Race Results for
Wendy Park Cyclocross
Cleveland, OH
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 09/12/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rudy Sroka   N Royalton, OH 33715   Lake Effect
2 Wesley Jones   Orrville, OH 200114   Soup Can Racing
3 Brandon Halleen   Akron, OH 302187   Raleigh/ Solon Bicycle
4 Shawn Jones   Wadsworth, OH 266650   Soup Can Racing
DNF Dave Schalmo      

Men - Pro 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Martin   North Royalton, OH 207549   Panther
2 Steven Twining   N. Lawrence, OH 236108   Lake Effect
3 Matt Weeks   Rocky River, OH 232237   Lake Effect
4 Ernest Marenchin   Stow, OH 41544   Pivot Cycles
5 Greg Flecher (1 - Cat2)   Columbus, OH 274985   Lake Effect
6 John Proppe (2 - Cat2)   North Royalton, OH 301502   Lake Effect
7 Jason Halloran   Lakewood, OH 170377   Team Spin
8 Nathanael Ziccardi   Columbus, OH 145720   B1 Bicycles
9 Brett Mckay   Nashua, NH 205998   Competitive Gear
10 Jim Baldesare   Kent, OH 63797   Cleveland Clinic RGF
11 Brent Evans   Novelty, OH 11037   Team Spin
12 Cameron Jackson   Akron 243794   CC-St-RGF
13 Greg Jackson   Stow, MA 17511   Spin Bike Shop
14 Eric Lesco   Massillon, OH 207847   Panther
15 Scott Gartman   Salt Lake City, UT 282666   Lake Effect
16 Mitch Gabel   Lakewood, OH 262227   Cleveland Clinic RGF
17 Kevin Girinnas      Team 614
18 Nathaniel Veselenak   Brooklyn, OH 312196   Snake Bite
19 Rudy Sroka   N Royalton, OH 33715   Lake Effect
20 Dave Steiner   Chagrin Falls, OH 209770   Team Spin
21 John Ehrlinger   South Euclid, OH 209482   Team Spin
22 Jay Karpinski   Cleveland, OH 342768   Spin Club & Scum City
23 Tom Keller   Solon, OH 205603   Team Spin
24 Kevin Wahila   Pittsburgh, PA 192571   
25 Spencer Hackett   Columbus, OH 297118   Team Jenis
26 James Dieringer   Lakewood, OH 171905   Team Spin
27 Craig Hannibal   Pepper Pike, OH 236062   Lake Effect
28 Mason Morgan (3 - Cat2)   Westerville, OH 252334   Cap City Cross

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sally Price   Cuyahoga Falls, OH 172593   Texas Roadhouse
2 Julie Lewis-Sroka   N Royalton, OH 143111   Lake Effect
3 Jackie McKay (1 - Cat3)   Nashua, NH 294402   Competitive Gear
4 Nancy Desmond   Middleburg Hts, OH 254014   Snake Bite
5 Sara Harper   Strongsville, OH 291899   Snake Bite
6 Amdanda Schmidt   Oberlin, OH 288000   Blue Rooster Sports Med
7 Gwen Davis   Tallmadge, OH 245157   Lake Effect
29 Justin Piccorelli   Berea, OH 198292   Team Spin
30 Peter Dy   Dayton, OH 166004   Spin Club
31 Unknown Unknown      
32 Ed Henry (2 - Cat3)   Upper St Clair , PA 134611   Old Dominion Brewing
DNF Mike Vanucci   Sagamore Hills, OH 58217   Lake Effect
DNF Brent Thompson   Cuyahoga Falls, OH 278707   Summit Freewheelers
DNF Robert Sroka   North Royalton, OH 270997   Lake Effect

Men - Cat 1/2/3/4 - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brooke Furio   Rocky River, OH 12572   NorthBrook
2 Christopher Huck   Navarre, OH 165499   Orville Cycling Club
3 Brent Thompson   Cuyahoga Falls, OH 278707   Summit Freewheelers
4 James Dieringer   Lakewood, OH 171905   Team Spin
5 Larimer Larimer   Bay Village, OH 267814   Snake Bite
6 Russell Verlinger   Cleveland, OH 36616   
7 Brett Davis   University Heights, OH 207616   Team Spin
8 Rick Parr   Canton, OH 27316   Stark Velo
9 Doug Carraway (1 - Cat2)   Columbus, OH 287612   Team 614
10 Brian Ramsey (1 - Cat4)   Garfield Heights, OH 208677   Lake Effect
11 Patrick Conneely   Ventura, CA 212187   
12 Mark Briercheck   Wexford, PA 185084   AGSR Butler Health System
13 Matt Turi   North Canton, OH 209312   Stark Velo
14 Bruce MacDonald   Avon Lake, OH 235772   SSSMST
15 Michael Adams (2 - Cat4)   Stow, OH 115151   WAS Labs Cycling
16 Joe Stratton   Rocky River, OH 301549   
17 Joel Ronschke   Columbus, OH 301026   Team 614
18 Jason Schraibman      
19 Brian Roach   Lakewood, OH 143214   
20 Ryan Knopf (3 - Cat4)   Strongsville, OH 200115   Soup Can Racing
21 Guy Singer   Cleveland, OH 360351   Scum City
22 Mike Chapman   Norton, OH 291562   Orville Cycling Club
23 Anthony Davila   Lakewood, OH 112111   SSSMST
24 Emilio Poggio   Shaker Heights, OH 326258   Lake Effect
25 Don Frey   South Euclid, OH 220494   Zanoconato Racing
26 Shannon Kihlstrom      
27 John Seydliz      
28 Seth Kafferlin   Erie, PA 253644   Snake Bite
29 Dan Baraona (4 - Cat4)   Parma, OH 246691   Snake Bite
30 James Votaw   Norton, OH 276818   WAS Labs Cycling
DNF Nathan Kearns   Ypsilanti, MI 359540   TreeFortBikes.com
DNF Joshua Hoblet   North Lima, OH 105599   
DNF Peter Scacheri   Shaker Heights, OH 214963   Team Spin
DNF Chris Cioccio   Erie, PA 177939   Competitive Gear

Men - Cat 1/2/3/4 - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Farmer   Columbus, OH 208828   Team 614
2 Chris Riccardi   Tallmadge, OH 115805   Lake Effect
3 Henry Dimmick   Butler, PA 94569   AG3R
4 Tom Clayton (1 - Cat4)   Columbiana, OH 87311   MVC
5 James Laing (1 - Cat3)   Northolmsted, OH 302256   Stark Velo
6 Todd Palmer (2 - Cat4)   Euclid, OH 292699   Blue Sky Cycling Club
7 John Eldred (3 - Cat4)   Lakewood, OH 51006   Spin Club
8 Raymond Sielski   Gibsonia, PA 314220   AG3R
9 John Bodell   Westerville 258095   Team Spin
10 Dick Brink   Cleveland, OH 4859   R6F/ Cleveland Clinic
11 Jeff Kompa   Cleveland Ohio 282965   Snake Bite
12 Marshall Leininger (2 - Cat3)   Canton, OH 205294   Stark Velo
13 Ed Masta      
14 David Sawitke   Sagamore Hills, OH 62451   Spin Club

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Metzler   Columbus, OH 250312   Team 614
2 Keith Hower   Washington, PA 274419   DPS Penn / C-Dale
3 Brendan Jones   Aliquippa, PA 246877   DPS Penn / C-Dale
4 Steven Brewer   Butler, PA 295586   AG3R
5 Mark Gori   Chagrin Falls, OH 320320   Team Spin
6 Michael Kubala   Northfield, OH 358820   
7 George Gantner   South Euclid, OH 355416   Scum City
8 Erick Madis   Hudson, OH 237913   Jones Racing
9 Christopher Nicula   Philadelphia, PA 254842   Chagrin River Cycling
10 Josh Schmidt   Oberlin, OH 287999   Blue Rooster Sports Med
11 Max Hannibal   Pepper Pike, OH 360899   
12 David Thornton   Erie, PA 239723   Competitive Gear
13 William Neidinger   Broadview Heights, OH 331826   
14 Dean Sauer   Cleveland, OH 269228   Spin Club
15 Blake Wehlage   Columbus, OH 247386   Team Jenis/ Awesome
DNF Nate Szabo   Parma, OH 235675   Lake Effect
DNF Brian Schultz   Columbus, OH 284685   Team 614
DNF Timm Bauer   Pgh, PA 287094   Team CF Pro Bikes

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Clevidence   Athens, OH 341590   Team Athens OHIO
2 Matt Schneider   Stow, OH 310900   WAS Labs Cycling
3 Christopher Leppla   Kent, OH 335208   WAS Labs Cycling
4 Mike Cousino   North Ridgeville, OH 329380   Snake Bite
5 Jamie English   Stow, OH 307476   WAS Labs Cycling
6 Jeff Norris   Westlake, OH 257221   Ride to Imagine
7 John Nichols   Chagrin Falls, OH 313270   CRC Cycling
8 Ryan Madis   Hudson, OH 284218   Jones Racing
9 Cory North   Chicago, IL 329192   Scum City
10 will ansley   Cleveland, OH 359606   Scum City
11 Jeremy Paul   Cleveland, OH 360340   
12 Paul Altman      
13 Gregory Sislak      
14 Eric Fassnacht   Cleveland, OH 325132   
15 Steve Heggler      
16 Frank Mocilnikar      
17 Jason Wren      
18 Veda Gerasimek   Transfer, PA 297211   Young Medalists
19 Victor Allen   Stow, OH 279360   
20 Josh Jolin   Bellville, OH 326130   Stark Velo
21 Christopher Lee      
22 Michael Titus      
23 William Cousino   North Ridgeville, OH 329382   Snake Bite
24 Andrew Mangano   Wadsworth, OH 277629   Stark Velo
25 Andy Jagodnik      
26 Daniel Kovach      
27 Bob Hetzel      
28 Anthony Hughes      
29 Mark Murphy      
30 James Matty      
31 Brook Bright      
DNF Jeff Taggart   Chesapeake, VA 172103   

Men - Cat 5 - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Thomas   West Chester, OH 35379   
2 Edson Madis   Hudson, OH 326356   WAS Labs Cycling
3 Tom Wilson   Chesterland, OH 300061   
4 Robert Breedlove   Painesville, OH 4716   CRC Cycling
5 Richard Grella   North Canton, OH 51308   Stark Velo
6 Daryl Breedlove   Painesville, OH 59456   CRC Cycling
7 Belich Belich   Vermilion, OH 254015   
8 Wheeler Wheeler   Beachwood, OH 327696   Shaker Cycling
9 Seeds Seeds   North Canton, OH 63439   Stark Velo
DNF Gibson Gibson   Mentor, OH 285140   Blue Sky Cycling Club

Men - Cat 5 - 9 to 18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kennedy Adams   Stow, OH 310691   WAS Labs Cycling
2 Kyle Corfman      
3 Keaton Adams   Stow, OH 359202   WAS Labs Cycling

Women - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melody Gerasimek   Transfer, PA 304981   
2 Jennifer Petkovsek   Lakewood, OH 350848   SSSMST
3 Angela Ridgel   Lakewood, OH 231289   Snake Bite
4 Lori Erwine      
5 Michelle Mead      Snake Bite

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoSierra NevadaUSACDFCUOREOSMOSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee