Race Results for
Cascade Park Cyclocross
Elyria, OH
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 09/11/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rudy Sroka   N Royalton, OH 33715  178 Lake Effect Cycling Team
2 Brent Evans   Novelty, OH 11037  133 Spin
3 Paul Donatelli   Akron, OH 269651  179 Stark Velo
4 Craig Hannibal   Pepper Pike, OH 236062  176 Lake Effect Cycling Team
5 Wesley Jones   Orrville, OH 200114  182 SoupCan Racing
6 Alexander Kinney   Cleveland Heights, OH 307869  127 Unattached
7 Kirk Morrison   Butler, PA 308594  180 Ag3r
8 David Schalmo     181 Unattached

Men - Junior - 10-17

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Max Hannibal   Pepper Pike, OH 360899  379 Lake Effect Cycling Team
2 Kennedy Adams   Stow, OH 310691  377 WAS Labs Cycling
DNF Keaton Adams   Stow, OH 359202  378 WAS Labs Cycling

Men - CAT 4 - Master 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Wilson (1 - Cat4)   Chesterland, OH 300061  308 Unattached
2 Edson Madis   Hudson, OH 326356  317 WAS Labs Cycling
3 Robert Breedlove   Painesville, OH 4716  311 Chagrin River Cycling
4 Jos Belich   Vermilion, OH 254015  309 Unattached
5 Dale Seeds   North Canton, OH 63439  306 Stark Velo
6 Daryl Breedlove   Painesville, OH 59456  319 Chagrin River Cycling
DNF Richard Grella   North Canton, OH 51308  305 Stark Velo

Men - CAT 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Schneider   Stow, OH 310900  310 WAS Labs Cycling
2 Jason Rapp   Peninsula, OH 189752  301 Snake Bite Racing
3 Ryan Madis   Hudson, OH 284218  318 J.O.N.E.S Racing
4 Will Ansley   Cleveland, OH 359606  313 Scum City
5 Zachary Chappell   Akron, OH 358069  312 Unattached
6 Mike Cousino   North Ridgeville, OH 329380  320 Snake Bite Racing
7 Jeff Norris   Westlake, OH 257221  315 Unattached
8 Christopher Lee     303 Blue Sky Cycling Club
9 Carmen Gambino     314 Scum City
10 Veda Gerasimek   Transfer, PA 297211  307 Young Medalists/ Team Rothrock
11 Andrew Huston   New Baltimore, MI 354706  302 Unattached
12 William Cousino   North Ridgeville, OH 329382  321 Snake Bite Racing
13 Jason Schraibman     322 Unattached
14 Jeff James   Mantua, OH 295778  316 WAS Labs Cycling
15 Frank Mocilnikar     304 Unattached

Men - CAT 3/4 - Master 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nate Loman (1 - Cat3)   Fairlawn, OH 236165  126 Lake Effect Cycling Team
2 Joseph Pallotto (2 - Cat3)   Mantua, OH 54101  130 Lake Effect Cycling Team
3 Mark Farmer   Columbus, OH 208828  103 Team Six One Four
4 Jeff Kompa   Cleveland Ohio 282965  105 Snake Bite Racing
5 Bill Marut   Painesville, OH 169120  107 Lake Effect Cycling Team
6 Paul Marasco   Lakewood, OH 359994  132 Unattached
7 Thomas Clayton (1 - Cat4)   Columbiana, OH 87311  128 Mahoning Valley Cycling Club
8 David Jolin   Bellville, OH 289233  112 Stark Velo
9 Jim Laing (3 - Cat3)   Northolmsted, OH 302256  117 Stark Velo
10 John Bodell   Westerville 258095  106 Spin
11 Richard Brink   Cleveland, OH 4859  124 RGF/Cleveland Clinic
12 Todd Palmer (2 - Cat4)   Euclid, OH 292699  116 Blue Sky Cycling Club
13 Timothy Fortner   Lakewood, OH 77664  104 Snake Bite Racing
14 Ed Masta     131 22/32 Orange Triangle
15 Dave Bartels   Twinsburg, OH 303715  110 Summit Freewheelers

Men - CAT 3/4 - Master 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Dieringer   Lakewood, OH 171905  134 Spin
2 Brooke Furio   Rocky River, OH 12572  118 Northbrook Bicycle Club
3 Emilio Poggio   Shaker Heights, OH 326258  136 Lake Effect Cycling Team
4 Richard Parr   Canton, OH 27316  114 Stark Velo
5 Brian Ramsey (1 - Cat4)   Garfield Heights, OH 208677  122 Lake Effect Cycling Team
6 Michael Adams (2 - Cat4)   Stow, OH 115151  109 WAS Labs Cycling
7 Brett Davis   University Heights, OH 207616  120 Spin
8 Michael Chapman   Norton, OH 291562  125 Orrville Cycling Club
9 Joe Stratton   Rocky River, OH 301549  108 Unattached
10 Ryan Knopf (3 - Cat4)   Strongsville, OH 200115  135 SoupCan Racing
11 Joshua Hoblet   North Lima, OH 105599  119 Unattached
12 Guy Sing     121 Scum City
13 Brian Limkemann (1 - Cat3)   Lakewood, OH 48690  123 Spin
14 Michael Bloomhuff     137 Unattached
15 Dan Baraona (4 - Cat4)   Parma, OH 246691  102 Snake Bite Racing
16 James Votaw   Norton, OH 276818  115 WAS Labs Cycling
17 Mehul Gala (5 - Cat4)   North Ridgeville, OH 203217  129 Spin
18 Don Frey   South Euclid, OH 220494  113 Zanconato Racing
DNF Brent Thompson   Cuyahoga Falls, OH 278707  111 Summit Freewheelers

Men - CAT 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Pallotto   Mantua, OH 54101  220 Lake Effect Cycling Team
2 Keith Hower   Washington, PA 274419  218 DPS Penn
3 Christopher Metzler   Columbus, OH 250312  Team Six One Four
4 Christopher Huck   Navarre, OH 165499  209 Orrville Cycling Club
5 Nate Loman   Fairlawn, OH 236165  219 Lake Effect Cycling Team
6 Brendan Jones   Aliquippa, PA 246877  210 Beaver Valley Velo
7 Nathaniel Veselenak   Brooklyn, OH 312196  216 Snake Bite Racing
8 Mark Gori   Chagrin Falls, OH 320320  215 Spin
9 Weston Flickinger   Akron, OH 298929  212 Prochain
10 Andrew Miller   Tallmadge, OH 309911  201 Snake Bite Racing
11 George Gantner   South Euclid, OH 355416  206 Scum City
12 Christopher Nicula   Philadelphia, PA 254842  217 Chagrin River Cycling
13 Erick Madis   Hudson, OH 237913  204 J.O.N.E.S Racing
14 Brian Schultz   Columbus, OH 284685  214 Team Six One Four
15 Krik Morrison   Butler, PA 308594  205 Ag3r
16 Emilio Poggio   Shaker Heights, OH 326258  208 Lake Effect Cycling Team
17 Blake Wehlage (1 - Cat4)   Columbus, OH 247386  213 Team Jeni's
18 Josh Schmidt   Oberlin, OH 287999  203 Avanti Racing Club
19 Seth Kafferlin   Erie, PA 253644  202 Snake Bite Racing
DNF Dean Sauer (Cat4)   Cleveland, OH 269228  211 Spin
DNF Steven Brewer   Butler, PA 295586  207 Ag3r

Men - CAT 1-3 - Master 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Martin (1 - Cat1)   North Royalton, OH 207549  25 Panther
2 Nathanael Ziccardi (2 - Cat1)   Columbus, OH 145720  19 B1 Bicycles
3 Brett McKay   Aurora, OH 205998  Competitive Gear
4 Thomas Franek   Hiram, OH 344242  11 Unattached
5 Brent Evans   Novelty, OH 11037  Spin
6 Erik Lesco   Massillon, OH 207847  23 Panther
7 Greg Jackson   Stow, MA 17511  20 Team Spin
8 Ray Huang   Cleveland Heights, OH 16965  Carbon Racing
9 Jason Suppan   Orrville, OH 310626  15 SoupCan Racing
10 Rudy Sroka   N Royalton, OH 33715  26 Lake Effect Cycling Team
11 Jay Karpinski   Cleveland, OH 342768  Unattached
12 Craig Hannibal   Pepper Pike, OH 236062  Lake Effect Cycling Team
13 Jacob Grantham   Pittsburgh, PA 228252  16 Unattached
DNF Louis Moschetta   Clemmons, NC 349074  17 Unattached

Men - CAT 1-3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Weeks   Rocky River, OH 232237  10 Lake Effect Cycling Team
2 Steve Twining   N. Lawrence, OH 236108  24 Lake Effect Cycling Team
3 John Proppe   North Royalton, OH 301502  14 Lake Effect Cycling Team
4 Brett Rothmeyer   Pittsburgh, PA 201404  13 JBV Coaching
5 Cameron Jackson   Akron 243794  RGF/Cleveland Clinic
6 Robert Sroka   North Royalton, OH 270997  Lake Effect Cycling Team
7 Spencer Hackett   Columbus, OH 297118  Team Jeni's
8 Kevin Giriunas   Columbus, OH 344814  18 Team Six One Four
9 Mitchell Gabel   Lakewood, OH 262227  21 RGF/Cleveland Clinic
10 Scott Gartman   Salt Lake City, UT 282666  12 Lake Effect Cycling Team
DNF David Steiner   Chagrin Falls, OH 209770  22 Spin

Women - CAT 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melody Gerasimek   Transfer, PA 304981  361 Unattached
2 Amanda Schmidt   Oberlin, OH 288000  362 Avanti Racing Club
3 Julie Healy     363 Unattached
4 Lori Erwine     364 Unattached
DNF Patrice Lehocky   Columbus, OH 302856  278 Team Jeni's

Women - CAT 1-3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sally Price   Cuyahoga Falls, OH 172593  285 Texas Roadhouse
2 Julie Lewis-Sroka   N Royalton, OH 143111  279 Lake Effect Cycling Team
3 Lorena Brown   Navarre, OH 139053  281 Orrville Cycling Club
4 Jackie McKay   Nashua, NH 294402  283 Competitive Gear
5 Hannah Brewer   Butler, PA 303338  280 Ag3r
6 Nancy Henderson   West Des Moines, IA 208557  286 National Engieering
7 Emily Benson   Cleveland, OH 261327  282 Snake Bite Racing
8 Gwen Davis   Tallmadge, OH 245157  284 Lake Effect Cycling Team
DNF Amanda Schmidt   Oberlin, OH 288000  277 Avanti Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpyOSMOSierra NevadaShimanoBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee