Race Results for
Saranac Lake Downtown Criterium
Saranac Lake, NY
(Event Information)
View By:
Criterium on 06/12/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Wells   St. Albans, VT0:33:07 173638  834 unattached
2 Colin Delaney   Lake Placid, NY0:33:10 327964  824 
3 Kyle Gagnier   Peru, NY0:33:10 345350  825 Team Wear On Earth
4 Jeffery Petrocci   Lake Placid, NY0:33:10 344746  831 Team Placid Planet
5 Karl Miller   0:33:20  837 Team Placid Planet
6 Eric Gustafson   Massena, NY-2 laps 303461  827 Wear on Earth
7 Alexander Goff   -2 laps  826 Team Placid Planet
8 Shane O'Brien   -2 laps  830 Team Elevate Cycles
9 Steven Buzzell   -4 laps  835 Team Placid Planet
10 Bill Skufca   -4 laps  836 Team Placid Planet

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Rhim   Norwich, VT0:44:05 282640  143 Killington Mountain School Cycling Team
2 Bruce Beauharnois   Peru, NY0:44:05 245611  125 Team Wear on Earth
3 Loren Swears (1 - Cat4)   Malta , NY0:44:05 307058  151 Team Elevate Cycles
4 Eric Gregoire   Phoenix, NY0:44:05 243398  133 Team Ommegang-Syracuse Bicycle
5 Brandon Milet   Atten.cycling Coach 0:44:05 276068  139 Farm Team Elite Cycling
6 Bradford Stratton   Brooklyn, NY0:44:05 70309  149 Capital Bicycle Racing Club
7 James (Jim) Walker   Elizabethtown, NY0:44:05 225529  154 Team Placid Planet
8 Damian Bolduc   South Burlington, VT0:44:05 201223  127 ONION RIVER RACING
9 Nathan Sentz   Cooperstown, NY0:44:05 215130  145 Paceline Sports
10 Antoine Malo   0:44:05  156 Espoirs de Lavel
11 Emmanuel Gagne   0:44:05  159 Espoirs de Lavel
12 Steven Smith   Cooperstown, NY 230707  146 Paceline Sports
13 Matthew Spence   Montpelier, VT-1 lap 173366  147 Burris Logistics/Fit Werx
14 Andre Sturm   Essex Junction, VTP&P 200887  150 GMBC
15 Wesley Dearborn   Fort Collins, COP&P 313668  130 Capital Bicycle Racing Club
16 Matthew Black   Denville, NJP&P 307608  126 
17 Michael Klein (2 - Cat4)   Potsdam, NYP&P 305765  134 Team Wear On Earth
18 Jeffrey Krywanczyk   Chazy, NYP&P 300882  155 Wear On Earth
19 Timothy Akers   Salt Lake City, UTP&P 276173  124 Wear On Earth
20 Wyatt Drake   Cambridge, NYP&P 257584  160 Farm Team Juniors
21 Keane Brennan   Cambridge, NYP&P 260842  158 Farm Team Juniors
22 Steven Colangeli   Charlotte, VTP&P 52380  129 Burris Logistics/Fit Werx/ImpulseCYCLEsport
23 Khary Ward (3 - Cat4)   Brooklyn, NYP&P 250490  161 SUNY College at Plattsburgh
24 David Moore   Syracuse, NYP&P 291253  141 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
25 Ashton Momot   Aurora, COP&P 304475  140 Wear on Earth
26 Ethan Frost   Newark, DEP&P 139749  132 Christiana Care PT+/FSVS
27 Jesse Bulman   Palmyra, NYP&P 298056  128 Trailblazers bike shop
28 Barry Koblenz   Albany, NYP&P 152307  135 Capital Bicycle Racing Club
29 William McGreevy   Wilmington, NYP&P 226407  138 Team Placid Planet

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Housler   Rochester, NY0:57:34 278407  12 Mt. Borah Custom Apparel / Minerva Design
2 Gregory Olsen   New York, NY0:57:34 210766  24 CRCA/Jonathan Adler Racing
3 Waclaw Godycki   Ithaca, NY0:57:34 177947  Mt. Borah Custom Apparel / Minerva Design
4 Aaron Hubbell   Durham, NH0:58:16 54434  13 NUVO Cultural Trail
5 Bobby Bailey   Essex, VT0:58:16 142091  Onion River Sports
6 Cory Burns   Watertown, NY0:58:16 133640  Embrocation Cyling Journal Elite Team
7 Hugues Lapointe   0:58:16  16 NATIVO/DEVINCI
8 Steven Scalia   Queensbury, NY0:58:16 213405  29 Boston Bicycle School
9 Eric Tremble   Jericho, VT0:58:16 212585  34 1k2go
10 John Hunter   Endicott, NY0:58:16 224432  14 Mt. Borah Custom Apparel / Minerva Design
11 Ryan Short   Kirkland, WA0:58:16 217099  37 Team Placid Planet
12 Bill Golembieski (1 - Cat2)   Boulder, CO0:58:16 274222  10 Bike Loft East
13 Charles Thibault   0:58:16  32 Nippour-DEVINCI
14 David McCahill (2 - Cat2)   Lake Placid, NY0:58:16 181944  22 Farm Team Elite Development
15 Mike Stubna   Philadelphia, PA0:58:16 222437  31 TEAM GPOA
16 Allan Rego (3 - Cat2)   New York, NY0:58:16 274367  27 Farm Team Elite
17 Simon-Pierre Maltais   0:58:16  19 Nippour-Devinci
18 Jeremie Lavoie-Doyon   0:58:16  17 Nippour-DEVINCI
19 Gary Steinberg   Mahwah, NJ0:58:16 33970  30 Brauer - Mick Management
20 Damian Bolduc   South Burlington, VT0:58:16 201223  ONION RIVER RACING
21 Daniel Barney   Fairport, NYP&P 230661  Mt. Borah Custom Apparel / Minerva Design
22 N/A   Xxxxx, NYP&P 178021  FARM TEAM ELITE
23 Elliott Doyle   P&P  Nippour-Devinci
24 Charles Matte   P&P  21 Nippour- DEVINCI

Men - Master - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Ruane   Bow, NH0:44:51 30782  354 Sunapee/Continental Paving/Revolution
2 Peter Vollers   Woodstock, VT0:44:51 46238  357 Killington Mountain School Cycling Team
3 Aaron Hubbell (1 - Cat1)   Durham, NH0:44:51 54434  351 NUVO Cultural Trail
4 Gary Steinberg   Mahwah, NJ0:44:51 33970  356 Brauer - Mick Management
5 Gregory Olsen (2 - Cat1)   New York, NY0:44:51 210766  353 CRCA/Jonathan Adler Racing
6 N/A   Xxxxx, NY0:44:56 178021  349 Battenkill United
7 Eric Gregoire   Phoenix, NY0:45:24 243398  350 Team Ommegang-Syracuse Bicycle
8 Scott Demel   Brooklyn, NY-1 lap 195529  348 Brooklyn Velo Force / Gorilla Coffee
9 Bryan Blake   Brewerton, NY-1 lap 214701  347 MaxpowerCycling.com

Men - Master - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carl Reglar   Mount Vernon, NY0:44:47 281196  462 Verge Sport
2 Paul McDonnell   Selkirk, NY0:45:52 160291  457 CBRC
3 Peter Ognibene (1 - Cat3)   Old Tappan, NJ-1 lap 228283  458 GS Park Ridge/Cyclesport
4 Brian Polhemus (1 - Cat2)   Spencertown, NY-1 lap 80135  460 Battenkill-united
5 Barry Koblenz   Albany, NY-5 laps 152307  456 Capital Bicycle Racing Club

Men - Master - Masters - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Townend   Windsor, MA0:37:03 75172  523 Valley Bike and Ski Werks Racing Team
2 Jim Laird   0:37:03  518 first capital cycling kingston
3 Steven Tinston (1 - Cat3)   Blauvelt, NY0:37:03 77226  522 Westwood Velo
4 Bruce Bell   Stowe, VT0:37:03 3216  515 Burris Logistics-Fit Werx
5 Dan Reilly (1 - Cat4)   Saranac Lake, NY0:37:06 293382  520 Team Placid Planet
6 Robert Dillon (2 - Cat4)   Warren, VT0:37:06 151429  516 GMBC/Synergy Fitness
7 Timothy Leonard (3 - Cat4)   New Hartford, NY0:37:09 106471  519 Capital Bike Racing Club
8 George Smith   Averill Park, NY-3 laps 332676  521 

Men - Master - Masters - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allan Bates   Pittsfield, MA0:37:06 47179  540 BCA/TOSK
2 Mark McCarthy   Fairport, NY0:37:06 211211  542 NYPS/PITTSFORDPAINTING
3 Van Fronhofer (1 - Cat4)   Salem, NY-2 laps 236542  541 Battenkill-United

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Isaac Allen   Marlboro, NY0:19:12 297298  910 Bicycle Depot
2 Linus Sante   Queensbury, NY0:19:34 300306  915 FARM TEAM CYCLING
3 Max McLenithan   -1 lap  914 FARM TEAM CYCLING
4 Eli Grossman   South Woodstock, VT-2 laps 348580  912 Killington Mountain School
5 Liam Drake   Cambridge, NY-2 laps 335226  911 FARM TEAM CYCLING
6 tyler koziol   Buskirk, NY-3 laps 335744  913 FARM TEAM CYCLING

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gianni Polhemus   Spencertown, NY0:18:15 311309  947 FARM TEAM CYCLING
2 Cooper Willsey   Hinesburg, VT0:18:17 283705  949 Bliss Racing
3 Wyatt Drake   Cambridge, NY0:18:21 257584  945 FARM TEAM CYCLING
4 Connor Lenihan   Lakegeorge, NY0:19:12 278626  946 FARM TEAM CYCLING

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ansel Dickey   Truro, MA0:32:27 311588  701 Killington Mountain School Cycling Team
2 Christophe Rivard   0:32:27  708 Club Cycliste Espoirs Laval
3 Brendan Rhim   Norwich, VT0:32:27 282640  707 Killington Mountain School Cycling Team
4 Jeremie Lacasse   -2 laps  704 Ottawa Bicycle Club
5 Keane Brennan   Cambridge, NY-2 laps 260842  700 FARM TEAM CYCLING
6 Cooper Willsey   Hinesburg, VT-2 laps 283705  712 Bliss Racing
7 Wyatt Drake   Cambridge, NY-2 laps 257584  713 Farm Team Juniors
8 Peter Vollers   Woodstock, VT-3 laps 240217  711 Killington Mountain School Cycling Team
9 Evan Greenberg   Saranac Lake, NY-4 laps 354832  703 Team Placid Planet
10 Alden Suokko   Woodstock, VT-4 laps 299713  710 Killington Mountain School Cycling Team
11 Victor Pedraza   Baldwinsville, NY-4 laps 351594  706 Team Placid Planet
DNF Emmanuel Gagné   DNF  702 Espoirs Laval
DNF Guillaume Roussel   DNF  709 Espoirs de Laval
DNF Gianni Polhemus   Spencertown, NYDNF 311309  714 Farm Team Cycling

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremie Lavoie-Doyon   0:32:17  732 Nippour-DEVINCI
2 Charles Matte   0:32:27  734 Nippour- DEVINCI
3 Simon-Pierre Maltais   0:32:27  733 Nippour-Devinci
4 Elliott Doyle   0:32:27  730 Nippour-Devinci
5 Zachary Stockman   Killington, VT 311537  736 Killington Mountain School Cycling Team
6 Daniel Jardin   Mexico, NY-2 laps 299029  731 MaxPowerCycling
7 John Ramsay   Rutland, VT-2 laps 346518  735 KMS

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dana Cooreman   New Hartford, NY0:39:37 295363  560 MVBC
2 Caitlin Skufca   Wilmington, NY0:39:37 377703  559 Team Placid Planet
3 Julia Sante   Queensbury, NYlapped 284417  561 Farm Team Juniors

Women - Cat 1/2/3 - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenny Ives   Saratoga Springs, NY0:38:09 245769  251 Farm Team Elite Women
2 Danielle Ruane   Bow, NH0:38:09 292549  248 Sunapee/Continental Paving/Revolution Cyclery
3 Rosanne Van Dorn (1 - Cat2)   Lake Placid, NY0:38:09 194423  249 Team Placid Planet
4 Debony Diehl   Jackson, NH0:38:09 198010  250 Sunapee Racing Team
5 Nicole LaPlante   Peru, NY0:38:11 153353  252 Team Placid Planet
6 Emily MacKay   Philadelphia, PAlapped 260854  247 Tri-State Velo/Amoroso's Cycling Team

Women - Master - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donna Moody   Lakeplacid, NY0:39:37 282490  640 Team Placid Planet

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dagny Drake   Cambridge, NY0:18:33 335222  973 FARM TEAM CYCLING
2 Jacqueline Kocik   Red Hook, NY-1 lap 350796  974 Capital Bicycle Racing Club

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julia Sante   Queensbury, NY0:18:59 284417  991 FARM TEAM CYCLING
2 cecily decker   Saranac Lake, NY0:19:38 354480  992 

Women - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Audrey-Anne Blais   0:39:00  760 Espoirs Laval
2 Erin Donohue   Norwich, VT0:39:00 299236  761 Killington Mountain School Cycling Team
3 Gabrielle Wilson   0:39:37  763 ESPOIRS DE LAVAL

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOUSACDFSierra NevadaShimanoBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee