Race Results for
DORBA 2011 Fall XC Series - Rowlett Creek Preserve
Garland, TX
(Event Information)
View By:
Cross Country on 11/20/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Carlson   Plano, TX2:18:42.97 6135  46 RBM / MATRIX
2 Tim Rawlins   Denton, TX2:24:06.62 308762  33 BICYCLES PLUS
3 John Sanborn   Dallas, TX2:25:39.33 173950  38 DALLAS BIKE WORKS
4 John Bain   Dallas, TX2:27:59.90 301213  15 BIG PIG RACING
5 Steven Hall   2:32:26.56  45 
6 Randy Hancock   2:33:51.40  23 BIG PIG RACING
7 Brian Brennfoerder   Plano, TX2:36:52.58 145766  16 BIG PIG RACING
8 Kristopher Chelette   Dallas, TX2:38:38.12 226472  47 DALLAS BIKE WORKS
9 Tyler Hancock   Rockwall, TX2:40:15.83 260170  43 BIG PIG RACING
10 Rich Szecsy   2:42:46.47  22 BIG PIG RACING

Men - Pro/Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Brusseau   Denton, TX2:22:17.11 5255  39 BICYCLES PLUS
2 Boyd Wallace   Garland, TX2:29:32.93 163030  41 DALLAS BIKE WORKS

Men - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Alsobrook   54:44.79  871 
2 David Blesch   Flower Mound, TX56:44.69 239605  875 
3 Stephen Carpenter   Canton, CT59:32.52 211711  840 
4 John Rooney   Forney, TX1:00:38.44 385389  675 
5 Tim Harper   1:01:23.74  602 ATMOS ENERGY
6 Josh Watkins   Carrollton, TX1:03:20.66 361229  674 
7 Kerry Mooney   1:10:33.51  867 
DNF Brett Ringger   Sherman, TX 290566  676 
DNF Jeff Moore     677 

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joey Guajardo   Dallas, TX2:19:02.30 290830  THE MISSING
2 Rey Vera   Keller, TX2:24:17.12 279173  BICYCLES PLUS
3 Bret Crosby   2:25:04.90  49 ELBOWZ
4 Rick Mabus   Dallas, TX2:42:52.28 42117  32 Orbea USA
DNF Chris Lorance   Mckinney, TX48:18.11 291254  28 CADENCE CYCLERY

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Turner   Richardson, TX2:17:53.01 177873  37 DALLAS BIKE WORKS
2 Joe Gold   Dallas, TX2:23:39.02 68231  30 SUN AND SKI SPORTS
3 Mike Norman   Fort Worth, TX2:24:54.00 278106  19 CYCLESMITH/DALLAS BIKE WORKS
4 John Larson   Mckinney, TX2:30:17.94 194312  35 DALLAS BIKE WORKS
5 John Rader   Dallas, TX2:31:06.11 28997  29 
6 Vaughn Cavanaugh   Houston, TX2:32:14.43 194241  42 Peaks Coaching
7 Gary Osborne   Murphy, TX2:37:55.88 358557  Odin Telesystem
8 Don Booker   Sachse, TX2:39:32.50 178241  44 Plano Athletic Cycling Club/PACC
9 Josue Ramos   Arlington, TX2:44:00.65 334912  48 Hookeracing
DNF Herb Jones   Murphy, TX50:07.47 358650  40 ODIN
DNF Jason Grimes   Hurst, TX 209149  

Men - Cat 1 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lawrence Colvin   Weatherford, TX2:25:50.84 304354  FORT WORTH MOUNTAIN BIKERS' ASSOC
2 Travis Rohde   Mesquite, TX2:30:55.30 65865  25 ROCKWALL CYCLING

Men - Cat 2 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frank Pugsley   Dallas, TX1:38:38.55 302371  388 DALLAS BIKE WORKS
2 Chris Burt   Dallas, TX1:39:20.88 315000  327 Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)
3 Jason Pettit   1:41:06.62  332 
4 Jeff Herrin   1:41:19.58  331 
5 Vic Dean   1:41:45.41  328 
6 Adam Phillips   1:42:45.04  333 
7 Kirk Cooper   1:42:45.29  392 
8 Curtis Layton   1:44:49.04  370 
9 Dana Burch   1:45:43.62  326 
10 Alex Hernandez   Plano, TX1:47:55.20 289404  355 BIG PIG RACING
11 Paul Hakes   1:48:49.06  330 
12 Carl Varriale   Southlake1:49:04.62 360812  397 BIG PIG RACING
13 Carlos Montes   1:56:15.51  389 
14 Ben Wright   1:57:22.13  351 BIG PIG RACING

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Asay   Fort Worth, TX1:36:07.89 324352  379 Sun & Ski Sports
2 Matt Beall   Little Rock Ar1:37:54.00 366315  320 
3 Rob Sandusky   Frisco, TX1:38:21.39 291129  324 Matrix/RBM
4 Zac Ford   1:41:31.00  357 
5 Matt Asay   Azle, TX1:41:34.84 315012  387 BICYCLES INC.
6 Hunter Miller   Rhinebeck, NY1:42:32.44 332564  371 
7 Tyler Chidester   Corinth, TX1:44:16.50 282889  321 
8 Kyle Regal   1:45:06.20  366 CADENCE CYCLERY
9 Alex Hillen   Coppell, TX1:46:05.23 177381  400 
DNF Justin Kee   Red Oak, TX1:02:03.52 296850  365 
DNF Ben Miller   2:29:36.93  394 
DNF Dmitry Zhernokletov     335 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Allen   Allen, TX1:32:56.99 357599  341 DALLAS BIKE WORKS
2 Joey Pratt   1:33:16.49  376 CADENCE CYCLERY
3 Chad Plumlee   1:33:16.82  344 Cadence Cyclery of McKinney
4 Taury Patterson   Dallas, TX1:34:45.11 360255  347 DALLAS BIKE WORKS
5 Matt Mueller   1:35:12.53  336 BICYCLES PLUS
6 Chip Burrell   Mckinney1:36:49.04 385554  383 CADENCE CYCLERY
7 Cy Alan Armstrong   Dallas, TX1:37:07.27 317226  363 DALLAS BIKE WORKS
8 Tony Myers   Atlanta, GA1:37:07.85 227846  303 
9 Jamie Bell   Arlington, TX1:37:31.63 303829  364 BICYCLE INC.
10 Rodger Nutt   Mckinney, TX1:38:07.40 346402  304 McKinney Velo Club
11 Tom Young   1:38:15.97  306 
12 Erin Lorance   1:38:16.00  399 CADENCE CYCLERY
13 Chris Williams   Dallas, TX1:38:56.60 236000  393 Vita Brevis
14 Joey Gabel   1:39:15.44  301 SUN AND SKI SPORTS
15 Justin McCracken   1:39:52.85  358 Sun & Ski Sports
16 Travis Reiss   1:39:53.32  374 
17 Nathanael Goodell   Lewisville, TX1:40:59.68 358058  367 Sun & Ski Sports
18 Scott Hite   1:43:53.44  302 
19 Jacobe Daniels   Red Oak, TX1:45:15.36 344504  343 VENTUREEXPEDITIONS.ORG
20 Joshua Storm   Prosper, TX1:46:32.24 200929  337 Frisco Cycling Club
21 Kerry Kampschroeder   1:48:04.53  346 
22 Martin Bergstrand   Mc Kinney, TX1:48:36.43 359841  342 
23 Carlos Trujillo   1:51:01.96  338 
24 Aaron Garrett   1:52:26.13  339 CADENCE CYCLERY
25 Clint Tredway   1:54:00.21  345 Don Johle's Bike World
26 Brett Mueller   Fort Worth, TX1:59:26.41 193321  401 BICYCLES INC.
27 Mitsunaga Akiyama   2:08:41.59  340 
DNF Randy Rexroat   1:00:48.79  378 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Gonzalez   1:34:06.50  381 
2 David Key   Newark, DE1:35:49.26 19052  310 
3 Vince Haisler   Denton, TX1:36:26.89 14637  377 
4 David McGaffin   Heath, TX1:36:26.94 193960  348 ROCKWALL CYCLING
5 Roger De Coster   1:36:42.54  372 
6 Carlos Blandon   Mckinney, TX1:36:46.77 293752  359 RBM / MATRIX
7 Scott McCoy   1:36:59.87  312 
8 Jason Falk   Garland, TX1:41:27.58 357991  349 Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)
9 Rodney Austin   Arlington, TX1:42:12.34 350298  375 DALLAS BIKE WORKS
10 John Markham   1:42:44.01  311 
11 Dennis Livingston   Red Oak, TX1:43:27.85 185910  373 VENTUREEXPEDITIONS.ORG
12 Tony Martinez   Washington, DC1:45:00.72 22765  396 NTMBP
13 Scott Chidester   Corinth, TX1:45:16.43 282888  308 
14 Chris Merlick   1:46:53.03  362 Chill Rocket
15 Kevin Witherstine   Prosper, TX1:47:38.71 292486  386 Funk Cycles
16 Kenneth Potter   1:48:38.57  384 BICYCLES PLUS
17 Gianluca Boselli   1:48:42.78  391 
18 Jack Kean   1:56:34.59  360 
19 Chris Bolan   1:59:13.38  307 
DNF Juan Garcia   54:26.43  369 Team WOlf

Men - Cat 2 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bobby Bates   1:39:22.87  316 
2 Frank Stich   Coppell, TX1:39:23.34 327594  319 
3 Jeff Robertson   1:39:31.96  398 
4 Diego Velasguez   1:40:37.60  356 Team Aguila
5 Mike D'Aurelio   1:42:13.85  368 
6 Mike Dahlheim   Richardson, TX1:45:17.20 188544  350 Matrix
7 John McCully   1:46:13.06  380 
8 Allan Wilson   1:49:29.83  395 
9 Randy Rogers   1:51:12.86  390 Mirage
10 Geoffrey Rogers   Frisco, TX1:58:34.25 140629  382 PACC
DNF Vern Alary   1:02:09.50  352 BIG PIG RACING

Men - Cat 3 - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Storm   Arlington, TX49:48.37 341794  619 RICHARDSON BIKE MART / MATRIX
2 Grant Mills   Mc Kinney, TX49:55.49 330116  617 Frisco Cycling Club
3 Austin Wagner   Burleson, TX50:00.11 336530  620 RICHARDSON BIKE MART/MATRIX
4 David Peterson   52:20.48  808 
5 R Henry Sandusky   Frisco, TX54:44.62 323098  618 MATRIX/RICHARDSON BIKE MART
6 Zach Smitherman   54:48.80  812 
7 Kevin Pereira   54:52.86  873 
8 David Wilhite   55:42.41  866 
9 Zachary Yates   58:22.46  679 RBM MATRIX
10 Nathan Loewen   58:52.43  616 
11 Spencer Labarbera   59:46.81  794 
12 Nikita Peker   Mc Kinney, TX1:00:01.51 366772  814 
13 Jeffrey Bynum   Mesquite, TX1:00:02.71 360062  813 
14 Thomas Baert   Plano, TX1:00:33.10 339686  678 MATRIX CYCLING CLUB
15 Nash Lilly   Irving, TX1:04:24.29 341232  883 Matrix/RBM
16 Conner Grimland   1:05:51.39  810 
17 Charlie Satterthwaite   1:08:06.01  809 
18 Tommy Petty   1:09:37.10  811 
19 Bryan Ng   1:10:29.72  825 
20 Brad Lizenby   1:12:35.08  680 
DNF Bradley Boulton   Alvarado, TX43:46.51 357382  615 Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caleb Coleman   48:40.85  817 
2 Mark Mose   48:45.60  798 
3 Jacob Salassi   Dallas, TX48:56.50 361496  687 DALLAS BIKE WORKS
4 Alex Wilkerson   49:47.48  669 
5 Robert Robertson   49:48.17  682 
6 Nick Harvey   50:59.16  666 Team Aguila
7 Kevin Dunnahoo   Denton52:25.44 361981  664 
8 Kevin Brownlee   52:25.50  880 
9 Aaron Mason   Grapevine, TX53:30.50 358059  864 
10 Patrick Dooley   55:10.09  853 
11 Robert Saal   55:47.79  667 
12 Blake Hanson   Mount Shasta, CA56:21.54 330546  683 
13 Clayton Donovan   56:41.65  663 UTA MAVERICK CYCLING TEAM
14 Jonathan Skertich   Frisco, TX57:30.61 359457  668 
15 Javier Serrano   58:36.16  835 
16 Eric Uniacke   1:00:25.28  855 
17 Austin Ullrich   1:00:44.58  815 
18 Patrick Smith   1:00:45.58  681 
19 Michael Sparks   1:00:57.61  805 
20 Tim Smith   1:02:14.79  685 
21 Dean Rogers   1:03:36.54  686 
22 Johnny Hartman   1:09:13.41  872 
DNF Christian Gordon   Fairfax, CA 273482  665 White Hill Middle School MTB Club
DNF Matt Malone   34:22.09  830 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Peach   Kemp, TX51:08.32 165796  806 
2 Heath Wade   Flower Mound, TX51:28.92 385202  745 
3 Richard Hellberg   Dallas, TX51:47.22 366128  736 JIMMY JOHN'S DOWNTOWN
4 Rex Yackee   52:04.09  818 
5 Brandon Stewart   52:19.70  821 
6 Miguel Cortez   Fort Worth , TX52:29.39 364709  854 
7 Jerry Profeta   Little Elm, TX52:57.18 358636  723 Frisco Cycling Club
8 Jorge Alvarez   Dallas, TX52:57.45 237345  725 PLANO CYCLING
9 David Jolly   53:08.73  819 
10 Nathan Delahoussaye   53:09.09  734 
11 Keith Maddox   Fort Worth, TX53:22.76 349874  729 Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)
12 Chad Anderson   53:27.10  807 
13 Drew Ireland   53:27.37  826 
14 Bengt Mueck   Irving, TX54:42.73 348040  744 Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)
15 Zach Munn   Mckinney, TX54:43.44 304731  827 
16 Frank Remes   54:50.50  857 
17 Rylan Balderas   55:14.00  822 
18 Justin Els   55:22.17  721 
19 Brian Smith   55:40.23  804 
20 Jien Cheng   56:13.93  720 
21 Mark Mito   56:28.77  722 HAIRLESS MICE
22 Trey Stephens   56:35.97  727 
23 Jeff Maze   56:55.43  862 
24 James Brumsey   57:22.54  850 
25 Thomas Attaway   57:24.27  742 Frisco Cycling Club
26 James Tschiersch   57:33.60  733 DALLAS BIKE WORKS
27 Eric Schneider   57:34.83  748 
28 Paul Nguyen   58:56.16  740 
29 Josh Merkel   1:01:08.66  820 
30 Jeff Deyke   1:01:26.00  735 
31 John Koewig   1:02:32.40  823 
32 Ruben MacIas   Plano, TX1:03:04.05 274143  728 DALLAS BIKE WORKS
33 Matt Harris   1:03:32.75  846 
34 John Verdier   1:05:38.99  731 
35 Scot Kielblock   1:05:39.35  865 
36 Don Bullard   1:06:04.11  732 
37 Brandon Vanderslice   1:07:40.19  747 VANDERSLICE PROMOTIONS
38 Chris Hall   1:10:39.75  828 
39 Jeff Bynum   1:29:31.16  746 
DNF Steven Whitley   Cadillac, MI27:28.13 197568  749 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dean Nit   49:49.02  829 
2 Tim Judge   50:41.30  851 
3 Jeff Hain   52:04.09  852 
4 Tony Washington   52:07.32  763 
5 Sergio Gomez   53:06.80  877 
6 Alexander Link   Dallas, TX53:13.73 190280  764 
7 Jim Beck   Plano, TX53:29.77 360004  799 
8 Robert Plaskota   Fort Worth, TX53:57.88 187400  755 Freethought
9 Todd Odom   Dallas, TX54:36.65 356734  766 Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)
10 Ralph Alston   54:54.17  845 
11 Dave Burrow   Sachse, TX54:55.71 349062  802 
12 David Robison   55:02.08  767 
13 Christopher Trinkle   55:08.74  752 
14 Shaun Smillie   55:31.67  858 
15 John Eddington   55:33.62  869 
16 Chris Teague   Oviedo, FL55:35.09 297233  833 
17 Stuart Smith   56:15.00  890 
18 Frank Scap   56:17.54  836 
19 David Munoz   Orlando, FL56:57.20 241035  761 TEAM SOLO
20 Fernando Gomez   56:57.44  758 
21 Richard Reid   56:57.52  756 ROCK SOLID HEATING & COOLING
22 Brad Boulton   Alvarado, TX58:01.14 357045  750 Team Bicycles, inc
23 Ed Mazur   Frisco, TX58:01.32 309059  760 Team in Training
24 Fran Desautels   58:03.88  844 
25 Steve Dickerson   58:42.01  834 
26 Claudius Halliday   58:47.49  878 
27 Brant Roeming   58:48.04  832 
28 Christopher Salas   59:43.25  765 
29 Michael Pilgrim   Forney Tx1:00:13.18 366566  762 Matrix/RBM
30 Steven Tudor   1:01:47.22  800 
31 Scott Dawson   1:02:59.67  757 
32 Doug Lange   Mountain Top, PA1:03:39.34 153167  892 
33 Jorge Tovar   1:14:12.34  884 

Men - Cat 3 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Johnson   51:57.09  843 
2 Curtis Cameron   54:46.21  860 
3 Dan Moore   54:50.07  771 TenaciousD
4 Jeff Johnson   55:18.17  772 
5 Brent Armstrong   Clearwater, FL57:45.92 109403  768 SLORNU
6 Dan Marchok   Princeton, TX58:56.88 358548  770 
7 Jose De la Rocha   1:03:18.30  856 
8 Charles Foerstner   Houston, TX1:03:45.17 148688  888 
9 Stephen Arnold   Atlanta, GA1:04:19.27 324140  847 
10 James Henson   1:05:21.97  848 
11 John Loewen   1:05:49.58  769 
12 Rick Spencer   1:08:47.30  886 
13 Mark Nielson   1:28:02.73  863 

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blake Pilgrim   Forney, TX23:23.42 366570  611 RICHARDSON BIKEMART/MATRIX JR
1 Mauricio Garcia   Miami, FL23:24.87 139327  887 
2 Nate Moore   23:58.27  609 FAT TIRE FAMILY
2 Devin Carlson   Plano, TX24:05.73 341552  891 Matrix Cycling Club
3 Reydesel Garcia   Mckinney, TX24:05.75 310049  868 
4 Bradyn Smith   Garland, TX24:07.07 354564  612 MATRIX/RBM
5 Gavin Osborne   24:19.83  610 RBM/MATRIX
6 Ryan Clem   25:34.15  870 
7 Scott Cameron   25:34.96  859 
8 Gage Bullard   25:47.26  607 
9 Tre Alston   27:03.42  841 
10 Ethan Bolan   27:46.29  606 
11 Matthew Varriale   29:19.05  838 
12 Eric Bolan   29:19.50  605 
13 Andrew Glass   30:53.34  842 

Men - Junior - 6-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Wright   Fort Worth, TX26:38.00 361962  796 BIG PIG RACING
2 Marshall Rexroat   27:04.36  624 
3 William Sharp   27:12.75  861 
4 Will Mabos   27:22.72  882 
5 Collin Turner   Baltimore, MD27:25.37 266408  889 
6 Ethan Hite   29:14.38  885 
7 Andrew McDaniel   29:19.66  824 
8 Garrett Osborne   30:23.90  623 RBM/MATRIX
9 Austin Yackee   30:27.51  816 
10 Max McGaffin   31:41.57  893 ROCKWALL CYCLING
11 Mitchell Reiss   31:43.57  795 
12 Miles McGaffin   36:40.34  894 ROCKWALL CYCLING
13 Buckey Boulton   36:54.30  622 
14 Elliott Bolan   36:56.46  621 
DNF Trenton McCracken     874 

Women - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Inna Innes   Mckinney, TX3:04:31.67 231914  24 BIG PIG RACING

Women - Pro/Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Rawlins   Denton, TX2:33:45.17 308761  34 BICYCLES PLUS
2 Kim Chance   Dallas, TX2:37:29.10 157443  31 MATRIX/ RICHARDSON BIKE MART
3 Penny Ficker   Waco, TX2:47:43.33 337334  36 DALLAS BIKE WORKS

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pam Jackson   Garland, TX2:47:27.55 157028  26 Matrix Cycling Club

Women - Cat 2 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Dean   Flower Mound, TX2:00:14.55 319114  334 
2 Pam Jackson   Garland, TX2:19:54.26 157028  353 RICHARDSON BIKE MART/MATRIX

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deanna Mueller   Fort Worth, TX1:50:09.62 361961  402 BICYCLES INC.

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lorinda Putter   Allen, TX1:48:38.25 269731  354 Raintree
2 Xochilt Gonzalez   1:51:33.79  385 DALLAS BIKE WORKS

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Denise Weber   Bloomington, IL2:01:26.27 209658  361 DALLAS BIKE WORKS

Women - Cat 3 - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaylee Tredway   1:09:13.62  780 Don Johle's Bike World
DNF McKenna Homes     849 

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Misty Blasingame   58:31.57  782 
DNF April Manint   42:50.31  781 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leslee Daugherty   56:49.90  783 
2 Vanessa Fyffe   1:01:19.08  786 
3 Jennifer Jeter   1:04:12.65  803 
4 Shelli Tredway   1:05:11.83  785 Don Johle's Bike World
5 Tara Clayton   1:09:48.11  831 
6 Jennifer Updike   1:10:42.15  881 
7 Lisa Hite   Pilotpoint, TX1:11:14.16 309742  784 Team Phoenix

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julia Hart   Dallas, TX53:40.57 365842  792 PACC
2 Monica Otte   55:51.93  661 
3 Sandusky Liz   59:21.83  790 MATRIX/RICHARDSON BIKE MART
4 Vicki Gill   1:00:55.98  837 
5 Susan Pollard   1:02:01.69  791 
6 Christy Householter   1:07:22.48  879 
7 Gillian Grant   1:09:09.27  759 
8 Chi Bennett   1:10:37.22  789 Cool Biker Chicks
9 Jill Moore   Newbury, MA1:13:20.82 85466  787 FAT TIRE FAMILY
10 Adrian Blagg   1:20:44.74  797 

Women - Cat 3 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tricia Loewen   1:04:25.73  793 

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Tudor   24:40.78  801 
2 Kierra Williams   27:38.15  779 MATRIX CYCLE CLUB
3 Taylor Moore   27:42.23  777 FAT TIRE FAMILY
4 Samantha Varriale   29:54.14  839 

Women - Junior - 6-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hailey Moore   28:49.86  773 FAT TIRE FAMILY
2 Lizzie Carpenter   30:46.68  775 RICHARDSON BIKE MART TEAM MATRIX
3 Rachel McCracken   47:19.68  876 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSpyCUOREShimanoUSACDFOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee