Race Results for
The Adoption Exchange Classic
Albuquerque, NM
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 04/02/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Squillaci   Albuquerque, NM 303845   
2 Ayden Hibner-Hereford   Albuquerque, NM 252570   Active Knowledge
3 Jonah Thompson   Albuquerque, NM 284769   High Desert Bicycles Team
4 Hailey Fortin   Albuquerque, NM 309033   Goathead Jr. Devo

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Sorensen   San Lorenzo, NM 273862   
2 Dan Armijo   Peralta, NM 68799   Squadra Della Pista
3 Mark DePree   Albuquerque, NM 82997   Sport Systems Cycling Club
4 Charlie Drysdale   Santa Fe, NM 210837   Bike n Sport Racing
5 Mike Slattery   Albuquerque, NM 32907   Race Team
6 Brian Hughes   Albuquerque, NM 243015   Nob Hill Velo
7 Randall Bradford   Albuquerque, NM 53480   Olev Rapido / The Kickstand
8 Daniel Kelly   Albuquerque, NM 50468   Race Team
9 Calvin Ridgeway   Albuquerque, NM 260547   Rio Grand Racing Team - CSI
10 david hughes   El Paso, TX 311896   
11 Antony Baca   Albuquerque, NM 277395   Sport Systems Cycling Club
12 Timothy Schoeny   Albuquerque, NM 31738   Rio Grande Racing Team - CSI
13 Jeff Romero   Albuquerque, NM 273967   High Desert Bicycles Team
14 Larry Larrichio   Albuquerque, NM 51479   High Desert Bicycles Team

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frankie Benavidez   Las Cruces, NM 337288   ZiaVelo Racing Club
2 Chris Eckstein   Albuquerque, NM 309358   Club Team
4 kip taylor   Albuquerqe, NM 331778   HP Racing
5 John Heck   Albuquerque, NM 275291   Sport Systems Cycling Club
6 Tom Gifford   Santa Fe, NM 318606   
8 Dale Maxwell   Santa Fe, NM 296648   Olev Rapido / The Kickstand
9 Michael Abdalla   Albuquerque, NM 303997   
10 Michael Pedersen   Albuquerque, NM 235900   Olev Rapido / The Kickstand
11 scott steffen   Albuquerque, NM 340970   Sport Systems Cycling Club
12 Richard Triplett   Los Alamos, NM 236998   
15 Triston Mosbacher   Redding, CA 310849   
16 Beau Savage   Durango 273754   Durango Wheel Club
17 Jeff Melvin   Albuquerque, NM 162972   Team Cross (TCNM)
18 Andy Drescher   Albuquerque, NM 300407   
19 Christian Hermann   Amarillo, TX 342010   
20 Earl Gage      
21 Gary Vincent   Albuquerque, NM 312534   
22 Ryan Biberston   Rio Rancho, NM 340340   Club Team
23 Ries Robinson   Albuquerque, NM 30208   Sport Systems Mountaintop Cycling
24 Angel Chavez   Albuquerque, NM 319336   Olev Rapido / The Kickstand
25 Kyle Martinez   Santa Fe, NM 343224   
26 Greg Otteson   Durango, CO 343844   
27 Joseph Trujillo   Placitas, NM 283283   
28 Justin Lindgren   Albuquerque, NM 304963   New Mexico Velosport
29 Russell Bainbridge   Los Alamos, NM 267635   
30 David Link   Santa Fe, NM 345692   
31 Rolando Benally   Albuquerque, NM 343038   

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean McCarthy (1 - Cat1)   Easthampton, MA 278956   Nob Hill Velo
2 Fortunato Ferrara   Losalamos, NM 294241   
3 Ben Damhoff (2 - Cat1)   Morrison, IL 133889   University of Wisconsin-Platteville
4 Damian Calvert   Albuquerque, NM 81251   Race Team
5 Chris Smithwick (1 - Cat2)   Erie, CO 166167   Nob Hill Velo
6 Justin Laue   Austin, TX 264982   Race Team
7 John Verheul (3 - Cat1)   Albuquerque, NM 36612   Nob Hill Velo
8 Dax Kastrin (1 - Cat3)   Albuquerque, NM 195035   The Bicycle Company Team
9 Bill Dahl (2 - Cat3)   Corrales, NM 272907   Sport Systems Mountaintop Cycling
10 Thomas Jones (3 - Cat3)   Albuquerque, NM 101818   Nob Hill Velo
11 Travis Dixon   Albuquerque, NM 74064   Cafe Giuseppe
12 Pablo Cruz      
13 Gaige Sippy (4 - Cat3)   Durango, CO 32817   Durango Wheel Club
14 Jonathan Petrillo   Albuquerque, NM 272291   High Desert Bicycles Team
15 Matt Chanin   Albuquerque, NM 6615   The Bicycle Company Team
16 Anthony Hills   Corrales, NM 288631   High Desert Bicycles Team
17 Nicholas Lemke   Albuquerque, NM 202433   Cafe Giuseppe
18 David Rutledge   Las Cruces, NM 63661   ZiaVelo Racing Club
19 Sean Peck (5 - Cat3)   Durango, CO 135664   Colavita Racing
20 Shawn Hall (6 - Cat3)   Albuquerque, NM 120730   Nob Hill Velo
21 Joseph Prinzivalli (2 - Cat2)   Albuquerque, NM 28733   Cafe Giuseppe
22 Mark Wald-Hopkins (3 - Cat2)   Los Alamos, NM 109626   Colavita Racing
23 Gary Ruddell (7 - Cat3)   Albuquerque, NM 122275   Olev Rapido / The Kickstand

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Hemphill   Silver City, NM 122007   
2 bruce mazur   Santa Fe, NM 277259   Jackal Pack
3 Kempton Jackson   Silver City, NM 317112   
4 D Sager   Santa Fe, NM 305561   Jackal Pack
5 wristen paschich   Albuquerque, NM 271620   New Mexico Velosport
6 Michael Kulikowski   Silvercity, NM 306944   
7 Dennis Chavez   Rio Rancho, NM 6701   
8 Joel Richards   Durango, CO 264647   Durango Wheel Club Masters Team
9 kent chou   Santa Fe, NM 275761   Jackal Pack
10 David Rodriguez   Santa Fe, NM 279479   
11 Chris Black   Albuquerque, NM 305178   Nob Hill Velo
12 Dorian Blanco   Albuquerque, NM 296750   Cafe Giuseppe
13 Ruben Mendez   Santa Fe, NM 260560   
14 Gary Shoemaker   Albuquerque, NM 308236   Deeside Thistle Cycling Club
15 Thomas Franciskovic   Albuquerque, NM 274693   
16 Luis Lozoyaluis   Santa Fe, NM 274028   

Women - Cat1/2/3 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mindy Caruso   Albuquerque, NM 274426   Olev Rapido / The Kickstand
2 Natalie Koch (1 - Cat2)   Syracuse, NY 287336   GS Boulder Cycling
3 Tanya Bettis   Albuquerque, NM 279739   Sport Systems Mountaintop Cycling
4 Lisa Broidy   Albuquerque, NM 91887   Sport Systems Cycling Club
5 Stacey Nenninger   Albuquerque, NM 275180   Sport Systems Cycling Club
6 Tove Shere   Albuquerque, NM 73854   
7 Patricia Wald-Hopkins    Los Alamos, NM 160288   Colavita Racing
8 Karen Ortiz   Rio Rancho, NM 178347   Spokettes Racing
9 Jennifer Robinson   Albuquerque, NM 309984   Sport Systems Mountaintop Cycling
10 Sarah Lough   Albuquerque, NM 276590   Sport Systems Cycling Club
11 Joanna Eckstein   Albuquerque, NM 305676   Race Team
12 Jill Janov   Albuquerque, NM 117385   Spokettes Racing

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Betsy Richards   Durango, CO 295646   Asheville Bicycle Racing Club
2 Terry Moore   Albuquerque, NM 337862   ZiaVelo Racing Club
3 Julie VanSomeren   Albuquerque, NM 333888   
4 Sandy Knudsen   Albquerque, NM 287482   Olev Rapido
5 valerie valle   Albuquerque, NM 256608   
6 Jane Pilger   Albuquerque, NM 300315   Team Cross (TCNM)
7 Sandra Raglin   Albuquerque, NM 338830   Club Team
8 Rebecca Balboni   Durango, CO 345588   
9 Melissa Velarde   Santafe, NM 307836   New Mexico Spokette Racing Team
10 Olga Sanchez   Los Ranchos, NM 241980   Rio Grande Racing Team - CSI
11 Kelly Drescher   Albuquerque, NM 300408   
12 Laura Zschaechner   Albuquerque, NM 306773   
13 Rose Haack   Albuquerque, NM 313086   Club Team
14 Nancy Fortin   Albuquerque, NM 346574   
16 Susan Ladig   Albuquerque, NM 308745   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOCUOREShimanoSierra NevadaSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee