Race Results for
Hungry Dog Criterium
Phoenix, AZ
(Event Information)
View By:
Criterium on 03/27/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - masters - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kale Keltz (1 - Cat2)   Scottsdale, AZ 140286   Bicycle Haus
2 JR Grabinger  (1 - Cat1)   Phoenix, AZ 231701   Rideclean
3 Matthew Holecko   Scottsdale, AZ 148285   Carolos O'Brien
4 Taylor Hansen (1 - Cat3)   Queen Creek, AZ 266465   Honeywell Cycling
5 James Kramer   Scottsdale, AZ 54748   WM/AZMST
6 Chris Poole   Phoenix, AZ 120794   Honeywell Cycling
7 Kevin Kirkwood   Scottsdale, AZ 47269   Bicycle Haus
8 Steven Stuart   Scottsdale, AZ 34475   Bicycle Haus
9 Steve Donaldson   Phoenix, AZ 248555   Bicycle Haus
10 James Fehrenbach   Phoenix, AZ 59194   unattached
11 Dennis Mong (1 - Cat4)   Phoenix, AZ 42806   AZPhalt
DNS Geoff Chalmers   Tempe, AZ 206838   Vitesse
DNF Jose Velazco   Coolidge, AZ 191841   Honeywell Cycling
DNF Russell LaFleur   Phoenix, AZ 290144   Bicycle Haus
DNF Bryan Staub   Gilbert, AZ 175776   WM/AZMST

Men - masters - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Inglis   Lakewood, CO 17376   Team Pararescue
2 Mark Fosenburg   Phoenix, AZ 143238   Honeywell
3 Bryan Antol   Flagstaff, AZ 1806   GST
4 Mike Pastore      Waste Management
5 James Kramer   Scottsdale, AZ 54748   Waste Management
6 Clayton Peck   Mesa, AZ 27558   Nboundz
7 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   Landis
8 Keith Brodhagen   Phoenix, AZ 257201   Waste Management
9 Chris Poole   Phoenix, AZ 120794   Honeywell
10 Steve Cullinan   Paradise Valley, AZ 87674   Waste Management
11 James Davis   Chandler, AZ 60564   Summit Velo
12 Mark Bradley   Gilbert, AZ 204760   AZ Masters
13 DouG Powell   Phoenix, AZ 122778   Asphalt
14 Mark Peters (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 206159   Waste Management
15 Thomas Kachelmeyer   Royal Oak, MI 18395   Wolverine
16 Andrew Hosterman   Tucson, AZ 48867   SWHCT
17 Adrian Schumacher (2 - Cat3)   Tucson, AZ 140853   SST
18 David Bixby   Phoenix, AZ 125651   Team RPM
19 Leo Masursky   Tucson, AZ 208705   Aggress
20 Efthimios "Tim" Anastassatos   Phoenix, AZ 230226   PCCC
21 Mitch Hyra   Glenwood Springs, CO 193033   ACME
22 Kenneth Doss   Glendale, AZ 9873   Bike Haus
23 Charles Higgins   Phoenix, AZ 188528   Landis
24 Steve Donaldson   Phoenix, AZ 248555   Bike Haus
25 Efraim Rojas   Phoenix, AZ 53459   Honeywell
26 Daniel Redivo   Mesa, AZ 107652   DNA
27 David Reid (1 - Cat1)   Mesa, AZ 60513   Landis
28 Marten Ryerson   Gilbert, AZ 142167   Rideclean
29 Mike Parrish   Chandler, AZ 146176   Landis
DNS Geoff Chalmers   Tempe, AZ 206838   Vitesse
DNF Robert Tompkins   Anthem, AZ 305794   Waste Management
DNF Bryan Staub   Gilbert, AZ 175776   Waste Management

Men - masters - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Fosenburg   Phoenix, AZ 143238   Honeywell Cycling
2 Keith Brodhagen   Phoenix, AZ 257201   WM
3 Corky Kurtz (1 - Cat2)   Flagstaff, AZ 80186   Pay N Take
4 Andrew Hosterman   Tucson, AZ 48867   SWHC
5 Steve Cullinan   Paradise Valley, AZ 87674   WM
6 Thomas Kachelmeyer   Royal Oak, MI 18395   Wolverine
7 Peter Smith   Scottsdale, AZ 266653   Bicycle Ranch
8 Kurt Kroemer   Phoenix, AZ 200910   WM
9 Mark Peters (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 206159   WM
10 David Bixby   Phoenix, AZ 125651   Team RPM
11 Bill McDorman   Tucson, AZ 180347   Pay N Take
12 Greg Barrett   Scottsdale, AZ 183203   AZ Masters
13 Donald Lamarca (1 - Cat4)   Surprise, AZ 178549   Honeywell Cycling
14 Kenneth Doss   Glendale, AZ 9873   Bicycle Haus
15 Jorge Caviedes (2 - Cat3)   Mesa, AZ 67755   Honeywell Cycling
16 Ron Stevens (2 - Cat4)   Phoenix, AZ 244258   WM
17 Charles Spelman   Sausalito, CA 309360   Echelon
18 Charles Higgins   Phoenix, AZ 188528   Landis
19 Joe Struttmann   Tempe, AZ 205141   San Tan Racing
20 Mike Parrish   Chandler, AZ 146176   Landis
21 Larry Hansen   Globe, AZ 278978   Honeywell Cycling
22 Richard Snyder   Paradise Valley, AZ 180661   WM
23 Raymond Kidd   Mesa, AZ 165305   Honeywell Cycling
DNS Jim Pongratz   Scottsdale, AZ 177741   AZ Masters
DNF Robert Tompkins   Anthem, AZ 305794   WM
DNF Randy BOLES   Tempe, AZ 304215   Bicycle Haus

Men - cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 craig orozco   Tucson, AZ 334188   Summit Velo
2 Peer Himler   Chandler, AZ 333440   DNA
3 Chad VanDenHoek   Flagstaff, AZ 335000   Green Team
4 Mark Herrington   Tucson, AZ 42581   Summit Velo
5 Brent Graham   Fountain Hills, AZ 313582   Bicycle Haus
6 Chase Reichmann   Gilbert, AZ 336994   unattached
7 Sahib Khalsa   Phoenix, AZ 338424   unattached
8 Steven Elwell   Phoenix, AZ 220680   Lifetimefitness
9 Jesse Melen   Tucson, AZ 334656   Summit Velo
10 Travis Riley   Phoenix, AZ 334342   unattached
11 Ryan Thill   Scottsdale, AZ 335080   Mango Cado
12 Casey Clark   Tucson, AZ 322446   UofA
13 Aram Malinich   Flagstaff, AZ 279279   Bicycle Haus
14 Lucien Bianchi   Phoenix, AZ 287608   Bicycle Haus
15 Jeffrey Valencia   Las Vegas, NV 311808   Fluid
16 Gary Bohnere      2CC/Second City Cyclists
17 Kevin La Ra   Chandler, AZ 218894   Landis
18 Bill Parmentier   Gilbert, AZ 255578   Rideclean
19 Ian Wilkey      unattached
20 Hari Khalsa   Phoenix, AZ 339620   unattached
21 martin liddell   Gilbert, AZ 257215   SanTan Racing
22 Eric Wilkey      unattached
DNF Mark Battenfield   Scottsdale, AZ 333996   Carlos O'Brien
DNF thomas butt   Phoenix, AZ 332970   Carlos O'Brien

Men - cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Skinner   Anthem, AZ 306962   Green Team
2 Eric Preiss   Tucson, AZ 294950   Tri Sports
3 Colin Taira   Phoenix, AZ 304380   Bike Haus
4 Scott Countryman   Flagstaff, AZ 258025   San Tan
5 Owen Graves   Scottsdale, AZ 289809   Bike Haus
6 Jason Boles   Tempe, AZ 84491   Bike Haus
7 zach stelling   Scottsdale, AZ 285879   Carlos O Brien
8 Jake Spelman   Gilbert, AZ 305505   DNA
9 Marc Shifler   Gilbert, AZ 332926   DNA
10 Peter Smith   Scottsdale, AZ 266653   Bicycle Ranch
11 Aaron Matos   Scottsdale, AZ 303271   Swiss Jobing
12 David Genovese   Phoenix, AZ 176999   DNA
13 Kenny Polley   Peoria, AZ 255203   Landis
14 Marco Colex   Phoenix 289725   Carlos O Brien
15 Darin Fila   Mesa, AZ 254582   DNA
16 Derron Woodfork   Scottsdale, AZ 256264   PCCC
17 kirk klepfer   Chandler, AZ 327112   Watts Up
18 Andrew Cope   Clearwater, FL 279994   Carlos O Brien
19 Rodolfo Espino   Tempe, AZ 308389   
20 James Tobias   Simpsonville, SC 319362   ASU Cycling
21 Nathaniel Coghlan   Phoenix, AZ 291461   Strada
22 Antonio Gonzales   Lakewood , CA 309947   unattached
23 Daniel Redivo   Mesa, AZ 107652   DNA
24 Philip Butler   Cave Creek, AZ 205668   team green
25 marco valente   Vail, AZ 289650   Tachycardia
26 Scott Ford   Anthem, AZ 298798   Green Team
27 Joe Struttmann   Tempe, AZ 205141   San Tan
28 Larry Hansen   Globe, AZ 278978   honeywell
29 Charles Spelman   Sausalito, CA 309360   Echelon
30 Joshua Vasumovie      Watts Up
31 Ryan Riveras   Phoenix, AZ 247506   Green Team
32 Andy Gracyalny   Phoenix, AZ 304990   Bike Haus
33 Jason Suarez   Anthem, AZ 126232   Green Team
DNF James Delaney   Phoenix, AZ 100658   Carlos O Brien
DNF Preston Riveras   Scottsdale, AZ 247177   Green Team
DNF Randy BOLES   Tempe, AZ 304215   Bike Haus
DNF Efthimios "Tim" Anastassatos   Phoenix, AZ 230226   PCCC
DNF Jeff Biever   Phoenix, AZ 251657   Team Strada

Men - cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Cyrus   Queen Creek, AZ 324344   Bike Ranch
2 Daniel De Mos   Tiburon, CA 244512   Focus
3 Geoff Chalmers   Tempe, AZ 206838   Vitesse
4 brian axelrod   Phoenix, AZ 305379   DNA Cycles
5 Roberto Atendido   Phoenix, AZ 163913   Team WM
6 Andrew Sniegowski   Phoenix, AZ 233197   Bicycle Ranch
7 Benjamin Lair   Tucson, AZ 149788   Ritte Racing
8 James Davis   Chandler, AZ 60564   Summit Velo
9 Mike Miseuch      Aggress
10 Greg Barrett   Scottsdale, AZ 183203   AZ Masters
11 Elliot Anderson   Tucson, AZ 259990   Tri-Sports
12 Taylor Hansen   Queen Creek, AZ 266465   Honeywell Cycling
13 Michael Radcliff   Tucson, AZ 294312   Eclipse Racing
14 Dave Garland   Phoenix, AZ 12844   Mission Berry Farms
15 Paul Kumm   Fort Collins 267392   Nova Sports
16 Estevan Sanchez   Flagstaff, AZ 152919   WM
DNF Mark Bradley   Gilbert, AZ 204760   AZ Masters

Men - pro/1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Eaton (1 - Cat2)   Mesa, AZ 306276   Strada
2 Jonathan Parrish   Chandler, AZ 147952   Rideclean
3 Logan Loader (1 - Cat1)   Pacific Grove, CA 198542   Rideclean
4 Nicholaus Schreiber   Tucson, AZ 93359   Landis
5 Craig Streit   Scottsdale, AZ 197252   Carlos O Brien
6 Matt Sniegowski   Phoenix, AZ 244731   Bike Ranch
7 Brock Boynton (2 - Cat2)   Madison, WI 264070   Bike Ranch
8 Christopher Uberti (2 - Cat1)   Greenville, SC 238311   Panther
9 Sammy Dean (3 - Cat2)   Escondido, CA 89309   Aqua
10 Marcus Hayward   Mesa, AZ 241388   Bike Ranch
11 Jay Seymoure (3 - Cat1)   Chandler, AZ 218044   Carlos O Brien
12 Michael Castro   Phoenix, AZ 288720   Bike Ranch
13 Robert Dolman   Scottsdale, AZ 186426   bike haus
14 Travis Erwin (4 - Cat2)   Salt Lake City, UT 241581   Bike Ranch
15 Lockland Holmes      HR Block
16 George Cyrus   Queen Creek, AZ 324344   Bike Ranch
17 Justin Orkney   Tucson, AZ 257895   TriSports
18 Tod Smith   Scottsdale, AZ 249644   bike haus
19 JR Grabinger  (4 - Cat1)   Phoenix, AZ 231701   Rideclean
20 Thomas Kachelmeyer   Royal Oak, MI 18395   Wolverine
21 Matthew Joy   Scottsdale, AZ 50371   Landis
22 Kevin Kirkwood   Scottsdale, AZ 47269   bike haus
23 Jeffrey Kluve   Phoenix, AZ 56497   Carlos O Brien
24 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   Landis
25 Scott Arnold   Phoenix, AZ 1957   bike haus
27 David Swanson   Tucson, AZ 195946   Landis
DNS James Davis   Chandler, AZ 60564   Summit Velo
DNS Bryan Staub   Gilbert, AZ 175776   WM
DNF Michael Inglis   Lakewood, CO 17376   Pararescue
DNF Gwen Inglis   Lakewood, CO 221135   Primal
DNF Edwin Escamilla   Mexico City 248032   ATC
DNF Clayton Peck   Mesa, AZ 27558   Nboundz
DNF Matt French   Phoenix, AZ 157544   Carlos O Brien
DNF Mitch Hyra   Glenwood Springs, CO 193033   ACME
DNF Joey Fuuano      Racing for Riley

Men - junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Hemmerlin   Mesa, AZ 286193   Strada
2 Grant Ryerson   Gilbert, AZ 308017   Rideclean

Men - junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dominic Suozzi   San Pedro, CA 337242   Strada
2 Andre Parmentier   Gilbert, AZ 308018   Rideclean

Men - junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Skinner   Anthem, AZ 306962   Green Team
2 Kenny Polley   Peoria, AZ 255203   Landis
3 Juan Arellano   Yuma, AZ 291211   Yuma
4 Walter Lopez   Somerton, AZ 287545   Yuma
5 Don Henley   Phoenix, AZ 300281   Strada
6 Marco Colex   Phoenix 289725   Carlos O Brien
7 Austin Crosby   Phoenix, AZ 335416   Green Team
8 Jacob Hansen   Yuma, AZ 305834   Yuma
9 Joshua Hansen   Yuma, AZ 305835   Yuma
10 Victor Colex   Phoenix, AZ 289726   Carlos O Brien
11 Edwin Yocupicio   Yuma, AZ 286814   Yuma

Men - junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Connor Bowe   Scottsdale, AZ 330208   Strada
2 Nick Thorpe   Scottsdale, AZ 287472   Notre Dame / Strada
3 Jake Spelman   Gilbert, AZ 305505   DNA

Women - cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kapri Gonzales   Queen Creek, AZ 307416   Missing Link
2 Tischa Donaldson   Phoenix, AZ 273383   Team Card
3 June Sigman (1 - Cat4)   Lasvegas, NV 307035   Fluid
4 Rachel Alter   Tucson, AZ 305291   Rideclean
5 Monica Suriano   Chandler, AZ 275696   Team Kenda
6 Mary Axelrod      unattached
7 Daly Costanza (2 - Cat4)   Reno, NV 332652   Fluid
8 Monique Swanson (3 - Cat4)   Henderson, NV 335272   Fluid
9 Melinda Sloan (4 - Cat4)   Las Vegas, NV 301382   Fluid

Women - cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jill Sugg   Anthem, AZ 270889   Jobing.com
2 Gwen Inglis   Lakewood, CO 221135   Primal
3 Cara Bussell   Colorado Springs, CO 295070   TriSports
4 Mary Hall (1 - Cat2)   Scottsdale, AZ 176755   Missing Link
5 Megan French   Phoenix, AZ 157545   Jobing.com
6 Michelle King   Phoenix, AZ 238539   Colavita Outback

Women - junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vanessa Diaz   Somerton, AZ 305911   Yuma

Women - junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kendra Wiebers   Mesa, AZ 271873   Two Wheel Jones
2 Madison Cocuzza   Cave Creek, AZ 294160   Strada
3 Andrea Garcia Brown   Somerton, AZ 287525   Yuma

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaCUOREOSMOSpyShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee