Race Results for
San Tan Crit
Mesa, AZ
(Event Information)
View By:
Criterium on 03/26/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - masters - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Collins   Tucson, AZ 55106   TriSports
2 Michael Grabinger      Rideclean
3 Kyle Reedy   Mesa, AZ 195891   Web-Op / Focus
4 Bryan Antol   Flagstaff, AZ 1806   GST Racing
5 James Kramer   Scottsdale, AZ 54748   Arizona Masters Racing
6 Sammy Dean (1 - Cat2)   Escondido, CA 89309   San Diego Bicycle Club
7 Daniel Bennett   San Simon, AZ 49417   Landis White Mountain
8 Joe Susco   Mesa, AZ 222729   Web-Op/Focus
9 Chris Poole   Phoenix, AZ 120794   Honeywel
10 Brian Wenham   Highlands Ranch, CO 203749   Bicycle Pedal'r Racing
11 Dan Whitehill (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 186418   WM
12 Michael Radcliff   Tucson, AZ 294312   TriSports
13 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   Landis White Mountain
14 Charles Royalty   Tempe, AZ 153317   San Tan Racing
15 clint Bluestein   Phoenix, AZ 335860   San Tan Racing
16 Steve Donaldson   Phoenix, AZ 248555   Bicycle Haus
17 Kevin Kirkwood   Scottsdale, AZ 47269   Bicycle Haus
18 Marten Ryerson   Gilbert, AZ 142167   Rideclean
19 Walter Vaughn      Landis White Mountain
20 Jim Silverman   Flagstaff, AZ 183486   GST Racing
21 Doug Terrell   Phoenix, AZ 47706   GST Racing
22 David Reid (1 - Cat1)   Mesa, AZ 60513   Landis White Mountain

Men - masters - Cat 4/5 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Connolly   Gilbert, AZ 304257   Two Wheel Jones Racing
2 Durrant Williams   Tempe, AZ 288045   San Tan Racing
3 Glenn Allen   Scottsdale, AZ 304228   ATC-Lawyers Realty
4 Aaron Matos (1 - Cat4)   Scottsdale, AZ 303271   Swiss American
5 casey skyberg (2 - Cat4)   Black Hawk, SD 317204   Black Hills Domestiques
6 David Genovese   Phoenix, AZ 176999   DNA Cycles Racing
7 Joe Struttmann   Tempe, AZ 205141   San Tan Racing
8 James Jones   Grand Prairie, TX 233976   Mirage
9 dave funk (3 - Cat4)   Mesa, AZ 269566   WEB-OP/FOCUS
10 Stephen Banta   Tempe, AZ 289487   Two Wheel Jones Racing
11 Tyson Kelley (4 - Cat4)   Anthem, AZ 280849   Bicycle House
12 Jim Holbrook   Peoria, AZ 247766   Team WM Arizona Masters Racing
13 Jim Niemeyer   Anthem, AZ 291276   Team WM Arizona Masters Racing
14 C (Joseph) Statt   Phoenix, AZ 253514   Landis/Trek
15 Andrew Cope   Clearwater, FL 279994   Carlos OBriens Racing pb Tribe
16 Daniel Redivo   Mesa, AZ 107652   DNA Cycles Racing
17 James Delaney   Phoenix, AZ 100658   Carlos OBriens Racing pb Tribe
18 Steve Donaldson   Phoenix, AZ 248555   Bicycle Ranch
19 Matt Walker (1 - Cat5)   Phoenix, AZ 306093   Landis/Trek
20 Steve Jenkins (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 237021   ATC Realty Lawyers
21 Jeff Homan   Scottsdale, AZ 334360   Bicycle Ranch
22 Derek Rich   Phoenix, AZ 307417   
23 Gary Bohnee (2 - Cat5)   Tempe, AZ 259904   
24 John Suriano   Chandler, AZ 274765   Team Kenda
25 Matt Maurer (3 - Cat5)   Rochester, MN 333572   
26 John Paitel (4 - Cat5)   Gilbert, AZ 332744   Carlos O'Briens pb Tribe
DNF John Camoriano   Mesa, AZ 254809   Two Wheel Jones Racing
DNF J Kevin Carmichael (Cat4)   Tucson, AZ 246511   RPM
DNF Christian Krahenbuhl (Cat5)   Austin, TX 308876   Revolution Cafe Rio
DNF Kelly Reedy   Mesa, AZ 178160   WEB-OP/FOCUS
DNF Michael Simmons   602-228-9391 288546   Arizona Masters Racing

Men - masters - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Whitehill (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 186418   Team WM Arizona Masters Racing
2 James Kramer   Scottsdale, AZ 54748   Arizona Masters Racing
3 Daniel Bennett   San Simon, AZ 49417   Landis/Trek
4 Bryan Antol   Flagstaff, AZ 1806   GST Racing
5 Michael Pastore (2 - Cat3)   Avon, CO 85683   
6 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   White Mountain
7 Thomas Collins   Tucson, AZ 55106   TriSports
8 Steve Cullinan   Paradise Valley, AZ 87674   WM Arizona Masters
9 Mark Fosenburg   Phoenix, AZ 143238   Honeywell
10 Marten Ryerson   Gilbert, AZ 142167   Rideclean
11 Tim PHELAN      
12 Darrell Anderson   Mesa, AZ 236425   DNA
13 Bryce Cook   Mesa, AZ 212473   Web Op/Focus
14 Aaron Matos (1 - Cat4)   Scottsdale, AZ 303271   Swiss American
15 David Bixby   Phoenix, AZ 125651   Team RPM
16 Brian Wenham   Highlands Ranch, CO 203749   Bicycle Pedal'r Racing
17 Andrew Hosterman   Tucson, AZ 48867   Southwest Hand Cycling Team
18 Charles Royalty   Tempe, AZ 153317   San Tan Racing
19 Adrian Schumacher (3 - Cat3)   Tucson, AZ 140853   GST Racing
20 Greg Barrett   Scottsdale, AZ 183203   Racelab
21 Keith Brodhagen   Phoenix, AZ 257201   Team WM/AZ Masters Racing
22 Clayton Peck   Mesa, AZ 27558   NBoundZ Motorsports and Christian Ministries
23 Nathan Franke (4 - Cat3)   Phoenix, AZ 151972   Web Op/Focus
24 Doug Terrell   Phoenix, AZ 47706   GST Racing
25 Kurt Kroese   Tucson, AZ 190256   GST Racing
26 Michael Simmons   602-228-9391 288546   Arizona Masters Racing
27 Jim Silverman   Flagstaff, AZ 183486   GST Racing
28 David Reid (1 - Cat1)   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek
29 Chris Poole   Phoenix, AZ 120794   Honeywell
30 Steve Donaldson   Phoenix, AZ 248555   Bicycle Haus Racing
31 Mark Peters (5 - Cat3)   Phoenix, AZ 206159   Team WM Arizona Masters Racing
32 Mark Bradley   Gilbert, AZ 204760   Racelab
33 Craig Hamilton   Phoenix, AZ 166357   WM Arizona Masters
34 Walter VAUGHN      White Mountain
35 Derek Gittings   Chandler, AZ 72832   San Tan Racing
35 Rick Cimaglia (1 - Cat2)   Durango, CO 51046   White Mountain
36 Gary Bohnee (1 - Cat5)   Tempe, AZ 259904   
37 Patrick Harrigan (6 - Cat3)   Scottsdale, AZ 51352   
38 Jim Holbrook   Peoria, AZ 247766   Team WM Arizona Masters Racing
39 Larry Blessing (2 - Cat4)   Mesa, AZ 188607   ECFA/Honeywell Cycling
DNF Kenneth Doss   Glendale, AZ 9873   Bicycle Haus Racing
DNF Charles Higgins   Phoenix, AZ 188528   Landis/Trek
DNF Jim Pongratz   Scottsdale, AZ 177741   Team WM Arizona Masters Racing
DNF James Delaney   Phoenix, AZ 100658   Carlos O'Brien/Tribe

Men - masters - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Fosenburg   Phoenix, AZ 143238   Honeywell Cycling
2 Steve Cullinan   Paradise Valley, AZ 87674   Team WM/AZ Masters
3 Keith Brodhagen   Phoenix, AZ 257201   Team WM/AZ Masters Racing
4 Andrew Hosterman   Tucson, AZ 48867   Southwest Hand Cycling Team
5 Peter Smith   Scottsdale, AZ 266653   Bicycle Ranch
6 David Bixby   Phoenix, AZ 125651   Team RPM
7 Mark Peters (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 206159   Team WM/AZ Masters
8 mark ryan   Phoenix, AZ 298303   team one
9 Jeff Doss (1 - Cat5)   Scottsdales, AZ 338242   Team WM
10 Joe Struttmann   Tempe, AZ 205141   San Tan Racing
11 Gary Lawrence   Green Valley, AZ 209843   Team RPM
12 Kurt Kroemer   Phoenix, AZ 200910   Team WM Arizona Masters Racing
13 Corky Kurtz (1 - Cat2)   Flagstaff, AZ 80186   Team Pay'n Take
14 Jim Pongratz   Scottsdale, AZ 177741   Team WM
15 David Swain   Tucson, AZ 271595   Le Scomparse Racing
16 Greg Barrett   Scottsdale, AZ 183203   Racelab/WM AZ Masters
17 Derek Gittings   Chandler, AZ 72832   San Tan Racing
18 Doug Forsha   Scottsdale, AZ 155879   Team RPM
19 Kenneth Doss   Glendale, AZ 9873   Bicycle Haus Racing
20 Charles Higgins   Phoenix, AZ 188528   Landis/Trek
21 Charles Spelman   Sausalito, CA 309360   Z Team
22 Charles Brown   Mesa, AZ 303728   Two-Wheel Jones
DNF J Kevin Carmichael (Cat4)   Tucson, AZ 246511   RPM
DNF martin liddell   Gilbert, AZ 257215   San Tan Racing

Men - masters - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Norman Kibble   Tucson, AZ 45539   Team RPM
2 Robert Tompkins   Anthem, AZ 305794   Arizona Masters Racing
3 Larry Hansen   Globe, AZ 278978   Honeywell
4 Douglas Perry   Tucson, AZ 280420   Aggress
5 Kenneth Benusis (1 - Cat3)   Rapid City, SD 47526   Black Hills Domestiques
6 Tony Contreras (2 - Cat3)   Surprise, AZ 7624   Swiss American Racing
7 Richard Snyder   Paradise Valley, AZ 180661   Team WM Arizona Masters Racing
DNF Richard Ellwanger   Tucson, AZ 272136   Aggress

Men - cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gabriel Santoyo   Scottsdale, AZ 332166   Bicycle Haus Racing
2 michael evanoff   Phoenix, AZ 307024   Swiss American
3 Jeff Siepker   Gold Canyon, AZ 160411   Two Wheel Jones Racing
4 Peer Himler   Chandler, AZ 333440   DNA Cycles Racing
5 Michael Gutierrez   Maricopa, AZ 213068   landis/trek
6 mark ryan   Phoenix, AZ 298303   team one
7 Kenneth Koch   Dewey, AZ 255654   Absolute Bikes
8 William Berg   Tempe, AZ 224991   dna
9 Charles Bruni   Flagstaff, AZ 288078   Absolute Bikes
10 Chad VanDenHoek   Flagstaff, AZ 335000   The Green Team-AZ
11 Paul Grube   Henderson, NV 331962   Team Fluid Las Vegas
12 Robert Krohn   Flagstaff, AZ 331074   Team Pay N Take
13 Nicholas Risher   Phoenix, AZ 328792   Swiss-Jobing
14 John Camoriano   Mesa, AZ 254809   Two Wheel Jones
15 THOMAS BUTT      Tribe
16 Phillip Maxwell   Mesa, AZ 325068   DNA Cycles Racing
17 Chase Reichmann   Gilbert, AZ 336994   
18 Robert McNulty   Phoenix, AZ 125724   Swiss-Jobing.com
19 Steven Elwell   Phoenix, AZ 220680   Life Time Fitness Cycle Club
20 Lucien Bianchi   Phoenix, AZ 287608   Bicycle Haus Racing
21 Michael Shannon   Queen Creek, AZ 251760   Landis/Trek
22 Jeffrey Valencia   Las Vegas, NV 311808   Fluid Cycling Club
23 Sahib Khalsa   Phoenix, AZ 338424   
24 Aram Malinich   Flagstaff, AZ 279279   Bicycle Haus Racing
25 Hari Khalsa   Phoenix, AZ 339620   
26 clint Bluestein   Phoenix, AZ 335860   San and racing/Paragon cycling
27 jay kennedy   Tempe, AZ 273254   Team DNA Racing
28 Matt Maurer   Rochester, MN 333572   
29 John Berry   Mesa, AZ 224838   Unattached
30 Peter Lofquist   Mesa, AZ 301875   DNA Cycles Racing
31 Bill Parmentier   Gilbert, AZ 255578   RideClean p/b Patentit.com
32 Matt Walker   Phoenix, AZ 306093   Landis/Trek
33 Walter CLARKE      
DNF PATRICK VALANDRA      
DNF John Paitel   Gilbert, AZ 332744   Carlos O'Briens pb Tribe
DNF Kurt Stelling   Phoenix, AZ 285665   Caros O'Brien's pb Tribe

Men - cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trent Nielsen   Mesa, AZ 280434   Web-Op / Focus
2 Gabriel Santoyo   Scottsdale, AZ 332166   Bicycle Haus Racing
3 Ryan Hayles   Tempe, AZ 292573   Bicycle Haus Racing
4 Jason Boles   Tempe, AZ 84491   Bicycle Haus Racing
5 Trevor Bailey   Mesa, AZ 290567   Web-Op/Focus
6 Glenn Allen   Scottsdale, AZ 304228   ATC-Lawyers Realty
7 Jake Spelman   Gilbert, AZ 305505   DNA Cycles Racing
8 Colin Taira   Phoenix, AZ 304380   Bicycle Haus Racing
9 Durrant Williams   Tempe, AZ 288045   San Tan Racing
10 Andrew Cope   Clearwater, FL 279994   Carlos OBriens Racing pb Tribe
11 James Tobias   Simpsonville, SC 319362   ASU
12 Scott Countryman   Flagstaff, AZ 258025   San Tan Racing
13 Mark Gonzales   Queen Creek, AZ 304307   ATC- Lawyers Realty
14 Jeff Siepker   Gold Canyon, AZ 160411   Two Wheel Jones Racing
15 Sean Connolly   Gilbert, AZ 304257   Two Wheel Jones Racing
16 dave funk   Mesa, AZ 269566   Web-Op /Focus
17 Peer Himler   Chandler, AZ 333440   DNA Cycles Racing
18 michael evanoff   Phoenix, AZ 307024   Swiss American
19 George Robles   Wilmington , DE 141512   Team ATC-Lawyers Realty
20 Darin Fila   Mesa, AZ 254582   DNA Cycles Racing
21 David Genovese   Phoenix, AZ 176999   DNA Cycles Racing
22 Kenny Polley   Peoria, AZ 255203   Landis/Trek
23 casey skyberg   Black Hawk, SD 317204   Black Hills Domestiques
24 Brent Graham   Fountain Hills, AZ 313582   Bicycle Haus Racing
25 Robert Krohn   Flagstaff, AZ 331074   Team Pay N Take
26 Keith Jankovsky   Tempe, AZ 278383   Bicycle Haus Racing
27 Stephen Banta   Tempe, AZ 289487   Two Wheel Jones Racing
28 zach stelling   Scottsdale, AZ 285879   Carlos O’Briens Racing Presented by Tribe
29 Phillip Maxwell   Mesa, AZ 325068   DNA Cycles Racing
30 Ryan Riveras   Phoenix, AZ 247506   The Green Team-AZ
31 C (Joseph) Statt   Phoenix, AZ 253514   Landis/Trek
32 Chad VanDenHoek   Flagstaff, AZ 335000   The Green Team-AZ
33 Rodolfo Espino   Tempe, AZ 308389   
34 Nathaniel Coghlan   Phoenix, AZ 291461   Strada Racing Club Team
35 Derek Rich   Phoenix, AZ 307417   
36 Tyson Kelley   Anthem, AZ 280849   Bicycle Haus Racing
37 marco valente   Vail, AZ 289650   Syncardia
38 Kenneth Koch   Dewey, AZ 255654   Absolute Bikes
39 Matt Walker (1 - Cat5)   Phoenix, AZ 306093   Landis/Trek
40 Blake Savage   Mesa, AZ 279523   Web-Op/Focus
41 Thomas Butt      Tribe
42 Michael Goldman   Flagstaff, AZ 303237   Red Rock Racing
43 Lucien Bianchi (2 - Cat5)   Phoenix, AZ 287608   Bicycle Haus Racing
44 Jeffrey Valencia   Las Vegas, NV 311808   Fluid Cycling Club
45 Jim Niemeyer   Anthem, AZ 291276   Team WM Arizona Masters Racing
46 Larry Hansen   Globe, AZ 278978   Honeywell
47 Charles Bruni   Flagstaff, AZ 288078   Absolute Bikes
48 Michael Gutierrez   Maricopa, AZ 213068   landis/trek
49 Terry schmidtknecht   Mesa, AZ 305434   Unity Racing
50 Braden Bott   Phoenix, AZ 323426   Carlos O'briens Racing pb Tribe
51 Michael Shannon (3 - Cat5)   Queen Creek, AZ 251760   Landis/Trek
DNF Jeremy Dlugosz   Phoenix, AZ 288843   Bicycle Haus Racing
DNF Antonio Gonzales   Lakewood , CA 309947   
DNF Paul Grube   Henderson, NV 331962   Team Fluid Las Vegas
DNF Steve Jenkins   Phoenix, AZ 237021   ATC Realty Lawyers
DNF Peter Lofquist   Mesa, AZ 301875   DNA Cycles Racing
DNF Aram Malinich   Flagstaff, AZ 279279   Bicycle Haus Racing
DNF Bill Parmentier   Gilbert, AZ 255578   RideClean p/b Patentit.com
DNF Marc Shifler   Gilbert, AZ 332926   DNA Cycles Racing
DNF Scott Skinner   Anthem, AZ 304800   Arizona Masters Racing
DNF Aaron Matos   Scottsdale, AZ 303271   Swiss American
DNF Ryan Thill   Scottsdale, AZ 335080   
DNF Steve Duffy      Green Team
DNF John Berry (Cat5)   Mesa, AZ 224838   
DNF Jay Warner   Anthem, AZ 291501   Team WM Arizona Masters Racing

Men - cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Cyrus   Queen Creek, AZ 324344   Bike Ranch
2 Lance Runyan   Mesa, AZ 201139   Web-OP/ Focus
3 Scott Wall   Broomfield, CO 237159   Watts Up Sports
4 Geoff Chalmers   Tempe, AZ 206838   Team Vitesse
5 Thomas Collins   Tucson, AZ 55106   TriSports Cycling/Eclipse Racing
6 Trent Nielsen   Mesa, AZ 280434   Web-Op / Focus
7 Owen Graves   Scottsdale, AZ 289809   Bicycle Haus
8 Benjamin Lair   Tucson, AZ 149788   Ritte Racing / Ritte Van Vlaanderen
9 Doug Lage   Scottsdale, AZ 226838   Bicycle Ranch
10 Scott Countryman (1 - Cat4)   Flagstaff, AZ 258025   San Tan Racing
11 Justin Bush   Phoenix, AZ 233959   Sustainable Cycling
12 Aaron Walker   Tempe, AZ 246787   Team Vitesse
13 Colin Taira   Phoenix, AZ 304380   Bicycle Haus
14 brian axelrod   Phoenix, AZ 305379   DNA Cycles Racing
15 Bryce Cook   Mesa, AZ 212473   Web Op/Focus
16 Michael Radcliff   Tucson, AZ 294312   TriSports Cycling/Eclipse Racing
17 kirk klepfer   Chandler, AZ 327112   Watts Up
18 Darin Fila (2 - Cat4)   Mesa, AZ 254582   DNA Cycles Racing
19 Nathaniel Coghlan   Phoenix, AZ 291461   Strada Racing Club Team
20 Taylor Hansen   Queen Creek, AZ 266465   Honeywell
21 James Anderson   Mesa, AZ 220662   DNA Cycles Racing
22 Estevan Sanchez   Flagstaff, AZ 152919   WM Arizona Masters
23 Mark Gonzales (3 - Cat4)   Queen Creek, AZ 304307   ATC- Lawyers Realty
24 zach stelling   Scottsdale, AZ 285879   Carlos O’Briens Racing Presented by Tribe
25 Blake Savage (4 - Cat4)   Mesa, AZ 279523   Web-Op/Focus
26 Patrick Rhodes   Tempe, AZ 247715   TK Watts Up Sports
27 Jake Spelman   Gilbert, AZ 305505   DNA Cycles Racing
28 Andrew Cope   Clearwater, FL 279994   Carlos OBriens Racing pb Tribe
29 marco valente   Vail, AZ 289650   Syncardia
30 Dave Garland   Phoenix, AZ 12844   Misson Berry Farms
31 Patrick Harrigan   Scottsdale, AZ 51352   
32 Philip Butler   Cave Creek, AZ 205668   The Green Team-AZ
DNF Trevor Bailey   Mesa, AZ 290567   Web-Op/Focus
DNF Stephen Banta   Tempe, AZ 289487   Two Wheel Jones Racing
DNF Jason Boles   Tempe, AZ 84491   Bicycle Haus
DNF Joshua Christensen   Phoenix, AZ 96858   Carlos OBriens Racing pb Tribe
DNF Rodolfo Espino   Tempe, AZ 308389   
DNF Scott Ford   Anthem, AZ 298798   The Green Team
DNF Craig Hamilton   Phoenix, AZ 166357   WM Arizona Masters
DNF Keith Jankovsky   Tempe, AZ 278383   Bicycle Haus Racing
DNF Tyler Schettler   Scottsdale, AZ 198627   Carlos OBriens Racing pb Tribe
DNF Charles Spelman   Sausalito, CA 309360   Z Team
DNF Terry schmidtknecht   Mesa, AZ 305434   web-op/focus
DNF Braden Bott   Phoenix, AZ 323426   Carlos O'briens Racing pb Tribe
DNF David Straus   Phoenix, AZ 34380   Carlos O'Briens p/b Tribe
DNF James Delaney   Phoenix, AZ 100658   Carlos O'Brien

Men - cat 2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Erwin   Salt Lake City, UT 241581   Bicycle Ranch Racing
2 Joe Susco   Mesa, AZ 222729   Web-Op/Focus
3 Kyle Reedy   Mesa, AZ 195891   Web-Op / Focus
4 Sammy Dean   Escondido, CA 89309   SDBC
5 Jay Seymoure   Chandler, AZ 218044   Carlos O'Briens p/b Tribe
6 George Cyrus   Queen Creek, AZ 324344   Bike Ranch
7 Justin Orkney   Tucson, AZ 257895   Tri Sports/Eclipse
8 Kamden Reedy   Mesa, AZ 155036   Web-Op/Focus
9 Michael Pastore (1 - Cat3)   Avon, CO 85683   
10 Michael Castro   Phoenix, AZ 288720   Bicycle Ranch
11 Taylor Hansen (2 - Cat3)   Queen Creek, AZ 266465   Honeywell
12 brian axelrod   Phoenix, AZ 305379   DNA Cycles Racing
13 Brock Boynton   Madison, WI 264070   Bicycle Ranch Racing
14 Adrian Schumacher (3 - Cat3)   Tucson, AZ 140853   GST
15 James Anderson (4 - Cat3)   Mesa, AZ 220662   DNA Cycles Racing
16 Doug Lage (5 - Cat3)   Scottsdale, AZ 226838   Bicycle Ranch
17 Joey Iuliano   Muleshoe Tx 237283   Racing for Riley
18 Dan Whitehill (6 - Cat3)   Phoenix, AZ 186418   Team WM
19 David Straus   Phoenix, AZ 34380   Carlos O'Brians/Tribe
20 Robert Dolman   Scottsdale, AZ 186426   Bicycle Haus
21 Benjamin Lair   Tucson, AZ 149788   RITTE Racing
22 Lance Runyan   Mesa, AZ 201139   Web OP
23 Matt French   Phoenix, AZ 157544   Carlos O'Brians/Tribe
24 Matthew Holecko   Scottsdale, AZ 148285   Carlos O'Brians/Tribe
DNF Tyler Schettler (Cat3)   Scottsdale, AZ 198627   Carlos OBriens Racing pb Tribe
DNF Nathan Franke (Cat3)   Phoenix, AZ 151972   Web-Op/Focus

Men - pro/1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholaus Schreiber   Tucson, AZ 93359   Landis/Trek
2 Logan Loader (1 - Cat1)   Pacific Grove, CA 198542   Ride Clean
3 Jonathan Parrish   Chandler, AZ 147952   Ride Clean
4 Christopher Uberti (2 - Cat1)   Greenville, SC 238311   Panther p/b Competitive Cyclist
5 Daniel Eaton (1 - Cat2)   Mesa, AZ 306276   Strada Racing Club Team
6 Thomas Jondall   Tucson Az 243091   Landis/Trek
7 Michael GRABINGER      Ride Clean
8 Craig Streit   Scottsdale, AZ 197252   Carlos O'Brien's p/b Tribe
9 Lachlan HOLMES      H&R Block
10 Joe Susco   Mesa, AZ 222729   Web-Op/Focus
11 David Swanson   Tucson, AZ 195946   Landis/Trek
12 Kamden Reedy (2 - Cat2)   Mesa, AZ 155036   Web-Op/Focus
13 Matt Sniegowski   Phoenix, AZ 244731   Bicycle Ranch Racing
14 Sammy Dean (3 - Cat2)   Escondido, CA 89309   SDBC
15 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   Landis/Trek
16 Travis Erwin (4 - Cat2)   Salt Lake City, UT 241581   Bicycle Ranch Racing
DNF Joey Iuliano   Muleshoe Tx 237283   Racing for Riley
DNF Brock Boynton (Cat2)   Madison, WI 264070   Bicycle Ranch Racing
DNF Justin Orkney   Tucson, AZ 257895   TriSports Cycling/Eclipse Racing
DNF Clayton Peck   Mesa, AZ 27558   NBoundZ Motorsports and Christian Ministries
DNF Michael Castro   Phoenix, AZ 288720   Bicycle Ranch Racing
DNF Robert Dolman   Scottsdale, AZ 186426   Bicycle Haus
DNF Kyle Reedy   Mesa, AZ 195891   Web-Op/Focus
DNF David Reid (Cat1)   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek
DNF Jeffrey Kluve   Phoenix, AZ 56497   Carlos O'Brien's p/b Tribe

Men - junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dominic Suozzi   San Pedro, CA 337242   Strada
2 Brandon McNulty   Phoenix, AZ 275694   Swiss-Jobing.com
3 Kaden Sherwood   Queen Creek 337536   Two Wheel Jones
4 Bridges Hunter   Mesa, AZ 332942   Two-Wheel Jones Racing
5 Michael Hemmerlin   Mesa, AZ 286193   Strada
6 Grant Ryerson   Gilbert, AZ 308017   RideClean p/b Patentit.com
7 Andre Parmentier   Gilbert, AZ 308018   RideClean p/b Patentit.com

Men - junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Skinner   Anthem, AZ 306962   the green team
2 Braden Sherwood   Queen Creek, AZ 337534   Two Wheel Jones
3 Kenny Polley   Peoria, AZ 255203   Landis/Trek
4 Don Henley   Phoenix, AZ 300281   Strada Racing
5 Juan Arellano   Yuma, AZ 291211   YBC Racing/Yuma Bike Club
6 Walter Lopez   Somerton, AZ 287545   YBC Racing
7 Joshua Hansen   Yuma, AZ 305835   YBC Racing/Yuma Bike Club
8 Chaz Lane   Chandler Heights, AZ 335454   Two Wheel Jones
9 Jacob Hansen   Yuma, AZ 305834   YBC Racing/Yuma Bike Club
10 Austin Thompson   Mesa, AZ 337240   DNA Cycles Racing
11 Edwin Yocupicio   Yuma, AZ 286814   YBC Racing

Men - junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Anderson   Mesa, AZ 220662   DNA Cycles
2 Nick Thorpe   Scottsdale, AZ 287472   Notre Dame Strada Junior Team
3 Connor Bowe   Scottsdale, AZ 330208   Strada/Notre Dame
4 Scott Gramke   Phoenix, AZ 273932   Bicycle House
5 NIck Smith   Queen Creek, AZ 338156   2 wheel Jones
6 Garret Thompson   Mesa, AZ 333288   DNA Cycles
7 Neftali Garcia   Yuma, AZ 291026   YBC Racing/Yuma Bike Club
DNF Goran Grozic   Mesa, AZ 309237   DNA Cycles Racing

Women - masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle King   Phoenix, AZ 238539   Colavina/Outback
1 Katherine Farago (1 - Cat3)   Mesa, AZ 141474   Theilles' Automotive
2 June Sigman (1 - Cat4)   Lasvegas, NV 307035   Team Fluid
2 Louella Holter (1 - Cat2)   Flagstaff, AZ 45469   Greggs Specialized
3 Tischa Donaldson (2 - Cat3)   Phoenix, AZ 273383   Team CARD Cycling
4 Monique Swanson (2 - Cat4)   Henderson, NV 335272   Team Fluid

Women - cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicole Susco   Mesa, AZ 304246   Two Wheel Jones
2 Kathy Eaton   Mesa, AZ 306279   two wheel jones
3 Karen Lewis   Phoenix, AZ 287950   Jobing.com
4 Jennifer Camoriano   Mesa, AZ 254808   Two Wheel Jones
5 Monica Suriano   Chandler, AZ 275696   Team Kenda Presented by Geargrinder
6 Julie Huish   Mesa, AZ 305887   Two-Wheel Jones Racing
7 Laura Somak   Phoenix, AZ 296019   Jobing.com Women's Racing
8 Tricia Jones   Mesa, AZ 303081   Two Wheel Jones
9 amber halvorson   Chandler, AZ 335638   two wheel jones/Jonny P
10 Emily Freeman   Lakewood, CO 115660   Jobing.com Women's Racing
11 Tricia Grossman   Mesa, AZ 336208   Jobing.com
12 Melinda Sloan   Las Vegas, NV 301382   Team Fluid Cycling
DNS June Sigman   Lasvegas, NV 307035   Team Fluid Cycling Club
DNF Daly Costanza   Reno, NV 332652   Team Fluid Cycling

Women - cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Hall (1 - Cat2)   Scottsdale, AZ 176755   Missing Link
2 Jill Sugg   Anthem, AZ 270889   Jobbing.com/Tribe
3 Megan French   Phoenix, AZ 157545   Jobbing.com/Tribe
4 Rachel Alter   Tucson, AZ 305291   Ride Clean
5 Tischa Donaldson (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 273383   Team CARD Cycling
6 Michelle King   Phoenix, AZ 238539   Colavita/Outback
7 Kimberly Truitt (2 - Cat2)   Tucson, AZ 289865   Missing Link
8 Kapri Gonzales (3 - Cat2)   Queen Creek, AZ 307416   Missing Link
9 Katherine Farago (2 - Cat3)   Mesa, AZ 141474   Thieles Automotive

Women - junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kendra Wiebers   Mesa, AZ 271873   Two-Wheel Jones
2 Vanessa Diaz   Somerton, AZ 305911   YBC Racing/Yuma Bike Club
3 Madison Cocuzza   Cave Creek, AZ 294160   Strada
4 Andrea Garcia Brown   Somerton, AZ 287525   YBC Racing
5 Morgan Eaton   Mesa, AZ 333990   Two-Wheel Jones
6 Jordan Hunter   Mesamesa, AZ 332944   Two-Wheel Jones Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaOSMOBonk BreakerCUORESpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee