Race Results for
Polk Middle School Cross Race
Albuquerque, NM
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 12/10/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Fortin   Albuquerque, NM 283635  437 
2 Diego Garcia   Albuquerque, NM 271826  417 Nob Hill Velo
3 Reed Colfax   Santa Fe, NM 361976  421 
4 Jeff Huser   Albuquerque, NM 17240  202 RGRT
5 Jim Bordegaray   Santa Fe, NM 4258  201 
6 Mark Trejtnar   Albuquerque, NM 190764  411 
7 Mike Gilb   Albuquerque, NM 49410  514 High Desert Bicycles Team
8 Jonah Thompson   Albuquerque, NM 284769   High Desert Bicycles
DNF David Bernstein   Chevy Chase, MD 353568  503 Cumberland Cycles

Men - Jnr - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hunter Ruddell   Albuquerque, NM 331202  Olev rapido
2 Blake McGee   Albuquerque, NM 328722  30 38 High Desert Bicycles Team
3 Miles Caskey     23 

Men - Jnr - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonah Thompson   Albuquerque, NM 284769  4 12 High Desert bicycles
2 Gannon Wade     57 5 CCPS
3 Carter McGee   Albuquerque, NM 328718  37 High Desert Bicycles Team
4 Hayden Thomas     58 
5 Nathan Santistevan     59 
6 Logan Colfax   Santa Fe, NM 361973  10 

Men - Jnr - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Olivarez   Albuquerque 353886  88 Get Out!
2 Noah Lujan-Stone   Albuquerque, NM 307632  21 CCPS

Men - Collegiate B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Ehrhart   Albuquerque, NM 308726  208 21 UNM

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Travelstead (1 - Cat1)   Albuquerque, NM 301754  103 ZiaVelo Racing Club
2 Nicholas Lemke   Albuquerque, NM 202433  107 Cafe Guiseppe
3 Thomas Jones (1 - Cat3)   Albuquerque, NM 101818  105 Nob Hill Velo
4 Robert Sonora   Durango, CO 59786  801 Colavita
5 John Verheul   Albuquerque, NM 36612  100 Nob Hill Velo
6 Matthew McGee   N. Las Vegas, NV 80417  133 Two Cross
7 Andrew Templeton (1 - Cat2)   Albuquerque, NM 277364  111 Team Cross
8 Hawke Morgan   Albuquerque, NM 25044  113 Team Cross
9 Kyle Shour (2 - Cat3)   Albuquerque, NM 234308  108 Nob Hill Velo
DNF Diego Garcia   Albuquerque, NM 271826  417 NHV
DNF Bryon McGee   La Plata 287784  485 

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gordon Wells   Las Cruces, NM 286413  322 Guiles Syndicate
2 Dorian Blanco   Albuquerque, NM 296750  306 Cafe Giuseppe
3 Callum Read   Albuquerque, NM 269500  127 Get Out NM
4 Dennis Chavez   Rio Rancho, NM 6701  303 Olev Rapido
5 Silvio Menezes   Albuquerque, NM 148850  324 SSMTC
6 Ted Stearns   Albuquerque, NM 33901  317 
7 Joshua Keener   Albuquerque, NM 285403  314 Get Out NM

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lukas Giesen   Albuquerque, NM 303640  400 Get Out!
2 Taylor Squillaci   Albuquerque, NM 303845  409 Get Out!
3 John Algermissen   Albuquerque, NM 346300  17 Goatheads
4 Earl Gage   Albuquerque, NM 338216  433 Goatheads
5 Matt Caruso   Albuquerque, NM 46502  482 Olev Rapido / The Kickstand
6 Mark Ehrhart   Albuquerque, NM 308726  208 UNM
7 John Caskey   Santa Fe, NM 362190  434 
8 Joe Fortin   Albuquerque, NM 283635  437 
9 David Jordan   Albuquerque, NM 18272  481 Olev Rapido / The Kickstand
10 Mark Trejtnar   Albuquerque, NM 190764  411 RGRT
11 Reed Colfax   Santa Fe, NM 361976  421 
12 John Squillaci   Albuquerque, NM 83031  412 Get Out!
13 Michael Robinson   Crested Butte, CO 251817  474 
14 Brandon Quam   Albuquerque, NM 325006  487 
16 Gary Ruddell   Albuquerque, NM 122275  413 Olev Rapid
17 Eric Manske   Santa Fe, NM 362042  487 45 Los Lunaticos
18 David Bernstein   Losranchos, NM 286363  503 Bikeworks
19 Klaus Giesen     484 59 
20 Seamus Alessio   Albuquerque, NM 348728  18 Goatheads
21 Gary Vincent   Albuquerque, NM 312534  468 
DNF Byron McGee   La Plata 287784  485 
DNF Jacob Brown   Apex, NC 268910  419 

Men - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg McGee (1 - Cat3)   Albuquerque, NM 116118  209 
2 Daniel Appelo   Albuquerque, NM 207338  410 Cafe Guiseppe
3 Chris Rice-McClure   Albuquerque, NM 283360  307 
4 Tim Erwin   Albuquerque, NM 50681  603 New Mexico Bicycle Racing Association
5 Kirby Hunt     600 

Men - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Sonora   Durango, CO 59786  801 Colavita NM
2 Travis Oliger (1 - Cat3)   Durango, CO 208678  804 Durango Wheel Club
3 Michael Smith   Albuquerque, NM 97743  114 
4 Sean Barry     439 
5 John Caskey   Santa Fe, NM 362190  434 
6 Michael Gaillour   Albuquerque, NM 274644  800 81 RGRT

Men - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Burtoni   Durango, CO 5632  470 59 Durango Wheel Club
2 Jimmy Day   Santa Fe, NM 8894  501 Bike N Sport Racing
3 Steve Lamont (1 - Cat3)   Durango, CO 20229  513 DWC
4 Jeff Huser (2 - Cat3)   Albuquerque, NM 17240  202 RGRT
5 Roy Sturm (3 - Cat3)   Albuquerque, NM 34522  522 
6 Kirk Rhinehart (4 - Cat3)   Santa Fe, NM 190563  504 
7 Larry Coons   Albuquerque, NM 56881  508 Kickstand
8 Randy Silva   Albuquerque, NM 32666  505 Nob HIll Velo
9 Cal Ridgeway   Albuquerque, NM 260547  502 RGRT/CSI
10 David Bernstein   Losranchos, NM 286363  503 Bikeworks
11 Brian Templeton (1 - Cat4)   Albuquerque, NM 360837  435 Team Cross (TCNM)
12 james massey   Albuquerque, NM 276050  523 High Desert Bicycles Team
13 Michaels Gilb (2 - Cat4)   Albuquerque, NM 49410  514 High Desert Bicycles
14 Jerry Shere   Albuquerque, NM 73855  507 TNP.com

Women - Jnr - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayden Colfax   Santa Fe, NM 361975  
2 Morgan Fortin   Albuquerque, NM 332772  27 Goathead Jr. Devo
3 Maya Caskey     24 
DNF Vianne Hibner-Hereford   Albuquerque, NM 316090  55 22 Goatheads

Women - Jnr - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Haley Fortin   Albuquerque, NM 309033  19 Goatheads

Women - Jnr - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bailey Colfax   Santa Fe, NM 361974  

Women - Cat3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mindy Caruso   Albuquerque, NM 274426  711 Olev Rapido / The Kickstand
2 Sarah Black (1 - Cat4)   Albuquerquen, NM 351266  702 Women Riding Well
3 Rachel Chavez   Rio Rancho, NM 361963  706 
4 Chandler Rhinehart     738 
DNF Anita Roe   Albuquerque, NM 306888  729 

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nina Baum   Albuquerque, NM 180986  720 NoTubes
2 Dana Shinn (1 - Cat2)   Durango, CO 333302  717 No Tubes
3 Tiziana DeHorney   Albuquerque, NM 269499  734 Get Out NM
4 Tove Shere (1 - Cat3)   Albuquerque, NM 73854  709 TNP.COM

Women - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Fair (1 - Cat4)   Albuquerque, NM 273218  703 Nob Hill Velo

Women - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Keener (1 - Cat4)   Albuqueruque, NM 303590  701 Goatheads

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaShimanoOSMOUSACDFBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee