Race Results for
ATTILA THE HUN MOUNTAIN BIKE CLASSIC
HOT SPRINGS, AR
(Event Information)
View By:
Cross Country on 11/20/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - OPEN - Singlesp

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Cook   Hot Springs National Park1:43:45 170840  189 BELL & CO
2 David Bowen   1:47:25  375 ARC
3 Chad Payne   Harrison, AR1:51:04 207902  176 BELL & CO
4 Bob Ocken   Little Rock, AR1:53:49 182504  50 CARVE
5 Wes Wright   Harrison, AR2:00:18 216001  14 BELL & CO
6 Max Smith   Bella Vista, AR2:06:08 304868  273 ARK CYCLING
7 Michael Mooney   2:06:30  300 AR CNF
8 Jim Barton   Maumelle, AR2:11:18 290743  255 AR CYCLING
9 Jose Cruz Mendoza   2:22:50  298 

Men - CAT 3 - JUNIOR - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cason Pool   34:30  529 FAST
2 Jarod Yarbrough   34:34  516 Pinnacle
3 Jacob Oliver   38:37  916 FAST KIDS
4 Will Drummond   41:02  573 FAST
5 Calvin Snyder   42:26  837 FAST KIDS
6 Jonah Winsor   46:25  630 BELL & CO

Men - CAT 3 - JUNIOR - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Welch   42:33  940 
2 Isaiah Winsor   44:10  628 BELL & CO
3 Wyatt Hoyt   45:13  596 FAST
4 Hayden McLaughlin   1:09:45  933 WHITEMAN MTB
5 John Oliver   1:10:45  570 FAST

Men - CAT 3 - JUNIOR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Pottridge   Van Buren, AR1:07:12 353982  523 
2 Collin Debruyn   1:13:08  925 AR CNF
3 John Drummond   Springdale, AR1:15:14 341934  537 FAST
4 Andrew Fogg   1:29:41  593 
5 Bobby Ash   1:44:48  943 

Men - CAT 3 - JUNIOR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phillip Gaston   Little Rock, AR1:00:42 343692  541 SPOKES
2 Lance McPherson   Maumelle, AR1:08:17 318884  526 CARVE
3 Kade Thomas   Maumelle, AR1:16:38 351350  542 KOBRAZ

Men - CAT 3 - SENIOR - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Myles Loffler   Galena, MO57:25 383335  610 BELL & CO
2 Trevor Thompson   Truckee, CA58:39 212806  633 AR CYCLING
3 Raven Mendoza   1:02:45  602 Wolf Pack
4 Paul Keller   1:05:41  928 
5 Jason Luker   1:08:15  555 HIGHLANDER
6 Joshua Hutchings   Fort Smith, AR1:13:10 349008  510 AR CYCLING
DNF Austin Davern   DNF  552 

Men - CAT 3 - MASTER - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlie Roberts   56:45  937 ARCF
2 Brent Findlay   Little Rock, AR57:29 191622  564 CARVE
3 Jonathan Beagle   59:00  556 HIGHLANDER
4 Denny Hess   1:00:01  631 CARVE
5 Charles Churchville   Sherwood, AR1:01:18 316962  629 
7 Luke Boganny   1:06:40  936 
8 Jeremy Marple   Edmond, OK1:10:37 361837  929 OFF CAMBER
9 Jesse Reid   1:14:03  906 
10 Phaxay Sisouphanh   1:14:46  601 WOLFPACK
DNF Kurt Green   DNF  941 EIS

Men - CAT 3 - NASTER - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Thomas Garner   1:02:11  934 

Men - CAT 3 - MASTER - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Wright   1:00:40  779 BELL & CO
2 Duane Moore   Cabot, AR1:01:05 338626  551 BELL & CO
3 Vince Booth   1:01:19  930 
4 Jarod Williams   1:05:08  932 
5 Michael Snyder   1:05:32  627 AR CNF
6 Shawn Welch   Hot Springs, AR1:06:27 230767  939 
7 Lance McLaughlin   1:06:40  931 WHITEMAN MTB
8 Gerardo Galaviz   1:07:57  562 BELL & CO
9 David N Yarbrough   Alexander, AR1:12:31 318880  515 PINNACLE
10 Edgar Martinez   1:13:27  833 
11 Tom Davern   1:13:45  878 
12 Tim Phelps   1:20:27  935 

Men - CAT 3 - MASTER - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gene Ludwig   1:03:59  868 AR CNF
2 Richard Hoyt   Alexander, AR1:06:43 322016  595 OUTSKIRTS
3 Ken Chambliss   1:07:04  585 PINNACLE
4 Jeff Norris   1:12:03  927 
5 Paul Duncan   1:12:41  777 
6 Fred Phillips   Arkadelphia, AR1:16:13 116080  535 BELL & CO.

Men - CAT 3 - OPEN - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Tommy Waters   2:50:41  912 

Men - CAT 3 - OPEN - CLYDESDA

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Efren Molinar   1:09:22  598 AR CYCLING
3 Jason Falco   Malvern, AR1:19:25 350806  508 
4 Carrol Dickerson   1:26:48  547 Tony's Rad Spor
5 Larry Winsor   1:27:14  938 

Men - CAT 2 - JUNIOR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Morris   Colcord, OK1:45:38 353998  213 PINNACLE
2 Gerald Drummond   Springdale, AR1:52:36 300927  266 FAST
3 Alex Bumpers   Little Rock, AR1:53:21 321414  208 AR CYCLING
4 Evan East   Little Rock, AR2:14:28 345978  427 CARVE
5 Garrett Phelps   Maumelle, AR2:19:51 349834  330 CARVE

Men - CAT 2 - SENIOR - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brain Buerger   1:46:59  410 C3 ATHLETE
2 Caleb Pierce   North Little Rock, AR1:50:34 338178  262 GEARHEAD
3 Dylan Vance   1:57:58  428 BIKE WORLD
4 Nick Volgas   2:00:09  429 KOBRAZ
5 Stephen Durham   Pine Bluff Ar2:00:36 343578  251 SPOKES
DNF Nichols Rogers   Conway, ARDNF 259064  420 BMC/WALMART
DNF Andrew Moffitt   Little Rock, ARDNF 343418  275 CARVE
DNF Seth Baker   Alexander, ARDNF 343560  246 BELL & CO
DNF Zach Noble   DNF  272 AR Cycling

Men - CAT 2 - MASTER - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Leamon   Conway, AR1:48:56 88355  424 THE RIDE
2 Jason Weeks   Maumelle, AR1:50:52 302759  261 HIGHLANDER
3 Micah Patterson   Scott, AR1:52:22 350632  225 SPOKES
4 Andy Barton   Maumelle, AR1:59:42 242638  254 AR CYCLING
5 Derek Chavez   Texarkana, TX2:00:01 352602  259 
6 Matt Runge   2:01:11  409 
7 Chris Randle   Haymarket, VA2:02:48 175858  226 AR CYCLING
8 Rodney Small   Conway, AR2:04:37 343510  252 Highlander
9 Benjamin Huseman   Lakeside Ca2:13:29 353008  421 FREERIDE
10 Michael Hinchcliff   2:29:48  403 THE RIDE
11 Christopher Deal   Story, AR2:39:51 314958  256 HIGHLANDER
12 Scott Hopkins   Mena, AR2:46:08 177674  232 OCC
13 Salvador Vasquez   Clinton, AR2:52:23 356881  282 BELL
DNF Stephen Major   Sherwood, ARDNF 357108  323 CARVE
DNF Dallas Smith   DNF  271 ACF

Men - CAT 2 - MASTER - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karl Hanson   Little Rock, AR1:55:56 215256  287 CARVE
2 Robert Kirby   Springdale, AR1:57:59 349542  231 
3 James Gaston   Little Rock, AR1:58:29 229854  407 SPOKES
4 Kevin Klobe   Warrensburg, MO2:00:13 354992  422 FREERIDE
5 John Ashby   Texarkana, AR2:02:56 304034  201 CARVE
6 Greg Jeffers   Hot Springs, AR2:07:47 238476  211 BELL & CO
7 Clark Morris   Colcord, OK2:23:46 353996  214 PINNACLE
DNF Bryan Shipman   N Little Rock, ARDNF 114183  236 SPOKES

Men - CAT 2 - MASTER - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Don Fletcher   Little Rock, AR2:08:23 157337  425 CARVE
2 Bill Thornton   Arlington, VA2:17:35 360498  411 FT SMITH
30224 Jr. Cooper   WHITEMAN MTB  Leroy 423

Men - CAT 2 - OPEN - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Steve Amerson   Fort Smith2:38:09 280852  241 OCC

Men - CAT 2 - OPEN - CLYDESDA

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Combs   Oklahoma City, OK1:06:43 196855  394 OFF CAMBER

Men - CAT 1 - JUNIOR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cooper Drummond   Springdale, AR2:48:18 307374  184 FAST
2 Miles Blaisus   Pettigrew, AR3:26:03 228472  11 BELL & CO

Men - CAT 1 - SENIOR - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frank Webber   Little Rock, AR2:32:44 260111  39 CARVE
2 Chad Cragle   Little Rock, AR2:34:53 320204  61 AR CYCLING
3 Luis Galaviz   Springdale, AR2:51:51 321416  26 BELL & CO
DNF Zane Jeffers   DNF  15 BELL & CO.

Men - CAT 1 - MASTER - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Boomer Leopold   Germantown, TN2:32:36 20940  56 LOS LOCOS
2 Russell Griffin   2:33:27  188 LOS LOCOS
3 Jared Sorrells   Fayetteville, AR2:45:36 182384  354 
4 Daniel Lysk   2:48:48  AR CYCLING
5 Robert Mooney   Sherwood, AR3:00:44 266755  AR CYCLING
DNF Todd Gallagher   Maumelle, ARDNF 246673  55 BELL & CO

Men - CAT 1 - MASTER - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard MacHycek   Sherwood, AR2:36:38 22016  AR CYCLING
2 Scott Penrod   Maumelle, AR2:45:05 86333  31 CARVE
3 Terry Coddington   Conway, AR2:48:32 230012  190 SUPER COOL BIKE
4 Lonnie Kinkade   Colorado Springs, CO3:14:10 19209  27 SPOKES
5 Scott Scholl   Jacksonville, AR3:15:24 128147  33 AR CYCLING
DNF Steve Pascoe   Conway, ARDNF 192475  187 THE RIDE

Men - CAT 1 - MASTER - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Nielsen   Benton, AR1:56:44 306448  12 PINNACLE
2 Robert Loffler   Galena, MO1:56:45 21455  32 BELL & CO
3 Mark Little   Benton, AR1:58:35 92721  AR CYCLING
4 Les Baker   Paragould, AR2:09:22 263399  29 BELL & CO
5 Tom Burks   Little Rock, AR2:14:34 5544  64 CARVE
6 David Blaisus   Pettigrew, AR2:18:43 246404  10 BELL & CO
7 Carl Norris   Fort Smith, AR2:46:49 97247  185 FORT SMITH
DNF Larry Yancey   Jonesboro, ARDNF 133160  186 BMC/WALMART

Men - CAT 1 - OPEN - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tony Murrell   Hatfield, AR2:04:51 311086  28 OCC
DNF Ed Hawkins   Waldron, ARDNF 15479  OCC

Women - CAT 3 - JUNIOR - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ann Drummond   1:00:52  904 FAST
2 Hannah Winsor   1:07:20  836 BELL & CO

Women - CAT 3 - JUNIOR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katelyn Pool   1:55:57  528 FAST

Women - CAT 3 - JUNIOR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shelby Burleson   Little Rock, AR1:25:57 355444  926 AR CYCLING

Women - CAT 3 - SENIOR - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mercedes Drummond   Springdale, AR1:10:33 341926  539 FAST
2 Ashlie Hueter   1:17:13  597 AR CYCLING
3 Dena Woerner   1:47:18  563 AR CNF
4 Laura Wooldridge   1:51:29  898 AR CNF
5 Ashley Mulligan   2:38:32  942 

Women - CAT 3 - MASTER - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Fehrenbach   1:32:31  611 AR CYCLING
2 Sue Hawkins   1:35:08  613 OCC
3 Rain Mako   1:38:29  502 BELL & CO

Women - CAT 2 - SENIOR - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Shipman   North Little Rock, AR2:04:09 352278  235 SPOKES
2 Priscilla Cazer   Little Rock, AR2:13:22 193799  373 ACF
3 Emma Drummond   Springdale, AR2:16:23 341932  385 FAST
4 Alyssa Journey   Little Rock, AR2:39:21 187780  304 SPOKES

Women - CAT 2 - MASTER - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Fox   2:16:58  412 AR CYCLING
2 Jo Spencer   Little Rock, AR2:19:11 261084  426 
3 Krista Anderson   Texarkana, TX3:33:42 200947  240 CARVE

Women - CAT 1 - SENIOR - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Suzanne Karklins   Little Rock, AR2:00:15 187776  87 SPOKES

Women - CAT 1 - MASTER - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laureen Coffelt   Memphis, TN2:02:18 294185  63 LOS LOCOS

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyShimanoUSACDFBonk BreakerOSMOCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee