Race Results for
Augusta Cross Presented by Augusta Sports Council
Augusta, GA
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 12/11/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - CAT 4 - Mens 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Rytlewski   Marietta, GA 73038   Ten Speed Drive
2 Joshua Bennett   Grovetown, GA 233046   ACC
3 Cole Hayward   Conyers, GA 274687   C-Town Bikes
4 John Brusk   Atlanta, GA 129635   
5 Johnny Mayero   Lawrenceville, GA 223855   Fraizer Cycling
6 chip larkby   Bluffton, SC 355446   Bluffton Bikes/Robson
7 Christian Kuruko      Bike H. Fleet Feet Ohio
8 Robby King   Athens, GA 328076   Ike & Jane
9 Travis Karp   Guyton, GA 256730   OSP
10 William Bailey   Savannah, GA 353104   Savannah Wheelmen
11 Drew Jordan   Medford, NJ 325194   ACC
12 Dustin Gaddis      Singletracks.com
13 Doyce Johnson   Augusta, GA 17934   
14 Brandon Andrews   Madison, WI 361872   Free Flite
15 James Varner   Hampton, GA 360931   Southren Crescent
16 Sergei Grigorian   Decatur, GA 317054   Bike Raising
17 Jon Bowers      
18 Connor Ardrey   Augusta, GA 360406   ACC
19 Matthew Young      
20 Brett Harper   Athens, GA 280699   NGCA
21 Randy Duteau   Augusta, GA 152502   ACC
22 Warren Owens   Lexington, SC 334110   Cycle Smart
23 Daniel McCarthy   Smyrna, GA 234574   Smyrna Bicycles
24 Fred Carty      
25 Martin Cochorn      
26 Peter Way      ACC
27 Matthew Maya   Wilmington, NC 247705   UNCW

Men - CAT 3 - Mens 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Hilliard   Irmo Sc 288459   Hub Bicycles
2 Ian Prunier   Smyrna, GA 331176   Smyrna Bicycles
3 Elliott Caldwell   Athens , GA 288737   Raw Talent Ranch/Cyclelife
4 Rob Simpson      Ike & Jane
5 Michael James   Gainesville, GA 179440   Kona World
6 David Hicks   Atlanta, GA 241937   Aaron's p/b New England Financial
7 Michael Schmid   Dawsonville, GA 85370   Nouveau Velo
8 Travis Neumuller   Acworth, GA 160310   NGCA
9 Josh Jackson   Martinez, GA 211979   ACC
10 Nick Harmer   Decatur, GA 327400   Faster Mustache
11 August Lehnert   Beaufort, SC 313262   OSP
12 Kyle Schultz   Atlanta, GA 326268   ATLX
13 Tom Butler   Smyrna, GA 287084   Symrna Bicycles
14 James Behning   Covington, GA 106306   C-Town Bikes
15 Adam Jones   Wilmington, NC 122160   Bike Cycles
16 Andy Bailie   Atlanta, GA 254732   Aaron's p/b New England Financial
17 Bobby Thrash   Braselton, GA 210391   Fulton Flyers
18 Ronnie Bratcher   Cumming, GA 4666   Aaron's p/b New England Financial
19 Muse Davis   Madison, WI 271383   ATLX

Men - CAT 1/2 - Mens 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Turner   Canton, GA 103410   Jamis Factory Team
2 Tim Barrett (1 - Cat2)   Roswell, GA 152291   Roswell Bicycles
3 Douglas Ollerenshaw   Atlanta, GA 138067   Litespeed BMW
4 Nathan Sibly   Decatur, GA 32594   Aaron's p/b New England Financial
5 Eric Nicoletti   Decatur, GA 286427   Faster Mustache
6 Jamie Saye (2 - Cat2)   Atlanta, GA 303449   Peachtree Bikes
7 Nate Zukas   Augusta, GA 39556   ACC
8 Bryan Schoeffler   Savannah, GA 174161   OSP
9 Daniel Watts (3 - Cat2)   Charleston, SC 156355   Team DH
10 myles lietzke (4 - Cat2)   Charleston, SC 306858   Charleston Bike Co
11 Jonathan Cheaves   Lilburn, GA 83369   C-Town Bikes
12 Alex Clifford (5 - Cat2)   Atlanta, GA 270008   Faster Mustache
13 Anthony (Tony) Bilotta (6 - Cat2)   Aiken, SC 126767   Van Dessel Factory Team

Women - CAT 4 - Women Cx4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zoe Frazier   Suwanee, GA 229338   Fraizer Cycling
2 Laura Andrews   Madison, WI 327756   Free Flite

Women - CAT 1/2/3 - Womens 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Greenhill (1 - Cat3)   Atlanta, GA 109095   Peachtree Bikes
2 Elizabeth Lee (2 - Cat3)   Greenville, SC 231228   Fulton Flyers
3 Hope Strode (1 - Cat2)   Charleston, SC 211832   Wheelworks Racing
4 Rebecca Phelan (3 - Cat3)   Augusta, GA 275758   ACC
5 Kimberly Sawyer   Marietta, GA 108766   Womens Cycling Project
6 Loretta Simpson   Woodstock, GA 161662   Sorella Cycling
7 Holly Barrett (4 - Cat3)   Roswell, GA 218725   Roswell Bicycles
8 Melissa Leigh   Evans, GA 276163   ACC
9 Dominique Shore   Suwanee, GA 236179   Fraizer Cycling
10 Amy Frank   Atlanta, GA 284849   ATLX
11 Trish Albert (5 - Cat3)   Smyrna, GA 140671   Sorella Cycling

Mixed - OPEN - Jr 14 & Under

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Phelan   Augusta, GA 329748   ACC
2 Joe Way      ACC
3 Palmer Kling      Kling Racing

Mixed - OPEN - Masters 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Perry Thomas   Ellijay, GA 99609   New Leaf Adventures
2 James Wansley   Atlanta, GA 37168   Peachtree Bikes
3 Daryl Sawyer   Marietta, GA 41967   Fulton Flyers
4 David Hicks   Atlanta, GA 241937   Aaron's p/b New England Financial
5 Travis Neumuller   Acworth, GA 160310   NGCA
6 Brian Culpepper   Grovetown, GA 8318   ACC
7 Kelly Edwards   North Augusta, SC 270854   ACC
8 David Marbut   Villa Rica, GA 223854   Fulton Flyers

Mixed - OPEN - Masters 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Kuhn   Dunwoody, GA 19969   HUP United
2 Richard Burton   Atlanta, GA 5629   Fulton Flyers
3 Michael Schmid   Dawsonville, GA 85370   Nouveau Velo
4 Richard Mauney   Lilburn, GA 149109   Fulton Flyers
5 Bobby Thrash   Braselton, GA 210391   Fulton Flyers
6 Tom Butler   Smyrna, GA 287084   Symrna Bicycles
7 James Behning   Covington, GA 106306   C-Town Bikes
8 William (Dub) Smith   Acworth, GA 106351   Fulton Flyers
9 Robert Womack   Fayetteville, GA 206974   Womack Carbon Technology
10 Andy Bailie   Atlanta, GA 254732   Aaron's p/b New England Financial
11 Sergei Grigorian   Decatur, GA 317054   Bike Raising
12 Ronnie Bratcher   Cumming, GA 4666   Aaron's p/b New England Financial

Mixed - OPEN - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Phelan   Augusta, GA 268502   ACC
2 Michael James   Gainesville, GA 179440   Kona World
3 Rob Simpson      Ike & Jane
4 Eric Nicoletti   Decatur, GA 286427   Faster Mustache
5 Michael Manthey   Dunwoody, GA 200271   Peachtree Bikes
6 Ian Prunier   Smyrna, GA 331176   Smyrna Bicycles
7 David Marbut   Villa Rica, GA 223854   Fulton Flyers
8 Kyle Schultz   Atlanta, GA 326268   ATLX
9 Joshua Frank   Atlanta, GA 270048   ATLX
10 Kelly Edwards   North Augusta, SC 270854   ACC
11 August Lehnart      
12 Joshua Bennett   Grovetown, GA 233046   ACC
13 Josh Jackson   Martinez, GA 211979   ACC
14 William Bailey   Savannah, GA 353104   Savannah Wheelmen
15 Connor Ardrey   Augusta, GA 360406   ACC
16 Muse Davis   Madison, WI 271383   ATLX
17 Julia Casals   The Plains, VA 299331   Van Dessel Factory Team
DNF Alex Clifford   Atlanta, GA 270008   Faster Mustache

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSpyShimanoSierra NevadaUSACDFCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee