias (7 - Cat2)   Centennial, CO2:21:51 363359   ZUMXR/Creekside Racing
12 Rick Montgomery (8 - Cat2)   Woodland Park, CO2:23:57 45701   Local Velo
13 Ed Chamberlin (4 - Cat3)   Grand Junction, CO2:25:18 245225   Livetrainrace.com
14 Scott Andrews (5 - Cat3)   Telluride, CO2:27:16 332304   
15 Evan Griffiths (6 - Cat3)   Portland, OR2:29:39 14195   Upper Echelon Fitness
16 David Kruger (7 - Cat3)   Louisville, CO2:30:45 53629   Real D-Amgen Masters Cycling
17 Dugan Mahoney (2 - Cat4)   Denver, CO2:31:06 363025   
18 Jerry Rome (3 - Cat4)   Denver, CO2:31:17 364536   Local Velo
19 Laurent McLaughlin (8 - Cat3)   Nederland, CO2:32:37 205578   Real D-Amgen Masters Cycling
20 Mark Andre   Fort Collins, CO2:32:49 243519   
21 Harry Kent   Estes Park, CO2:33:54 382084   
22 Dean Sandoval (9 - Cat2)   Canon City, CO2:34:01 31245   Boulder Orthopedics
23 Joe Carcich (10 - Cat2)   Lone Tree, CO2:35:03 362759   Local Velo
24 Daniel Smilkstein   Steamboat Springs, CO2:36:36 32997   
25 Dan Pate (11 - Cat2)   Pueblo West, CO2:39:02 50494   
26 Bill Herwig (12 - Cat2)   Centennial, CO2:39:35 16011   Natural Grocers Cycling Team
27 Steve Halvorson (1 - Cat5)   Boulder, CO2:39:40 383261   
28 Richard Riecks (4 - Cat4)   Littleton, CO2:40:04 364044   COBRAS
29 James Kreitler (5 - Cat4)   Lakewood, CO2:42:03 364439   Schwab Cycles Racing Team
30 Buzz Burrell   2:42:59   
31 Arthur Bollen (6 - Cat4)   Englewood, CO2:44:28 362744   Front Rangers Cycling Club
32 Vince Hooper (7 - Cat4)   Steamboat Springs, CO2:45:13 364355   Real D-Amgen Masters Cycling
33 Michael Rosenthal (8 - Cat4)   Cheyenne, WY2:49:45 363188   Spradley Barr Wind Chill Cycling
34 Eric Perryman (9 - Cat3)   Denver, CO2:50:02 121932   Local Velo
35 David MacMillan (2 - Cat5)   Telluride2:50:56 379610   
36 Scott Hendricks (10 - Cat3)   Lakewood, CO2:51:56 55246   Routine Leg Works
37 George Pales (9 - Cat4)   Littleton2:54:34 149713   Team Evergreen Racing
38 Jeff Thomas   2:55:41   Pikes Peak Velo
39 Paul Ford   Fort Collins, CO2:56:15 363148   
40 steve autry (10 - Cat4)   Durango, CO2:56:32 172808   Durango Wheel Club
41 Bruce Runnels (11 - Cat4)   Fort Collins, CO2:57:21 332800   Peloton-Specialized Cycling Team
42 gary sawyer   2:57:49   
43 Doug Hill (12 - Cat4)   Evergreen, CO3:03:13 362718   
44 Hector Leyba (13 - Cat4)   Penrose, CO3:03:55 364563   Southern Colorado Velo
45 Leroy Smith (3 - Cat5)   Denver, CO3:05:29 363348   Team Evergreen Racing
46 Daniel Recht (14 - Cat4)   Denver, CO3:06:23 363975   
47 David Rice (15 - Cat4)   Albuquerque, NM3:07:44 29678   Sport Systems Cycling Club
48 Unknown Rider   2:51:56   
49 Peter Gross (16 - Cat4)   Boulder, CO3:08:44 278171   
50 Don Roberts (17 - Cat4)   Arvada, CO3:08:51 303206   
51 Mick Randall (4 - Cat5)   Denver3:11:41 367425   
52 Stephen Mayka (18 - Cat4)   Evergreen, CO3:15:20 364114   Team Evergreen Racing
53 Tony Riccio (19 - Cat4)   Fort Collins, CO3:15:46 364530   Team Rio Grande
54 Steve Cassin (20 - Cat4)   Denver, CO3:20:39 363532   
55 Pierre McMahon (5 - Cat5)   Hebron, CT3:25:53 342276   
56 Rob Whitley   3:28:57   
57 randy allen   3:31:59   
58 John Cohn (6 - Cat5)   Telluride, CO3:44:54 381189   
59 darroyl hanson   Maplewood, MN3:47:19 383927   
60 Michael Tappan (21 - Cat4)   Lakewood, CO3:57:43 326062   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - 65+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Herb Johnson (1 - Cat3)   La Jolla, CA2:23:17 55245   San Diego Cyclo Vets
2 Drew Clark (1 - Cat2)   Erie, CO2:38:34 363986   Louisville Velo Club/ Team Louisville Cyclery
3 Bob Connelly (1 - Cat4)   Denver Co2:44:58 363781   
4 Stephen Dertinger   Denver2:45:42 383753   
5 Michael Raber (2 - Cat3)   Evergreen, CO2:46:52 8455   Team Evergreen Racing
6 john phillips   Aspen, CO2:56:32 160162   
7 Philip Coons (3 - Cat3)   Highlands Ranch, CO3:01:20 364522   Schwab Cycles Racing Team
8 Fran Scannell (4 - Cat3)   Denver, CO3:16:43 51612   Schwab Cycles Racing Team
9 John Collins (2 - Cat4)   Austin, TX3:28:19 60926   Team Seton Brain and Spine Cycling
10 pete murphy (3 - Cat4)   Glastonbury, CT3:48:16 68901   Northeast Masters Cycling Association

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cory Popovich   Golden, CO2:31:22 363686   OUTDOOR DIVAS CYCLING
2 Rebecca Witinok-Huber   2:31:26   
3 Susie Jones   Steamboat Springs, CO2:32:01 384870   Steamboat Velo
4 jodie taylor   Parker, CO2:32:36 362559   
5 Kristin Riley-Lazo   Denver, CO2:32:55 364976   
6 Unknown Rider   2:33:28   
7 Kate Yancey   Golden Co2:35:17 363301   Team Evergreen Racing
8 Kathleen Allen   Evergreen, CO2:35:17 368102   Team Evergreen Racing
9 Nina Donohue   Boulder, CO2:36:20 374696   
10 Brianne Marshall   Durango, CO2:42:56 287045   NoTubes Endurance Racing
11 Marianne Bellino   Boulder, CO2:44:04 363696   
12 Erin McGinnis   Breckenridge, CO2:45:09 362454   Primal/McDonald Audi Women's racing
13 Sarah Kennedy   Boulder, CO2:45:59 158904   
14 Karen Franklin   2:46:59   
15 Nicole Fortin   Denver, CO2:49:07 356374   TheCyclist-Lawyer.com
16 Laura Hoevel   Pueblo, CO2:50:31 368487   Team Body Sync
17 Megan DiBiase   Denver, CO2:52:36 362896   Naked Women's Racing p/b TriBella
18 Barb Lotze   Littleton, CO2:53:08 363132   TheCyclist-Lawyer.com
19 Madeleine Fairchild   2:56:50   
20 Lanier Allen   Littleton, CO2:59:18 362528   Team Evergreen Racing
21 Christine Anderson   3:00:20   
22 Wendy Durst   Lafayette, CO3:01:12 363055   OUTDOOR DIVAS CYCLING
23 Maureen Boyle   Boulder, CO3:01:43 384322   
24 Debbie Murray   Littleton, CO3:03:34 368637   Optimize Endurance Services/BikeSource
25 Kristin Dean   Breckenridge, CO3:04:40 382196   
26 Loren O'Neill   New Hope, PA3:06:44 200794   Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebell
27 Cindy Hintgen   Frisco, CO3:08:21 362690   
28 Jill Hueckman   Durango, CO3:08:27 350478   
29 Callie Brode   Littleton, CO3:08:29 369554   
30 Meridith Bacus   Boulder, CO3:09:17 369375   TheCyclist-Lawyer.com
31 Elaine Harris   Lafayette, CO3:09:41 71833   TheCyclist-Lawyer.com
32 Leanne Paez Duncan   Englewood, CO3:10:15 362469   
33 Katerina Straskraba   Lakewood, CO3:10:59 378961   
34 Allison Brandt   Boulder, CO3:12:48 382647   TheCyclist-Lawyer.com
35 Melissa Iverson   Boulder, CO3:17:16 375525   OUTDOOR DIVAS CYCLING
36 Terry Petersen   Boulder, CO3:17:45 367686   TheCyclist-Lawyer.com
37 Kim Nordquist   Evergreen, CO3:23:22 363820   Team Evergreen Racing
38 Shareen Muldrow   Cheyenne, WY3:27:00 362709   Spradley Barr Wind Chill Cycling
39 Jennifer Muto   Silverthorne, CO3:34:07 235162   Team Evergreen Racing
40 Samantha Lockwood   3:38:27   
41 Tara Liebisch   Boulder, CO3:55:10 381869   OUTDOOR DIVAS CYCLING
42 Leslie Greene   4:09:24   

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Balboni   Durango, CO2:13:14 345588   Durango Wheel Club
2 Maria Santiago   Durango, CO2:14:58 376546   
3 Lori Emerson   Boulder, CO2:15:30 362824   GS Boulder/Trek Store
4 Sarah Clark   Edgewater, CO2:17:58 364610   Schwab Cycles Racing Team
5 Nora Olson   Boulder, CO2:22:36 254114   Team Primal Racing
6 Kendra Tupper   Boulder, CO2:24:07 355020   GS Boulder/Trek Store
7 Shaena Berlin   Somerville, MA2:24:48 306824   Massachusetts Institute of Technology
8 Tina Kempin   Crested Butte Co2:25:49 161363   
9 Kathleen Roman   Denver, CO2:28:20 298160   Local Velo

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tammy Jacques-Grewal (1 - Cat1)   Steamboat Springs, CO2:08:08 52427   
2 Amy Charity (2 - Cat1)   Steamboat Springs2:13:06 363583   Steamboat Velo
3 Lisa Tumminello (1 - Cat2)   Steamboat Springs, CO2:14:46 184590   Primal/McDonald Audi Women's racing
4 Julie Emmerman (3 - Cat1)   Boulder, CO2:14:57 121552   Primal/McDonald Audi Women's racing
5 Jennifer Slawta   Talent, OR2:16:45 46888   GNARLUBE/LANDSHARK racing
6 Catherine Johnson (4 - Cat1)   Boulder, CO2:17:47 185214   Panache Cyclewear
7 Betsy Cordes (2 - Cat2)   Moscow, ID2:19:19 52603   Team Tumbleweeds
8 Amy Smith   2:20:54   
9 Jennifer Schumm (3 - Cat2)   Denver Co2:21:26 363255   ZUMXR/Creekside Racing
10 Amber Rydholm (4 - Cat2)   Boulder, CO2:30:48 280345   GS Boulder/Trek Store

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Norvell   1:17:36   
2 Tea Wright (1 - Cat4)   Boulder, CO1:18:48 363170   Boulder Junior Cycling
3 Petra Schmidtmann (2 - Cat4)   Nederland, CO1:25:29 363223   Black Sheep Cycles
4 Sophie Berry (3 - Cat4)   Littleton, CO1:28:55 363142   ColoBikeLaw.com
5 Skyler Wilkey (4 - Cat4)   Denver1:31:36 363575   Black Sheep Junior Cycling
6 Stephanie Lawrence (5 - Cat4)   Colorado Springs, CO1:59:08 357542   Front Rangers Junior Cycling

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brenna Hattler (1 - Cat4)   Denver, CO1:13:46 383554   
2 Katherine Lawrence (2 - Cat4)   Colorado Springs, CO1:13:56 294821   Front Rangers Junior Cycling
3 Jessica Way (3 - Cat4)   Lakewood, CO1:22:28 364411   
4 Haily Norvell   1:25:30   

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenny Lucke (1 - Cat4)   Louisville, CO0:57:59 364444   Boulder Junior Cycling
2 Laurel Rathbun   Monument, CO0:59:55 201838   Front Rangers Junior Cycling
3 Lesley Myller   Steamboat Springs, CO1:05:14 363267   

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Fogg (1 - Cat4)   Colorado Springs, CO2:45:34 236545   Front Rangers Junior Cycling

Women - Cat 1/2/3/4 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christy Orris (1 - Cat2)   Boulder2:29:05 288941   Boulder Orthopedics
2 Dana Shinn (2 - Cat2)   Durango, CO2:29:33 333302   NoTubes Endurance Racing
3 Gabriela Ferrat (1 - Cat1)   Golden, CO2:33:04 112632   Team Rio Grande
4 Sara Talbert (1 - Cat4)   Cherry Hills Village, CO2:34:30 383739   ZUMXR/Creekside Racing
5 JJ Laughon (2 - Cat4)   Fort Collins, CO2:40:55 363291   Team Rio Grande
6 Lesley Butler (3 - Cat2)   Pittsburgh, PA2:42:00 206353   Team Rio Grande
7 SyRae Weikle (4 - Cat2)   Denver, CO2:44:00 70880   Tough Girl Cycling
8 Andrea Koenig (5 - Cat2)   Denver, CO2:50:11 348758   PSIMET/Zilla Racing
9 Christine Irelan (3 - Cat4)   Colorado Springs, CO2:50:20 293959   
10 Alisa Moore Copeland (6 - Cat2)   Denver, CO2:51:47 363537   Front Rangers Cycling Club
11 Melanie Russek (1 - Cat3)   Durango, CO3:00:39 272138   Durango Wheel Club
12 Melody Serra (2 - Cat3)   Highlands Ranch, CO3:15:22 249421   ZUMXR/Creekside Racing
13 Amber Dennis (4 - Cat4)   Arvada, CO3:25:52 369152   TheCyclist-Lawyer.com

Women - Cat 1/2/3/4 - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sue Stokes (1 - Cat2)   Breckenridge, CO2:27:41 251217   Primal/McDonald Audi Women's racing
2 Bev Zimmermann   2:34:10   
3 Diana Hassel (2 - Cat2)   Fort Collins, CO2:36:58 178539   Team Rio Grande
4 Anna Rice (1 - Cat4)   Albuquerque, NM2:40:24 331188   
5 Trish Heisdorffer (3 - Cat2)   Westminster, CO2:41:42 221749   RockyMounts~Izze Racing
6 Ellen Hart (2 - Cat4)   Denver, CO2:43:10 362779   Team Evergreen Racing
7 Nanci Goldsmith   2:47:19   
8 Anna Levine (3 - Cat4)   Longmont, CO2:51:33 364637   RockyMounts~Izze Racing
9 Sandi Garcia (4 - Cat4)   Denver, CO2:52:19 362462   P2P
10 Priscilla Blevins   Albuquerque, NM2:53:20 78766   
11 Kathryn Judson (4 - Cat2)   Arvada, CO2:54:12 47161   P2P/F.A.S.T. Labs presented by Reglera
12 Linda Brumley   3:01:41   
13 Marjorie Goodyear (5 - Cat4)   Parker, CO3:06:13 362662   ZUMXR/Creekside Racing
14 Heidi Mellin (6 - Cat4)   Bow Mar, CO3:08:17 382408   ColoBikeLaw.com
15 Sue Butcher (7 - Cat4)   Boulder, CO3:12:41 364407   
16 Paula Maresh (5 - Cat2)   Littleton, CO3:13:58 22485   
17 Carla Flores (1 - Cat1)   Pueblo, CO3:15:33 48199   Excel Sports Boulder
18 Shirley Hallberg (8 - Cat4)   Parker3:16:15 379029   Team Evergreen Racing
19 Martha Pomares (1 - Cat3)   Arvada, CO3:24:12 62719   Rocky Mountain Road Club
20 Christine Harris (9 - Cat4)   Highlands Ranch3:28:03 366246   ZUMXR/Creekside Racing
21 Kathie Shandro (10 - Cat4)   Castle Rock, CO3:28:16 367472   ZUMXR/Creekside Racing
22 Alicia Kirch (11 - Cat4)   Fort Collins3:31:50 363457   Team Rio Grande
23 Roselyn Schmied (12 - Cat4)   Wyoming, PA4:08:19 346480   
24 Darcy Tiglas (13 - Cat4)   Loveland, CO4:08:38 255031   Fort Collins Cycling Team

Women - Cat 1/2/3/4 - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ruth Alexander (1 - Cat4)   Fort Collins, CO2:47:23 364531   
2 Maurine Sweeney (2 - Cat4)   Highlands Ranch, CO2:53:10 362731   IC3Colorado
3 Nancy Stevenson   Golden, CO3:06:06 362979   
4 Ceil Murphy (3 - Cat4)   Monument, CO3:07:40 333020   DNA Cycling Race Team
5 Deborah McCabe (4 - Cat4)   Evergreen3:12:51 362932   Team Evergreen Racing
6 Kristine Johnson (5 - Cat4)   Larkspur, CO3:16:53 190484   DNA Cycling Race Team
7 lori potter (6 - Cat4)   Denver, CO3:35:43 364528   Schwab Cycles Racing Team
8 caryl goode   3:36:51   
9 franny cohn   Telluride, CO4:10:48 383854   
10 DeborahL Phelps   4:52:18   
11 Unknown Rider   5:01:15   

Women - Cat 1/2/3/4 - 65+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ruthanne Polidori (1 - Cat4)   Morrison, CO3:44:59 257219   Team Evergreen Racing

- Cat 1/2/3/4 - Handcyclist

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Drew Wills   Colorado Springs, CO4:05:58 358692   
2 Rodrigo Cortina   5:41:15   
3 Robert Davis   6:23:20   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerUSACDFOSMOSierra NevadaSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee