Race Results for
2011 MABRA Championships/ Church Creek Time Trial
Church Creek, MD
(Event Information)
View By:
Time Trial on 08/20/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - CAT 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHN CLIME   0:55:04.6  216 SPORTIF COACHING GROUP/ BPB
2 Mark Austin   Alexandria, VA0:56:15.7 323112  199 
3 SCOTT PADGETT   0:58:51.1  201 PHPIRACING
4 Craig Lauinger   Alexandria, VA0:59:53.4 306948  196 NCVC/UNITEDHEALTHCARE
5 Robert McCleary   Wyoming, DE0:59:57.3 309283  198 
6 ADAM FORGIONE   0:59:58.5  225 
7 Michael Sims   Gambrills, MD1:00:52.2 269264  214 
8 WYLIE BELASIK   1:01:01.1  232 
9 James Lewis   Marana, AZ1:01:06.0 341876  211 1865
10 Jim Colgary   Annapolis, MD1:01:22.5 351458  218 
11 Scott Lawler   Woodstock, MD1:01:27.0 215490  235 
12 Paul Timmons   Rehoboth, DE1:01:30.7 299485  220 FIRM FITNESS CYCLING
13 HANS RUPPENTHAL   1:02:14.7  203 UNATTACHED
14 Jeffrey Gelfand   Severna Park, MD1:02:26.4 265610  228 ABRT
15 Charly Hermanson   Columbia, MD1:02:39.5 191618  231 KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
16 Bill Carpenter   Middletown, DE1:02:55.6 174788  215 
17 David Vielbig   Ashburn, VA1:03:08.1 316822  213 EVOLUTION CYCLING
18 SAMUEL MACCHEROLA   1:04:05.8  200 CAMBRIDGE MULTI-SPORT
19 JOE BORNEMAN   1:04:48.0  237 ANNAPOLIS TRIATHLON CLUB
20 Gregory Currence   Pasadena, MD1:05:23.9 346410  202 
21 TRAVIS SIEHNDEL   1:05:24.0  224 DC TRI CLUB
22 ERIC MACKEM   1:06:18.9  236 
23 Eric Garwood   Bristow, VA1:06:50.1 338132  208 
24 DARJUSH BOUSHEHRI   1:07:03.3  221 ABRT
25 Joseph Garner   Ocean View, DE1:07:21.0 355570  219 
26 ALFRED PETERSON   1:07:26.4  239 
27 JEFFREY PEAPER   1:07:51.1  217 PHPI
28 JESSE RAYMOND   1:07:51.4  204 PHPI RACING
29 JASON SCIBEK   1:08:03.4  227 WHEELS IN MOTION
30 JESSE BUPPERT   1:08:26.1  233 PHPI RACING
31 Gary Waggoner   Elk Ridge, MD1:08:57.1 36876  238 LSV/KELLY BENEFIT STRATEGIES
32 George Blankenship   Alexandria, VA1:09:05.7 248929  206 NCVC/UNITEDHEALTHCARE
33 WALLY REED   1:09:21.4  222 CAMBRIDGE MULTI-SPORT
34 Douglas Ellmore   Lothian, MD1:09:30.9 271707  197 ABRT
35 JOHN SARGENT   1:10:01.8  234 ROLAND PARK PLACE
36 Hong Chen   Edgewater, MD1:13:06.6 296734  229 
37 STEPHEN MATHIAS   1:14:11.0  223 
38 RICHARD ECKERT   1:14:24.5  212 
39 Luke Reynolds   Arlington, VA1:14:37.1 264620  209 

Men - CAT 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Holl   Oak Hill, VA0:54:24.6 263357  110 CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO
2 Geoff Hughes   Arlington, VA0:55:17.8 301712  107 SQUADRA-COPPI
3 Christopher Grady   Leesburg, VA0:55:31.7 172545  111 WWVC RACING
4 Vaughan O'Brien   Madison, WI0:55:46.3 296912  104 FRESHBIKES
5 Chris Gonce   Cotonsville, MD0:56:23.9 257904  119 KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
6 Christopher Dougherty   Washington, DC0:56:41.3 347402  105 NCVC/UNITED HEALTHCARE
7 Kyle Pitman   Alexandria , VA0:57:11.0 280690  128 ABRT
8 Tom Bailey   Alexandria, VA0:58:08.7 287555  126 NCVC/UNITEDHEALTHCARE
9 Kenneth Rowe   Takoma Park, MD0:58:47.8 280659  115 ALL AMERICAN BICYCLE CLUB
10 Alexander Rapavi   Mclean, VA0:59:10.6 307162  127 FRESHBIKES P/B SKANSKA
11 Patrick Hogan   Riva, MD0:59:20.9 297638  125 ABRT
12 Christopher Marrow   Falls Church, VA0:59:26.4 186137  123 SQUADRA COPPI
13 Phil Steinschneider   Sterling, VA0:59:36.6 237759  103 EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & FOSTER
14 Gregory Zielinski   Wilmington, DE1:01:15.8 276040  102 TEAM TBB/DEEP BLUE
15 Andrew Crabb   Baltimore, MD1:01:38.8 297763  108 KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
16 Chris Stone   Arlington, VA1:01:42.5 300082  124 AM RACING
17 Bryan Jones   Gaithersburg, MD1:01:55.1 18140  114 NCVC/UNITEDHEALTHCARE
18 Brian Synowiec   Annapolis, MD1:01:57.6 303686  205 ABRT (Upgraded to CAT 4 this week - last minute change)
19 Matthew Berens   Columbia, MD1:01:58.0 232100  117 SPORTIF COACHING GROUP/ BPB
20 Jeff Erler   Sterling, VA1:02:38.2 234042  113 EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & FOSTER
21 Jason Kamps   Ellicott City, MD1:02:48.4 197081  116 WOOF CYCLING
22 Thomas Waltz   West Norriton, PA1:03:05.4 213498  101 BREAKAWAYBIKES.COM-IFRACTAL
23 Brad Pumphrey   Millersville, MD1:03:14.6 264718  118 ABRT
24 Nick Vita   Davidsonville, MD1:03:42.9 172973  106 ABRT
25 richard kennedy   Annapolis, MD1:04:42.4 310264  112 ABRT
26 John Hughes   Baltimore, MD1:06:43.7 17057  120 WHCC/SPORTIF COACHING GROUP/BPB

Men - CAT 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Wagner   Bowie, MD0:54:54.2 36898  164 ABRT
2 Andrew Shelby   Louisville Ky0:55:12.5 240025  160 WWVC RACING
3 Daryl Grissom   Reston, VA0:55:27.0 250286  154 GAMJAMS / NOVEMBER BICYCLES
4 Timothy Shaffer   Columbia, MD0:55:43.3 195845  159 ABRT
5 Luis Infante   Aldie, VA0:55:57.6 304036  161 EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & FOSTER
6 Mitch Ferro   South Riding, VA0:56:08.4 178804  152 EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & FOSTER
7 Joaquin Salas Orono   Falls Church, VA0:56:23.2 247903  163 SQUADRA COPPI
8 Jason Hall   Falls Church, VA0:57:56.8 193504  157 SQUADRA COPPI
9 Clifton Chamberlin   Adelphi, MD0:58:50.6 193301  155 BIKE DOCTOR/BAYSIDE VELO
10 nathan hakken   Edmonds, WA0:59:28.1 271870  158 GAMJAMS/ NOVEMBER BICYCLES
11 Evan Janis   Germantown, MD0:59:36.1 284683  153 ABRT
12 Luke Mysko   Timonium, MD1:01:58.6 87925  156 ABRT
13 Robb Hampton   Darnestown1:02:01.1 178989  162 BIKE DOCTOR/BAYSIDE VELO
14 Paul Inglis   North East, MD1:02:21.4 61494  151 TEAM TBB/DEEP BLUE

Men - CAT 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keck Baker   New Kent, VA0:51:21.5 211712  150 XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HARLEY-DAVIDSON
2 Jacob Tremblay   Chesterfield, VA0:51:30.2 237748  148 KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
3 Blair Berbert   Washington, DC0:51:38.8 203786  141 KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
4 Mike Fawell (1 - Cat2)   Glen Allen, VA0:51:57.0 278283  146 HPC / LIST
5 Todd Hesel   Parkville, MD0:52:09.0 185182  144 KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
6 Eric Boone   Arnold, MD0:52:23.6 293074  149 ABRT
7 Paul Lengermann   Washington, DC0:52:46.5 216293  145 NCVC/UNITEDHEALTHCARE
8 Peter Custer   Hampton, VA0:53:02.3 162204  147 NORTH TEK-ARIA
9 Scott Giles   Solomons, CA0:54:03.8 196417  142 BIKE DOCTOR
10 George Ganoung   Hedgesville, WV0:55:23.2 99328  143 ABRT

Men - MASTER - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Robinson   Arlington, VA0:52:37.7 30220  93 BATTLEY HARLEY-DAVIDSON MASTERS
2 Kevin Cross   Washington, DC0:57:30.3 274599  90 HAYMARKET BICYCLES
3 Garner Woodall   Silver Spring, MD0:58:32.8 38883  92 ROCK CREEK VELO

Men - MASTER - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frederick Norton   Towson, MD0:52:58.0 53474  97 KELLY BENEFITS STRATEGIES/LSV
2 Michael Stearns   Arlington, VA0:55:02.0 90951  100 BATTLEY HARLEY-DAVIDSON MASTERS
3 David Harrell   Springfield, VA1:00:24.0 196487  95 WWVC RACING
4 William Wong   Alexandria, VA1:02:19.0 121718  94 NATIONAL CAPITAL VELO CLUB/UNITEDHEALTHCARE
5 MATTHEW BUTTERMAN   1:02:52.0  96 SPORTVISTA LLC
6 Peter Warner   Alexandria, VA1:05:20.0 287217  98 BIKE DOCTOR

Men - MASTER - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marc Gwadz (1 - Cat4)   Washington, DC0:55:16.7 195768  64 DCMTB
2 Andrew Baird   Chevy Chase, MD0:56:25.5 267165  72 CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO
3 Christopher Gould   Stanley, VA0:56:38.6 186006  65 WWVC RACING
4 Harry Fang   Chevy Chase, MD0:57:04.2 59226  71 NCVC/UNITEDHEALTHCARE
5 Peter Lindeman   Arlington, VA0:58:32.4 147939  76 NCVC/UNITEDHEALTHCARE
6 Steve Owens   Friendship, MD0:58:52.1 222509  70 ABRT
7 Shawn Fenty   Washington, DC1:00:32.4 52413  67 CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO
8 Philip Falconer   Lovettsville, VA1:01:36.9 192247  74 EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & FOSTER
9 JIMMY BISESE   1:01:38.9  66 DC TRI
10 John Baldwin   Rockville, MD1:02:02.7 145782  73 ALL AMERICAN BICYCLE CLUB
11 Michael Satterfield   Leesburg, VA1:02:24.1 141646  69 EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & FOSTER
12 Dan Schindler (2 - Cat4)   Annapolis, MD1:03:37.4 279193  68 ABRT

Men - MASTER - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Bradbury   Broadlands, VA0:55:11.0 187717  78 EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & FOSTER
2 Mark Sommers (1 - Cat2)   Washington, DC0:55:38.0 149858  77 CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO
3 Bryan Patton   Galena, MD0:56:03.0 27431  84 MIDDLETOWN BIKE LINE
4 Raymond Plewacki   Fairfax, VA0:56:28.0 222263  85 EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & FOSTER
5 Victor Siegfried   Reston, VA0:57:33.0 185280  83 EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & FOSTER
6 Craig Guensch (1 - Cat3)   Leesburg, VA0:57:41.0 55605  80 EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & FOSTER
7 Alexander Meller (2 - Cat3)   Annapolis, MD0:57:43.0 253692  81 ABRT
8 Karl Kensinger (1 - Cat4)   Arlington, VA1:01:09.0 18948  89 NCVC/UNITEDHEALTHCARE
9 John Chamberlain   Great Falls, VA1:02:04.0 190901  87 EVOLUTION LONG AND FOSTER
10 Ted Harris   Hurlock, MD1:02:38.0 196016  86 ABRT
11 TOM HARTMANN   1:03:13.0  79 BICYCLE PLACE VELO CLUB
12 Eugene Elsea   Springfield, VA1:03:55.0 283468  88 HPC/LIST

Men - MASTER - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Newton   Kennett Square, PA0:56:10.8 148316  49 CHESTER COUNTY VELO
2 Randy Thrasher   Germantown, MD0:56:45.0 60673  43 CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO
3 Paul Gruenberger   Columbia, MD0:58:52.2 14316  41 ARTEMIS
4 Gregory Smith   Laurel, MD0:59:05.0 33144  45 CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO
5 Richard Maynard   West Chester, PA0:59:27.0 97543  48 AMOROSO'S RACING TEAM/TRI STATE VELO
6 Steve Abbott (1 - Cat5)   Willington, CT1:01:18.0 181699  50 TEAM AUDI NORTHEAST
7 John Olinski   New Market, MD1:02:07.3 235755  35 AVC/TEAM HAGERSTOWN WASINGTON CO.
8 Max Rogozinski   Woodbridge, VA1:03:07.0 142114  34 PRINCE WILLIAM ELITE RACING
9 Richard Paukstitus   Gambrills, MD1:03:17.2 108012  51 ABRT
10 Howard Van Houten   Oakton, VA1:04:25.0 249308  44 
11 Kevin Brown   Randallstown, MD1:05:53.0 45124  37 KINGPAWN/CW
12 Ashley Halsey   Annapolis, MD1:06:09.0 235327  36 ABRT
13 RICHARD WOLF   1:07:06.0  46 CHRISTIANA CARE PT+/FSVS
14 MARK JOHNSON   1:07:07.0  38 DU2R
15 Jeffrey Ritter (1 - Cat4)   Reston, VA1:07:13.0 259785  40 EVOLUTION CYCLING P/B LONG & FOSTER
16 Joseph Vita   Davidsonville, MD1:07:26.1 60605  47 ABRT
17 STEVE ESMACHER   1:10:50.0  42 ABRT

Men - MASTER - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Parker   Bethesda, MD0:59:12.2 256690  60 CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO
2 Matthew Olson   Washington, DC0:59:50.6 221725  53 NCVC/UNITEDHEALTHCARE
3 Stuart Ross   Washington, DC0:59:54.0 113835  52 CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO
4 MICHAEL WILLIAMS   1:01:15.0  58 C3-ATHLETES SERVING ATHLETES
5 John Epting   Washington, DC1:02:40.4 50713  63 CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO
6 Jerry Yetter   Columbia, MD1:02:45.6 297314  54 
7 Myron Lehtman   Washington, DC1:03:12.7 67514  62 NCVC/UNITEDHEALTHCARE
8 DON FORGIONE   1:03:38.5  59 
9 Michael Fitzsimmons   Sykesville, MD1:04:14.7 50363  56 CHESAPEAKE WHEELMEN/JOE'S BIKES
10 James DeGoey   Reston, VA1:04:59.0 181214  61 SYN-FIT RACE TEAM

Men - MASTER - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Youngblood   Silver Spring, MD0:30:27.3 39327  NVRC
2 Robert Phillips   Baltimore, MD0:32:37.8 45795  ABRT
3 Giulio Porta   Annandale, VA0:33:01.4 28452  10 CHESAPEAKE WHEELMEN
4 James Wagner   Milton, DE0:34:10.7 116012  CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO
5 Philip Samawicz   Alexandria0:35:45.9 47163  11 NCVC/UNITEDHEALTHCARE

Men - MASTER - 70-74

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Philip Hager   Falls Church, VA0:37:35.4 215481  14 NCVC/UNITEDHEALTHCARE
2 John Krehbiel   Lake Forest, IL0:39:51.0 56774  13 MIDWEST MASTERS
3 Donald Riggs   Ellicott City, MD0:42:36.7 48977  12 ANNAPOLIS BICYCLE RACING TEAM

Men - JUNIOR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tanner Browne   Charlottesville, VA0:31:35.8 253942  22 BAYSIDE VELO/BIKE DOCTOR
2 Liam Panero   Chevy Chase, MD0:34:14.1 345906  21 ROCK CREEK VELO
3 Thomas Donigan   Lusby, MD0:39:20.5 309870  18 PAXVELO
4 Svetlana Mack   Silver Spring, MD0:40:07.4 272062  15 ROCK CREEK VELO
5 Kent Hardart   Annapolis, MD0:44:58.0 342924  20 ABRT
6 Tyler Mahone   Annapolis, MD0:46:17.5 339576  17 ABRT
7 Anastasiya Mack   Silver Spring, MD0:50:11.6 300515  16 ROCK CREEK VELO

Men - JUNIOR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Mauch   San Francisco, CA0:27:12.9 219434  31 HPC/LIST
2 Shane Scoggin   Reston, VA0:28:01.4 292324  29 HPC/LIST
3 Andy Mount   Springfield, VA0:28:23.9 279086  24 HPC/LIST
4 Joshua Wilcox   Olney, MD0:29:02.9 276025  30 ROCK CREEK VELO
5 Aidan Palmer   Severna Park, MD0:31:05.5 303835  28 ABRT
6 Andrew Schindler   Annapolis, MD0:31:41.1 291730  25 ABRT
7 Peter Bond   Chevy Chase, MD0:32:15.7 311674  32 ROCK CREEK VELO
8 Kiran Kumar   Washington, DC0:38:12.7 288093  26 ROCK CREEK VELO

Women - CAT 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Stepien   Chevy Chase, MD1:02:22.0 310718  186 FRESH BIKES
2 ABBY STOLL   1:03:04.6  193 
3 TRACY MACCHEROLA   1:03:50.5  182 CAMBRIDGE MULTI-
4 Claudette Archambault   Vienna, VA1:04:05.0 296150  184 EVOLUTION CYCLING P/B LONG & FOSTER
5 Jennifer DeLaet   Herndon, VA1:07:42.2 309612  187 SYN-FIT RACE TEAM
6 Erinn Shirley   Arlington, VA1:08:00.2 221395  183 NCVC/UNITEDHEALTHCARE
7 VICKI BATE   1:10:22.8  192 AQUAPHOR/FREDERICK TRIATHLON CLUB
8 Iris Ford   North Bethesda, MD1:11:48.0 306068  190 ARTEMIS
9 LISA MACKEM   1:12:01.8  189 
10 KIM SHERIDAN   1:12:52.3  194 TEAM FIGHT
11 SANDRA PASHLEY   Glen Burnie, MD1:14:47.7 286423  191 ABRT
12 SARAH ECKERT   1:27:28.2  185 
13 DIANE DONAHUE   1:27:40.5  188 

Women - CAT 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Kendall   Bethesda, MD1:01:51.5 245760  139 ABRT
2 Katherine Klausing   Washington, DC1:04:09.7 274789  138 NORTH TEK-ARIA
3 catherine freck   Vienna, VA1:06:51.2 274024  137 SYN-FIT RACING TEAM

Women - CAT 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Rasmusson   Ashburn, VA0:58:37.7 237733  133 TEAM KENDA P/B GEARGRINDER
2 Kathleen Giles   Solomons, MD0:58:46.0 215759  135 ABRT
3 Monika Sattler   Indoroopilly1:01:09.7 300593  130 XO COMMUNICATIONS/BATTLEY-BATTLEY HARLEY DAVIDSON
4 Sara Clafferty   Sunnyvale, CA1:01:53.8 278365  132 ABRT
5 Marni Harker (1 - Cat2)   Washington, DC1:02:43.4 15086  131 TEAM KENDA PRESENTED BY GEARGRINDER
6 Ainhoa Perez-Diez   Olney, MD1:03:03.0 274754  134 CARDIO SPORTS LAB/NVRC
7 Alaina Gurski   Philadelphia, PA1:03:07.0 148911  136 CAWES P/B SPECIALIZED

Women - MASTER - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JANIE HAYES   1:02:51.0  166 DC TRI

Women - MASTER - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patty Fulton   Silver Spring, MD1:05:15.8 313020  171 NCVC/UNITEDHEALTHCARE
2 madeline west (1 - Cat4)   Ellicott City, MD1:05:33.5 329022  172 ADVENTURES FOR THE CURE
3 REGINA SPALLONE   1:06:32.5  170 BICYCLE PLACE VELO CLUB
4 Laura Gabanski (1 - Cat3)   Kensington, MD1:07:52.0 219704  169 ROUTE 1 VELO/ARROW BICYCLE
5 Tania Steinschneider   Sterling, VA1:09:11.0 276221  167 HPC/LIST
6 Cheryl Osborne (1 - Cat2)   Silver Spring, MD1:13:27.5 127831  168 ARTEMIS
7 Erika Griffith (2 - Cat4)   Odenton, MD1:17:03.2 172336  173 CHESAPEAKE WHEELMEN

Women - MASTER - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cynthia Anderson (1 - Cat3)   Alexandria, VA1:02:31.2 232441  178 AMVC/DND INC.
2 Christine Kelley (1 - Cat1)   Middletown, MD1:03:12.2 166665  177 TEAM KENDA P/B GEARGRINDER
3 Christine Fuentes   Herndon, VA1:03:30.8 220922  176 ABRT
4 Tracy Rankin   Rockville, MD1:04:58.7 29153  175 TEAM KENDA P/B GEARGRINDER
5 Margaret Crilley   Wilmington, DE1:05:15.0 193373  174 WOODEN WHEELS RACING

Women - MASTER - Medals - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evelyn Egizi   Silver Spring, MD1:08:39.0 129625  179 ARTEMIS
2 Margaret Kilby (1 - Cat4)   Washington, DC1:14:56.4 166194  180 ROCK CREEK VELO
3 Evelyn Cook   Severna Park, MD1:15:39.5 208263  181 ABRT

Women - MASTER - No Medals - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARCIA KAPLAN   0:34:31.6  
2 Penelope Albritton   Falls Church, VA0:34:32.7 290387  
3 Diane Harris   Ft Washington, MD0:36:07.3 177520  UNATTACHED
4 Deirdre Mullaly   Arlington, VA0:36:21.6 299198  AMRACING

Mixed - OPEN - Tandem

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stuart Ross   Washington, DC0:56:17.7 113835  244 CLEAN CURRENTS
2 Baird Webel   Chevy Chase, MD0:57:49.6 54174  242 ROCK CREEK VELO

Mixed - OPEN - Team Time Trial

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew HEISER   1:00:35.2  248 SYN-FIT RACE TEAM
2 Tom Jawetz   Washington, DC1:03:24.0 275921  249 DISTRICT VELOCITY RACING
3 Paul Inglis   North East, MD1:05:46.3 61494  253 TEAM TBB/DEEP BLUE

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoBonk BreakerUSACDFOSMOSierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee