Race Results for
Kenda DINO Mountain Bike Series- Versailles
Versailles, IN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/24/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - INTRO - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Gilbert      
2 Chris Van Wagner      
3 Brent Beauchamp      

Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Connor Barnett      
2 James Francisco   Louisville, KY 269260   Red Zone Cycling
3 Connor Griffin   Indianapolis, IN 351410   
4 Luke Getts      
5 Jedidiah Fritzinger   Georgetown, IN 292244   Red Zone Cycling
6 Blake Mezo      
7 Noah Hayden      
8 Chaz Crays      
9 Liam Crays      
10 Sam Newell      
11 Nick Dietrich   Prospect, KY 285648   Red Zone Cycling
12 Cameron Fisk   Louisville, KY 302078   Red Zone Cycling
13 Andrew Rademacher   Loveland, OH 267448   
14 Jarrod Nichols      
15 Thomas Peters      

Men - Cat 3 - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Johnson   Pendleton, IN 341996   
2 Henry Emmert      
3 Corey Hunt      
4 Paul Haley   Nashville, TN 281477   
5 Matthew Novreske      
6 Hans Holzhausen      
7 Ayrton Houk      
8 Zach Vores      

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Kelley      
2 Raul Morales      
3 Camden Bowman      
4 Hunter Bankamp      
5 Luke Tilmans   South Bend, IN 359840   
6 Allen McNew      
7 Bryan Stotlker      
8 Kory Drake      
9 Chris Shannon      
10 Eric Humes      
11 Eric Baker      
12 Mason Kempf      
13 Wes Sparkes      
14 Thomas McKenna      
15 Steve Swartzentruber      
16 Brandon Reese      
17 Jon Edwards      
18 Cameron Meyer      
19 John Shipley      
20 Kevin Glinski      
21 Tyler Hoffman      
22 Jason Hoffman      
23 brian williamson   Bainbridge, IN 353364   
24 Chris Stump      

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Allen      
2 Sam Kumar      
3 Charles Wallace   Indianapolis, IN 352034   
4 Jimmy Phipps   Evansville, IN 323354   
5 Alekzandr Benedict      
6 Eric Simo      
7 Jared Staub      
8 Jake Russ      
9 Chad Smith   Brazil, IN 336800   J's Bikes Racing
10 Bryan Gehrum      
11 Kyle Trambaugh      
12 Eli Orth      
13 Andrew Horning      
14 Kyle Brozek      
15 Todd Mees      
16 Philip Legere      

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Ackemyer      
2 Martin Carranza      
3 Kevin Houk      
4 Brad McConnell      
5 Todd Bradfield      
6 David Primm   Avon, IN 310991   Team Nebo Ridge
7 David Boyd      
8 Mark Newell      
9 Steve Hoover      
10 Gene Lane   Indianapolis, IN 353526   
11 Jonathon Sanders      
12 Andrew Wing      
13 Les Yocum      
14 Chris Halioris      
15 Dan Novreske      
16 Eddie Getts      
17 Spencer Geswein      
18 Todd King      
19 Laron Beemer      
20 Joe Wetli      
21 JOHN PATRICK RADEMACHER   Loveland, OH 269307   
22 David Peters      
23 Bob Gasiecki      
24 David Heismann      
DNF Shane Dodge      

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dean Schmidlapp      
2 Greg Burnette      
3 Dennis Duncan   Winona Lake, IN 319306   
4 Douglas Groff      
5 Stephen Bolin      
6 Steve Tilmans      
7 James Hoffman      

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alek Minkis   Brownsburg, IN 356889   Bicycle Outfitters Indy
2 Luke Beemer   Brownsburg, IN 354164   Bicycle Outfitters Indy
3 Gunner Dygert   Brownsburg, IN 351414   
4 Gavin Haley      
5 Grant Elliott   Carmel, IN 310118   DRT Racing
6 Zach Deitch   Greenwood In 311604   Speedway Wheelmen
7 Mike Baird      
8 Nigel Graham   Louisville, KY 201969   
9 Payne Wissler      

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny Gardner      
2 Curt Hogan      
3 Steven Jones   Johnson City, TN 206490   
4 Benjamin Seppala      
5 Micah LeMasters      
6 Adam Cox      
7 Brandon Hamilton      
8 Shane Mills   Harlan, IN 277646   Ft. Wayne Outfitters
DNF Gavin Shipley   Indianapolis, IN 283091   Wood -N- Wave

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Reed Kress      
2 joseph kruger   Mount Vernon, IN 316248   
3 Frank Martin   Evansville, IN 310097   
4 Mike Minichiello   Westfield, IN 332444   Team Nebo Ridge
5 Justin Lauderback   Indianapolis, IN 346296   
6 Matt Hendey   Westfield, IN 319304   
7 Allan Weir   Indianapolis, IN 132753   Bicycle Outfitters Indy
8 Randy Witte   Shelbyville, IN 88983   
9 Christopher Hruska   Indianapolis, IN 278962   
10 Garrett Andrews      
11 Darrin Grosch   Cincinnati, OH 356658   Rogue Racing Project
12 Eric Roberson      
13 Joey Greegor   Fishers, IN 158041   
14 Patrick Bucayu      
15 Craig Baker   Greenwood, IN 399512   
16 Carson Shadowen      
17 Robert Pumphrey      
18 Ryan Burnette      
19 Eric Gadlage      
20 Russell Nichols   Westfield, IN 350970   
21 Bryan King      
22 Jason Cox   Loveland, OH 357631   Rogue Racing Project
23 Justin Grow      
24 Nicholas Lucas   Jasper, IN 338344   
25 Bob Butsch   Nashville, TN 292537   Zephyr Wheel Sports
26 Jeff Roesner   Winona Lake, IN 368844   
27 Bob Boehman      
28 Chris White      
29 Philip Hurst      
30 Colin Derhammer      
31 Micah Fritzinger   Georgetown, IN 290524   Scheller's Racing Team
32 Jason Fischer      
33 Jared Wolfe      
34 Mike Kemper      

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Clodfelter      
2 Jeffrey Carter      
3 Mike Johnson   Pendleton, IN 264914   
4 Adrian Fahey   Indianapolis, IN 354608   Bicycle Outfitters Indy
5 Kirk Grynwald   Little Rock, AR 309572   Bob's Red Mill- p/b Focus Bikes
6 Sam Preston   Bedford, IN 311797   
7 Greg Bauer   Muncie, IN 310092   
8 Jeff Cyrus   Loveland, OH 86510   
9 Corey Green   Mason, OH 150266   
10 Matt Emmert   Bloomington, IN 290394   DRT Racing
11 Michael McFall   Anderson, IN 91988   
12 adam rybar   Saintlouis, MO 307478   
13 Chad Nay   Carmel, IN 282137   
14 Paul Freibert      
15 William Schwieter      
16 Kenny Sipes   Flaherty, KY 176930   Scheller's Racing Team
17 Anthony Elmore   Elizabethtown, KY 116063   
18 Dean Hoover      
19 Chris Gorman      
20 Todd Demaree      
21 Dave Castle      
DNF Seth Hildebrand      
DNF John Carr      

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Harpster   Indianapolis, IN 229677   
2 Bradley Hill   Indianapolis, IN 276365   
3 Scott Wagner   Fort Wayne, IN 241678   DRT Racing
4 David Gardner   Indianapolis, IN 351680   Bicycle Outfitters Indy
5 John Wright   Carmel, IN 211129   Heroes Foundation Cycling Club
6 David Kay      
7 Gary Dowell      
8 JEFF SMART   Indianapolis, IN 350026   
9 Martin Ruhl   Crawfordsville, IN 224019   
10 Mark Sovinski   Bloomington, IN 197912   
11 Jim Jones      
12 Ralph Lueken      
13 Grandon Westlund   Noblesville, IN 152057   

Men - Cat 1/2/3 - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shane Lindauer      
2 Eric Koontz      
3 Randy Streator      
4 Doug Mitchell      
5 Loren Long (1 - Cat3)   Zionsville, IN 152576   
6 Jerry Rusin   Carmel, IN 340260   Team Nebo Ridge
7 Rick Beauchamp      

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dustin Sitterding   Columbus, IN 305473   
2 Ryan Kiel   Indianapolis 220260   
3 Matthew Kiel   Indianapolis, IN 274433   
4 Eric Bales   Greenwood, IN 240684   
5 Kristofer Karwisch   Hebron, KY 285292   Bio Wheels Racing
DNF Matthew Light   Warsaw, IN 277747   Alderfer Bergen

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Messer   Bloomington, IN 212310   DRT Racing
2 David Hauber   Clarksville, IN 209979   
3 Chad Salla   Greenville, SC 228233   Racing For Riley
4 Matthew Battin   Columbus, IN 2890   
5 James Rasmussen   Michigan City, IN 241982   
6 Michael Hemelgarn   Avon, IN 262921   DRT Racing
7 Anthony Kunkler   Mccordsville, IN 234617   
8 martin sanders   Cincinnati, OH 298528   Team CNC
9 Ryan Tragesser   Fishers, IN 278631   
10 Matthew Fox   Greendale, IN 242712   
11 Mark Giganti   Clayton, IN 172317   
12 James Billiter   Cincinnati, OH 285273   Bio Wheels Racing
13 Adam Rodkey   Bloomington, IN 167200   Speedway Wheelmen
14 John Clasen   Columbus, IN 280923   
15 William Toler   Fort Wayne, IN 231247   
16 Christopher Seeley      
DNF Richard Mezo   Crown Point, IN 246376   

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Dygert   Brownsburg, IN 10323   
2 Ty Peck   Shelbyville, IN 329862   
3 Keith Lucas   Custer, KY 209624   Scheller's Racing Team
4 David McComb   Yoder, IN 172316   Men of Steel Racing
5 Jason Pruitt   Lafayette, IN 114846   
6 Jim Frazier      
7 Sean O'Donnell   Columbus, IN 26563   
8 Mike Hufhand   Indianapolis, IN 181522   
DNF Jason Owen   Danville, IN 304880   

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Barber   North Vernon, IN 113491   
2 Todd Dygert   Brownsburg, IN 10324   
3 Blake Noland   Columbus, IN 143907   

Men - PRO - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Slowinski   Louisville, KY 121030   

Women - INTRO - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Lynn Houk      

Women - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathleen Thompson      
2 Emily Falk   Louisville, KY 296089   Red Zone Cycling
3 Frances Haley   Louisville, KY 285432   Red Zone Cycling
4 Catherine Hollibaugh   Carmel, IN 354456   Team Nebo Ridge
5 Christina Thibodeau      
6 Kate Dietrich   Prospect, KY 285651   Red Zone Cycling
7 Mackenzie Green   Mason, OH 300251   

Women - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah FarverStaub   Ashley, IN 350120   Three Rivers Velo Sport Club, INC
2 Carla Harris      
3 Stephanie Rowland      
4 Lauren Hoover      
5 Sherri Thompson   Louisville, KY 290519   Rogue Racing Project
6 Tara Stotler      
7 Meredith Cole      
8 Michelle Spitz      
9 Cary Hubbard      
10 Jessica Klick      
11 Sirli Randpere      

Women - Cat 3 - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cora Minkis      
2 Erja Roesner   Winona Lake, IN 365980   
DNF Nora Bauer      

Women - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chloe Dygert   Brownsburg 406176   
2 Rebecca Zink   Indianapolis, IN 278382   Team Nebo Ridge
3 Chienhui (Janet) Sherman   Indianapolis, IN 312884   
4 Lindsay Rodkey   Bloomington, IN 242247   Velo Bella
5 Karen Elmore   Elizabethtown, KY 127098   

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AnnaJean Dallaire   Georgetown, IN 217836   
2 Bridget Donovan   Cincinnati, OH 119776   Trek Bicycle Store of Cincinnati
3 Emily Walling   Kettering , OH 255284   
4 Loreen Mattson   Saint Louis, MO 276636   Off the Front Racing
5 Kiersta Tucker   Custer, KY 258820   Wood -N- Wave
6 Sierra Siebenlist   Indianapolis, IN 166038   
7 Chikage Castle      
8 Jeni Roosen   Cincinnati, OH 271257   7 Hills Racing Inc
9 Andrea Lehr      
DNF Janelle Renschler   Indianapolis, IN 261856   Bicycle Outfitters Indy

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOSierra NevadaBonk BreakerShimanoUSACDFCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee