Race Results for
The Burn Mountain Bike Time Trial
Bailey, CO
(Event Information)
View By:
Time Trial on 06/02/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Upton   Boulder, CO 56381   RockyMounts~Izze Racing
2 chad Brockmeyer   Denver, CO 376107   
3 Steven Pon   Indian Hills 363199   
4 Christian Minor   Castle Rock, CO 377590   
5 Chuck Ball   Conifer, CO 378828   
6 Dale Hentzell   Golden, CO 315792   
7 John Hutchinson   Golden 380343   

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Mathers   Littleton, CO 132845   Rocky Mountain Cycling Club
2 Robert Sousa   Thornton, CO 250172   
3 Jeffrey Wardell   Boulder, CO 155512   

Men - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nigel Thompson   Denver, CO 365668   
2 Larry Jensen   Pinedale Wy 364485   Spradley Barr Wind Chill Cycling
3 Jon Farinholt   Evergreen, CO 309803   

Men - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Hilgers   Englewood, CO 268872   Team Adrenalin p/b Endurance Performance Coaching
2 Cary Dunn   Pine, CO 10203   Optimize Endurance Services
3 Matt Morgan   Lakewood, CO 152652   
4 Clay Harris   Evergreen, CO 152172   
5 Daniel Wyszynski   Highlands Ranch, CO 364078   
6 Chris Jezek   Lakewood, CO 364317   
7 Brian Hollister   Littleton, CO 119220   
8 Samuel Ahn   Morrison, CO 1242   
9 Garrett Sczechowski   Boulder, CO 345782   Tokyo Joe's -Whole Foods/Primal
10 Michael Lobojko   Highlands Ranch, CO 224523   
11 Trent Cooper   Denver, CO 87526   Pedal Pushers Cyclery

Men - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Marcoux   Lakewood, CO 380720   
2 Paul Schaller   Arvada, CO 378136   
3 Douglas Robison   Lakewood, CO 183223   Amicas Pizz/Absolute Bikes
4 Mac Whitney   Denver, CO 363099   
5 Robert Atwell   Evergreen, CO 374700   
6 Ryan Kohler   Louisville, CO 206123   
7 Adam Jeffrey   Colorado Springs 374639   Southern Colorado Velo
8 Aaron Macarelli   Golden, CO 363702   
9 David Louth   Lakewood, CO 381451   
10 Brian Liedtke   Golden, CO 380980   
11 Keith Principe   Evergreen, CO 374671   
12 Brandon Hodges   Highlands Ranch, CO 381479   
13 Joshua Maximon   Boulder, CO 378737   
14 Justin Hilgers   Denver, CO 381150   
15 Mark Mills   Littleton, CO 75915   
16 Tom Kammerer   Evergreen, CO 298449   
17 Russell Anderson   Littleton, CO 355422   
18 David Newcomer   Highlands Ranch , CO 364177   
19 jeff Martin   Denver 380348   
20 Jim Reasor   Denver, CO 381513   
21 peter Rockwood   Denver, CO 375160   
22 Chris Porter   Wheat Ridge, CO 364179   
23 Gary Myers   Golden, CO 25607   
24 Scott Wilkey   Englewood, CO 381269   
25 Brad Woodard   Morrison, CO 299003   Team Body Sync
26 Scott DeMers   Denver, CO 380464   
27 Todd Sandin   Lakewood, CO 31242   
28 Justin Mattison   Castle Rock, CO 80506   
29 Ryan Holtz   Denver, CO 375319   
30 Kyle Christensen   Las Cruces, NM 259189   
31 Richard(Dick) Feather   Denver, CO 230417   Team Evergreen Racing
32 curtis Christensen   Albuquerque, NM 381473   
33 Gary Bennett   Parker, CO 243433   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Pesce   Indian Hills Co 363089   
2 William Metcalf   Denver, CO 24150   
3 Kevin League   Colorado Springs, CO 379075   
4 Nick Woodland   Bailey, CO 379412   
5 Jonathan Auerbach   Lyons, CO 381460   
6 Michael Rosser   Englewood, CO 381248   
7 Marshall Miller   Denver, CO 352958   
8 Daniel Owen   Denver, CO 191232   
9 Michael Mesdag   Fort Collins, CO 380075   
10 Cory Kramer   Colorado Springs, CO 362404   
11 David Zook   Aurora, CO 274972   
12 Kyle Sipes   Highlands Ranch, CO 369517   

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sybil Praski   Denver, CO 253110   
2 Susan McCotter   Denver, CO 378203   

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carla Hammer   Evergreen, CO 376074   
2 janet Uhde   Denver, CO 278871   Naked Women's Racing p/b Tribella
3 Michele Novosad   Boulder, CO 364231   RockyMounts~Izze Racing
4 Kelli Lusk   Ketchum, ID 78607   Yeti Beti
5 Michelle Slingsby   Arvada, CO 310672   
6 Kim Godfrey   Louisville, CO 352832   RockyMounts~Izze Racing

Women - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristin Riley-Lazo   Denver, CO 364976   
2 Kristen Keteles   Lakewood, CO 177752   
3 Heidi Wahl   Parker, CO 190636   RockyMounts~Izze Racing
4 Nanette Curtis   Denver, CO 372545   
5 Katerina Straskraba   Lakewood, CO 378961   
6 Francine Tadra   Evergreen, CO 367293   Team Evergreen Racing
7 Danica Nelson   Sandy Ut 381340   

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Ober   Lakewood, CO 246109   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaOSMOShimanoBonk BreakerSpyCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee