Race Results for
Utah State Time Trial Championships
Salt Lake City, UT
(Event Information)
View By:
Time Trial on 06/25/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Walter Gilbert   Jacksonville, FL26:28.8 313468  886 Sun Summit Cycling Club
2 Randall STEINFELDT   26:46.8  891 Simply Mac p/b Bighams Cyclery
3 Ronald Peterson   Salt Lake City, UT27:11.6 295947  889 Barbacoa - Mi Duole
4 James Adinaro   Salt Lake City, UT27:33.9 295234  881 Porcupine Cycling
5 SCOTT BEHJANI   Salt Lake City, UT27:39.2 255779  882 CONTENDER BICYCLES
6 Aaron Torriente   Midvale, UT28:34.5 350194  870 Revolution Cafe Rio
7 Phillip Pattison   South Jordan, UT28:41.4 224317  888 Team Inertia
8 Spencer Steinmann   Salt Lake City, UT28:56.9 311664  892 REVOLUTION CAFE RIO
9 Zane Collins   Salt Lake City, UT29:04.9 355398  884 
10 Bryan Gee   Pocatello, ID29:09.2 289796  885 ICE/Idaho Kidney Institute/SEIG
11 Connor Johnson   Sandy, UT29:34.1 312924  887 CONTENDER BICYCLES
12 Ronnie Boutte   Layton, UT29:35.4 308066  883 Team Big Ring-Real Cyclist.com
13 Brett Weitzel   Salt Lake City, UT29:54.7 351704  893 
14 Brian Sparks   Moab, UT31:03.3 97048  890 Elko Velo

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Kracht   Park City, UT26:45.4 271396  121 Big Ring - Realcyclist.com
2 justin allen   Murray, UT27:45.6 305562  120 Revolution Cafe Rio
3 Darin Wilson   Holladay, UT27:47.6 211177  125 MVBC
4 Ron Pynes   Salt Lake City, UT27:48.2 225165  123 Contender Bicycles
5 Patrick Morton   Park City, UT30:06.5 224051  122 Revolution Cafe Rio
6 Bradford Shelton   Murray, UT30:06.8 294013  124 contender
7 Kenyon Kennard   Provo, UT30:39.5 279909  129 RMCC/Cyclesmith

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Simon Parsons   Sandy, UT39:30.0 342340  153 
2 Mike Oblad   Taylorsville, UT40:32.4 26520  152 OZone/ SBR racing
3 Nicholas Sells   Clearfield, UT41:13.6 295868  156 Church of the Big Ring
4 Zack Butterfield   South Jordan, UT41:19.3 181987  146 Canyon Bicycles Draper
5 David Clyde   Logan, UT41:21.6 201458  148 Logan Race Club
6 Jesse Jensen   Park City, UT41:37.7 300502  151 Simply Mac Racing p/b Bingham Cyclery
7 Parker Conroy   Salt Lake City, UT41:52.2 289987  149 
8 Christian Ronnow   Saltlake City, UT42:12.7 309587  154 FFKR/SportsBaseOnline
9 Dave Sellers   Salt Lake City, UT42:47.4 210155  155 RMCC/Cyclesmith
10 Brad Duncan   Salt Lake City, UT46:23.0 131043  150 Revolution Racing
11 John Ward   North Ogden, UT47:36.9 267584  157 Ski Utah-Marketstar
DNF Brian Cadman   Park City, UTDNF 296523  147 Team Big Ring/RealCyclist

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Mulvihill   Park City, UT37:13.2 310119  775 Contender
2 Nathan Pack   Taylorsville, UT38:12.8 209573  776 Team Big Ring / Gym Jones
3 Stephen (Cody) Haroldsen   Salt Lake City, UT38:19.5 230640  774 Ski Utah Cycling Team
4 Jared Prince   Kaysville, UT39:30.0 290116  778 Team Bobs-Bicycles.com
5 Mark Flis   Salt Lake City, UT40:24.8 282287  773 Human Zoom/ Pabst Blue Ribbon
6 Zach Terry   Sandy, UT40:35.5 245783  781 Sonora Grill/Bicycle Center
7 Brian Randall   Layton, UT40:38.5 228881  779 Sonora Grill/Bicycle Center
8 Louis Riel   Salt Lake City, UT41:25.2 157566  780 Canyon Bicycles - Draper
9 Cristiano Pereira   West Valley City, UT41:29.0 114691  777 Animal Liberation Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Demet (1 - Cat5)   Salt Lake City, UT39:20.3 182064  430 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Hill   Woodland, CA19:57.9 318306  192 Davis Bike Club Race Team

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gianni Kennard (1 - Cat4)   Provo, UT17:05.4 279908  714 RMCC/Cyclesmith

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Trop   Draper, UT29:31.3 263601  436 YEA of Utah/ConsultNet

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Hilyard (1 - Cat5)   Bountiful, UT33:02.1 341450  440 YEA Utah

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Fowler   Salt Lake City, UT42:35.8 334296  438 Canyon Bicycles

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Olsen   Woodscross, UT40:30.0 181440  956 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
2 Walter Gilbert (1 - Cat5)   Jacksonville, FL44:00.0 313468  955 Sun Summit Cycling Club
DNS Nathan Pack (Cat3)   Taylorsville, UTDNS 209573  957 Team Big Ring / Gym Jones

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Feldman   Ketchum, ID37:05.3 11408  486 Duranca-Colnago
2 Brent Cannon   Francis, UT39:20.2 114698  485 Canyon Bicycles
3 Scott Allen   Sandy, UT40:06.0 131004  483 Canyon Bicycles-Draper
4 matt bradley (1 - Cat3)   Sandy, UT42:23.9 258372  484 Skull Candy/JSA Architects
5 Jonathan Gardner (2 - Cat3)   West Jordan, UT44:40.4 62926  486 Canyon Bicycles - Draper

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Martin   St. George, UT39:20.3 266132  385 skullcandy/jsa architects
2 Cris Williams   Park City, UT40:51.9 38323  388 Giant Cycling World - Jumex - Skullcandy
3 Todd Taft   Salt Lake City, UT41:30.7 207596  387 Ski Utah Cycling Team
4 Shane Dunleavy   Park City, UT41:50.2 253994  381 Ski Utah - Marketstar
5 John O'Connell   Park City, UT43:28.5 26407  386 Cutthroat Racing
6 Chris Harder   Jackson, WY43:39.0 280609  382 Fitzgerald's Bicycles
7 Steven Lewis (1 - Cat2)   Echo, UT43:56.4 21113  384 Millcreek Bicycles
DNS John Iltis (Cat3)   Savage, MNDNS 50903  383 RMCC Cyclesmith

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Louis Riel   Salt Lake City, UT39:11.7 157566  567 Canyon Bicycles - Draper
2 Scott Kiser   Cottonwoodheights, UT39:56.9 281191  565 Bountiful Mazda
3 Jeff Clawson   Sandy, UT40:07.9 103430  560 Canyon Bicycles - Draper
4 Mark Zimbelman   Provo, UT40:33.0 91557  571 Giant Cycling World - Skullcandy - Jumex
5 Charles Collins   Salt Lake Cty, UT41:00.4 7417  561 Team JH
6 John Bercaw (1 - Cat4)   Salt Lake City, UT42:38.4 202151  559 Ski Utah
7 James Ferguson   Ogden, UT43:32.3 200321  562 Bountiful Mazda
8 Gary Azevedo   Idaho Falls, ID43:46.9 2172  558 Eagle Rock Cycling / EIRMC
9 Howard METZ   45:01.5  566 
10 Kerry Whittle (2 - Cat4)   Hoover Al46:59.0 312734  569 
11 Gerald ROBINSON   49:44.1  568 
12 Richard Holland (1 - Cat5)   South Jordan, UT50:32.7 350382  563 
13 bruce WIGNALL   51:52.0  570 
DNS James Hunter   Spring Creek, NVDNS 247284  564 Elko Velo Bike Club

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Porter   Roy, UT40:31.6 60559  295 Giant Cycling World
2 Jerald Hunsaker   Midvale, UT41:33.9 142960  294 Bountiful Mazda
3 Dirk Cowley   Salt Lake City, UT41:56.5 7974  293 FFKR Architects/SportsBaseOnline.com
4 Lorin Ronnow   Salt Lake City, UT42:22.9 264904  297 FFKR Architects/SportsBaseOnline.com
5 Andrew Blank (1 - Cat5)   Park City, UT45:18.1 198003  292 Durance Cycleworks

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Louder   Salt Lake City, UT26:55.4 179491  433 FFKR/SportsBaseOnline P/B Tour of Utah
2 Charles Palmer   Herriman, UT27:21.5 156926  434 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
3 Shannon Storrud   Park City, UT27:46.2 242162  442 Porcupine Racing
4 John Lauck   Bountiful, UT28:17.8 228846  432 Bountiful Mazda
5 Gary Simmons   Layton, UT28:21.1 199407  435 Bountiful Mazda
6 Frans Berghoff   Orem, UT29:59.2 223251  428 Utah Velo
7 T Lee Bourne   Salt Lake City, UT31:13.5 149617  429 CONTENDER BICYCLES
8 Henry Ebell   Fairview, UT32:09.7 47978  431 Porcupine Racing

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Norman Bryner   Salt Lake City, UT37:24.5 201017  90 Ski Utah-MarketStar
2 Jesse Gordon   Salt Lake City, UT37:49.2 182569  92 Canyon Bicycles-Draper
3 Sam Krieg   Pocatello, ID37:49.3 201431  96 Ski Utah-MarketStar
4 Evan Hyde   Park City, UT38:32.4 221976  94 Realcyclist.com Pro Cycling Team
5 Curtis Doman   Draper, UT38:42.0 73704  91 Revolution Cafe Rio
6 Kevin Van Loon   North Salt Lake , UT39:57.5 184083  98 Contender Bicycles
7 Patrick Ramirez   Salt Lake, UT40:15.7 156874  97 CONTENDER BICYCLES
8 Will Hanson   Draper, UT41:32.8 276490  93 Revolution Cafe Rio
DNF Nathan King   Salt Lake City, UTDNF 317564  95 Canyon Bicycles-Draper

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNS Jannalyn Luttrell   Sandy, UTDNS 347534  68 

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kennedy Hill   Woodland, CA21:41.7 352008  76 Davis Bike Club Race Team

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Gardner (1 - Cat4)   West Jordan, UT16:48.0 276336  437 PCIM

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jillian Gardner   West Jordan, UT34:32.5 212008  441 PCIM

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristen Hill (1 - Cat3)   Woodland, CA47:46.6 306378  997 Davis Bike Club Race Team
2 Diane Liddell (1 - Cat4)   Sandy, UT50:35.0 309622  998 Revolution Cafe Rio

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Patten   Park City, UT47:15.8 143579  599 Ski Utah-MarketStar

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin Smith   Salt Lake City, UT47:16.0 259542  546 
2 Ruth Shapiro   Salt Lake City, UT48:21.8 179236  545 Ski Utah Cycling Team

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Margaret Douglass   Salt Lake City, UT46:45.1 60449  914 Primal Utah
2 Cris Kiser   Cottonwood, UT48:14.1 287258  915 revolution cafe rio

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joanne Garuccio   Sandy, UT31:42.2 12889  189 Canyon Bicycles
2 Liz HITCH   33:51.7  190 
3 Kathleen BOURNE   33:57.6  188 
4 Beverly Ronnow   Salt Lakecity, UT35:50.3 280271  187 FFKR Architects/SportsBaseOnline.com
5 Patty Puz   Sun Valley, ID36:23.9 167416  191 Durance-Colnago

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicole Evans   Sandy, UT40:24.0 201539  677 Primal/MapMyRide
2 Megan Hill   Saratoga Springs, UT42:45.0 311104  679 Revolution Cafe Rio
3 Karen Appleby-Krieg   Pocatello, ID43:08.1 207487  676 ICE / Idaho Kidney Institute / SE Idaho Gastroenterology
4 Kaytie Scott   Ogden, UT45:13.1 311329  683 Simply Mac Racing
5 Laura Howat   Salt Lake City, UT45:54.9 147582  680 Ski Utah Cycling Team
6 BREANNE NALDER   Murray, UT46:21.3 263791  681 Ski Utah Cycling Team
7 Chantel Thackeray   Murray City, UT46:53.4 249124  682 PCIM
8 Ali Flis (1 - Cat3)   Salt Lake City, UT50:31.3 218437  678 Human Zoom/Pabst Blue Ribbon

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Tandem

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Wasmund (1 - Cat2)   Bountiful, UT40:37.6 37323  600 
1 Amy Andrews   40:37.6  600 
2 Steven Lewis (2 - Cat2)   Echo, UT42:34.1 21113  700 Salt Lake City Cycling (SLCC)
2 Shawn Haran   Salt Lake City, UT42:34.1 243824  700 Millcreek Bicycles
DNS Ryan/Jen Miller/Danker   DNS  500 
DNS Jen Danker   DNS  500 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFSpyOSMOBonk BreakerCUOREShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee