Race Results for
Kenda Cup/Sycamore Canyon
Riverside, CA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/03/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - CAT 3 - Clydesdales

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEVE SOMMERS     1271 
2 DAVID LE ANCE     1135 SHO-AIR/ROCK N ROAD
3 JEFF LAROCK     1156 
4 MICHAEL SOKEY     990 PASADENA ATHLETIC AS
5 THOMAS FOUDY     776 
6 PETER DICKEY     1127 

Men - CAT 3 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PATRICK MCCARTHY     1216 
2 Rich Fersch   La Habra, CA 181198  935 
3 REES EVANS     1229 
4 JACK PACKWOOD     1230 
5 EDWARD WALES     1227 
6 RICHARD HABBEN     1226 
DNF harrison graham   Springvalley, CA 286660  1063 MTN CYCLE

Men - CAT 3 - Clydesdales - 1-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SKYLER GAMBRELL     770 TEAM BARHOPPERS
DNF MARVIN RILEY     959 

Men - CAT 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRANDON YORK     1254 
2 Brent Burcham   Fallbrook, CA 339012  965 
3 JOEL TITUS     1249 
4 Erwin Lozano   Chula Vista, CA 344616  1058 
5 TREVOR PARROTT     1128 TEAM DUKE / FULLERTO
DNF MICHAEL GOSSETT     1110 AMG CONSTUCTION
DNF ALEC STAMBERSKY     804 

Men - CAT 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL HUNTER     940 CASINO BICYCLES
2 JEREMY IMEL     1109 AMG CONSTRUCTION
3 JOEY WALKER     1246 

Men - CAT 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TREY JARNO     999 BEAR VALLEY BIKES
2 CASEY CURRIE     1211 
3 LUDOVICO FERRO     1069 
4 KEVIN SUMMERS     946 

Men - CAT 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Manuel Doblado   Anaheim Hills, CA 308841  1028 SHO-AIR/ROCK N ROAD
2 Robert Urband   Santa Monica, CA 309697  986 
3 Bryan Wierzchucki   Chino Hills, CA 282943  1034 SC VELO
4 HOBIE SMITH     929 GEAR CYCLEWEAR
5 BRANDON MARTINEZ     1035 
6 JEFF ORGAN     1113 
7 JOE GARCIA     1258 SHO-AIR
8 Carlos Torres   Ventura, CA 330052  1001 METALMTN Cycling
9 MATT BOONE     1257 
10 BRIAN FITHIAN     1238 
DNF ISRAEL VILLALOBOS     1243 
DNF RICARDO DANTAS     1251 

Men - CAT 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CRAIG GRIFFIN     1117 
2 ANGELO GARMA     1046 
3 Jesus Ortega   Long Beach, CA 242921  1137 CELO PACIFIC
4 MAX FLAXMAN     1119 TOPANGA CREEK BICYCL
5 GERARDO MARTINEZ     1067 SC VELO
6 Eric Hatfield   Long Beach, CA 315380  947 SHO-AIR/ROCK N ROAD
7 MICHAL HASTINGS     996 
8 Craig Lassen   Palm Springs, CA 289862  1209 
DNF SCOTT MELLUSI     1052 
DNF STEVE STORY     1234 
DNF VITO DEMONTE     1247 

Men - CAT 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEVIN JACKSON     1121 UNIVERSAL CYCLES
2 JEFF PERRY     992 SHO-AIR/ROCK N ROAD
3 Jeff Olson   Irvine, CA 307560  1077 SHO-AIR/ROCK N ROAD
4 CHRIS FREE     1033 
5 JOHN CHEN     1041 
6 SAL MARTINEZ     1068 SC VELO
7 BRAD YOUNG     1239 
8 DARREN CASDEN     950 ACQUA AL 2/SDBC
9 ALEX PAPIKE     955 
10 Darius Khayat   San Marcos, CA 276824  1014 
11 PAUL SAMOSKY     1228 
12 SEAN SNOREK     1220 
13 TODD RIDGWAY     1233 

Men - CAT 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cor Ruiten   Foothill Ranch, CA 327548  1111 HAMMER NUTRITION
2 ANTONIO NAVARRETE     1270 SC VELO
3 GARY BUEBEL     944 SHO-AIR/ROCK N ROAD
4 MIKE DENHAAN     1126 FULLERTON BIKES
5 SEAN HICKEY     939 
6 EDWARD FLANIGAN     1011 
7 IAN JONES     960 
8 RICK DANCHUK     1015 
9 Mark Thome   Missoula, MT 173433  1116 BACKBONE/PMBC
10 NICHOLAS PARK     1235 
11 CHRIS KELLY     866 TOPANGA CREEK BICYCL
12 SCOTT MCCLAIN     1232 

Men - CAT 3 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MITCHELL ZEHNER     1240 
2 GLEN TICHY     1032 
3 BRUCE DOLGIN     1250 
4 ROBERT DRAPER     928 
5 ALAN SMALL     1212 
6 GARY FREDRICKSON     1237 
7 THOMAS MALONE     1078 
8 BRIAN GRIDLEY     1256 

Men - CAT 2 - Clydesdales

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Marsiguerra   Seaside, CA 144195  682 JOSELYNS
2 NEIL ADAMS     1260 TPR
3 Andrew Hart   Riverside, CA 191056  629 BEAR VALLEY BIKES
4 Matt Dodd   Bellflower, CA 9662  787 INCYCLE
5 MARK OLSEN     855 OAKLEY
6 Michael Dulin   Rancho Santa Margarita, CA 189906  732 MADDOG RACING
DNF George Smith   Las Vegas, NV 290041  658 MANDALAY BAY/HIGH RO

Men - CAT 2 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean McELroy   Palmdale, CA 331752  1086 TEAM BLOCK
2 Christian Husband   Corona, CA 291064  606 SHO-AIR/VELOSPORT
3 Evan Williams   Big Bear City, CA 255194  735 BEAR VALLEY BIKES
4 MATTHEW VITALE     816 
5 Cole Avery   Thousand Oaks, CA 281632  714 FAST FRIDAY

Men - CAT 2 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 IAN RICKETSON     851 
2 Peter Brandenburg   Venice, CA 84013  759 HERBALIFE LA GRANGE
3 BRETT ELFORD     694 
4 Jeff Stanners   Redlands, CA 33832  648 DONS BIKES
5 Paul Hubbell   Wrightwood, CA 138340  1262 ALLIANCE
6 Jason Woodruff   Redlands, CA 38904  726 29er CREW
7 BRYANT MENA     859 SOUTHRIDGE CYCLERY
8 Geoffrey Albert   Altadena, CA 234186  854 CELO PACIFIC
9 ANTHONY MUELLER     1252 
DNF CREED DE JAGER     631 
DNF GARRET BEAN     889 SHO-AIR/ROCK N ROAD
DNF ALFREDO CABRERA     627 PASADENA ATHLETIC AS
DNF Charlie Stone   Upland, CA 220274  613 SC VELO

Men - CAT 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GARRETT GAITHER     585 
2 KYLE SKEEN     867 CREATIVE CONTOURS
3 DAVID REEVES     785 
4 JOSH TURNER     693 TURNER BIKES
5 Nathan Pherigo   Rancho Cucamonga, CA 274012  790 SC VELO
6 Aubrey Smentkowski   Westminster, CA 328030  674 

Men - CAT 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ADDISON HINRICHS     628 
2 Edward Kronfli   Santa Clara, CA 304958  641 PASADENA ATHLETIC AS
3 Andrew Burde   Irvine, CA 343956  1269 KUHL
4 Dallin Davidson   Tustin, CA 278050  718 MTB PRO Team: Sho-Air/Specialized

Men - CAT 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDREW JENSEN     576 WESTLAKE CYCLERY
2 GARETH QUINN     914 LA HABRA CYCLERY
3 WILL RASCHKE     657 
DNF JONATHAN MEDINA     599 VELO PASADENA
DNF Jacob Danchuk   Ventura, CA 248966  643 Echelon Santa Barbara
DNF PETER PHAM     687 

Men - CAT 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Fedorow   Orange, CA 312400  872 BDC
2 PATRICK TRAYLOR     1263 
3 LUCAS KORCEK     765 DONs BIKES
4 Christopher Roots   San Diego, CA 299323  983 MOMENT CYCLE SPORT
5 Quillan Trombley   Paso Robles, CA 359563  729 SO CAL ENDURANCE
6 KENNY ORMONDE     723 SC VELO
7 Ray Snoke   Imperial Beach, CA 341468  646 ACQUA AL 2/SDBC
8 Evan Kraus   Irvine, CA 339570  689 SHO-AIR
9 JUAN SILVA     853 SHO-AIR VELOSPORT
10 Cheyne McKeever   Huntington Beach , CA 262304  685 BACKBONE RACING

Men - CAT 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DANNY HENDERSON     865 TOPANGA CREEK BICYCL
2 KEVIN MEHRENS     591 SHO-AIR/ROCK N ROAD
3 Hubert Otlik   Santa Monica, CA 251613  799 B+L BIKES
4 Michael Page   Escondido, CA 290599  601 ACQUA AL 2/SDBC
5 DAVID SANDERSON     742 IN-N-OUT
6 Jose LaureanoRamos   Chino Hills, CA 286824  636 SHO-AIR/ROCK N ROAD
7 MATTHEW HUNT     633 MANDALAY BAY/M CGHIE
8 Christopher Bassett   Los Angeles, CA 283133  768 MAFIA RACING
9 Robert Medina   Chino Hills, CA 336666  666 VELO PASADENA
10 CLAYTON PLUMMER     896 

Men - CAT 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TERRY WATKINS     665 VELO PASADENA
2 Fabio Bottalico   San Diego, CA 114136  807 CAL COAST BICYCLES
3 NATE DAVIDSON     825 
4 Mike Oceguera   Azusa, CA 183840  1225 SC VELO
5 Daniel Eitman   Irvine, CA 76629  748 
6 ALAN KADLEC     904 POLLI VELOCE
7 Michael Mongiello   Jamul, CA 303792  777 TEAM MONGIELLO
8 Chad Haynes   Las Vegas, NV 218565  711 MANDALAY BAY/MCGHIES
9 CHRIS WELLBAUM     577 WESTLAKE CYCLERY
10 Moises Molina   Mission Viejo, CA 183955  1245 SHO-AIR/SONNANCE
11 Jason Charlebois   Vista, CA 6658  879 LINKED CYCLING
12 Michael Farkas   Sandiego, CA 302153  725 ACQUA AL 2/SDBC
13 BRYAN BRUSICK     721 BEAR VALLEY BIKES
14 Jason Martel   Carlsbad, CA 307568  781 BIG AXE
15 DEREK OLDFIELD     654 
16 chuck stewart   Redlands, CA 265077  1268 SIERRA BIKEW
17 JOSHUA POWERS     847 
18 Richard LaChina   San Diego, CA 339772  680 
DNF JAY SRAMEK     767 
DNF Nick Gualtieri   Montrose, CA 182377  612 SC VELO
DNF RYAN LUCE     653 
DNF ROB STYRON     589 

Men - CAT 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LEN GEIGER     724 SKULD
2 Clinton Campbell   Yucaipa, CA 271865  698 SHO-AIR/ROCK N ROAD
3 John Reveles   Montrose , CA 223036  800 PLATINUM PERFORMACE
4 ELMO KASSIN   Laquinta, CA 281155  669 BEAR VALLEY BIKES
5 ALEX TASCH     609 BEAR VALLEY BIKES
6 Alejandro Medina   La Mirada, CA 260098  849 TEAM VELOCITY
7 ANTHONY GEIST     717 
8 BRYON VORDERMANN     811 
9 Norberto Oropez   Alhambra, CA 272396  635 PASADENA ATHLETIC AS
10 Jack Schluckbier   Cupertino, CA 300622  737 SB Racing
11 James Sabelis   La Crescenta, CA 290011  751 PASADENA ATHLETIC AS
12 BRAD MATTHEWS     856 OAKLEY
13 CHRISTOPHER BAUTISTA     760 
14 Omar Almaguer   Whittier, CA 220919  791 SC VELO
15 BOW LEMP     756 SHO-AIR/ROCK N ROAD
16 Eddie Ramirez   Eagle Rock, CA 168960  1259 PASADENA ATHLETIC AS
DNF BOB LEAMING     792 SC VELO
DNF JERRY SANDERS     615 PASADENA ATHLETIC AS

Men - CAT 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Turner   Thousand Oaks, CA 191067  659 PLATINUM PERFORMACE
2 Ian Barense   Santa Barbara, CA 304121  587 PLATINUM PERFORMACE
3 Mark Avery   Thousand Oaks, CA 130180  716 FAST FRIDAY
4 DERON DODERO     670 SKULD RACING
5 David Turner   Murrieta, CA 36096  692 THE TEAM
6 GREG HAYWARD     1265 SHO-AIR/SONNANCE
7 Stan Potter   San Marcos, CA 302560  898 WOLFPACK
8 James Fuller   Riverside, CA 87134  774 
9 Richard Baylor   Redondo Beach, CA 2978  834 BICYCLE RANCH
10 Mike Browns   La Verne, CA 229882  827 INCYCLE
11 Wade Arnold   Lakewood, CA 192502  614 SC VELO
12 BARRY PADILLA     1242 
13 Randy Rush   Ramona, CA 205171  901 BACKBONE RACING
14 GAVIN BURKE     747 TEAM BIG BEAR
15 SCOTT VLAHOS     783 ODI SOUTHRIDGE
16 Vladimir Popovic   La Crescenta, CA 258143  913 SHO-AIR/SONNANCE
DNF DAN TURNER     733 WESTLAKE CYCLERY
DNF David Turner   Glendale, CA 251308  673 PASADENA ATHLETIC AS

Men - CAT 2 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEVE KNUEVEN     1264 
2 RONNIE GALLEGO     909 WHEELBUILDER.COM
3 AL GARZA     623 
4 Mark Luke   Goleta, CA 131303  863 PLATINUM PERFORMACE
5 Gary Stewart   Oak Hills, CA 133607  815 ESI GRIPS
6 Peter Eaton   Ladera Ranch, CA 220310  678 SHO-AIR/ROCK N ROAD
7 Clint Sandusky   Yucaipa, CA 173438  750 
8 DAVID WILLIAMS     727 

Men - CAT 2 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEN RIDLEY     921 BBV
2 Byron Beck   Santa Barbara, CA 270680  746 FOUNDATION ROOTS
3 Tracy Hrach   Westlake Village, CA 183801  630 TEAM TECATE XX
4 Scott Skelton   Shadowhills, CA 291640  605 MONTROSE BIKE SHOP
5 TOMMY LATHROP     728 CRANK N STEINS
6 James Reilly   Redondo Beach, CA 29477  869 BIKE PALACE-BACK ON
7 Fred Uttke   Blue Jay, CA 284459  595 
8 PETE KIRKHAM     1267 HEMET HIGH SCHOOL
9 Steve Bertrand   Carpinteria, CA 196819  608 PLATINUM PERFORMACE
10 Douglas Benedon   Agoura, CA 52776  580 BEAR VALLEY BIKES

Men - CAT 2 - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Blakeslee   Big Bear City, CA 334790  1236 
2 HORACIO RAMIREZ     671 
3 Philippe Minniti   Canyon Country, CA 183822  681 TEAM APE
4 GEORGE BOLTE     1241 
5 ED MUNDY     691 CHINO INCYLCE
6 Steven Engelgau   Lake Arrowhead, CA 263284  690 BEAR VALLEY BIKES

Men - CAT 1 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bud Donatoni   Newbury Park, CA 9780  24 PLATINUM PERFORMACE
2 Brad Stephenson   Aliso Viejo, CA 107621  236 SHO-AIR/ROCK N ROAD
3 Coley King   Venice, CA 19156  265 VELOWORX
4 Keith Newsome   Bakersfield, CA 79109  168 
5 Ryan Holdorf   Ventura, CA 345734  185 
6 David Hekel   Escondido, CA 331094  226 SKULD RACING
7 Alan Jacoby   Mammoth Lakes, CA 339886  169 
8 Jimmy Johnson   Yucaipa, CA 295620  403 DONS BIKES
9 Jason Butler   San Diego, CA 240062  225 ACQUA AL 2/SDBC
DNF Timothy Sparks   Moorpark, CA 250370  222 METAL MTN

Men - CAT 1 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shane Skelton   Shadowhills, CA 287620  178 MONTROSE BIKE SHOP
2 Cameron Williams   Big Bear City, CA 245456  317 BEAR VALLEY BIKES
3 Jarred Jordan   Murrieta, CA 332992  232 SIMPLE GREEN

Men - CAT 1 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Williams   Big Bear City, CA 227522  203 BEAR VALLEY BIKES
2 Cody Phillips   Altadena, CA 318790  179 SHO-AIR/SPECIALIZED
3 RYAN ODLE     164 

Men - CAT 1 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Jackson   Burbank, CA 301878  242 CASTEX RENTALS
2 PRESTON GIFFORD     224 SHO-AIR/LA HABRA CYC
3 Timothy Heinrich   Sanjuancapistrano, CA 283453  401 
4 Charles Wild   San Jose, CA 285975  206 TRAILHEAD CYCLERY
5 Scott McClave   Simi Valley, CA 229122  402 PLATINUM PERFORMACE
6 MAREK MITCHELL     299 WESTLAKE CYCLERY
7 Vu Le   Temple City, CA 234645  207 TREK MTN CO-OP
8 bradley oneal   Grande, AZ 339362  625 

Men - CAT 1 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anton Petrov   Costa Mesa, CA 211354  360 SDG/Felt
2 Seth Gillham   Colton, CA 330590  183 DONS BIKES OF RIALTO
3 Eric Colton   Mountain View, CA 284235  186 THE TEAM
4 John Muller   Fullerton, CA 309023  223 SHO-AIR SPECIALIZED
5 Stephane Roch   San Diego, CA 199861  361 SKULD RACING
6 Jason Wolf   Diamond Bar, CA 345226  346 INCYCLE
7 Barret Fishner   Lillington, NC 235136  166 MANDALAY BAY/MCGHIES
8 Ara Movsessian   Glendale, CA 210630  231 BACKBONE ADVENTURE R
DNF SCOTT MOORE     211 INCYCLE
DNF Alan Zinniker   Aliso Viejo, CA 200876  420 YOUR MOM P/B RITTER

Men - CAT 1 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ty Kady   Placentia, CA 191004  358 SHO-AIR/ROCK N ROAD
2 Marco Arocha   Thousand Oaks, CA 287924  217 SHO-AIR/ROCK N ROAD
3 DJ Claassen   Chino Hills, CA 329690  266 VELOSPORT/SHO-AIR
4 James O'Neal   Chatsworth, CA 82091  349 HAMER NUTRITION
5 Humberto Castro   Anaheim, CA 245798  321 BACKBONE RACING/TOMA
6 Paul Sheppard   Arcadia, CA 310684  176 OTBMBC
7 Griffith Vertican   Santa Ana, CA 95837  304 BEAR VALLEY BIKES
8 DJ Limardi   Goleta, CA 301235  444 PLATINUM PERFORMANCE
9 Stephen Marshall   Big Bear Lake 122108  165 FASCAT COACHING
DNF MICHAEL COCKROFT     327 INCYCLE

Men - CAT 1 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Mann   Lake Elsinore, CA 271958  160 SHO-AIR/ROCK N ROAD
2 Curt Bouma   Upland, CA 152105  293 COATES CYCLERY
3 CHAD WALTON     252 
4 Ryan Cox   San Juan Capistrano, CA 287269  237 LINKED CYCLING
5 Robert Snyder   San Juan Capistrano, CA 129745  220 BACKBONE
6 David Sheek   Huntington Beach, CA 250444  340 SDG/Felt
7 Stuart Gonzalez   Riverside, CA 181200  215 BEAR VALLEY BIKES
8 Daniel Perez   Corona, CA 238167  175 BEAR VALLEY BIKES
9 Javier Vega   Chula Vista, CA 266107  263 Z TEAM
10 Rene Pulido   Pomona, CA 240860  193 SC VELO
11 Jaramie Duke   Winchester, CA 298940  382 
DNF Chris McKee   Coronado, CA 305306  335 LINKED CYCLING

Men - CAT 1 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Booth   Santa Barbara, CA 4249  199 PLATINUM PERFORMACE
2 Terry Crouse   Monrovia, CA 254631  173 RITTE RACING
3 Mark Mazakas   Lake Arrowhead, CA 185833  370 SC VELO
4 Roger Moore   Santa Barbara, CA 24953  312 PLATINUM PERFORMACE
5 Larry Tanzo   Chula Vista, CA 159029  407 TANZO ELECTRIC
6 Sean Smith   Laguna Niguel, CA 115418  184 LINKED CYCLING
7 JOHN UMALE     182 SANTA CLARITA VELO
DNF Mike Hileman   Las Vegas, NV 162082  292 EYE-GEAR US.COM
DNF Brian Dickey   Simi Valley, CA 275961  247 WESTLAKE CYCLERY

Men - CAT 1 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Stephenson   Aliso Viejo, CA 164458  246 SHO-AIR/ROCK N ROAD
2 ALEX TENO     163 WESTLAKE CYCLERY
3 Greg Carlton   Walnut, CA 176596  261 INCYCLE
4 DALE EWANCHOOK     416 
5 Daryll McKenzie   Marana, AZ 138171  158 TEAM RHINO
6 Robert Kmetz   Rancho Santa Margarita, CA 19419  392 SHO-AIR/ROCK N ROAD
7 James Leist   Eastvale, CA 98212  373 
8 Richard Kim   Anaheim Hills, CA 246854  259 SHO-AIR/ROCK N ROAD
9 Andrew Osburn   Santa Barbara, CA 109601  362 PLATINUM PERFORMACE
10 Brian Teed   Prescott, AZ 131041  417 
11 Jaime Valle   Riverside, CA 157884  331 RACERS & CHASERS
12 Stephen Smith   Montrose , CA 33294  1049 TEAM MBS

Men - CAT 1 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Koller   Yuma, AZ 19606  200 JOHNNY YUMA'S
2 Francisco Vidal   Newhall, CA 289756  221 SANTA CLARITA VELO
3 Randy Liechty   San Diego, CA 89462  244 BIKE EMPIRE
4 STEVE VAUGHAN     357 AMGEN CYCLING
5 Stuart Thomsen   Corona, CA 35500  238 

Men - CAT 1 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dean Swank   Crestline, CA 215598  212 BEAR VALLEY BIKES
2 Jon Miller   Newbury Park, CA 167489  174 PLATINUM PERFORMACE
3 Donald Jackson   Mission Viejo, CA 216645  257 SDG/Felt
4 Ben Eisley   Claremont, CA 78103  194 SC VELO

Men - CAT 1 - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Lindholm   Woodland Hills, CA 246120  326 
2 David Ortega   San Diego, CA 86603  356 CAL COAST BICYCLES
3 Eric Storm   Apple Valley, CA 82406  170 
DNF WILEY COYOTE     1272 

Men - CAT 1 - Master - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stan Ford   Temcula 12017  245 SOCAL ENDURANCE
2 Robert Llamas   Montrose, CA 162224  315 MONTROSE BIKES
3 Dean Ferrandini   Newhall, CA 11502  337 TEAM APE
4 Brian Kiniry   Santa Maria, CA 101576  683 TEAM APE
5 Russ Fay   Orangevale, CA 11347  205 SHO-AIR/ROCK N ROAD

Men - PRO

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sid Taberlay   South Pasadena, CA 279640  413 KENDA H20 OVERDRIVE
2 Zachary Valdez   Hemet, CA 280759  97 WHOLE ATHLETE-SPECIA
3 Ryan Woodall   Ocala, FL 153440  384 BRICK CITY BICYCLES.
4 MIGUEL VALADEZ     113 
5 Sean Donovan   Foothill Ranch, CA 186481  30 KHS/CYTOMAX
6 John Nobil   La Jolla, CA 26168  29 BEAR VALLEY BIKES
7 Vincent LOMBARDI   Los Angeles, CA 292509  20 STEVEN K PRO TEAM
8 Romolo Forcino   Oak Hills, CA 188303  25 CHAINS REQUIRED BIKE
9 Chris Heinrich   Placentia, CA 173178  37 THE PATH BIKE SHOP
10 Ben Jones   Cardiff By The Sea, CA 106338  159 CELO PACIFIC / B & L
11 Daniel Munoz   Riverside, CA 293008  33 SHO-AIR/SONNANCE
12 Matthew Freeman   Redlands, CA 172215  116 FISHER 29er CREW
13 Robert Herber   Murrieta, CA 153464  28 DIXON BIKES
14 ALEX ESTRADA     414 
15 Derek Hermon   Big Bear Lake, CA 15935  27 BEAR VALLEY BIKES

Men - MASTER - 70-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Buz Brockway   Granada Hills, CA 86705  195 TEAM APE
2 RHETT NELSON     1273 RIVERSIDE MEDICAL CL
DNF Ronald Riley (Cat1)   Aptos, CA 204167  189 BIKE STATION APTOS

Men - JUNIOR - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Hickey   Monrovia, CA 319320  987 TEAM PABLOVE
2 ANGELO LOSKETA     1255 TEAM BLOCK RACING
3 Jonah Sanchez   Winchester, CA 306696  973 International Christian Cycling
4 NICK GOSSETT     930 AMG CONSTUCTION

Men - JUNIOR - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pablo Lozano   Chula Vista, CA 344612  1045 
2 Ethan Sanchez   Winchester, CA 318040  971 ICCC-St. Louis
3 DANTE SILVA     954 AXO
4 DYLAN EATON     976 SHO-AIR/ROCK N ROAD
5 DEVEN DODD     1061 INCYCLE
6 GARETH EATON     975 SHO-AIR/ROCK N ROAD

Men - JUNIOR - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JACOB JORDAN     1091 SIMPLE GREEN
2 kristian kaekul   Monrovia, CA 346250  938 
3 IMEH NSEK     1124 
4 NATHAN JACKSON     1120 UNIVERSAL CYCLES
5 Tristan Hickey   Monrovia, CA 334046  988 TEAM PABLOVE
6 Cameron Shirley   Camarillo, CA 303697  1205 CENTRAL COAST VELO
7 DEREK FLANIGAN     1012 

Women - OPEN - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathryn LaPointe   San Diego, CA 221349  333 3dyn

Women - CAT 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALYSSA MANGLONA     1094 

Women - CAT 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 wendy villegas   Corona, CA 346174  1210 
2 Tessa Treadway   Los Angeles, CA 302255  982 PASADENA ATHLETIC AS
3 JODI VINAS     974 
4 RATSAMY NANTHAVONGDOUANGS     1244 
5 Veronica Perez   Fullerton, CA 310823  1092 SHO-AIR/ROCK N ROAD
6 STIRLING ELLIOTT     1054 

Women - CAT 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KAREN BAUER     1031 PASADENA ATHLETIC AS
2 ELIZABETH EATON     1231 
3 LISA RIVERA     1167 
4 CATHERINE HINTON     964 THE TEAM
5 MICHELLE RUSSELL     1027 BEAR VALLEY BIKES

Women - CAT 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DIANA KIRKHAM     1266 HEMET HIGH SCHOOL
2 Anne Catherine Roch-Levecq   Oceanside, CA 279897  1108 

Women - CAT 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma Klingaman   Idyllwild, CA 319226  786 CASINO BICYCLES

Women - CAT 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Liz Miller   Glendora, CA 350062  611 INCYCLE
2 Rebecca Siegel   Pasadena, CA 285569  667 THE TEAM

Women - CAT 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cassie Charlebois   Vista, CA 247813  880 LINKED CYCLING
2 SUZANNE STEINER     1261 
3 KENDRA BOGGS     916 

Women - CAT 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Thompson   Los Angeles, CA 187715  679 PASADENA ATHLETIC AS
2 Ana Odette Castaneda   Riverside, CA 235785  858 Velo Club LaGrange
3 Lana Newsome   Bakersfield, CA 197378  588 
4 Beatrice Dormoy   Santee, CA 219340  868 ACQUA AL 2/SDBC
5 GAIL SAWERS     1253 
6 Kim Finch   Whittier, CA 243696  677 MTNBIKERIDER.COM
DNF SHELLY PEPPE-NANI     581 

Women - CAT 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GRETCHEN GARCIA     704 TREK SAN DIEGO

Women - CAT 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tiana Row   El Cajon Ca 285915  355 TEAM INCYCLE

Women - CAT 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Gregg   Santa Cruz, CA 315722  187 LOEKA
2 Amanda Schaper   Laguna Beach, CA 270057  341 

Women - CAT 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Carrington   Poway, CA 181828  339 FOCUS-RIDE C
2 Vanessa Humic   Long Beach, CA 250250  161 BACKBONE ADVENTURE C
3 Kimberly Ridgeway   Las Vegas, NV 341558  710 MANDALAY BAY/MCGHIES
4 CYNTHIA MIRANDA     188 

Women - CAT 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina Probert   Murrieta, CA 71481  228 
2 Annabelle Nenninger   Lake Forest, CA 276944  286 PIVOT CYCLES
3 Angela Wimberly   San Diego, CA 180041  415 CAL COAST

Women - CAT 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 janet rials   Miraloma, CA 307037  154 
2 Carol Ruckle   Redlands, CA 30799  371 TEAM REDLANDS

Women - PRO

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DEYANIRA GUERRERO     99 WORLD CYCLES/ENDUR-I
2 Rebecca Tomaszewski   Encinitas, CA 227909  35 NINER/STANS/ERGON

Women - JUNIOR - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SOFIA TRUJILLO     1005 
2 Courtney Comer   San Marcos, CA 287901  1064 ACQUA AL 2/SDBC
3 HAYLEIGH KIRKHAM     989 HEMET HIGH SCHOOL
4 Cheyenne Comer   San Marcos, CA 297265  1002 ACQUA AL 2/SDBC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoOSMOBonk BreakerUSACDFSierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee