Race Results for
Tour de Strongland Bike Race-Road
Allegheny Twp, PA
(Event Information)
View By:
Road Race on 09/11/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - C

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Miller      Unattached
2 John Jameson      Unattached
3 Kurt Miller      Unattached
4 William C. McElroy      Unattached
5 Xavier Szigethy   Pittsburgh, PA 348854   High Voltage Racing and Recreation
6 Terrance Timko   Irwin, PA 125330   Unattached
7 Christopher Hoffman   Harrisburg, PA 299329   Unattached
8 Mark Jack      Unattached
9 Joshua Nelson      Unattached
10 Adam Parrish   East Pittsburgh, PA 350068   High Voltage Racing and Recreation
11 Greg Hartley      Unattached
12 Karen Hartley      Unattached
13 Jay Bella      Unattached
14 William Holyfield      Unattached
15 Susan Kruth      Unattached
16 Mason Wood      Unattached
17 Kim Jordan      Unattached
18 Fred R. Bargerstock      Unattached
DNF Thad Paunovich      Unattached

Men - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Scaffardi   Latrobe, PA 266742   PRO Graphics Cycling Club
2 Daniel Jack      Unattached
3 Glenn Ford      Unattached
4 Anthony Capan      Unattached
5 Curt Brown      Unattached
6 Daryl Vettori      Trek Of Pittsburgh
7 Eric Zdobinski      Unattached
8 Nick Cornett      Unattached
9 Robert Lindsay      Birdsfoot Golf Club
10 Kevin Spillar      Unattached
11 Hansel Lucas      Top Rock Adventure Sports Team
12 James Conley      Unattached
13 Jim Anglin      Alcoa
14 Nathan Olczak      Unattached
15 Jim Bouma      Unattached
16 Edward Doughty      Unattached
17 Carl Holyfield      Unattached
18 Zachary Pisano      Buffalo Soldiers
19 Jeff Schomer      Unattached
20 Austin Bradley      Unattached
21 Jason Lee      Unattached
22 Jeff Brooks      Unattached
23 Mike Brown      Birdsfoot Golf Club
24 Gene Nacey      Cycling Fusion
25 John S. Nelson      Unattached
26 John Gerthoffer      Unattached
27 Michael Stewart      Unattached
28 Dan Bryant      Alcoa
29 John Smoker      Unattached
30 Michael Young      Unattached
DNF Nathan Schomer      Unattached
DNF Spencer Clark      ESI

Men - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Doan   Reynoldsville, PA 9631   Holy Loft-Alfies
2 Robert Stumpf   Beaver, PA 259653   Fort Pitt Velo
3 Jason Zimmerman   Latrobe, PA 69951   Freddie Fu Cycling Team
4 Steven Kurpiewski   Pittsburgh, PA 265551   Iron City Bikes
5 John Heffner   Pittsburgh, PA 261703   Iron City Bikes
6 Caleb Smith   Cheswick, PA 312772   Stage5/Cycling Fusion
7 Ben Hay   Pittsburgh, PA 274129   Iron City Bikes
8 Ian Baun   Pittsburgh, PA 295295   UPMC Cycling Performance
9 Tyler Emerick      Unattached
10 Brian Hopkins   Mechanicsburg, PA 224793   Ag3r
11 Peter Grewar   Cranberry Twp, PA 339650   Stage5/Cycling Fusion
12 Michael Maher   Saltsburg, PA 201351   Ag3r
13 Ed Grystar   Oakmont, PA 224526   Three Rivers Bicycle Club
14 Frank Corbett   Canonsburg, PA 116276   Allegheny Cycling Association
15 Jason Fischer      Unattached
16 Lou Gerkman      Unattached
17 Donald Valentine      Unattached
18 Robert Gregory      Unattached
19 Josh Shields      Unattached
20 David Roney   Murrysville, PA 318166   Allegheny Cycling Association
21 Ralph Zottola      Unattached

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Gannon   Austin, TX 290119   Unattached
2 Nina Wilczek (1 - Cat4)   New Kensington, PA 310593   Stage5/Cycling Fusion
3 Jackie Hooper      Unattached
4 Kelly Walbush      Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyBonk BreakerOSMOUSACDFCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee