Race Results for
2011 Florida State Time Trial Championships
Olustee, FL
(Event Information)
View By:
Time Trial on 10/08/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro 1-2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Vida   Lithia, FL51:59.2 60148   Florida Velo
2 John Hart   Murfreesboro, TN52:03.5 141477   Friends Great Smokies (FGS Cycling)
3 Winston David   Greenville, SC52:32.8 194743   Globalbike Racing
4 Yip Tsang   Davie, FL52:57.9 204595   Team Santo
5 Shawn Gravois   Sarasota, FL55:00.7 230009   Globalbike Racing
6 Shawn Dobbs   San Diego, CA55:23.5 249894   West Florida Wheelmen
7 john stelljes   Tampa, FL56:15.3 287851   Florida Velo
8 Matthew Brooks   Alpharetta, GA56:18.5 249788   Team Type 1- Deveolpment
9 Garrett White   Broomfield , CO56:40.1 202202   Atlantic Shores Velo
10 Daniel Holt   Alpharetta , GA56:40.3 63559   Team Type 1
11 Eric Stubbs   Gainesville, FL56:47.6 255870   GearLink Racing INC.
12 Gary Painter   Ft Wayne, IN58:19.7 49932   Ft. Wayne Outfitters

Men - Masters 75-79

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Kleim (1 - Cat5)   Saint Petersburg, FL40:48.2 225650   Unattached

Men - Masters 70-74

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sandy Scott   Seminole, FL30:52.4 253838   Florida Masters Cycling
2 Darryl Troy   West Palm Beach, FL33:15.3 218952   Unattached
3 Tomasz Radzikowski   Dunnellon, FL39:55.2 199233   Unattached

Men - Masters 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas McClellan   Waterford, MI29:26.7 253564   Unattached
2 Daniel O'Hara   The Villages, FL30:43.9 173555   Florida Masters Cycling
3 Pascal Jugy   Clearwater, FL30:50.2 196983   Florida Velo
4 Clifford Jackson (1 - Cat5)   Sanford, FL31:36.5 257185   Florida Masters Cycling
5 Steve Agronick   Villages, FL32:33.3 1209   Florida Masters Cycling

Men - Masters 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Viney (1 - Cat2)    Montverde, FL54:36.9 221360   Florida Masters Cycling
2 George Broughton   Orange Park, FL58:33.9 58824   VeloBrew Cycling Club
3 Michael Whitehurst   Boca Raton, FL59:15.5 189820   Unattached
4 Phillip Suelzer   00:08.1   Unattached
5 Terry Hayes   Jacksonville, FL05:51.3 75771   Unattached
6 Gary Rucker   Largo, FL06:13.2 103206   Unattached
7 William Moore   11:49.5   Unattached
8 Mike Morrissey   13:50.4   Unattached
DQ Michael Diamond (Cat5)   Saint Augustine, FL01:33.4 178302   Unattached

Men - Masters 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Painter   Ft Wayne, IN53:11.4 49932   Ft. Wayne Outfitters
2 Charles Jerabek   Jacksonville, FL55:55.0 46930   Jacksonville Racing Club
3 stuart lamb   Tampa, FL57:14.6 288588   West Coast Cycling p/b STS Bikes/Crazy Mikes
4 Steve Reker   Tallahassee, FL58:02.5 130765   Gulf Coast Velo
5 Pete Loftis (1 - Cat3)   Ponte Vedra Beach, FL59:13.5 244641   Florida Masters Cycling
6 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL59:14.8 105245   David's World Cycling
7 John Sinibaldi (1 - Cat5)   Seminole, FL00:27.5 187563   Florida Masters Cycling
8 Charles Thalheimer   Clearwater Beach, FL00:42.7 56661   GearLink Racing INC.
9 Robert Tyler   Winter Garden, FL01:28.8 108046   Orlando Road Club Inc
10 Paul Bordas   Stuart, FL02:25.3 342576   Treasure Coast Cycling Association
11 Jim Redgate (2 - Cat5)   Delray Beach, FL03:25.3 337852   Unattached
12 Robert Rennie   Shalimar, FL05:12.5 179162   Northeast Bicycle Club (NEBC)

Men - Masters 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Adams   Tampa, FL55:27.1 231630   Cross Creek Cycling Club-C4
2 James Wright   Orange Park, FL56:08.8 68129   Jacksonville Racing Club
3 Will Larson   Dunedin, FL56:39.4 196529   GearLink Racing INC.
4 Bryan Lofton   Orange Park, FL57:13.5 21461   VeloBrew Cycling Club
5 Randall Smith   Tallahassee, FL57:15.1 52588   Unattached
6 William Fruecht   Naples, FL58:57.2 245701   Unattached
7 Tom Gillis   Tallahassee, FL59:02.3 77327   Gulf Coast Velo
8 John Faulk   59:37.5   Treasure Coast Cycling Association
9 William Bellew (1 - Cat5)   Lady Lake, FL00:55.5 202258   Florida Masters Cycling
10 Joe Kimberley (1 - Cat4)   Crescent City, FL01:58.7 202236   Unattached
11 James Denny (1 - Cat3)   Tallahassee, FL02:37.5 47823   Atomic Race Team
12 David Kroupa   Fort Lauderdale, FL04:37.7 280775   ZMOTION Racing Team
13 Peter King   Jacksonville, FL06:00.9 296941   VeloBrew Cycling Club

Men - Masters 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donald Davis   Pensacola, FL53:55.2 201550   West Florida Wheelmen
2 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL54:31.4 71611   ZMOTION Racing Team
3 Stephen DeSena (1 - Cat4)   Hobe Sound, FL58:02.5 212190   Unattached
4 David Ayme   Bradenton, FL58:31.9 61532   Best of the Bay Cyclist
5 Jeffery Carson   Jacksonville, FL59:03.8 195799   Jacksonville Racing Club
6 Carlos Soler   Longwood, FL59:39.3 104661   DWC Racing
7 Christopher Olson   Saint Johns, FL01:31.9 220713   VeloBrew Cycling Club
8 Ted Westerheide (1 - Cat3)   Tampa, FL02:40.8 207949   Pact- DISH Network Cycling
9998 Brian Roach   Boca Raton, FL00:59.4 62473   Unattached

Men - Masters 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Cousins   Pompano Beach, FL55:26.7 257512   Morgan Stanley Cycling Team
2 Grant Baldwin   Atlanta, GA55:53.0 254799   North Georgia Cycling Association Inc.
3 Ryan Saylor   Gainesville, FL56:31.5 31413   GearLink Racing INC.
4 Scott Atkins   Lutz, FL57:26.2 135438   GearLink Racing INC.
5 Gregg Blow   Boynton Beach, FL57:30.7 257922   AG Bikes / Pink Panthers
6 Mark Poteet (1 - Cat3)   Tampa, FL58:14.6 232389   West Coast Cycling p/b STS Bikes/Crazy Mikes
7 Roger Learned (2 - Cat3)   Ormond Beach, FL58:26.5 101801   Team Primal Racing
8 Jayson O'Mahoney   Gainesville, FL00:41.5 169266   VeloBrew Cycling Club
9 Chris Stroh   Thomasville, GA03:55.1 179495   VeloBrew Cycling Club

Men - Masters 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Stern (1 - Cat2)   Indialantic, FL54:03.0 153379   Infinity Bike Shop
2 Jeb Stewart (2 - Cat2)   Tampa, FL55:20.5 176299   GearLink Racing INC.
3 Adam Baskin   Clermont, FL56:36.9 88669   ZMOTION Racing Team
4 JAMES THOMPSON   Tallahassee, FL57:05.9 360213   Unattached
5 Curtis Long   Atlantic Beach, FL57:07.8 108976   ZMOTION Racing Team
6 Joshua Drew   Orlando, FL57:28.7 10026   Atlantic Shores Velo
7 Aaron Guyer   Tallahassee, FL57:43.5 257518   Gulf Coast Velo
8 Don Autore   Tallahassee, FL58:17.8 65906   Gulf Coast Velo
9 Andres Munera   Tampa, FL59:10.7 307870   Unattached
10 Aaron Fulton   Jacksonville, FL03:00.4 182266   VeloBrew Cycling Club

Men - Masters 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Miller   Jacksonville, FL54:29.9 152659   VeloBrew Cycling Club
2 Timothy Banks   Fort Wayne, IN55:36.9 339660   Ft. Wayne Outfitters
3 Andrew Mills (1 - Cat2)   Orlando, FL58:00.3 159112   The Fit Lab
4 Jason Langston (2 - Cat2)   Jacksonville, FL59:28.8 265581   VeloBrew Cycling Club

Men - Junior 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neal Shepherd   Palm Coast, FL26:22.5 244277   Orlando Road Club
2 Lucas Wardein   Naples, FL27:55.7 233364   Orlando Road Club Inc
3 Ruben Delcristo   Miami, FL28:46.0 272424   Blue Star- Rossetti Development Team
4 Adam Ephrem   Jacksonville, FL33:08.8 306443   VeloBrew Cycling Club

Men - Junior 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Miguel Bryon   Miami, FL27:47.2 290219   Blue Star- Rossetti Development Team
2 Ty Mader   Orange Park, FL28:19.5 289218   Jacksonville Racing Club
3 Casey Braga   Longwood, FL28:26.7 282133   ZMOTION Racing Team
4 Ian McMullen   Saint Augustine, FL28:39.9 304529   VeloBrew Cycling Club
5 Andres Alayon   Miami, FL28:41.5 320912   Blue Star- Rossetti Development Team
6 Abel Quintana   Miami, FL30:55.3 312152   Blue Star- Rossetti Development Team
7 Michael Neslon   Clermont, FL31:13.1 306147   Orlando Road Club Inc
9 Henry Ephrem   Jacksonville, FL36:44.2 306444   VeloBrew Cycling Club

Men - Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Hernandez   Clermont, FL13:32.7 296605   Chipotle Junior Development Team
2 Gabriel Rodriguez   Miami Beach, FL14:47.2 329554   Sun Cycling Team
3 Nicholas Collins   Canton, GA15:00.5 288702   Orlando Road Club Inc
4 Anselm Teather   Merritt Island, FL15:30.3 256024   Colavita Racing Inc.
5 Hayden Blom   Jacksonville, FL15:37.7 304954   VeloBrew Cycling Club
6 Daniel Painter   Auburn, IN15:39.8 315772   Ft. Wayne Outfitters
8 James Mertens   Vero Beach, FL17:15.5 269208   Colavita Racing Inc.

Men - Junior 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hans Vandenberg   Eagle, CO15:07.5 296888   VeloBrew Cycling Club
2 Ricardo Reyes   Tampa, FL15:28.7 312031   Orlando Road Club Inc
3 Sandor Delgado   Hialeah, FL16:33.2 316004   Team Cocos
5 Josue Reyes   Riverview, FL17:47.3 334832   Orlando Road Club Inc
7 Alec Weigel   20:48.8   Orlando Road Club Inc

Men - Espoirs 19-23

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Gibbons   Linwood, NJ54:38.8 346994   Unattached
2 Derek Schanze   Gainesville, FL55:43.3 252844   GearLink Racing INC.
3 Dustin White   Augusta, GA59:51.9 332546   Heritage Bank/PCP

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Taylor   Saint Johns, FL55:22.6 237966   Beaches Velo Sport
2 Aubrey Aldy   56:24.5   Unattached
3 Kevin Bradbury   Wesley Chapel, FL57:12.6 329910   Florida Velo
4 Curtis Eaby   Daytona Beach, FL57:51.7 182010   Team Primal Racing
5 Thomas Cox   58:04.3   Unattached
6 OSMAY RODRIGUEZ   59:26.5   Unattached
7 alexander deiser   Boca Raton, FL59:48.4 313968   Unattached
8 Kevin Clark   Geneva, FL00:11.4 360757   Armada Racing
9 Adam Goldstein   Sanford, FL01:53.4 205790   Florida Velo
10 Peter Telep   Winter Springs, FL02:09.3 320766   Armada Racing
11 MICHAEL BARATA   02:52.7   Unattached
12 Manuel Feliciano   03:51.3   Unattached
13 Rex Martin   04:14.3   Unattached
14 Carlos Gomez   Jacksonville, FL05:24.9 355098   VeloBrew Cycling Club
15 markanthony sanchez   Jacksonville, FL06:09.8 351492   Unattached
16 Don Bolt   08:05.1   Unattached
17 Tom Redpath   Pittsburgh Pa08:25.5 338264   Unattached
18 Paul Logan   12:27.9   Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Mojock   Charleston, SC56:30.6 288897   Unattached
2 David McEnery   Largo, FL56:36.7 323966   Florida Velo
3 David Smith   Jacksonville, FL57:04.2 275883   VeloBrew Cycling Club
4 Shane Collins   Canton, GA57:47.9 289244   Orlando Road Club Inc
5 Chris McGrath   Jacksonville, FL57:49.8 304873   VeloBrew Cycling Club
6 Sean Baker   Pompanobeach, FL58:23.8 308262   ZMOTION Racing Team
7 Jeff Black   Riverview, FL58:37.2 299898   Team AJ's Bikes and Boards
8 Jeff Shenefield   58:42.2   Unattached
9 Hugo Casanas   Tampa, FL58:42.8 306446   Powerhouse Cycling
10 Pat Rugg   59:00.8   Unattached
11 Brian Collie   St. Johns, FL00:27.6 263976   Unattached
12 Pascal Jugy   Clearwater, FL00:55.1 196983   Florida Velo
13 Brian Zipler   Westminster, CO01:38.1 331928   WestCoastCycling PB STS Bikes/CrazyMikes
14 John Gibson   Fleming Island, FL01:45.1 249400   Colavita Racing Inc.
15 thomas gonzalez   Riverview, FL06:23.5 333030   Team Ajs Bikes and Boards

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Perezluha   Longwood, FL53:13.1 311519   Compass Cycling Team
2 Jack Gonzalez   Ormond Beach, FL53:33.8 279939   Team Primal Racing
3 Roy Foley   Lithia, FL54:13.9 280524   Florida Velo
4 Andrea Tosolini   Gainesville, FL55:00.4 226652   352 Racing p/b Bikes and More
5 Mike Frazier   Clearwater, FL55:39.8 304853   Team AJ's Bikes and Boards
6 Jason Gibson   Winter Garden, FL57:04.9 228510   Orlando Road Club Inc
7 Adam Skindel   Valrico, FL58:52.2 299567   USF Cycling
8 Kyle McElhaney   Alamogordo, NM58:54.4 265488   Team Florida
9 Randall Smith   Tallahassee, FL59:38.0 52588   Unattached
10 Rolando Hernandez   Tampa, FL59:56.0 286862   GearLink Racing INC.
11 Scott Spees   St. Johns, FL01:18.3 33586   Olympus Homes Cycling Team
12 Timothy Banks   Fort Wayne, IN01:30.2 339660   Ft. Wayne Outfitters
9998 Kenneth Sallot   Gainesville, FL00:00.0 264564   VeloBrew Cycling Club

Women - Women 3-4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dawn Decaminada   Lakeland, FL31:10.5 360228   Unattached
2 Zoe Mullins   Winter Garden, FL31:25.5 290669   Colavita Racing Inc.
3 Judy Brutcher   Lakeland, FL31:28.8 179283   Unattached
4 Meredith Sauls   Winter Springs, FL37:57.0 348730   Velo's Cyclery

Women - Women 1-3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nikki Bell   Orlando, FL03:00.8 329750   The Fit Lab
2 Rebecca Clark   Lakeland, FL03:22.5 151788   Orlando Road Club Inc
3 Lisa Schneider   Boca Raton, FL05:08.5 221768   Rivet Racing

Women - Masters Women 70+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RoseMarie Ray   Seminole, FL40:14.2 296134   Florida Masters Cycling

Women - Masters Women 60-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl Adams (1 - Cat4)   Palm Coast, FL36:52.4 204190   Unattached

Women - Masters Women 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teresa Camacho   Miami, FL32:31.7 237043   Pista Elite
2 tish kelly (1 - Cat4)   Naples, FL32:32.1 307387   Naples Cyclery powered by T2
3 Ileana Sisson Ph.D. (2 - Cat4)   Saint James City, FL43:15.5 287598   Unattached

Women - Masters Women 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheila Cousins   Pompano Beach, FL04:22.6 256789   Morgan Stanley Cycling Team
2 April Sharp   Weston, FL13:01.9 276786   Unattached

Women - Masters Women 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Natasha Yaremczuk (1 - Cat4)   Clermont, FL08:15.5 289587   Cat One Fitness

Women - Junior 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
8 Michelle Blake   Orlando, FL32:29.8 233167   Colavita Racing Inc.

Women - Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Zoe Mullins   Winter Garden, FL16:34.1 290669   Colavita Racing Inc.

Women - Junior 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Ann Weigel   Mckinney, TX16:48.7 288493   Orlando Road Club Inc
6 Mackenzie Collins   Canton, GA18:08.3 298888   Orlando Road Club Inc
8 Inge Vandenberg   Eagle, CO21:13.3 332916   VeloBrew Cycling Club

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSierra NevadaSpyUSACDFBonk BreakerCUOREShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee