Race Results for
Traders Point-Team Nebo Ridge Cross
Zionsville, IN
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/08/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior Men 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LUKE BEEMER   Brownsburg, IN 354164  2457 
2 GUNNER DYGERT   Brownsburg, IN 351414  2142 
3 ALEK MINKIS   Brownsburg, IN 356889  2463 
4 CORBIN SCHMITZ   Bargersville, IN 319856  2459 
5 Ben Handy   Indianapolis, IN 349374  2461 
6 BEN FREAS   Elkhorn, WI 338970  2458 

Men - Junior Men 10-14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WILL JOHNSON   Pendleton, IN 341996  2450 
2 CORBYN GRAY     2462 

Men - Elite Mens

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOSH JOHNSON   Fort Wayne, IN 257134  2854 
2 ERIC ANDERSON   Indianapolis, IN 42611  2850 
3 MIKE KENNEDY   Louisville, KY 256322  2855 
4 ANDREW BONEFF   Fairborn, OH 291433  2851 
5 CHAD BURDZILAUSKAS   Indianapolis, IN 122674  2852 
6 CORY SWIHART   Indianapolis, IN 277488  2857 
7 WESTON LUZADDER   Carmel, IN 240464  2859 
8 DANNY GEROW     2853 
9 ANDREW TRUEMPER   Indianpolis, IN 242744  2858 
10 JOHN PUFFER   Indianapolis, IN 116272  2856 
11 JOHN SCHMITZ   Bargersville, IN 315756  2803 

Men - Elite Masters 45+ - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 TODD ANDERSEN (1 - Cat3)   Fort Wayne, IN 1584  2800 
3 SCOTT BOND   Greenfield, IN 190551  2801 
6 DAVID COAR (2 - Cat3)   Ft Wayne, IN 57399  2802 

Men - Elite Masters 35+ - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WILLIAM SHERMAN   Indianapolis, IN 134321  2607 

Men - Cat 4 - Open Mens

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gunner Dygert   Brownsburg, IN 351414  2142 
3 RYAN HUBBS   Bargersville , IN 343562  2130 
5 SCOTT BAUMER   Indianapolis, IN 353428  2106 
9 WILL MEGER   La Crosse, WI 336360  2133 
15 Joe Cox   Indianapolis, IN 191383  2139 
20 WILLIAM SORG   Bloomington, IN 272073  2135 
23 JUSTIN SORBER   Lafayette, IN 306060  2134 
24 RICHARD BATE   Louisville, KY 297740  2103 
27 JUSTIN YODER   Indianapolis, IN 288502  2137 
28 CHRIS KELLAR   Indianapolis, IN 361656  2140 
31 DEREK ELLIOTT   Carmel, IN 311431  2128 
37 SHAWN WOLF   Brooklyn, NY 357612  2136 
43 Andy Paskins   Carmel, IN 137920  2145 
48 DOUG KINKADE     2131 
51 JEROD KIZER   Dana 339162  2132 
54 DAVE HALL   Pittsburgh Pa 358669  2129 
55 guerrie good     2146 
57 DONALD WILLIAMS   Indianapolis, IN 361151  2144 
58 ANDREW DALTON   Fishers, IN 347302  2127 
59 ALEX CANNON     2126 
60 KOURTNEY ZAHN   Indianapolis, IN 359653  2138 
62 ERIK ALBERS   Indianapolis, IN 330184  2101 
DNF BRANTLEY BERRY   Richmond, IN 360870  2110 

Men - Cat 4 - Masters 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
10 MARC JOHNSON   Indianapolis, IN 344334  2237 
12 JOHN WISCHMEIER   Columbus, IN 286402  2247 
13 GEOFFREY CHANDLER   Indianapolis 365647  2232 
16 JIM CREAMER   Carmel, IN 306875  2235 
21 MIKE JOHNSON   Pendleton, IN 264914  2238 
22 MIKE CONAWAY   Fishers, IN 180478  2234 

Men - Cat 4 - Masters 45+ - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
35 TIMOTHY WOZNIAK   Brownsburg, IN 273382  2248 
36 E Michael Ozment   Champaign, IL 46412  2249 
39 TOM PEEK   Anderson, IN 91366  2241 
40 John Wheeler   Carmel, IN 206716  2246 
41 Timothy Casady (1 - Cat4)   Zionsville, IN 191381  2251 
42 MICHAEL HENRY   Zionsville, IN 361289  2236 
44 JEFF SMART   Indianapolis, IN 350026  2243 
45 DAVID THARP   Cicero, IN 284848  2245 
46 KEITH MORLEN   Clarksville, IN 49756  2240 
47 LARRY STEVENS (2 - Cat4)   Carmel, IN 263019  2244 
49 FRANK TROIANO   Fishers, IN 206824  2250 
52 ERIC LEWIS     2239 
53 ROBERT BECK   Indianapolis, IN 49527  2231 
DNF Ralph Pratt III   Batesville, IN 214025  2242 

Men - Cat 4 - Masters 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
18 SCOTT SNYDER (1 - Cat4)   Westfield, IN 272379  2924 
19 CHAD NAY (2 - Cat4)   Carmel, IN 282137  2918 

Men - Cat 4 - Masters 35+ - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 DAVID DYGERT   Brownsburg, IN 10323  2141 
4 MIKE HEMELGARN (1 - Cat3)   Avon, IN 262921  2909 
6 BRADLEY HAYES   Brazil, IN 333804  2908 
7 MIKE SHIPMAN   Richmond, IN 303145  2922 
8 JASON POPE   Greencastle, IN 256440  2919 
11 GREG BAUER   Muncie, IN 310092  2902 
14 ANTHONY KUNKLER   Mccordsville, IN 234617  2912 
17 WILLIAM HALLBERG   Indianapolis, IN 312998  2907 
25 JOSH KLINE   Zionsville, IN 310471  2911 
26 JAMES FOSTER   Indianapolis, IN 305928  2906 
29 Ben Mason   Indianapolis, IN 387499  2915 
30 CHRIS ARVIN   Bloomington, IN 101636  2901 
32 ROBERT ANNIS   Indianapolis, IN 331390  2900 
33 JEFF RYAN   Indianapolis, IN 192058  2921 
34 MARK MILLER   Fort Wayne, IN 343740  2917 
38 RYAN BURNETTE     2903 
50 JAY LORENTZ   Shelbyville, IN 357342  2913 
56 JOE MCGUIRE     2916 
61 PATRICK LYNCH     2914 
63 THOMAS DUNBAR   Cicero, IN 307219  2905 
64 JEREMY CRUMBAUGH   Fishers, IN 280757  2904 
65 CHAD SMITH (1 - Cat4)   Brazil, IN 336800  2923 
DNF JOHN KINGSBURY     2910 

Men - Cat 3 - Open Mens

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KYLE PERRY   Indianapolis, IN 240005  2501 
2 CHAD TIEMAN   Fort Wayne, IN 292101  2503 
3 JAMES WALTER   Colorado Springs, CO 241873  2504 
4 DAVID YOHE   Indianapolis, IN 290032  2506 
5 JOHN WOODS   Indianapolis, IN 256120  2505 
DNF CORY RUSHER   Indianapolis, IN 283075  2502 

Men - Cat 3 - Masters 45+ - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 YNGVAR BRYNILDSSEN   Indianapolis, IN 5285  2732 
9 MATTHEW KOEHN (1 - Cat3)   Indianapolis, IN 19546  2734 
11 BRENT VANLANDINGHAM   Terre Haute, IN 192194  2737 
12 CRAIG REYNOLDS   Terre Haute, IN 274621  2736 
14 WES HARRIS     2733 
17 BOB COCHRANE   Indianapolis, IN 356866  2233 
18 CHAD MURPHY (2 - Cat3)   Fort Wayne, IN 83066  2735 
DNF Greg Youngen   Terre Haute, IN 125512  2738 

Men - Cat 3 - Masters 35+ - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 MIKE MINICHIELLO   Westfield, IN 332444  2566 
7 TODD BELANGER   Carmel, IN 273999  2563 
8 BRYAN DALMAN (1 - Cat3)   Denver, CO 197438  2565 
10 FELIPE CARDENAS   Indianapolis, IN 177206  2564 
13 Michael Langan   Indianapolis, IN 59681  2568 
15 TIM ODONNELL   Indianapolis, IN 205702  2567 
16 DAVID AUKERMAN   Hillsdale, IN 97139  2562 

Women - Junior Women 10-14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF CHLOE HAYES     2460 

Women - Elite Womens

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SIERRA SIEBENLIST   Indianapolis, IN 166038  2077 
2 JANELLE RENSCHLER   Indianapolis, IN 261856  2076 

Women - 3/4 Open Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Chloe Dygert   Brownsburg 406176  2464 
3 REBECCA ZINK   Indianapolis, IN 278382  2329 
4 LINDSAY RODKEY   Bloomington, IN 242247  2328 
5 SARAH BAUER   Colorado Springs, CO 343330  2325 
6 SARAH FARVER-STAUB   Ashley, IN 350120  2326 
7 Chienhui Sherman   Indianapolis, IN 312884  2330 
8 CATHERINE HOLLIBAUGH   Carmel, IN 354456  2327 

Women - 3/4 Masters Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 VALARIE GOSSAGE   Shelbyville, IN 298474  2270 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpyUSACDFSierra NevadaShimanoCUOREBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee