Race Results for
Sun Devil Criterium
Tempe, AZ
(Event Information)
View By:
Criterium on 02/20/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Connor Bowe   Scottsdale, AZ 330208   Strada
2 Don Henley   Phoenix, AZ 300281   Strada
3 Jake Spelman   Gilbert, AZ 305505   DNA Cycles Racing
4 Kenny Polley   Peoria, AZ 255203   Landis/ Trek
5 Nick Thorpe   Scottsdale, AZ 287472   Notre Dame / Strada
6 Daniel Eaton   Mesa, AZ 306276   Strada
7 Dominic Suozzi   San Pedro, CA 337242   Strada
8 Austin Crosby   Phoenix, AZ 335416   The Green Team
9 James Anderson   Mesa, AZ 220662   DNA Cycles Racing
10 Brandon McNulty   Phoenix, AZ 275694   Swiss America
11 Goran Grozic   Mesa, AZ 309237   DNA Cycles Racing
DNF Matt Edwards   Mesa, AZ 309506   San Tan Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Bennett   San Simon, AZ 49417   Landis/Trek
2 Nicholaus Schreiber   Tucson, AZ 93359   Landis/trek
3 Matt Sniegowski   Phoenix, AZ 244731   Bicycle Ranch
4 ROB ATENDIDO      WM AZ Masters Racing
5 Todd Getzelman   Flagstaff Az 280804   Echelon Racing
6 Shawn Brick   Scottsdale, AZ 135067   Bike Haus
7 Doug Lage   Scottsdale, AZ 226838   Bicycle Ranch
8 Andrew Sniegowski   Phoenix, AZ 233197   Bicycle Ranch

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Fosenburg   Phoenix, AZ 143238   Honeywell Cycling
2 Kurt Kroese   Tucson, AZ 190256   GST Racing
3 Chris Poole   Phoenix, AZ 120794   Honeywell Cycling
4 David Craw   Mesa, AZ 271720   Bicycle Ranch
5 James Delaney   Phoenix, AZ 100658   Carlos O'Brien's Racing p/b Tribe
6 Steve Donaldson   Phoenix, AZ 248555   Bike Haus

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Cullinan   Paradise Valley, AZ 87674   WM AZ Masters
2 Mark Fosenburg   Phoenix, AZ 143238   WM AZ Masters
3 Peter Smith   Scottsdale, AZ 266653   Ricycle Ranch
4 Wade Clark   Tucson, AZ 132223   RPM
5 Kurt Kroemer   Phoenix, AZ 200910   WM AZ Masters
6 Jim Pongratz   Scottsdale, AZ 177741   WM AZ Masters
7 Ron Stevens   Phoenix, AZ 244258   WM AZ Masters
8 DERRECK Gittines      SANTAN Racing
9 terry orcutt   Scottsdale, AZ 305416   WM AZ Masters
10 Peter Lofquist   Mesa, AZ 301875   DNA Cycles
11 Kenneth Doss   Glendale, AZ 9873   Bicycle Haus

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Norman Kibble   Tucson, AZ 45539   RPM
2 Richard Snyder   Paradise Valley, AZ 180661   WM AZ Master
3 Tony Contreras   Surprise, AZ 7624   Swiss American
4 Larry Hansen   Globe, AZ 278978   Honeywell

Men - Cat C - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan Peterson   Tucson, AZ 328040   U OF A
2 LUCAS CHIEN      ASUCTC
3 Tobin PeytonLevine   Tempe, AZ 306129   ASU
4 Dan Quick      ASU
5 Douglas Torres   Albuquerque, NM 340014   U of A
6 jake nahom   Scottsdale, AZ 309873   ASUCTC
7 Brandon Quam   Albuquerque, NM 325006   UNM
8 Elias Salazar      UNM
9 Kyle Underseth   Scottsdale, AZ 311105   ASUCTC

Men - Cat B - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Canterbury   Tucson, AZ 306041   U OF A
2 Aaron Finkelstein   Tucson, AZ 217593   U OF A
3 Luis Valdez   Tucson, AZ 306778   U OF A
4 James Tobias   Simpsonville, SC 319362   ASU
5 Jace Kuyper   Phoenix 393650   ASU

Men - Cat A - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Spencer Crites   Mesa, AZ 284734   ASU
2 Matthew Jones   Oro Valley, AZ 153282   U of A
3 Ryan Petry   Tempe, AZ 336768   ASU
4 David Glick   Tucson, AZ 175967   U of A
5 Mark Gonzales   Queen Creek, AZ 304307   ASU
6 Evan Saperstein   Boca Raton 337154   ASU
7 N/A   Tucson, AZ 269677   U of A
8 mitch maestas   Albuquerque, NM 299009   UNM
9 Benjamin Hobson   Tucson, AZ 265143   U OF A

Men - cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gabriel Santoyo   Scottsdale, AZ 332166   BIKE HAUS
2 Marc Shifler   Gilbert, AZ 332926   DNA Cycles Racing
3 PEER HIMLES      DNA Cycles Racing
4 Sean Connolly   Gilbert, AZ 304257   Two Wheel Jones
5 Joshua Kasumovic   Fountain Hills, AZ 327544   Watts Up
6 Jason Hall   Gilbert, AZ 296591   Exhale Bikes
7 Jeff Lage      Two Wheel Jones
8 Michael Goldman   Flagstaff, AZ 303237   Red Rock Racing
10 clint Bluestein   Phoenix, AZ 335860   San Tan Racing/Paragon Cycling
11 Nicholas Risher   Phoenix, AZ 328792   Swiss-Jobing
12 ROBERT ROSE      
13 michael evanoff   Phoenix, AZ 307024   Swiss-Jobing
14 Luis Valdez   Tucson, AZ 306778   U OF A
15 Kevin La Ra   Chandler, AZ 218894   Landis / Trek
16 CHAD LASWELL      
17 Goran Grozic   Mesa, AZ 309237   DNA Cycles Racing
18 Kurt Stelling   Phoenix, AZ 285665   Carlos O'Brien's
19 Gabe Paola   Cavecreek, AZ 287112   Carlos O'Brien's
20 Jordan Rosenfield   Phoenix, AZ 338898   Exhale Bikes
21 John Burns   Tempe, AZ 307704   The Spirited Cyclist
22 bill pitman   Phoenix, AZ 340364   LANDIS WMRC
23 BRYSON HALL      
24 Dylan Peterson   Tucson, AZ 328040   U OF A
25 Steven Walmsley   Anthem, AZ 305577   The Green Team
41 Jaycen Brown   Mesa, AZ 333330   SC Velo
DNP Joseph Hallums   Chandler, AZ 311880   Two Wheel Jones Racing
DNP Chris Lopez   Gilbert, AZ 335116   
DNP LUCAS CHIEN      ASUCTC
DNP Kyle Underseth   Scottsdale, AZ 311105   ASUCTC
DNP Evan Saperstein   Boca Raton 337154   ASUCTC
DNP Jaime Cancel   Bradenton, FL 268618   Two-Wheel Jones Racing
DNP Peter Lofquist   Mesa, AZ 301875   DNA Cycles Racing
DNP Hari Khalsa   Phoenix, AZ 339620   
DNP Sahib Khalsa   Phoenix, AZ 338424   
DNP David Mitchell   Gilbert, AZ 333040   Two-Wheel Jones
DNP DAN QUICK      ASUCTC
DNP jake nahom   Scottsdale, AZ 309873   ASUCTC
DNP SEAN CANTELBURY      U OF A
DNP James Tevault   Mesa, AZ 335462   Bicycle Ranch
DNP Garrett O'Dell   Mesa, AZ 238572   BIKE HAUS
DNF Chris Hisle   Scottsdale, AZ 303899   Hudson Furniture Racing Team

Men - cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Cyrus   Queen Creek, AZ 324344   Bicycle Ranch
2 Owen Graves   Scottsdale, AZ 289809   Bike Haus
3 Colin Taira   Phoenix, AZ 304380   Bike Haus
4 Ryan Petry   Tempe, AZ 336768   ASU
5 Hans Whitefield   Albuquerque, NM 249564   Bike Haus
6 Peter Smith   Scottsdale, AZ 266653   Bicycle Ranch
7 Aaron Finkelstein   Tucson, AZ 217593   U of A
8 Jake Spelman   Gilbert, AZ 305505   DNA Cycles Racing
10 Ryan Hayles   Tempe, AZ 292573   ASU
11 marco valente   Vail, AZ 289650   None
12 Nick Thorpe   Scottsdale, AZ 287472   Notre Dame / Strada
13 Keith Jankovsky   Tempe, AZ 278383   Bike Haus
14 Stephen Banta   Tempe, AZ 289487   TWJ Racing
15 Nathaniel Coghlan   Phoenix, AZ 291461   Strada
16 Joshua Smith   Erie, CO 215580   None
17 Jason Boles   Tempe, AZ 84491   Bike Haus
18 zach stelling   Scottsdale, AZ 285879   Carlos O'Brien's Racing p/b Tribe
19 Jared Jorde   Tucson, AZ 305455   Bike Haus
20 Kenny Polley   Peoria, AZ 255203   Landis/ Trek
21 Scott Gramke   Phoenix, AZ 273932   Bike Haus
22 David Genovese   Phoenix, AZ 176999   DNA Cycles Racing
23 James Tobias   Simpsonville, SC 319362   ASU
24 Travis Jones   Mesa, AZ 303083   Two-Wheel Jones
25 Shane Durkin   Chandler, AZ 284831   None
26 James Delaney   Phoenix, AZ 100658   Carlos O'Brien's Racing p/b Tribe
27 Benton Leitner   Tucson, AZ 304269   Battenkill RC
28 Todd Getzelman   Flagstaff Az 280804   None
29 Steve Donaldson   Phoenix, AZ 248555   Bike Haus
DNF Ryan Riveras   Phoenix, AZ 247506   The Green Team

Men - cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Piercefield   Golden, CO 305918   Haus
2 LeRoy Walters   Encinitas, CA 299611   bicycle haus
3 Daniel Eaton   Mesa, AZ 306276   Strada Racing
4 Doug Lage   Scottsdale, AZ 226838   Bicycle Ranch
5 Joshua Christensen   Phoenix, AZ 96858   Carlos O Brians p/b Tribe
6 Daryll McKenzie   Marana, AZ 138171   TEAM RHINO
7 Timothy Fleming   Scottsdale, AZ 204049   WM AZ Masters Racing
9 ROB ATENDIDO      WM AZ Masters Racing
10 Scott Wall   Broomfield, CO 237159   WATTS UP
11 Kurt Kroese   Tucson, AZ 190256   GST Racing
12 Michael Misevch   Tucson, AZ 290204   
13 James Anderson   Mesa, AZ 220662   DNA Cycles Racing
14 Tyrel Harlan   Kingman, AZ 296725   Rideclean p/b PatenIT.com
15 DAN BOOZAN      
16 Raymond Papineau   Anthem, AZ 27190   WM AZ Masters Racing
DNP Andrew Sniegowski   Phoenix, AZ 233197   Bicycle Ranch
DNP Matthew Jones   Oro Valley, AZ 153282   U OF A

Men - pro/1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Parrish   Chandler, AZ 147952   Ride Clean
2 Eric Marcotte   Scottsdale, AZ 212698   Pista Palace
3 Craig Streit   Scottsdale, AZ 197252   Carlos O'Brien's Racing p/b Tribe
4 Drew Christopher   Wheat Ridge, CO 288007   Team Rio Grande
5 Victor Riquelme   Tucson, AZ 282338   Wonderful Pistachios
6 Daniel Bennett   San Simon, AZ 49417   Landis/trek
7 Nicholaus Schreiber   Tucson, AZ 93359   Landis/trek
8 Chris Libertz      Panther / Competitive Cyclists
9 Anton Varabei      Cycle Solutions / Angry Johnny's CC
10 Joey Iuliano   Muleshoe Tx 237283   Aldstar Bergen
11 Jesse Robles   Tempe, AZ 291058   Bike Haus
12 William Westfall   Phoenix, AZ 171794   Bike Haus
13 Chris Aten   Flagstaff, AZ 234254   Landis/trek
14 Stevie Cullinan   Paradise Valley, AZ 126775   Pista Palace
15 Connor Bowe   Scottsdale, AZ 330208   Strada
16 Michael Dziedzic   Scottsdale, AZ 253798   Landis/trek
17 David Glick   Tucson, AZ 175967   UofA / Ride Clean
18 Matthew Holecko   Scottsdale, AZ 148285   Carlos O'Brien's Racing p/b Tribe
19 Brian Cornelius   Tucson, AZ 178293   O2 Modern Fitness
20 Judy Jenkins (1 - Cat2)   Tucson, AZ 263876   UofA
DNF Scott Arnold   Phoenix, AZ 1957   Bike Haus
DNF Cody Miller (Cat2)   Phoenix, AZ 204196   Carlos O'Brien's Racing p/b Tribe
DNF Ryan O'Connor   Cincinnati, OH 91766   Pro Con

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wendy Thomas   Anthem, AZ 289090   WM Arizona Masters
2 Terri Hay      
3 LeeAnn Mattison   Anthem, AZ 289079   WM Arizona Masters

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Farago   Mesa, AZ 141474   ThieleAuto/Industry Bikes
2 Nancy Ellis   Tucson, AZ 59854   Saguaro Velo

Women - Cat B - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Sotelo   Tucson, AZ 308559   U of A

Women - Cat A - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Judy Jenkins   Tucson, AZ 263876   U of A
2 Kapri Gonzales   Queen Creek, AZ 307416   ASU
3 Erin Lauterbach   Tucson, AZ 303942   U of A

Women - cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicole Susco   Mesa, AZ 304246   Two Wheel Jones
2 Terri Hay   Anthem, AZ 305922   Jobing.com Women's Racing
3 LeeAnn Mattison   Anthem, AZ 289079   WM Arizona Masters
4 Wendy Thomas   Anthem, AZ 289090   WM Arizona Masters
5 Kathy Eaton   Mesa, AZ 306279   Two Wheel Jones
6 amber halvorson   Chandler, AZ 335638   Two Wheel Jones
7 Monica Suriano   Chandler, AZ 275696   Team Kenda pb Geargrinder

Women - cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathleen Connolly   Gilbert, AZ 304000   Two Wheel Jones
2 Kapri Gonzales   Queen Creek, AZ 307416   Missing Link
3 Katherine Farago   Mesa, AZ 141474   ThieleAuto/Industry Bikes
4 Tischa Donaldson   Phoenix, AZ 273383   Team Card Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUOREOSMOBonk BreakerSierra NevadaUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee