Race Results for
Doyne Park Cross
Milwaukee, WI
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/22/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters 55+ Category 4 - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Alderman   Madison, WI 278976  556 
2 Craig Busche   Wauwatosa, WI 250106  551 ISCorp Cycling Team
3 Randy Scoville   Fox Point, WI 265746  557 Team Velocause
4 Jerry Pearce   Milwaukee, WI 139093  565 Hampshire Cycle Club
5 Rit Booth (1 - Cat4)   Milwaukee, WI 51735  558 Hampshire Cycle Club
6 David Erickson   Madison, WI 173040  559 MadCity Velo Club
7 Thomas Silbernagel   Wauwatosa, WI 218705  554 Team Extreme
8 David Meany   Milwaukee, WI 45674  561 
9 Andrew Mishlove (2 - Cat4)   Glendale, WI 344022  566 3
10 Mark Mendelson   Shorewood, WI 273628  552 
DNF Mark Mendelson   Shorewood, WI 273628   

Men - Masters 55+ Category 1/2/ - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Gordon Paulson (1 - Cat1)   Cottage Grove, WI 176866  268 Planet Bike
3 David Simmermon   Madison, WI 58080  261 Planet Bike
4 Jim Bruskewitz (1 - Cat3)   Madison, WI 195229  273 3
5 Tom Palmer   Madison, WI 86802  262 Brazen Dropouts Cycling Team
6 Robert Schueler   Waukesha, WI 45910  272 Hampshire Cycle Club
7 Don Carr   Wauwatosa, WI 185458  271 ISCorp Cycling Team

Men - Masters 45+ Category 4 - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay LaBonne   Pleasant Prairie, WI 216019  611 velo trocadero cycling
2 Michael Froh   Milwaukee, WI 172255  607 Velo Trocadero
3 Jed Schleisner   Greenville, WI 31600  618 O2 Cycling
5 Timm Jacobson   Windsor, WI 211459  616 
6 John Senkerik   Wauwatosa, WI 288510  615 2
7 David Hanrahan   West Bend, WI 360655  602 3
8 Kurt Farrell   Whitefish Bay, WI 355538  645 
9 Andrew Reiland   Waukesha, WI 203977  605 Team Wisconsin
10 Christopher Osborne   Mequon, WI 302639  613 
12 John Norman   Port Washington, WI 329462  610 3
14 Michael McKinney   Hudson, WI 360010  646 3
15 Timothy Blob (1 - Cat4)   Menasha, WI 360009  627 2
16 Brien Christopherson   Wauwatosa, WI 328512  601 KS Energy Services / Team Wisconsin
17 Barry Zellmer   Pewaukee 67730  641 
18 Vance Scott   Skokie, IL 52059  643 
20 James Hollnagel   Oshkosh, WI 305673  612 

Men - Masters 45+ Category 1/2/ - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JW Miller   Madison, WI 233978  202 1
2 Tim Boundy (1 - Cat1)   Deer Park, IL 97379  206 Verdigris-Village CX Team
3 Gregory Ferguson   Middleton, WI 218703  201 Trek Midwest Team
4 Christopher Berge (1 - Cat3)   Madison, WI 280201  216 Magnus
5 Mike Norman   Evanston, IL 270641  219 The Pony Shop
6 Michael Meteyer (2 - Cat3)   Madison, WI 321876  229 Great Dane Velo Club (GDVC)
7 Dave Eckel (1 - Cat2)   Trevor, WI 122771  214 KS Energy Services / Team Wisconsin
8 John Lirette   Menomonee Falls, WI 259146  236 
9 Tedd Jacobson   Pewaukee, WI 161238  215 
10 Tim LeRoy (2 - Cat2)   Waukesha, WI 81044  205 Team Mack Racing Assoc. LTD
11 Brian Petted   Cedarburg, WI 58472  217 Team Extreme
12 Sean Shields   Milwaukee, WI 76735  223 Hampshire Cycle Club
13 Timothy Theobald   Milwaukee, WI 35298  212 Cafe Hollander RDC
14 William Koehler   Cedarburg, WI 214442  218 BVC/Nomad Cycling
15 Robert Garner   Sturtevant, WI 50337  230 V.C. Bikesport
16 Richard Janisch   Wauwatosa, WI 184399  213 Hollander RDC
17 Mark McGeen (3 - Cat2)   Waukesha, WI 23462  203 Team Mack Racing Assoc. LTD

Men - Masters 35+ Category 4 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Brandt   Mukwonago, WI 340300  762 Team Wisconsin
3 Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921  713 Big Ring Flyers
4 Chris Harold   Lindenhurst, IL 331674  703 
6 Carl Barkow (1 - Cat4)   Pewaukee, WI 289518  701 Lakes Area Physical Therapy
7 Peter Tampa   Racine, WI 170593  720 
9 Nathan Phelps   De Pere, WI 272098  707 Big Ring Flyers
10 Robert Sorenson   Green Bay, WI 361260  722 
15 Michael Cudahy   Glendale, WI 356981  765 
17 Mike Hulen (2 - Cat4)   Milwaukee, WI 265328  712 Hampshire Cycle Club
18 Dave Dineen   Wauwatosa, WI 336678  738 
20 Ryan Redetzke (3 - Cat4)   Northfield, MN 199518  764 
DNF Jesse sharp   Green Bay, WI 313110   2
DNF Briant Kelly   Whitewater, WI 313798  735 

Men - Masters 35+ Category 1/2/ - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Melcher   West Bend, WI 166066  102 Team Pedal Moraine
2 Louis Kuhn   Evanston, IL 19966  112 The Pony Shop
3 Christopher Newlin   Viroqua, WI 207374  365 
4 Maciej Nowak   Waukesha, WI 182256  109 1
5 Keith McMahon (1 - Cat2)   Wilmette, IL 64020  103 The Pony Shop
6 Michael Curtes   Mequon, WI 227470  107 
7 Marc Engelhardt   Milwaukee, WI 253569  118 1
8 Jeffrey Bannink   Shorewood, WI 2499  113 Team Type 1
9 Wade Loberger   Oshkosh, WI 114529  106 Team Wheel & Sprocket
10 Tyson Schwiesow   Green Bay, WI 81966  147 CZ Velo
11 Aaron Duston   Colorado Springs, CO 229941  144 Team Wisconsin
12 Reed Cornia   Madison, WI 132111  126 
DNF Joe Curtes   Milwaukee, WI 182177  120 

Men - Junior 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  733 ISCorp Cycling Team
2 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  753 ISCorp Cycling Team
3 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  749 ISCorp Cycling Team
4 Christopher Osborne   Mequon, WI 299939  729 ISCorp Cycling Team
5 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  748 ISCorp Cycling Team
6 Rowan Norman   Port Washington, WI 329464  745 3

Men - Junior 10-14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI 303828  670 
2 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  653 ISCorp Cycling Team
3 Calhan Norman   Port Washington, WI 361008  660 3
4 Jack Norman   Evanston, IL 302907  654 The Pony Shop

Men - Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marc Ano   Winthrop Harbor, IL 348202  199 KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  401 ISCorp Cycling Team
4 Wally Kunstman   Sheboygan, WI 285687  198 Team Geargrinder
6 Tyler Stein   Fort Atkinson, WI 310045  200 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
8 David Bender   Kenosha, WI 260585  317 Michael's Cycles Team
9 Eric Brandt   Mukwonago, WI 340300  302 Team Wisconsin
11 Jess Kruchoski   Hartland, WI 261579  313 
12 Peter Tampa   Racine, WI 170593  184 
14 Joshua North   Bayside, WI 262938  238 3
15 Nathan Phelps   De Pere, WI 272098  164 Big Ring Flyers
16 Ezra WardPackard   Lake Geneva 320680  253 
17 Chad Brown   Fitchburg, WI 311883  153 
19 Brian Wick   Milwaukee, WI 265015  311 Little Ade's
20 Robert Sorenson   Green Bay, WI 361260  214 
21 Daniel Dolney   Chicago, IL 310559  178 ISCorp Cycling Team
22 Shawn LaPlante   Caledonia, IL 359775  264 
23 Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921  177 Big Ring Flyers
26 Andrew Borell   Ripon, WI 269270  230 3
28 Ian Prust   Middleton, WI 327042  226 Magnus
29 Andrew Reiland   Waukesha, WI 203977  275 Team Wisconsin
30 Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  158 ISCorp Cycling Team
32 Boyd Coleman   Milwaukee, WI 359217  172 
33 Gary Goebel   Lake Geneva, WI 142438  309 
34 Ryan Redetzke   Northfield, MN 199518  306 
35 David Erickson   Madison, WI 173040  290 MadCity Velo Club
37 Jon Bailey   Glendale, WI 323114  240 
38 Timothy Strege   Racine, WI 226857  179 Team Geargrinder
DNF Matthew Stachelski   Milwaukee, WI 287795  248 

Men - Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Racette   Fort Atkinson, WI 285206  319 KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Andrew Tegge   Green Bay , WI 296361  326 Team Wheel & Sprocket
3 Travis Gruchow   Madison, WI 328924  388 Magnus
4 Daniel Schaefer   Adell, WI 258370  314 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
5 Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI 294148  402 ISCorp Cycling Team
6 Ben Marchewka   Waterloo, WI 302088  324 2
7 Brian Krueger   Merrill, WI 224056  358 Great Dane Velo Club
8 Paul Loeper   Madison, WI 241692  309 
9 Christopher Osborne   Mequon, WI 299939  316 ISCorp Cycling Team
10 Nathan Jacques   Madison, WI 280199  323 Magnus
11 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  389 ISCorp Cycling Team
12 Aaron Mock   Lake Mills, WI 77185  315 2
13 Sanjay Ganju   New Berlin, WI 196060  344 Trek Midwest Team
14 Nicholas Sabel   Ripon, WI 263354  382 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
15 William Tyson Hausdoerffer   Shorewood, WI 15440  356 1
16 Patrick Brock   West Bend, WI 268180  386 My Wife Inc
17 Cale Dorn   Sun Prairie, WI 358324  387 Magnus
18 Ben Schreiber   Theresa, WI 280198  313 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
19 Seth Smekal   Mount Horeb, WI 191835  330 2
20 Ron Knaflic   Eagle, WI 153493  331 River Valley Cycling Club- RVCC
21 Jereme Noffke   Madison, WI 185686  302 
23 McGee Young   Milwaukee, WI 304978  360 Team Velocause
24 Adam Zimmerman   Oak Creek, WI 301979  357 
25 Michael Wakeley   Ottawa, IL 211313  385 Team Kenda presented by Geargrinder
26 John McNeill   Belleville, WI 253601  355 2
27 Peter Speers   Racine, WI 301734  329 3
DNF Grant Stevens   Cedarburg, WI 125520  333 Team Extreme
DNF Don Iwen   Milwaukee 208154  307 2

Men - Pro/Cat 1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Matter   Sheboygan, WI 85929  
2 Isaac Neff   Madison, WI 200724  KCV Cycling Club
3 Scott McLaughlin   Chicago, IL 72722  15 SRAM Factory
4 Kevin Klug (1 - Cat1)   Evanston, IL 220282  14 The Pony Shop
5 Lionel Rocheleau   Waukesha, WI 274025  54 TEAM GEARGRINDER
7 Dallas Fowler   Green Bay, WI 207074  36 
8 Corey Stelljes   Madison, WI 307965  46 
9 Travis Braun (1 - Cat2)   Madison, WI 285469  28 1
10 Casey Masterson (2 - Cat2)   Milwaukee, WI 212244  30 velo trocadero cycling
11 Matthew Schweiker   Chicago, IL 277107  59 Mesa Cycles Racing Team
12 Kyle Jacobson (3 - Cat2)   Milwaukee, WI 209985  35 ISCorp Cycling Team
13 Ross Cerniglia (4 - Cat2)   Wauwatosa, WI 280197  12 My Wife Inc
14 Luke Holtan   Milwaukee, WI 262458  38 velo trocadero cycling
15 Chad Tucker   Fox Point, WI 266824  19 2
16 Timothy Campbell   Lake Mills, WI 240400  51 Track Teams by WAHU
17 Cory Gwin (5 - Cat2)   Madison, WI 223072  41 1
18 Matt Waite   Madison, WI 206676  40 Team Wheel & Sprocket
19 Chris Zugel   Sheboygan, WI 126305  60 
20 William Street   Sheboygan, WI 219245  61 KUHL
DNF Steve Scholzen   Shorewood, WI 201190  56 ISCorp Cycling Team
DNF Jeffrey Wat   Chicago, IL 244829  58 Burnham Racing

Women - Women Pro/1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Abby Strigel   Madison, WI 202434  
3 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  
4 Alyssa Severn   Lees Summit, MO 325718  Cyclocrossracing.com
5 Elicia Hildebrand (1 - Cat2)   Durango , CO 227122  17 2
6 Meredith Peterson (2 - Cat2)   Madison, WI 248348  12 
7 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  11 ISCorp Cycling Team
8 Patricia Kaufmann (3 - Cat2)   Whitefish Bay, WI 18621  13 1
9 Renee Bach (4 - Cat2)   Madison, WI 242850  18 

Women - Women Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diane Ostenso   Cottage Grove, WI 177665  571 Planet Bike
2 Robin Bauer   Folsom, CA 295663  527 Racing For Riley
3 Heather Curnutt   Madison, WI 246308  502 MadCity Velo Club
4 Cassey Lynn   Madison, WI 294376  528 U of Wisconsin/Madison Cycling Team
5 Sara Grant   Sun Prairie, WI 290691  504 Great Dane Velo Club
6 Melissa Putzer   Oshkosh, WI 161325  506 Team Wheel & Sprocket
7 Jennifer Perricone   Lake Mills, WI 258437  517 ISCorp Cycling Team
8 Renee Callaway   Madison, WI 99104  501 TEAM MADCROSS
DNF Jessica Helmlinger   Cedarburg, WI 255881  507 Team Kenda

Women - Women Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Skylar Schneider   West Allis, WI 300089  73 
2 Claire Pettersen   Madison, WI 360551  60 Magnus
6 Kate Konkle   Madison, WI 359510  51 
8 Sheryl Leonard-Schneck   Wauwatosa, WI 235599  52 Team Chiropractic Partners
9 Diane Schlipper   Madison, WI 343160  53 Great Dane Velo Club (GDVC)
11 Jennifer Borell   Ripon, WI 184037  68 2
13 Tracy Mather   Greenfield, WI 246314  56 TEAM GEARGRINDER
14 Christine Konkol   West Allis, WI 253903  61 ISCorp Cycling Team
15 Angela Catalano   Milwaukee, WI 334224  71 3
DNF Andrea Pether   Lake Geneva, WI 343188  62 

Women - Masters 55+ Category 4 - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Diane Schlipper   Madison, WI 343160  563 Great Dane Velo Club (GDVC)

Women - Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
31 Heather Curnutt   Madison, WI 246308  316 MadCity Velo Club

Women - Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Meredith Peterson   Madison, WI 248348  371 
DNF Patricia Kaufmann   Whitefish Bay, WI 18621  379 1

- Women Pro/1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Schneider   Milwaukee, WI 170980  

- Women Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Stevie Koepp   Madison Wi 361663  95 
4 Erin Feldhausen     107 
5 Kathy Mock     57 
7 Leslie Prevish     106 
10 Heather Schmidt     77 
12 Riley Courtney     105 
DNF Lori Lacey   Appleton, WI 360872  75 

- Masters 55+ Category 1/2/ - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darryl Mataya   Mount Horeb, WI 224896  262 

- Masters 45+ Category 4 - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Ross Adams     642 
11 Troy Sable   West Bend, WI 361674  617 
13 Mike Bown     625 
19 Ed Hayin     644 

- Masters 35+ Category 4 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Jay Prentiss     767 
8 Steve Schaefer     769 
11 Joseph Smessaert     724 113360 Crume
12 Hector Hausdoerffer     768 
13 Eric Edwards     770 
14 Donald Heckle     185 
16 Lincoln Baker   Evanston, IL 2337  766 
19 Kirt Konkle     737 

- Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Keith Tussey     215 
5 Mark Sharafinski   Wauwatosa, WI 360239  273 
7 Jon Wienandt   Fond Du Lac Wi 327496  175 
10 Josh Weis   Milwaukee, WI 348668  169 
13 Steven Schaefer     307 
18 Patrick Beukema   Pittsburgh, PA 330150  315 
24 Baker Lincoln     308 
25 Michael Eckert     203 
27 Stewart Schilling   Dodgeville, WI 246372  188 
36 Brennan Kreinan     314 
39 Ted Schrubbe   Elm Grove, WI 249426  312 
40 Matt Brunell     310 
41 Aaron Rosenstock     647 

- Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
22 Michael Fitch   Madison, WI 181526  369 

- Pro/Cat 1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Chad Hartley     Kenda

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpyOSMOBonk BreakerSierra NevadaShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee