Race Results for
Cross Conspiracy
Corcoran, MN
(Event Information)
View By:
Cyclocross on 09/24/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitch Nordahl   Anoka, MN31:21.th 312426  480 Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Davide Ferrari   Apple Valley, MN32:16.th 267479  487 Unattached
3 Casey Swenson   Hills, MN32:22.th 356456  482 SC Velo
4 Ryan Guy   Brooklyn Park, MN32:26.th 116933  473 
5 Todd Sample   Minneapolis, MN32:38.th 228660  468 Behind-Bars/LGR
6 James Kauth   Saint Paul, MN32:50.th 342876  486 Birchwood/GIS
7 Matthew Sonke   Edina, MN32:54.th 327474  469 
8 Isaac Young   Minneapolis, MN32:57.th 326552  477 Unattached
9 Aaron Kadera   White Bear Twsp, MN33:12.th 179582  470 Gopher Wheelman
10 Brian Bice   Minneapolis33:26.th 360268  484 
11 Tom Puzak   Minneapolis, MN33:43.th 161525  483 Unattached
12 Alessandro Cembran   Minneapolis, MN33:52.th 301767  128 
13 Benjamin Johnson   Minnetonka, MN34:03.th 295908  467 
14 Aaron Shaw   Rogers, MN34:16.th 264910  485 Minnesota Junior Cycling Inc.
15 Mark Long   St Paul, MN34:44.th 254201  481 Flat City Cycling Club Inc.
16 Tim Karels   Plymouth, MN34:47.th 223980  474 MBRC/Flanders
17 Daniel Svedberg   Woodbury, MN34:59.th 278187  488 Minnesota Junior Cycling Inc.
18 Erin Young   Minneapolis, MN35:07.th 349220  472 
19 Peter Spencer   Chaska, MN35:08.th 204944  479 CTF
20 Paul Tocko   Prior Lake, MN35:59.th 217183  29 Synergy
21 Matt Lovaas   Edina, MN36:06.th 221930  62 International Christian Cycling Club
22 Jacob Nelson   Maplewood, MN36:23.th 270742  65 Ramsey Cycling Club
23 Jeff Damm   Minneapolis, MN36:36.th 360269  39 
24 David Lukaska   Edina, MN36:44.th 360600  46 Unattached
25 Christoffer Graham   Wayzata, MN36:51.th 56693  37 Unattached
26 Ted Clausen   Grand Forks Nd37:05.th 326712  31 Unattached
27 Todd Siegwart   Excelsior, MN37:07.th 329180  43 Unattached
28 Kurt Martinson   St. Anthony, MN38:47.th 101293  64 G.S. Circo Azzurro
29 Jimenez German   39:51.th  42 Unattached
30 Brennan Jones   Minneapolis, MN-1 lap 296908  33 
31 Peter Wentzel   -1 lap  41 Crossniacs
32 Peter Behm   Northfield, MN-1 lap 342680  59 St Paul Bicycle Racing Club
33 Prashant Singh   Eden Prairie, MN-1 lap 351318  55 
34 Todd Chapman   Princeton, MN-1 lap 305584  28 
DNF Bruce Porter   Woodbury, MN 358801  67 St Paul Bicycle Racing Club
DNF Karl Svedberg   Woodbury, MN 296081  50 Chilkoot Velo

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Petersen   Minneapolis, MN46:48.th 244920  124 Balance Cycling
2 Ronald Williams   Duluth, MN47:28.th 142191  112 Velo Duluth
3 Matt Leizinger   Minnetonka, MN47:34.th 284245  120 
4 Fred Mills   Saint Louis Park, MN47:40.th 261006  128 Freewheel Bike
5 Caleb Donaldson   Minneapolis, MN47:42.th 224416  478 Omnium Racing
6 Matthew Montesano   Minneapolis, MN47:43.th 277696  116 Speedfix Racing p/b Zubaz
7 Andy Reichert   Minneapolis, MN47:51.th 49810  135 Birchwood/GIS
8 Charles Simacek   Minneapolis, MN47:54.th 230406  105 Freewheel Bike
9 Bruce Martens   Saint Paul, MN48:07.th 212731  129 Balance Cycling
10 Brady Prenzlow   Brooklyn Park, MN48:21.th 307715  109 Balance Cycling
11 Justin Manning   Sioux Falls, SD48:22.th 273463  104 Central Plains Cycling
12 Jeremy Ames   Minneapolis, MN48:52.th 285970  108 
13 Zachary Schuman   Crooks, SD48:56.th 328168  110 SC Velo
14 Taylor George   Apple Valley, MN49:13.th 245466  122 Crossniacs
15 Ryan Marsel   Minneapolis, MN49:44.th 313268  126 Behind-Bars/LGR
16 Benjamin Cox   Woodbury, MN49:57.th 313208  101 Crossniacs
17 Brandon Manske   Edenprairie, MN50:19.th 292551  127 Balance Cycling
18 Chris Ames   Minneapolis, MN50:22.th 151387  106 Minnesota Cycling Team
19 Daniel Strese   Bloomington, MN50:25.th 247774  103 Flat City Cycling Club Inc.
20 Chris Van Ert   Saint Paul, MN50:29.th 230802  115 Peace Coffee Racing
21 Samuel Bramel   Little Canada, MN50:49.th 291951  121 Gopher Wheelmen
22 Bryan Hill   Minneapolis, MN50:51.th 315814  113 St Paul Bicycle Racing Club
23 Sam Beveridge   Edina, MN50:57.th 312526  107 Freewheel Bike
24 Mark Byrnes   Minneapolis, MN50:59.th 212373  114 Behind-Bars/LGR
25 Robert Douglass   Hopkins, MN51:03.th 50737  125 Minnesota Cycling Team
26 Matt Stein   Northfield, MN51:32.th 221389  123 Silver Cycling
27 Andrew Barlage   Hopkins, MN51:51.th 301985  138 
28 Chris Sur   Minneapolis, MN51:52.th 302904  137 
29 Jeffrey Penman   Ellsworth, WI51:57.th 288396  102 Flat City Cycling Club Inc.
30 Kent Smith   Edina, MN53:21.th 224926  136 Michelob Ultra - Big Shark Racing
31 Benjamin Metzger   Fort Lauderdale , FL-1 lap 266233  119 Team Plan C
32 Bryan Gerding   Minneapolis, MN-1 lap 177126  475 Minnesota Cycling Team
33 Eric Sundstrom   Elk River, MN-1 lap 98302  476 International Christian Cycling Club
34 Chris Cornelison   Saint Paul, MN-1 lap 285958  471 Des Moines Cycle Club

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Swanson   Minnetonka, MN0.042157407407407 102633  50 GrandStay Hotels
2 Jeff Kluck (1 - Cat2)   Sioux Falls, SD0.04216087962963 198417  142 SC Velo
3 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN0.044546296296296 182827  221 Crossniacs
4 Brandon Krawczyk   Waukesha, WI0.045340277777778 232232  144 GrandStay Hotels
5 Rich Bergstrom (2 - Cat2)   Minneapolis, MN0.045907407407407 193869  111 Speedfix Racing p/b Zubaz
6 Daniel Jacobsen   Saint Paul, MN0.042846064814815 277887  118 Omnium Racing
7 Jacob Helmbrecht (3 - Cat2)   Saint Paul, MN0.043290509259259 151943  130 Freewheel Bike

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Snider   Wayzata, MN0.045150462962963 33354  13 Silver Cycling
2 Ed Alpasa   Maple Grove, MN0.045362268518519 160673  11 Flat City Cycling Club Inc.
3 Daniel Jansen   Minnetonka, MN0.045957175925926 17677  Unattached
4 Keith Bianchi   Saint Paul, MN0.046040509259259 188055  16 St Paul Bicycle Racing Club
5 Charles Jacobs   Saint Paul, MN0.046491898148148 17542  10 Revolution Cycling
6 Kent Throlson   Minneapolis, MN0.042690972222222 179235  Loon State Cyclists
7 Daniel Strese   Bloomington, MN0.043143518518519 247774  18 Flat City Cycling Club Inc.
8 Chad Macy   Victoria, MN0.043290509259259 147601  257 Loon State Cyclists
9 Dan Spengler   Palmyra, PA-1 lap 124108  394 Unattached

Men - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ladric D'Schommer-Grant   Minneapolis, MN42:22.th 147307  258 Crossniacs
2 James Cullen   Hudson, WI43:21.th 107902  291 MBRC/Flanders
3 Mark Rathbun   Elk River, MN44:31.th 149700  395 Minnesota Cycling Team
4 Robert Douglass (1 - Cat3)   Hopkins, MN45:26.th 50737  131 Minnesota Cycling Team
5 Adam Grafa   Minneapolis, MN46:09.th 309212  134 Birchwood/GIS
6 Eric Swenson   Minneapolis, MN48:07.th 212056  132 Smartstop/MOB
7 Bruce Anderson (1 - Cat4)   Minneapolis, MN48:41.th 117944  143 Unattached
8 Mark Overgaard   Vadnaisheights, MN-1 lap 297849  64 Gopher Wheelmen

Men - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Townsend   Mendota Heights, MN41:52.th 46011  141 St Paul Bicycle Racing Club
2 John Dyste   Carver, MN47:10.th 48836  143 Minnesota Cycling Team
3 Richard Spielberg (1 - Cat2)   No City, MN47:32.th 48903  145 Minnesota Cycling Team
4 Tim Holmstrom (1 - Cat4)   Excelsior, MN48:10.th 64807  140 Unattached
5 Robert Ogren (1 - Cat3)   Bloomington, MN48:27.th 232145  245 Kenwood Racing
6 Robert Vigil   Eden Prairie, MN-1 lap 223690  133 Minnesota Cycling Team

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edison Foster   Northfield, MN 358142  256 

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alec Porter   Saint Paul, MN26:26.th 311313  290 St Paul Bicycle Racing Club
2 Daniel Svedberg   Woodbury, MN29:23.th 278187  259 Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Peter Behm   Northfield, MN30:02.th 342680  17 St Paul Bicycle Racing Club

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexandra Lacey   Saint Paul, MN27:53.th 210133  63 Omnium Racing
2 Tracy Paradise   29:46.th  44 CTF
3 Linsey Hamilton   Minneapolis, MN31:46.th 266416  53 Synergy
4 Cheryl Barker   Hudson, WI33:28.th 264108  56 Silver Cycling

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Cooper   Ankeny, IA45:57.th 235018  49 GPCC
2 Martha Flynn-Kauth   Saint Paul, MN-1 lap 326212  34 Birchwood/GIS
3 Kathryn Phillips   Minneapolis, MN-1 lap 62925  27 Synergy
4 Jacklyn Carlson   Waconia, MN-1 lap 259941  52 Silver Cycling

Women - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anya Malarski   Duluth Mn31:49.th 302412  14 Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Valerie McGoldrick   Deephaven, MN 302230  Minnesota Junior Cycling Inc.

Women - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachael Jensen   Shell Lake, WI30:57.th 288627  12 Team Geargrinder

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyCUOREBonk BreakerUSACDFSierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee