Race Results for
Flapjack Flats TT
Tucson, AZ
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 01/30/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Merckx

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Jones   Oro Valley, AZ 153282   University of Arizona
2 bradley ONEAL      
3 Christopher Goldsmith   Tucson, AZ 53715   Le Scomparse Cycling Team
4 Alex KAUFMAN      
5 Kevin Huenneke   Tucson, AZ 336422   
6 James Wagner   Auburn, WA 64329   Cycle Therapy-4 Corners Cycling
7 Paul Miller   Tucson, AZ 336352   
8 Eric Williams   Tucson, AZ 208814   Team Rhino
9 michael wilkinson   Tucson, AZ 285079   Tolero Racing
10 Frank Wycoff   Apache Junction, AZ 78011   Two-Wheel Jones Racing
11 Terry Johnson   Sierra Vista, AZ 273205   
12 John BLAIR      
DNF Craig Honeker   Tucson, AZ 335234   TriSports Cycling/Eclipse Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Geiger   Flagstaff, AZ 258285   
2 Jake Spelman   Gilbert, AZ 305505   DNA Cycles Racing
3 Stephen Marcucci   Phoenix, AZ 223146   DNA Cycles Racing
4 Owen Graves   Scottsdale, AZ 289809   Camelback Cycling Club
5 Goran Grozic   Mesa, AZ 309237   DNA Cycles Racing
6 Hunter BABLER      

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marty Giles   Tucson, AZ 282141   Southwest Hand Cycling Team
2 Todd Tankersley   Phoenix, AZ 273891   Racelab Cycling Team
3 James Kramer   Scottsdale, AZ 54748   Racelab Cycling Team
4 Doug Terrell   Phoenix, AZ 47706   GST Racing
5 Chris Poole   Phoenix, AZ 120794   Honeywell Cycling
6 Michael Simmons   602-228-9391 288546   Racelab Cycling Team
7 Jim Holbrook   Peoria, AZ 247766   Racelab Cycling Team
8 Troy Pearson   Tucson, AZ 205797   Saguaro Velo
9 Zachary Brooks   Tucson, AZ 278313   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesus Lamb   Tucson, AZ 191857   GST Racing
2 matthew Pobloske   Tucson, AZ 288775   TriSports Cycling/Eclipse Racing
3 Scott Baker   Oro Valley, AZ 82541   GST Racing
4 Kurt Kroemer   Phoenix, AZ 200910   Racelab Cycling Team
5 DouG Powell   Phoenix, AZ 122778   Azphalt Cycling
6 eric taylor   Tucson, AZ 273841   
7 Marcus Needham   Tucson, AZ 332392   
8 Robert Fleckenstein   Tucson, AZ 247132   Tolero Racing
9 Lowell Stadelman   Tucson, AZ 309552   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Brodhagen   Phoenix, AZ 257201   Racelab Cycling Team
2 Jay Guyot   Tucson, AZ 126818   GST Racing
3 terry orcutt   Scottsdale, AZ 305416   Inactive Old-Arizona Masters Racing
4 Donald Lewis   Tucson, AZ 21068   Team Rhino
5 Stanley Graves   Phoenix, AZ 289810   Camelback Cycling Club
6 Wayne Moore   Tucson, AZ 254383   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Treinen   San Tan Valley, AZ 218677   Focus Racing
2 David Bixby   Phoenix, AZ 125651   Team RPM
3 Joseph Suida   Tucson, AZ 185082   Southwest Hand Cycling Team
4 David Swain   Tucson, AZ 271595   Le Scomparse Cycling Team
5 Dale Crockatt   Tucson, AZ 230830   Tachycardia Racing
6 Stephen Bohn   Tucson, AZ 282808   Le Scomparse Cycling Team
7 Steve Wetmore   Tucson, AZ 220081   Southwest Hand Cycling Team

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Liming   Hereford, AZ 113000   Thunder Mountain Cycling
2 David Lehnen   Tempe, AZ 204907   White Mountain Road Club
3 Glenn Harris   Tucson, AZ 180527   Thunder Mountain Cycling
4 Douglas Perry   Tucson, AZ 280420   Aggress
5 Richard Duncan   Tucson, AZ 49488   Southwest Hand Cycling Team
6 Richard Taylor   Tucson, AZ 319788   02 Modern Fitness

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Ellwanger   Tucson, AZ 272136   Aggress
2 James Noonan   Vancouver, WA 316166   
3 GaŽtan BOULANGER      
4 David WALD-HOPKINS      
5 Glenn Lenox   Chandler, AZ 333752   Focus Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 70-74

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Franz Hammer   Oro Valley, AZ 45423   Team RPM
2 William Barnes   Tucson, AZ 170417   Saguaro Velo

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 75-79

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Deichman   Tucson, AZ 56635   Saguaro Velo
2 Richard Reynolds   Tempe, AZ 186922   Summit Velo

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Rakestraw   Flagstaff, AZ 330862   Northern Arizona University
2 Nathaniel Davis   Tucson, AZ 305495   Tolero Racing
3 Aaron Matos   Scottsdale, AZ 303271   Swiss American Bicycle Club
4 Gabriel Santoyo   Scottsdale, AZ 332166   Camelback Cycling Club
5 Michael Minton   Goodyear, AZ 255336   
6 Josh TERWOORD      
7 Kevin Burns   Phoenix 197097   Tachycardia Racing
8 Christopher DUVAL      
9 Marc Overson   Vail, AZ 288760   Tolero Racing
10 ERIC MILLER   Tucson, AZ 332458   
11 Frank SMITH      
12 Jeff Dupuis   Mesa, AZ 81130   Two-Wheel Jones Racing
13 Lirain Urreiztieta   Tucson, AZ 305136   
14 Todd Ulery   Fountain Hills, AZ 322666   
15 Matthew Conrad   Phoenix, AZ 299776   
16 Gustavo Amado   Tucson, AZ 1508   Aggress
17 Landon RUSH      
18 Jacob Breidenbach   Losangeles, CA 301639   
19 Kyle YOCOM      
20 Mike Cinalli   Tucson, AZ 304500   
21 David PUCHI II      
22 Peter Lofquist   Mesa, AZ 301875   
23 Lorenzo AMEZCUA      
24 Thomas Gosnell   Tucson, AZ 300449   Summit Velo
25 David Munstedt   Surprise, AZ 311066   
26 Hector Cardenas   Tucson, AZ 306706   Tolero Racing
27 John Camoriano   Mesa, AZ 254809   Two-Wheel Jones Racing
28 John NADEAU      
29 Jesse Melen   Tucson, AZ 334656   Summit Velo
30 Larry Bennett   Tucson, AZ 331998   Summit Velo
31 Tyrone Holmes   Scottsdale, AZ 241465   White Mountain Road Club
32 Ryan Hartman   Tucson, AZ 331710   Tachycardia Racing
33 michael evanoff   Phoenix, AZ 307024   Swiss American Bicycle Club
34 Robert Gregoire   Tucson, AZ 200323   
35 Joseph Gemma   Peoria, AZ 167754   Swiss American Bicycle Club
36 Jon Wicks   Phoenix, AZ 315502   
37 Brandon Davidson   Mesa, AZ 287201   Summit Velo
38 Ricardo Santana   Gilbert, AZ 329130   Focus Racing
39 Jorge Perez   Tucson, AZ 272945   TriSports Cycling/Eclipse Racing
40 MICHAEL MURPHY      
41 Joshua Kasumovic   Fountain Hills, AZ 327544   Watts Up Sports

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Redivo   Mesa, AZ 107652   DNA Cycles Racing
2 Michael Radcliff   Tucson, AZ 294312   TriSports Cycling/Eclipse Racing
3 Benjamin Lair   Tucson, AZ 149788   
4 Kurt Smith   Maricopa, AZ 269212   San Tan Racing
5 Brad Erwin   Chandler, AZ 266063   DNA Cycles Racing
6 Darin Fila   Mesa, AZ 254582   DNA Cycles Racing
7 David Genovese   Phoenix, AZ 176999   DNA Cycles Racing
8 Jason Boles   Tempe, AZ 84491   Camelback Cycling Club
9 Michael Pertile   Tucson, AZ 304578   Southwest Hand Cycling Team
10 Caden Taylor   Tucson, AZ 240890   
11 Glenn Allen   Scottsdale, AZ 304228   ATC-Lawyers Realty
12 Stephen Banta   Tempe, AZ 289487   Two-Wheel Jones Racing
13 Edwin Escamilla   Mexico City 248032   ATC-Lawyers Realty
14 Travis Jones   Mesa, AZ 303083   Two-Wheel Jones Racing
15 Chris Florko   Tucson, AZ 281843   Tachycardia Racing
16 Robert Nickerson   Chandler, AZ 255604   Team Vitesse
17 Ethan Burns   Tucson, AZ 272627   Tachycardia Racing
18 Steven Goble   Gold Canyon, AZ 254386   Two-Wheel Jones Racing
19 Erich LeFevre   Tucson, AZ 240970   Saguaro Velo
20 Christopher Wilkinson   Flagstaff, AZ 260408   Tolero Racing
21 Matthew Johnson   Mesa, AZ 217561   Two-Wheel Jones Racing

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Franke   Phoenix, AZ 151972   Unity Racing
2 George Varhola   Tucson, AZ 208689   Team Colleen p/b Summit Velo
3 Jonathan Cavner   Colorado Springs, CO 282099   Watts Up Sports
4 Kevin Harsley   Tucson, AZ 107784   TriSports Cycling/Eclipse Racing
5 matthew Pobloske   Tucson, AZ 288775   TriSports Cycling/Eclipse Racing
6 Michael Bridschge   Coolidge, AZ 48992   
7 Patrick Rhodes   Tempe, AZ 247715   Watts Up Sports

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Norman Bryner   Salt Lake City, UT 201017   
2 Chad Hartley   Fox Point, WI 126996   TEAM GEARGRINDER
3 Chris Aten   Flagstaff, AZ 234254   White Mountain Road Club
4 Colin Don   Los Angeles, CA 256718   White Mountain Road Club
5 Eugene Boronow   Tucson, AZ 57369   02 Modern Fitness
6 Timothy Carolan   Tucson, AZ 55904   White Mountain Road Club
7 Michael Stoner (1 - Cat2)   Tucson, AZ 287280   TriSports Cycling/Eclipse Racing
8 William Westfall   Phoenix, AZ 171794   Camelback Cycling Club
9 Nick Friesen   Moorhead, MN 301204   
10 Robert Chorost   Tucson, AZ 272430   RIDECLEAN
11 DouG Powell   Phoenix, AZ 122778   Azphalt Cycling
12 ISAIAH ADAMS      

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Merckx

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer STROSIN      

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexandra ARBOLEDA      

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caroline Leonard   Vail, AZ 187601   Team Rhino

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roberta (Bobbi) Calero Reimer   San Luis Obispo, CA 253078   Team Pay 'N Take
2 Tracy Barclay   Tucson, AZ 73527   Saguaro Velo

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janet Itsell   Fountain Hills, AZ 220124   Team Kenda presented by Geargrinder
2 Liz Perry   Tucson, AZ 316824   Aggress

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jill Austin   Phoenix, AZ 336366   Racelab Cycling Team
2 Laura Somak   Phoenix, AZ 296019   Tribe Racing
3 Lorna MacQuarrie   Tucson, AZ 319762   02 Modern Fitness
4 Kelly OConnor   Tucson, AZ 333120   Aggress
5 Audrey FORD      
6 Melissa Sotelo   Tucson, AZ 308559   University of Arizona
7 CARDLYN AUDILET      

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Louisa Larson   Glendale, AZ 287779   Tribe Racing
2 Kimberly Truitt   Tucson, AZ 289865   Missing Links Coaching & Training Systems

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Catherine Dickson   Glendale, AZ 177668   Tribe Racing
2 Ashley Koch   Scottsdale, AZ 287717   TriSports Cycling/Eclipse Racing
3 Kathryn BERTINE      
4 Sigrid ZIEGLER      
5 Tamara Lamb   Westlake Village, CA 179319   
6 Mary Jo Ford (1 - Cat2)   Tucson, AZ 194560   TriSports Cycling/Eclipse Racing

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Tandem

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Gosnell   Tucson, AZ 300449   Summit Velo
1 Evelyn GOSNELL      

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel BLAIR      
2 Ethan OVERSON      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSpySierra NevadaShimanoUSACDFCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee