Race Results for
Kenda DINO Mountain Bike Series- Indianapolis
Indianapolis, IN
(Event Information)
View By:
CX on 08/25/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Intro - SENIOR - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Burke      
2 Justin Gray      
3 Abe Hundt   Indianapolis, IN 395520   
4 Matt Johnson      
5 Kevin Walsh      
6 Charlie Barrows      
7 Kevin Lancaster      
8 Hassan Rizwan      
9 Michael Croddy      
10 Troy Franks      
11 Jon Ireland      

Men - Clydesdale - SENIOR - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Hunt      
2 Ben Bontrager      
3 David Boyd      
4 Benjamin Holcomb      
5 Dave Bradway      
6 Chris Laros      
7 Loren Long   Zionsville, IN 152576   
8 Jerry Rusin   Carmel, IN 340260   Team Nebo Ridge
9 Scott Keller      

Men - Cat 3 - JUNIOR - 11 to 14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Welch      
2 Luke Getts   Bloomington, IN 380353   
3 Blake Mezo   Crown Point, IN 373752   
4 Thomas Francisco   Louisville, KY 327052   Red Zone Cycling
5 Will Johnson      
6 Tristin Cooper   Plainfield, IN 371811   Midwest Development Cycling Inc.
7 Jarrod Nichols   Westfield, IN 376903   Midwest Development Cycling Inc.

Men - Cat 3 - JUNIOR - 15 to 18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Gordon      
2 Brandon Elliott   Chicago, IL 274440   Iron Cycles
3 Noah Hayden   Avon, IN 279476   
4 Josh King      
5 Jesse Ritchie   Syracuse, NY 186119   
6 Luke Chilman      
7 Cody Kennedy   Losangeles, CA 305367   

Men - Cat 3 - SENIOR - 19 to 29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grant Kellow   Carmel, IN 357661   
2 Connor Omalia   Indianapolis, IN 405102   A Cycling Team
3 Zach Nalley      
4 Cory Hickson   Fort Wayne, IN 380071   
5 Aaron Lifford   Indianapolis, IN 396373   
6 John Keller      
7 Praveenkumar Marimuthu   Columbus, IN 379377   
8 Brian Williamson   Bainbridge, IN 353364   
9 Anant Puri      

Men - Cat 3 - MASTER - 30 to 39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scot Pemberton   Stiener Ranch, TX 114557   VooDoo Racing
2 Ed Fujawa      
3 Jorge Luengas      
4 Shawn Phillips      
5 Spencer Fields      
6 David Smith      
7 Bryan Downs   Indianapolis In 403732   
8 John Fry      
9 Keith Huff      
10 Jeremy Gerrits      
11 Kyle Johnson      
12 Kyle Brozek      

Men - Cat 3 - MASTER - 40 to 49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dean Leavens      
2 Eric Metcalf   Newburgh, IN 360482   
3 Todd Sears   Carmel, IN 277700   
4 Kevin Houk      
5 Bob Cochrane   Indianapolis, IN 356866   Team Indiebike
6 Glenn Tank   Yorktown, IN 371700   
7 David Tozer      
8 Steve Hoover      
9 Eric Simo   Columbus, IN 32735   
10 Doug Ummel      
11 Paul Gilson   Fishers, IN 376717   
12 Jeff Whipple      
13 Mike Fisher      
14 Eddie Getts   Bloomington, IN 380354   
15 Brian Kelsey      
16 Troy Bergquist      
17 Steve Williamson   Seattle, WA 250884   
18 Aaron Whalen   Madison 190872   
19 Dennis Moffett      
20 Kent Flint      
21 Daniel Fariss   Indianapolis, IN 297035   
22 Brad Fox   Avonindiana 401333   
23 Jonathan Wilson      

Men - Cat 3 - MASTER - 50 and o

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Bowerman   Crawfordsvlle, IN 59754   
2 Tom Elliott      
3 Donald Rush      
4 Douglas Groff      
5 Rod Cowell   Evansville, IN 385345   
6 Mark Jones      
7 Richard Feeley      
DNF Mark Glore      

Men - Cat 2 - JUNIOR - 11 to 18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gavin Haley   Louisville, KY 259719   
2 James Francisco   Louisville, KY 269260   Red Zone Cycling

Men - Cat 2 - SENIOR - 19 to 29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Baumer   Indianapolis, IN 353428   Team Indiebike
2 Alexander Potter   Bloomington, IN 378952   
3 Michael Kubancsek   Indianapolis, IN 299226   

Men - Cat 2 - MASTER - 30 to 39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Hruska   Indianapolis, IN 278962   
2 Joe Driver   Jeffersonville 375222   Clarksville Schwinn Racing
3 Brian Falloon   Noblesville, IN 340866   Team World Bicycle Relief
4 Frank Martin      
5 Craig Baker      
6 Garrett Andrews   Brownsburg, IN 383750   
7 Marc Loehr      
8 Allan Weir   Indianapolis, IN 132753   Bicycle Outfitters Indy
9 Rob Shrum      
10 Raul Morales   Moreno Valley, CA 175013   
11 Timothy Banks   Fort Wayne, IN 339660   DRT Racing
12 Eric Roberson      
13 Michael Scott   Indianapolis, IN 106444   
14 Nicholas Lucas      
15 Adam Nagy      
16 Chris Rose      
17 Jeff Roesner   Winona Lake, IN 368844   
18 Bob Boehman      

Men - Cat 2 - MASTER - 40 to 49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adrian Fahey   Indianapolis, IN 354608   Bicycle Outfitters Indy
2 Jeff Carter      
3 Jon Clodfelter   Fishers, IN 195393   
4 Matt Emmert   Bloomington, IN 290394   DRT Racing
5 Darin Halbert   Martinsville, IN 397499   
6 Greg Bauer      
7 Shawn Cooper   Plainfield, IN 354678   Bicycle Outfitters Indy
8 Paul D'Angelo      
9 Randy Witte   Shelbyville, IN 88983   
10 Patrick Hirschfeld   Indianapolis, IN 373456   Team Indiebike
11 Kirk Grynwald   Little Rock, AR 309572   Don Walker Cycles Racing
12 Robert Dills   Knoxville, TN 209494   KnoxVelo Club
13 Sam Preston   Bedford, IN 311797   
14 Alan Keeling      
15 Russell Nichols   Westfield, IN 350970   Team World Bicycle Relief
16 John Matthews      
17 Seth Hildebrand      
18 Michael Henry      
19 Chad Nay   Carmel, IN 282137   
20 John Carr      
21 David Primm   Avon, IN 310991   Bicycle Outfitters Indy
22 Anthony Neal Elmore      
23 Dennis Hall      
24 Chris Jacobs   Bellingham, WA 391751   
25 Mike McFall      
26 Darrin Messer      

Men - Cat 2 - MASTER - 50 and o

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Demott   Shelbyville, IN 9179   Gray Goat Sports
2 Scott Wagner      
3 Jeff Steinrock   Crestwood, KY 259104   
4 Marc Johnson      
5 Steve Tucker      
6 Jeff Brackett      
7 Ralph Lueken      
8 Jeff Smart   Indianapolis, IN 350026   
9 Greg Burnette      
10 David Gardner      
11 Bob Kay      
12 Dave Tharp      
13 Grandon Westlund   Noblesville, IN 152057   
14 Dave Fox      

Men - Cat 1 - JUNIOR - 15 to 18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gunner Dygert   Brownsburg, IN 351414   BISSELL-ABG-GIANT
2 Andrew Dillman   Fairdale, KY 261876   Kentucky Flyers Cycling Inc
3 Luke Beemer   Brownsburg, IN 354164   Team World Bicycle Relief
4 Christian Tucker   Milford, IN 370236   Midwest Devo
5 Luke Haley   Louisville, KY 259716   Red Zone Cycling

Men - Cat 1 - SENIOR - 19 to 29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Johnson      
2 Dustin Sitterding   Columbus, IN 305473   

Men - Cat 1 - MASTER - 30 to 39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Slowinski   Louisville, KY 121030   Clarksville Schwinn Racing
2 Chris Bowman      
3 Rick Mezo      
4 Michael Hemelgarn      
5 Mark Giganti   Clayton, IN 172317   
6 Edwin Colvin   Indianapolis, IN 255350   
7 Adam Rodkey   Bloomington, IN 167200   Speedway Wheelmen
8 William Sherman      
9 Reed Kress   Evansville, IN 401007   
10 Anthony Kunkler   Mccordsville, IN 234617   

Men - Cat 1 - MASTER - 40 to 49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tomasz Golas   Bloomington, IN 278333   Don Galligher-DRT Consulting
2 David Dygert   Brownsburg, IN 10323   
3 Ty Peck   Shelbyville, IN 329862   
4 Mike Johnson      
5 Blaine Heppner   Louisville, KY 256278   Don Walker Cycles Racing
6 Eric Lovins   Evansville, IN 21683   Dan's Competition Factory Racing
7 Jim Frazier      

Men - Cat 1 - MASTER - 50 and o

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Barber   North Vernon, IN 113491   
2 Brad Hill   Milligancollege, TN 287295   
3 Steve Harpster   Indianapolis, IN 229677   
4 Andrew Klumb   Toledo, OH 248080   
5 Blake Noland   Columbus, IN 143907   
6 Rick Toler      

Men - Junior - JUNIOR - 10 and u

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hans Holzhausen      
2 Zach Vores      
3 Jonathan Steinrock   Crestwood, KY 388454   Red Zone Cycling
4 Corey Hunt      
5 Ayrton Houk      
6 Cannon Melchi      
7 Hampton Ott      
8 Owen Ott      
9 Ethan Barrows      
10 Phillip Emmert      
DNF Noah Johnson   Spokane, WA 374947   

Men - Junior - JUNIOR - 11 to 14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Tanner      
2 Jason Croddy      

Women - Cat 3 - SENIOR - 99 and u

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
8 Kelly Chappell      
9 Nikki Whipple      
10 Anna Lynn Houk      

Women - Cat 2 - SENIOR - 11 and o

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Wood      
2 Elizabeth Entile   Nashville, IN 379562   
3 Lauren Hoover   Evansville 360574   
4 Carla Harris   Evansville, IN 385673   
5 Karen Elmore   Elizabethtown, KY 127098   
6 Kristin Siebenlist      
7 Chienhui (janet Sherman      
8 Catherine Hollibaugh   Carmel, IN 354456   Team Nebo Ridge
9 Christina Thibodeau      

Women - Cat 1 - SENIOR - 15 and o

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sierra Siebenlist   Indianapolis, IN 166038   
2 Janelle Renschler   Indianapolis, IN 261856   Bicycle Outfitters Indy
3 Chikage Castle      

Women - Junior - JUNIOR - 10 and u

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erja Roesner   Winona Lake, IN 365980   KCV Cycling Club
2 Nora Bauer      
3 Katie Ireland      

Women - Junior - JUNIOR - 11 to 14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cora Minkis   Brownsburg, IN 380184   
2 Carmella Whipple      
3 Diane Houk      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpySierra NevadaCUOREBonk BreakerShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee