Race Results for
Fort Yargo Cyclocross
Winder, GA
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 12/04/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - CAT 4 - Mens C

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Wolfe   Fayetteville, GA 310126   Cycle Sport
2 Fletcher Lydick   Lawrenceville, GA 252912   Fraizer Cycling
3 Gabriel Eugene Denes   Columbus, GA 260635   GA Nuero
4 Matt Ragan      Bike Shops of Columbus
5 Lee Redfern      Peachtree Bikes
6 Michael Weigand   Atlanta, GA 358858   Stomachofanger.com
7 Andrew Rytlewski   Marietta, GA 73038   Ten Speed Drive
8 Rob Butler   Athens, GA 311293   Aaron's p/b New England Financial
9 James Hendershott   Milledgeville, GA 164655   Oconee Outfitters
10 Jeff Hopkins   Decatur, GA 269951   EPVA
11 Haegan Altizer   Decatur, GA 350322   Fulton Flyers
12 Kyle Lyons      Bicycle Wheel
13 Robert Umberhandt      Peachtree Bikes
14 Baron Lip   Marietta, GA 358788   Team Lip
15 Thomas Johnson      REI Perimeter
16 Ben Beck   Newport News, VA 335706   Aaron's p/b New England Financial
17 John Brusk   Atlanta, GA 129635   
18 Matt Sweeney   Atlanta, GA 361750   
19 Joshua Bennett   Grovetown, GA 233046   ACC
20 James Kennedy      REI Perimeter
21 Chris Bulloch   Atlanta, GA 356772   
22 Brian Farmer   Marietta, GA 163410   Fulton Flyers
23 David Smith   Bremen, GA 156700   Crossniacs
24 Robby King   Athens, GA 328076   Ike & Jane
25 Carl White      
26 Derek Boyd      Outspokin Bikes
27 Kirk Lundquist      Biketown USA
28 Johnny Mayero   Lawrenceville, GA 223855   Fraizer Cycling
29 Brandon Andrews   Madison, WI 361872   Free Flite
30 Jeffrey Hageman   Decatur, GA 268004   
31 Dan Henry      Krytsal SCV
32 Mike Gutuerrez      Outspoken
33 ben callaway   Atlanta, GA 310162   Loose Nuts
34 Brian Murphy      C Town Bikes
35 Luke Jackson   Decatur, GA 353728   Fulton Flyers
36 Brad Harper   Atlanta , GA 185352   NGCA
37 Michael Mende      Team On-On
38 Brint Scales   Atlanta, GA 140248   Team Scales
39 Sergei Grigorian   Decatur, GA 317054   Bike Raising
40 Tim Fridsma      
41 Fred Carty      
42 Kyle Gurny      
43 Dmitriy Zasyatkin      
44 Robert McCollum      
45 James Varner   Hampton, GA 360931   Southren Crescent
46 James Bildable      White Lions
47 Ricky Stokes      
48 Benjamin Rothschild   Atlanta, GA 288121   Fraizer Cycling
49 Tom Kostensky      
50 Jon Brewers      
51 Manuel Ramos   Woodstock, GA 296647   NGCA
52 Gregory Rose      
53 Felix Ouyang      
54 Jack Whisler      
55 Charles Weaving   Lawrenceville, GA 325454   Cycle Youth
DNF Frankie Gallo      ATLX

Men - CAT 3 - Mens B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 michael russell   Lawrenceville, GA 324796   GTC
2 Austin Hilliard   Irmo Sc 288459   Hub Bicycles
3 Elliott Caldwell   Athens , GA 288737   Raw Talent Ranch/Cyclelife
4 Christopher Tavel   Atlanta, GA 273559   Loose Nuts
5 Chance Regina      Blue Competition Cycling
6 Rob Simpson      Ike & Jane
7 Ian Prunier   Smyrna, GA 331176   Smyrna Bicycles
8 Jeff Clayton      
9 Eric Jaskiewicz   Atlanta, GA 17701   ACDC
10 David Hicks   Atlanta, GA 241937   Aaron's p/b New England Financial
11 Michael James   Gainesville, GA 179440   Kona World
12 Patrick Jones   Atlanta, GA 153186   Q Motors
13 Nick Harmer   Decatur, GA 327400   Faster Mustache
14 Jamie Hawman      Blue
15 Joseph Schoenfeld   Stonemountain, GA 302280   Fulton Flyers
16 Kyle Schultz   Atlanta, GA 326268   ATLX
17 Mark Fasczewski   Greensboro, NC 112145   Krystal/SCV
18 Josh Jackson   Martinez, GA 211979   ACC
19 Tim Pierce      Ike & Jane
20 Andrew Hodges   Suwanee, GA 274017   Fraizer Cycling
21 Ronnie Bratcher   Cumming, GA 4666   Aaron's p/b New England Financial
22 Muse Davis   Madison, WI 271383   ATLX

Men - CAT 1/2 - Mens A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Turner   Canton, GA 103410   Jamis Factory Team
2 Tim Barrett (1 - Cat2)   Roswell, GA 152291   Roswell Bicycles
3 Douglas Ollerenshaw   Atlanta, GA 138067   Litespeed BMW
4 Joshua Stinger   Seattle, WA 172090   Bike Raising
5 Nathan Sibly   Decatur, GA 32594   Aaron's p/b New England Financial
6 Mark Cockrell (2 - Cat2)   Roswell, GA 189142   Fulton Flyers
7 Jamie Saye (3 - Cat2)   Atlanta, GA 303449   Peachtree Bikes
8 Brandon Pruett (4 - Cat2)   Silvercreek, GA 299892   Harbin Foundation Cycling
9 Alex Clifford (5 - Cat2)   Atlanta, GA 270008   Faster Mustache
10 Eric Nicoletti   Decatur, GA 286427   Faster Mustache
11 Nate Zukas   Augusta, GA 39556   ACC
12 Mark Babcock (6 - Cat2)   Athens, GA 250228   Nouveau Velo
13 Bradley Davis (7 - Cat2)   Atlanta, GA 126538   Peachtree Bikes
14 Jonathan Cheaves   Lilburn, GA 83369   C-Town Bikes
DNF Eddie Murray   Dawsonville, GA 235813   Nouveau Velo

Women - CAT 4 - Womens B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ellison Fidler   Athens, GA 332176   Ike & Jane
2 Zoe Frazier   Suwanee, GA 229338   Fraizer Cycling
3 Laura Andrews   Madison, WI 327756   Free Flite
4 Abigail Aldridge   Canton, GA 273899   Fraizer Cycling
5 Jean Miller   Lawrenceville, GA 366146   Sorella Cycling
6 Miriam Vox      Sorella Cycling
7 Laura Hamilton      
8 Kelli Rogan   Lawrenceville, GA 55761   Fraizer Cycling
9 Crystal Galloway   Chattanooga, TN 293565   Mystique/SCV
10 Rebecca Rose      
11 Mayra Bilderback      White Lions
DNF Cara McNamee      StomachOfAnger.com

Women - CAT 1/2/3 - Womens A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Flynn   Greensboro, NC 122752   US Stove - Trek P/B Vantaggio
2 Paula Burks   Chattanooga, TN 5542   US Stove - Trek P/B Vantaggio
3 Shannon Greenhill (1 - Cat3)   Atlanta, GA 109095   Peachtree Bikes
4 Lisa Randall   Canton, GA 172792   Sorella Cycling
5 Kimberly Sawyer   Marietta, GA 108766   Womens Cycling Project
6 Elizabeth Lee (2 - Cat3)   Conyers, GA 231228   Fulton Flyers
7 Namrita O'Dea (1 - Cat2)   Atlanta, GA 231330   Womens Cycling Project
8 Betty Hodges (2 - Cat2)   Gainesville, GA 270845   Team Wooly Mammoth
9 Catherine Peacock (3 - Cat3)   Athens, GA 222160   US Stove - Trek P/B Vantaggio
10 Loretta Simpson   Woodstock, GA 161662   Sorella Cycling
11 Laura Colbert   Atlanta, GA 360008   Loose Nuts
12 Leigh Hopkins   Decatur, GA 142209   Womens Cycling Project
13 Holly Barrett (4 - Cat3)   Roswell, GA 218725   Roswell Bicycles
14 Beth Gearhart   Smyrna, GA 284432   Sorella Cycling
15 Trish Albert (5 - Cat3)   Smyrna, GA 140671   Sorella Cycling
16 Amy Frank   Atlanta, GA 284849   ATLX
17 Lisa Bongiorno   Suwanee, GA 287817   Fraizer Cycling
18 Kimberly Wiley (6 - Cat3)   Buford, GA 286207   Sorella Cycling
DNF Janice Eirich   Cumming, GA 307920   

Mixed - OPEN - Jr 14 & Under

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mikey Waine   Douglasville, GA 281158   Fulton Flyers
2 Blake Johnson   Summerville, GA 320480   Harbin Foundation Cycling
3 James Todd   Norcross, GA 272621   Fraizer Cycling
4 Nick Oestreich   Powder Springs, GA 277048   Fulton Flyers
5 Ian Garrison   Decatur, GA 348098   
6 Alexander Dijkema   Lawrenceville, GA 273828   Fraizer Cycling
7 Prithvi Gummadi   Suwanee, GA 279392   Fraizer Cycling
8 Aditya Gummadi   Suwanee, GA 279393   Fraizer Cycling
9 David Worsnop   Atlanta, GA 336546   Fulton Flyers
10 Salma Huque   Douglasville, GA 334838   
11 Sophia Broadwell   Roswell, GA 304929   Fulton Flyers
12 Annalise Oestreich   Powder Springs, GA 333298   Fulton Flyers
13 Madeleine Haney   Duluth, GA 361133   Fraizer Cycling
14 Joey Rosenthel      

Mixed - OPEN - Jr 15 - 18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jansen Lindner   Covington, GA 222461   C-Town Bikes
2 Elliott Baring   Cumming, GA 305958   Alpha Bikes
3 Fletcher Lydick   Lawrenceville, GA 252912   Fraizer Cycling
4 Luke Broadwell   Roswell, GA 246131   Fulton Flyers
5 Benjamin Ogle      Cycle Youth
6 Parker Haney   Duluth, GA 331590   Fulton Flyers
7 Dominique Shore   Suwanee, GA 236179   Fraizer Cycling

Mixed - OPEN - Masters 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shey Lindner   Covington, GA 195152   C-Town Bikes
2 Nathan Sibly   Decatur, GA 32594   Aaron's p/b New England Financial
3 Eric Neely   Cumming, GA 143600   Nouveau Velo
4 Perry Thomas   Ellijay, GA 99609   New Leaf Adventures
5 James Wansley   Atlanta, GA 37168   Peachtree Bikes
6 Daryl Sawyer   Marietta, GA 41967   Fulton Flyers
7 Travis Neumuller   Acworth, GA 160310   NGCA
8 Brian Culpepper   Grovetown, GA 8318   ACC
9 Samuel Thompson   Jasper, GA 203260   Cartecay Bike Shop
10 David Hicks   Atlanta, GA 241937   Aaron's p/b New England Financial
11 Kelly Edwards   North Augusta, SC 270854   ACC
12 Joe Sosenthel      Frazier Cycling
13 Trey Smith      Cycletherapy
14 Mike Saunders      
15 Paul Humphreys      unattached
16 Erik Esdsvite      Aarons
17 Brian Murphy      C Town Bikes
18 Daniel McCarthy   Smyrna, GA 234574   Smyrna Bicycles

Mixed - OPEN - Masters 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Kuhn   Dunwoody, GA 19969   HUP United
2 Richard Burton   Atlanta, GA 5629   Fulton Flyers
3 Michael Schmid   Dawsonville, GA 85370   Nouveau Velo
4 Jeff Clahn      GA Neuro
5 Richard Mauney   Lilburn, GA 149109   Fulton Flyers
6 Gregory Schisla   Indianapolis In 72567   GTC
7 Bobby Thrash   Braselton, GA 210391   Fulton Flyers
8 Charles Clark   Summerville, GA 333152   Cycle Therapy
9 George Hamby   Decatur, GA 277640   0
10 Tom Butler   Smyrna, GA 287084   Symrna Bicycles
11 Mark Fasczewski   Greensboro, NC 112145   Krystal/SCV
12 Robert Womack   Fayetteville, GA 206974   Womack Carbon Technology
13 James Behning   Covington, GA 106306   C-Town Bikes
14 Stephen Jansa   Atlanta, GA 235407   GTC
15 Andy Bailie   Atlanta, GA 254732   Aaron's p/b New England Financial
16 William (Dub) Smith   Acworth, GA 106351   Fulton Flyers
17 Ronnie Bratcher   Cumming, GA 4666   Aaron's p/b New England Financial
18 Sergei Grigorian   Decatur, GA 317054   Bike Raising
19 Graham Huff      
20 James Lane   Roswell, GA 327852   NARC
21 Peter Wicker   Hoschton 38127   Aaron's p/b New England Financial
DNF Brad Harper   Atlanta , GA 185352   NGCA

Mixed - OPEN - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edward O'Dea   Atlanta, GA 176831   Topeak-Ergon
2 John Phelan   Augusta, GA 268502   ACC
3 Daryl Sawyer   Marietta, GA 41967   Fulton Flyers
4 Michael Manthey   Dunwoody, GA 200271   Peachtree Bikes
5 Rob Simpson      Ike & Jane
6 Eric Jaskiewicz   Atlanta, GA 17701   ACDC
7 David Marbut   Villa Rica, GA 223854   Fulton Flyers
8 Gregory Schisla   Indianapolis In 72567   GTC
9 Ian Prunier   Smyrna, GA 331176   Smyrna Bicycles
10 James Hendershott   Milledgeville, GA 164655   Oconee Outfitters
11 Kelly Edwards   North Augusta, SC 270854   ACC
12 Michael Fitzgerald   Decatur, GA 261128   Aaron's p/b New England Financial
13 Josh Jackson   Martinez, GA 211979   ACC
14 Joshua Bennett   Grovetown, GA 233046   ACC
15 Joshua Frank   Atlanta, GA 270048   ATLX
16 Kyle Schultz   Atlanta, GA 326268   ATLX
17 Stephen Jansa   Atlanta, GA 235407   GTC
18 Joseph Schoenfeld   Stonemountain, GA 302280   Fulton Flyers
19 Muse Davis   Madison, WI 271383   ATLX
20 Kimberly Sawyer   Marietta, GA 108766   Womens Cycling Project
DNF Robert Kuhn   Dunwoody, GA 19969   HUP United

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerShimanoOSMOSpyUSACDFCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee