Race Results for
Kenda DINO Mountain Bike Series- Warsaw
Winona Lake, IN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/19/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Intro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Lyttle   0:31:43   
2 Robert Poinsatte   0:32:38   
3 Paul Tackett   0:32:45   
4 Nathaniel Lyttle   0:33:14   
5 Brad Fox   0:34:03   
6 Aaron Hershey   Lafayette, IN0:35:50 370841   
7 Luke Preston   0:41:55   
8 Tracy Horrell   0:44:04   

Men - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Malone   0:19:16   
2 Seth Barrand   0:51:05   
3 Ben Bontrager   0:52:16   
4 Jeffrey Gopsill   0:52:32   
5 Dennis Hall   0:53:09   
6 Brad Fitzpatrick   0:55:17   
7 Shane Mills   0:56:31   
8 Cj Micklitsch   0:57:02   
9 jeremy shafer   Napoleon0:59:46 371266   
10 Randy Streator   North Manchester, IN1:03:04 90021   
11 Dave Bradway   1:05:21   
12 Dan Kolanowski   Warsaw, IN1:05:57 369857   
13 Todd Snyder   1:07:37   
14 Rick Beauchamp   1:18:56   
15 Mark Sweeting   1:27:43   

Men - Cat 3 - JUNIOR - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blake Mezo   Crown Point, IN0:50:20 373752   
2 Christopher Welch   0:50:52   
3 Will Johnson   Pendleton, IN0:54:30 341996   
4 Noah Hayden   Avon, IN1:00:58 279476   
5 Tristin Cooper   Plainfield, IN1:02:18 371811   
6 Kaelon Pagr   1:07:43   
7 Seth Snyder   1:09:36   
8 Jarrod Nichols   Westfield, IN1:23:12 376903   Team Nebo Ridge
9 Jared Sweeting   1:29:44   

Men - Cat 3 - JUNIOR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Shafr   0:51:41   
2 Matt Wildman   0:52:02   
3 Christian Gray   0:52:29   
4 Ben Freas   Elkhorn, WI0:52:49 338970   ISCorp Cycling Team
5 Britton Harman   0:54:36   
6 Joey Vonderahe   0:55:56   
7 Brandon Riffle   0:57:13   

Men - Cat 3 - SENIOR - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Wass   West Lafayette, IN0:44:32 360910   
2 Cory Hickson   Fort Wayne, IN0:44:47 380071   
3 Sam Heasley   0:46:40   
4 Kirk Lindblom   0:46:51   
5 Justin Sorber   Lafayette, IN0:48:05 306060   
6 Connor Omalia   0:48:07   
7 Zach Nalley   0:49:43   
8 Bryan Wight   0:51:15   
9 Todd Farver   Terre Haute, IN0:51:34 311640   
10 Heath Shock   0:51:38   
11 Chris Cord   0:54:15   
12 Eric Okerstrom   0:57:40   
13 Bennett Putman   1:07:24   

Men - Cat 3 - MASTER - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Banks   Fort Wayne, IN0:45:21 339660   Ft. Wayne Outfitters
2 Jason Short   Lakewood, CO0:49:27 168216   
3 Jared Staub   Ashley, IN0:49:27 372120   Men of Steel Racing
4 Mark Miller   Fort Wayne, IN0:50:00 343740   
5 Jethro Zapanta   N Highlands, CA0:50:09 159610   
6 Mike Backer   Boonville0:51:57 392500   
7 Caleb Fritz   0:52:56   
8 Tad Davis   New Haven, IN0:53:13 181525   
9 Tony Grau   0:53:45   
10 Ed Fujawa   0:53:46   
11 Attila Nagy   0:54:12   
12 Robert Kramer   0:57:29   
13 Doug Blocher   0:57:31   
14 Kyle Johnson   Muncie, IN0:57:34 349118   
15 Jeremiah Otto   0:57:49   
16 Shawn Phillips   Camp Pendleton, CA0:58:43 147750   
17 Ethan Leitch   Churubusco, IN0:58:59 277998   
18 Bryan Kerstell   Valparaiso, IN1:00:07 352910   
19 Jeremy Gerrits   1:00:40   
20 John Fry   West Lafayette1:00:57 362068   
21 Dave Gries   1:01:08   
22 Spencer Fields   1:01:26   
23 David White   1:01:39   
24 Jason Zorilla   1:02:49   
25 Kyle Brozek   1:09:00   
26 Ryan Kelly   1:09:10   
27 William Melchi   West Lafayette, IN1:12:33 372395   
28 Billie Jamison   1:13:40   

Men - Cat 3 - MASTER - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dean Leavens   0:45:31   
2 Drew Ott   Brookston, IN0:46:18 369996   
3 Eric Metcalf   Newburgh, IN0:46:31 360482   
4 Martin Carranza   Auburn, IN0:48:31 358705   Three Rivers Velo Sport Club, INC
5 Todd Sears   Carmel, IN0:48:35 277700   
6 David Tozer   0:48:38   
7 Bob Cochrane   Indianapolis, IN0:49:01 356866   Team Indiebike
8 John Neal   Chicago, IL0:49:43 326892   xXx Racing
9 Andrew Young   0:50:42   
10 Chris Halioris   Crestwood, KY0:51:36 211555   Rogue Racing Project
11 Glenn Tank   Yorktown, IN0:51:45 371700   
12 Adam Rucker   0:52:19   
13 Randy Groves   Warsaw, IN0:52:25 372380   
14 Robert Bishop   0:52:26   
15 Les Yocum   West Lafayette, IN0:52:50 150888   
16 Derek Mantyla   0:52:53   
17 Troy McDaniel   0:53:51   
18 Todd Bradfield   0:53:53   
19 Bill Ardery   Indianapolis, IN0:54:22 260730   
20 Ryan Stafford   0:56:09   
21 Danny Newport   0:56:11   
22 Ron McDaniel   0:56:27   
23 Joey Beher   0:59:02   
24 Ken Walter   0:59:26   
25 Paul Gilson   Fishers, IN1:01:05 376717   
26 Tracy Myers   1:01:50   
27 Brian Kelsey   Mendham, NJ1:02:15 18846   
28 Michael Grimm   1:03:09   
29 Chad Shipley   Archboldr, OH1:05:57 399188   
30 Scott Wickens   1:10:43   

Men - Cat 3 - MASTER - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Bohmenkamper   0:47:42   
2 Dean Schmidlapp   0:48:52   
3 Tom Elliott   Carmel, IN0:51:42 345524   
4 Douglas Groff   0:52:36   
5 Brian Bowerman   Crawfordsvlle, IN0:54:25 59754   
6 Steve Tilmans   Indianapolis, IN0:55:16 380250   
7 Rod Wildman   0:56:20   
8 Dennis Duncan   Winona Lake, IN0:56:43 319306   
9 Bob Deitch   0:59:14   
10 Keith Losey   1:01:34   
11 Bob Gasiecki   1:04:04   
12 Steve Williams   1:06:30   
13 Richard eley   1:09:19   
14 Brian Zirbel   1:16:18   

Men - Cat 2 - JUNIOR - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Connor Barnett      
2 Alexi Demopoloulos      

Men - Cat 2 - JUNIOR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Dietrich   Prospect, KY 285648   Red Zone Cycling
2 Brian Lark   New Albany, IN 258079   

Men - Cat 2 - SENIOR - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neal Forbes   Columbus, IN 251328   
2 Daniel Goldbach   Evansville, IN 360547   
3 Max Tenclay   Homewood, IL 359583   
4 Eugene Chernyavski   Reynoldsburg, OH 249542   
5 Ian Ziarko   Mokena, IL 379545   
6 Jacob Crow   Kent, OH 390290   
7 Zachery Klopnstein      
8 Chad Hoyt      
9 Anthony Trozzolo      
10 Alan Coon   Longmont, CO 389970   

Men - Cat 2 - MASTER - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pawel Rutkowski   Olsztyn (poland) 369471   DRT Racing
2 Kress Reed   Evansville, IN 401007   
3 Micah Lemasters   Winona Lake, IN 371559   
4 Christopher Hruska   Indianapolis, IN 278962   
5 Brian Falloon   Noblesville, IN 340866   Team Nebo Ridge
6 Craig Baker   Greenwood, IN 399512   
7 Joseph Lampen   Holland, MI 368932   
8 Balint Nagy      
9 Marc Loehr      
10 Frank Martin   Evansville, IN 310097   
11 Jon Kauffman      
12 Matt Hendey   Westfield, IN 319304   
13 Joe Driver   Jeffersonville 375222   Clarksville Schwinn Racing
14 Jason Cordes   Fort Wayne, IN 365445   
15 Joseph Kruger   Mount Vernon, IN 316248   
16 Garrett Andrews   Brownsburg, IN 383750   
17 Allan Weir   Indianapolis, IN 132753   Bicycle Outfitters Indy
18 Charles Wallace   Indianapolis, IN 352034   
19 Micah Metzger      
20 Ryan Burnette      
21 Christopher McArdle   Greendale, WI 356852   
22 Keith Duvall   Valparaiso, IN 373516   
23 Mike Kemper      
24 Josh Meyer      
25 Matt Kelm   Carmel, IN 183470   
26 Tim Metzger   Hampton, NH 135286   
27 Jeff Roesner   Winona Lake, IN 368844   KCV Cycling Club
28 Fred Iversen   Carmel  366391   A Cycling Team
29 Jason Renschler   Indianapolis, IN 226357   Bicycle Outfitters Indy
30 Brian Hoover   Warsaw, IN 298318   KCV Cycling Club
31 Jason Stine      
32 Bob Boehman      

Men - Cat 2 - MASTER - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Matthews   Indianapolis, IN1:13:49 163588   Bicycle Outfitters Indy
2 Jon Clodfelter   Fishers, IN1:26:35 195393   
3 Jeff Carter   1:27:45   
4 Kirk Grynwald   Little Rock, AR1:29:36 309572   Rogue Racing Project
5 Adrian Fahey   Indianapolis, IN1:29:55 354608   Bicycle Outfitters Indy
6 Chad Murphy   Fort Wayne, IN1:30:47 83066   
7 Patrick Hirschfeld   Indianapolis, IN1:31:38 373456   Team Indiebike
8 Jeff Hartz   Argos, IN1:32:07 369201   
9 Sam Preston   Bedford, IN1:32:08 311797   
10 Joseph Hatley   Indianapolis, IN1:32:17 88011   
11 Greg Bauer   Muncie, IN1:32:24 310092   
12 Paul D'Angelo   1:32:42   
13 Jeff Wass   Blue Springs, MO1:32:50 396766   
14 Russell Nichols   Westfield, IN1:33:10 350970   Team Nebo Ridge
15 Seth Hildebrand   Carmel, IN1:34:36 295728   
16 Anthony Neal Elmore   Elizabethtown, KY1:35:19 116063   
17 Dave Strole   1:35:38   
18 Randy Witte   Shelbyville, IN1:36:44 88983   
19 Jimmy Phipps   Evansville, IN1:37:25 323354   
20 Paul Michna   Aurora, IL1:37:44 132092   
21 Matt Rapp   1:37:46   
22 Shawn Cooper   Plainfield, IN1:37:55 354678   Bicycle Outfitters Indy
23 Chad Nay   Carmel, IN1:38:00 282137   
24 Mike McFall   Anderson, IN1:38:31 91988   
25 John Carr   Spokane Wa.1:40:52 372919   
26 Cecil Slayton   White Pigeon, MI1:41:02 370941   
27 David Hack   Madisonville, KY1:45:15 305254   Dan's Competition Factory Racing
28 David Gable   Fort Wayne, IN1:46:13 172315   
29 Sam Markley   New Paris, IN1:46:23 22535   
30 David Primm   Avon, IN1:48:01 310991   Bicycle Outfitters Indy
31 Alejandro Diaz   1:48:20   
32 James Foster   Indianapolis, IN1:48:52 305928   A Cycling Team
33 Dean Hoover   1:49:41   
34 Danny Gadd   1:53:11   
35 John Wheeler II   1:55:27   
36 Jamey Brock   1:58:23   

Men - Cat 2 - MASTER - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Brackett   Muncie, IN1:01:49 47724   
2 Tracy Bartow   Syracuse, IN1:33:04 2801   
3 Rob Motta   Hebron1:34:42 390410   
4 Steve Tucker   1:34:46   
5 Chris Welch   Barneveld Ny1:35:06 256925   
6 Jeff Smart   Indianapolis, IN1:37:06 350026   
7 John Wright   Carmel, IN1:37:54 211129   Heroes Foundation Cycling Club
8 Dave Tharp   Cicero, IN1:38:52 284848   Team Nebo Ridge
9 Ralph Lueken   1:39:23   
10 Bruno Francescon   1:39:31   
11 Robert Thomas   1:41:22   
12 Keith Griffiths   Evergreen, CO1:42:58 105111   
13 John Hartman   1:44:16   
14 David Gardner   Indianapolis, IN1:45:18 351680   Bicycle Outfitters Indy
15 Greg Burnette   1:46:02   
16 Tim Hoeldtke   1:46:37   
17 Charles McClary   1:48:11   
18 Grandon Westlund   Noblesville, IN1:54:00 152057   

Men - Cat 1 - JUNIOR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gunner Dygert   Brownsburg, IN 351414   
2 Christian Tucker   Milford, IN 370236   
3 Luke Beemer   Brownsburg, IN 354164   Bicycle Outfitters Indy

Men - Cat 1 - SENIOR - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Isaac Neff   Madison, WI 200724   
2 Matthew Light   Warsaw, IN 277747   
3 Eric Bales   Greenwood, IN 240684   
4 Dustin Sitterding   Columbus, IN 305473   
5 Andrew Smith   Fortwayne, IN 278751   

Men - Cat 1 - MASTER - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Pirtle   Saint Louis, MO 28221   The Cannonball-Hub Racing Team
2 Anthony Slowinski   Louisville, KY 121030   Clarksville Schwinn Racing
3 Rick Mezo   Crown Point, IN 246376   Rbikes.com / FleetTruckParts.com
4 Joshua Prater   Indianapolis, IN 28616   Speedway Wheelmen
5 Chris Bowman   Indianapolis, IN 79229   
6 Edwin Colvin   Indianapolis, IN 255350   
7 Mark Giganti   Clayton, IN 172317   
8 Mitch Moen   Lombard, IL 24686   Rbikes.com / FleetTruckParts.com
9 Michael Hemelgarn   Avon, IN 262921   DRT Racing
10 Anthony Kunkler   Mccordsville, IN 234617   
11 William Sherman   Indianapolis, IN 134321   A Cycling Team
12 Ryan Tragesser   Fishers, IN 278631   
13 Mike Minichiello   Westfield, IN 332444   Team Nebo Ridge
14 John Ryan   Indianapolis, IN 278498   Racing For Riley
15 Jeff Frame   Noblesville, IN 203366   

Men - Cat 1 - MASTER - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Rasmussen   Michigan City, IN 241982   Rbikes.com / FleetTruckParts.com
2 Dave McComb   Yoder, IN 172316   Men of Steel Racing
3 Mike Wheeler   Chesterton, IN 297059   Rbikes.com / FleetTruckParts.com
4 Ty Peck   Shelbyville, IN 329862   
5 Blaine Heppner   Louisville, KY 256278   Don Walker Cycles Racing
6 Dave De Maegd   South Bend 373013   Spin Zone Racing p/b Bike the Bend
7 Mike Johnson   Pendleton, IN 264914   
8 Tim Mack   Bloomington, IN 262922   Don Galligher-DRT Consulting
9 Jason Owen   Danville, IN 304880   
10 Eric Lovins   Evansville, IN 21683   Dan's Competition Factory Racing

Men - Cat 1 - MASTER - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Hill   Indianapolis, IN 276365   
2 Dennis Barber   North Vernon, IN 113491   
3 Steve Harpster   Indianapolis, IN 229677   
4 Jeffrey Nixon   Bryan, OH 186448   
5 Blake Noland   Columbus, IN 143907   
6 Scott Wagner   Fort Wayne, IN 241678   Men of Steel Racing

Men - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Haley   Nashville, TN0:35:03 281477   
2 Hans Holzhausen   0:35:03   
3 Corey Hunt   0:38:33   
4 Zach Vores   0:38:52   
5 Evan Witte   0:43:22   
6 Hayden Stafford   0:51:22   
7 Isaiah Lincoln   1:04:08   

Men - Junior - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cobe Van Houten   0:30:39   
2 Noah Wildman   0:33:10   
3 Christian Hammerly   0:37:38   

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Gordon   0:24:10   
2 Josh Wogoman   0:29:34   
3 Sam Varie   0:31:37   
4 Michael Collier   0:32:36   
5 Daniel Twyman   0:35:33   

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Andrews   Bristol, IN0:28:34 374283   
2 Amy Kruger   Mount Vernon, IN0:29:03 343350   
3 Brandy Backer   0:30:00   
4 Mckenzie Armey   0:31:55   
5 Marcell Myers   0:38:03   
6 Judith Hall   0:42:09   
7 Paula Pearson   Broomfield, CO0:43:17 309405   

Women - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah FarverStaub   Ashley, IN 350120   Men Of Steel Racing LLC
2 Nikki Wood      
3 Sarah Fredrickson   Bloomington, IN 217611   
4 Regina Campbell      
5 Amy Cockburn      
6 Megan Stelljes   Madison, WI 398454   
7 Elizabeth Entile   Nashville, IN 379562   
8 Lauren Hoover   Evansville 360574   
9 Meghan McDonough      
10 Chienhui Sherman   Indianapolis, IN 312884   A Cycling Team
11 Angela Malcolm      
12 Carla Harris   Evansville, IN 385673   
13 Kate Dietrich   Prospect, KY 285651   Red Zone Cycling
14 Cheryl O'Dore      
15 Frances Haley   Louisville, KY 285432   Bikeman.com
16 Kelly Wildman      
17 Sherri Thompson   Louisville, KY 290519   Rogue Racing Project
18 Karen Elmore   Elizabethtown, KY 127098   

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Jean Dallaire   Georgetown, IN 217836   Racing For Riley
2 Nicole Borem   Warsaw, IN 184390   Men of Steel Racing
3 Emily Walling   Kettering , OH 255284   Racing For Riley
4 Janelle Renschler   Indianapolis, IN 261856   Bicycle Outfitters Indy
5 Sierra Siebenlist   Indianapolis, IN 166038   
6 Andrea Lehr      
7 Rebecca Zink   Indianapolis, IN 278382   A Cycling Team
8 Debbie Baker   Louisville, KY 180437   Clarksville Schwinn Racing
9 Katherine Mowat   Muncie, IN 355278   

Women - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erja Roesner   Winona Lake, IN0:46:09 365980   KCV Cycling Club

Women - Junior - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cora Minkis   Brownsburg, IN0:33:33 380184   
2 Suzanne Holzhausen   0:50:14   

Women - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caroline Poinsatte   0:35:22   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREUSACDFOSMOSierra NevadaShimanoBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee