Race Results for
2011 Tyler SpeedWaves™ p/b Richardson Bike Mart
Tyler, TX
(Event Information)
View By:
Cross Country on 11/12/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SingleSpeed 2/3 - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clay F Cook   Shreveport, LA0:54:10 340498  426 LaS'port
2 Mike Frazier   Clearwater, FL0:56:42 304853  425 Big Pig
3 Ken Paramerter   0:58:23  423 L.A.M.E.
4 Charles Pipes   1:02:41  422 
5 Pam Jackson   Garland, TX1:09:55 157028  421 RBM Matrix/ Max Muscle
6 Rachelle Wood   1:15:21  424 Cycle Progression

Men - SingleSpeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Fleming   Damon, TX2:37:00 264098  24 Sugar Cycles
2 Darius Sampey   Baton Rouge, LA2:38:54 187769  22 Wreckless Racing
3 Andrew Neilson   Houston, TX2:55:28 235610  21 Sugar Cycles Factory Team
DNF Eric Fleming   Damon, TX 264099  25 Park Place Lexus
DNF Mark Lawdeck     23 Team Texas Pro Health

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Jewell   Austin, TX2:16:42 168914  Elbowz Racing
2 Nevada Thomason   Whitehouse, TX2:23:48 187734  destroy.forcecom
3 Carson Lange   Austin, TX2:27:51 349134  Monkey Wrench Racing
4 Dwayne Otto   Muenster, TX2:30:25 26937  TACO CASA / Bicycle Plus
DNF Rick Wetherald   Logan, UT 188971  Atheletes On Track
DNF Andrew Dahlheim   Dallas, TX 188572  BISSELL Pro Cycling/Cap Carter Racing

Men - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sanford Morton   Austin, TX3:26:00 315782  81 Southern Elite/Sun & Ski Sports/PARD

Men - Cat 1 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andreas Hau   San Diego, CA2:29:46 295990  45 
2 Matthew Sappington   Round Rock, TX2:32:43 358266  44 Austin Bikes
3 Bret Crosby   Dallas2:34:49 69378  46 ELB/WZ
4 Art Exum   Benbrook, TX2:37:06 11120  42 Think Finance Racing
5 Domingo Gonzalez   San Marcos, TX2:44:03 232048  41 Ozone Bikes
6 Shaun Bain   The Woodlands, TX2:48:58 255789  47 Team Bike Lane
DNF Tyruss Cramer   Austin, TX 274895  43 Texas Cycle Werks

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Turner   Richardson, TX1:39:53 177873  94 Dallas Bike Works
2 Brian Zettner   San Antonio, TX1:41:16 186298  93 Team Sage Cycles
3 John Meegan   Cibolo, TX1:42:25 188387  95 Bike World Racing
4 Mick McDonald   Houston, TX1:45:39 23403  96 Websters Bikes
5 Jayson Webb   Fort Worth, TX1:46:36 37464  97 Broken Films Racing / Colonels Army
6 Carlos Uranga   Irving, TX1:48:04 325182  92 PACC
7 John Larson   Mckinney, TX1:49:01 194312  105 Dallas Bike Works / Hooters
8 Jordan Chaney   Dallas, TX1:49:51 151023  98 RBM/Mirage
9 Rick Phelan   Waxahachie, TX1:54:02 350924  102 Tri-Cities Bicycles
10 Gary Osborne   Murphy, TX1:58:18 358557  91 ODIN Telesystems
11 Don Booker   Sachse, TX2:07:10 178241  104 Cap Carter Racing
12 Gus Bruna   2:37:17  103 
DNS JR Ramos   Arlington, TXDNS 334912  101 Hooker Racing
DNF John Madden   Houston, TX 308953  99 Bike Barn Houston

Men - Cat 1 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lawrence Colvin   Weatherford, TX1:47:34 304354  115 FWMBA
2 Paul Forderhase   Austin, TX1:48:09 73177  190 Monkey Wrench Bikes
3 Robert Grant   Newfoundland, NJ1:52:25 13909  114 Karbo Bros. Pools/Knobbies and Slicks
4 Spencer Jewell   Waco, TX1:54:35 110566  119 Bicycles Outback
5 Kevin Highfield   Spring, TX1:56:12 218694  113 Southern Elite/Sun & Ski Sports/PARD
6 Jim Davis   Conroe, TX1:59:12 185473  189 Team Bike Lane
7 Mike Kolat   Lake Jackson, TX1:59:14 88139  118 
8 Alan Johnson   Dallas, TX2:04:29 157600  117 Matrix/RBM
9 Scott Schaefer   Houston, TX2:22:44 126923  116 Southern Elite/Sun&Ski/APARD
DNS Don Losawyer   Arlington, TXDNS 275430  112 Tri City Bicycles
DNF Steve Houlbjerg   Kennedale, TX 16827  111 Wheelsport Seattle
DNF Rick Morris   Provo, UT 177354  120 Team Sage Cycles

Men - Cat 1 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Simpson   Whitehouse, TX1:54:55 32780  125 
2 Rolf Laub   Houston, TX1:55:07 106296  122 Bike Sport
3 Richard Suggs   Nacogdoches2:17:13 138422  126 Nacogdoches Bike Club
4 Frederic Schmid   Waco, TX2:19:09 109257  121 Bicycles Outback / Magura
5 Bo Kral   Beaumont, TX2:23:04 129177  123 
6 Desmond Rolf   La Marque, TX2:44:44 105398  124 Bikesport/Ion

Men - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kendal Young   Mineral Wells, TX1:45:58 360780  298 Matrix/RBM
2 Damian Castillo   Austin1:48:41 289300  296 Southern Elite/Sun&Ski/APARD
3 Boone Flynn   1:52:57  299 
4 Rob Sandusky   Frisco, TX1:55:45 291129  291 Matrix/RBM
5 Robby Ketterhagen   Georgetown, TX1:56:48 337506  295 787 Racing
6 James Procter   2:10:08  297 Southern Elite/Sun & Ski Sports/PARD
7 John R Madden   Houston, TX2:16:43 329156  294 Bike Barn Houston
DNS Jonah Boatman   Austin, TXDNS 308456  292 Southern Elite/Sun & Ski Sports/PARD
DNF Thomas Hernandez   Denver, CO 311058  293 David's Cycles

Men - Cat 2 - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wade Gasperson   Lewisville1:45:39 361510  207 Cadence Cyclery
2 Jacob Asay   Fort Worth, TX1:48:15 324352  211 
3 Kent Myers   Austin, TX1:48:50 260618  203 Mafia Racing/Pabst Blue Ribbon
4 Andrew Cork   Waco, TX1:51:00 301724  206 Bicycles Outback Minions
5 Emitt Tiner   1:55:09  209 
6 Joseph Laochaloenvanich   Austin, TX1:58:13 339446  205 Austin Brain & Spine
7 Al Ruiz   2:10:13  204 Bronze Body/Kinsel Ford
8 Dustin Walker   Austin, TX2:13:11 253730  210 
DNS Eduardo Lopez   Benton, LADNS 330370  201 Bikes Ect.
DNF Jacob Luedecke   Abilene, TX 358616  202 Abilene Christian Univerity Cycling Club

Men - Cat 2 - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taury Patterson   Dallas, TX1:42:59 360255  241 Dallas Bike Works/Hooters
2 Tim Woodruff   Anna, TX1:44:45 168504  243 Cadence Cyclery
3 Michael Williams   1:48:32  252 
4 Jeremy Paquette   Houston, TX1:49:04 295606  233 EnviroInks.com/BikeRoute
5 John L Brown   Fort Worth, TX1:50:04 114178  249 Bicycles Inc
6 Leonard Sands   1:50:51  251 
7 John Layne   Waco, TX1:51:37 297626  239 Bikeland Dev. Factory Team
8 Joe Gonzalez   1:52:10  247 Dos Patrons
9 Marc Crozier   New Braunfels, TX1:52:17 178260  237 Young Life Racing
10 Joey Pratt   1:54:31  248 Mad Duck/N2 Liquid
11 Scott McGowan   Canton, TX1:57:08 23494  250 Canton Power Sports
12 Justin McCracken   2:03:21  236 Southern Elite/Sun & Ski/APARD
13 Neal McSpedden   San Angelo, TX2:05:07 324734  235 Mac Racing Concho Bike
14 Troy Anderson   2:06:42  238 PACC
15 John Markham   2:07:22  232 Team in Training
16 Jason Gay   2:08:55  242 Dallas Bike Works
17 Jeff Cretella   2:09:27  244 
18 Juan Carlos Flores   Lake City, CO2:17:39 162254  253 0
19 Jim MacDonald   2:30:54  240 Team Biketown
20 Shane Hatton   2:38:04  246 Ozone Bikes
DNS Scott Schmidt   DNS  231 Frisco Cycling Club / Cap Carter Racing
DNF Chad Plumlee     208 Cadence Cyclery
DNF Victor Cretella     245 
DNF Joey Gabel     234 Sun & Ski Sports

Men - Cat 2 - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darwin Darr   Jacksonville, TX1:50:24 227578  268 Team Mirage
2 Chris Olson   Houston, TX1:53:58 26709  277 
3 Scott McCay   1:54:26  283 
4 John Worzel   Spring, TX1:57:18 325610  267 David's Cycle Racing
5 Stuart Means   1:57:22  273 Simpson's Adventure Sports
6 Sam LaBartiera   1:58:24  282 0
7 Robert Sandusky   Frisco, TX1:58:57 309280  261 Matrix/RBM
8 Dennis Livingston   Red Oak, TX1:59:48 185910  529 
9 Jerry McNutt   Mesquite, TX2:01:02 287676  279 Big Pig Racing
10 John Flynn   2:02:44  276 What's the Buzz Coffee Co
11 John Ashby   Texarkana, AR2:02:54 304034  281 Carve
12 Mike Dahlheim   Richardson, TX2:06:47 188544  262 RBM/Matrix
13 Doug Lange   Mountain Top, PA2:08:00 153167  269 Monkey Wrench Racing
14 Robert Sparacino   2:09:34  271 Bike Lane
15 Stanley Ford   Crowley, TX2:10:18 286295  265 Bicycles Inc / Trek
16 Brian Gandy   Huntsville, TX2:10:22 269378  280 
17 Tony Martinez   Washington, DC2:22:18 22765  278 NTMBP
18 John Dowling   Seabrook, TX2:27:43 318478  270 enviroINKS.com/Bike Route
19 BK Browning   2:35:03  274 
20 Bill Nelson   Reklaw, TX2:47:44 286856  275 
DNF Peter Aversa   North Richland Hills, TX 189470  263 
DNF James Ramsaur   Ruston, LA 29095  264 Piney Hill Cyclist
DNF Scott Tucker   Burleson, TX 152054  272 Bicycles Inc.

Men - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayden Otto   0:17:36  407 TACO CASA / Bicycles Plus
2 Aidan Bond   San Antonio, TX0:17:38 329966  402 Bike World
3 David Pipes   0:18:47  401 
4 Dawson Layne   0:18:48  410 Bikeland Developmental Factory Team
5 Dustin Means   0:19:23  404 
6 Austin Minor   0:19:24  419 0
7 Gavin Osborne   0:20:03  406 Odin Telesystem
8 Ian Petko   Spring, TX0:21:37 377764  403 Unlimited Sports Adventure
9 Ethan Adams   0:22:20  420 
10 Garrett Osborne   0:26:10  405 Matrix RBM
11 Brock Jones   Calvert City, KY0:30:48 199553  409 
12 Merrick McDonald   0:39:03  408 Webster Bike
DNS Hayden Putman   DNS  418 BikeWorld

Men - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mauricio Garcia   Miami, FL0:35:20 139327  367 Sun & Ski Sports
2 Trevor Meegan   0:35:56  363 Bike World Racing
3 Logan Rainey   0:38:47  361 Waco Bicycle Club
4 Trent MacDonald   Abilene, TX0:40:15 298720  365 Biketown
5 Blake Pilgrim   0:44:18  362 Richardson Bikemart/Matrix JR
6 Troy MacDonald   0:52:51  366 Biketown
7 Adin Allison   0:59:52  364 

Men - Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Storm   Arlington, TX0:54:49 341794  532 Matrix / Richardson Bike Mart
2 Austin Wagner   Burleson, TX0:56:36 336530  533 Richardson Bike Mart/Matrix
3 Luke Fleming   Damon, TX0:58:48 264100  600 Sugar Cycles
4 Henry Sandusky   Frisco, TX1:03:41 323098  531 Matrix/RBM
5 Harrison Worzel   Spring, TX1:04:27 349314  534 David's Cycles
6 Ashton Dubroc   Sugar Land, TX1:04:28 344376  540 EnivroInks.com/Bike Route
7 Jacob Grant   Austin, TX1:09:38 281727  539 Sun & Ski Sports/APARD
8 Thomas Madden   Houston, TX1:09:45 329158  537 Bike Barn Houston
9 Alex Vazquez   1:11:25  598 Destiny
10 Nash Lilly   Irving, TX1:22:28 341232  535 Matrix RBM
11 Taylor Hartman   1:32:57  599 
12 Dylan Layne   1:42:47  538 Bikeland Developmental Factory Team
13 Peter Bond   Chevy Chase, MD1:54:24 311674  559 Bikeworld

Men - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Hamric Jr   0:54:18  544 Bike Barn - Champions
2 David Peterson   0:59:37  90 RBM Matrix / Sashse HS
3 Zach Smitherman   1:04:29  542 RBM Matrix/Sachse High School
4 David Willhite   1:13:32  560 RBM Matrix / Sachse HS
5 Dakota Burklund   San Marcos, TX1:20:47 296255  545 Team Dakota
6 Zachary Yates   1:21:41  541 RBM / Matrix
7 Charlie Sattertwaite   1:26:47  397 RMB Matrix/Sachse High School
8 Adam Lilly   1:51:13  543 

Men - Cat 3 - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Rymal   0:55:10  442 
2 Jan-Howard Hansen   0:55:11  455 
3 Eugene Tier   0:57:03  445 Glenslow
4 Ramon Fierros   Katy, TX0:57:27 339980  443 
5 Logan Yelderman   0:58:36  458 
6 Mark Montebello   1:00:28  454 Bronze Body/Kinsel Ford
7 Taylor Jones   1:00:49  444 
8 Miguel Cortez   Fort Worth , TX1:03:46 364709  459 0
9 Michael Rodriguez   1:04:53  446 FRESH Racing
10 Jose Chan   Houston, TX1:06:04 295514  450 BNW Team
11 Matt McBride   Brea, CA1:07:21 135826  457 
12 Andrew Whitker   1:19:10  448 Me
13 Justin Marsteller   1:23:24  456 
14 Charles Jones   1:25:10  452 
15 Edward Trujillo   1:25:36  449 EnviroINKS
16 Pedro Tamez   1:26:39  453 
17 Ruben Macias   Plano, TX1:30:44 274143  441 Dallas Bike Works
18 Chase Lilly   1:31:48  447 

Men - Cat 3 - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Kutach   0:52:32  491 Mirage
2 David Almanzan   Houston, TX0:53:21 300879  484 BNW Team
3 Glen Cunial   Houston, TX0:56:02 336594  472 Team Bike Barn
4 Eddie Hernandez   Whitehouse, TX0:56:50 257340  496 Team Fresh
5 Paul Breemen   0:57:38  473 
6 Doug Hargis   0:59:17  498 Mo Lassus
7 Nery Hernandez   Houston, TX1:00:23 306582  485 BNW Team
8 Clay Carroll   Southlake, TX1:02:09 6275  493 The Carroll Law Firm PC
9 Jonathan Dubroc   Sugar Land, TX1:03:49 345660  476 enviroINKS.com
10 Juan Jacob Garcia   1:04:43  489 Team Wolf
11 Jeff Boatman   Austin, TX1:04:53 300045  474 Southern Elite/Sun & Ski Sports/PARD
12 Steven Thompson   1:05:04  477 Splatter Paint Racing
13 Alex Reyes   Carbondale, IL1:06:44 186885  497 
14 John Wright   1:07:05  490 Lifetime Fitness
15 John Procter   1:07:29  487 Southern Elite/Sun & Ski Sports/PARD
16 Adam Lynch   Bossier City, LA1:07:46 360604  475 LOCO
17 Brett Allison   1:08:45  480 Spokes/Burleson
18 Jason Hartmann   San Antonio, TX1:08:56 126863  492 
19 Brady Brunelle   1:09:01  494 Bay Area Cycling
20 Clint Treadway   1:09:22  486 
21 Robb Wagner   1:11:47  479 
22 Torsten Groos   1:12:46  482 
23 Juan Pagan   Conroe, TX1:15:14 346064  478 Bikeland Developmental Factory Team
24 David Hartman   1:23:39  488 
25 Michael Pilgrim   1:36:11  471 
DNS Tony Moore   Garland, TXDNS 357785  481 Team RWB
DNS Joe Ezernack   DNS  483 

Men - Cat 3 - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Hamric   Spring, TX0:55:57 337270  510 Bike Barn - Champions
2 Alex Link   1:06:06  511 UNA
3 Brent Armstrong   Clearwater, FL1:06:07 109403  515 SLORNU
4 Tom Ketterhagen   Georgetown, TX1:06:36 334056  513 787 Racing
5 Martin Rojas   Cedar Park, TX1:06:40 197399  509 
6 James Gheida   1:07:04  514 
7 Bill Petko   Spring, TX1:07:25 377003  508 
8 Curtis Parker   1:09:12  502 
9 Dan Marchok   Princeton, TX1:11:54 358548  504 
10 Asmund Hovengen   1:16:26  518 Thales Norway
11 Steve Tabler   Orlando, FL1:20:47 219478  516 Steve Tabler
12 Jose De La Rocha   1:34:41  517 Matrix/RBM
13 Joey Anzaldua   Bedford, TX1:46:27 311887  501 Bicycles Inc.
14 Clay Autery   Haughton, LA2:01:25 360688  507 
DNS John Parten   Giddings, TXDNS 42968  505 Bicycles Inc.
DNS Ronnie Collins   DNS  506 Garlyn Shelton Nissan
DNF Karl Stoecklein     503 
DNF Dennis Moroney   Houston, TX 367794  512 

Women - Pro/Cat 1 - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Uranga   Irving, TX1:49:40 325178  131 PACC
2 Jen Purcell   Austin, TX1:50:41 193628  330 MSU/HHH

Women - Cat 1 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Penny Ficker   Waco, TX1:59:43 337334  146 Dalla Bike Works
2 Sarah Ginsbach   Huntsville, TX2:02:19 319824  313 

Women - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jen Ragan-Marlowe   Royse City, TX2:04:46 143436  163 Team Rockwall Cycling
2 Pam Jackson   Garland, TX2:12:04 157028  161 RBM Matrix/ Max Muscle
3 Monica Trevathan   Dickinson, TX2:13:36 339282  162 Texas Pro Health Racing
4 Patti Plagmann   Spring, TX2:21:39 130335  164 Bike Lane Houston
5 Bonnie Bain   The Woodlands, TX2:32:11 269722  165 Team Bike Lane /MOAT

Women - Cat 1 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathy Johnson   Dallas, TX2:23:34 157466  176 Matrix / RMB

Women - Cat 2 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Xochilt Gonzalez   2:10:44  314 Dallas Bike Works
2 Catherine C. Moore   Benton, LA2:12:15 357066  311 LOCO- Louisiana Off Road Cycling Org
3 Katy Cornelius   2:16:40  315 Texas Pro Health Racing
DNF Elizabeth Lurz   Abilene 206473  312 ACU/Cap Carter Racing

Women - Cat 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maria Hernandez   Reklaw, TX2:09:18 286821  332 
DNF Carla Jennings   Austin, TX 237027  331 Team Bicycle Sport Shop

Women - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emmaline BaxterHarwell   Austin0:21:19 396592  411 Southern Elite/Sun & Ski Sports/PARD
2 Mackenzie Anderson   0:38:53  412 0

Women - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenzi Wood   0:48:49  386 Bicycle Sport Shop
3 Kiara McDonald   0:55:12  381 
4 Briona Jones   0:58:13  384 
5 Makaidi Jones   0:58:23  385 

Women - Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leah Gheida   1:13:03  581 
2 Cammie Robbiano   San Antonio, TX1:20:17 347478  583 Bike World Racing
3 Claire Boatman   1:53:08  582 Southern Elite/Sun & Ski Sports/APARD

Women - Cat 3 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susannah Bannon   San Marcos, TX1:04:23 357738  561 Bike Barn Texas
2 Wendy Brown   1:08:22  563 Texas Pro Health
3 Missy Hardeman   1:12:26  564 
4 Emmylou Layne   1:15:20  562 Bikeland Dev Factory Team

Women - Cat 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Tannos   League City, TX1:06:18 338466  574 Texas Pro Health Racing
2 Liz Sandusky   1:06:42  571 Matrix Richardson Bike Mart
3 Susan Armstrong   1:11:18  575 SLORNU
4 Susan Pollard   1:14:49  573 
5 michelle browning   1:53:01  576 
6 Renee Autery   2:12:50  572 LOCO

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREUSACDFSpySierra NevadaOSMOBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee