Race Results for
2011 Menomonee Park Criterium
Menomonee Falls, WI
(Event Information)
View By:
Road Race on 04/09/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  163 Baraboo Sharks
2 Chase Osborne   Mequon, WI 299940  160 ISCorp Cycling Team
3 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  158 ISCorp Cycling Team
4 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI 303828  162 
5 Austin Connelly   Westfield, WI 296566  155 Baraboo Sharks
6 Seth Duston   Waukesha, WI 312818  161 Team Chiropractic Partners
8 Stephen Sodergren   Baraboo, WI 295777  165 Baraboo Sharks
9 Simon Jones     156 IS Corp Cycling Team
10 Giovanni Luna     167 unattached
11 Jake Tarnowski   Milwaukee, WI 306400  153 ISCorp Cycling Team
13 Michael Zagar   Fond Du Lac, WI 347234  157 Baraboo Sharks
14 Bradley Sodergren   Baraboo, WI 336582  166 Baraboo Sharks

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lionel Rocheleau   Waukesha, WI 274025  811 Team Geargrinder
2 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  801 ISCorp Cycling Team
3 Konrad Witt   Wood Dale, IL 247336  803 ABD Cycle Club
4 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381  806 Team Geargrinder
5 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770  813 ISCorp Cycling Team
6 Kyle Warras   Waukesha, WI 280628  810 
7 Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI 294148  805 ISCorp Cycling Team
8 Noah Stamsta   Waunakee, WI 277929  808 
9 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  812 ISCorp Cycling Team
10 Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  804 ISCorp Cycling Team
11 Brian White   Sheboygan, WI 339658  807 Team Geargrinder

Men - Pro/Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tristan Schouten   Plymouth, WI 145071  237 ISCorp Cycling Team
2 Kyle Jacobson   Milwaukee, WI 209985  232 ISCorp Cycling Team
3 Josh Gillingham     212 IS Corp Cycling
4 Dan Ajer   Cottage Grove, WI 180160  231 Great Dane Velo Club (GDVC)
5 David Kay   Appleton, WI 130383  249 Great Dane Velo Club (GDVC)
6 John Acker   Sherwood, WI 67867  224 Team Wheel & Sprocket
7 Greg Cullen   Menasha, WI 53729  216 O2 Cycling
9 Adam McClurg   Waukesha, WI 222744  205 LAPT
10 Brian Rach   Chilton, WI 257820  225 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
11 Erik Tomlinson   Genoa, IL 162381  239 WDT Christ Spokes
12 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025  247 LAPT CC
13 Justin Michels   Neenah, WI 312324  217 O2 Cycling
14 Travis Heller   Parker, CO 264205  221 Team Extreme
15 Erik Meier   Baraboo, WI 185547  218 Baraboo Sharks
16 Luke Holtan   Milwaukee, WI 262458  211 velo trocadero cycling
17 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI 214936  226 
18 Michael Jenich   Shorewood, WI 260373  214 
19 Chia Kung (1 - Cat1)   Fox Point, WI 112676  203 
20 Steven Knurr   Madison, WI 208097  220 
21 Douglas Bailey   Elkhorn, WI 212426  222 Trek Midwest Team
22 Thomas Clark   Fort Collins, CO 179448  234 Attitude Sports
23 Steve Scholzen   Shorewood, WI 201190  206 ISCorp Cycling Team
24 Peter Crowe   Appleton, WI 53834  245 Heavy Pedal Velo Club
25 Ryan Tervo (1 - Cat3)   Chassell, MI 292168  240 
26 Mark Hughes   Waukesha, WI 56093  208 CZ Velo
28 Andrew Tegge   Green Bay , WI 296361  236 Team Wheel & Sprocket
29 Chris Arndt   Wauwatosa, WI 219506  238 LAPT CC
30 Thomson Remo (1 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 212914  241 Team Wheel & Sprocket
31 James Moore (2 - Cat2)   Greenville, WI 208911  242 River Valley Cycling Club- RVCC
32 Kevin Lindlau (2 - Cat3)   Waukesha, WI 298079  228 ISCorp Cycling Team
33 Seth Eckert   Oregon, WI 148803  235 Great Dane Velo Club
34 Kevin Berger (3 - Cat2)   Madison, WI 246306  244 Team Wheel & Sprocket
35 Mac Brennan (2 - Cat1)   East Jordan, MI 243416  201 Panther pb Competitive Cyclist
36 Chris Zugel   Sheboygan, WI 126305  219 
37 Steven Flurry   Fond Du Lac, WI 66051  246 CZ Velo
38 Gene Tolli   Albany, WI 83764  213 Enzo's-PSIMET
39 Christopher Mantel   Cedarburg, WI 227962  229 Velo Trocadero
40 Jordan Roessingh (3 - Cat1)   Madison, WI 170411  210 ISCorp Cycling Team
41 Matt Waite   Madison, WI 206676  233 Team Wheel & Sprocket
42 Leif Byrge-liebig   Menomonee Falls, WI 280257  223 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
43 Seth Lenss     227 Titletown Flyers Cycling Club
44 Robert Springer   Kenosha Wi 57145  250 Team Wheel & Sprocket
45 Tige Prickett (4 - Cat2)   Glendale, WI 150532  215 CZ Velo
46 Samuel Geyer   Suamico, WI 258210  416 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
47 Bret Glembocki   Burlington, WI 176372  207 ISCorp Cycling Team
48 Erik Loberg   Minneapolis, MN 213434  248 
DNF Robert White (Pro)   Brown Deer, WILLC 197162  204 Inferno Racing
DNF Brian Rybarik   Madison, WI 120099  209 ISCorp Cycling Team
DNF Ryan Law (Cat3)   Milwaukee, WI 240610  230 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
DNF Mike Bobusch   Appleton, WI 133649  243 River Valley Cycling Club- RVCC
DNF Patrick Haley   Milwaukee, WI 199776  251 Velo Trocadero
DNF Bradley Cullen   Chilton, WI 47563  252 O2 Cycling

Men - Cat 1/2/3 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Cullen   Menasha, WI 53729  341 O2 Cycling
2 Peter Crowe   Appleton, WI 53834  327 Heavy Pedal Velo Club
3 Billy Jones   Milwaukee, WI 53173  347 ISCorp Cycling Team
4 Casey Masterson (1 - Cat2)   Milwaukee, WI 212244  328 velo trocadero cycling
5 Chad Dean (2 - Cat2)   Madison, WI 74509  302 5Nines Cycling
6 Doug Wambach   Menomonee Falls, WI 263312  316 Team Chiropractic Partners
7 Michael Jenich   Shorewood, WI 260373  337 
8 Robert Ruggles   Lake Forest, IL 249774  307 Hampshire Cycle Club
9 Jeffrey Bannink   Shorewood, WI 2499  348 Team Type 1
11 Patrick Haley   Milwaukee, WI 199776  313 Velo Trocadero
12 Mike McKenna   Richfield, WI 50145  326 Cafe Hollander RDC
13 Mike Bobusch   Appleton, WI 133649  340 River Valley Cycling Club- RVCC
14 Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090  335 LAPT CC
15 Todd Kalkoske   Milwaukee, WI 199792  310 Velo Trocadero
16 Aaron Duston   Colorado Springs, CO 229941  301 Team Chiropractic Partners
17 Eric Knuth   Madison, WI 203995  317 Trek Midwest Team
18 Jordan Roessingh (1 - Cat1)   Madison, WI 170411  325 ISCorp Cycling Team
19 Keith Koechell (1 - Cat3)   Delafield, WI 199894  346 Lakes Area Physical Therapy
20 Jed Schleisner   Greenville, WI 31600  308 O2 Cycling
21 Richard Amen (2 - Cat3)   Wauwatosa, WI 259898  321 Team Extreme
22 Robert Schallhorn (3 - Cat3)   Hartland, WI 240346  333 Lakes Area Physical Therapy
23 Corey Dempski   Sussex, WI 257610  343 Cafe Hollander RDC
24 Mark Hughes   Waukesha, WI 56093  323 CZ Velo
25 Craig Shwonek   Sagamore Hills, OH 55615  349 LAPT CC
26 Daniel Mitchell   Wauwatosa, WI 58794  336 CZ Velo
27 Forrest Smith   Waukesha, WI 33131  312 Trek Midwest Team
28 Carl Barkow (4 - Cat3)   Pewaukee, WI 289518  303 Lakes Area Physical Therapy
29 Steven Flurry   Fond Du Lac, WI 66051  322 CZ Velo
30 Robert Springer   Kenosha Wi 57145  334 Team Wheel & Sprocket
31 Samuel Tobias   Fond Du Lac, WI 183996  330 IS Corp Cycling
32 Jason Svaldi   Monona, WI 190485  344 Great Dane Velo Club
33 Ric Damm   Ripon, WI 205672  306 Ripon College
34 James Merrifield   Janesville, WI 52315  854 Trek Midwest Team
35 Dale Humphrey   Verona, WI 103842  318 Trek Midwest Team
36 Chris Zugel   Sheboygan, WI 126305  345 
37 Brian Petted   Cedarburg, WI 58472  314 Team Extreme
38 Paul Mehlenbeck   Milwaukee, WI 47107  332 BVC/Nomad Cycling
39 James Moore (3 - Cat2)   Greenville, WI 208911  339 River Valley Cycling Club- RVCC
40 Bret Glembocki   Burlington, WI 176372  320 ISCorp Cycling Team
41 Tige Prickett (4 - Cat2)   Glendale, WI 150532  338 CZ Velo
42 John Kane   Madison, WI 53997  350 unattached
43 Gene Tolli   Albany, WI 83764  331 Enzo's-PSIMET
44 Richard Olson   Milwaukee, WI 52494  315 LAPT
45 Joseph Shanahan   Fond Du Lac, WI 139118  329 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
46 Brian Rybarik   Madison, WI 120099  324 ISCorp Cycling Team
47 Michael Weber   Whitefish Bay, WI 249214  309 ISCorp Cycling Team
DNF Bradley Cullen   Chilton, WI 47563  311 O2 Cycling
DNF John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025  319 LAPT CC
DNF Lowell Kellogg   Menomonee Falls, WI 18804  342 ISCorp Cycling Team

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Michels   Neenah, WI 312324  412 O2 Cycling
2 Kaleb Koch   Glenview, IL 265924  425 ISCorp Cycling Team
3 Kyle Adkins   Oak Creek, WI 286937  421 ISCorp Cycling Team
4 Seth Lenss     424 Titletown Flyers Cycling Club
5 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI 214936  423 
6 Douglas Bailey   Elkhorn, WI 212426  403 Trek Midwest Team
7 Travis Heller   Parker, CO 264205  419 Team Extreme
8 Matthew Kamphuis   Cottage Grove, WI 186054  413 Trek Midwest Team
9 Steven Knurr   Madison, WI 208097  415 
10 John Kunert   Madison, WI 87929  410 Great Dane Velo Club
11 Benjamin Wizner   Onalaska, WI 200310  406 River Valley Cycling Club- RVCC
12 Leif Byrge-liebig   Menomonee Falls, WI 280257  422 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
13 Kevin Lindlau   Waukesha, WI 298079  426 ISCorp Cycling Team
14 Justin Dyszelski   Cudahy, WI 268045  428 IS Corp Cycling
15 Sanjay Ganju   New Berlin, WI 196060  418 Trek Midwest Team
16 David Racine   Shorewood, WI 99357  408 Hampshire Cycle Club
17 Ryan Law   Milwaukee, WI 240610  427 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
18 Matthew Racine   Sun Prairie, WI 94402  411 Great Dane Velo Club (GDVC)
19 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  417 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
21 Michael Weber   Whitefish Bay, WI 249214  407 ISCorp Cycling Team
22 Samuel Geyer   Suamico, WI 258210  416 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
23 richard doherty   Shorewood , WI 255728  401 ISCorp Cycling Team
DNF Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770  402 ISCorp Cycling Team
DNF Jeff Rudy   West Bend, WI 248401  409 Team Wheel & Sprocket
DNF Lowell Kellogg   Menomonee Falls, WI 18804  414 ISCorp Cycling Team

Men - Cat 3/4 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grant Stevens   Cedarburg, WI 125520  778 Team Extreme
2 Carl Barkow (1 - Cat3)   Pewaukee, WI 289518  757 Lakes Area Physical Therapy
3 Robert Schallhorn (2 - Cat3)   Hartland, WI 240346  780 Lakes Area Physical Therapy
4 Andrew Feuersthaler   Milwaukee, WI 288083  787 Team Velocause
5 Robert Ruggles   Lake Forest, IL 249774  774 Hampshire Cycle Club
6 Sean Shields   Milwaukee, WI 76735  781 Hampshire Cycle Club
7 Glen Stroik   Franklin, WI 258547  783 Team Chiropractic Partners
8 Craig Shwonek   Sagamore Hills, OH 55615  776 LAPT CC
9 John Svanda   Neenah Wi 278789  754 Lakes Area Physical Therapy
10 Tedd Jacobson   Pewaukee, WI 161238  788 
11 Chip Pieper   Whitefish Bay, WI 297721  855 Team Velocause
12 David Racine (3 - Cat3)   Shorewood, WI 99357  800 Hampshire Cycle Club
13 Trevor Russell   Milwaukee, WI 295403  798 Team Velocause
14 Michael Weber   Whitefish Bay, WI 249214  789 ISCorp Cycling Team
15 Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090  761 LAPT CC
16 Michael Froh   Milwaukee, WI 172255  770 Team Velocause
17 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi 187394  766 Team Extreme
18 James Merrifield   Janesville, WI 52315  793 Trek Midwest Team
19 Kevin Dorn (4 - Cat3)   Madison, WI 293671  775 TEAM GEARGRINDER
20 John Timm   Germantown, WI 209235  860 Team Extreme
21 Erik Kolda   Appleton, WI 312298  773 O2 Cycling
22 William Koehler   Cedarburg, WI 214442  857 Team Extreme
23 John Buran (5 - Cat3)   Manitowoc, WI 75814  856 Heavy Pedal Velo Club
24 Paul Fox   Oconomowoc, WI 214614  771 velo trocadero cycling
25 Ric Damm   Ripon, WI 205672  762 Ripon College
26 Aaron Goldberg   Milwaukee, WI 238376  786 ISCorp Cycling Team
27 richard doherty (6 - Cat3)   Shorewood , WI 255728  751 ISCorp Cycling Team
28 Jeff Zillner (1 - Cat4)   Brookfield, WI 239450  790 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
29 Thomas Hooyer   Shorewood, WI 196544  794 Trek Midwest Team
30 Michael Daws   Elm Grove, WI 157895  792 Team Chiropractic Partners
31 Brian Davis   Appleton, WI 266027  769 O2 Cycling
32 Giovanni Luna   Whitefish Bay, WI 292087  765 ISCorp Cycling Team
33 Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921  767 Team Extreme
34 Andrew Swokowski   Appleton, WI 312344  768 O2 Cycling
35 Gary Johnson   Shorewood, WI 342510  753 Hampshire Cycle Club
36 Mike Hulen   Milwaukee, WI 265328  763 Hampshire Cycle Club
37 Jeff Tumbleson   Bristol, WI 59009  796 Lakes Area Physical Therapy
38 Benny Smith   Milwaukee, WI 312254  755 Team Velocause
39 Don Carr   Wauwatosa, WI 185458  779 ISCorp Cycling Team
40 Andrew Reiland   Waukesha, WI 203977  756 Team Chiropractic Partners
41 Rick Schleis (2 - Cat4)   Whitewater, WI 256497  760 Hampshire Cycle Club
42 McGee Young   Milwaukee, WI 304978  759 Team Velocause
43 Christian Meekma   Menomonee Falls, WI 310737  791 
44 Aaron Schindler   Hartland, WI 137634  784 Team Chiropractic Partners
45 Lowell Kellogg   Menomonee Falls, WI 18804  777 ISCorp Cycling Team
46 Bradley Cullen   Chilton, WI 47563  797 O2 Cycling
47 Rit Booth (3 - Cat4)   Milwaukee, WI 51735  772 Hampshire Cycle Club
48 Tyson Beck   Pewaukee, WI 62605  795 Lakes Area Physical Therapy
49 Chris Burns   Hartland, WI 276115  752 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
50 Steven Giles   Fox Point, WI 173199  799 Hampshire Cycle Club
51 Jed Schleisner   Greenville, WI 31600  785 O2 Cycling
DNF Craig Howe (Cat4)   Cedarburg, WI 266329  764 TEAM GEARGRINDER
DNF Peter Kudlata   Mequon, WI 277885  782 Nova Cycle Sports Foundation Inc.

Men - Cat 4/5 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Schram   Manitowoc, WI 172959  Heavy Pedal Velo Club
2 Robert Gauss   Kenosha, WI 45366  35 Kenosha Velosport Inc
3 Mark Olski   Neenah, WI 342712  22 O2 Cycling
4 Ross Jacques   Fond Du Lac, WI 317264  46 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
5 Tyler Stein   Fort Atkinson, WI 310045  26 University of Wisconsin-Whitewater
6 Benjamin Stengel   Madison, WI 252514  LifeCyclists
7 Timothy Scanley (1 - Cat4)   Milwaukee, WI 291820  43 Trek Midwest Team
8 Isaac Olson   Wind Lake, WI 335520  32 
9 Myles Beach   Larsen, WI 208348  40 Adventure 212
10 David Bender   Kenosha, WI 260585  41 Michael's Cycles Team
11 Randy Scoville   Fox Point, WI 265746  31 Team Velocause
12 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  29 ISCorp Cycling Team
13 Stephen Moretti (2 - Cat4)   Manitowoc, WI 139865  16 Heavy Pedal Velo Club
14 Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI 294148  14 ISCorp Cycling Team
15 Eric Hill   Hartland, WI 334878  River Valley Cycling Club- RVCC
16 Konrad Witt   Wood Dale, IL 247336  ABD Cycle Club
17 Raj Muchhala (3 - Cat4)   Shorewood, WI 239486  13 
18 Patrick Heath (4 - Cat4)   Madison, WI 229801  34 Brazen Dropouts Cycling Team
19 Charley Gausman     37 unattached
20 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  28 ISCorp Cycling Team
21 Eric Brandt   Mukwonago, WI 340300  Team Chiropractic Partners
22 Craig Anderson (5 - Cat4)   Greenfield, WI 307702  15 International Christian Cycling Club
23 John Brown   Stevens Point, WI 279991  45 
24 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  44 Baraboo Sharks
25 Tony Lemke   Fitchburg, WI 229660  27 University of Wisconsin-Whitewater
26 Erik Dier     unattached
27 Brandan Pedretti (1 - Cat5)   Milwaukee, WI 345026  24 
28 Christopher StClair   West Allis, WI 346954  47 Emerys.com
29 Matthew Stachelski     33 unattached
30 Chan Barden   Manitowoc, WI 344212  12 Heavy Pedal Velo Club
31 Tristan Petsch-Horvath   Elkhorn, WI 312080  42 Team Mack Racing Assoc. LTD
32 Mark Schultz   Manitowoc, WI 346330  38 Heavy Pedal Velo Club
33 Kyle Warras (2 - Cat5)   Waukesha, WI 280628  23 
34 Kristoffer Puddicombe   Milwaukee, WI 278935  18 Team Pegasus
35 Daniel Dolney   Chicago, IL 310559  ISCorp Cycling Team
36 Paul Meuer     36 unattached
37 Bradley Byrge   Menomonee Falls, WI 93230  25 
38 unknown rider     17 
39 Henry Philemon     unattached
40 Michael Garrison     39 unattached
41 Everett Jones (6 - Cat4)   Baraboo, WI 278456  21 Baraboo Sharks
DNF Matthew Saxman (Cat5)   Rochester Mn 341892  Winona State University
DNF Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  11 ISCorp Cycling Team
DNF Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381  19 Team Geargrinder
DNF Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI 303828  20 
DNF Conor Dvorak     30 unattached

Men - Cat 4/5 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug Callies     730 unattached
2 Eric Schram   Manitowoc, WI 172959  706 Heavy Pedal Velo Club
3 BRAD BABCOCK   Cedarburg, WI 274026  714 Team Extreme
4 Mark Olski   Neenah, WI 342712  703 O2 Cycling
5 Brian Davis   Appleton, WI 266027  735 O2 Cycling
6 Timothy Scanley (1 - Cat4)   Milwaukee, WI 291820  746 Trek Midwest Team
7 Erik Kolda   Appleton, WI 312298  741 O2 Cycling
8 Bradley Wells (2 - Cat4)   West Allis, WI 233000  738 Team Extreme
9 Mark Schultz   Manitowoc, WI 346330  745 Heavy Pedal Velo Club
10 Chris Burns   Hartland, WI 276115  705 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
11 John Franceschi   Whitefish Bay, WI 62632  710 TEAM GEARGRINDER
12 Jeff Zillner (3 - Cat4)   Brookfield, WI 239450  743 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
13 Thomas Gerdes   Shorewood, WI 325310  747 Hampshire Cycle Club
14 Andrew Rossa   Milwaukee, WI 69191  707 Team Extreme
15 Randy Scoville   Fox Point, WI 265746  719 Team Velocause
16 Steve Werner   Sussex, WI 208604  725 Team Chiropractic Partners
17 John Brown   Stevens Point, WI 279991  724 
18 Isaac Olson   Wind Lake, WI 335520  745 
19 James Hamer (4 - Cat4)   Sussex, WI 76555  722 Team Chiropractic Partners
20 David Bender   Kenosha, WI 260585  723 Michael's Cycles Team
21 Eric Brandt   Mukwonago, WI 340300  702 Team Chiropractic Partners
22 Kevin Kronschnabl   Waukesha, WI 346884  727 Team Chiropractic Partners
23 Barry Zellmer   Pewaukee 67730  718 velo trocadero cycling
24 Craig Swinehart     731 unattached
25 Mark Muschinski     704 unattached
26 Chan Barden   Manitowoc, WI 344212  712 Heavy Pedal Velo Club
27 Jeffrey Hatton   Appleton, WI 70548  717 Titletown Flyers Cycling Team
28 thomas wendland   Port Washington, WI 262569  728 Team Extreme
29 Stephen Moretti (5 - Cat4)   Manitowoc, WI 139865  716 Heavy Pedal Velo Club
30 Robert Sollenskog   Oshkosh, WI 346690  701 unattached
31 Randy King   Oak Creek, WI 242470  709 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
32 Raj Muchhala (6 - Cat4)   Shorewood, WI 239486  713 
33 David Nelson   Cedarburg, WI 274913  715 Team Extreme
34 Rit Booth (7 - Cat4)   Milwaukee, WI 51735  740 Hampshire Cycle Club
35 Timothy Docter (8 - Cat4)   Milwaukee, WI 296356  737 Team FCA Endurance
36 Mike Hulen   Milwaukee, WI 265328  720 Hampshire Cycle Club
37 Andrew Swokowski   Appleton, WI 312344  733 O2 Cycling
38 Andrew Schwartz   Milwaukee, WI 226605  736 Lakes Area Physical Therapy
39 Ryan Pokorny   West Bend 306283  729 Team Extreme
40 Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921  732 Team Extreme
41 John Coyle   Whitefish Bay, WI 273929  721 Brazen Dropouts
42 Don Carr   Wauwatosa, WI 185458  744 ISCorp Cycling Team
43 Matthew Nitka   New Berlin, WI 344292  711 
44 David Bartol (9 - Cat4)   Grand Marais, MN 192344  739 MBRC/Flanders
45 Xin Zhang     742 unattached
46 Craig Howe (10 - Cat4)   Cedarburg, WI 266329  726 TEAM GEARGRINDER
DNF Todd Bugnacki   Franklin, WI 81238  734 

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  164 Baraboo Sharks
12 Dana Loo   Madison, WI 283736  159 ISCorp Cycling Team

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  809 Nova Cycle Sports Foundation Inc.

Women - Cat 1/2/3/4/5 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Spittlehouse     863 IS Corp Cycling
2 Lindsey Kriete     862 Team Kenda
3 Rachel Roessingh   Madison, WI 179920  864 ISCorp Cycling Team
4 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  851 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
5 Krista Baber   Elkhorn, WI 313644  858 IS Corp Cycling
6 Carrieann Kopernik   Union Grove, WI 172958  866 ISCorp Cycling Team
7 Sandy David   Shorewood, WI 313648  853 Team Geargrinder
8 Shelley Smith   Waukesha, WI 176947  868 Trek Midwest Team
9 Deanna Courtney   Hartland, WI 263319  867 Team Chiropractic Parteners
10 Janell Glembocki   Franklin, WI 280259  859 Team Chiropractic Partners
11 Katie Weber   Whitefish Bay, WI 279945  865 ISCorp Cycling Team
12 Alice Hagen   Milwaukee, WI 226675  861 Team Chiropractic Partners
DNF Jessica Helmlinger   Cedarburg, WI 255881  852 Team Kenda

Women - Cat 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alice Hagen   Milwaukee, WI 226675  611 Team Chiropractic Partners
2 ASHLEY JENSEN   Kenosha, WI 304607  607 IS Corp
3 Andrea Pether   Lake Geneva, WI 343188  606 ISCorp Cycling Team
4 Katie Weber   Whitefish Bay, WI 279945  608 ISCorp Cycling Team
5 Renee DeBruin   Appleton, WI 324252  602 Ripon College
6 Kari Lankford   Elm Grove, WI 347462  601 LifeCyclists
7 Therese Luna   Whitefish Bay, WI 292091  609 ISCorp Cycling Team
8 Melanie Feuerstein   Whitewater, WI 308735  605 UW Whitewater
9 Cynthia Kautzmann   Racine, WI 228098  612 ISCorp Cycling Team
10 Dana Jones     615 IS Corp Cycling
11 Nancy Iglinski   Racine, WI 313432  610 ISCorp Cycling Team
12 Paula Rowland   Racine, WI 310527  614 ISCorp Cycling Team
DNF Elizabeth Kmezich   Milwaukee, WI 313640  613 Nova Cycle Sports Foundation Inc.

Women - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
20 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  420 Nova Cycle Sports Foundation Inc.

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoOSMOCUOREUSACDFBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee