Race Results for
Willow Time Trial
New Boston, MI
(Event Information)
View By:
Time Trial on 04/30/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Trudo   Freeland, MI31:33.th 339868  585 Tri City Cyclists
2 Jim Trout   32:08.th  584 Unattached
3 Michael Gardynik   Farmington Hills, MI32:21.th 299723  559 Flying Rhino Cycling Club
4 Thomas Baetz   33:19.th  539 Team SunHill
5 kyle thatcher   Waterford, MI33:26.th 327322  582 Cycletherapy Racing
6 Robert Scripture   Highland, MI33:31.th 339732  578 Team HotRoute
7 Jonathan Hair   33:34.th  560 Unattached
8 Michael Wujciak   Bloomfield Hills, MI33:44.th 329930  592 Unattached
9 Patrick Burnett   33:45.th  547 USCG
10 Todd Briggs   33:54.th  545 FAST
11 Eric Kenar   33:57.th  568 Team Fraser
12 William Caruso   Wyandotte, MI33:59.th 305075  549 Unattached
13 James Ciupek   Westland, MI34:25.th 293378  550 Cycling Saddlemen
14 Mark Finazzo   34:26.th  557 Unattached
15 Frank Neugebauer   34:37.th  573 Unattached
16 Werner Croonen   35:00.th  552 Cycling Saddlemen
17 Ellsworth Bruley   35:08.th  546 Unattached
18 Jeffrey Howard   35:19.th  563 UM Alumni
19 Scott Baumann   Grand Rapids, MI35:39.th 322512  540 Rapid Wheelmen
20 Al Sickinger   35:40.th  579 Team Fraser
21 Wayne Harper   35:44.th  561 Team Fraser
22 Jon Weinzweig   35:50.th  588 Team Toms
23 Brian Oppmann   West Bloomfield, MI35:54.th 304729  576 Team HotRoute
24 Kevin Bennett   36:02.th  542 Unattached
25 Kevin Krause   Seattle, WA36:12.th 339680  569 Wolverine ACF
26 Greg Galey   36:23.th  558 Unattached
27 Markus Nee   Ann Arbor, MI36:40.th 244486  572 AAVC
28 John Laverty   Bay City, MI36:42.th 349382  570 Tri City Cyclists
29 Glenn OConnor   36:45.th  575 Wolverine ACF
30 Kyle Schroeder   Ann Arbor, MI36:45.th 293897  577 Unattached
31 David Homann   Garden City, MI36:46.th 336850  562 Unattached
32 Derrick OBrien   Jackson, MI36:51.th 315388  574 Team Active Racing
33 Christopher Bemis   36:52.th  541 FT BY ON BK
34 Tim Woolford   Ann Arbor, MI37:22.th 334698  591 Unattached
35 Dennis Doan   37:39.th  554 Unattached
36 Justin Johnson   37:51.th  567 Unattached
37 Paul Clunis   38:49.th  551 Unattached
38 Joel Bush   Grand Rapids, MI38:56.th 321060  548 Unattached
39 Andrew Crowley   Grand Rapids, MI39:09.th 321640  553 Rapid Wheelmen
40 Raul Sosa   40:09.th  580 Unattached
41 Michael Sweeney   40:39.th  581 Will Ride For Beer
42 Jeremy VanSpronsen   Portage, MI41:16.th 341250  586 CMS Race Team
43 Kyle Wernert   41:20.th  589 Unattached
44 Bob Huey   Monroe, MI42:30.th 348800  564 Unattached
45 Kelvin Bicknell   43:13.th  543 Unattached
46 Jon Hypnar   43:40.th  565 Team Fraser
47 Thomas Wilk   Grosse Pointe Park, MI45:13.th 348670  590 AAVC
48 Michael Walenta   Grand Rapids, MI46:40.th 217158  587 Rapid Wheelmen
49 Patrick Tierney   49:45.th  583 Unattached
50 Jesse Blanco   Canton, MI53:50.th 350290  544 Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Rieder   Westland, MI31:08.th 290810  643 Racing Greyhounds
2 Ernie Riley   Midland, MI31:17.th 305656  644 Tri City Cyclists
3 Danny Wolin   Marshall, MI31:42.th 46329  650 Team Active Racing
4 Steven Hetfield   Owosso, MI31:55.th 255211  637 Unattached
5 Robert Lynch   Kalamazoo, MI32:07.th 246280  638 CMS Race Team
6 Jeff Plotzke   Novi, MI32:26.th 323298  642 Racing Greyhounds
7 Terry Bishop   Stcharles, MI32:42.th 291871  631 Tri City Cyclists
8 Joseph Bernardi   Fenton, MI32:43.th 307863  629 Team Giant MI
9 Joseph Yaeger   Lakeland, FL32:48.th 292027  651 CMS Race Team
10 Paul Guerreso   Florence, SC33:17.th 298251  636 Cadieux Team O2
11 William Cawthorn   Ann Arbor, MI33:24.th 312882  633 AAVC
12 Mark Bugnell   South Lyon, MI33:33.th 293290  632 Racing Greyhounds
13 Devin Winton   Battle Creek, MI33:34.th 255916  649 Team Active Racing
14 Jeffrey Payn   Troy, MI33:57.th 300557  640 MCG Trails Edge
15 Andrew Cowan   Bay City, MI34:53.th 296448  634 Tri City Cyclists
16 Raym McLeod   Twin Lake, MI35:18.th 309956  639 Unattached
17 Jason Williams   Rochester Hills, MI35:22.th 255249  648 Cadieux Team O2
18 John Stefanides   Roseville, MI36:28.th 102276  646 Wolverine ACF
19 Rich Phillips   Commerce Township, MI36:38.th 342788  641 Racing Greyhounds
20 Christopher Wegienka   South Lyon, MI37:44.th 304277  647 Racing Greyhounds
21 James Barrett   Belleville, MI38:15.th 248958  628 Unattached
22 Douglas Gatto   Allen Park, MI38:32.th 196826  635 Racing Greyhounds
23 Tim Best   Sault Sainte Marie, MI38:56.th 248700  630 Unattached

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rudyard Peterson   Kalamazoo, MI30:20.th 215610  661 Kinetic Systems
2 Richard Rainville   Livonia, MI30:27.th 305239  663 Ventus Cycling Team
3 Mark Bush   Lawton, MI30:30.th 274918  654 Ventus Cycling Team
4 anthony prentice   Allendale 30:48.th 292144  662 Priority Health
5 Trae Bott   Blanchard, MI31:45.th 273675  653 Ventus Cycling Team
6 Nate Benke   Plymouth, MI31:51.th 284145  652 Ventus Cycling Team
7 Dirk DeJonge   Hudsonville, MI31:54.th 189389  655 Club Whisper Jade
8 Peter Thompson   Ortonville, MI32:14.th 245538  664 Team Specialized
9 Keith Grand   Harper Woods, MI32:23.th 263250  656 Cadieux Team O2
10 John Wunderlin   Kalamazoo, MI32:32.th 148149  665 CMS Race Team
11 Mark Hotchkin   Grand Rapids Mi32:35.th 190321  659 Leadout Racing
12 Douglas McKibbon   Farmington Hills, MI33:11.th 276085  660 Wolverine ACF
13 Nathan Holloway   Brighton, MI33:47.th 294316  658 Ventus Cycling Team
14 Vernard Green   Commerce Twp, MI37:23.th 123940  657 Hawley's Bicycle World Racing Team

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Burke   Grand Rapids, MI27:57.th 179205  669 Lathrup Industries Giant
2 Alex Vanias   Leroy, MI28:22.th 291766  679 Priority Health
3 James Minnema   Jenison, MI28:28.th 258591  678 Bissell ABG Cycling
4 Jonathan Card   Sylvania, OH28:32.th 6078  670 Team Card
5 Adam York (1 - Cat1)   Okemos Mi28:34.th 210584  681 MCG Trails Edge
6 Alexey Vermeulen   Pinckney, MI29:16.th 258681  680 Pro Chain Cycling Turner
7 Brian Lark (1 - Cat2)   New Albany, IN29:36.th 258079  676 Pro Chain Cycling Turner
8 Robert Foshag   Monroe, MI30:10.th 88653  673 Lathrup Industries Giant
9 Tim Finkel (2 - Cat2)   Shelby Twp., MI30:58.th 216738  672 Wolverine ACF
10 Raymond Dybowski   Waterford, MI31:28.th 10313  671 Wolverine ACF
11 Brian Kozeliski   Bloomfield Hills, MI31:43.th 156235  674 Wolverine ACF
12 Zachary Maino   Jackson Mi31:50.th 235419  677 Ventus Cycling Team
13 Scott Kroske   Birmingham, MI32:38.th 225584  675 Wolverine ACF

Men - Master - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Linck   Ada, MI29:43.th 225784  528 Priority Health
2 Chad Everts   Hudsonville, MI30:18.th 220011  526 Leadout Racing
3 Kenneth Vernier   Sterling Heights, MI30:21.th 201821  537 Prestige Cycling Club
4 Rich Russell (1 - Cat2)   Oxford, MI31:01.th 228348  533 Essex Brass
5 Douglas Burcicki   Canton, MI31:43.th 228512  524 Cadieux Team O2
6 William Schouman   Grand Haven, MI31:51.th 48031  534 West MI Coast Riders
7 Marc Benigni   Muskegon, MI31:56.th 293040  523 West MI Coast Riders
8 David Johnson (1 - Cat4)   Toledo, OH33:51.th 224884  527 Drakes Coffee
9 David Toutant (2 - Cat4)   Grosse Pointe Woods, MI34:00.th 35812  535 Rollmodels Bike Shop
10 Terry Palmer (2 - Cat2)   Macomb, MI35:08.th 67533  530 Essex Brass
11 Thomas Novitsky   Northville, MI35:44.th 227191  529 Unattached
12 David Rieland   Troy, MI36:52.th 29849  531 Cadieux Team O2

Men - Master - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Martin   Arden30:00.th 79183  621 American Cycle Fitness
2 David Hietikko   Ada, MI30:37.th 16121  618 West MI Coast Riders
3 Michael Dega   Farmington Hills, MI30:44.th 264316  614 Cadieux Team O2
4 James Ignash   Clawson, MI30:46.th 276023  620 Team O2
5 Craig Gietzen   Rockford, MI30:59.th 13211  616 Priority Health
6 Tim Faas   Farmington Hills, MI31:21.th 208526  615 Wolverine ACF
7 Brandan Hill (1 - Cat3)   Ada, MI32:08.th 71358  619 Priority Health
8 James Nugent   Taylor, MI32:22.th 296472  624 Ciclo Sport
9 George Mason   32:35.th  622 Unattached
10 Michael Sackett (1 - Cat4)   Wixom, MI32:37.th 269930  627 Michael Sackett
11 Scott Claes   W Bloomfield, MI32:49.th 106137  613 Swamis
12 Paul Rivera   Southfield, MI33:32.th 131480  625 Essex Brass
13 Dennis Hamel   Comstock Park, MI34:03.th 276322  617 Rapid Wheelmen
14 Larry Brownell   Traverse City, MI35:54.th 5190  612 Hagerty
15 David Archer (2 - Cat4)   Lake Orion, MI36:20.th 169496  611 Unattached
16 Nigel Mullis   Rochester, MI39:20.th 333396  623 Cadieux Team O2
17 William Ruelle   Troy, MI41:02.th 262480  626 Flying Rhino Cycling Club

Men - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Wolowiec   Davisburg, MI31:02.th 41215  610 Flying Rhino Cycling Club
2 douglas mcclellan   Waterford, MI31:08.th 253564  603 Unattached
3 Larry Bohnsack   Brighton, MI31:12.th 40759  593 AAVC
4 Clifford Onthank   Traverse City, MI31:25.th 26766  604 Hagerty
5 John Shedlock   Wixom, MI32:03.th 61308  608 AAVC
6 Paul Rytlewski   Bay City, MI32:30.th 86026  606 Tri City Cyclists
7 Robert Selley   Grand Blanc, MI32:34.th 53559  607 Cycle Fit
8 Terence Martin   South Bend, IN32:35.th 126692  602 Team IE
9 Charles Grzanka (1 - Cat4)   Ada, MI33:07.th 256835  598 Priority Health
10 Scott Duthie   Dearborn, MI33:38.th 133111  596 Wolverine ACF
11 Franklin (Frank) Kistler   Toledo, OH34:00.th 192365  600 Maumee Valley Wheelmen
12 Douglas Kirk (1 - Cat5)   Kalamazoo, MI34:18.th 242100  599 Priority Health
13 Jeffrey Fletcher   Brighton, MI34:44.th 221210  597 AAVC
14 David Durkee   Stanwood, MI35:10.th 275789  595 Rapid Wheelmen
15 Thomas Canale (2 - Cat5)   Midland, MI36:14.th 295968  594 Tri City Cyclists
16 Harold Wilson   Bowling Green , OH36:35.th 256005  609 Maumee Valley Wheelmen
17 Vince Liger   Lake Orion, MI36:51.th 233911  601 Flying Rhino Cycling Club
18 Thomas O'Rourke   Westbloomfield, MI39:37.th 281625  605 Cadieux Team O2

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vincent Vermeulen   Pinckney, MI44:39.th 304563  478 AAVC

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Spencer Virtue   Traverse, MI35:50.th 309507  481 Wolverine ACF
2 Luke Mullis   Rochester Hills, MI37:49.th 296792  479 Wolverine ACF
3 Nathan Perkins   Fremont, MI40:53.th 306240  480 West MI Coast Riders
4 Owen Whalen   Ada, MI44:16.th 348150  482 Rapid Wheelmen

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Schouman   Grand Haven, MI32:39.th 311997  487 West MI Coast Riders
2 Kevin Baumann   Grand Rapids, MI36:26.th 298137  483 Rapid Wheelmen
3 Dylan Gonda   Portage, MI36:30.th 315864  485 CMS Race Team
4 Nikolaas Vermeulen   Pinckney, MI39:23.th 260245  488 AAVC
5 Martin Zanotti   Holland, MI39:27.th 305754  490 Rapid Wheelmen
6 Sean Brownell   Traverse City, MI39:49.th 311085  484 Hagerty

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Haley   Louisville, KY32:38.th 259716  491 Pro Chain Cycling Turner

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chrysta Lienczewski   33:30.th  510 Team Fraser
2 Pamela Gudenau   34:19.th  505 Team Fraser
3 Tiffany Bangma   Ada, MI35:25.th 289695  497 Miller Energy GRBC
4 Abby Martin   Grand Rapids, MI36:18.th 317498  512 Miller Energy GRBC
5 Heather Kubiak   Jenison, MI36:20.th 290301  508 Real Women Tri
6 Susan Shaw   Fenton, MI36:24.th 246829  517 Fusion IT
7 Tyla Brown   36:28.th  498 Team Fraser
8 Zoe Reeves   Grand Rapids, MI36:56.th 295290  516 Priority Health
9 Patricia Logan   37:06.th  511 Wolverine ACF
10 Chelsea Clark   Grand Rapids, MI37:40.th 309613  501 Miller Energy p/b GRBC
11 Julie Kenar   37:41.th  507 Team Fraser
12 Dori Leib   37:55.th  509 Unattached
13 Rebecca Moore   East Lansing, MI38:04.th 311946  514 Unattached
14 Lori Huffman   Grand Rapids Mi38:10.th 333304  506 Real Women Tri
15 Carol Griffin   Grand Rapids, MI39:33.th 342862  504 Real Women Tri
16 Paige Miller   Kalamazoo, MI39:34.th 342732  513 Miller Energy GRBC
17 Ellie Burke   Grand Rapids, MI40:01.th 342636  499 Real Women Tri
18 Adrienne O'Day   Ypsilanti, MI40:22.th 254330  515 AAVC Pear Tree Pens
19 Michelle Cancelmo   40:33.th  500 Unattached
20 Diane Weiss   Detroit, MI41:22.th 344922  519 Team Fraser
21 Kristine Grand   48:52.th  503 Cadieux Team O2
22 Tara Covert   50:41.th  502 Unattached

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Thomas   Belmont, MI35:34.th 300926  521 Fusion IT
2 Colleen Brown   Rochester, MI39:00.th 293492  520 Wolverine ACF

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathy Kirk (1 - Cat2)   Kalamazoo, MI35:04.th 208216  522 Priority Health

Women - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Marie Phillips   Brevard34:40.th 129691  495 Wolverine ACF
2 Merry Vander Linden   Bloomfield Hills, MI37:00.th 265734  496 Flying Rhino Cycling Club
3 Jeanie Dodge (1 - Cat4)   Ann Arbor, MI40:31.th 209740  492 Ann Arbor Velo Club
4 Linda Martin (2 - Cat4)   W Bloomfield, MI40:55.th 79182  494 American Cycle Fitness
5 Alison Gase   Jenison, MI44:57.th 281701  493 Rapid Wheelmen

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chloe Reeves   Grandrapids, MI48:09.th 310232  469 Priority Health
2 Claire Reeves   Grand Rapids, MI57:18.th 350064  470 Priority Health
3 Ellie Korienek   Grandville, MI1:04:42 334622  468 Real Women Tri

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danielle Mullis   Rochester, MI40:23.th 296790  474 Wolverine ACF
2 Anna Kreslins   Fremont, MI40:26.th 350212  473 Priority Health
3 Katie Hamel   Comstock Park, MI45:15.th 294976  472 Rapid Wheelmen
4 Emma Fickel   Rochester Hills, MI50:59.th 324218  471 Unattached

Women - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hana Berkooz   Ann Arbor, MI37:46.th 311103  475 AAVC Pear Tree Pens
2 Lauren Dybowski   45:09.th  476 Wolverine ACF

Women - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emmakate Conlin   Ann Arbor, MI45:20.th 300137  477 Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFBonk BreakerSierra NevadaCUOREShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee