Race Results for
Veterans Park CX Race-1
Ann Arbor, MI
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/29/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4 - C 39-under

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOE REITER   Novato, CA24:37.47 317380  674 ANN ARBOR MI
2 Alex Lehr   Monroe, MI26:09.19 344624  673 HERBALIFE
3 Christopher Wegienka   South Lyon, MI26:10.10 304277  671 RACING GREYHOUNDS
4 Carl Flink   Nashville , TN26:30.28 122479  676 STEEL CITY ENDURANCE
5 HANI HABRA   Troy, MI26:30.70 339682  669 UNIVERSITY OF MICHIGAN
6 Derek Gibbs   Westland, MI26:49.21 271573  677 MCG P/B TRAILS-EDGE
7 DANIEL VANDOCK   27:26.36  678 TEAM DEFIANCE
8 GARY MUDD   Commerce27:33.07 371376  679 COMMERCE TWP MI
9 Chris Burnett   Ypsilanti, MI27:43.59 262341  659 WHEELS IN MOTION
10 Zachary Benet   Ann Arbor, MI28:19.67 360323  664 ANN ARBOR MI
11 trevor terry   Ypsilanti, MI28:39.55 342144  672 YPSILANTI MI
12 JOHN WALSH   28:58.47  721 ANN ARBOR MI
13 Thomas Reineking   Ferndale, MI29:03.54 325692  661 TEAM BICYLCE HEAVEN
14 Christopher Kiesling   Eastpointe, MI29:17.23 356860  666 EASTPOINTE MI
15 MATT JOHNSON   29:26.28  668 YPSILANTI CYCLE-CORNER BREWERY
16 BILL ROSEMURGY   29:38.01  660 ANN ARBOR MI
17 Markus Nee   Ann Arbor, MI29:59.84 244486  670 ANN ARBOR VELO CLUB
18 ROBERTO PASTOR   30:12.39  665 BELLEVILLE MI
19 VINCE ANILA   Bloomfield Hills, MI30:59.33 367305  667 BLOOMFIELD HILLS MI
20 BRADLEY WILLIAMS   31:24.87  663 MOM AND POPS GRASSROOTS MTB TEAM
21 Steven Bassett   Waterford, MI31:45.89 359558  658 TEAM HOT DOG
22 GRZEGORZ FILIP   32:02.88  662 ANN ARBOR MI

Men - Cat 4 - C 40+ - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PETER KOURY   Toledo, OH25:23.22 281248  713 TOLEDO OH
2 Matt Fill   White Lake, MI25:40.40 359712  709 FLYING RHINO CC
3 CHRIS WINKLER   Royal Oak, MI25:50.11 359020  716 ANN ARBOR VELO CLUB
4 Marc Dettman   Grand Rapids, MI26:14.43 215793  708 BISSELL/ABG CYCLING CLUB
5 Alexander Gaulin   White Lake, MI27:08.48 311408  714 FLYING RHINO CC
6 CRAIG NORTH   Ann Arbor, MI27:30.32 316250  724 ANN ARBOR MI
7 Jon Haines   Shelby Township, MI27:42.84 348608  717 RBS CYCLING TEAM
8 David Palan   Ann Arbor Mi27:47.30 277740  719 ANN ARBOR VELO CLUB
9 David Hoffman   Ann Arbor, MI27:51.66 227602  723 DOGFISH RACING
10 Fred Hannert   Milford, MI28:09.13 187631  725 TRAILS EDGE
11 Mark Hughes   Sarasota, FL28:13.05 296403  675 FLYING RHINO CC
12 JEFF HENCHER   28:29.66  720 CICLOSPORT RACING
13 Robert Hair   Waterford, MI28:33.75 189247  703 FLYING RHINO CC
14 Michael Schultz   Farmington, MI29:02.21 60984  710 CADIEUX/O2
15 James Gardner   Luna Pier, MI29:04.50 278427  711 JACKS BICYCLES
16 MARK RUSHBROOK   Dexter, MI29:26.69 372647  707 DEXTER MI
17 GRANGER SOUDER   29:27.23  712 TOLEDO OH
18 Jeffery Hill   Romeo, MI30:03.97 360937  722 ROMEO MI
19 Rick Rainville   Livonia, MI34:03.86 359257  715 LIVONIA MI
20 Jeff Cooper   Royal Oak, MI34:52.50 360308  702 ROYAL OAK MI
21 Robert Wydra   Detroit, MI35:25.31 179571  798 WOLVERINE SPORTS CLUB
22 TODD COOK   Richmond, MIDOWN 1 LAP 376800  718 RICHMOND MI

Men - Cat 2/3/4 - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Kaye   Ann Arbor, MI45:09.59 290612  488 ANN ARBOR MI
2 Richard Rainville (1 - Cat3)   Livonia, MI45:30.31 305239  475 WOLVERINE SPORTS CLUB
3 David Yapp (1 - Cat4)   Ann Arbor, MI46:28.74 361488  404 ANN ARBOR MI
4 Thomas Barrett   Ann Arbor, MI46:33.30 244235  474 ANN ARBOR VELO CLUB
5 ANDREW HOLLY   Grand Rapids46:35.15 367247  495 GRAND RAPIDS MI
6 Adam McIntyre   Jenison, MI46:35.65 359411  489 FREE WHEELER BIKE SHOP
7 Collin Snyder   Plymouth, MI46:55.47 264396  406 TRAILS EDGE/MCG
8 Brad Lako   Auburn Hills, MI46:59.00 254600  486 KLM/COLDSTONE
9 William Cawthorn   Ann Arbor, MI47:02.57 312882  407 ANN ARBOR VELO CLUB
10 Jason Boynton (2 - Cat3)   Madison, WI47:19.92 187093  403 MADISON WI
11 Shony Reuven   White Lake, MI47:29.54 342068  487 CYCLETHERAPY-SPECIALIZED RACING
12 Jon Coleman   Canton, MI47:32.82 306254  491 ROGUE RACING PROJECT
13 Keith Feldt (3 - Cat3)   Waterford, MI47:38.37 256165  484 FLYING RHINO CC
14 Brian Harville   Goodrich, MI47:50.93 349032  494 FLYING RHINO CC
15 joshua neider   Northville, MI47:58.28 277699  405 MCG-TRAILS EDGE
16 Todd Freidinger   Saint Clair Shores, MI48:47.59 163382  402 NORTH COUNTRY CYCLE SPORT
17 Sean Geary   Ann Arbor, MI48:55.79 315284  493 FUSION
18 Robert Pulcipher (4 - Cat3)   Ann Arbor, MI49:01.37 220675  492 TWO WHEEL TANGO/AAVC
19 Patrick Robb   Royal Oak, MI49:12.00 48371  401 WOLVERINE
20 Paul McKeighan   Ann Arbor, MI49:17.93 313842  480 YPSILANTI MI
21 Alex Mettler (2 - Cat4)   Annarbor, MI49:31.23 289606  498 ANN ARBOR VELO CLUB
22 Ryan McKinnie (5 - Cat3)   Brighton, MI49:34.40 222912  499 TWO WHEEL TANGO
23 Mark Olin   Rochester, MI49:34.71 270538  497 RBS CYCLING TEAM
24 Talbot Hack   Ann Arbor, MI49:40.86 360177  485 ANN ARBOR MI
26 Benjamin Christian   Novi, MI50:02.84 70790  476 WOLVERINE SPORTS CLUB
27 Paul Steigerwald   Ypsilanti, MI50:08.51 301353  472 WHEELS IN MOTION
29 Jim Goerlich   Sterling Heights, MI50:32.59 254334  478 TEAM SANDBAG
30 MATTHEW BJURMAN   Ann Arbor, MI50:32.65 254325  482 ANN ARBOR MI
31 Jan Gatowski   Beverly Hills, MI51:18.68 254326  479 FLYING RHINO CC
32 Jonathan Evans (6 - Cat3)   Kalamazoo, MI52:13.45 240895  500 HUP UNITED
33 Javier Samayoa (3 - Cat4)   Ann Arbor, MI53:46.80 281267  496 ANN ARBOR VELO CLUB
34 Edward Barker   Oakland Twp, MIDOWN 1 LAP 255637  490 CYCLETHERAPY
35 Derek Hill   Waterford, MIDOWN 1 LAP 279612  483 CYCLETHERAPY
DNF Greg Johnson   Fenton, MIDNF 211378  473 FLYING RHINO CC
DNF Ryan Mathews (Cat3)   Monroe, MIDNF 22900  481 AL PETRI & SONS/GIANT
DNF Shaun Welch   Waterford, MIDNF 346096  477 PAINT CREEK BICYCLES
2147483647 Christopher Cluett (7 - Cat3)   Ann Arbor, MIMI 288612  408 ANN ARBOR
2147483647 Scott Myers   BaltimoreMI 360252  409 LANSING

Men - Cat 2/3/4 - Masters 35+ - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Simon Bailey   Ann Arbor, MI43:36.51 160410  254 WOLVERINES ACF STORES
2 Steven Broglio   Ann Arbor, MI43:38.36 55197  255 CYCLE-SMART INC.
3 John Osgood   Kimball, MI43:48.89 254343  252 TEAM SANDBAG
4 Jim Hilditch   Canton, MI44:16.30 234565  260 RACING GREYHOUNDS
5 Jarod Makowski   Troy, MI44:45.97 43115  261 PAINT CREEK BICYCLES
6 David Johnson   Toledo, OH45:11.92 224884  258 DRAKES FINE ROAST COFFEE
7 Todd Frerichs   Rochester Hills, MI46:13.62 197437  257 KLM COLDSTONE
8 Mark Caffyn   Ortonville, MI46:13.63 252670  253 MPI-MAIN STREET RACING TEAM
9 Daniel Bannink   Rochester Hills, MI46:32.32 2498  259 KLM/COLDSTONE
10 JOEL SELLMAN (1 - Cat3)   Mill Valley, CA48:02.25 270545  256 MILL VALLEY CA
11 Ron Stack   Fenton, MI48:16.59 177087  251 CYCLEFIT
12 Patrick McEnaney (2 - Cat3)   Whitmore Lake, MIDOWN 1 LAP 140189  262 UNATTACHED

Men - Cat 2/3/4 - Masters 45+ - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Haney   Rockford, MI43:40.33 273412  370 BISSELL/ ABG
2 Andrew Klumb   Toledo, OH44:05.49 248080  368 DRAKES COFFEE
3 Robert Wozniak   Clarkston, MI44:18.86 306878  363 FLYING RHINO CC
4 Mark Wolowiec   Davisburg, MI44:38.04 41215  365 FLYING RHINO CC
5 Michael Seaman   Mt Pleasant, MI44:38.80 32045  367 TEAM SPECIALIZED
6 Joseph Brown (1 - Cat3)   Grayling, MI45:54.07 157319  364 FLYING RHINO CC
7 Mathew Baroli   Troy, MI46:06.36 163946  372 WOLVERINE SPORTS CLUB
8 Adam Austin   Los Angeles, CA46:13.41 251417  373 MONTROSE BIKE SHOP/ CW BUILDERS INC
9 Scott Fabijanski (2 - Cat3)   Royal Oak, MI47:52.45 256573  374 WOLVERINE/ ACFSTORES.COM
10 Thomas Clark   Sterling Heights, MI48:10.19 262346  375 BIKE SPORT SHOP/ LOUIS GARNIEU
11 Kenneth O'Day   Ypsilanti, MI48:25.19 51473  362 TEAM SPECIALIZED
12 Tim Faas   Farmington Hills, MI51:10.81 208526  371 WOLVERINE ACF STORES
13 Robert Wydra   Detroit, MIDOWN 1 LAP 179571  369 WOLVERINE SPORTS CLUB

Men - Cat 1/2 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SVEN BAUMANN   Lake Orion, MI59:01.85 378155  70 WOLVERINE/ ACFSTORES.COM
2 Michael Wissink   Walled Lake, MI59:06.90 119033  77 TEAM SPECIALIZED
3 Tom Burke   Grand Rapids, MI59:50.62 179205  69 SPECIALIZED MICHIGAN
4 Mark Parmelee   Ortonville, MI60:18.99 264374  63 CYCLETHERAPY
5 Vincent Roberge   Redford, MI1:01:25.25 190250  73 TRAILS EDGE CYCLERY
6 Adam York (1 - Cat2)   Okemos Mi1:01:53.54 210584  65 MCG P/B TRAILS-EDGE
7 Michael Anderson   Alpena, MI1:02:04.31 248234  75 TREK/SRAM
8 Jay Moncel (2 - Cat2)   Troy, MI1:02:24.79 166325  WOLVERINE ACFSTORES.COM
9 Don Cameron (3 - Cat2)   White Lake, MI1:03:22.29 94327  66 TEAM SPECIALIZED
10 Jonathan Card   Sylvania, OH1:04:42.98 6078  68 SYLVANIA OH
11 Erik Koehler (4 - Cat2)   Birmingham, MI1:04:47.30 296282  78 MOTOR CITY RACING
12 Peter Thompson (5 - Cat2)   Ortonville, MI1:05:21.43 245538  67 TEAM SPECIALIZED
13 Cory Stange   Millington, MI1:05:55.01 260216  62 BISSELL/ABG
14 Brian Hancock   Alma, MI1:06:07.29 145099  72 TEAM SPECIALIZED
15 Michael Simonson   Oxford, MI1:06:24.46 199958  79 ROCHESTER BIKE SHOP
16 Francis Bunn   East Grand Rapids, MI1:06:32.22 221576  76 BISSELL/ABG
17 Patrick Russell (6 - Cat2)   Berkley, MIDOWN 1 LAP 197649  61 WOLVERINE SPORTS CLUB
18 Andrew Weir (7 - Cat2)   South Ogden, UTDOWN 1 LAP 169810  74 TWO WHEEL TANGO
19 Rich Stark   Ann Arbor, MIDOWN 1 LAP 210510  64 ANN ARBOR VELO CLUB/ TWO WHEEL TANGO
20 Alan Antonuk   Santa Monica, CADOWN 1 LAP 200093  81 CCSH/RGF
DNF Terrence Metz   Beverly Hills, MIDNF 213883  71 BEVERLY HILLS MI
DNF Rudyard Peterson   Kalamazoo, MIDNF 215610  80 KINETIC SYSTEMS

Women - Cat 4 - C

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALAINA CASE   28:22.32  831 E3 TRAINING
2 Andrea Tucker   Clarkston, MI29:31.19 360150  829 FLYING RHINO CC
3 Nancy Lange   Wyoming, MI34:28.26 354286  830 PRIORITY HEALTH
4 Adrienne O'Day   Ypsilanti, MIDOWN 1 LAP 254330  827 TEAM SPECIALIZED

Women - Cat 1/2/3 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marne Smiley   Chicago, IL49:48.55 250729  126 BOBS REDMILL RACING
2 Kelly Paterson (1 - Cat3)   Troy, MI50:10.26 241369  130 TROY MI
3 Susan Shaw (2 - Cat3)   Fenton, MIDOWN 1 LAP 246829  123 CYCLEFIT
4 Cynthia Bannink   Madison, WIDOWN 1 LAP 193391  127 MADISON WI
5 Monica Tory (3 - Cat3)   Kalamazoo, MIDOWN 1 LAP 255445  125 FUSION IT
6 Jessica Bratus   Ann Arbor, MIDOWN 1 LAP 254329  128 TWO WHEEL TANGO
7 Margaret Robinson   Madison, WIDOWN 1 LAP 327782  129 TRAILS-EDGE CYCLERY
8 Laura Melendez   Grand Rapids, MIDOWN 1 LAP 225973  124 PRIORITY HEALTH
9 Lillian Ruiz   Ypsilanti, MIDOWN 2 LAP 254346  122 TREEFORT BIKES

Mixed - Cat 4 - Jr 14-under - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jasong Goocher   Flatrock, MI27:15.83 361419  933 JACKS BICYCLES
2 MOLLY CORMIER   30:14.23  941 LIVONIA MI
3 Sabrina Reynolds   Toledo, OH31:02.95 358603  940 BODY DESIGN LLC
4 JACK BAILEY   34:52.73  942 NOVI MI
5 Elena Reynolds   Toledo, OH38:23.90 358602  939 BODY DESIGN LLC

Mixed - Cat 4 - Jr 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ginger Wissman   Oxford, MI50:05.49 270536  936 FLYING RHINO CC
2 Oliver Wissman   Oxford, MIDOWN 1 LAP 302797  937 FLYING RHINO CC

Mixed - Cat 2/3/4 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rich Stark   Ann Arbor, MI46:56.71 210510  524 ANN ARBOR VELO CLUB/ TWO WHEEL TANGO
2 Wayne Cook   Clinton Twp., MI48:29.08 7671  523 SPECIALIZED
3 Gary Oliveira   Lake Orion, MIDOWN 1 LAP 52709  525 FLYING RHINO CC
4 Chris Burnett   Ypsilanti, MIDOWN 1 LAP 262341  522 WHEELS IN MOTION
5 Kevin Skipworth   Findlay, OHDOWN 1 LAP 294491  521 CITY BIKE SHOP
6 Robert Wydra   Detroit, MIDOWN 2 LAP 179571  520 WOLVERINE SPORTS CLUB

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaOSMOBonk BreakerShimanoSpyUSACDFCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee