Race Results for
Parkview Cycling Festival
Fort Wayne, IN
(Event Information)
View By:
Criterium on 06/12/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Master 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Palmer   Bloomington, IN 99577  963 SCHOLARS INN BAKEHOUSE TEAM TORTUGA
2 Clayton Giuffre   Englewood, OH 47807  964 Team IPro
3 Steven Vorderman (1 - Cat3)   Fort Wayne, IN 50616  961 DRT Racing
4 Charles South (1 - Cat2)   Fort Wayne, IN 33532  960 Men of Steel Racing Team

Men - Master 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Kroll   Bloomington, IN 188069  931 CFW CYCLING AND FITNESS WAREHOUSE
2 Michael Savory   Miamisburg, OH 248650  935 Team Ghisallo
3 Damianos Maggos   Carmel, IN 74415  965 Heroes Foundation Cycling Club
4 Henry Swinty   Fort Wayne, IN 48628  937 UNATTACHED
5 Darren Williams   Roanoke, IN 84148  939 Tyson Racing
6 Jim Jenkins   Ironton, OH 242096  930 AEROCAT CYCLING TEAM
7 Todd Bastress (1 - Cat3)   Fort Wayne, IN 136075  938 FORT WAYNE OUTFITTERS
8 Todd Andersen (1 - Cat2)   Fort Wayne, IN 1584  933 MEN OF STEEL RACING
9 David Lewis   Huntertown, IN 200944  932 FT. WAYNE OUTFITTERS
DNF Steven Souers   Fort Wayne, IN 196034  934 Men of Steel Racing Team
DNF James Turner   Dayton, OH 189407  936 Team IPro
DNF Dick Chartier   Hamilton, OH 238296  962 GHISALLO CYCLING

Men - Master 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Court Maple   Fishers, IN 51261  911 MOB Squad - U Build IT
2 Jerry Witham   Fort Wayne, IN 70424  906 DRT RACING
3 Timothy Hall (1 - Cat2)   Leo, IN 115242  907 FORT WAYNE OUTFITTERS AND BIKE DEPOT
4 John Ryan   Indianapolis, IN 278498  912 Alderfer Bergen
5 Andrew Messer (2 - Cat2)   Bloomington, IN 212310  905 DRT Racing
6 Pat Herrick   Auburn, IN 293500  901 Men of Steel Racing Team
7 Kenton Rekeweg   Fort Wayne, IN 100861  903 Men of Steel Racing Team
8 Parry Leavell   Auburn, IN 249847  902 MEN OF STEEL RACING
DNF Don DeMeyer   South Bend, IN 228696  904 PRO-FORM BIKE SHOP
DNF RYAN STAFFORD     910 HAMMERHEAD RACING
DNF Karim Abdelkader   Bloomington, IN 41398  908 MOB Squad - U Build IT
DNF Harry Clark   Carmel, IN 65323  909 Alderfer Bergen
DNF Anthony D'Varga   Middletown, OH 197572  913 Team Ghisallo

Men - Junior 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Logan Park   Noblesville, IN 335258  142 MOB Squad - U Build IT
2 Eric Bucher   Huntington, IN 337238  132 MEN OF STEEL RACING

Men - Junior 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Dobrozsi   Loveland, OH 235804  131 PRO CHAIN CYCLING/TEAM TURNER
2 Alexander Lewis   Huntertown, IN 311603  135 Ft. Wayne Outfitters
3 Ben Freas   Elkhorn, WI 338970  141 MOB SQUAD
4 Nikolas Moehring   Fort Wayne, IN 272488  133 Men of Steel Racing Team

Men - Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danier Painter   Auburn, IN 315772  138 FORT WAYNE OUTFITTERS
2 Josiah Longenecker   Angola, IN 353804  139 MEN OF STEEL
3 Jacob Confer   Hartford City, IN 322298  140 MEN OF STEEL RACING

Men - Junior 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathaniel Vasquez     134 Men of Steel Racing Team

Men - Citizens

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BENJAMIN LEWANDOWSKI     556 
2 Diana Schowe     802 Women of Steel Racing
3 Chris GARAU     566 
4 Vincent Vergara   Carmel, IN 354196  563 UNATTACHED
5 BEN SCHWYN     559 
6 LUKE BALLINGER     553 
7 christopher gerbers     564 
8 BRITTON PARK     557 
9 Sue Schafer     565 
10 John Davis     567 
11 SHAUN FITZGERALD     562 UNATTACHED
12 NATHAN GERNERT     561 GRUPPO SUMMIT
13 Benjamin Clark   Kalamazoo, MI 337322  554 
14 TIM HARVEY     555 
15 DANIEL VERGARA     560 
DNF DON KRIEG     552 UNATTACHED
DNF Bill Roberts   Carmel, IN 322278  558 

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corey Everhart   Nobesville, IN 281725  503 
2 Wayne McKillip   Huntertown, IN 345648  516 FT. WAYNE OUTFITTERS
3 Robert DiDomenico   Fort Wayne, IN 296892  515 FT. WAYNE OUTFITTERS
4 Logan Park   Noblesville, IN 335258  142 MOB Squad - U Build IT
5 Tim Hoeflinger   Columbus, IN 330468  505 
6 GARY OTTENWELLER     525 MEN OF STEEL RACING
7 Richard Sanson   Warsaw, IN 326264  535 RACING FOR RILEY
8 Justin Bartlett   Fort Wayne, IN 350146  520 MEN OF STEEL RACING
9 andy brisbin   Wabash, IN 338378  521 MEN OF STEEL RACING
10 JOHN FAZIO     523 MEN OF STEEL RACING
11 Dennis Zech   Fort Wayne, IN 331494  519 MEN OF STEEL
12 Chad kuhn     534 
13 Aaron Kock   Chicago, IL 341048  507 Team TATI
14 Steven Kady   Seattle, WA 310043  513 FORT WAYNE OUTFITTERS
15 Eric Bucher   Huntington, IN 337238  132 MEN OF STEEL RACING
16 Michael DeRose   Fort Wayne, IN 350604  522 MEN OF STEEL RACING
17 JUSTIN REEDER     509 
18 NATHANIEL BERG     502 
19 Ben Freas   Elkhorn, WI 338970  528 MOB SQUAD
DNF Karl Hall   Indianapolis, IN 258656  504 
DNF Osadolo Irowa   Glen Ellyn, IL 353840  506 
DNF MARK MILLER     508 
DNF TROY WARSTLER     511 
DNF Clay Butler   Richmond, IN 318774  512 CFW
DNF TRAVIS PATTON     514 FORT WAYNE OUTFITTERS
DNF Donald Stump   Fort Wayne, IN 225847  517 FT. WAYNE OUTFITTERS
DNF Kent Walterhouse   Wolcottville, IN 174175  518 KENT WALTERHOUSE
DNF Jordan Marshall   Fort Wayne, IN 303305  524 MEN OF STEEL RACING
DNF John Taller   Huntertown, IN 310033  526 MEN OF STEEL RACING
DNF Jeremy Pfister   Auburn, IN 346442  527 MEN OF STEEL RACING LLC
DNF MICHAL MEISSNER     529 NO LIMIT CYCLING
DNF JOE GREENLEE     530 SIGMA CHI RACING
DNF Scott Berger   Upland, IN 311614  531 TEAM CFW- WE CAN
DNF MICK PONCSAK     532 TEAM DEFIANCE
DNF VINCENT BALLOU     533 UNATTACHED
DNF Mikel Eid   Fort Wayne, IN 293824  536 FORT WAYNE OUTFITTERS
DNF Diana Schowe     802 Women of Steel Racing

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Zook (1 - Cat2)   Naperville, IL 63700  705 CLUB BICICLETTA
2 Harry Clark   Carmel, IN 65323  909 Alderfer Bergen
3 Erik Tomlinson   Genoa, IL 162381  713 WDT ALLVOI
4 David Morse   Des Moines, IA 215016  702 
5 Charles Crouse   Indianapolis, IN 194993  703 Alderfer Bergen
6 Christopher Chartier (2 - Cat2)   Hamilton, OH 207349  704 ALDERFER BERGEN
7 Michael Masters (3 - Cat2)   Columbus, OH 83290  708 COBC / NATIONAL ENGINEERING
8 Kevin Vanes (1 - Cat1)   Indianapolis, IN 170239  716 INDIEBIKE.COM p/b Angie’s List
9 Scott Catanzaro   Washington, DC 290879  706 Wolverine Sports Club
10 Cody Hardley (4 - Cat2)   Byron Center, MI 258979  633 TEAM UPLAND BREWING P/B SUSTAINABLE CYCLING
11 Declan Doyle   Indianapolis, IN 67486  715 NUVO Cultural Trail
12 Brad Schaeffer (2 - Cat1)   Indianapolis, IN 206320  712 Nuvo Cultural Trail
13 John Woods   Indianapolis, IN 256120  636 DRT Racing
14 Andrew Messer (5 - Cat2)   Bloomington, IN 212310  905 DRT Racing
15 David Lewis   Huntertown, IN 200944  932 FT. WAYNE OUTFITTERS
16 Karim Abdelkader   Bloomington, IN 41398  908 MOB Squad - U Build IT
17 John Dapkus   Westville, IN 64334  714 WDT ALLVOI
18 Timothy Hall (6 - Cat2)   Leo, IN 115242  907 FORT WAYNE OUTFITTERS AND BIKE DEPOT
19 Michael Savory   Miamisburg, OH 248650  935 Team Ghisallo
20 Chris Kroll   Bloomington, IN 188069  931 CFW CYCLING AND FITNESS WAREHOUSE
20 Patrick Malarkey (1 - Cat3)   Troy, OH 273453  638 Team Ghisallo
21 Joshua Johnson   Fort Wayne, IN 257134  701 Men Of Steel Racing
22 Court Maple   Fishers, IN 51261  911 MOB Squad - U Build IT
23 Naveen John (7 - Cat2)   West Lafayette, IN 275471  632 TEAM SUSTAINABLE CYCLING
24 Richard Dufour (8 - Cat2)   Indianapolis, IN 135082  711 NUVO Cultural Trail
25 Matthew Light   Warsaw, IN 277747  710 Racing for Riley
26 Neal Forbes (9 - Cat2)   Columbus, IN 251328  709 Nuvo Cycling Team
DNF Charles South (Cat2)   Fort Wayne, IN 33532  960 Men of Steel Racing Team
DNF Chad Tieman (Cat2)   Fort Wayne, IN 292101  603 Men of Steel Racing Team
DNF Ramon Vasquez   Yoder, IN 122487  604 Men of Steel Racing Team
DNF Andy Grote   Ft. Wayne, IN 265141  605 No Limit Racing
DNF Kyle Perry   Indianapolis, IN 240005  608 
DNF Jason Mygrant   Noblesville, IN 58623  611 BLUE RIDGE DESIGN CYCLING TEAM
DNF Zachary Edwards (Cat3)   Boulder, CO 213958  615 DRT RACING
DNF Eric Anderson   Bloomington, IN 266766  625 RACING FOR RILEY P/B ALDERFER BERGEN
DNF M. Shayne Dillinger   Beavercreek, OH 267052  631 Team Ghisallo
DNF Charles Dell   Indianapolis, IN 233960  634 TEAM UPLAND BREWING P/B SUSTAINABLE CYCLING
DNF Michael Schroeder   Indianapolis, IN 282632  635 MOB Squad - U Build IT
DNF Michael Cook   South Bend , IN 273966  641 SpinZone Racing
DNF Jeff Aufdencamp (Cat3)   Columbus, OH 54950  614 COBC / NATIONAL ENGINEERING
DNF Jerry Witham   Fort Wayne, IN 70424  906 DRT RACING
DNF Kenton Rekeweg   Fort Wayne, IN 100861  903 Men of Steel Racing Team

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Perry   Indianapolis, IN 240005  608 
2 Cody Hardley   Byron Center, MI 258979  633 TEAM UPLAND BREWING P/B SUSTAINABLE CYCLING
3 Michael Cook   South Bend , IN 273966  641 SpinZone Racing
4 John Woods   Indianapolis, IN 256120  636 DRT Racing
5 Naveen John   West Lafayette, IN 275471  632 TEAM SUSTAINABLE CYCLING
6 Joseph Martin   Elkhart, IN 343980  627 SPIN ZONE RACING
7 John Ryan   Indianapolis, IN 278498  912 Alderfer Bergen
8 Jason Mygrant   Noblesville, IN 58623  611 BLUE RIDGE DESIGN CYCLING TEAM
9 Michael Schroeder   Indianapolis, IN 282632  635 MOB Squad - U Build IT
10 Chad Tieman   Fort Wayne, IN 292101  603 Men of Steel Racing Team
11 Andy Grote   Ft. Wayne, IN 265141  605 No Limit Racing
12 Jeff Aufdencamp (1 - Cat3)   Columbus, OH 54950  614 COBC / NATIONAL ENGINEERING
13 Andrew Boneff (2 - Cat3)   Fairborn, OH 291433  637 TERRE HAUTE CYCLING/J'S BIKES RACING
14 Paul Jansen (1 - Cat4)   Indianapolis, IN 298849  619 JOE'S CYCLES/CARDINAL BICYCLE CO.
15 Michael Atkins   South Bend, IN 330012  626 SPIN ZONE RACING
16 Timothy Banks   Fort Wayne, IN 339660  616 FORT WAYNE OUTFITTERS
17 Justin Sprung   Portage 274267  613 CMS RACING
18 David Poole   Portland, IN 277544  610 AEROCAT CYCLING
19 Samuel Dobrozsi   Loveland, OH 235804  131 PRO CHAIN CYCLING/TEAM TURNER
20 Paul Brumbaugh   Elkhart, IN 305583  628 SPINZONE RACING
21 Matthew Grate   Waterloo, IN 310372  602 Men of Steel Racing Team
22 Eric Anderson   Bloomington, IN 266766  625 RACING FOR RILEY P/B ALDERFER BERGEN
23 Robert McMasters   Elkhart, IN 260350  639 Spin Zone Racing
24 Brad McCracken (3 - Cat3)   Fort Wayne, IN 258432  617 DRT Racing
25 M. Shayne Dillinger   Beavercreek, OH 267052  631 Team Ghisallo
26 Charles Dell   Indianapolis, IN 233960  634 TEAM UPLAND BREWING P/B SUSTAINABLE CYCLING
27 Zachary Edwards (4 - Cat3)   Boulder, CO 213958  615 DRT RACING
28 Jim Jenkins   Ironton, OH 242096  930 AEROCAT CYCLING TEAM
29 Nicholas Walulik (2 - Cat4)   Sunny Isles, FL 291759  629 STEVENS INSTITUTE OF TECHNOLOGY
30 Kenton Rekeweg   Fort Wayne, IN 100861  903 Men of Steel Racing Team
31 Don DeMeyer   South Bend, IN 228696  904 PRO-FORM BIKE SHOP
32 Anthony D'Varga   Middletown, OH 197572  913 Team Ghisallo
33 Andrew Turner (3 - Cat4)   Elkhart, IN 287109  609 
34 Justin Forbes   San Marcos, CA 106788  601 Men of Steel Racing Team
35 Gavin Shipley (4 - Cat4)   Indianapolis, IN 283091  624 PURDUE
36 Aaron Hawkins (5 - Cat4)   Fort Wayne, IN 244459  640 WINSTON'S BRAND CYCLING SKINCARE
37 Ramon Vasquez   Yoder, IN 122487  604 Men of Steel Racing Team
38 Nicole Borem   Warsaw, IN 184390  801 WOMEN OF STEEL RACING
39 Pat Herrick   Auburn, IN 293500  901 Men of Steel Racing Team
40 Austin Wieland (6 - Cat4)   Oxford, OH 259964  621 NO LIMIT CYCLING U25 P/B HUNTINGTON ORTHO
41 Parry Leavell   Auburn, IN 249847  902 MEN OF STEEL RACING
DNF Patrick Kulwicki   South Bend, IN 295190  606 Spin Zone Racing
DNF Jeffrey Nixon   Bryan, OH 186448  607 Team Defiance
DNF Dodd Kattman   Roanoke, IN 311630  618 FT. WAYNE OUTFITTERS
DNF Luke Momper   Fort Wayne, IN 339018  620 LET US PREY
DNF Douglas Green (Cat3)   Charlotte, NC 231100  622 OLYMPUS HOMES CYCLING TEAM
DNF Kristopher Brownlee (Cat4)   Bristol, IN 273586  623 PRO FORM CYCLING
DNF Jonas Dahlstrom (Cat3)   Avon, IN 295280  630 TEAM CFW - WE CAN!
DNF Patrick Malarkey (Cat3)   Troy, OH 273453  638 Team Ghisallo
DNF Dick Chartier   Hamilton, OH 238296  962 GHISALLO CYCLING
DNF Nick Sapp   Carmel, IN 308816  643 Team Scholars Inn Bake House
DNF Garrett WEILER     642 

Women - Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Briana Clark   Carmel, IN 200504  807 Alderfer Bergen
2 Nicole Borem   Warsaw, IN 184390  801 WOMEN OF STEEL RACING
3 Sharla Berger   Upland, IN 315358  809 TEAM CFW- WE CAN
4 Lisa Giuffre   Englewood, OH 47808  810 TEAM IPRO
5 Emily Palmer   Colorado Springs, CO 319954  808 SCHOLARS INN BAKEHOUSE TEAM TORTUGA
6 Melissa Moeller   Valparaiso, IN 351602  803 
7 Marissa Sciscoe   Bloomington, IN 352104  806 MEZCLA CYCLING
8 GRETCHEN MOON     804 MEN OF STEEL RACING
9 DIANA SCHOWE     802 WOMEN OF STEEL RACING
10 RENEE HOOD     811 WOMEN OF STEEL
11 JACQUELINE CARROLL     805 MEN OF STEEL/WOMEN OF STEEL

Women - Junior 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cathleen Hamilton   Avilla, IN 324560  136 FORT WAYNE OUTFITTERS

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESierra NevadaOSMOBonk BreakerShimanoUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee