Race Results for
Cone-Azalia Classic Road Race
Milan, MI
(Event Information)
View By:
Road Race on 05/01/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donald Cumming   Waterford, MI1:23:51.80 337658  726 MPI- MAIN STREET RACING TEAM
2 NIKITA BONDAR   1:27:59.59  738 
3 HANS JUNSTUNEN   1:27:59.61  728 N/A
4 Kyle Schroeder   Ann Arbor, MI1:28:00.64 293897  722 
5 Brien Shopoff   Weatherford, TX1:28:02.18 222623  723 XXX RACING
6 Michael Belanger   St. Clair Shores, MI1:28:03.00 279343  733 RACING GREYHOUNDS
7 Chip Meek   Berea, OH1:28:06.47 259873  711 SPIN
8 John Sotir   Franklin, MI1:28:31.41 228682  735 WOLVERINE SPORTS CLUB
9 Zachary Konett   Eastlansing, MI1:28:59.29 310209  708 TEAM TOMS SHOES P/B KIND HUMAN SPORTS
10 VINCENT CIRILO   1:29:01.01  732 N/A
11 Jeffrey Surnow   Birmingham, MI1:29:02.24 280145  715 WOLVERINE SPORTS CLUB
12 Nick Lekovish   San Diego, CA1:29:03.10 342874  710 MIDWEST CYCLING GROUP/TRAILS-EDGE CYCLING TEAM
13 Eric Rennie   Spring Lake, MI1:29:28.90 349518  709 
14 Marc Benigni   Muskegon, MI1:30:15.87 293040  734 WEST MICHIGAN COAST RIDERS
15 Nathan Wernette   Mount Pleasant, MI1:31:20.07 340256  727 TRI CITY CYCLISTS/TRI-CITY CYCLISTS
16 Scott Baumann   Grand Rapids, MI1:31:24.58 322512  719 RAPID WHEELMEN
17 Andrew Ray   Portland, ME1:31:28.21 292671  721 
18 Ryan Hartwell   Saint Joseph, MI1:32:30.72 296639  704 LEADOUT RACING
19 Douglas Smith   Waterville, OH1:32:57.44 247198  724 MAUMEE VALLEY WHEELMEN
20 MATT GRAVES   1:32:58.82  730 BISSELL/ABG CYCLING CLUB
21 Jeff Tennswood   Troy, MI1:33:01.10 227116  736 WOLVERINE SPORTS CLUB
22 William Walter   Milford, MI1:36:11.01 336210  731 FLYING RHINO CYCLING CLUB
23 BRIAN BARTEK   1:36:20.67  737 N/A
24 David Homann   Garden City, MI1:36:23.78 336850  700 
25 albert lake   Washington, MI1:36:31.29 288072  729 02 CADEUX
26 Andrew Reimann   Bloomfield, NJ1:37:19.24 349848  702 
27 daniel hoffman   South Lyon, MI1:37:59.44 346242  701 
28 Vince Liger   Lake Orion, MI1:38:45.11 233911  714 
29 David McLeod   Ypsilanti, MI1:38:46.76 62426  713 
30 George Bracken   South Lyon, MI1:40:43.61 340702  718 
31 Thomas Litzler   Ann Arbor, MI1:45:03.66 292393  716 
32 Nigel Mullis   Rochester, MI1:49:01.38 333396  712 CADIEUX BICYCLE CLUB/TEAM O2
33 Will Peregord   Plymouth, MI1:49:07.84 302229  717 
34 Matthew Zentz   Grosse Pointe Farms, MI1:52:42.63 308662  703 WOLVERINE SPORTS CLUB
35 Douglas Reed   Waterford, MI1:54:38.06 349988  705 
DNF Samuel Martin   Flint, MI 322604  725 

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Rieder   Westland, MI1:21:59.63 290810  812 RACING GREYHOUNDS/CYCLE TO FITNESS RACING GREYHOUNDS
2 Jesse Riegle   Richland, MI1:22:10.86 315126  836 KALAMAZOO BICYCLE CLUB/CMS RACE TEAM
3 William Cawthorn   Ann Arbor, MI1:22:11.60 312882  827 ANN ARBOR VELO CLUB/ANN ARBOR VELO CLUB
4 William Sherwood   Royal Oak, MI1:22:13.41 230025  834 WOLVERINE SPORTS CLUB
5 Evan Boese   Richland, MI1:22:16.44 300804  843 VENTUS CYCLING TEAM
6 Aaron Zuelke   Nunica, MI1:22:47.79 165723  839 WEST MICHIGAN COAST RIDERS
7 Joel Paquette   Berriensprings, MI1:24:38.48 307247  832 PRIORITY HEALTH CYCLING TEAM
8 Jason Goodin   Portage, MI1:24:46.25 295593  838 CMS RACING
9 Christopher Vitton   Rockford, MI1:25:29.12 302801  821 SPEED MERCHANTS
10 Dustin Harrison   Denver, CO1:25:39.13 320090  842 RACING GREYHOUNDS
11 Terry Bishop   Stcharles, MI1:26:05.43 291871  817 TRI CITY CYCLISTS/TRI-CITY CYCLISTS
12 Alex Mettler   Annarbor, MI1:27:42.43 289606  800 ANN ARBOR VELO CLUB/ANN ARBOR VELO CLUB
13 Erik Krueger   Clawson, MI1:28:11.38 308256  824 RACING GREYHOUNDS
14 James Barrett   Belleville, MI1:28:33.23 248958  814 
15 Michael Bliss   Royal Oak, MI1:28:36.67 262184  807 WOLVERINE SPORTS CLUB
16 Colin Vis   East Grand Rapids Mi1:31:13.79 204068  840 EAST HILLS VELO
17 Raym McLeod   Twin Lake, MI1:31:15.39 309956  819 
18 Paul Guerreso   Florence, SC1:35:41.05 298251  844 CADIEUX TEAM 02
19 Tim Bochenek   Holland, MI1:37:16.36 254608  806 FUSION CYCLING TEAM
20 Andy Fedewa   Clarkston, MI1:38:18.40 262182  805 FLYING RHINO CYCLING CLUB
21 Mark Caffyn   Ortonville, MI1:39:02.75 252670  822 MPI- MAIN STREET RACING TEAM
22 keith davis   Walled Lake, MI1:39:55.85 326646  816 CYCLETHERAPY- MI
23 Joseph Miessner   Ann Arbor, MI1:39:56.97 309818  837 ANN ARBOR VELO CLUB
24 Dale Holsombeck   Canton, MI1:40:00.36 216263  831 ANN ARBOR VELO CLUB/ANN ARBOR VELO CLUB
25 Jeffrey DeMaagd   Grand Rapids, MI1:40:00.40 288915  830 LEADOUT RACING
26 Derrick Young   Gahanna, OH1:40:10.91 285243  815 CENTRAL OHIO BICYCLE CLUB
27 John Stefanides   Roseville, MI1:48:20.26 102276  833 WOLVERINE SPORTS CLUB
DNF Kevin Dittmer   Novi, MI 279592  845 RACING GREYHOUNDS
DNF Matthew Bockbrader   Lakewood, OH 261597  810 SPIN
DNF Peter Worden   Traversecity, MI 287446  802 HAGERTY RACING/HAGERTY CYCLING
DNF Jeff Chapin   Verona, WI 311570  820 TEAM GIANT- MICHIGAN
DNF Joseph Yaeger   Lakeland, FL 292027  825 KALAMAZOO BICYCLE CLUB/CMS RACE TEAM
DNF Justin Joque   Kalamazoo, MI 281878  818 ANN ARBOR VELO CLUB/ANN ARBOR VELO CLUB
DNF Scott Walburn   Rockford, MI 276518  835 SPEED MERCHANTS
DNF Matthew Hepp   Howell, MI 323106  811 CYCLEFIT SPORTS CLUB
DNF Dan Simundza   Ann Arbor, MI 263793  801 ANN ARBOR VELO CLUB/ANN ARBOR VELO CLUB
DNF Luke Miller   Richland, MI 266301  803 PRIORITY HEALTH CYCLING TEAM
DNF Charles Clark   Vicksburg  221527  808 KALAMAZOO BICYCLE CLUB/CMS RACE TEAM
DNF Kevin Podolski   Brighton, MI 50259  809 
DNF Steven Weckle   Midland, MI 227728  828 TRI CITY CYCLISTS/TRI-CITY CYCLISTS
DNF Kirk Graham   Lowell, MI 332164  841 PRIORITY HEALTH CYCLING TEAM

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Kaye   Ann Arbor, MI2:15:52.57 290612  314 
2 anthony prentice   Allendale 2:17:29.57 292144  330 PRIORITY HEALTH CYCLING TEAM
3 Brett Mckay   Aurora, OH2:19:03.97 205998  300 TEAM COMPETITIVE GEAR
4 Cory Stange   Millington, MI2:20:20.29 260216  303 CYCLEFIT SPORTS CLUB/CX BONES
5 randall rodd   Ferndale, MI2:20:20.87 290060  325 WOLVERINE SPORTS CLUB
6 Mark Bush   Lawton, MI2:20:20.92 274918  315 VENTUS CYCLING TEAM
7 Ryan Rodd   Birmingham, MI2:20:21.35 310993  326 WOLVERINE SPORTS CLUB
8 Trae Bott   Blanchard, MI2:20:23.88 273675  309 VENTUS CYCLING TEAM
9 Daniel Sterling   Livonia, MI2:20:26.47 285575  328 RACING GREYHOUNDS
10 Patrick Robb   Royal Oak, MI2:25:58.80 48371  324 WOLVERINE SPORTS CLUB
11 Brian Wachlarz   Royal Oak, MI2:26:48.31 259572  331 WOLVERINE SPORTS CLUB
12 Joseph Lekovish   Northville, MI2:29:35.13 166429  313 MIDWEST CYCLING GROUP/TRAILS-EDGE CYCLING TEAM
13 Christopher Boer   Grand Rapids, MI2:33:14.39 111940  317 EAST HILLS VELO
14 PAK HO   2:35:14.99  320 TOWER INTERNATIONAL
15 John Wunderlin   Kalamazoo, MI2:35:15.00 148149  302 KALAMAZOO BICYCLE CLUB/CMS RACE TEAM
16 IAN CULLION   2:35:54.21  323 TOWER INTERNATIONAL
17 David Boboltz   Kalamazoo, MI2:36:24.88 120317  301 ADA BIKE CLUB/EAST HILLS VELO
DNF Ben Penner   Ann Arbor, MI 155658  312 ANN ARBOR VELO CLUB
DNF Mackenzie McDonaldWilkins   Ann Arbor, MI 326238  327 N/A
DNF Nate Benke   Plymouth, MI 284145  305 VENTUS CYCLING TEAM
DNF Dominick Zaccone   Brighton, MI 85167  321 MCG TRAILS EDGE
DNF Patrick Russell   Berkley, MI 197649  310 WOLVERINE SPORTS CLUB
DNF Bryan Kuyper   Grand Rapids, MI 310893  304 LEADOUT RACING
DNF Adam Sulkes   Westland, MI 191897  322 RACING GREYHOUNDS
DNF MANUEL GAUDARLE     319 TOWER INTERNATIONAL
DNF Lucas Oostindie   Middleville, MI 268132  318 EAST HILLS VELO
DNF Mark Hotchkin   Grand Rapids Mi 190321  306 LEADOUT RACING
DNF Addison Smith   Columbs, OH 224012  307 CENTRAL OHIO BICYCLE CLUB
DNF Drew Martin   Ada, MI 292972  308 GRAND RAPIDS BICYCLE COMPANY/MILLER ENERGY P/B GRBC
DNF Nathan Holloway   Brighton, MI 294316  311 VENTUS CYCLING TEAM
DNF Lewis Henrickson   Gowen, MI 309627  316 VENTUS CYCLING TEAM
DNF Jeffrey Pendlebury   Fredericksburg, OH 307012  329 RIVERVIEW CLINIC RGF

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Martin   North Royalton, OH3:04:55.35 207549  128 PANTHER
2 Derek Graham (1 - Cat1)   Cedar, MI3:05:27.80 102695  114 BISSELL/ABG CYCLING CLUB
3 Alan Antonuk   Santa Monica, CA3:05:45.92 200093  107 CLEVELAND CLINIC SPORTS HEALTH
4 Alex Vanias   Leroy, MI3:05:49.22 291766  104 PRIORITY HEALTH CYCLING TEAM
5 Kirk Albers   Upper Arlington, OH3:06:24.03 1283  105 PANTHER PB COMPETITIVE CYCLIST
6 Mac Brennan (2 - Cat1)   East Jordan, MI3:07:40.00 243416  113 PANTHER PB COMPETITIVE CYCLIST
7 Tim Finkel (1 - Cat2)   Shelby Twp., MI3:19:29.27 216738  109 WOLVERINE SPORTS CLUB
8 Ryan Aitcheson   Milwaukee, WI3:19:29.35 354334  127 PANTHER
9 Adam York (3 - Cat1)   Okemos Mi3:19:30.80 210584  100 MIDWEST CYCLING GROUP/TRAILS-EDGE CYCLING TEAM
10 Ryan Cross   Boulder, CO3:19:45.36 193829  116 PANTHER PB COMPETITIVE CYCLIST
11 Mike Jones   Kalamazoo, MI3:21:53.62 18223  108 VENTUS CYCLING TEAM
12 Clint Verran (2 - Cat2)   Lake Orion, MI3:23:46.99 296234  123 PAINT CREEK BICYCLES
13 Raymond Dybowski   Waterford, MI3:23:53.65 10313  125 WOLVERINE SPORTS CLUB
14 Andys Burns   Delaware, OH3:23:55.36 5573  115 CENTRAL OHIO BICYCLE CLUB
15 Scott Kroske   Birmingham, MI3:27:58.19 225584  124 WOLVERINE SPORTS CLUB
16 James Minnema   Jenison, MI3:32:12.24 258591  122 BISSELL/ABG CYCLING CLUB
17 John Sammut (3 - Cat2)   Washington, MI3:42:41.55 31145  117 WOLVERINE SPORTS CLUB
DNF Jimmy McMurray   Grand Rapids, MI 166307  119 EAST HILLS VELO
DNF Daniel Lam (Cat1)   Kalamazoo, MI 239504  102 BISSELL/ABG CYCLING CLUB
DNF Jason Swiatlowski   Grand Rapids, MI 34815  101 BISSELL/ABG CYCLING CLUB
DNF Andrew Florian   Kalamazoo, MI 198114  112 PRIORITY HEALTH CYCLING TEAM
DNF Andrew Clarke   Medina, OH 212538  126 PANTHER
DNF Peter Beels   Seattle, WA 235743  103 LEADOUT RACING
DNF Zachary Maino   Jackson Mi 235419  111 VENTUS CYCLING TEAM
DNF Derek Witte   Grand Rapids, MI 41402  110 BISSELL/ABG CYCLING CLUB
DNF Benjamin Whitehead   Belmont, MI 183938  118 BISSELL/ABG CYCLING CLUB
DNF Mike Tacchella   Byron Center, MI 249598  120 EAST HILLS VELO
DNF ADAM MCCLOUNIE     121 TOWER INTERNATIONAL
DNF Katsuhiro Tanda   Athens, OH 219952  106 CENTRAL OHIO BICYCLE CLUB

Men - Master - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Simon Bailey   Ann Arbor, MI2:15:58.47 160410  200 WOLVERINE SPORTS CLUB
2 Anthony Bruley (1 - Cat1)   Rochester Hills, MI2:16:02.40 80460  222 CADIEUX BC/TEAM OZ
3 Tom Linck   Ada, MI2:16:09.00 225784  224 PRIORITY HEALTH CYCLING TEAM
4 Eric Forrester   Rockford, MI2:16:37.16 149439  204 BISSELL/ABG CYCLING CLUB
5 Michael Krywanski   Rockford, MI2:16:40.30 77307  218 PRIORITY HEALTH CYCLING TEAM
6 James Dieringer   Lakewood, OH2:17:13.02 171905  220 SPIN/RR DONNELLEY
7 Rick Snow   Macomb, MI2:17:40.81 56503  203 
8 Cary Roseth   East Lansing, MI2:18:45.21 97564  208 
9 Andrew Weir (1 - Cat2)   South Ogden, UT2:18:45.48 169810  211 ANN ARBOR VELO CLUB/TWO WHEEL TANGO/MORGAN & YORK
10 DAVID MANGES   Flushing, MI2:20:09.42 313898  202 
11 Rich Stark   Ann Arbor, MI2:21:12.16 210510  215 TWO WHEEL TANGO
12 David Fanslow   Ann Arbor, MI2:22:19.69 91272  206 ANN ARBOR VELO CLUB/TWO WHEEL TANGO/MORGAN & YORK
13 Tim Barrons (1 - Cat3)   Traverse City, MI2:29:42.35 154530  216 HAGERTY RACING/HAGERTY CYCLING
14 Scott Howard (2 - Cat3)   Traverse City, MI2:29:42.35 264436  225 HAGERTY RACING/HAGERTY CYCLING
15 Brian Klym   Traverse City, MI2:29:42.36 314096  214 
16 Michael Wyczalek   Goodrich, MI2:35:32.54 39106  217 TEAM GIANT- MICHIGAN
17 Brandan Hill (3 - Cat3)   Ada, MI2:36:17.02 71358  205 PRIORITY HEALTH CYCLING TEAM
18 Brian Rosewarne (2 - Cat2)   Ann Arbor, MI2:48:54.56 140149  209 ANN ARBOR VELO CLUB
19 Alan Zoltowski   Canton, MI2:50:40.89 66373  219 TEAM GIANT- MICHIGAN
DNF Greg Jenkinson   Corunna, MI 297623  223 TEAM TOAST
DNF Jason Hess   Commerce Township, MI 48059  221 URETHANE
DNF Christopher Matthews   Rochester Hills, MI 276259  201 CADIEUX BICYCLE CLUB/TEAM O2
DNF Christopher Guntern (Cat3)   Alto, MI 300444  207 PRIORITY HEALTH CYCLING TEAM
DNF Rodger Bowser   Ann Arbor, MI 244327  212 ANN ARBOR VELO CLUB/TWO WHEEL TANGO/MORGAN & YORK

Men - Master - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Wittbrodt (1 - Cat2)   South Lyon, MI1:52:53.14 112078  77 TEAM SPECIALIZED
2 Craig Gietzen   Rockford, MI1:52:54.56 13211  67 PRIORITY HEALTH CYCLING TEAM
3 Derek Wilford (1 - Cat3)   Euclid, OH1:53:05.43 134363  71 SPIN
4 David Thornton   Erie, PA1:53:06.57 239723  65 
5 Mark Cahn   W Bloomfield, MI1:53:07.32 45148  66 CADIEUX BICYCLE CLUB/TEAM O2
6 Eric Phreed   Lansing, MI1:53:08.33 161040  83 WEST MICHIGAN COAST RIDERS
7 Michael Dega   Farmington Hills, MI1:53:09.20 264316  69 CADIEUX BICYCLE CLUB/TEAM O2
8 Mark Wolowiec   Davisburg, MI1:53:13.97 41215  73 FLYING RHINO CYCLING CLUB
9 Fredrick Anderson   Okemos, MI1:53:55.21 1625  82 WEST MICHIGAN COAST RIDERS
10 Chris Johnson   Bloomfield Hills, MI1:54:37.26 17905  79 FLYING RHINO CYCLING CLUB
11 Terry Bandstra   Spring Lake, MI1:54:38.73 206138  81 WEST MICHIGAN COAST RIDERS
12 W Christopher Barnes (2 - Cat3)   Portage, MI1:57:22.66 50873  70 KALAMAZOO BICYCLE CLUB/CMS RACE TEAM
13 Peter O'Brien   Grand Rapids, MI1:57:23.36 345098  61 
14 Todd Fenton   Ortonville, MI1:59:51.17 80801  75 FLYING RHINO CYCLING CLUB
15 john meachum (3 - Cat3)   Ada, MI2:53.03 299075  74 PRIORITY HEALTH CYCLING TEAM
16 Mark Warner   Lansing, MI2:02:19.24 299805  60 WEST MICHIGAN COAST RIDERS
17 Dean Cohen (4 - Cat3)   Grand Rapids, MI2:12:48.34 47204  63 WEST MICHIGAN COAST RIDERS
18 Dennis Hamel   Comstock Park, MI2:13:17.49 276322  62 RAPID WHEELMEN
DNF Timothy Collins   Oxford, MI 109072  76 MPI
DNF David Hietikko   Ada, MI 16121  78 WEST MICHIGAN COAST RIDERS
DNF Peter McMaster (Cat4)   Erie, PA 62574  68 TEAM COMPETITIVE GEAR
DNF Kris Peterson (Cat4)   Flushing, MI 230869  64 CYCLEFIT SPORTS CLUB
DNF Thomas Frueh   Ottawa Hills, OH 46655  80 TEAM CARBON

Men - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Bohnsack   Brighton, MI1:27:39.04 40759  WHEELS IN MOTION/AAVC
2 Charles Grzanka (1 - Cat4)   Ada, MI1:27:47.07 256835  PRIORITY HEALTH CYCLING TEAM
3 Michael Faehnle   Sylvania, OH1:27:47.16 159245  MAUMEE VALLEY WHEELMEN
4 David Stebbins   Belmont, MI1:27:50.96 137712  PRIORITY HEALTH CYCLING TEAM
5 Jeffrey Fletcher   Brighton, MI1:28:18.44 221210  ANN ARBOR VELO CLUB/ANN ARBOR VELO CLUB
6 Don Camp   Grand Haven, MI1:28:27.24 5908  WEST MICHIGAN COAST RIDERS
7 John Shedlock   Wixom, MI1:31:40.90 61308  ANN ARBOR VELO CLUB/ANN ARBOR VELO CLUB
8 James McMaster (2 - Cat4)   Fairview, PA1:32:19.21 293782  TEAM COMPETITIVE GEAR

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Spencer Virtue   Traverse, MI31:50.54 309507  953 WOLVERINE SPORTS CLUB
2 Nathan Perkins   Fremont, MI33:10.19 306240  904 WEST MICHIGAN COAST RIDERS
3 Luke Mullis   Rochester Hills, MI33:53.42 296792  903 WOLVERINE SPORTS CLUB

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AJ Bennett   Holland, MI1:06:16.59 314234  906 RAPID WHEELMEN
2 Kevin Baumann   Grand Rapids, MI1:06:52.20 298137  951 RAPID WHEELMEN
3 Dylan Gonda   Portage, MI1:10:26.11 315864  952 KALAMAZOO BICYCLE CLUB/CMS RACE TEAM

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt George   Kalamazoo, MI1:03:55.88 313434  907 PRIORITY HEALTH
2 Harrison Webb   Rockford, MI1:04:14.88 336282  905 SPEED MERCHANTS
3 PHIL HERZOG   1:10:02.25  908 

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathleen Tipler   Ann Arbor, MI1:32:46.35 299913  500 ANN ARBOR VELO CLUB
2 Jackie McKay   Nashua, NH1:35:40.43 294402  509 TEAM COMPETITIVE GEAR
3 Chelsea Clark   Grand Rapids, MI1:35:40.53 309613  502 GRAND RAPIDS BICYCLE COMPANY/MILLER ENERGY P/B GRBC
4 Kathryn Cumming   Bloomfield, NJ1:35:00041 349844  505 
5 Amy Smith   Fairview, PA1:35:41.01 293734  504 TEAM COMPETITIVE GEAR
6 Susan Shaw   Fenton, MI1:35:41.36 246829  506 FUSION CYCLING TEAM/FUSION IT
7 KATIE WHIDDEN   1:35:42.31  508 N/A
8 Lori Huffman   Grand Rapids Mi1:43:54.52 333304  507 REAL WOMEN TRI
DNF Tiffany Bangma   Ada, MI 289695  501 GRAND RAPIDS BICYCLE COMPANY/MILLER ENERGY P/B GRBC
DNF Abby Martin   Grand Rapids, MI 317498  503 GRAND RAPIDS BICYCLE COMPANY/MILLER ENERGY P/B GRBC

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Thomas   Belmont, MI1:35:19.02 300926  602 FUSION CYCLING TEAM/FUSION IT
2 Grace Singleton   Ann Arbor, MI1:38:36.39 294888  604 PEARTREE PENS AAVC
3 Laura Johnson   Ann Arbor, MI1:46:29.89 110465  600 ANN ARBOR VELO CLUB/PEAR TREE PENS
4 Katheryn Everts   Hudsonville, MI1:52:17.67 307335  601 REAL WOMEN TRI

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alicia Trevino   Saginaw, MI1:34:27.56 278555  603 TRI CITY CYCLISTS/TRI-CITY CYCLISTS

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danielle Mullis   Rochester, MI40:06.90 296790  902 WOLVERINE SPORTS CLUB
2 Katie Hamel   Comstock Park, MI43:09.06 294976  900 RAPID WHEELMEN

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFSpyShimanoSierra NevadaBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee